DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. s®S UP 1(1 51ste Jaargang Woensdag 23 Mei 1928 No 15173 Bit nummer bestaat uit vier bladen STADSNIEUWS Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, Per week 25 cent. Franco Per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Poslchèque en Girodienst 81440 ADVERTENTlëN 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 6 ct. tot een ma ximum van 50 woorden. Kabouter-advertenties 5 regels 0.50. 10 regels 0.75, 15 regel» 1.Incassokosten -. orden berekend. 1 Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van één band, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies Tan een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAV Bank, Lange Haven no. 103, Schiedam. HET JUBELTIJ VAN FRANKELANDS PAROCHIE - Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven cn andere officiëele a*- en aankom'paneren van het Gemeentebestuur HINDERWET DE OPLEIDINGSSCHOOL VOOR GYMNASIUM EN H. B. S. DISTRICTS-ARBEIDS BEURS WATERPOLO-CONCOURS OM DEN BONGERS DE HOOG-BAL to alio tootle "OEM zaken AGENDA KUNST-AGENDA TE ROTTERDAM i BEURS VAN SCHIEDAM Spiritus AANRIJDING NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT HAAR STICHTING EN HAAR GLORIERIJKE HISTORIE F III. Niet lang, we zeiden liet reeds, zou de parochie van Onze Lieve Vrouwe zonder herder blijven. Op 25 April reeds werd de hoogecrw. heer G. F. Drabbe, kanunnik en regent van het seminarie llageveld door Z. D. H. Mgr. Snickers tot opvolger van pas toor v. Leeuwen benoemd; den 13en Mei d.a.v. Werd hij dooi- den hoogeerw. lieer kanun nik IJzermans geïnstalleerd, twee dagen nadat met de consecratie van de bijkerk van den Allerheiligsten Rozenkrans, door tngr. Snickers, het derde kerkgebouw te Schiedam, waaruit ook de derde parochie zou ontstaan in gebruik was genomen. Ha li. O, F. DRABBE, tweede pastoor der parochie van O. L. Vrouw Visitatie (April 1881—October 1884) Slechts drie-en-een-half jaar zou de pa rochie hem, den statigen Drabbe, zooals wij hem eens hetiteld zagen, den man met de meesterlijke taal, wiens welsprekendheid wellicht in het heele bisdom niet werd geëvenaard, mogen behouden. 1-Ioe wist hij zijn parochianen bezielen voor den luister van Gods Huis, die hem zoo ter harte ging; hoe wist, hij hen in treffende taal op fou ten en feilen te wijzen en tot dieper gods dienstig leven op te wekken. Op 4 October 1884 verliet pastoor Drabbe de stad, waar hij de waardeering, de liefde en de bewon dering van alle Katholieken had verwor ven, om te "s-Gravenhage, als pastoor en deken een nog eervoller, nog verantwoor- delijker functie in 's Ileeren Wijngaard te gaan bekleeden. I ite zeereerw. heer b. h. brinkman derde pastoor van Frankeland (October 1S84Mei 1887) Enkele dagen later betrad pastoor B. H. Brinkman, als derde herder der paro chie van O. L. Vrouw Visitatie de pastorie aan de Nieuwe Haven. Al zou het den nieu wen pastoor niet gegeven zijn, zooveel voor de hem toevertrouwde parochie te arbeiden als hij wel wenschte, hij was een eminent Sriester, pittig en geestig schrijver, die graag werd gelezen en een geleerde van naam. Nauwelijks 10 jaar priester werd hij reeds met do leiding van een parochie be last als pastoor te Katwijk; tien jaar later werd hij naar den Helder overgeplaatst, waar hij door zijn voorbcelcligen ijver en zijn bijzonderen tact voor de godsdienstige her leving wonderen verrichtte. Bij zijn ver trek naar Schiedam hadden reeds de eer ste verschijnselen zich geopenbaard van een kwaal, die geleidelijk zijn krachten zou sloopen om hem ten slotte op een smar telijk ziekbed te werpen waarvoor na een lijden van vier maanden de dood door hem als een bevrijding werd begroet. Op Woens dag 11 Mei 1887 ging hij, in zijn 61ste jaar, uitgeput naar lichaam cn naar geest, naar de eeuwige vreugden over, die hij door een voorbeeldig priesterleven van bijna 34 jaar cn een met liet grootste geduld en overge ving gedragen lijden zich ontsloten had. Pastoor Brinkman werd niet alleen door zijn parochianen, in wier hart hij zich door zijn edel karakter, door zijn hartelijkheid en minzamen omgang een onvergankelijk mo nument had gesticht, maar door de Katho lieken van heel Nederland betreurd. Onver moeid propagandist voor de aartsbroeder schap der II. Familie redigeerde hij jaren lang het „Zondagsblad" en het „Jaarboekje" van de II. Familie. Bij gelegenheid van het gouden bisschopsjubileum van Z. H. Paus Pius IX, was hem de eer te beurt gevallen, de liulde en de feestgave van de congregaties der H. Familie in ons land aan den II. Va der te mogen aanbieden. Zijn eenvoudige, maar degelijke geschrif ten voor de volksklasse sloegen zoo in, dat zij liem den toon en beschimping der li berale pers op den hals haalden. Als pries ter en als geleerdestond pastoor Brinkman echter veel te hoog om zich van schimp en spot iets aan te trekken. Ook als geleerde; de derde pastoor der parochie van O, L. Vrouw Visitatie, was namelijk een sforre- kundige van aanzien, wiens boekwerk „De Sterrenwereld" van gedegen studie en omvangrijke kennis op dit gebied ge tuigde. MGR. M. J. A. LANS, vierde herder van O. L. Vrouw Visitatie (Mei 1SS7April 1896) Het was nauwelijks zes jaren geleden dat pastoor van Leeuwen de oogen sloot en reeds stonden de parochianen van O. L. Vrouw Visitatie voor hun vierden herder. En wederom was het een eminente per soonlijkheid die aan het hoofd der bloeien de parochie zou komen te staan, in de per--' soon van den nog niet 42-jarigen leeraar van het seminarie Hageveld, den zeereerw. heer M. J. A. Lans. Niet slechts in het klein-Seniinarie had pastoor Lans een grooten naam later zou blijken hoe hoog zijn priesterlijke leiding van de toekom stige geestelijkheid van liet bisdom door zijn overheid werd aangeslagen als pre sident van den Sint Gregoriusbond had hij in heel de Nederlandsche muzikale wereld een eervolle bekendheid verworven. In de eerste toespraak die hij tot zijn parochianen richtte, karakteriseerde pas toor Lans met een enkel woord zijn voor gangers: de eerste was de man van de groote daden, de tweede die van het mach tig woord, de derde de geduldige lijder. Hoe zou hij zelf later gekenschetst worden? Het is niet aan ons, die hem niet hebben ge kend, in enkele woorden een karakterschets van dezen groote onder de grooten te ge ven. Maar wanneer wij zien, dat hij straks gerocpei» gaat worden tot de na het Bis schopsambt wel meest, verantwoordelijke functie in het Bisdom, die van president van het Groot-Seminarie, waar de jongeling schap in haar meest kritieke jaren moet worden gevormd tot liet zout der aarde, dan nemen we gaarne aan de getuigenissen die van hem spieken als van een man van waarlijk apostplisehen ijver en als een ziele- herder, die nauwelijks zijn gelijke vond, Ongemeene verdiensten verwierf zich pastoor Lans voor het bijzonder onderwijs in onze stad, door het gehcele Katholieke on derwijs in ëën verccmging, de SI. Willi- brordusstichting, onder te brengen (5 Juli 1890) en kerkbesturen en parochiaal arm bestuur er van te ontlasten. Pastoor Lans ook was het, we merkten het reeds eerder op, die de vruchten mocht plukken van den onvermoeiden ijver van den stichter der parochie voor de openlijke vereering van de H. Liduina. Op den 14en Maart 1890 werd door de II. Congregatie der Riten de cultus der H. Liduina bevestigd, waarmee de groote Sehiedamsclie heilige tot de eer der altaren werd verheven. Met. pastoor van Meegen van de St. Jansparochie nam pastoor Lans de leiding opzich van de feestelijkheden waarmee deze heuglijke gebeurtenis ging worden gevierd. In een kor te maand tijds waren door den pastoor nove nehoekjes samengesteld en feestliederen ge componeerd en van 14 tot 17 April vierde de Katholieke burgerij een reeks van fees ten, die den grooten stoot vormden voor de intense vereering welksindsdien aan de H. Liduina in de stad van haar leven en lijden ten deel viel. Mgr. Bottemanne zelf kwam met zijn tegenwoordigheid de feestelijkheden opluisteren, in beide paro chiekerken droeg hij een pontificale H. Mis op; dc pauselijke internuntius, zijn excel lentie Mgr. Rinaldini kwam Schiedams Katholieken gelukwensclicn met de heilige van hun stad; een luisterrijke kapel werd in de kerk van O. L. Vrouw Visitatie aan Sinte Liduina gewijd. Op 21 April 1896 werd pastoor Lans tot. kanunnik benoemd van het Haarlemsche kapittel, eenige dagen te voren had hij zijn benoeming ontvangen lot president van hef groot-seminarie. Als eere-kanunnik van de kathedraal te Carthago was hij ook hier sinds geruimen tijd monseigneur Lans ge weest. Zoo noode als de edele priester afscheid nam van de hem dierbaar geworden paro chie, zoo noode ook zagen zijn parochianen hem vertrekken. Bij liet afscheid dat hij op Zondag 20 April onder de Hoogmis van zijn geestelijke kinderen nam, was de kerk tot in alle hoeken bezet, en diep ontroerd was liet stichtende woord waarmee de scheidende herder zijn kudde, in alle aan gelegenheden en omstandigheden des le vens, ouders en kinderen, jongelingen en jongodochters, overlieden en ondergeschik ten, de hulpbehoevenden cn vooral de zon daars aan Jesus aanbeval. (Wordt, vervolgd) s In ons artikel van gisteren gelieve de le zer het woord hout-relief het zal wel reeds zijn aandacht getrokken hebben te veranderen in haut-relief. Ingekomen zijn een verzoek van: 1. de N. V. B. H. Sohelllng's OOiehandel om vergunning" tot uitbreiding van de inrichting voor het opslaan en versterken van minerale en plantaardige olieën, gasolie, benzine, vetten en hars aan de Admiraal de Ruijterstraat 33, kadaster sectie N. No. 408, met een gasolie. tanik, inhoudende 68 kub. Meter, met een pomp- kamer, waarin wordt geplaatst een electromo tor van 15 P.K., drijvende een pomp, en met een tapinrichting; 2. de Bataafsche Import Maatschappij te 's Gravenhage om vergunning tot oprichting van een ondergrondsche benzine-installatie, in houdende 6000 L. op het open terrein behoo- rende bij het pand Nieuwe Weterwegstraat 5, kadaster Sectie N. No. 353, met een boven. gvondsehe aftapinrichting op het voetpad vvór genoemd pand; 3. L. K. Bijloo om vergunning tot oprich ting van een ondergrondsche benziae-installa- tie, Inhoudende 4000 L. met een boveugrondsche aftapinrichting in het pand Boterstraat 26, ka daster Sectie B. no. 1362; en 4. de N. V. Ned, Fabriek van Verpakkings artikelen ,tNepaver" om vergunning tot uit breiding van de rartonuagefabriek in de pan den Boterstraat 40, 42, 44 en 48, kadaster Sec tie B. no. 3123, door bijplaatsing van 13 elec- tromotoren t.w. 1 van 4, 2 van 2, 1 van 1%, 6 van 1, 2 vian 14, en 1 van een derde P. K., drijvende ddiverse snijstanz: slijp-, plak-, hecht en buigmachines en door verplaatsing van 2elec- tromotoren van elk 3 P. K. drijvende diverse werktuigen. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 6 Juni 1928, des voor- middags ten 11 ure, zal ten Raadhuize ge legenheid worden gegeven om bezwaren te gen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, kan op de secretarie der gemeente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden ge nomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die nieit overeen komstig art. 7 dier Wet voor het Gemeente bestuur of een of meer zijner leden zijn ver schenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam 23 Mei 1928. Vragen tot B. cn W- Door het lid van den Gemeenteraad, den heer W. Broek is verzocht bij de eerstvolgen de zitting van den Gemeenteraad de volgende vragen te mogen stellen 1. Zijn B. en W. bereid te willen mededee- len, waarom aan de consequenties van het raadsbesluit d.d. 1 September 1925 waarbij school G 2 werd bestemd tot opleidingsschool voor Gymnasium en H. B. S. geen uitvoering is gegeven? 2. Indien B. en W. niet bij machte zijn de consequenties van bovengenoemd raadsbesluit te aanvaarden, in bijzonderheid de toegezegde maximum-bezetting der drie hoogste klassen van school G 2, achten B. en W. het dan niet meer overeenkomstig hun waardigheid en die van den Raad gewenscht, het. raadsbe sluit van 1 September 1925 voor intrekking voor te dragen? 3. Zijn B. en W. daarentegen van meening, dat bedoeld raadsbesluit van kracht dient te blijven en alsnog eene loyale uitvoering in de bedoeling ligt, mag dan worden verwacht, dat bij den aanvang van den nieuwen cursus in September a.s. do destijds gedane toezeg ging afdoende zal worden nagekomen? KONINKLIJK NEDERLANDSCH GYMNASTIEK-VERBOND De viering van het 60-jarig bestaan Met de viering van het 69-jarig bestaan van het Koninklijik-Nederl. Gymnastiekverbond, welke viering van 25 tot 29 Mei te Utrecht plaats vindt, wordt door ruim 3000 turners en turnsters men weet dat ook Thor van de partij is deelnemen. Aangeboden arbeidskrachten: glasblazers; stellers; letterzetters; grondwerkers; metse laars; opperlieden; timmerlieden; lood- en zinkwerker; schilders; kistenmakers; kui pers; zagers; aanhouders; bankwerkers; electriciensklinkers; koperslagers; metaal- boorders; scheepsbeschieters; machine-drij vers; spantenbuiger; smeden; vocrslaauders; stokers; brandersknechts; broodbakkers distillateursknechts; mouters; sigarenmakers; banketbakkers; magazijnpeirsoneelchauffeurs; transportarbeiders; varensgezellen; voerlieden; wakers; zakkendragers; kantoorbedienden; fa brieksarbeiders en losse werklieden. Gevraagde arbeidskrachten: te Schiedam: metaal draaiers; behanger-stoffeerder en jon gens en meisjes voor fabriekswerk; in Cura cao: bekwame machine-bankwerkers. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Broers- veld 142. Het waterpolo-coucours om den Bongers-de Hoog-bal word, gelijk wij reeds meldden, ge houden op Zondag 3 Juni a.s., aanvangende 's middags 1 uur, in de Gem. Zweminrichting aan den Havendijk alhier. De Bongers-de Hoog-bal moet 3 maal achter een of 5 maal in 't geheel door dezelfde ver- eeniging gewonnen worden, eer hij in eigendom aan deze vereeniging overgaat. (Winnende ver- eeniging 1927 Z. I. A. N. den Haag). Als prijzen voor dit concours zijn uitgeloofd: De Bongers-de Hoog-bal, een zilveren madaille en een bronzen madaille. De inschrijvingen voor alle poloteams uit komende in de 3e klas3e, 3e klasse reserve N. Z. B. en daaraan gelijkstaand, staat open bij het secretariaat der S. Z. C. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R. K. Volksbond, lederen Maandagavond clubavond R, K. Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdags bestuursvergadering R. K. Metaal- bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw R, K, Volksbond. lederen Woensdagavond van 7 uur tof half 9 zitting bestuur Spaarfonds R, K. S. 'V, Excelsior: Gebouw R. K. Kring. lederen Woensdag Repetitie Koniukl. Man- nenzangvereeniging „Orpheus". Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half negen. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Katholiek Leven, Gebouw Katho lieke ICrlng, half 9 uur precies. lederen Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur i3 geopend het Stedelijk Museum, St. Jorl» Doele, Doeleplein, lieden Jaarvergadering retraitenfonds „St. Clemens*' Gobouw R, K. Volksbond. Aanvang 8 uur. I 23 Mei: Groote Schouwburg, Madame Sana- gêne (Rolt. Hofst.tooneel) 8 uur (voor volwassenen). 24 Mei: Groote Schouwburg, Pygmalion (Rott. Hofst.tooneel) 8 u. (voor volwassenen). 25 Mei: Diergaarde, Avondconcert Harm, kapel Gist- en Sp. fabr. van Calvé, D a g e 1 ij k s: Circusschouwburg, De Rozen krans (Ver. Schouwspelers) 8 uur. Bioscopen: goedgekeurde programma's, tot en met Donderdag 24 dezer in: Thalia! (voor volwassenen)Royal (voor volw.) SCHIEDAM, 23 Mei. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. ƒ19.per H.L. Nameus de commissie voor de noteering. II. J. JANSEN. SCHIEDAM, 23 Mei. Men noteert voor me lasse spiritus 100 pet. 29,per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pCt. 17.per H.L. Spoeling Noteering ƒ1,40. 50-JARIG JUBILó Men verzoekt ons opname van het volgende;' Op den 27en Mei (le Pinksterdag) zal het echtpaar C. Remmerswaalvan den Burg zijn 55-jarig huwelijksfeest herdenken. Reden ge. noeg voor een eenigszins feestelijke herden king; maar als men bedenkt, dat de man S3 jaar en de vrouw 79 jaar is, en men weet daarbij dat zij bijna geen inkomsten voor liun dageïijksche behoeften hebben, dan begrijpt men dat er van feesten al heel weinig wordt gesproken. Zou het nu niet mogelijk zijn, dat eenige onzer stadgenooten eens iets afzon derden voor dit bruidspaar, opdat op den len Pinksterdag ook nog eens een zonnestraaltje in de woning van die twee oude menschep komt schijnen? Alle giften zijin natuurlijk welkom, lietzij in geld of in natura. Hun adres Is: Singel 132/8, Hofje Ritman. Gistermiddag te ongeveer half 2 wilde mej. R. M., wonende Stationstraat alhier, nadat zij uit een autobus voor bet Stads verkeer was gestapt, welke in de Lange Nieuwstraat In de richting van de Hoofd straat reed, achter de bus om den weg over steken, terwijl tezelfder tijd van tegenover gestelde zijde een vrachtauto aankwam. Door. haar aarzeling om voor- of achteiuit tc gaan, werd zij door den auto gegrepen en enkele meters meegesleurd. Dr. Ris, bij wien ze toevallig moest zijn, onderzocht haar, en kon geen letsel constateeren. Den bestuurder van den auto treft geeaj schuld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1