DEPIIlSOLYMPIADe II HET HOCKEY-TORNOOI i] DONDERDAG 24 MEI 1928 TWEEDE BLAD PAGINA 3 DE WEDSTRIJDEN VAN WOENSDAG AFDEELING 3 NEDERLAND-SPANJE de wedstrijd. PROGRAMMA VOOR ZATi RDAG DIVERSEN. NEDERLAND—URUGUAY OVERWELDIGEND AANTAL AANVRAGEN OM KAARTEN INTERNATIONALE GEVOELENS HET HOCKEY-TORNOOI. SPORT EN SPEL. HOCKEY. INTERN. HOCKEY FEDERATIE LUCHTVAART DE STAGNATIE IN VAN LEAR BLACK'S WERELDVLUCHT MAAR DE AMERIKAAN WIL DOORZETTEN VAN BREST, OVER DEN OCEAAN NAAR NEW YORK NEDERLAND IN DEN EINDSTRIJD. De laatste wedstrijd van Afdeeling B is gis teren gespeeld en Nederland heeft daarin met 11 tegen Spanje gelijk gespeeld. Ons land is dus ongeslagen uit den strijd ge komen, bezet de eerste plaats in deze afdeeling en komt daardoor in den eindstrijd tegen En- gelsch-Indië. De eerste prijs, door een victorie in den beslissende» kamp, ligt ongetwijfeld bo ven onze kracht en macht, maar op den twee den prijs hebben we toch reeds beslag gelegd. Gelijk bekend, komen voor den derden prijs in aanmerking de landen, die zich in hun af deeling tweede plaatsen, In B is dat Duitsch- land, in A is terzake de beslissing nog niet gevallen. België en Denemarken hebben beide 4 punten en een doelgemiddelde dat weinig versfchilt. Do eindstand in afdeeling B is: gesp. gew. gel. verl. punt. doelp. gem. Nederland 3 2 Duitschland 3 2 Frankrijk 3 1 Spanje 3 1 I 8—2 1.66 8—3 1.33 2—8 0.66 3—-8 0.33 Spanje weet Holland het eerste punt te ontfutselen. EEN GELIJK SPEL 1—1 HET RESULTAAT De zenuwen spelen den Oranjemannen parten. 't Was gisteren droog. En geen wonder, Ne derland speelde immers, 't Mag tijden3 alle wedstrijden regenen, 't mag hondenweer zijn, maar als Holland speelt, dan komt er op slag verandering. Dan klaart de lucht op, de grijze trieste kleur verdwijnt, hier en daar ontwaart men mooie blauwe plekjes aan de lucht en naarmate de tijd verstrijkt wordt de hemel blauwer, een brutaal zonnestraaltje glipt daar- tusschendoor, het geheel krijgt een vroolijk cachet, kortom dan is 't in orde. De tribunes, die bij verschillende wedstrijden angstvallig leeg wTaren, worden nu langzamer hand aardig gevuld, vooral de goedkoope ran gen zijn goed bezet. Hockey wordt al populair bij de jeugd. Het Hollandsche elftal is favoriet natuurlijk: men kan het merken wanneer onze ploeg het veld betreedt. Men juicht en klapt en schreeuwt. DE ELFTALLEN. Ned e*r land: Katte De Waal Tresling Ankerman Duson Brand Jannink Van der Veen Kop Van de Rovaert visser 't Hooft O Caralt Chavarri Roig Chavarri Rierola Junquera Torres Lobo Becerril Baguna Isamat S p a n j e: Scheidsrechters zijn Regibo en Be-Cavin. Yfkully gaan onder enthousiaste toe juichingen de Hollanders op het Spaansche doel ai; v. d. Hoovaert komt echter te vallen. Toch kan men zien dat Holland dadelijk sterker is, want de eene aanval volgt op den anderen. De zenuwen blijken echter nog de overhand te hebben, want het werk is lang niet af. Een corner, goed genomen door v. d. Veen, wordt uitstekend door Jannink ingeslagen, er is ec ,ei ïeeds gefloten, zoodat het gejuich weer spoedig^ verstomt. Hoewel Spanje een mindere kwaliteit spel vertoont, weet zij toch goed partij e geven. Vooral de verdediging is uitstekend op 11 eef en weet het spel steeds weer naar het midden te verplaatsen. Een mooie schot van anniük wordt keurig door Isamat, den Spaan- schen doelverdediger, gered. Spanje profiteert nu -van de zenuwachtige stemming der Hollan ders en weet door vurig spel veel te bereiken. aanvallen van de beide buitenspelers zijn werkelijk niet zonder gevaar. Eenige corners op het Hollandsche doel zijn er het gevolg van. Visser t Hooft werkt in deze periode uit stekend en brengt verschillende malen keurig op. lag una blijkt echter een goed verdediger en redt steeds. Toch zal Holland succes heb- e"' Publiek bruit om een doelpunt. En *K. '"k'' Kop rent op magnifieke wijze langs het lijntje, zet zuiver voor, tot vlak voor het t oei en dan is als altijd v. d. Veen er bij om het vonnis te voltrekken. Een keurig staaltje I Kot gejuich is ontzettend. De spelers hebben hun zelfvertrouwen herwonnen. Er zijn nu twintig minuten gespeeld. Ook de laatste periode wil men benutten. On stuimig valt Oranje aan en steeds weer komen onze mannen voor het Spaansche doel. Plots een ongelukkig moment: v. d. Rovaart krijgt in volle vaart een bal tegen het voorhoofd, eenigen tijd blijft hij liggen en dan wordt hij het veld uitgedragen. Teleurstelling in het Hollandsche kamp Men moet nu met 10 man verder spelen, daar inval lers niet worden toegestaan. Geen bezwaar een reden te meer om hard te werken. Brand blijft vlak achter de voorhoede en zal op de critieke momenten als hulp in den aanval op treden. Visser 't Hooft kogelt precies naast. Hij blijft actief en is voortdurend gevaarlijk ge vaarlijker zelfs dan de vleugel Kop-Jannink. In den hockey-wedstrijd NederlandSpanje werd de Hollandsche speler v. d. Rovaert door een bal tegen het hoofd getroffen en tijdelijk buiten gevecht gesteld. Hij wordt van het terrein gedragen. Do eerste loopt dikwijls te veel naar binnen, waardoor eenige kansen teniet gaan. Met een uitgesproken Meerderheid van onze Oranje- ploeg breekt de rust aan. Na de hervatting is v. d. Rovaert weer van de partij, hij wordt met veel gejuich begroet. Een bloeduitstorting boven het oog blijkt het gevolg van het ongelukkige moment. Niettegen staande dat wil hij echter zijn land aan de zege helpen. Zoo strijdt Holland weer met elf man. Na een niet geheel gevaarloozen aanval op het Hollandsche doel, nemen onze mannen nee Initiatief weer over en worden de Spaansche verdedigers aan het werk gezet. Deze blijken echter in staat het gevaar te weren en zoo gaan eenige goede aanvallen verloren, door het krachtige ingrijpen van Baguna. Zelfs weet deze zijn voorhoede aan 't werk te zetten, waardoor het spel weer verplaatst wordt. Het enthousiasme is weer wat verminderd bij onze spelers. Het publiek brult weer. Herhaal delijk weerklinkt van af de tribunes de kreet. „10 is niet genoeg". Er. of de spelers het zich aantrekken, men speelt eindelijk weer met meer gloed. Er mankeert echter iets aan het Hollandsche spel, het is niet van die kwaliteit als Zaterdag. De buitenspelers brengen voort durend goed op, doch voor het doel hapert er iets. Prachtig kan Kop een doelpunt scoren, doch juist heeft de scheidsrechter voor „stick»" gefloten. De Spanjaarden geven uitstekend partij en zetten voortdurend de Waal en Tresling aan het werk. De Waal vooral echter is in een prachtigen vorm en kan steeds op de hem eigen wijze zijn terrein zuiveren. Het spel gaat razend snel op en neer; zoo staat men voor het Hollandsche doel en direct hierna moet de Spaansche verdediging ingrij pen. Jannink schiet bij een der Hollandsche aan vallen keurig op doei, doch even keurig redt Isamat, die een zeer goed doelverdediger blijkt. Een goede ren van Visser 't Hooft wordt door Baguna onderbroken, terwijl even daarna de Waal een prachtigen aanval van Caralt on schadelijk maakt. Het spel van de Hollanders is niet open ge noeg en de Spanjaarden profiteeren hiervan weer. Bij een mooi opgezetten aanval loopt Rierola plots naar binnen en voor men er op bedacht is, heeft hij den stand op 11 gebracht.. Teleurstelling bij de Hollanders. De oranje mannen rallen opnieuw aan. Nog twee minuten. Een strafcorner. Geen resultaat. De zenuwen blijken de overhand te hebben. Slechts Ankerman blijft kalm. De overigen doen hun best, doch het gaat te ner veus.. Onder geweldige spanniug komt het eind» met 11. SPEL EN SPELERS. Nederland heeft de finale dus bereikt en zal Zaterdag met onze Britsch-Indische gasten den eindstrijd spelen. Men had het verwacht en het Is ook uit gekomen. Maar toch op een andere wijze dan men hoopte. Een overwinning voor Holland, daarvan was men bij voorbaat overtuigd. Was dat hetzelfde Oranje-elftal dat Zaterdag- in een hoogstaanden kamp den Duitsehen riva len een nederlaag 'toebracht? Was dit diezelfde enthousiaste ploeg, die met zooveel zelfvertrou wen de andere wedstrijden had gespeeld We konden het niet gelooven. En toch speel den de heeren geen slecht spel. Maar de zenu wen In den grooten wedstrijd tegen Duitsch land, waar zooveel van af hing, was men ijzig kalm gebleven, speelde men met zelfvertrou wen, daar gold het parool „nu of nooit". En nu verloor men het hoofd, miste het zoo noodige enthousiasme en verspeelde daardoor een punt. De Spanjaarden lieten een gunstigen indruk achter. Ze waren snel en wisten hiervan uit stekend gebruik te maken. Elke mislukking van een Hollandsche poging was voor hen een nieuw sein om door te zetten. Daarbij verde digden de backs en de keeper zoo keurig, dat de goed opgezette aanvallen der Hollanders mislukten. Dat had een nadeeligen invloed op het Hollandsche spel. De eenigste, die het hoofd koel wist te houden, was Ankerman. Tot de laatste minuut werkte hij keurig en bijzonder rustig. De Waal deed veel goed weïk en was heel moeilijk te passeeren, doch zijn herstellen was, wanneer hij eens werd gepasseerd, te langzaam. Ook Tresling was niet slecht. Neen aan de verdediging was dit verlies punt aller minst te wijten. Ook de middenlinie had part noch deel aan het gelijke spel. Hier werd ook voortdurend gezwoegd, met Ankerman als uit blinker. Doch onze voorhoede liep het niet mee, wel zat deze linie geregeld voor het Spaansche doel, werkte Visser 't Hoofd dat het een lust was, maar 't wilde niet lukken, Van d. Veen deed ook zijn uiterste best, maar 't mocht niet baten. Zijn doelpunt was echter een staaltje om van te watertanden. Van der Veen mag soms in het veld minder voldoen, als er een voorzet wordt gegeven, dan kan men er zeker van zijn, dat hij op de juiste plaats staat om zijn werk der was het spel van Caralt en Rierola zeer goed. Hun snelheid was bijzonder, terwijl ook hun handigheid de Hollandsche verdediging tot meer vlugheid dwong. Het doelpunt van Rierola was iets eigenaardigsde hal ging door het net heen en kwam achter het doel te lig gen, niemand zal echter hebben kunnen be grijpen op welke wijze dit geschiedde, keeper Natte keek er zeer verrast naar. De scheidsrechters floten na de rust bijzon der dikwijls, waardoor het s-pel noodeloos en hinderlijk dikwijls werd onderbroken. Zaterdag om 2 uur zal de wedstrijd worden gespeeld om den 3en en 4en prijs, terwijl om kwart voor 4, de beslissingswedstrijd plaats vindt tusschen Britsch-Indië en Nederland. Beide wedstrijden worden gehouden in het Nieuwe Stadion. Ten gerieve van het publiek heeft het Co mité 1928 besloten dat voor het begin van lederen wedstrijd een loket zoo vroegtijdig zal worden geopend, dat zij die zulks zouden wenschen, nog voor den wedstrijd binnen de hekken van het Olympisch Stadion kunnen eten. Voorts zal er op het terrein zelf gelegen heid bestaan, tot het koopen van toegangs bewijzen, zoodat hierdoor voorkomen wordt, dat zij ,die een wedstrijd hebben bijgewoond en ook den volgenden willen bijwonen, het stadion-terrein moeten verlaten. In verband met deze maatregelen zullen ook de buffetten enr staurants steeds geopend blijven. HET VOETBAL-TORNOOI Een schrale troost voor vele aanvragers We hadden gisterenmiddag voor den aan vang van den hockeywedstrijd Nederland Spanje een kort onderhoud met den voorzitter van het N. O. C. mr. A. baron Schimmelpen- ninck van der Oye inzake de distributie van kaarten voor den 30 Mei a.s. te spelen voetbal wedstrijd NederlandUruguay. Het aantal aanvragen, zoo zeide ons de N. O. C.-president is overweldigend en het is zeker, dat duizenden en nog eens duizenden zullen moeten worden teleurgesteld. Dit zal velen on aangenaam treffen, zoo veronderstelde hij en daarom verzocht hij ons het volgende mede te deelen. Allereerst is het aantal beschikbare plaatsen uiteraard niet grooter te maken dan de 40.000, die het nieuwe stadion biedt. Aan de leidende organisatie op voetbalgebied, den N. V. B., die ervaring heeft op het gebied van distributie van kaarten voor groote inter nationale voetbalmatches is een zeer groot deel der kaarten overhandigd, waardoor de waar borg is verkregen, dat de voetballers zelf op zoo ruim mogelijke wijze van kaarten zullen wor den voorzien. De clubs uit de provincie zijn in dezelfde mate bedeeld als die uit Amster dam. Voorts moest een zeker deel worden afge staan aan de 25 bij het Nederlandsch Olym pisch Comité aangesloten sportbonden, bene vens voor personen, die zich bij de organisatie der spelen verdiensten hebben verworven, co mitéleden, de deelnemers aan het garantiefonds enz. Dat er na deze eerste distributie slechts een betrekkelijk klein aantal kaarten 't juiste aantal werd ons niet genoemd over blijft is te begrijpen. En de voornaamste bedoeling var. de mede- deeling van baron Schlmmelpenninck was dan ook het Nederlandsche publiek voor te berei den op de groote kans, die de sollicitanten naar het bijwonen van dezen wedstrijd zullen loopen, teleurgesteld te worden. Men koestere dus bij voorbaat, voor zoover men dit althans nog zou hebben kunnen doen, geen hooggespannen verwachtingen, dat men in zijn pogen om alsnog kaarten te verkrijgen slagen zal. 't Is een schrale troost, maar de toestand is nu eenmaal niet anders. Dat men zich door het nemen van een abon nement een dergelijke teleurstelling had kun nen besparen is 'achteraf voor degenen, die dit niet deden en dat zullen wel de meesten zijn, een opmerking, waarmee zij niet erg ge haat zijn, maar waarmee zij op verzoek van het N. O. C.-bestuur misschien nog rekening willen houden. Die op Woensdag a.s. in het stadion weten binnen te geraken, kunnen zich als „boffers" beschouwen. DE BELGISCHE VOETBALPLOEG. De Belgische voetbalploeg, welke zal deel nemen aan de Olympische Spelen zal Zaterdag middag as. met den Pullman-trein van 18.05 uur in den Haag aankomen. De ploeg neemt intrek in het Victoria-Hotel aan de Spuistraat. Het „Vereenigd Tooneel" had bijwijze van barometer zijn program aan het hek van de Amsterdamsche Stadsschouwburg geplakt. Woensdagavond: „Regen" Vrijdagavond: „Maartsehe Buien". Zaterdagavond: „Regen". De volgende week alweer „Regen" en „Maartsehe Buien".... Dat belooft nog wat! Hoe het ook zij, reeds thans hebben de vreemdelingen afdoende kennis kunnen maken met het Hollandsche klimaat. In den vlezen, doordringenden motregen 'hangen de vlaggen van tallooze landen druipend neer in de Kal- verstraat; Amsterdam's meest internationale straat met zijn „boots and shoes" en „objets d'art", is verduisterd door het vlaggedoek. Maar waar zijn de vreemdelingen nu „Zum Klausner", de verzamelplaats der Duitschers, heeft niet één tafeltje bezet. „American", waar de Fransche en Zwitsersche vlaggen uithangen, verschaft onderdak aan een paar Amsterdammers, hoogstens forensen, die er komen lunchen. Maar de menschen waarom het dezer dagen gaat, zijn nergens te vinden. Slechts de overtalrijke „Duitsche" kranten mannen venten hun verregenden „Mittag" of „Kölnische Zeitung" zonder een kooper te vinden. Even lezen, hoe de buitenlandsche pers over ons schrijft. Mag ik een „Mittag" van U? Bitte, Herr. We geven den man een kwartje. Ich kann nichts zuriickgehen. Sie sind der erste Kaufer heute De man gaat met ons kwartje naar een bloe- menjongen. - Sèg, kd-jij foor die meheer 'n heitje klein make Dan, na vergeefsch gezoek: Nein Herr, es geh-t nicht. Kommen Sie vielleicht sofort wieder Dann stehe Ich noch hier. Laat het dan maar zoo Danke sehr, zegt de man, doch bij zich zelf zal hij ongetwijfeld in rasecht Amster- damsch hebben gepreveld: Die binne binne, binne binne DE WEDSTRIJDEN OP ZATERDAG. Zaterdagmiddag te 2 uur zal de wedstrijd om de derde en vierde plaats worden gespeeld in het nieuwe Stadion. Daarna volgt te kwart voor vier de finale, waarin het Nederlandsche elftal tegen dat der Britsch- Indiërs zal uitkomen, eveneens in het Olym pisch Stadion. Voor beide wedstrijden, die elkaar onmid dellijk opvolgen, is één entreekaart voldoende. CONGRES TE AMSTERDAM. De Leautey-wisselbeker aan Nederland toegewezen. Gisteren is te Amsterdam het congres van de Intern. Hockey Federatie geopend. Bij do opening van de zitting bes-loot het congres het volgende adres te verzenden aan H. M. do Koningin Do Intern. Hockey Federatie meent hij da opening van haar congres te Amsterdam, in welke stad deze sport de eer heeft gehad het prachtige Olympische Stadion in te wijden, een betuiging van diepen eerbied tot Uwe Majesteit te moeten richten, waarbij zij de oprechtste wenschen voor den roem van Uw schoon, groot land voegt. w.g. FRANTZ REICHEL, voorzitter, De aftredende voorzitter, de heer Reichel, werd als zoodanig herkozen. In het rapport van den secretarisgeneraal F. Botelia (Spanje) werd vermeld, dat het aan, tal aangesloten federaties in de jaren 1924 192S van 7 op 14 is gestegen. Vervolgens ging men over tot de verkiezing van een bureau voor den tijd van vier jaren. Gekozen werden F. Reichel (Frankrijk) voor zitter, R. Liégeois (België) vice-voorzitter, Rein- berg (Duitschland) 2e vice-voorzitter, Botelia (Spanje) secretaris-generaal, dr. Daubresse (Frankrijk) penningmeester, Ego de Cindrio (Hongarije), Bruce Turnbull (Br.-Indië). Einar- dan (Denemarken), Demurex (Zwitserland), Quarles van Ufford (Nederland) en Schneeber- ger (Oostenrijk), leden. Het voorstel door den heer Rezac in naam van Tsjecho-Slowakië ingediend tot het instel- len van een Europeesch kampioenschap werd naar het bureau verwezen om de mogelijkheid van de verwezenlijking ervan te onderzoeken. De voorzitter deelde mede, dat bet bureau den Leautey-beker heeft toegewezen aan Neder land. Deze beker is uitgeloofd ter nagedachtenis van den gewézen voorzitter der Federatie en is beetemd om te worden toegewezen aan dat team, dat wegens zijn aigemeenc verrichtingen, zijn discipline en zijn hockey-prestaties door de Intern. Federatie daartoe waardig zal worden gekeurd Art. 16 van de statuten werd als volgt gei wijzigd: „Indien zij daartoe vergunning hebben, zullen de aangesloten nationale federaties ge rechtigd zijn ontmoetingen te organiseeren met leden van niet-aangesloten nationale federaties". Tenslotte zijn de aangesloten federaties ge rechtigd ontmoetingen te organiseeren met de bonden en nationale teams van Zweden, Wales, Engeland, Schotland en Ierland, welke zijn aan. gesloten bij de International Board. Onrustbarend trillen der vleugels f De juiste reden van het staken van den tocht bij Karthoum is bij de directie van de K. L. M. nog niet bekend. De karige telegrammen van Reuter en Geijsendorffer zeggen niet zooveel. Maar dit meende de heer Plesman er wel uit te mogen opmaken, vernam het ,,Hbd." dat da terugtocht zuiver een veiligheidsmaatregel van Geyssendorffer is, die liever tegenover de we reld een schijnbaar échec leed dan de kans ta loopen verdeTop boven de Afrikaansche wilder nis werkelijk een échec te lijden, met wie weet welken afloop. De particuliere berichten spre ken er werkelijk van, dat onderweg tusschen Caïro en Khartoum trillingen aan de vleugels zijn opgemerkt, die reden tot ongerustheid ga ven. Die vibratie is niet gebleven, maar weer verdwenen. Het onderzoek te Khartoem heeft Gijs echter niet uitgewezen, dat de trillingen blijvend verdwijnen zouden. Ter plaatse konden de vleugels niet verder behandeld worden, zoo als het onder de gegeven omstandigheden be hoorde. En daarom zal het besluit gevallen zijn: lie ver terug dan kans te loopen, dat de vleugels iostriiien. De vibratie is waarschijnlijk een ge volg van de ongewoon zware belasting der ma chine, die noodzakelijk was met het oog op da lange afstanden, die genomen moesten worden. Gelukkig, dat het besluit om den toebt ta staken, niet op Mangalla (één etappe verder, midden in de Afrikaansche wildernis) geno men is," zeide de heer Plesman, ,,want dan had- den we wel een bijenkorf van de kast kunnen laten maken." Inderdaad, dan was hulp niet eenvoudig geweest. Nu wordt de machine eerst per trein en dan per boot naar Schiphol terug gebracht, overwonnen door de omstandigheden! Scliolte en Weber zijn bij haar gebleven om haar te verzorgen. Van Lear Black en Geyssendorffer zijn op weg naar Marseille waar de K. L. M. van de week nog een andere machine heen. stuurt, waarmee Geyssendorffer zijn passagiers naar Engeland zal terugbrengen. ,,Do tocht zal waarschijnlijk wel hervat wor den," aldus de heer Plesman, „Scholte heeft althans geseind, dat Van Lea.r Black er toch weer op uit wil." Wordt morgen gestart? NEW-YORK, 23 Mei. (R. O.) De leden der, sociale commissie van luchtvaartdeskundigeïi deelden bij hun aankomst mede, dat de kapitein ter zee Louis Paris op 25 Mei een oceaanvlucht| zou beproeven van Brest naar New-York ovep de Azoren met zoo noodig een tusschenlanding Op de Bermuda-eilanden. Paris zal vergezeld worden van twee andere Fransche mavincvlieg- tuigen. i u lÈ ]i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 7