FEUILLETON GEKNAKT. DONDERDAG 24 MEI 1928 DERDE BLAD PAGINA 2 APOSTOLAAT DER HEREENIGING BOSSCHE MISSIETENTOON STELLING VEEL DEELNAME R. K- ALGEMEENE MIDDENSTANDS- bedrijfsraad De positie der Bedrijfsraden bij de uitvoering van de Ziektewet WIJZIGING KIESWET OM SCHOONER OP TE BLOEIEN g VERGADERING TE NIJMEGEN. Het Apostolaat der Hereeniging hield Dias dagavond in de kleine Concertzaal van „De Vereeniging" te Nijmegen een belangrijke ver gadering. De opkomst was uitstekend, de ge. heele zaal was gevuld. Onder de aanwezigen waren veile professoren der Kath. Universiteit en notabelen der stad_ Prof. dr. Titus Brandsma, voorzitter der com missie, opende de vergadering met blijdschap, wijl zoovolen waren gekomen. Spr. dankte de professoren dr Kors, dr. Franses en dr. TV. Mulder voor hun welwillende voorlichting van de studieclub en hun nuttige adviezen bij de verderfe ontplooiing der actie. Verkeerd begin en gebrek aan inzicht heb ben aan de actie tot Hereeniging veel nadeel gedaan. Goede voorlichting, bedachtzame voort schrijding en groote liefde tot de dwalenden kunnen deze actie slechts bevorderen. Spr. uitte zijn vreugde er over, dat het co mité Nijmegen zich mag verheugen in de be langstelling van de Katholieke mannen en vrouwen van Nijmegen, die door lidmaatschap hot streven steunen. Het koor van St. Dominlcus onder leiding van der Zeereerw. pater D. v. d. Geest O.P. zong na deze inleiding eenige liturgische hymnen. Rede prof. dr. J. Kors. Prof. dr. J. Kors O.P. begon met het betoog dat het apostolaat der Hereeniging hetzelfde is als dat der prediking. Dit werk heeft ten doel de prediking van de waarheid, het terugbren gen van verdoolden tot het ware leven van Christus. Alle Katholieken moeten in zich den levensdrang gevoelen, om allen tot Christus te brengen. Wij willen zijn ware Christenen, die het volle leven van Christus in zich tot uiting willen doen komen; dat voorrecht willen wij ook andereu ten deel doeh vallen. Het gevaar voor verdeeldheid blijft steeds be staan. Ketterijen heeft de Kerk altijd gekend. Maar de Katholiciteit der Kerk overwon steeds de afscheuring der eerste eeuwen van het Christendom. Het groote Grieksehe schisma bracht de groote scheuring, welker verloop spr. nader schetste. Millioenen geloovigen werden door dit schisma uit het Oosten van de Kerk getrokken. De scheuring in het Westen kwam door het Lutheranisme en Calvinisme en Angli canism©; millioenen werden ook hierdoor van de eenheid der Kerk getrokken. De Klerk heeft altijd door pogingen gedaan om de eenheid te herstellen; tweemaal heeft die Kerk tevergeefs pogingen gedaan oin de Grieksehe schismatieken weer tot de Katho lleke eenheid te brengen. Z. H Paus Leo XIII richtte nog tevergeefs eén zendbrief tot de Oostelijke volkeren, die Z. H. minzaam aan. spoorde tot de Katholieke Kerk terug te kee- ren. Z. H. de Paus richtte ook een zendbrief tot de Noordelijke volkeren, prees tot ziekere hoogte de Oxford-beweging; Paus Beuedietus XV drukte het voetspoor van Leo XIII. Pius XI zond zijn encycliek „Rerum Omuium" uit en spoorde de afgescheidenen aan tot terugkeer. Dat was de drang tot eenheid uit de Kerk voortgekomen. De wereldoorlog van 1911 brdciht de volke ren tot dieper gedachte over de eenheid en tot de algemeene vredesgedaehte. Lord Halifax begon een beweging; ook in Amerika ontstón den verschillende bewegingen tot eenheid ónder deviezen: „Live and Work" en „Geloof en Hiërarchie". Hét ware ideaal, het zuivere Ka tholieke levensdoel ontbrak te veel aan deze beweging. Al die bewegingen naar eenheid en leiding, stuitten telkens af op de moeilijkheid om te begrenzen het terrein, waarop men één kon zijn. H-et apostolaat is ons aller dure, Katholieke plicht, ook in ons gemengde land, waar zoo- velen hunkeren naar de eeuwige waarheid. Plet verlangen van andersdenken naar eenheid, naar waarheid, legt ons nog zwaarder plicht op om het apostolaat der Hereeniging te beoefe nen. Ieder doe in deze actie zijn plicht over. eenkomstig zijn roeping. Spr. spoorde alle aanwezigen aan leder naar vermogen mede te werken aan het apostolaat der Hereeniging; ut omnes unum sint, dat het worde één schaapstal onder één herder, (Daverend applaus). Het St. Dominicus-koor zong hu het Pange Lingua. Rede prof. dr. D. Franses. Na de pauze sprak Pater prof. dr. D. Fran ses O.F.M. We staan voor heit treurig feit, dat in het Oosten van Europa 'n 150 millioen Christenen leven, afgescheiden van de eenig ware Kerk, zonder gemeenschap met Rome, het centrum der eenheid. Daar moét verandering in komen. Wij moéten ijveren voor den terugkeer van zooveel af- gedwaalden. Spr. wil hier in vogelvlucht de geschiedenis nagaan, de voorgeschiedenis en ontwikkeling van de groote scheuring en het voortbestaan daarvan door de eeuwen heen. Men vraagt zich toch af: hoe is het toch gekomen, hoe is het mogelijk geweest, dat zoo'n groot deel der Christenheld de door Christus gewilde en zoo vurig verlangde eenheid heeft verbroken en zich van Rome- heeft losge scheurd? Men vraagt zich ook af: hoe is het te verklaren, dat die scheuring zooveel eeuwen lang is blijven voortduren: heeft men geen pogingen gedaan de eenheid te herstellen of hoe komt het, dat die pogingen zijn mislukt? De beantwoording van die vragen is van groot belang, ook practisch, voor het werk der Hereeniging, Om een goed begrip te krij gen van de ontzaglijke moeilijkheden, die aan dit werk in den weg staan, is het zeker 1100- dig, dat men den teg&nwoordigen toestand van die kerken, van die volkeren van het Oosten leert kennen, dat men zich inleeft in de men taliteit, in de psyche dier volkeren. Maar daarnaast is evenzeer noodig, dat men de ge. sohiedenis kent. Eerst dan wanneer men de geheele geschiedenis ziet herleven, begrijpt men ten volle, hoe ver die afgescheidenen van ons verwijderd zijn en hoeveel arbeid en gebed er dus noodig is, om hen tot den terugkeer tot de eene ware Kerk te bewegen. Spr. behandelt dan de verschillende factoren, die tot de scheuring van Oost en West hebben samengewerkt. Het cultureel verschil: het Grieksehe Oosten achtte zich cultureel intel lectueel, de meerdere van het Latijnsche Wes ten. Dat maakte het voor het Oosten steeds moeilijker zich aan beslissingen van Rome te onderwérpen, vooral sinds den ondergang van het West Romeinsche Rijlc en de veroveringen der Barbaren. Gevaarlijker nog was liet Cacsaropapismo der Christankeizers, vooral van het Oost-Ro- meinsclia Rijk. Die keizers, vanaf Constantijn, den bevrijder der Kerk, bemoeiden zich met, de iuterne aangelegenheden der Kerk, zelfs met geloofszaken en vaardigden decreten daar omtrent uit. Daarnaast was van grooteii in vloed: het streven naar voorrang van de pa triarchen van Constantinopel. Die stad was d e grootstad geworden van geheel het Oosten, en de bisschop van die keizerstad kreeg als van- ?elf steeds meer macht en invloed, meer dan Rome kon toestaan. Spr. toont aan, dat dit ze ker zeer gevaarlijk en verkeerd, maar tevens heel begrijpelijk was. In nauw verband met deze factoren werkten de dogmatische twisten zeer verderfelijk voor de eenheid. De geestelijkheid verlangde geen hereeniging en het valsch voorgelichte volk evenmin en de verwijdering werd in den loop der eeuwen vanzelf steeds gronter. Wel hebben verschillende keizers pogingen gedaan, maar om politieke motieven, en de Europeesche po litiek was veelal schuld, dat die pogingen mis lukten. Prof. dr. Titus Brandsma sprak tenslotte een dankwoord. Velen traden als lid toe Gi3terennamiddag heeft te 's-Hertogenbosch nadat 's morgens in de St. Pieterskerk een H. Mis was opgedragen, waaronder algemeene H. Communie voor de leden der Missievereeni- glng „St. Franciscus Xaverius' de officieel© opening van de Bossche Interdekenale Missie- Actie-Tentoonstelling plaats gehad door Z. D. H. Mgr. Diepen, Bisschop van Den Bosch. Deze tentoonstelling wordt in Casino gehou den ter gelegenheid van het tweede lustrum van genoemde Missievereeniging, welke in de 10 jaren van haar bestaan éen bedrag van rond 100.000 voor de missiën heeft bijeengebracht. De tentoonstelling is, door veler medewer king, tot een hoogst belangrijke geworden. In totaal zijn er dertig stands. Voorts is er een aparte afdeeling Missielec- tuur, een stand der jubileerende vereeniging; op de galerij een medische afdeeling en op de tennisbanen in een afzonderlijke tent een afdee ling verkeerswezen, en last not least een inzen ding van het Sint Melania-werk, dat onder de hooge bescherming van Z.Em, Kardinaal van Rossum staat. In al die stands is veel merkwaardigs en be langrijks bijeengebracht in een overbluffende veelheid. Dan zijn er nog inzendingen van industrieele firma's enz. Paramenten e.d. zijn eveneens in groote hoe veelheid geëxposeerd. De opening had plaats in tegenwoordigheid van vele geestelijke en wereldlijke autoriteiten. Om 6 uur werd de tentoonstelling voor het publiek opengesteld. Mgr. Diepen celebreerde om 7 uur in de Kathedraal een pontificaal Lof, waaronder prof. P. van Grins ven van het Seminarie te Haaren de feestpredikatie hield, 's Avonds gaf het Kon. Muziekkorps van Goulmy en Baar in den Casinotuin een concert. Dezer dagen vergaderde het bestuur van den R. K. Algemeenen Middenstandsbedrijfisraad. In aansluiting op de besprekingen, in de laatste algemeene vergadering gehouden over de positie, welke de bedrijfsraden zouden kun nen innemen bij de uitvoering van de Ziektewet, ging het bestuur den huidigen stiand van zaken na. Overwogen werd of de bedrijfsraden niet reeds zooveel mogelijk tot het stichten van be- drijfsvereenigingen ter uitvoering eener ziek teverzekering zouden kunnen overgaan, in af wachting van de totstandkoming eener Ziekte wet. Dit punt zal in een op 20 Juni te houdend algemeene vergadering met de bedrijfsraden na der worden besproken. Op die algemeene vergadering zullen even. eens aan de orde komen de bekende praeadvie. zen van den Partijraad der R. K. Staatspartij uitgebracht, over „de taak van den Wetgever in hun tegeawóordigen tijd ten aanzien van de verhouding' tueschen werkgever en werknemer in het bedrijfsleven. Verder ging het bestuur aan de hand van de ontvangen mededeelingen na, welke stappen de bedrijfsraden reeds deden om een leerovereen komst tot stand te brengen, ais in de vorige algemeene vergadering besproken. C. CHR. DOMMELSHüIZEN -}• In 85-jarigen ouderdom is in het Gemeente lijk Ziekenhuis te 's-Gravenhage overleden de lieer C. Chr. Dommelshuizen, schilder, voor namelijk van rivier- eri zeegezichten en sche pen. 4e NEDERL. KATHOLIEKENDAG Limburgsclie Bondendag DE OPTOCHT In afwijking van den oorspronkelijk vaatge- stelden tijd zal de opstelling van den op Maan dag 28 Mei te honden optocht plaats vinden van half drie tot drie uur. De volgorde is nader vastgesteld als volgt: 1. Politie, 2. Muziek, 8. Comité, 4. Werklieden- bond, 5. Middenstandsvereeniging, 6. Werkge- versvereeniging, 7. Groene Kruis, 8 Vrouwen hond, 9. Land- en Tuinbouwbond, 10. Voetbal bond, 11. Gymn. en Athletiekbond, 12. Onder wijzershond, 13. Werknemende Middenstand, 14 A. R. K. O., 15. A. R. K. A. 16. Kruisverbond, 17. Mariavereeeniging, 18. Vereen, v. Eer en Deugd, 19, R. K. Kimstenaarsv&reeniging, 20. Jong Limburg, 21. Limb. Studentenclubs, 22. Derde Orde, 23. Oanisiuscongregatie, 24. Bereh- manscompagnie, 25. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, 26. Pilger-verein Waubaeh, 27. Eerewacht Maastricht, St. Aloysiusschool 31. De Nietxwenhof, 32. R. IC. Patronaten, 33. Diversen, 34. Onderofficierenvereeniging St. Martinus. De muziekgezelschappen, die hunne mede werking toezegden en in den stoet medetrek ken zijn: de Mastreecliter, Fanfaar St. Joëzep de Fanfare Kunsit na Arbeid, de Harmonie St. Caecilia (Par. O. L. Vrouw v. Lourdes, Wittevrouwenveld), de Harmonlën van St Piieter, Gronsveld en Gulpen en de Fanfaar Wilhelmina van Wolder. De plaats van opstelling is aangegeven op het plan, waarvan aan alle deelnemende veree- nigingen een afdruk is of wordt toegezonden. Om 3 uur precies zet de stoet zich vanaf Hotel Willems In beweging. De te nemen weg is: Stationstraat, W. Brugstraat, Maasbrug, Maastr. Brugstraat, Kleine en Groote Staat, Vrijthof. Op het Vrijthof, dat voor zoover noo dig wordt afgezet, nemen op een podium de aanwezige kerkelijke en wereldlijke autori teiten met de leden van het Eere-comité en het Dagelijkseh bestuur van het Uitvoerend Comtié plaats ten einde het voorbijtrekken van den stoet gade te slaan. Op aanwijzing van een commissaris van orde (met wit-gelen band om den arm) treden de vaandels achtereenvolgens uit den stoet eai stellen zich in een daarvoor vrijgehouden ruimte voor het podium op. De deelnemers aan den optocht scharen zich hier rondom. Is de geheele stoet voorbijgetrokken, dan brengen de vaandeldragers den vaandelgroet. Ten slótte wordt onder- begeleiding van de Maastr. Fanfaar St. Joeziep, die zich dan op het kiosk bevindt, door alle aanwezigen ge zongen het lied: Aan U, o Koning der Eeuwen. Hiermede is de huldiging ten einde en kan tot ontbinding van den stoet worden overge gaan. VOOR EER EN DEUGD Een Congres Het congres der ver-eeniging Voor Eer en Deugd over de heiligheid van het huwelijk zal op 1112 September worden gehouden. Het onderwerp Vrouwenvraagstuk in betrekking tot het gezin zal worden be handeld door mej. Annie Meijer, lid der Tweede Kamer. ,,'t Loonvraagstuk en gezin" zal worden ingeleid door den lieer C. J. Kuiper, lid der Tweede Kamer. ,,'t Woningvraagstuk en 't gezin" wordt toegelicht door den heer A. Engels, lid der Tweede Kamer. Mr. v. d, Ven, kantonrechter te Hulst, be handelt de „Positieve bestrijding van het Neo-Malthusiani&me"; pater rnr. Duymstee zal de zedelijke factoren met betrekking tot de bestrijding van het Neo-Malthusianisme bespreken. Voorloopig verslag der Tweede Kamer. Blijkens het voorloopig verslag der Tweed8 Kamer over het wetsontwerp tot wijziging va' de Kieswet, de Provinciale Wet en de Genree» tewet konden enkele leden zich met het VOO' stel, om in sommige gevallen het stemmen li- volmacht mogelijk te maken, niet vereenige11 zij vreesden, dat dit systeem meer nadeel®» dan voordeelen zou medebrengen en achtte' het hij het groote aantal kiezers zelfs een ge vaarlijk stelsel. Zeer vele leden konden zich echter met I#i geen ten aanzien van het stemmen hij volmacl»' wordt voorgesteld, vereenigen. In het bijzonder wenschten sommige lede' de voorschriften van het wetsontwerp mind» streng te maken ten aanzien van de persona1 die van de bevoegdheid tot het aanwijzen vij een gemachtigde zullen kunnen gebruik make» Verscheidene andere leden merkten evenxV op, dat tot de voornaamste beginselen van bestaande kiesrechtregeling ook behoort H geheim der stemming. Stemming bij volmadj levert in ruime mate gevaar op voor sd'-C ding van dat geheim. Sommige leden zouden gaarne gezien lia' ben, dat de Regeèring bij dit ontwerp ook vósj zieningen had voorgesteld ten aanzien van vro» wen, die gewetensbezwaren hadden tegen uitoefening van het stemrecht. Eenige leden wenschten, dat in de kieswet l' palingen zouden worden opgenomen, die M mogelijk zouden maken den invloed van 1'» vrouwenkiesrecht op den uitslag der verin» zingen na te gaan. Verscheidene leden zouden er zich over va» heugen, indien de Regeering bij de Memo!'1 van Antwoord in het wetsontwerp alsnog af' bepaling zou wilien opnemen tot opheffing va' den stemplicht. Andere leden wenschten dal» entegen deze instelling te zien gehandhaafd- Eenige leden zouden het in ieder geval 6' wenscht achten de vrouwen van stemplicht ontslaan. Sommige ledeh zouden gaarne hebben gezk? dat de Regeering vaii de indiening van ontwerp had gebruik gemaakt oin in de Kie' wet bepalingen op te nemen ter beperking v®' de Verkiesbaarheid, tot uitsluiting van onwa®f digen. Van verschillende zijden werd de aandak van de Regeering gevestigd op de verzeker!»» van het geheim der stemming. Verscheidene leden zouden gaarne zien, ook bij de verkiesbaarheid voor de Provincial Staten en de Gemeenteraden het ingezete» schap beoordeeld zou worden naar de v/erlf lijke woonplaats. Verscheidene leden hadden bezwaar tegen wijziging van den datum van 15 Mei in 1 Ap»': in de artt. 2 en 9. Dit zal tengevolge liebW» dat zij, die tusschen 1 April en 15 Mei den le®' tijd van 25 jaar bereiken, in dat jaar niet k®f- nén stemmen. Verscheidene leden hadden bezwaar tegen bepaling van art. 100a, omdat zij in de nu vo«; gestelde wijziging niets anders zagen dan ce' hopeloos pogen om vast te houden aan M stelsel der grootste overschotten. DE STEM VAN HOLLAND. De Steun van Holland heeft gis term i 'i d® óm 3 uur Amstèrdamschen -tijd in het Nod®' landsoh, Fransoh, Duitscih en Engelsoh, 1'' den kortegolf-telefonie-zender van Kootwtf eenige mededeelingen over de wereld ger®* pen. Er werd een overzicht gegeven van de do®' Minister Beelaer-ts uitgesproken redevoerib in de Vereeniging voor Volkenbond en (Vre$ op den Volkenbondsdag, ©n van het vretF werk van Den Haag. Dit was bedoeld als e* vervolg op de uiteenzetting, die de vorige we(l door „De Stem" werd gegeven omtrent Ned®» land als Internationaal Centrum Voorts werd het een en au der medegedeé'1 omtrent de regeling der cultureele en eco®1' mische propaganda bij de Olympische Spek? ter opwekking van het vreemdelingenbezo1 Ean der „Levensblijhfcid"-verlia,.en van CECIL ADAIR 35.) Plotseling het jacht, de zee, de wolken, en niets anders! En Alton die daar in een dakstoel lag, met zijn honden speelde, en allerlei non sens uitkraamde tegen zijn moeder en haar vriendinnen. Het was werkelijk een genot hem zoo bezig te zien'! En voor wij drie dagen ver der waren, was hij al op me verliefd. En jij op hem, Olive? Misschien. Het is zeker een aantrekkelijk mensch, zooals jonge Amerikanen dat kunnen zijn. Je Iet bij hen minder op het uiterlijk dan op wat er achter ligt, de kracht, de stuwing, de mogelijkheden, de roem! Hun manieren tegenover de vrouwen ver schillen'zoo geheel van de ideeën, die wij nier in onze oude wereld van ridderlijkheid hebben, en toch maakten ze op mij een zeer goeden' indruk. Tenslotte vond ik het wel heerlijk dat hij verliefd op me was. Ik geloof da.t ik 'wer kelijk met die bedoeling met hen meegegaan ben. Het is werkelijk iets wat nog niet veel men- schen hebben doorgemaakt, maar ik heb het volop genoten een man aan je voeten te hebben die gewend is de heele wereld te regee- ren ea daarbij nog een groot gedeelte van de oude wereld. Het was werkelijk een zeer aangenaam element in de reis; en ik voelde hoe allen me voortdurend daarop aankeken. Ik wist dat mis. Relfeer vooral zeer sterk voor voel de. En natuurlijk zoii een huwelijk met Alton de Jieele wereld ineens aan mijn voeten gebracht hebben. Hij was nn eens een man, zie je; voor hem kon je dat woord met heele groote letters spellen: MAN. Zoo denken wij in de nieuwe wereld er over. In Europa reisden wij als vorsten. Het was zeer interessant en leerzaam. In Rome werd onze Verloving eindelijk bekend gemaakt. Ik geloof, dat Alton eigenlijk de heele zaak in handen heeft gehouden. Ik weet het zoo zeker niet meer. Och, je wéét niet precies wat er gebeurt, als je in het stof van de Campagna rijdt in een automobiel wat een vreeselijk anachronisme Fr met een scherpen wind in je gezicht en het fezoem van den motor in je ooren. Misschien hebben we elkaar niet erg goed verstaan. Maar toen hij aan alle kranten enkele regels copie gaf wij leven echt in een wereld van kran tennieuwtjes, wij multimillionnairs en ik van alle kanten gelukwenschen ontving, heb ik er maar in berust. Ik werd weer meegesleept. Ik vond het niet meer de moeite waard, dien grooten stroom tot stilstand te brengen. Het was een machtige triomf voor me en ik houd van roem. Het was eigenlijk een soort droom: alsof alles nu gebeuren ging, zooals ik het in mijn droom te voren had doorleefd! Toen wij terug naar New York gingen, werd het weer een groote triomf de maalstroom had me sterker dan ooit te pakken. Het werd een winterseizoen, dat ik nooit ver geten zal. Je stond zelf naar je eigen roem te staa-en. Maar tenslotte kwam Alton op een mor gen even spreken over het „vaststellen" van den huwelijksdatum, daar hij, zoodra hij maar even tijd-had, wilde trouwen. Olive hield potseling op. Oivia zag in haat- gelaat toen iets, wat ze niet heelemaai thuis kon brengen. Ze deed geen moeite om te spre ken. Maar de toppen van haar vingers beroer den Heel even de hand van het meisje. En toen ontdekte ik pas, dat ik zelf ook een en ander fnoest gaan „vaststellen," en een stem uit mijn binnenste zei, dait het beter voor me zou zijn, als ik daarvoor naar de wierook- boornen terugkeerde, om er daar eens rustig over ha te denken. Lieveling! Deze woorden werden meer gefluisterd dan gesproken. Dus bepaalde ik, dat ik eerst voor drie maanden naar mijn vroegere vrienden zou te- rugkecren. Het kwam Alton, die na zijn vacan- tie-tochtje weer tot over de ooren in het werk zat goed te pas. De eerstvolgende weken heeft hij zulke belangwekkende zaken af te wikkelen, dat hij daar genoeg aait had! Zoo komt het, dat je me nu hier ziet. Ik wil hier eens rustig nadenken in deze vredige omgéving, waar ik niet gestoord word in mijn gedachten door het rumoer van de nieuwe wereld. Zoo, lieve, zoo? Was er niet éen aceent van voorzichtig uit- hoorén in Olivia's stem? Haar heele hart ging nu uit naar het kind van Laurence Ëclgea-ley, dat zch nu voor de crisis van haar jonge leven gesteld zag en liet meisje begreep het, of schoon ze er niet op reageerde. Vroeger heb ik ook eens een beslissing ge nomen, toen mij iets aangeboden weird en ik heb me den laatsten tijd maar al te vaak afgevraagd, of ik toen een goed besluit genomen heb. Nu heb ik weer een besluit genomen. Op nieuw rijst de vraag in me op: ben ik we)' ge lukkig? Heb ik goed gedaan? Of zal ik vandaag of morgen ontwalceu met de vreeselijk© weten schap dat ik een ellendige vergissing begaan heb? Den eersten keer heb ik ondervonden, dat mijn vergissing onherroepelijker was dan ik vermoed had als het tenminste een vergis sing was. Ik ondervond, dat de vinger van den tijd nooit terug gaat om een regel uit te vegen. En ik zou niet graag hebben dat ik tot de ont dekking kwam, dat al mijn tranen geen woord van deze nieuwe levensgeschiedenis uit kunnen wisschen. Daarom ben ik naar jouw gekomen, Stella Maris, weg van 'let rumoer en het druk gedoe, van de pracht en den strijd, om alles kalm te overwegen onder de wieroökboomen. XXXI, De komst van Olive Edgerley bracht weer zonneschijn en een wonderlijk herlevende ba- langstelling in do wereld daarbuiten. Het meisje had er in toegestemd, Olivia s gast te zijn. Pau line had er op aangedrongen, de wat overdre ven bagage van deze jonge débutante in haar huis op te nemen, met de bewonderenswaardi ge Ravijn, zooals ze door allen nu werd betiteld. Een vreemd persoontje, en klaarblijkelijk een bewonderenswaardig iemand, wat iedereen, die met haar in kennis kwant, en haar vertrouwen wist te winnen, spoedig moest toegeven. Ze wist zich onmiddellijk aan den toestand aan te passen, en voelde zich weer spoedig In haar element. Ze was bijna altijd bezig om 'n kamer te dóen, of de garderobes, ook van Pauline en Olivia, eens na te zien. Ik moet steeds met iets bezig zijn, anders zou ik ziek worden, zei ze steeds als uitvlucht; en óndanks haar hoekigen lichaamsbouw, haar werkelijk middelmatig gewicht, had zij toch een groote vaardigheid om met de naald om te gaan, en een nooit falend oog voor kleuren en combinaties, die aan haar werk iets artistieks gaven. En zooals, ze werkte, sprak ze ook, en al tijd maar over Olive, tegen iedereen, die 't maar hooren wilde. Een ander zou er allang zijn hoofd bij ver loren hebben, maar zij blijft er rustig onder. Dat meisje heeft toch heel wat energie, en doorziet tevens de keerzijde der medaille. Ik zeg altijd maar, dat je je daar voorloopig maar niet druk om moet maken, als je tenminste ge lukkig wil leven. Maar Olive kan nooit geluk kig genoeg zijn. Ik geloof, dat het wel zoo goed is, om maar niet te beginnen met te denken, dat de wereld slechts marsepein en electrisch licht is. Want als dan de donken-te eri het bittere komen, ben je er een beetje op voorbereid. Niet dat zij geen buitengewoon mooi© toekomst tegemoet gaat. De jonge Relfe is tot over zijn ooren verliefd op haar, en zal haar alles wel geven wat ze wenscht. Ze heeft zich gewend aan een tamelijken overvloed die Olive, en hij zal wel zorgen dat ze het krijgt. En als ze niet gelukkig is met haar koopje, en ze vindt dat de bergen goud en de millioenen dollars haar niet geven wat ze ver langde, wel, ik geloof dat ze dan toch haar tan den wel op elkaar zal zetten, en alles zal doen om er niets van te laten zien. Zoo zie ik dat. De vrouw sprak altijd over haar meesteres met haar doopnaam, ofschoon ze in tegenwoor digheid van Olive altijd zooiets uitstootte, dat als „Mum" gehoord werd. Wellicht was de tong van deze afstammelinge van een oude Quakers familie een beetje weerspannig om titels uit te spreken; maar ze gaf ze toch aan lady Oli via en mrs. Verelcer. In zeer korten tijd had ze veel sympathie voor hen opgevat, en liét ze zich vol bewondering uit over Olive's keus voor dit plekje, waar zij eeus „rustig op tplem kon komen en eens na kon denken over de groote dingen, die er stonden te gebeuren." Of Olive dit werkelijk deed, was niet duide lijk te bemerken. Voor den buitenstaander scheen zij zich volkomen op haar gemak te voe len, in het opgewekte leven hij haar vrienden uit haar jeugd, en was er zelfs een aansteke lijke meisjesvroolijkheid in haar karakter te ruggekeerd. En wederom konden de anderen haar onbe streden kracht om te eharmeeren niet ontken nen allen die met. haar in aanraking üwa- men moesten dit onmiddellijk toegeven. Zij trok de oogen der omstaanders tot zich als de mag neet stalen snippers, en blijkbaar zonder dat zij daar eenige moeite toe deed, zoodat haar kennissenal spoedig begrepen, dat, als een man een belofte van haar had weten te ver krijgen, hij hemel en aarde zou bewegen om haar aan die belofte te houden. Hij is tot over de ooren op haar verliefd, had de bewonderenwaardige Ravijn gezegd, en het is werkelijk geen man, die er van gediend is, dat ieder meisje werk van hem maakt. Als Olive met haar verloving niet tevreden is, zal ze er toch op geen manier van af kunnen zien. Tot dit oogenblik toe, heeft hij steeds succes gehad, en hij weet overal en uit alles geld te slaan. Terwijl wij nu hier zittep, is hij bezig de dollars op te stapelen, die zij mag uitgeven, als hij haar getrouwd heeft. Ilc vind het wel goed en billijk dat ze nu een tijdje bij haar vrienden is, voordat ze weer haar sprong in de zee doet. Maar als het te lang duurt, zal hij wel spoe dig naar hier komen om haar weg te halen. Neen, hij is niet een van de gemakkelijkste, die Alton Relfe, en hij zal dat grapje onmid dellijk uithalen, zoodra zijn enorme zaken hem dat toestaan. Olivia keek de spreekster met een paar be minnelijke oogen aan. Olive was zeker niet minder vriendelijk voor haar, maar zij liet niet meer zoo in haar hart kijken. De eerste half vertrouwelijke gesprekken, die ze tijdens ha®' ontmoeting gewisseld hadden, werden nade® hand niet meer vernieuwd of voortgezet. So»®; kwam het meisje wel eens na een wandeli®- in het maanlicht, of nadat ze naar het wonde1' spel van het dalen der zon had gekeken, na®' ihaar toe, terwijl haar donkere oogen iets dra® merigs hadden. Als Olivia dan vriendelijk ha®1 handen uitstak, alsof ze wilde vragen wat achter die oogen verborgen lag, gaf ze slecl»'! antwoord met lieflijke en lichte streeling®»1! Zelden sprak ze nog woorden, waarin die eer®" vertrouwelijkheid nog naklonk. Ik denk in den laatsten tijd, Stella Maf® ik denk ellendig veel soms, zei ze wel eeF Maar ze hield haar gedachten verborgen, a': vreesde ze die te uiten, zelfs tegenover ieniau® die haar zoo innig lief-had als Olivia, En Olivia, die dat gedeeltelijk begreep, doc) gedeeltelijk ook vreesde, en die haar zoo V, komen liefhad, zei wei eens tot zichzelf: A1'' Carlos hier was, zou hij haar dau kunnen h®l pen? Ilc heb zoo'n gevoel dat zij de waarhei" nooit zuiver zal leeren inzien als ze hem ui®" eerst ontmoet heeft. Maar er gingen weken voorbij zonder dat een woord van Carlos gehoord werd, en Oii»'|f; had al haar vroolijke, vertrouwen gevende moedigheid noodig, om de zorg en de ban®j voorgevoelens, die dit zwijgen langzamerha®» in de harten, van di-e angstig wachtenden de®1 ontwaken, op een afstand te houden. O, laat Carlos toch tot ons ^erugkeere® Dat ik toch ook hem niet zal verliezen! v®»] zuchtte Olivia dan. De zomer was gekomeu met al zijn lid en zijn weldadige hitte, met zijn steeds zifi breeder ontvouwende schoonheid, vol droor®1' rige vergezichten, vol nieuwe en hevige v»f men van kleur en leven, vol dagen van bevd de stilte en nachten van ongelooflijke schoft heid. Oivia had zich er aan gewend in den zon»e' zeer vroeg op te staan, en lag meestal enkd uren onder de wieroolcboomen, voordat de nd® daghitte haar voor een tijdje naar binnen dre®' Soms lag zij te kijken naar het optrekken v®' den dauw onder de mysterieuze zuiverh®', van het bevende Oosterlieht. Michèle sto®' steeds tot haar dienst, zoodra het roepende óf: letja klonk. Reeds na vijf minuten rolde 11 haar in haar stoel naar het plaatsje, dat voor dien dag had uitgekozen. (Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 10