FEUILLETON I DONDÉRDAG 31 MEI 1928 EERSTE BLAD PfilJil» aiiS r: Gedachtenwisseling PAGINA 2 NEDERLANDURUGUAY OUDERAVOND aanrijding ZWEMMEN „WEG MET DEN MIDDENSTAND KINDERFEEST IN DE GORZEN SCHEEPVAART SR. ANGELA UIT KETHEL BIJTIJDS GERED OPENBARE VER-KOöPING R. K. PROP. CLUB „ST. PAULUS" TOT HET LEVEN TERUG 4>l ter nog een derde wensch naar voren geko men, de wenschelijkheid van onderwijs in het Fransch. Aan die wenschen is door de ge meente volledig, voor zoover het in haar macht lag vo&daan, voor de volle 100 percent. Onmiddellijk is getracht voor school G 2 leer krachten te vinden met meer bevoegdheden Dp gemeente haid daarmee aanvankelijk moei lijkheden, doch reeds op 3 December 1925 werd den raad een heele lijst van overplaatsingen voorgelegd, om aan den wensch van de Neu trale Schoolvereeniging te voldoen. Speciaal werden onderwijzers genomen met bevoegd- held voor Fransch. Bij besluit van B. en W. van 26 October 1926 werd het leerplan van school G2 ge wijzigd om het mogelijk te maken, dat die school zoo goed mogelijk aan zijn doel zou beantwoorden. Bij dit besluit werd Fransch ingevoerd. Bij schrijven van 9 Juli 1926 reeds werd aan B. en W. door de Neutrale Schoolvereeni ging dank gezegd voor de wijze waarop ze uitvoering hadden gegeven aan het raadsbe sluit van 1 Sept. '25! De school werd gesplitst, zoodat het hoofd zich geheel kon wijden aan cle lagere school; alweer om te voldoen aan het raadsbesluit van 1 Sept. '25. Blijft dan het feit dat in de 3 hoogste klas sen meer dan 36 kinderen zijn. Miaar in het raadsbesluit van 1 September staat niet dat hot maximum 36 kinderen zou zijn. Voorop moet staan aldus in het raads besluit dat geen overcompleet personeel aan de school mocht ontstaan. Dit vooropge zet dat in de drie hoogste klassen als norm een leerlingental van 36 zou worden geno men, met eenige speling om overcompleet personeel te voorkomen. Dat wil zeggen; we zullen zooveel mogelijk aan den wensch tegemoet komen, maar over compleet personeel mag er om finaneieele redenen niet zijn. Dus moesten er minstens 241 leerlingen zijn in de zes leerjaren. An ders vergoedt het rijk geen 6 leerkrachten. Anders moet de gemeente de dan overtollige leerkracht zelf betalen. Maar de draagwijdte gaat veel verder. Want dan moet de gemeente aan alle bijzondere scholen alle overtallige leerkrachten betalen niet slechts voor dat jaar, maar voor nog twee jaar daarna. Kwam er een boventallige onderwijzer dan ware het gevolg in 1925 geweest, dat bij het bijzonder onderwijs nog 7 andere onderwij zers betaald moesten worden, wat werd 8 X ƒ2500 is ƒ20.000 per jaar. Spr. wacht af, dat iemand komt zeggen, dat aan school G 2 dan toch boventallige on. derwijzers mochten worden geplaatst. Het is niet sprekers schuld dat niet alle ouders die voortgezet onderwijs willen voor hun kinderen, G 2 kiezen. Van de 17 kinde ren die in '27 naar het Gymnasium gingen, kwamen er slechts 4 van school G. Vraagt meu boventallige onderwijzers voor Echoo! G 2, dan komen toch terstond ook de andere openbare scholen, die voor hun kinderen eveneens kleine klassen willen. De gemeente moest dus de grens trekken: geen boventallig personeel. Men is nooit ver boven de 241 Teer lingen geweest. Het hoogste dat werd bereikt ■was 2*3. Het schijnt dat de ouders van de bijzondere scholen de zaak beter begrijpen; zij zetten om de te groote klassen geen heibel tegen het gemeentebestuur op. Toch zijn hun kinderen niet in betere conditie: School G 2 had in 1925 in de drie hoogste klas -121 kinderen; de Ka!U. St. Jozef school 125; de school van den heer Knoppert 116: di- van den -heer Blijdorp 146. In 1926 waren deze cijfers: 114, 118, 131 en 131in 1927: 120, 125, 150 en 122. Op één enkele uitzondering na is op de openbare school steeds het laagste leerlingen tal geweest. - En nu komt men weer met een bijzondere neutrale school. Ze gelooven er zelf geen woord van. Trouwens de kapiteins hebben het zinkende schip reeds verlaten.' Wu heeft Schiedam aan materiaal voor zulk een opleidingsschool voor gymnasium en ff. B. S.? In 1925 gingen 21 leerlingen naar de H. B. S.. 2 naar het gymnasium: in 1926 ging n 27 leerlingen naar H.B.S. en 2 naar het gymnasium; in 1927 gingen 17 leerlingen naar H.B.S., 7 naar het gymnasium. Telkens kwam slechts een klein gedeelte van school G 2. Men kan besluiten wat men wil, maar de ouders zijn nog altijd vrij op welke school ze hun kind geplaatst willen zien. "Wat zou men voor een school gaan stich ten? Men zou toch als «isch voor zoo'n school moeten hebben: is het kind geschikt voor gymnasium of H.B.S., anders komt het er niet op. Het zouden klassen worden van 4 leerlingen of zoo. Doch slechts per 4S leerlingen geeft de minister salaris voor één onderwijzer. En hoe zal men dan 6 klassen verdeelen? Zal men een ouderwijzer zetten voor 4 leerlingen, of zal men de klassen moeten combineeren? Vergoeding voor exploitatie krijgt men naar gelang het aan tal kinderen, maar vele uitgaven zijn gelijk of men 40 dan wel 240 kinderen heeft. Zulk een schooltje zou geen 40 per jaar kosten, ze is niet te betalen; ze zou honder den guldens per jaar en per leerling eischen. Spreker is er volkomen gerust op; in die val loopen de cuders niet. 't Is of veel te duur, of het wordt combinatie van klassen, en dan deugt het onderwijs niet. Gelukkig, nog niet alle ouders hebben wantrouwen in de openbare schooler zijn er nog genoeg die beseffen, dat het ge meentebestuur alles doet wat mogelijk is. Zoo zal het naar sprekers vaste overtuiging ook in de toekomst zijn. Selectie naar aanleg zou beteekenen dat men kinderen op school G 2 krijgt, die' toch nooit naar H.B.S. of Gymnasium zullen gaan en dat men kinderen weren moet, die daarvoor wèl zijn bestemd. Laat men geen verwarring stichten, doch laat men, uitgaand van wat Schiedam is en kan en doet, erkennen: niet alles is. volmaakt, maar voor het onderwijs in Schie dam is al het mogelijke gedaan. De heer Krediet dankt voor den klaren wijn, door den wethouder geschonken. Voor verdere veranderingen en verbeteringen aan school G 2 valt van dezen wethouder dus niets meer te verwachten. Spreker wil nog even opkomen tegen de vrijmoedigheid van wethouder de Bruin wanneer hij beweert, dat de gemeente haar beloften voor de volle 100 percent heeft Ingelost. Wanneer de norm 36 leerlingen is, dan neemt men er toch geen 46 zooals het vorig jaar in de 5e klas voorkwam. De strijd is altijd geweest, dat de klassen te bevolkt waren. Wie is meer compe tent om te beoordeelen of de school voldoet aan de eischen die men aan een goede op leidingsschool mag stellen? Het personeel oordeelt over deze school blijkbaar anders dan de wethouder. Is er hier geen plaats voor een opleidingsschool, hoe kon de wet houder daartoe dan indertijd zelf mee werken?- Als de heer de Bruin spr. verwijt dat hij voor bijzonder onderwijs geposteerd zou zijn, wat niet waar is; dan begrijpt spr. niet waarom de heer de Bruin zijn eigen zoon naar een bijzondere school stuurde. De heer de Bruin wil uit deze discussie één element verwijderen, het laatste. Wat iemand met een kind doet, daarvoor zal hij zijn speciale redenen hebben. Dat beïnvloedt niet het algemeene standpunt. Doch sprekers zoontje heeft nooit ander onderwijs genoten dan op een openbare school. De gemeente heeft steeds klaren wijn ge schonken. Spr. heeft niet beweerd dat school G 2 zal blijven wat ze is. Spr. hoopt van harte dat het gemeentebestuur zoo spoedig mogelijk het leerlingen-tal der 3 hoogste klassen op 36 kan stellen, en zoo mogelijk nog lageT en zulks voor alle scholen! Zoo gauw de financiën het maar in iets toe lieten hebben B. en W. voor de schrijnendste gevallen overcompleet personeel toegelaten Al het mogelijke moet gedaan worden om van de groote klassen af te komen, maar laat een man van gezag o-P financieel gebied zeggen, dat het nu kan. Is èr misbruik gemaakt van de nood zakelijkheid 241 kinderen te hebben op de school? Men zou in de 3 laagste klassen 137 kinderen moeten hebben om in de 3 hoogste niet meer dan 36 te plaatsen dus in de laag ste klassen elk tegen de 50 kinderen; en wie Is bevoegd de kinderen van die klassen, als ze in de hoogere komen, te verwijderen? Spr. zal het personeel van G 2 niet gaan uitspelen. Het is voor een deel hier niet, maar dit wil spr. wel zeggen: er is na het raadsbesluit van 1 Sept. 1925 meermalen getracht te weten te komen, welke de school bevolking van G 2 in de hoogere klassen is. Op 25 Maart 1927 is aan alle ouders van kinderen van school G 2 een briefje mee gegeven door het hoofd met de vraag: Is U voornemens uw kind bij gebleken geschikt heid naar H.B.S. of Gymnasium te doen overgaan? In totaal antwoordden 22 ouders van kinde ren uit de 3 hoogste klassen: neen. Kan nu iemand een artikel uit de wet noemen, waaraan de gemeente het recht ontleent de kinderen die geen voortgezet onderwijs zullen genieten van die school te verwijderen? Toch is getracht door overleg die ouders te bewegen hun kinderen er van af te nemen. Slechts drie waren er toe bereid. Het nieuwe hoofd van G 2 heeft onlangs eenzelfde enqugte ingesteld en alle ouders hebben verklaard dat hun kinderen naar H.B.S. of Gymnasium zouden gaan! Spreker heeft ouders die vroegen hun kind op G 2 te krijgen, gevraagd of hun kind HEROPENING DAMES-ZWEMPLAATS Een intieme plechtigheid In de dames-zwemschool had gistermorgen een intieme plechtigheid plaats. Op dezen dag, nu de heide zwemplaatsen weer zijn heropend, zijn tevens in de dames-afdeeling eenige nieuwe kleedgelegenheden voor het ge bruik opengesteld. Rond het kantoortje van de badmeesteres, mevr. v. d. Gaag, hadden zich de aan wezige zwemsters alsmede eenige belangstel lenden gegroepeerd, toen mevr. J. Tak— Halffman namens het damescomité een korte openingsspeech hield, waarin zij dank bracht aan B. en W., die in deze aangelegenheid op royale wijze uit den hoek gekomen zijn'; aan de hadmeesteres, die het werk achter de schermen" verrjcht heeft en aan het damescomité, waarvoor mevr. KoetenOoms als het eenige vrouwelijke raadslid de be langen heeft behartigd. Nog werd het woord gevoerd door mevr. Tonsbeek en door mevr. KoetenOoms. De laatste spreekster had mede bloemeu in ont vangst te nemen. De aangebrachte verbeteringen omvatten: 10 nieuwe kleedkamertjes, waarvan het aan tal nu tot 52 is gestegen; een nieuwe sluis* een nieuwe omrastering en een goede open bare kleedgelegenheid. Het heel-e bassin is terdege uitgebaggerd, hetgeen hard noodig bleek; aan de zijde van de openbare kleed- gelegenheid is de kade verhoogd, zoodat liet krijgen van natte voeten voor de dames die zich op den kant bevinden, vrijwel tot de onmogelijkheden behoort. Aan B. en W. werd het volgende dank- adres gezonden: Aau B. en W. en den Baad van Schiedam Geven met verschuldigden eerbied te kennen Wij zwemsters_ hijeen Woensdag 30 Mei 1928 v.m. 10 uur in de dameszwemplaats te Schiedam. Dat wij hiermede hulde en waar-deering betuigen aan het Gemeentebestuur, directeur en opzichters der Gemeentewerken voor de vele verbeteringen aangebracht in de dames zwemplaats. Namens de aanwezigen, J- A. TAK—HALFFMAN Donderdag 7 Juni, H, Sacramentsdag des avonds om half negen zal in de parochie zalen onder de kerk van het H. Hart een ouderavond worden gegeven, georganiseerd door de jeugdvereeniging en in de Gorzen- parochie. Bedoeling is van gedachten te wisselen over het jeugdwerk. Pastoor Möller zal de besprekingen inleiden. Door den politie-arts de Leeuw werd ver bonden de 13-jarige C. v. d. B., wonende Voorneschestraa-t, die gistermiddag in de Gerrit Verboonstraat doo-r eigen onvoorzich tigheid me-t zijn rijwiel tegen een vrachtauto was aangereden waardoor hij kwam te vallen en zijn onderlip scheurde. De temperatuur van het water is heden 64 graden. bestemd was voor voortgezet onderwijs, en steeds daarop ook het hoofd der school gewezen. Alle bijzondere schoolvereenigingen weten met spr. zaken te doen. Men schrijft aan of spreekt met gemeentebestuur of wet houder. Maar van de neutrale bijzondere schoolvereeniging heeft men nooit een schrij ven of persoonlijk gesprek gehad, dat tot verheldering der ideeën kon leiden. Een .schoolbestuur en ook een gemeente heeft rekening te lionde-n mot zooveel mogelijk te voldoen aan de verlangens der ouders. Spr. is inderdaad uit principe huiverig voor zulk een school, die na korter of langer tijd een standenschooltje wordt. Maar spr. heeft het raadsbesluit volledig te eerbiedigen. Een uitsluitende, opleidingsschool voor gymnasium en H.B.S., daarvoor is in Schiedam geen plaats; wel echter, als zo door ulo zooals hier, wordt aangevuld. Na een dankwoord van den voorzitter, sloot deze te ongeveer 12 uur de vergadering. De publicatie van den wedstrijd OYERGROOTE BELANGSTELLING Zooals de menschen altijd spreken over een ..Fordje om daarmee een automobielsoort aan te duiden die niettegenstaande haar poulariteit en goedkoopte, toch aan redelijke eischen voldoet, zoo kon gisteravond tijdens de publicatie van liet verloop van de match Nederland versus Uruguay, die voor de ramen van onze bureau aan de Koemarkt plaats had, gesproken warden van een Olympiade-tje in het klein. H-et eenige wat eigenlijk nog ontbrak om le Olympiade-stem ming onder het talrijke publiek tot het uiterste te verhoogen, was het gezicht op de spelers. Anders miste men letterlijk niets, want door onzen eigen redaction-eel-en dienst werden de wachtenden geregeld goed op de hoogte gehouden van den warmen strijd die v. d. M-eulen, Denis, Scaron-e, en de andere spelers onder elkaar uitvochten. Het is toch nog zoo dom niet aldus het verloop van dien wedstrijd te volgen en er alle sensaties van mee te maken en men hoefde de enkele uitverkorenen die in de hoofdstad exliorbitant hooge prijzen voor een gewone staanplaats betaalden, heusch niet te benijden. De straatjongens, je meest belangstellende lezers, waren natuurlijk ,,au grand complet" aanwezig. Ze werden weer gevelklimmers, halve acrobaten die telkens naar binnen pro beerden te gluren, om dan met hoera-geroep elk nieuw stuk verslag te ontvangen. Een van hen verloor bijna z'n evenwicht en door de pogingen die hij me-t alle macht aan wendde om het te herstellen, plantte hij met een flinken armzwaai het stuk sinaasappel, waar ie juist al heel smakelijk aan gelikt had, op het gezicht van een belangstellende oude dame, die-juist met moeite den naam van den Urugueesehen linksbuiten stond te ontcijferen... De voetbalbe-langstellende juf frouw zal op dat oogenblik wel het be- liaaglijk-opfrissehen-d gevoel hebben gehad, dat wij allen gehoopt hadden te -kunnen' ondervinden hij een eventueel Hollandsch doelpunt. Een foto van de enorme drukte op de Koemarkt gisteren kon eigenlijk heter gesproken worden van het „Nieuwe Schie- damsche Courant"-plein kon reeds een kwartier nadat zij genomen was, voor de ramen worden gehangen. Om vijf minuten over 9 hing het heele verslag kant en klaar te lezen. En, toen tegen half twaalf de groote electrische boog lampen voor ons bureau werden uitgedraaid, waren er nog steeds enkele tientallen lezers, die na de eerste groote drukte nu beter op hun gemak al heit nieuws konden ver werken. Een woord van dank mag wel gericht wor den aan het adres van de politie, die niet tegenstaande de ongewo-ne drukte volkomen de orde wist te bewaren en het verkeer bij de Hoogstraat wist te regelen. Slechts één onbe duidende aanrijding had plaats. Ook de chauffeur van de Kethelsche bus werkte mee om alles een ordelijk verloop te doen hebben, door in zijn route een kleine wijzi ging aan te brengen. Schrikt niet, eerzame en ploeterende zaken- mensch-an van onze goede stad. We zijn niet van plan, U den harden strijd om het bestaan, hier in Schiedam wel dubbel zwaar, nog moei- lijker te gaan maken. De schrikwekkende woorden welke boven deze regels staan, zijn niet anders dan de titel van een lezing, welke de heer H. J. Steens, gemeenteraadslid, in een vergadering, uigeschreven door de R. K. Mid- denstandsvereeniging „De Hanze", Dinsdag avond in den R. K. Kring zal houden. „Weg met den Middenstand!" Er zijn er zooveel die hem weg zouden willen hebben. We hebben er een flauw vermoeden van, dat de heer Steens ook wel even het chapiter zal aanraken, hoe niet weinig middenstanders blijkbaar niet beseffen hoezeer zij zelf er toe m-eewerken om den middenstand voor steeds grooter moeilijkheden te plaatsen. Laat allen nu eens komen hooren wie de vijanden van den middenstand zijn en hoe men zich het best tegen hem kan teweer stel. len. De zaak is ernstig genoeg, om aller be- langstelling te verdienen. Ook de schoolkinderen uit de Dwarsstraat hadden de gelegenheid van den verjaardag van pastoor Möller aangegrepen om hem met een feestgave voor zijn kerk te verblijden, bes-taande uit eên bronzen kruisbeeld van den beeldhou wer W. v. d. Wink, op eon houten kruis vol gens teekeming van den beeldhouwer belange loos uitgevoerd door de heeren Buitenen en Wirxei. Het mooie stuk zal op het Maria-altaar worden geplaatst. Muziek, declamatie en reidansen vormden met het dankwoord van pastoor Möller een programma, dat hij de kindereu uitstekend in den smaak viel. Schiedam, 30 Mei. Aangekomen s.s. Taba- nan, Ro'tt. Lloyd, van Rotterdam om te dok. ken in de Wiltonhave-n; s.s. Inringa, van Bre merhaven; s.s. Hernwijk, met papierhout van Frederikshaven, allen in de Wilhelminahaven. Schiedam, 30 Med. Vertrokken. s.s. Clan Keith, naar Rotterdam; s.s. Ma-rpessa, naar Curasao. Voor leerlingen en onderwijzeressen van de St. Jansschool aan het Edisonplein was het vandaag groot feest, namelijk: Soeur Angela vierde haar 12L-jarig hoofdschap. Voorafgegaan door een zestal confetti- strooiende bruidjes, werd de jubilaresse van morgen door een dubbele rij vau leerlingen die met vlaggetjes in de hand langs de trappen, opgesteld stonden, naar .haar feestelijk versierde klaslokaal geleid. Bloemen van leerlingen, van ouders van leerlingen en van belangstellenden, hielpen mee, om de feestelijke stemming te verhoogen. Samenspraken werden opgezegd, heilwensehen geuit en geschenken aangeboden. Hoewel aan het feest geen ruchtbaarheid was gegeven, kwamen toch vele heeren gees telijken Sr. Angela coniplimenteeren. De heer J. Pas, rijksinspecteur, die reeds een schrille- lijken gelukwensch had gezonden, maakte eveneens van de gelegenheid gebruik. In verband met het door haar dezer dagen behaalde esperanto-diploma, werd de jubila resse door een der Eerv. heeren geestelijken met een vlot uitgesproken esperanto-speeeh verrast, die natuurlijk veel heilwenschen in hield. Een tractatie van de leerlingen werkte er toe mede, om dezen dag ook voor de school kinderen tot een bijzonder gezellige te maken. Dinsdagavond omstreeks 8 uur kreeg do ongeveer 30-jarige werkman L. O. op do Westpolderkade ter hoogte van het Winda-s, plotseling een toeval en zakte bewusteloos' ineen. Een paar menschen welke zjch met een roeiboot op de Poldervaart bevonden zagen den man tusschen de biezen langs den waterkant liggen met zijn bei-de beenen in het water. Na eenigen tijd slaagde zij er in de levensgeesten op te wokken, waarna O., die op weg was naar Schiedam, zijn reis weep voortzette. Op de gisteren gehouden openbare ver- kooping door Notarjs ar. H. M. C. Poortman in het koffiehuis „De Vergulde Valk" werden de pereeelen resp. Dorpstraat 22 en 24, in gezet als volgt: perceel 1 2200; perceel 2 1900. Afslag 6 Juni a.s. In de R. K. Vereenigingszaai tegenover do R. K. Kerk hield Dinsdagavond de R. K. Propagandaclub „St. Paulus'^ haar jaarver gadering. Te ruim kwart voor acht opende de voor. zitter, de heer N. Lansbergen de vergadering welke slechts matig was bezet. De jaar verslagen van den secretaris en den pen ningmeester werden ongewijzigd goedgekeurd; het batig saldo blqek te zijn 209.05. De heer A. O. Backers bracht daarna verslag uit over den stand der bibliotheek. Nadat eenige voorstellen van het bestuur waren besproken eu aanvaard, had de be stuursverkiezing plaats. Gekozen werden als voorzitter de heer L. Lansbergen, als com missarissen de heeren L. Olsthoorn en P. Olsthoorn Cizn. De geestelijk adviseur dankte de afgetreden bestuursleden en wijdde eenige woorden aan den geest, welke ec. in de vereeniging heersch- te, de leden tot meeleven en samenwerking aansporend. Te ruim half 10 werd de vergadering ge sloten. Vrij naar liet Engelsch van P. F. J. TARCUS. 20) En toen kwam Pauline tot het leven terug. Zij richtte zich overeind in haar bed, en wend de haar gelaat -naar mij toe. En in haar oogen zag tk een uitdrukking, die ik daar nooit en nooit meer hoop terug te zie-n. VlII. Ik schrijf dit hoofdstuk zeer tegen mijn zin. 'Als ik mijn verhaal even volledig en samen hangend kon maken zonder wat nu volgt, dan 'zou ik er de voorkeur aan geven, om het niet te vernoemen. Al het andere, wat Ik beleefd had, was vreemd, maar ik kon er nog een verklaring voor vinden. Doch voor dat andere heb ik nooit een verklaring kunnen vinden, die mij bevredigde. Pauline ontwaakte, en toen ik haar in de oogen zag, huiverde ik, alsof een ijskoude wind langs mij heen gegaan was. Zij waren wijd opengesperd, en staarde voor zich uit, hoewel ik wist, dat zij beslist niets zagen. Ai mijn hoop was vervlogen. Het werd mij duidelijk, dat Pauline thans in een nog veel beklagens waardiger toestand verkeerde, dan eerst. Ik «prak tot haar, ik noemde haar naam, maar lij sloeg geen aeht op mijn woorden. Zij scheen frijn aanwezigheid niet te bemerken. Zij bleef maar steeds in dezelfde richting zien, met dien vreemden, starenden blik. Plotseling stond zij op, en vóór ik het kon beletten, verliet zij de kamer Ik ging haar achterna Zij, liep vlug de trap af, en richtte zich naar de deur Zij legde haar hand op den knop, toen ik bij haar kwam en haar weer bij haar naam noemde Ik smeekte haar, ja, ik beval haar, terug te komen. Maar hot geluid van mijn stem scheen niet tot haar door te dringen. In den toestand, waarin zij mt ver keerde, 3chrok ik er voor terug om haar mot geweld tegen te houden. Het leek mij beter, haar te laten gaan, zooals zij verkoos. Natuur lijk zou ik haar vergezellen, om te zorgen, dat haar niets overkwam. Ik nam mijn hoed, die in de gang hing, sloeg een wijden mantel om haar heen, terwijl zij liep, en slaagde er in, den kap over haar hoofd -te trekken. Zij verzette zich niet daarte gen, maar liet mij begaan. Zonder een woord, waaruit bleek, dat zij een en ander bemerkte. Zij liep voort, terwijl ik naast haar ging. Zij liep vlug, maar overigens kalm, als iemand die een bepaald doel voor oogen had. Zij keek niet naar links en niet naar rechts, geen enkele maal zag ik haar oogen ook maar een oogenblik bewegen. Ik deed geen verdere poging, om haar tegen te houden. Zij liep niet om zoo te zeggen doel loos. Iets ik weet niet wat leidde of dwong haar schreden in een bepaalde richting. Iets in haar verstoorde brein drong haar, ecu bepaalde plaats zoo vlug mogelijk te berei ken. Ik vreesde voor ddl gevolgen, als ik haar daarin verhinderen zou. Zelfs al zou het hier een buitengewoon geval van slaapwandelen zijn, dau zou het nog ongeraden wezen, om haar tot de werkelijkheid terug te bréngen. Zij liep de Walpolestrect uit, en sloeg na eon oogenblik aarzelen, rechts af. Wij warc-n nu op den hoofdweg. Langs deze straat bracht zij mij meer dan een halve mijl, dan sloeg zij weer rechts af en liep halverwege een andere straat in. Toen bleef zij voor een huis staan. H-et was een gewoon huis van drie verdie pingen, zooals men dat veelal in Londen vindt, Het verschilde heel weinig van mfln eigen huis, en tal van andere, behalve, dat het er slecht verzorgd en verwaarloosd uitzag, zoo ver ik bij het licht van den lantaren kon zien. De ruiten waren stoffig, en op één daar. van was een biljet geplakt met de mededee- ling, dat dit huis gemeubileerd te huur was, Ik vroeg mij verbaasd af, wat voor vreemde gril Pauline naar dit onbewoonde huis bracht. Bad hier soms iemand gewoond, dien zij vroe ger gekend had? Zoo ja. dan was het mis schien een hoopvol teeken, dat een of andere ontwaakte herinnering haar tot dezen tocht bewogen had. Met kloppend hart wachtte ik af, wat zij nu zou doen. Zij ging recht op de deur af, en duwde er tegen aan, alsof zij verwachtte, dat ze bij die aanraking open zou gaan. Dan scheen zij voor de eerste maal te aarzelen, en in vei^ warring te geraken. Pauline, lieveling, zeide ik, laten we te. ruggaan.Het is donker, en te laat, om daar nog vanavond in te gaan. Morgen zullen we terugkomen, als je wilt. Zij antwoordde niet. Zij bleef voor die deur staan, terwijl zij meit baar hand cr tegen drukte. Ik nam haar bij den arm, en trachtte haar zachtjes weg te trekken. Maar nu ver. zette zij zich met een kracht, die ik bij haar niet verondersteld had. Wat dan-ook liet vage doel w-as, dat zij zich voorstelde, het was mij volkomen duidelijk, dat zij het alleen kon he. reiken, door die deur binnen te gaan. Ik be sloot dus, haar zin te doen. Nu liet eenmaal zóóver was, kon het gevaarlijk zijn, haar te dwarsboomen. Maar hoe konden wij ons toe gang verschaffen? Er was boven noch beneden een straal van licht te bespeuren. Men behoefde slechts naar het huis te zien, om te weten, dat het onbe woond was. De makelaar, wiens naam op het biljet stond, had zijn zaak een mijl verderop, en al had ik het aangedurfd, om Pauline aileen te iaten, en hem op te zoeken, dan zou mijn toch op dit uur toch zonder gevolg geble ven zijn. Terwijl ik rondzag, en mij afvroeg, wat ik nu het beste kon doen een rijtuig aan roepen, en mijn arme kind daarin dragen, of haar hier laten staan, totdat zij zelf de onmoge lijkheid inzag, om dat huis binnen te gaan, als ze moe werd en er de voorkeur aan gaf, om terug te koeren kwam ik opeens op een ge dachte. Ik had al eens eerder met mijn sleu tel een vreemde deur opengemaakt en het was dus mogelijk, dat me dat hier wéér lukte. Het was misschien wel wat vreemd, maar het kon achteraf geen kwaad, als ik het probeerde. Ik haalde mijn sleutel uit mijn zak, en stak dien in het slot, zonder dat ik daarbij ver wachtte, dat ik succes zou hebben. Maar toen ik het slot voelde meegeven, en de deur open sprong, ging er iets als een huivering over mijn leden, want nu het werkelijk gelukt was, begreep ik, dat het geen louteT toeval kon zijn. Toen de deur openging liep Paulin-e, zander een woord te spreken, zonder eenig gebaar van verrassing, zonder iets, wat er op wees, dat zij zich thans van mijn aanwezigheid be wust was, mij voorbij en ging naar binnen. Ik volgde haar, sloot de deur achter mij, en bijvond mij in volslagen duister. Doch ik hoorde haar lichten, vluggen stap vóór mij, ik hoorde, hoe zij de trap opging, ik hoorde, hoe zij een deur opendeed, en toen, eerst -toen, beschikte ik over voldoende tegenwoordigheid van geest om mijzelf te dwingen, haar ach-' terna te gaan. Het bloed begon mij in de ade ren te stolten, en mijn haren rezen te bergen, toen ik, nog altijd in het duister cle gang over stak, en zonder moeite de trap vond. Hoe zou ik die niet vinden, donker, stik donker als het ook was? Ik kende den weg maar al te go-ed! Reeds ééns te voren had ik die trap in 't duister gevonden, en nog vele malen bovendien had ik in mijn droomen die ruimte betreden. Als een plotselinge open haring was de waarheid mij duidelijk geworden, zoodra de sleutel in het slot had omgedraaid. Ik was in hetzelfde huis, waar ik drie jaren geleden bij vergissing was binnengekomen. Ik stak mi dezelfde gang over, en ging dezelfde trap op, en zou het volgende oogenblik in de zelfde kamer staan, die het tooneel was ge weest van die gruwelijke, nog ongestrafte misdaad. En nu zou ik, hersteld van mijn blind heid, de plaats zien, waar ik in mijn hulpeloos heid bijna het slachtoffer geworden was van mijn overijling. Maar wat had Pauline hier ge bracht? Het was zooals ik verwacht had. Dat was de zelfde trap en daar was ook de deurpost, pre cies, waar ik zocht. Eem oogenblik vroeg ik mij af, of de laatste drie jaar soms een droom geweest waren, en ik nu blind was! Waar was Pauline? Ilc begreep vóór alles de noodzakelijkheid, om licht te maken. Ik stak een lucifer aan, en bij liet schijnsel daarvan trad ik de kamer binnen. Mijn eerste gedachte! gold Pauline. Zij stond daar rechtop in dé kamer, met haar beide handen tegen haar; hoofd gedrukt. De uitdrukking van haar gelaat was nog maar weinig veranderd. Het was ge makkelijk te zien, dat zij nog niets begreep maar ik voelde, dait er iets in haar binnenste worstelde en ik vreesde voor het oogenblik waarop het vasten vorm zou aannemen. Ik vreesde het voor haar, zoowel als voor mij zelf. Welk een vreeselijke dingen zou ik ver nemen! (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2