DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN Zaterdag 26 Mei 1928 I Siste Jaargang No 15176 Dit nummer bestaat uit drie bladen BERICHT. HET JUBELTIJ VAN FRANKELAND'S PAROCHIE HAAR STICHTING EN HAAR GLORIERIJKE HISTORIE UIT SCHIEDAM'S VERLEDEN AGENDA KUNST-AGENDA TE ROTTERDAM MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 6001 Laxeer-Tabletten60c' Zenuw-Tabletten75c' Staal-Tabletten 90ct Maag-Tabletten 750t Bij Apoth. en Drogisten Reel. 2135S 12 DE HOOGEERWAARDE IIEER DEKEN A. J. C. SCHRAAG thans pastoor van de Jubilerende Frankelandsche parochie. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAN Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon IntercommoBaal no. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden ƒ3,25, per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers E ct. Postchêque, en girodienst 81440. ADVERTENTIëN 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusscken dort tekst 60 ct. per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tot een maxi mum van 50 woorden. Kabouter-advertenties 5 regels ƒ0.50, 10 regels ƒ0.75, 15 rogels 1.—. IncassokosLen worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAV Bank, Lange Haven no. 103, Schiedam. Reeds den dag volgend op dien der yardebestelling van pastoor Poelhekke noemde Mgr. Bottemanne den zeereerw. ..■er Hendrik Jan Antonius Kop- j ,:ns, sedert 1895 pastoor te Nieuwveen, tot zijn opvolger. Pastoor Coppens was even 47 jaar toen hij zich aan het hoofd der zich steeds uit- -idende parochie van Frankeland zag plaatst. Achtereenvolgens was hij kape- m geweest aan de „Posthoorn" to Am- rdam, O. L. Vrouw Onbevl. Ontvangen i f aarlemmerstraat), tweede en eerste secre- i.o ris van het bisdom en pastoor te Nieuw- ril. Wel geen herder van Frankeland heeft i5,:r hem zoozeer de onverdeelde sympa tic genoten van Katholiek en on-Katholiek onze stad als pastoor Coppens. Man van groote eruditie was hij toch de gemoede lijkheid in persoon, daarbij noest en op gewekt werker, die nacht en dag, mocht i ril zeggen, voor de geestelijke belangen zijner parochianen in do weer was. Toen P< ren Mobron van Ovcrschie eind 1907 kw :m te overlijden werd pastoor Coppens /rn opvolger in hot dekenaat Schiedam, i daarmee de eerste deken van de odhie van L Vrouw Visitatie. Op w;enschappelijk gebied had de naam van drii eersten deken van Frankeland een v. zvestigden klank verworven door zijn gemeen Overzicht der Kerkgeschiedenis \.i:i Noord-Brabant van de vroegste tijden tui tjaar 1581". Hij was lid van 'tHisto- i i h Genootschap te Utrecht, en had vele )r n zitting in het college van curatoren \'i het stedelijk gymnasium i> 17 Mei 1903 herdacht de parochie o: t geestdriftige deelneming der ge- iu igen haar gouden feest. Onder de uit 1 het bisdom toegestroomde geestelijken den jubeldag waren komen meevieren, en worden vermeld de vijfde herder parochie, pastoor M. P. R. Droog, fie'u'ti Mobron van Overschie, en de zeer- e vheer J. W. van ITeeswijk, leeraar te Ilageveld, thans deken van Rotterdam. De feestpredikatie werd gehouden door den vierden in de roemrijke rij van priesters die aan het hoofd der parochie hadden gestaan, Mgr. M J. A Lans, den onver- getelijken president van Warmond's Groot- Seminarie. Half februari 1915 vierde deken Coppens onder deelname van de heele parochie, ja van heel Katholiek Schiedam zijn koperen pastoorsfeest. Als eeregeschenk bood de parochie den vereerden en beminden herder de restauiatie en inrichting aan van de fraaie H. Hartkapel, als blijvend dankbe- toon levens voor de groote toewijding en liefde waarmee hij voor de hem toe vertrouwde zielen werkzaam was. Zooals zijn voorganger zou ook deken Coppens bijna plotseling voor den Eeuwigen Rechter worden opgeroepen. Op Donder dag 10 Januari 1918 had hij nog aan het Maria-altaar de H. Mis gelezen;, in den namiddag klaagde hij over toenemende pijnendr. Geerdes, zijn geneesheer oor deelde een operatie onmiddellijk noodig; kapelaan Warnink diende hem uit voor zorg de laatste H.H. Sacramenten toe en vergezeld van zijn medicus en kapelaan Hoogeveen werd de liooge lijder naar het Sint Fraonciscusgasthuis te Rotterdam over gebracht. Het operatief ingrijpen mocht echter niet meer haten. Na de operatie kwam de deken niet meer tot bewustzijn; om half vijf in den morgen van den vol genden dag verwisselde hij het tijdelijke met het eeuwige. Met de grootste ontsteltenis werd alom in de stad de mare van het plotseling verscheiden van den gevierden deken ver nomen, en overweldigend was bij de uit vaart en de begrafenis de eerbiedige be langstelling. Het kwam pastoor Verhoeven toe, den edelen herder der Sint Jansparochie, die evenals trouwens pastoor Langeweg, vijf tien jaren lang de trouwe vriend van deken Coppens was geweest, met wien hij VÓÓR VIJFTIG JAAR Uit de N. S. Ct. van 23 Mei 1878: Voor de akte van hoofdonderwijzer zijn gisteren te 's Gravenhage geslaagd de heeren J. Brouwer, p. Huiskes, C. van der Poel en J. J. van Wijk, allen hulponder wijzers te Schiedam. Uit de N. S. Ct. van 26 Mei 1S78: Uit een circulaire van het subcomité voor het liefdewerk t,Oud Papier": Onze Oud- Zouaven, leden van den St. Bonifacius-bond, hebben zich vrijwillig met het ophalen van papier belast. Zij zijn voorzien van een aan- stellingsbewijs, wat zij op verzoek zullen moeten vertoonen. Mochten er nu onder de Katholieken Ingezetenen zijn, hij wie men verzuimd heeft het papier weg te halen, of die wellicht eene te groote hoeveelheid hebben, om het tot den tijel van weghalen te kunnen bewaren, dan hebben zij daarvan slechts kennis te geven aan de heeren: H. J. Wouterlood, Westvest en Louis Jansen, Tuin- singel, die alsdan voor hel spoedig weghalen zullen zorg dragen. F ÓÓR VIJF RN TWINTIG JAAR Uit de .N.S.Ct." van 20 Mei 1903: Tot het comité- gevormd ten behoeve van de noodlijdenden te Kethel en SpaJand zijn alsnog toegetreden de heeren A. M. den Draak, directeur der zangvereeniging „St. Cecilia" en de heer T. H. J. Mouwens, voorzitter der afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond. Uit de N. Seh. Ct. van 23 Mei 1903: Naar wij met innig leedwezen vernemen is de toestand van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, Mgr. Bottemanne, zoodanig ver ergerd, dat gisteravond de laatste H.H. Sacra menten aan monseigneur zijn toegediend. Uit de N. S. Ct. van 24 Mei 1903: Diepe droefheid heeft nog gisteren-avond door heel Haarlems bisdom de treurmare ge wekt, dat het Gode behaagd heeft de ziel van Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid mon seigneur C. J. M. Bottemanne, bisschop van Haarlem, tot Zich te roepen. in ongestoorde harmonie voor den bloei van het Katholiek leven in onze stad had samengewerkt, zijn overleden vriend de laatste woorden toe te spreken. En wel diepen indruk moesten op allen die de lijkrede aanhoorden de woorden maken, waarmee pastoor Verhoeven het verbond hernieuwde, dat hij vijftfien jaar te voren met den pastoor van Frankeland gesloten had, om beiden saam te werken teneinde allen die hun waren toevertrouwd, te leiden naar het eeuwige vaderland. Im mers in den hemel zou de heilig afge storven herder voor 2ijn kudde en voor geheel Katholiek Schiedam blijven waken en werken. Het was een der levensidealen van deken Coppens geweest, Katholiek Schiedam met een vierde parochie te verrijken. Hij lieeft het niet mogen beleven. Op 23 Januari 1918, twee weken na zijn dood, had de inwijding plaats van de houten noodkerk aan de Geervlietschestraat, en de instal latie van den zeereerw. heer H. B. J. Warnink tot pastoor. Die plechtigheid, de hoogeerw. heer Deken Thier van Rotterdam, die ze thans leidde, herinnerde er aan, ze zou door den diepbetreurden deken en pastoor Coppens zoo gaarne zijn verricht. Nu hij die vréugde niet heeft mogen De Hoogeerwaarde heer H. J. Coppens, deken en zevende herder van de Frankelandsche pa rochie (Augustus 1902—Januari 1918) Pastoor J. Onel, achtste pastoor van de parochie van O. L. Vrouw Visitatie (Januari 1918 tot Maart 1920). smaken, moet het toch in den hemel een vreugdedag voor pastoor Coppens geweest zijn, evenals toen twee dagen nadien pastoor Verhoeven tot zijn opvolger in liet dekenaat werd benoemd. Op 28 Januari »verd de zeereerw. lieer J. Onel, pastoor te Wormer, tot pastoor der reeds voor de zevende maal verweesde parochie van Onze Lieve Vrouw Visitatie aangewezen, en op Zondag 10 Februari als zoodanig door deken Verhoeven geïnstal leerd. Pastoor Onel was hij zijn benoeming in zijn 46ste levensjaar, sedert 1912 was liij pastoor te Wormer. De nieuwe pastoor gaf aan het lande lijke parochiale leven boven dat in de stad met zijn eigenaardigheden en ook zijn bijzondere moeilijkheden de voorkeur. Zoo was de eervolle benoeming naar Schiedam door hem met gemengde gevoelens be groet en hoewel hij gemakkelijk de liefde zijner parochianen wist te verwerven, en zijn zielenijver hun onverdeelden eerbied, afdwong, het heimwee naar het werk dat steeds zulk een bijzondere bekoring op den pastoor had uitgeoefend, liet hem niet los. Nauwelijks twee jaar in Schiedam vroeg en verkreeg hij overplaatsing en eerst in liet landelijke Duivendreclit, thans te Roe- loefs-Arendsveen vond en vindt zijn pries terlijke ijver een arbeidsterrein naar zijn hart. Op 2 Maart 1920 verscheen gelijktijdig het bericht yan de overplaatsing van pastoor Owel en de benoeming van pastoor A. J. C. Schraag tot negenden herder van de pa rochie van Frankeland. Op 19 April 1875 te 's-Gravenhage gebo ren, en in 1899 priester gewijd, was de zeer eerw. heer Schraag achtereenvolgens kape laans geweest te Berkenrode en te Amster dam (Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ont vangen) en op 6 September 1915 tot eer sten pastoor van de door hem opgerichte parochie van den IJ. Jozef te Hillegom be noemd. Op 18 Maart 1920 werd hij door deken Verhoeven zaliger als pastoor van Onze Lieve Vrouw Visitatie geinstalleerd en op 22 Mei 1922 volgde hij den nog in ieders dankbare en eerbiedige herinnering voort levenden pastoor van Sint Jan als deken van Schiedam op. Het is hier nóch de plaats, nóch de tijd om de verdiensten van onzen hoogvereerden Deken voor het geestelijk welzijn der Fran kelandsche parochie te schetsen. We hoe ven overigens slechts te herinneren aan het zilveren priesterjubileum, dat onze De ken op 15 Augustus 1924 mocht vieren, aan de onvergetelijke ontvangst welke hem aan den vooravond van dien jubeldag van de zijde zijner parochianen ten deel viel; aan de ongeveinsde betuigingen van sym pathie en van dankbaarheid die hem in zop ruime mate gewerden van de geheele geestelijkheid van het dekenaat en ver daarbuiten, van de burgerlijke autoriteiten der stad, van tientallen organisaties en ontelbare particulieren: aan de rijke feest gave der parochie, waardoor de centrale verwarming in de kerk kon worden aan gelegd en de vele waardevolle geschonken die hem in blijde gulheid werden vereerd, om met die herinnering aan te toonen welke plaats Deken Schraag zich in Schie dam heeft veroverd. En zoo besluiten we dit overzicht van de schitterende priester- rij, welke in deze vijf-en-zeventig jaren aan het hoofd der parochie van Onze Lieve Vrouw Visitatie heeft gestaan, met den wensch en de bede, dat voor den negenden Wegens liet Hoogfeest van Pinksteren zal „DE NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT-' Maandagavond NIET verschijnen. Het eerstvolgend num mer verschijnt dus Dindagavond. DE DIRECTEUR, 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Hayen; aanvang 8 uur. Dinsdags bestuursvergadering R. K. Metaal- bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw R. K, Volksbond. lederen Dinsdagavond om half negen repe titie R. K. Gemengde Zangvereeniging Lorenzo Perosi. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 7 uur tot half 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K, S, V, Excelsior: Gebouw R. IC Kring. lederen Woensdag Repetitie IConinkl. Man- nenzangvereenlging „Orpheus". Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half negen. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Katholiek Leven, Gebouw Katho lieke Kring, half 9 uur precies. lederen Zaterdagmiddag van 2 tot 6 uur i3 geopend het Stedelijk Museum, St. Jorlg Doele, Doelepleln. Zondag 3 Juni H. Mis voor Chris Jansen; half S, kerk van O. L. Vrouw Visitatie. De leden van de Hanze worden dringend verzocht de H. Mis hij te wonen. Waterpolo-concours om den Bongersde Hoog-bal. Gem. Zweminrichting. Aanvang 1, uur. Woensdag 6 Juni Weldadigheids-concert tie geven door „Or pheus", ten bate van de vereeniging „Zwaki zinnlgenzorg", Feestterrein Volkspark. j 25 M el; Diergaarde, Avondconcert Haraji kapel Gist- en Sp. fabr. van Calvd. 27 Mei; Diergaarde, middagconcert Rott, Philh. Gen. 28 Mei: Diergaarde, middagconcert Rott. Philh. Gen. 29 Mei: Groote Schouwburg Pygmalion (Rott. Hofst.tooneel) 8 nur Diergaarde avondconcert Rott. Philh. Gen. D a g e 1 Ij k s: Circusschoüwburg, De Rozen krans (Ver. Schouwspelers) 8 nur. Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 31 Mei in: Thalia; Grand Théatre; Roya.1 (voor volwassenen);! Olympia (voor volwassenen); Corso; W. B.« theater. horder van Frankeland ten volle in vervul ling mogen gaan de woorden welke hem hij zijn installatie werden toegezonden in vol vertrouwen op een zegenrijke werkzaam heid, een vertrouwen dat zoo heerlijk tot verwezenlijking zou komen: Ad muitos annos! In ons vierde artikel zijn weer enkele druk fouten ongecorrigeerd gebleven. De lezer zal ze zelf wel reeds hebben opgemerkt en met name hebben begrepen, dat wij niet van ver weerde, maar van verweesde parochie wen- schten te spreken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1