1 DAGBLAD VOOR SCHiEDAM EN OMSTREKEN. A 51ste Jaargang Dinsdag 29 Mei 1928 No 15177 Dit nummer bestaat uit vier bladen STADSNIEUWS HET JUBELT1J VAN FRANKELAND'S PAROCHIE DE WERKVERSCHAFFING TE EENERVELD „ST. AMBROSIUS" IA -MET DE MANNEN CONG REG A TI ES NAAR DEN BRIEL POSTDUIVEN ONVOORZICHTIG AGENDA KUNST-AGENDA TE ROTTERDAM BEURS VAN SCHIEDAM 1 UWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 ABONNEMENTENper 3 maanden f 3.25. per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en girodienst 81440. ADyERTENTIëN 1-5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct tot een maxi mum van 50 woorden. Kabouter-advertenties 5 regels f 0.50, 10 regels 0.75, 15 rog elfl f 1.Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAV Bank, Lange Haven no. 103, Schiedam. FEESTELIJKE VIERING IN DE KERK VAN O. L. VROUW VISITATIE Eersten Pinksterdag heeft dan in de kerk van O. L. Vrouw Visitatie de plech tige herdenking plaats gehad van het feit, dat vóór vijf-en-zeventig jaren voor het eerste in het noödkerkje de vleeschhal <gp,an de Boterstraat van de door mgr. Carlo Belgrado, vice-superior der Holla nd- Sche missie gestichte tweede statie te Schie dam van den eersten herder der parochie, pastoor Paulus Jacobus van Leeuwen, de H. Mis werd opgedragen. Hoog uit den toren van de kerk wapper de de vaderlandsche driekleur. Het rijke priesterkoor was in een keurige en fleuri ge versiering gezet van palmen, hortensia s en begonia's, terwijl de vaandels tegen de pilaren den feestelijken aanblik nog ver hoogden. De plechtige Hoogmis werd opgedragen door den zeereerw. hooggeleerden heer W. Nolet, professor aan het groot-seminarie van Warmond, zoon van de parochie, geassis teerd door de kapelaans C. B. M. W iemers als diaken en J. A. M. Bekkers als sub-dia ken, terwijl kapelaan L. Beune als ceremona- rius fungeerde. Het zangkoor „Cantemus Do mino" bracht onder de energieke leiding van zijn directeur, den heer C. Landsbergen, met den heer H. Veugelers aan het orgel, op voortreffelijke wijze de moeilijke mis „Henricus" van Joh. Winnubst, door dezen aan Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering op gedragen, ten gehoore, Voor de H. Mis het. juichende „Jubinlate" van Aiblinger gè- i zongen, terwijl de organist eveneens voor de H. Mis het Toccato uit een symphonle van Widor en na de H. Mis de „Marcho triomphale" van Hag door de gewelven deed ruischen. In het priesterkoor hadden met den hoogeerw. heer Deken de zeereerw. paters P. Cremer O.P. en P. Zoetmulder, oud-mis sionaris van den Congo, plaats genomen. Het plechtig Lof Werd gecelebreerd door den hoogeerw. heer Deken A. J- Schraag met assistentie van de eerw. heeren C. B. M. Wiemers en J. A. M. Bekkers, kapelaans der parochie en A. F. J. Goossens en A. M. A. Vollaerts, kapelaans der parochie van het Allerh. Hart van Jesus, terwijl wederom kapelaan L. Beune als ceremoniarius fun geerde. Nadat de heer Veugelers op het or gel het „Grand Choeur" in d. van Mailly had verklankt, en het zangkoor wederom op uitnemende wijze, het „O salutaris Ilostia' van Gounod het „Cluan dilecta taberna- cula" van Ph. Loots en het Magnificat van Oberhoffer had ten gehoore gebracht, be steeg de zeereerw. hooggeleerde heer prof. Nolet den kansel voor de feestpredicatie. Feestpredikatie van professor Nolet Tot tekst van zijn rede had de gewijde re denaar de woorden gekozen uit het evange lie van den dag: „Ad eum veniemus en man- sionem apud eum faciemus". Wij zullen tot hem komen en Ons verblijf bij hom ne men. Het Pinksterwonder aldus ongeveer de zeereerw. heer Nolet herhaalt zich telkens weer in de Katholieke Kerk. En hoe zou dat ook anders kunnen, waar de Zaligmaker gezegd heeft: Ik zal u een anderen Paracleet, een anderen Trooster zenden en Hij zal bij u blijven in eeuwigheid. De II. Geest blijft werken in de Kerk en telkens vindt de Kerk een nieuwe taal om te spreken tot het volk. Het materieele Pinksterwonder, het wonder der talen is ten einde, maar de H. Geest blijft werken in de Kerk en telkens weer geeft Hij aan de Kerk de gave van de taal die spreekt tot het hart van de menschen. En het is onder 3e leiding van den H. Geest, dat de Kerk steeds weer haar prediking en haar arbeid weet aan te passen aan de be hoeften der haar toevertrouwde zielen. En nu vieren we vandaag den herdenkings dag, dat de Kerk in Schiedam de taal sprak, beantwoordend aan de behoeften der bevol king; dat een nieuwe statie werd gesticht, dat de Vader, de Zoon en de H. Geest zich een nieuwe woning in onze stad hebben gekozen. 'tWas op Pinksterdag van het jaar 1853 dat pastoor van Leeuwen, van wien we allen van onze kinderjaren af met eerbied hebben hooren spreken, voor de eerste maal op de bovenverdieping van de Vleeschhal, zijn primitief parochiekerkje, de H. Mis opdroeg. Zoo was er dan in Schiedam weer een parochie van seculiere geestelijken, nadat ruim een eeuw te voren de statie van de seculieren was ten onder gegaan. Na de reformatie zien we hier in 1610 Godfried van Vliet zich vestigen als pastoor, 16 jaar later moest hij de stad verlaten; maar reeds in 1639 volgde hem Bernardus Weerhaan, die zich in het Huis de Poort vestigde, op. »Iot in het begin der achttiende eeuw zou deze statie blijven bestaan. Helaas kwam er toen een herder die niet zijn kudde voorging naar de weide waar de Heer ze bijeengebracht wil éien, doch dien den weg va,n het schisma betrad. Nog staat het „Huis de Poort" op den Dam, en 'is het niet een echt-christelijke gedachte als we straks bij het Te Deum van onzen dank, neerknielend bij het „Te ergo quaesumus", ook die afgedwaalde broeders, de oud-Ka tholieken ten onrechte vaak Jansenisten genoeród gedenken, die ook den Christus zoeken zooals wij, en die, afgesneden van de eenheid, zoo groot gevaar loopen daar door liet geloof zelf te verliezen? Als wij dan gedenken hoe 75 jaar geleden opnieuw een statie van saeculieren werd opgericht, met priesters van het bisdom Haarlem al reeds, dan past het, dat we hier eerst openlijk hulde en dank brengen als Katholieke Schiedammers aan de orde van St. Dominicus, die tweemaal door haar leden de gapingen in de verzorging der zielen heeft aangevuld, die vooral in de achttiende eeuw er voor gewaakt heeft dat we niet werden losgescheurd uit de eenheid van de Heilige, Katholieke, Aposto lische Kerk. Het zijnde zonen van St. Do minicus die in Schiedam het ware Geloof hebben bewaard, die het hebben mogelijk gemaakt dat deze statie werd opgericht. Wij Schiedammers hebben een eereplicht te vervullen tegenover de Dominicaner-orde. Een eereplicht, dien onze vaderen hebben verstaan, waarvan zf»zich hebben gekweten door stoffelijke gaven niet voor niets hangt in het klooster te Huissen de beeltenis van een Schiedammer, groot-weldoener der Or de - waarvan zij zich hebben gekweten ook door uit alle standen van de maatschap pelijke samenleving hun zonen aan de orde af te staan. En als ik hier een naam mag noemen, het zij dan die waarop heel Schie dam maar ook de orde zoo trotsch is, pater de Gi'oot, die een groot deel van onze eere schuld voor zijn rekening nam. En als ik dan vraag: waarom bloeit vandaag het Katholieke leven in Schiedam7 Hoe was het mogelijk dat in 1853 hier een tweede Katholieke bedehuis kon worden gesticht?, dan geloof ik, te mogen ant woorden met de woorden uit het evange lie van dezen morgen: Als iemand Mij be mint zal hij mijn woord onderhouden en Mijn Vader zal hem beminnen en Wij zul len tot hem komen en Ons verblijf bij hem nemen De liefde tot Jesus zit den Schiedam mer in het bloed. Zijn we niet allen van het geslacht van de mystieke maagd van Schie dam, de H. Liduina? Hoe sterk was het Ka tholicisme van onze voorvaderen! Wanneer van alle kanten de vreemdelingen komen naar onze stad, Brabanters, Munsterschen, Westfalers, Rijnlanders, en gevaar loopen in die voor hen vreemde stad hun geloof te ver liezen dan is het geloof onzer vaderen krach tig genoeg, om hen staande te houden. Zee- ker, er zijn donkere dagen geweest. De her vorming' en later het oud-Katholicisme met zijn zoo moeilijke keuze, nu de saeculiere pastoor met zijn kerk naar de dwaalleer overging. De moeilijke keuze! Wij kunnen er ons thans geen denkbeeld van vormen, welke heftigheid in die dagen, 't is droevig genoeg, bereikt werd in de rivaliteit tus schen saeculieren en regulieren. En toen werden onze vaderen voor de keuze gesteld, ófwel hun eigen kerk, Huis de Poort, ver laten, ófwel ontrouw worden aan de liefde tot Jesus. De Paus had gesproken; als scheurmaker was de Schiedamsche pastoor buiten de Kerk gesloten en "onze vaderen, hoe zwaar ook in hun binnenste de strijd geweest is de statistieken der doopsels onder andere getuigen er van zij gehoor zaamden aan Jesus' gebod: wie Mij liefheeft, volge mijn woord. De liefde tot Jesus over won. C En op die liefde is de belooning gevolgd, „en wij zullen tot Hem komen en Ons ver blijf bij hem nemen". En zoo ontstond een nieuw centrum van Katholiek leven. Maar ook hier zou die gave Gods gepaard gaan met een nieuw offer voor velen: de nieuwe statie zou op verlan gen van den vice-superior der Ilollandsche missie, mgr. Carlo Belgrado, saeculler zijn en Haarlems eerste Bisschop bevestigde zulks. Dit beteekendc, dat een deel der Ka tholieken zich moest losmaken van de Kerk op de Lange Haven, die zij lief hadden ge kregen, waarmee zij met de dierbaarste handen waren verbonden. God vroeg het offer, en wederom heeft Katholiek Schiedam het gebracht. Op denzelfden dag dat Haar lems bisschop werd geconsacreerd, droeg pastoor van Leeuwen voor de eerste maal in le Vleeschhal het H. Misoffer op. En hoe heeft God ook dat offer weer geze gend, door goede, dikwijls uitstekende pas toors en kapelaans tot de nieuwe parochie tc zenden. Wat al genaden zijn van deze kerk uitgegaan! Wat een feest was het voor den eersten herder, toon hij voor de eerste maal aan 6 jongens en 6 meisjes van zijn parochie de H. Communie mocht uitreiken; toen hij dón Aanbiddingsdag den laatsten Zondag van September kon instellen; toen hij voor de eerste maal de relikwieën van de H. Liduina tentoonstellen kon. En hoe is dat alles uitgegroeid tot een heerlijk bloeiende parochie. Hoe treffend is dat ge loofsleven in Schiedam nog dezer dagen tot uiting gekomen in de stichting van een eigen Katholiek Ziekenhuis. En als spreker dan denkt, aan al wat onze voorvaderen hebben gedaan, niet slechts in de afgeloopen twee'eeuwen, maar van oudsher hoe groot hun liefde voor Je sus was, zoodat reeds een Brugman van onze stad getuigde: „voorzeker, zij is lang de minste niet onder de duizenden Duit- sche steden, zij de stichteresse van toe vluchtsoorden voor vreemdelingen en zie ken en gestichten voor armen; zij vrurht- baar aan mine m.^rgden en eerzame wedu wen, de beschermster van alle reguliere orden", dan herhaalt hij het woord dat he den de Kerk ontleent aan den psalmist: Confirma hoe Deus, quod operatus es in nobis: bevestig: o God, wat Gij in en on der ons hebt uitgewerkt. En dan zou hij er deze woorden aan willen toevoegen: et in templo sancto tuo tibi offerent munera: en zij zullen U in Uw tempel hun offers komen opdragen. Laat dit vandaag ons voornemen zijn, dat wij uit liefde tot Je sus, Hem onzen Koning, onze offers zul len hlijven geven. Het is'in zoovele Schie damsche families traditie geweest, dat een harer kinderen geheel werd gesteld in den dienst van God. Laten wij God dankbaar zijn voor de onschatbare weldaad des ge- loofs en laten wij dien dank ook daardoor toonen, dat wij onze afgedwaalde broeders gedenken, opdat ook zij weer mogen onder kennen het woord van den Zaligmaker. „Wie mij liefheeft, zal luisteren naar Mijn woord", en ook voor hen do belooning zij dat de Vader en de Zoon en de H. Geest tot hen komen en hun verblijf bij hen nemen, en ook zij vinden in de eene ware, Katho lieke en Apostolische Kerk al Hare genade gaven op den weg ter eeuwige Zaligheid. Na deze zoozeer tot het hart van iederen Schiedammer sprekende rede werden het Te Deum van Vrancken en het Tantum Ergo van Goris gezongen. En onder de too nen van de Marche triomphale van Lem- mens stroomde de menigte het heiligdom uit. Frankelands parochie ia een nieuwe kwarteeuw ingetreden. Moge het eerste eeuwfeest haar zien in al rijker bloei,; steeds luisterrijker ontvouwing van geeste-i lijk leven. Hedenmorgen zijn 15 tewerkgeselden naar hun arbeidsterrein te Eenerveld vertrokken. Onder hen waren er 6 die voor het eerst de reis meemaakten; van de vorige ploegen is er ditmaal slechts een thuis gebleven. Op het Nationaal Concours uitgeschreven door de Muziekvereeniging „Industrie", van de firma P. Smits Machine- en Scheepwerven te Rotterdam behaalde het Harmonie Orchest „St. Ambrosipus", dir. de heer J. F. M. Smits in den Concertwedstrijd een 3de prijs in de eere-afd., en een 1ste prijs met het hoogst aan tal punten in den Marschwedstrijd. De muziek-afdeeling van onzen K. K. Volks bond heeft het er derhalve kranig afgebracht. DE NIEUWE DUITSCHE KRUISER „KöLN" loopt van stapel. Dezer dagen vond de doop; en het van stapel loopen van den nieuwen Duitsche kruiser „Köln" plaats. Deze ceremonie had te Wilhelmshafen plaats, in tegenwoordigheid van den Minister van „Rijksweer''^ Groener, den Minister van Justitie, Hergt, en Kohier, Minister van Financiën. Fen stichtende bedevaart Onder begunstiging van schitterend zomer weer zijn gisteren de drie mannencongregaties van de H. Familie van onze stad, van de pa rochies namelijk van Fraakelar Singel en Gorzen, der traditie getrouw, ter beevaart ge trokken naar het martelveld van Nederlands groote geloofsgetuigen^ Den Br iel. Honderd negen en tachtig congreganisten, 'n twintigtal meer dan het vorige jaar, namen ditmaal, onder leiding van de directeuren van Vranke- land en Gorzen, kapelaan J. A. M. Bekkers en pastoor J. B. W. M. Möller, aan do pro cessie deel, terwijl te Vlaardingen zich nog een dertigtal onder leiding van kapelaan W. van Leeuwen bij de processiegangers op de „Maasnymph" voegde. 't Was voor het eerst dat we de processie meemaakten en we kunnen volkomen onder schrijven wat kapelaan Bekkers in zijn slot woord tijdens het Lof in de kerk van het Allerheiligst Hart opmerkte, dat ze buitenge woon stichtend is geweest. De plechtige Hoogmis in de kapel werd op gedragen door kapelaan Bekkers, met assis tentie van pastoor Möller als diaken en kape laan van Leeuwen als subdiaken. Onder leiding van den heer Nöring voerde een gelegenheids zangkoor zeer verdienstelijk de driestemmige mis van Perosi uit. In een treffende toespraak schetste pastoor Möller de toestanden voor en tijdens de Hervorming, en hoe de geloofsge tuigen in die tijden, toen Christus leed in zijn Kerk, thans door hun dood, kostbaar in Zijn oogen, troost hebben geschonken. Onder het Lof, gecelebreerd door pastoor Möller, met assistentie van kapelaan van Leeuwen als diaken en kapelaan Bekkers als subdiaken, besteeg kapelaan van Leeuwen den kansel om in een gloedvolle toespraak er op te wijzen hoe de martelaren geleden hebben en waarom zij gestorven zijn, om ge tuigenis af te leggen namelijk van hun onwrik baar geloof in de tegenwoordigheid van Jesus in het H. Sacrament, en van hun geloof aan den Paus als 't door Christus aangestelde zicht bare opperhoofd der Kerk. Kruisweg en processie rond het martelveld vulden den op voortreffelijken wijze verloopen bedetocht. In zijn slotwoord sprak kapelaan Bekkers nog den wensch uit, dat vrucht van de bede vaart vooral mocht zijn een verdieping van het geloofsleven der congreganisten, een ge trouw volbrengen van hun plichten als con- greganist en de toetreding ook van vele nieuwe leden tot de mannencongregaties. De P. D. V. „De Jonge Liefhebbers" hield Zondag (le Pinksterdag) een wedvlucht van Nieuwerkerlt af (afstand 15 K.M.). De prijzen werden als volgt toegekend: le. 2 en 3. W. Zonneveld; 4. J. Westerholt; 5. W. Zonneveld; 6. A. Boes; 7. H. de Regt; 8. H. Damme, 9. Verlinde; 10. J. Wenteler; 11. H. Damme; diploma J. Westerholt. Toen Zaterdagmiddag de 30-jarige B. v. d. H. werkzaamheden verrichtte bij de slooping van de oude Koemarktbrug, werd hij plotse ling aan het hoofd getroffen door een zuur- S'toïflesch, die vermoedelijk door aldaar spe lende jongens aan het rollen was gebracht. De man werd aan het posthuis op de Koe markt verbonden. uwiJ-liW-Uw-. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R. K. Volksbond. Iederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw LangU Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag3 bestuursvergadering R. IC Metaal- bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw R. K, Volksbond. lederen Dinsdagavond om half negen repe titie R. K. Gemengde Zangvereeniging Lorenzo Perosi. Gebouw R. K. Volksbond. Iederen Woensdagavond van 7 uur tót half 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. Ys Excelsior: Gebouw R. K. Kring. Iederen Woensdag Repetitie Koninkl. Maif- nenzangvereeniging „Orpheus". Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half negen. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Katholiek Leven, Gebouw Kathó- lieke Kring, half 9 uur precies. Iederen Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uufl i3 geopend het Stedelijk Museum, St. Jorli Doele, Doeleplein. Zondag 3 Juni H, Mis voor Chris Jansen; half 8, kerk vaS O. L. Vrouw Visitatie. De leden van de Hanze worden dringend verzocht de H. Mis bij tg wonen. Waterpolo-concours om den Bongersde Hoog-bal. Gem. Zweminrichting. Aanvang 1 Woensdag 6 Juni Weldadigheids-concert tie geven door ..Or pheus", ten bate van de vereeniging „Zwak zinnigenzorg", Feestterrein Volkspark. 29 Mei: Groote Schouwburg Pygmalion (Rott. Hofst.tooneel) 8 uur Diergaarde avondconcert Rott. Philh. Gen. 31 Mei: Groote Schouwburg, Het Politic* raadsel (Rott. Hofst.tooneel) 8.15 uur voor- volwassenen). Dagelijks: Circusschouwburg, De iiozm£« krans (Ver. Schouwspelers) 8 uur. Bioscopen: goedgekeurde programma'^ tot en met Donderdag 31 Mei_ in: Tlialia;] Grand Théatre; Royal (voor volwassenen);] Olympia (voor 'volwassenen); Corso; W. B., theater. Tentoonstellingen: Nenijto, Stations!- singel (9 v.m.—12 n.m.) SCHIEDAM, 29 Mei. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koop handel. j Moutwijn 1 Moutwijn 46 pet. 19.P«r H.L. Namens de commissie voor de noteerlnj;» H. J. JANSEN. SpiritU9 SCHIEDAM, 29 Mei. Men noteert voor mf- lasso spiritus 100 pet. ƒ29,— per H.L, j Ruwe graanspiritus 60 pCt ƒ17.per H.Li. Spoeling Noteering 1,40, 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1