DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 51ste Jaargang Donderdag 31 Mei 1928 No 15179 Bit nummer bestaat uit vierbladen STADSNIEUWS 4 Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het t' Gemeentebestuur KENNISGEVING DISTRICTSARBEIDSBEURS VOLKSBADHUIS GEM. OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK CARILLONBESPELING DE OPLEIDINGSSCHOOL VOOR H. B. S. EN GYMNASIUM Wethouder de Bruin over het Schiedamsclie volksonderwijs DE HOOFDBRUG HOE HET RAADSBESLUIT VAN 1 SEPTEMBER 19*25 WERD UITGEVOERD V AGENOA KUNST-AGENDA TE ROTTERDAM BEURS VAN SCHIEDAM NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.26. per maand 1.10, per week 26 cent Franco per post ƒ3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Fostchêque en girodienst 81440. ADVERTENTIëN 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct Reclames tusschen den tekst 00 ct per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 et., elk woord meer 5 ct tot een maxi mum van 50 woorden. Kabouter-advertenties 5 regels ƒ0.50. 10 regels 0.75, 15 regels 1.Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten ol' oogen; 250 bij verlies van één band, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAV Bank, Lange Haven no. 103, Schiedam. van een m. Ter algemeene kenis wordt gebracht, dat de brug over de Varkenssluis (z.g.n. Hoofdbrug) vanaf Vrijdag tot en met Zondag a.s. voor a rijverkeer zal zijn afgesloten. Schiedam, 31 Mei 1928. Aangeboden arbeidskrachten: Glasblazers, stellers, letterzetters, grondwerkers, metselaars opperlieden, timmerlieden, lood- en Zinkwerkei schilders, kistenmakers, kuipers, zagers, aan houders, bankwerkers, electriciens, klinkers, koperslager, metaalboorders, scheepsbeschie- ters, mach. drijvers, mach. houtbewerker, span- .tenbuiger, smeden, voorslaanders, stokers, bran dersknechts, broodhakkers, distellateursknechts mouters, sigarenmakers, banketbakkers, mag. pero-neel, chauffeurs, transportarbeiders, va rensgezellen, voerlieden, wakers, zakkendrager kantoorbedienden, fabrieksarbeiders en losse .-werklieden. t Gevraagde arbeidskrachtente Schiedam n. Lwas metselaar, petroleumventer, liaiwas koper- vormer, zandc en leemvormer en memtaai- draaiers. In Curacao: mach. bankwerkers. Nadere inlichtingen verstrekt de arbeids beurs Broersveld 142. üp 23 en 26 Mei werden genomen 568 baden en wel in de le klasse 30 kuipbaden en 78 regenbaden en in de 2e klasse 55 kuipbaden en 395 regenbaden en 10 kinderbaden. Gedurende de maand Mei werden genomen 2155 baden te weten in de le klasse 125 kuip baden en 4 kinderbaden en in de 2e klasse 188 kuipbaden, 1509 regenbaden en 54 kinderbaden Voor het toelatingsexamen voor den assis- tentencursus 1928-1929 slaagde mej. H. A. Olt- bof uit Rotterdam die haar vooropleiding ge noot aan de gemeentelijke openbare leeszaal en Bibliotheek alhier. Vrijdag 18 Miei a.s. des avonds van 9—10 uur zal door den heer Timmermans, stadsbeiaardier de eerste carillonbespeling worden gehouden in dit seizoen: Het programma luidt: la. Rondo voor beiaard J. H. Wagenaar b. Sarabande G, F, Handel 2a. De Zilvervloot b. Wij Geuskens willen nu zingen c. Bede voor 't Vaderland J. J. Viotta 3. Menuet en trio uit de le partita J. Bach 4a. Frühlingslied b. Auf Fliigeln des gesanges F. Mendelssohn 6. Sonatine Gust van Hoeij 6a. Rochers inaccessibles b. Plus ne suis ce que j'ai été Weckerlen verzameling 7. Postludium Jef Denijn Ook nu weer wordt verzocht de stilte gedu rende dit concert rond den toren te bevorderen, teneinde de luisteraars niet hinderlijk te zijn. De brug over de Varkenssluis, de zoogenaam de Hoofdbrug zal van Vrijdag af tot en met Zondag voor alle vijverkeer gesloten zijn. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 29 en 30 Mei 1928 GEBOREN: Maria, dochter van J. Penning en M. C. van Vliet, Nassaulaan; Francina J. dochter van F. J. Pelle en J. T. M. Lourens N. Haven; Huig, zoon van W. Plaisier en V. van Ravens, Havendijk. OVERLEDEN: W. Groeneweg 77 j. wed. van A. Koning, Proveniershuis. GEHUWD: M. Los 23 jaar en J. indeijer 27 jaar; J. v. d. Berg 55 jaar en O. Rutten 54 jaar; J. A. Amoureus 23 jaar en G. Clemens iaar- Onder leiding van den heer Th, v. Woer- kom, voorzitter van de- afd. Schiedam van den Bond van Nederl. Onderwijzers heeft gister avond in „Musis Sacrum" een vergadering plaats gehad, belegd door den Bond v. N. O. en de afideeling Schiedam van de Vereeniging „Volksonderwijs", om, zooals de voorzitter zeide de onrust te bezweren welke ten aan zien - van ons openbaar onderwijs is verwekt. De organisaties van dezen avond aldus de voorzitter, willen laten zien dat het openbaar onderwijs goed ls en ze hebben daarom wet houder de Bruin uitgenoodigd om dat aan te toonen. Zeker ookhier ontbreekt wel wat; ook wij vinden de klassen te groot, doch dat is niet de schuld van Schiedam; en de open bare onderwijzers weten dat. Als eerste spreker trad dan op de beer J. J. Lamers, voorzitter van den Bond van Ne derl. Onderwijs die de geschiedenis van het openbaar onderwijs vertelde, een kind, zooals hij het noemde van de revolutie. Voor de re volutie had men voor het volkskind niet an ders dan de school van de Kerk, hier de Calvinistisch-Her vormde Kerk, met geen an der onderwijs eigenlijk dan in godsdienst en godsdienstleveu. Daarnaast had men en kele kostscholen voor heel rijken. Na de revolutie, die gelijke rechten voor iederen mensch verkondigde, was de eerste wel In ons land, die van Rutger Jan Schimmelpen- ninck, die de openbare, de volksschool bracht, de ééne school voor het geheele volk, waar van het geheele volk gelijkelijk kan profl- teeren en waarvoor heel het volk zich gelij kelijk interesseert. Eén school voor allen en voor allen gelijk. Dat was de wet van Rut ger Jan ScMmmeJpenninck. En al werd ze reeds een jaar na haar ontstaan herzien, en al was het onderwijs nog niet ideaal, in we. zen is daar het openbaar onderwijs op ge bouwd. Toen is ontstaan de schoolstrijd. Daar kwam geweldig verzet. In de eerste plaats uit anti-revolutionnairen kring; en dat ver zet vond vooral zijn grond daarin dat men meende, dat het volkskind niet zooveel hoef de te weten. Tegen elke verbetering van de volksschool rees verzet. Toen dat niet hielp heeft, men het om een anderen boeg gegooid. In zijn wezen echter is de strijd geen andere dan tegen de volksontwikkeling zelf. En als het ooit zou gelukken de openbare school te doen verdwijnen, dan is het ook met het volks onderwijs, gelijk recht voor "ieder kind, ge daan! Eu als er dan zijn, die bijzonder neu trale scholen willen stichten, dan noemt spre ker dezulken verraders van de volksschool. Wat uien wil, in zijn wezen wil, is terugkeer tot den toestand vóór de Fransche revolutie, goed onderwijs voor wie het betalen kunnen. Men wil zoogenaamd selectie, maar het zal blijken, dat de knappe kinderen zijn die wier ouders het betalen kunnen, en de stommeri ken die op klompen loopen. Het loopt uit op een standenschool. En wat de stichters van een bijzondere neutrale school misschien zou den winnen aan onderwijs, gaat verloren aan de opvoeding. Men moet de kinderen niet meer scheiden naar de standen. Trouwens het groo- te intellect van de heele wereld komt voort uit den arbeidenden stand. Om het volkson derwijs vooruit te brengen, zal men andere middelen moeten bezigen dan het boersche dreigement, „en als gij niet wilt, dan sticht ik zelf een school". En dan vraagt spr. wat hebben zij die meenen, dat het volksonder wijs niet is nog zooals het behoort, om dat verbeterd te krijgen? Zooals ze het thans doen is het de averechtsehe weg. De heer J. Keuning vraagt waarom men wel de zwakzinnigen, maar niet de intellec- tueelen de zeer begaafden op de openbare school ln een afzonderlijke school afzondert. De heer Lamers merkt op, dat dit een zui ver pedagogische kwestie is, die met de vraag van bijzonder neutraal onderwijs niets te maken heeft De scheiding tusschen intel- lectueelen en niet-intelleetueelen is op de la gere scholen niet te maken Het is overigens juist goed voor hardvliegers, dat ze wat ge remd worden door de normalen, terwijl deze laatsten door de eersten worden gestuwd. De heer Krediet merkt op, dat., als hier van bedrogen partij sprake is, waarop door den heer Lamers gezinspeeld is, dat de be drogen en de verraderspartij tot dusver is de Schiedamsche schoolvereeniging voor bijzon, der neutraal onderwijs. De heer Lamers antwoordt, dat, wat er ook gebeurd kan zijn, waarvan spieker niets weet, er verraad is aan het volksonder wijs, als men een neutrale bijzondere school sticht. De heer Krediet: Maar woordbreuk blijft woordbreuk! Na een pauze van enkele minuten was het woord aan den heer P de Bruin, wethouder van onderwijs. NEDERLANDÜRUGÜAY. De belangstelling voor ons bureau tijdens de publicatie het verloop van den wedstrijd. Bij de pauze Rede Wethouder de Bruin Wethouder de Bruin zal slechts spreken over de taak die de overheid heeft en over de wijze waarop de Overheid te Schiedam die taak vervult. Wat de vorige weck in een zich noemende neutrale bijzondere schoolvereeniging; is ge sproken, stond op zoodanig peil, dat men er niet op antwoordt. De indruk naar buiten was gelukkig van den aard, dat bestrijding niet noodig is- Men spreekt over een dergelijke zaak slechts met degenen die er iets van weten; die het zelfde goede willen wat wij willen, en die zich fatsoenlijk gedragen. Aan Ogze drie «dschen heeft de neutrale schoolvereeniging niet voldaan en daarom zal spreker ze met welgemeende minachting doodzwijgen. Er heeft ten aanzien van het Schiedamsche volksonderwijs niet de minste ongerustheid te bestaan. Dat wil niet zeggen dat alles vol maakt is; maar spr. wil tot eer van het Schiedamsche gemeentebestuur zeggen, dat te Schiedam al het mogelijke is gedaan. En wie mag het onmogelijke eischen? De menschen misschien van de Schiedam sche neutrale schoolvereeniging bij wie men terugvindt degenen die kermen over de belas tingen? De menschen wellicht van Handel en Nijverheid, die in 1924 den raad overvielen met een adres, waarin werd betoogd dat Schiedam staat aan den rand van den finan- cieelen afgrond? Geen gemeente is zoozeer door de gevol gen van den oorlog getroffen als Schiedam. We hebben perioden meegemaakt waarin een derde deel der bevolking werkloos langs de keien liep, meesleepend de groote groep van kleinere middenstanders in haar val. In 1923 bedroeg de hoofdelijke omslag een miliioen, in 1926 nog 600.000. In 1923 werd aan werkloozensteun met annexen uitgekeerd de kapitale som van 925.000. Kan men dan het onmogelijke eischen? Het is de onvergankelijke eer van het Schiedamsche gemeentebestuur dat in dien tijd het haast onmogelijke is gedaan voor het volksonderwijs. In die ellendeperiode ter rechtvaardiging van het gemeentebeleid zal spr. het zeggen heeft het gemeentebe stuur: A. Wat het voorbereidend ond e r- w ij s betreft: le. in 1920 opgericht het kleutertehuis aan de Laan, het puikje van het puikje, door heel Nederland bewonderd; 2e. de salarissen van het bijzonder voorbe reidend onderwijs, om dit in staat te stellen goed personeel aan te schaffen, gelijk gesteld met die van het openbare; 3e. in 1921 in gelijken geest een christelijke bewaarschool gebouwd aan den Singel; 4e. verbouwd en verbeterd de bewaarschool aan de Leliestraat; Ee. in 1925 zich aangesloten bij het de Ge meenschappelijke bewaarschüol-akl.e,«xamens 6e. in 1927 een Gereformeerde bewaarschool gesticht; B. Wat betreft het buitengewoon onderwijs: 7e. in 1923 ingesteld en bezinkingsklasse en 8e. in 1928 een werkinrichting voor zwak zinnigen tot stand helpen komen. Geen verlangen werd ten aanzien van het voorbereidend en het buitengewoon on derwijs aan de gemeente kenbaar gemaakt, waaraan deze niet is tegemoet gekomen. C. Ten aanzien van het openbaar la ger onder wijs zien we: 9e. in 1920 de aanstelling van een gym nastiekleraar met middelbare aktje; 10e. de reorganisatie van het U. L. O., waar. bij de 3-jarige cursus in een 4-jarigen werd omgezet; 11e. de instelling van de functie van ge meentelijk inspecteur van het lager onder wijs; 12e. de instelling van de functie van ge meentelijke schoolarts waarbij allengs het me disch schooltoezicht werd georganiseerd op een wijze waarop redelijk geen enkele aan merking kan worden gemaakt. 13e. in 1921 de instelling van een raads commissie voor het onderwijs; 14e. de verbetering dier jaavwedden van gymnastiek- en andere vakonderwijs; 1 Ee. schoolgieldverordeningen 16e. invoering van het Zwemoiiderrlcht; 17e. in 1923 de stichting van de centrale school met een zevende leerjaar, met Engelsch, Handenarbeid en gymnastiekonderwijs door een vakleeraar; 18e. in 1925 het reglement voor verplichte schoolvergaderingen 19e. In 1927 de aanstelling van een school- verpleegster; 26e. eveneens in 1927 de splitsing' van school G in school G1 en G 2, zoodat èn de kapschol èn de lagere school een afzonderlijk hoofd, kregen deze lagere school daarmee beter aan haar doel als opleidingsschool zou kunnen beantwoorden 21e. de boomplanting; 22e. ln 1928 de inrichting der school en werktuigen. 23e. den bouw van een gymnastieklokaal en 2 leslokalen aan school G; 24e. den bouw van een school aan de An- thonie Muysstraat; 25e. verbeteringen aan diverse scholen, o.a. in de Prins Mauritsstraat vernieuwing van alle privaten en aanleg van electriscli licht (kosten 9400) 26e. verbetering van school D (St. Anna Zusterstraat) door toevoeging van een gym nastieklokaal en verbetering van lokalen (kos ten ƒ23.000); 27e. den bouw van een school aan de Lek straat (kosten 230.000) 28e. verbetering van het gymnastieklokaal van school F1 en F 5 aan den Singel. Wat betreft 't Bijzonder Lager O n d e r w ij s vinden we: 29e. den bouw van een R. K. School aan de IJselmondeschestraat (kosten 135.860) 30. den bouw van een Gereformeerde school aan de Stadhouderslaan (ƒ129.014); 31e. den bouw van een school voor Christe lijk Onderwijs aan den Oostsingel 13a.916) 32e. den bijbouw van een gymnastieklokaal met verdere verbeteringen aan de Gerefor meerde school aan de Tuinlaan (ƒ32.170); 33e. Stichting van een Christelijke school aan de Lekstraat; 34e. hulsvesting der 41. K. school aan het Edisonplein 35e. nieuwe verbeteringen aan de Gerefor meerde school aan de Tuinlaan 3173) 36e. uitbreiding van de R. K. school aan de Westmolenstraat (ƒ2544); 37e. verbouW van de R. K. school aan de Warande 150 en de Nieuwe Haven (ƒ36.093); 38e. idem aan de Warande 157 (ƒ27.806); 39e. bouw van een Christelijke school aan de Vondellaan; 40e. stichting van een R. K. jongensschool aan de Lange Singelstraat. En wat tenslotte 41e het onderwijs aan volwas senen betreft, zooals bet Uier is ingericht, wordt het aai» andere steden ten voorbeeld gesteld. Wie durft dan nog zeggen, zooals gezegd is, dat voor het volksonderwijs niets is gedaan? 't Is niet sprekers eer, 't is de eer van het gemeentebestuur, dat alles, alles ge daan werd, wat maar eenigszins mogelijk was. En nu vraagt spreker: weten degenen die zeggen dat liet raadsbesluit van 1 September 1925 niet werd uitgevoerd, wat B. en W. hebben gedaan, om school G 2 tot op leidingsschool voor H. B. S. en Gymnasium te maken? Is het criterium van een opleidinge- 's Maandag3 repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R. K. Volkab,-j]<L Iederen Maandagavond clubavond p. KI Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw I>ange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdags bestuursvergadering R. K. Metaal- bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw IV K. Volksbond. Iederen Dinsdagavond om half negen t.ipe- title R. K. Gemengde Zangvereeniglng Lorqnzo Perosi. Gebouw K. K. Volksbond. Iederen Woensdagavond van 7 uur tot half 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. V. Excelsior: Gebouw R. K. Kring. Iederen Woensdag Repetitie Konlnkl. Man- nenzangvereeniging „Orpbeus". Gebouw B. K. Volksbond. Aanvang half negen. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Katholiek Leven, Gebouw F>tho- lieke Kring, half 9 uur precies. Iederen Zaterdagmiddag van 2 tot E uur ls geopend het Stedelijk Museum, S'. Joris Doele, Doelepleln. Zondag 3 Juni H, Mis voor Chris Jansen; half 8, kerk van O. L. Vrouw Visitatie. De leden van de Hanze worden dringend verzocht de H. Mis bij to wonen. Tentoonstelling St. Liduinapatronaat. St. Vincentiusgebouw, Lange Haven 11. Geopend van kwart over twaalf ,ot het Lof en van na het Lof tot 9 uur. Waterpolo-concours om den Bongersde Hoog.bal. Gem. Zweminrichting. Aanvang Wricnsdag 6 Juni Weldadigheids-concert te geven door „Or pheus", ten bate van de vereeniging „Zwak zinnigenzorg", Feestterrein Volkspark. 31 Mei: Groote Schouwburg, Het Politie- raadsel (Rott. Hofst.tooneel) 8.1B uur (voor, volwassenen) Circus Schouwburg, De Ro zenkrans (Ver. Schouwspelers) 8 uur. X Juni: Groote Kerk, le orgelvoordracht H. de Vries, half 3 Diergaarde, avond concert Rott Philh. Gen. 3 Juni: Doeletuin, le populair Grenadiers, concert 8 uur Diergaarde, middagconcert Haagsen Harmonie-orkest. Bioscopen: goedgekeurde programma'^ tot en met Donderdag 31 Mei in: Tbalia;] Grand Thêatre; Royal (voor volwassenen);] Olympia (voor volwassenen); Corso; W. B- theater. Tentoonstellingen: Nenijto, Station» singel (10 v.m.12 n.m.). SCHIEDAM, 31 Mei. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. 19.per H.L. j Namens de commissie voor de noteering, H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 31 Mei. Men noteert voor me lasse spiritus 100 pet ƒ29,per H.L. Ruwe graansplritus 60 pCt ƒ17,— per ILjy, Spoeling Noteering ƒ1,40. 7 school het aantal van 36 leerlingen? De klach ten die werdien' geuit over het hiaat tusschen 1. o. en voortgezet onderwijs werden niet alleen hier gehoord, maar overal. Hier echter- hebben volgens knappe klassiek gevormde „laste raars" het gemeentebestuur en die vermale dijde wethouder het gedaan. In een rapport van 300 bladzijden te Den Haag door klas siek gevormde menschen geschreven als resto ren van een gymnasium daar zijn ook nog fatsoenlijke menschen onder wemelt het van klachten over den overgang van 1. O. naar voortgezet onderwijs; Prof. v. Poelje, referendaris aan het dep. v. Onderwijs zei de zer dagen nog tegen spreker: deze klachten zijn er altijd en zullen er altijd blijven. Het is geen kwestie van verandering van school, maar een kwestie van verandering van leven. Deze moeilijkheden zijn niet door maatrege len van welken aard ook weg te nemen. Intusschen het mogelijke moet worden ge daan, en dat heeft Schiedam gedaan, al het mogelijke. Ook ten aanzien van de Opleidings school. Wat is aan het gemeentebestuur gevraagd? Als de bedrogene niet is het gemeentebestuur, maarde overkant, wat ls dan gevraagd? Bij de keuze van onderwijzers rekening te honden met de bedoeling van de school en ia de drie hoogste klassen niet meer leerlingen te plaatsen dan 36. Bij de besprekingen is la,i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1