I SNELLER HOOGER I STERKER! i l| vil Ik ill m «li i Dinsdag 29 Mei 1928 Tweede Blad Pagina 1 1 i ®h i 'I HET VOETBALTORNOOI HOLLAND OP ZIJN MALST DE „RUSH" VOOR URUGUAY TPr-\»7 Y-:-,X. DE TWEEDE WEDSTRIJD JUSSCHEN NEDERLAND EN URUGUAY DE KAMP TE PARIJS de revanche HET NEDERLANDSCH ELFTAL' DE GESCHIEDENIS, VAN DE OLYMPIADE Stads bet ongelukzalige oogenblik, waarop prins Hendrik het Uruguaysche elftafi uit het iotingshakje op het Stadion heeft gehaald, heb Ik geen rust meer gehad. Uruguay is plotseling Tan 'n onbelangrijk stukje grond ergens aan jfle kusten van den Atlantischen Oceaan, 'n ob sessie, 'n nachtmerrie geworden voo? de Ne derlanders. Den heelen dag hoor je niet an ders dan Uruguay! Je kunt niet meer op straat loopsn of je boort „Uruguay"! Aan de stamtafels 111 de jcafê's zijn alle politieke onderwerpen in t niet verzonken bij 't eenig belangrijke op de beele wereld: „Holland Uruguay. t EuuKKi&e 8 J Tg R uSt^aat) A6- Ja kunt geen kennis tegen komen of ie vraagt Je of je niet 'n maniertje weet om aan „kaar ten voor Uruguay" te komen. M'n dienRtbode heeft van den slagersknecht geboord dat "Woensdagavond in een hevigen kamp Hollands eer gered moet worden, en ze is daar zoo vol van dat ze de spinazie lieeft laten aanbranden en vergeten heeft zont op de aardappelen te doen. En ik vraag u, ligt Hol land's roem en eer niet veeleer in ziia keuken dan op 't sportveld? Als je 's avonds thuis komt, dan.... maar genoeg. Uruguay heeft alle menschen van stieek gebracht. De voorverkoop voor den wedstrijd (u v, eet wel welken. Er is er immers maar één „Holland Uru"y zou Maandagmorgen om tien Uur beginnen en Zaterdagnacht om één uui kwamen de eerste liefhebbers, ongeveer twee honderd In getal, opdagen, met het vaste vooi- nemen om twee nachten in de schaduw van het gebouw der Nederlandsche Handel Maatschappij te kampeeren. Deze sport-minnaars werden echter door de politie weggestuurd met den welgemeenden raad om er nog maar eens een nachtje over te gaan slapen. Den volgenden morgen om vijf uur herhaalde zich hetzelfde spelletje en ein delijk Zondagmiddag om één uur was het lang Jrerbeide oogenblik aangebroken, waarop men zou mogen beginnen metwachten. De stoet groeide intusschen aan en Zondag- pacht om één uur was er in de omgeving van de Leidschestraat en de Heerengracht een drukte, zooals we zelfs op Koninginnedag nog niet hebben beleefd. De verbreede Vijzelstraat was alweer te nauw geworden om het verkeer te kunnen bevatten. Een tienduizendkoppige menigte belegerde het Oude en nieuwe gebouw der Nederlandsche Han- CÏVT'l Sr', WtT K4MPF. MErfT 'Mn' DE neiZE^C^ACf-r: del Maatschappij en er was 'n sterke politië- inaeht voor noodig om de orde althans eenigs- Zins te handhaven. De meesten hadden klapstoeltjes of leege Binaasappelkisten meegenomen. Wie zulk een meubelstuk niet had kunnen vinden, kreeg OP het wachterrein gelegenheid om er zich een aan te schaffen tegen den civielen prijs' van twee kwartjes. Velen, die zich zelfs deze uitgaat niet konden getroostten stelden zich tevreden met een idyllische slaapstede op de trottoir- Bteenen of op de stoepen. De verkoopers van phocoladereepen en fleschjes limonade van zeer .twijfelachtige afkomst vonden een ijoopgraag -.en dorstig publiek. Ouder den helderen Meiheiuel, waaraan de maansikkel langzaam v.oortschoof m de ster ren bij honderdtallen pinkelden, kreeg het heele tafereel iets Zuidelijks, iets dat aan Italië of aan.,., ja waarachtig aan Uruguay deed denken, maar waarin toch ook het echte Amsterdams',che accent niet ontbrak..,. WAAROM DE URUGUAYERS ZOO GOED SPELEN. Sel ik je nou es wat segge! begon een van de „petgasten" op een toon, die veel belang rijks deed 'verwachten. Die Oerekwejers binne net as die kwattao-jongens uit Britsch-Indië! Je sal sion, dat se de Hollanders op d'r lui faolie geife! 't Binne mekaors buurjongens en as soodaonig saande Tot nog toe liad de kring, waarin hij zich bevond met 'n soort stillen eerbied geluisterd. Nu echter waagde er een in 't midden te bren gen: 't Saane gein buurjonges. Se komme hee- lemaol uit Oerakwee! vulde een ander vlug aan. Eu ik daclit notebeine, dat 't erreges in de Balkan lei, verzuchtte een sportieve juffrouw die een „cercle" had gevormd, daor hei je wej meir fan die raore lande! O jeinei, mins! Weit je waor 't is heile- maol! In Amerika! De laatste spreker, 'n twee en twintig-jarige knul, met stevige knuis ten en 'n scheeve pet over z'n rood gezicht keek rond met 't gezicht of ie minstens zelf Amerika had ontdekt. Hoe weit jai dat sau goed, rauje? Me broer is d'r geweist. Die is metroos! Do eigenaar van het bevaren familielid steeg in aller achting. Dus, zei 'n volgende gewichtig, dat is dat land dat Klumbus ontdekt heef. Nei! En je sai, dat 't Amerikao was! Nou jas, maor d'r is nog meer land In Amerikas behalve Oerakwee! Is 't noord of suid? vroeg 'n derde, die ook zijn geografische kennis wilde luchten. Die kwestie is nog niet opgelost, RELLETJES. Dan, ineens kwam er onder het zware loo- verdak der boomen beweging en gerucht. Schelklinkende stemmen scheurden de stilte. Jasjes vlogen tegen den grond en in hun over hemdsmouwen vlogen twee tegenstanders elkaar aan. Wat de oorzaak was van dezen kamp, niemand wist 't. Of 't 'n oefenwedstrijd was voor het Olympisch worstelkamp, 't leek waar schijnlijk! In ieder geval was de plaats door de deelnemers niet wel gekozen, want 't politie bureau was dichtbij. De Olympische worstelaars vonden daar een veilig nachtverblijf. De men<rchen-in-afwachting maakten het zich Intusschen gemakkelijk. Heele gezinnen waren er onder, gezellig bijeenwe zagen er kwar tetten, die aan een tot tafel gemetamorphoseer- de sinaasappelenkist vlot zaten te kaarten en van het drukke gedoe rondom absoluut koud bleven. Vni tijd tot tijd kwamen moeders of echtgenoolen hun familielid in de rij den noodigen leeftocht brengen. Wanneer de politie-ruiters langs reden, klonk telkens een schril gefluit, dat de paarden deed steigeren. Er werd gejoeld en geschimpt en de politie zag zich dan genood zaakt van de wapens gebruik te maken. Er werden herhaaldelijk charges uitgevoerd met de blanke sabel en ook werd de gummi stok getrokken om de on willigen uit elkaar te drijven. Talrijke menschen liepen hierbij zulke hevige klappen op, dat zij naar een ziekenhuis moesten worden vervoerd. Nadat we een halven nacht in het Hollandsch Urigineesch voorverkoop-kampement hekben 'doorgebracht en de overtalrijke slachtoffers in de auto's van den Geneeskundigen Dienst heb ben zien neerleggen, mochten wij tevens consta- t eer en hoe' het drama tenslotte afliep. Om 10 uur gingen de deuren open voor den voorverkoop van de kaarten voor overdekte en Marathon-tribune. Het verliep vlot, elk kon niet meer dan twee kaarten krijgen, en 35 minuten later was het afgeloopen. Uitver kocht Naar wij vernamen, was er van dit soort kaarten slechts een 200-tal verkoopbaar gesteld. Voor <le goedkoopere kaarten, die in het oude gebouw der Haiid-el-Maatschappij verkrijg baar waren, verliep de zaak geregeld. Officieel werd meegedeeld, dat in totaal 7000 kaarten in voorverkoop zijn verkocht. Deze zijn natuurlijk voor het meevendeel aan opkoopers ten deel gevallen. Het is ons bekend, dat enkele personen verscheiden werkloozen in dienst namen enkel en alleen om een groote hoeveelheid kaarten machtig te worden, welke tegen exorbitant hoo'ge pi ijzen van .de hand werden gedaan. Toen we ons uit de dicht-opeengepakte menigte hadden los geworsteld, werden wij ter stoni door verscheidene personen aangeklampt, die kaarten voor staanplaatsen a 40 als een ■extra-koopje aanboden. Later werden de prijzen ibooger; ze liepen öp, voor de Marathon-tribune, tót bever de honderd gulden. Men kent de geschiedenis van Parijs. Uruguay was in 1924 voor het eerst naar Europa gekomen bij de gelegenheid van de Olympische Spelen. Geen sterveling, die eenige notie had van hetgeen deze Zuid-Amerikanen op voetbalgebied wisten te presteeren. Ze spelen hun eersten wedstrijd tegen Joego slavië. Een handjevol menschen is er slechts bij tegenwoordig. De Urugueezen demonstree- ren zulk een hoogstaande kwaliteit spel, dat onmiddellijk de verslaggevers in extase raken en de bladen zijn eenstemmig in hun beoor deeling: Zoo iets werd in Europa nog niet vertoond! Joego-Slavië verliest met 70. Wanneer Uruguay in de tweede ronde tegen Amerika uitkomt, heeft de roép van hun phenominaliteit duizenden rondom het veld verzameld. Amerika wordt met 30 verslagen. Frankrijk is de derde tegenpartij'. Frankrijk wordt met 51 verslagen. Voor de halve beslissing loot Nederland te gen de geweldenaren. Heel Parijs en wat daar bijeen is, is bij voorbaat overtuigd dat Hol land denzelfden weg gaat bewandelen als de vorige tegenstanders: een zware nederlaag wordt liet, 't is alleen maar een kwestie van cijfers. Uruguay is bij de Parijscke bevolking bij zonder populair, de kleurlingen hebben alle harten veroverd; duizenden en duizenden jube len hun favorieten toe als zij hun groet bren gen aan het publiek, met Zuidelijk enthousias me vuurt men hen aan als zij zich in slagorda opstellen. Daartegenover staan zielig, als verweesd bijna de elf Hollandsche spelers; de weinige Nederlandsche supporters vermogen met hun aanmoedigingen hen niet te bereiken boven het geluid der menigte uit, voor welke de elf mannen in 't oranje niet meer teilen dan slachtoffers, die bij voorbaat gemerkt zijn met bet teeken hunner minderwaardigheid, als een troepje lammeren dat op zijn beurt de Oeroegoe- eesclie slachtbank gaat worden afgemaakt. Intusschen broeit bet bij de onzen. De Ne derlandsche aard is bij hen boven gekomen: stug, koppig, onvervaard, tot het uiterste be reid, gereed om tegen de klippen der wanhoop op te vliegen, staan daar de elf, ieder voor zich een rots en een leeuw, tezamen een hechte combinatie van eensgezindheid, van wilskracht en stoerheid en onverzettelijkheid. Als de bal is afgetrapt en de Urugueezen de Hollandsche veste stormenderhand denken te vereveren, dan laait het vuur los. Als dui vels zitten de onzen op den bal, den tegenstan ders wordt geen gelegenheid gegeven hun ge wone spel te spelen: de partij gaat gelijk op. Groote verbazing bij het publiek, dat zich gespitst heeft op bet vermakelijk, ietwat dra matisch kluchtspel tusschen de kat en de muis. Groote verwondering bij de Urugueezen, die niet kunnen zooals ze willen en voor het eei'Bt te Parijs een ploeg tegenover zich voelen, die niet alleen wil, maar ook kan: Nederland neemt na een half uur de leiding en heeft bij de rust den 10 voorsprong gehandhaafd. Een kwartier na de hervatting komt einde lijk de gelijkmaker en dan stijgt de spanning het hoogst in een geweldigen strijd om de zege. De Zuid-Amerikanen veranderen van methode: thans wordt op den man gespeeld. Eenigen der onzen worden gekraakt doch verwoed vechten ze door: ze houden stand enweten van geen wijken. Tot plots de scheidsrechter voor een drama tische beslissing zorgt: de Fransehman Vallat geeft een strafschop tegen Nederland. Zoo wint Uruguay met 21 Onze aanvoerder protesteert nog, de Zwit- sersclie grensrechter verklaart geen overtre ding te kunnen constateeren, tevergeefs, het publiek joelt onze mannen uit. De uitspraak blijft gehandhaafd. Unaniem sprak ook de Fransche pers na dezen wedstrijd baar afkeuring over de geste van den scheidsrechter uit, wiens strafschop door niemand was begrepen en waarvan de reden blijkbaar alleen door den heer Vallat was gezien. Uitbundige lof werd tevens den Hollandschen voetballers gebracht voor hun énorme prestatie. Wij, Nederlanders, zijn sportief genoeg om een nederlaag fair te accepteeren, maar de wijze waarop hier de beslissing viel, doet nu nog pijn. Morgen biedt zich de gelegenheid tot revanche. Nu moet gewonnen worden! Het zal niet gemakkelijk gaan, maar het kan. De omstandigheden van 't moment verschil len met den toestand te Parijs in menig op zicht ten gunste van tins. Dahr waren de duizenden die den tegen stander aanmoedigden en toejuichten, de on zen bijna hoonden. Hier zijn de tienduizenden die ln machtig enthousiasme het spel van oranje ondersteunen met hun sympathie. Op eigen grond, omringd door de massa der ge lijkgezinden vindt het Nederlandsche Elftal nu een grooten moreelen factor, die opdrijft tot een uiterste prestatie. Voorts hebben we de les der ervaring; we weten nu hoe de Urugueezen spelen, we ken nen bun methode en tactiek thans beter dan vier jaar geleden. Dan weten de onzen ook welk spel zij daartegenover dienen te zetten om bet hunne te breken. Ook worden we nu niet plotseling tegenover de Olympische kampioenen van Parijs ge plaatst; veertien dagen hebben gelegenheid gegeven om het gevaar onder de oogen te zien en de middelen te beramen onn aan de drei ging te ontkomen. We zijn nu tijdig voorbereid geweest op deze krachtmeting: elk der onzen heeft zijn persoonlijke gesteltenis in de beste conditie geprepareerd. Verder kan worden verwacht dat een scheids rechter wordt aangewezen, die voor zijn zware taak is berekend. Daar komt nog bij de gedachte, dat we In Parijs, al was de Nederlandsche spelkwaliteit voor 't oog minder fraai- dan die der tegen partij, wellicht niet zouden verloren hebben zonder de arbitrale dwaling. Is het bovendien niet juist een der karakte ristieke eigenschappen van het spel der Ne derlandsche ploeg dat veelal gewonnen wordt van tegenstanders, die te voren als sterker werden beschouwd? En ten slotte: wat is wisselvalliger dan voet bal: ook de strijd te Parijs heeft bewezen dat er weinig had behoeven te gebeuren of wij hadden er gezegevierd. Zoo staan dus de zaken. Alle factoren, die het moreel van onze ploeg kunnen sterken, zijn aanwezig. Er mag niet gewanhoopt worden, er is zeker een kaus om dezen wedstrijd, die in zijn soort geweldig en een der hoogtepunten van deze Olympische Spelen belooft te worden, tot een goed einde te brengen. We hopen intusschen hoe ook de uitslag vallen zal dat we ons mogen verheugen in het aanschouwen van een fairen, eerlijken' kamp. Toone het publiek daarbij, dat het bij alle voorkeur voor de eigen spelers, ook het goede werk der tegenpartij weet te waard eeren en de vreemdelingen, zelfs al hebben eenigen hun ner bij de vorige gelegenheid ten onzen op zichte zich niet allersympathiekst gedragen, in ons gastvrij land met hartelijkheid wenscht te ontvangen. Meer dan ooit te voren vermag op het oogen blik, nu de oranje-mannen den strijd op eigen grond tegen Uruguay gaan beginnen, het Neder, landsch elftal zich verheugen in de belangstel ling van al wat in ons land sport pleegt te be drijven, en tevens van velen die zelfs nooit een voetbal hebben zien rollen. Nog nimmer werd het optreden van onze elf vertegenwoor digers met zulk een spanning tegemoet gezien. Voetbal is in Nederland de populaire sport bij uitnemendheid, niet alleen wat de beoefe ning aangaat, maar ook wat zijn supporters betreft. Het is hier niet de plaats en de ge schikte gelegenheid om af te geven op den hoog opgedreven hartstocht voor „het bruine monster", een feit is dat niets de gemoederen meer in beroering brengt dan de „faits et gestes" van het Ncderlandsch Elftal. In diens goede dagen vooral is de sympathie schier onbegrensd; dan wordt door velen gaari.o de nationale eer met de prestatie der p!o< gecombineerd en weet men jaren later nog Ir kleuren e,n geuren de bijzondere verrichtingen van uitblinkers te releveeren. Daartegenover wordt bij tegenslag de critieit niet gespaard. Wie herinnert zich hij voorbeeld niet, hoe vooral na de Olympische Spelen van 1920 onze ploeg het had verkorven en zü'3 bladen, die het voetbal nooit in hun koleanmeu noemden, zich wierpen op „de schande van Antwerpen" en spel en spelers beschimpten en als we ctfs niet vergissen, was het in die dagen dat Charivarius in de groene „Amsterdamimei zijn voetbal hymne als sonnet opdroeg aan Neer- lands jeugd O Spel, dat hoofd en hart der knapen vult. Die dagelijks 't innan gedaas der krant [verslinden, In hartstocht, die geen smaak voor 'I hough o [duldt, Dat menschen beesten maakt, en zienden [blinden. J Hoort, hoe het plebs uit rauwe kelen brult, vWÏiu! - -1 X Een mislukte Duitsclie aanval op bet Zwitsersche deel. Keeper Sécnehaye werkt den bal weg boven het hoofd van den Duitscher Pötünger.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5