HOOGER SNELLER! STERKER! rr, r MS -M Vierde Blad Donderdag 31 Mei 1928 Pagina 1 HET VOETBAL-TORNOOI DE STRIJD VAN NEDERLAND TEGEN URUGUAA EEN VERDIENDE 2-0 OVERWINNING VAN DE ZUID-AMERIKANEN DE DRUKTE IN DE STAD Eoii welbewuste regeling van de politiemacht IN HET STAL ION Een opgewekte stemming het urugueesche elftal. DE WEDSTRIJD DE ELFTALLEN. PRAELUDIUM •t Weer, dat tegen den middag betrok en een zwoele warmte over de stad deed dalen. Zdat een oogenblik voor onweer en regen werd gevreesd, klaarde tegen den avond op. Toen dan ook tegen vijven de trek naar bet Olympisch Stadion een aanvang nam, werd net drukke beweeg van blinkende trams, raz taxi's en statig langsrijdende tae^aT3 schenen door een prachtig lente-avondzonnetje. Langs verschillende wegen trok een eln looze file van automobielen naar het va plein en alles verliep, naar wij op onzen ga g naar de Olympische arena waarname vlot, behoudens een enkele opstoppi g binnenstad, wofAvin?- Op het kruispunt Splegelgraolu eehans werkte een verkeersagent z stormende wagens in verschdlende iichtmg distribueerde. Hoofdinspecteur Bakker voerde Set oppertoezlcht over den gang van zaken waarin ook een goede verspreiding, van het voetgangersverkeer begrepen was. Door de aan. komende bezoekers meteen naar de voor hen bestemde ZSST&S Bij ons binnentreden van het Stadion te ongeveer kwart over zes vinden we de staan- tribunes reeds geheel en de andere voor het SSe gedeelte bezet, 't Oostelijk dee van Jan Wils' fraaie bouwwerk wordt beschene door milden zonneglans. De stemming vant het publiek blijkt uiterst opgewekt. harmonie zorgt met vroolijke marschen erroor. dat de wachtenstijd op aangename wijze wor gekort. IN HUN STORMLINIE NIET 'T HOLLANDSCHE GEPEUTER EN GEKLUNGEL HET NEDERLANDSCH ELFTAL Do Technische Commissie heeft dus het Ne- derlandsch Elftal, zooals het gisteren in zijn voorloopige samenstelling werd opgegeven, niet gewijzigd. De achterhoede wijkt in geen enkel onder deel af van de algemeen verwachte; een ster ker verdediging -kan Nederland niet op de been brengen. Ook de middenlinie is die van de gewone opstelling van de Olympische ploeg in haar voorbereidende wedstrijden. Volgens ge ruchten moet er gedelibereerd zijn over het al dan. niet verkiezen van Van Heel. Van de eene zijde werd gemeend dat de Rotterdammer voor deze ontmoeting, welke „stevige" vooruit zichten opent, zijn tengere postuur tegen had; daartegenover werd betoogd dat men in dezen wedstrijd niet mocht verzuimen van de tech nische kennis van dezen speler, wiens even knie als middenspeler in den lande niet te vinden is, gebruik te maken. Deze overweging moet tenslotte den doorslag hebben gegeven. Ook Massy is nog eens beoordeeld; hij was in zijn laatste landenwedstrijden wel niet in bes ten vorm, maar alleen reeds het voorbeeldig en meesleepend enthousiasme van dezen Roer mondenaar deed het gewenscht schijnen den actieven spil te handhaven. Do samenstelling der voorlioede heeft veel hoofdbrekens gekost, vooral over de aanwijzing van den middenvoor is lang gewikt en gewo gen. Tenslotte een deel der Technische Com missie zal bloed gezweet hebben voor ze zicli overgaf! werd het beter geacht Tap toch maar los te laten en toen kreeg Freeze zijn plaats, die tegen een partij als de Urugueezen door zijn forscher bouw en de steviger manier, waarop hij de aanvallen pleegt door te zetten, verkieslijker bleek. Hij trok In het kampioens jaar van Heracles speciaal de aandacht in laatstgenoemd opzicht als middenvoor en ook In den jongsten wedstrijd van de Olympische A-ploeg tegen Tottenham Hotspur te Almelo onderscheidde hij zicli op dezelfde plaats. Dat Buitenweg gekozen werd, is ongetwijfeld door zeer velen gewenscht en met vreugde ge constateerd. Op zijn handig, listig spel en be slissend schot werd allerwegen de hoop ge steld. Gehring is in zekeren zin een verrassing; hij is een tijd lang geregeld voor het Neder- landsch Elftal uitgekomen en daarbij verwierf liij de kwalificatie van een middelmatig speler in liet veld doch die steeds gevaarlijker wordt voor de tegenpartij hoe meer hij het doel dich terbij komt. Dat Weber de linksbuitenplaats zou tocbe- De Nederlandsche aanvoerder, Denis. deeld krijgen, is wel aan geen twijfel onder hevig geweest. Elfring had op den anderen vleugel nog eenige concurrentie te duchten van Schipper, doch zijn vroegere prestaties, die uitstekend waren, hebben te- zijnen gunste ten slotte den doorslag gegeven. Bij onze tegenpartij bestaat het geheele rech tergedeelte der ploeg uit spelers, die ook te Parijs tegen Nederland uitkwamen. De achter hoede vormt zelfs compleet een groep van oude bekenden voor onze spelers. Van de rest waren alleen Fernandez (spil), Gestlde (links half), Borjas (middenvoor) en Arremon (links buiten) in 1924 niet van de partij; op hun plaatsen stonden toen Vidal, Ghierra, Petrone en Romano. Petrone behoort wei tot de 22 spelers, die voor Uruguay naar Amsterdam zijn afgevaar digd; de drie anderen komen ditmaal niet meer onder de Olympische uitverkorenen voor. De Urugueezen trappen af en stormen aan stonds op ons doel af, waar Denis opluchting brengt. Dan slagen de onzen erin door een ferm.cn trap van Massy de Urugueesche helft te over schrijden, maar verder dan de half-backs komen zij niet. Een door Buitenweg getrapten bal wordt door Arispe weer retour gezonden. Arremon brengt dan mooi langs de lijn op, van Boxtel kan hem niet houden, maar Denis schiet toe redt vlak voor de uitlijn en geeft kalm door naar v. Boxtel, die echter in Gestide zijn man vindt. Van den uittrap komt de bal bij Urdiivarau, doch van Kol is hem de baas. Weber forceert een hoekschop tegen Andrade, de Rotterdammer zet goed voor "doch de zenu wen spelen Buitenweg de baas, hij weet het leer niet te bei-eiken, Massy, loopt toe en trapt over. Spoedig krijgen de onzen weer een hoekschop NEDERLAND l 1. Elfring 'Arremon v. d. Meulen Denis van Kof v. Boxtel Massy V- Heel Buitenweg Freeze Gehring Scheidsrechter J. Langenus (België). Oea Borjas Scarone Gestide Fernandez Andrade Arispe Nasazzi Mazali URUGUAY Grensrechters zijn: Carlo Dani (Italië) en Youssof Mohammed (Turkije), te nemen, van Boxtel trapt naast. Deni3 werpt zich voor de voeten van Arre mon als deze dreigend langs de lijn nadert. Bij een volgenden aanval van de tegenpartij schiet de Urugueesche spil den teruggewerkten bal naast. Hoekschop voor Uruguay, Massy vangt den bal op en werkt weg. Een overzet van Buiten weg naar Elfring wordt door Arispe met het hoofd onderbroken ten koste van een hoek schop. Elfring moet dezen nemen; hij zet goed voor maar Freeze en Buitenweg springen tegen elkaar op, waarop inmiddels een Uruguees den bal heeft verwijderd naar de Hollandsche helft,- waar de middenvoor Borjas een gevaarlijk schot lost, dat onze v. d Meulen hoog-opsprin- gend onder de lat grijpt. Twee springen op hem af, maar hl) weet zich uit de moeilijk?, situatie te redden door den bal een filcsch eind weg te werpen. Wanneer na goede combinatie van de Uru gueesche voorhoede de bal bij den linksbuiten komt, zet van Boxtel Arremon wat hardhandig op zij, hetgeen hem een vrijen schop kost. Deze wordt weggewerkt. Spoedig zijn de Zuid- Amerikanen terug en nu schiet Arremon lioog over. Elfring verknoeit een behoorlijke gelegen heid om den aanval productief te maken door treuzelen, hij wacht zoo lang totdat Arispe hem genaderd Is en trapt het leer dan tegen dezen aan. Weber krijgt dan als v. Kol met een forschen trap zijn gebied gezuiverd heeft den bal goed toegespeeld, hij weet 't leer nog dooT te geven naaT Gehring, maar deze Is te laks en door zijn getreuzel geeft hij Andrade gelegenheid zich met het geval te bemoeien. De vlugge vooTlioede is er meteen mee bij v. d. Meulen, maar Borjas, die in laatste in stantie een schot lost, staat buitenspel. Massy haalt op magnifieke wijze een bal hcog uit de lucht met zijn hoofd, de bal komt via Buitenweg bij Freeze, die een hard schot lost, de doelman houdt doch heeft het leer niet in bedwang; hij raalct het kwijt doch kan zich" herstellen voor Gehring genaderd is. Cea lost bij een volgendén aanval der blauwen een schot dat v. d. Meulen stopt; de bal blijft echter in het doelgebied en nog is 't gevaar' niet gewekenvan Heel komt tussclien- bcide «n de Feijenoord-man ziet niet anders kans om te redden dan door corner te trap pen. Hieruit ontstaat weer gevaar, maar Massv brengt opluchting. Denis zet eenige malen handig de bniten- Webet; Urdinarau Dc bekende halfback van Uruguay, Andread spel-val open, met z'n drieën tippelen de blav1 wen er in. Wanneer ër 20 minuten gespeeld is, kont Arremon dreigend langs de lijn opzetten, h( geeft ver door naar den anderen vleugel, vai Kol probeert te koppen, maar mist en Scaroni schiet in. Uruguay heeft de leiding. Onmiddellijk daarop is het weer benauw? in de verdediging onzer mannen, maar v. i Meulen houdt gelukkig het schot van recht/ Dan. ondernemen de onzen weer een aai? val, maar Gehring en Freeze missen den steuf van Buitenweg, die blijken geeft bang te zij? voor de achterhoede der Zuid-Amerikanen, wiej linksback wegtrapt; van Boxtel kan nog jul» den bal aantippen en hij geeft 't leer teruf aan Denis, die het weeir retour zendt, maal slechts korten tijd, want de middenlinie el het backstel der tegenpartij zijn onverbiddelijk De volgende Urugueesche aanval strandt d AANKOMST VAN PRINS HENDRIK. Te kwart voor zeven -erkl»-^ top van den Marathon-toren stoeten, 't Wilhelmus wordt terwijl deel der aanwezigen medegezongen zij die gezeten zijn zich van hun p be. heffen, betreedt Z. K. H. Prins Hend geleld door bestuursleden van het Nede Olympisch Comité de Koningsloge. Als de klanken van ons volkslied zijn etorven wordt den Koninklijken gast een har e lijken groet gebracht, waarvoor hij buigend dankt. In de eere-loge hebben plaats genomen de Ministers Laimbooy, Kan en Donner. De zon staat dp den achterkant van de officleele tribune; het gevolg hiervan is, dat beide partijen den invloed van het scherpe licht zullen ondervinden. De natie die het Zuid- Oostelijk doel te verdedigen krijgt, zal er wat meer last van hebben dau de andere. Ook zal dit land den wind, die dwars tot diagonaal over het veld staat, eenlgszins tegen hebben, Yijf voor zeven kondigt luid geklap en Zuitl- Amerikaanscli gejuich de binnenkomst dei- gladiatoren aan. Uruguay verschijnt lil blauwe trui met zwarte broek. Nadat ze voor do Marathon-tribune den Olympischen groet ge- bracht hebben, donderen de tribunes -van toe juichingen: do elf Oranje-mannen .betreden de Arena. Heel licht tinten de blanke blousen tegen het licht der zou. De gebruikelijke begroeting tusschen de aan voerders Denis en Nasa-zzi heeft plaats. Dan Wentelt de penning vbor den_ toss. Denis ,wint en kiest den wind en de zon zooveel mogelijk ïn zijn voordeel. Een interessant moment uit <len voetbalwedstrijd Nederland—Uruguay. T an Kol kopt bg een aanval v.n Uiu0uay,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 13