DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 51ste Jaargang Donderdag 24 Mei 1928 No 15174 Bit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS AGENDA KUNST-AGENDA BEURS VAN SCHIEDAM HET JUBELTtJ VAN FRANKELANDS PAROCHIE OPBRENGST COLLECTE BURGERLIJKE STAND Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide banden, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één band, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies Van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een band; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wórden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAV Bank, Lange Haven no. 103, Schiedam. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, It. K. Volkshond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdags bestuursvergadering R. IC. Metaal- bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 7 uur tol half 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K S V. Excelsior: Gebouw R. K. Kring. lederen Woensdag Repetitie Koninkl. Man. nenzangvereeniging „Orpheus". Gebouw R. R. Volksbond. Aanvang half negen. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Katholiek Leven Gebouw Katho- lieke Kring, half 9 uur precies. lederen Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur i3 geopend het Stedelijk Museum, St, Jori» Doele, Doeleplein. Zondag 3 Juni Waterpolo-concours om den Bongersdo Hoog-bal. Gem. Zweminrichting. Aanvang 1 uur. I Woensdag 6 Juni Weldacliglieids-concert tje geven door „Or pheus ten bate van de vereeniging „Zwak zinnigenzorg", Feestterrein Volkspark. TE ROTTERDAM ,Groot.e Schouwburg, Pygmallod (Rott. Hofst.tooneel) 8 u. (voor volwassenen)'. 25 M ei: Diergaarde, Avondconcert Harm, kapel Gist- en Sp. fabr. van Calvé. Dagelijks: Circusschouwburg, De Rozen,- krans (Ver. Schouwspelers) 8 uur. Bioscopen: goedgekeurde programma'! tot en met Donderdag 24 dezer in: Thaltti (voor volwassenen); Royal (voor volw.) SCHIEDAM, 24 Mei. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koop, handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. ƒ19.— per H.Li. - Namens de commissie voor de noteering, H, J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 24 Mei. Men noteert voor me lasse spiritus 100 pcL ƒ29,— per H.L. Ruwe graansplritus 60 pCt, ƒ17.— per H.I* Spoeling Noteering ƒ1,40. tyr* Spr. eindigt met een aansporing tot propa. ganda voor meer recollectie-bezoek. Voor de retraite voor mannen, die op 30 Juni te Noordwjjkerhont zal aanvangen gaven zich reeds aanstonds 20 personen op. De retraite voor vrouwen zal plaats vinden in de tweede helft van Januari. Tijdens de rondvraag werd nog een collect! gehouden voor het doen hranden van een kaars in de St. Liduinakapel, waarna de voorzitter de vergadering sloot. DE WERK VERSCHAFFINCf TE EENERVELD De loonen in het tijdvak 7 Mei j tot en met 18 Mei Volgens den loonstaat hebben in het tijdvak van 7 Mei tot en met 18 Mei de te Eenerveld tewerkgestelden aan loon ontvangen: Een meer dan 50.vier tusschen d! 40 en 50.—; twaalf tusschen de 35 en 40.—; veertien tusschen de 30.— en 35.— zeven tusschen de 25.— en 30.—. Van de Iaatsten zijn er twee ziek geweest evenals de belde tewerkgestelden die minder dan 25hebben verdiend. Aan de Arbeidsbeurs, welke ons deze cijfers verstrekte, kan men ons niet meedeelen ot van Hemelvaartsdag loon was uitgekeerd en evenmin of In den loonstaat ook beprepen waa de trainingstoeslag voor degenen, die daar voor in aanmerking waren gekomen. SCHEEPVAART Schiedam, 23 Mei Aangekomen: s.s. Ursa) van Huelva om hier kolen te bunkeren, het vertrok naar Aalborg; s.s. Imatra, met papier, hout van Frederiksham beide In de Wilhel- minahaveu; s.s. Zaan, eldig van Rotterdam om te dokken In de WUhelmiuahaven, het vertrok naar Nordmaling; s.s. Noliata van Genua, s.s. Modjokerto van Hamburg, beide om hier te dokkeu iu de Wiltoubaven. Schiedam, 23 Mei vertrokken: s.s. Damptre, ledig naar Maksiahti; s.s. Susaa, ledig naar Leith; s.s. Wilhelminapolder. naar Rotterdam; s.s. Germaine L. D. naar Duinkerken; s.s. Ab- bekerk naar Rotterdam. Schiedam 24 Mei aangekomen: Portugeesch" s.s. Bissau, van Rotterdam; s.s. IJselhaven van Rotterdam, zoesleepbooten Lauwerzee en Zwarte Zee van Maassluis, allen om hier to dokken in de Wilhelmlnahaven; s.s. August Theisen, met papierhout van Makslaktie aan, den steiger OosteTbaven, Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68035 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, Par maand 1-10, Per week 25 cent. Franco Per post 3.75 Per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct. Postchèque en Girodienst 81440 AD\ ËlU'EiN I I N 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 cl. Reclames tusschen den tekst 60 ct. per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct.. elk woord meer 5 ct. tot een ma-s ximum van 50 woorden. Kabouter-advertenties 5 regels 0.50. 10 regels 0.75, 15 regel» 1.Incassokosten '..orden berekend. HAAR STICHTING EN HAAR GLORIERIJKE HISTORIE IV. Wederom zou het seminarie Hageveld der verweerde parochie een herder leveren. De subregent van het seminarie de zeereerw. heer M. P. P. Droog werd den 28sten April 189G tot pastoor van O. L. Vrouw Visitatie benoemd en op Zondag 3 Mei daaraanvol gend door den Iioogeenv. heer deken Ta verne van Rotterdam geïnstalleerd. Het pastoraal van den zeereerw. heer Droog zou slechts een kort intermezzo vor men. Nauw had hij zijn ambt aanvaard of de pasloot' voelde zich de kracht ontzinken om zich, zooals hij wenschte aan de paro chie te geven. Nog slechts 42 jaren oud zag do vurige priester zich door aanhoudende ongesteldheid tot werkeloosheid gedoemd. Reeds in den winter van het volgende jaar, op 18 Februari 1897 verliet hij Schiedam om in den familiekring volkomen rust te gaan nemen. .Da ZEEREERW. HEER At. P. R. DROOG, Vijfde herder van Frankeland (April 1896 tot Februari 1897). Dc vijfde pastoor van de Lieve Vrouwe- kerk zou niet terugkeeren. Begin April Werd dc zeereerw. heer Franciscus Ja cobus Poelliekke, pastoor tot dusver te Kudelstaart met de parochie van O. L. Vrouw Visitatie belast; aan pastoor Droog Was voordien door den Bisschop een eer vol ontslag verleend. Op 18 April trad de nieuwe herder voor de eerste maal in zijn parochie op den kansel. En het bleek reeds in zijn eerste toespraak, dat pastoor Poelhek- ke een man was met 'n sterken wil, die onbe vreesd den weg zou gaan dien hij als den juisten had erkend, die nimmer aarzelen zou, waar hij tekortkomingen of fouten zou vinden, daarop te wijzen en den vollen plicht aan ieder voor te houden. Zoo leek in zijn ijver zijn karakter wellicht wat hoekig, maar t waren tocli ook weer die oprechtheid een die ijver, gepaard aan een bewonderens- waardigen practischen zin, die alom respect voor hem afdwongen. Van dien practischen zin vonden wij een teekenend staaltje opge- teekend écn maand precies voor zijn dood. Op den iaatsten Zondag van Juni 1902 deel de pastoor Poelliekke in de kerk mede, dat de kapel van het Allerheiligst. Hart. voorioopig gesloten zou blijven om naar het model der Sint Liduinakapel te worden verbouwd. Voor dit vrij kostbaar werk waren dc benoodigde geldmiddelen reeds bijeengebracht De pastoor begon niets of de kosten moesten gedokt zijn. Nog noodi- gcr dan dc verbouwing der II. Hart-kapel was het herstel van het orgel, waarmee een som van ƒ3500 gemoeid was. Die som was echter nog niet aanwezig en daarom maakte de practische pastoor er zijn pa rochianen op attent, dat. hij in den loop der «eek bij velen, „wien de lof des Hee- ren en de luister van den eeredienst ter harte ging" persoonlijk bijdragen voor hot omvangrijk werk in ontvangst zou komen nemen. De met zoo fijn compliment in geleide bedellocht had, hoe kon het anders, volledig .succes. Reeds den volgenden Zon dag kon pastoor Poelliekke, toen hij onder de Hoogmis den kansel besteeg, zijn hoor ders verrassen met de mededeeling, dat ook het volle bedrag voor het herstel van het orgel in zijn bezit was. Hoe had iemand kunnen denken, dat nauwelijks een maand later de van no» zooveel werklust getuigende priester reeds ton grave zou worden gedragen. Al liet zijn gezondheidstoestand eigenlijk steeds te wenschen over, niemand had nog aan iets ernstigs gedacht. Wel had het algemeen pijnlijk getroffen, dat de pastoor zijn pre dikatie van Zondag 2 Augustus onder de Hoogmis had moeten afbreken, omdat hij zich met wel gevoelde, weldra bleek ech ter, dat deze ongesteldheid van voorbij ga and en aard was. Donderdagmorgen, 7 Augustus, had de pastoor om half zeven e. ls °PSedragen. Kort daarop voelde hij zich onwel, de dokter werd geroepen en op diens voorschrift begaf hij zich om len naa>' zijn kamer om volstrekte ïus e nemen. Kapelaan Soepnel onder- s eum t hem. Nauwelijks op zijn kamer ge vomen zakte de pastoor ineen, door eer, hartverlamming getroffen. De kapelaan a nog juist gelegenheid hem op to van gen, inderhaast diende iiij hem het H. Uiiesel toe, en eenige oogenblikken daarop t u Zusc*° Pastoor van de parochie van ïouw Visitatie in hijzijn van de eervv. heer en Soepnel en Nieuwendijk den geest. Hij had nog slechts den leeftijd van o jaien bereikt; ruim vijf jaren was hij a s pastoor an Franltelands-parochie weikzaanr geweest, vijf jaren van vrucht- ai en priesterlijken arbeid die zoowel den stoffelijken tempel, zijn kerk, als den gees telijken tempel der aan zijn hoede toever trouwde zielen ten goede gekomen was. Pastoor Poelliekke was een zoon van den welbekenden dichter Poelliekke en van een zuster van Haarlems eersten bisschop na het herstel der Bisschoppelijke hieracliie, mgr. Van Vree, Administrateur van erken de reputatie en uitnemend financier, strijd lustig van aanleg vooral in zijn Leiden- sche jaren, kwam zulks tot, uiting toen hij het Leidsche Weekblad oprichtte welks eer ste nummers op de drukkerij van de Nieu we Schiedamsche Courant ter perse werden gelegd, omdat hij er in de Sleutelstad geen drukker voor kon vinden! verloochende de zoon toch ook het kunstzinnige bloed zijns vaders niet. Daarvan getuigden de door hem verzorgde uitgave van „Vondels Dicht- juweelenzijn talrijke bijdragen in „De Kath. Illustratie", en „De Wachter" en „De Katholiek'de verdienstelijke vertaling van O'Reillys leven van Paus Leo XIII, welke hem het eerekruis ,Pro Ecclesia et Pontifi- ce" bezorgde, alsmede tal van letterkundige opstellen en gedichten. Pastoor Poelhekke ook was het, die den benoemden Fransclien litterator en bekeer ling Karei Huysmans voor een goede deel de bouwstoffen leverde voor zijn „La vie de Sainte Lydwine". Tijdens zijn verblijf te Schiedam logeerde de Fransche schrijver aan de pastorie van zijn begaafden vriend, den pastoor van Frankeland. Het was Mgr. Lans, de president van het groot-seminarie en oud-pastoor van de paro chie, die in een reffende lijkrede van den kansel de groote verdiensten van den te vroeg gestorven herder schetste. Achter do baar gingen als kerkmeesters onder meer reeds mede notaris Blaisse en de heer Adr. Zoetmulder en als lid van het R. K. Paro chiaal Armbestuur de heer M. L. Honner- lage Giete, die een achttal jaren later tot burgemeeste van Schiedam zou worden benoemd. (Wordt vervolgd). PASTOOR F. J. POELHEKKE, zesde pastoor der parochie van O. L. Vrouw Visitatie (April 1897 tot Augustus 1902). De collece voor het Tehuis voor alleenstaan de blinden te Wolfshezen, alhier op Maandag en Dinsdag gehouden, heeft opgebracht 306.01. Vorig jaar bedroeg de opbrengst 318,30. MOND- EN KLAUWZEER Onnder het vee van een landbouwer aan den Overschiescheweg is mond- en klauwzeer uitgebroken. DIEFSTAL EN INBRAAK Door het hool'd van de R. K. bewaarschool aan de Lange Singelstraat, is bij de politie aangifte gedaan, dat men in den afgeloopen nacht in die school heeft ingebroken. Ver moedelijk is een klein bedrag aan geld, spaar penningen van de kinderen, ontvreemd. Van een in aanbouw zijnd pand aan de Groe- nelaau zijn gisteravond ten nadeele van tim- m&lieden en metselaars eenige gereedschappen ontvreemd. D© politie stelt een onderzoek in. VERKEERSONGEVALLEN In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd op den hoek van den St. LIduinastraat eu de Nieuwe Haven een huurauto van de firma Peereboom alhier aangereden door den auto van mej. B. v. R. uit do Burgemeester Knap- pertlaan. Do auto van de firma Peereboom weid aan de voorzijde ernstig beschadigd. Op den hoek van de Breedemarktsteeg en de Nieuwe Sluisstraat zijn gistermiddag een wielrijder en ©en wielrijdstev in botsing ge komen. Bedden vielen op den grond, doch bekwamen geen letsel. De rijwielen waren in- tusschen ernstig beschadigd. GEBOREN: 21 Mei. Teunis Albertus, z. van J. Reijgersberg eu E. L. Schiller, Buitenhaven weg. 22 Mei: Dirkje Catharina, d. van II. Heijster en A. Torenvliet, Broersveld. 23 Mei Jacoba Margaretha en Margaretha Jacoba, dochters van C. Loch en G. P. Sluijters, Kin- derbu,urt. OVERLEDEN: 22 Mel. C. Tuijnenburg 65 j. weduwnaar van T. 't Hart, Groenelaan. J. Hilte 73 j. echtgenoot© van S. Mol, Geervllet- schestraat, RETRAITENFOXDS „ST. CLEMENS" J aarvergader ing In een der bofenzaleu van het Bondsge- bouw aan de Lange Haven hield het re- traitenfonds „St. Clemens" gisteren zijn Jaar- lijksche algemeene vergadering. Na een openingswoord door den voor zitter. den heer v. Haasteren, las de secre taris, de heer Th. Naring de notulen en het jaarverslag voor, die onveranderd wer den goedgekeurd. Het jaarverslag vermeldt ecu achteruit gang in het ledental van 140 op 120. Er werden 106 retraite aanvragen gedaan, waar onder 10 voor niet-leden; het jaar daarvoor waren deze cijfers resp. 90 en 8. Dank zij den steun van donateurs konden voor drie per sonen de algeheele kosten worden vergoed; een achttal personen ontving daarenboven een gedeeltelijke tegemoetkoming in de kos ten. Het bezoek aan do recollectieavonden was bevredigend. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer Beumer, werd In orde bevonden. Bij de verkiezing van een secretaris werd de periodiek aftredende heer Naring met 30 van de 32 uitgebrachte geldige stemmen herkozen. Door den geestelijk-adviseur, kapelaan L. Beune werd hierna een toespraak gehouden, waarin de Eerw. spreker zei, het aangenaam te vinden om het woord te voeren in dezen kring. Het vorig jaar heeft spr. een boekje bespro ken, onthullingen over het retraitewerk, die zeer ten voordeele van het retraitewerk waren. Spr. zou nu de door secretaris en penning meester gedane ..onthullingen", die een ach teruitgang van het ledental .vermelden, willen bespreken. Op het ©ogenblik wordt druk voor jeugd- congregaties gewerkt en daarin wordt tevens gearbeid aan het retraitewerk. Spreker wil het jeugdwerk verbinden (dit jaar al) met het retraitefonds. Enkelen zijn er reeds, dia de recollectie-oefeningen zonder aansporing vol gen. Aldus hoopt spr., dat do „onthullingen" tenslotte een gunstig perspectief zullen hebben. Den volwassen leden, wijst spr. vervolgens op Christus' Koningschap, dat op den Alge- meeneu Nederlandchen Katholiekendag van alle kanten belicht zal worden. In het retraite werk willen wij Christus al meer Koning doen zijn iu ons eigen zieleleven. Het is een klacht, dat er katholieken zijn die naar buiten een groot woord hebben over „plichten", maar die in hun eigen leven maar al te dikwijls daarin te kort komen. Toch zullen dezen meer slecht dan goed stichten, want men kan niet meer mededeelen dan wat men zelf bezit. Bij het oordeel zal God ons niet vragen uaar het geestelijk leven van anderen, maar op de eerste plaats naar dat van ons zelf. Het Koningschap van Christus In ons eigen zieleleven is ons eerste en Ipatate doel; daarom juist is een retraite zoo mooi. om de men. schen meer rechtstreeks te kannen wijzen op het geestelijk leven. DE ST. LIDUINAKAPEL van de Fiankelandsche kerk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1