-7: VRIJDAG 1 JUNI 1928 EFRSTE 3LAD PAGINA 3 rr HET PROBLEEM" VAN MGR. DR. POEL^ „EEN BLOEIEND GODSDIENSTIG LEVEN O? KERKELIJK TERREIN" TE MIDDEN VAN MAATSCHAPPELIJKE ONTKERSTENING lÉf^* - LAATSTE BERICHTEN DE „ITALIA" ALLE HOOP OPGEGEVEN HET GASBEDRIJF De kwestie te Doetinehem DOOR DE TRAM GEGREPEN EN GEDOOD WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM VAN DE L.EESTAFEL Dezer dagen maakten wij melding van het feit dat Mgr. Dr Poels r pinkster-Maandag te Maastricht een redevoering heeft gehouden over den Limburgschen R. K. Werklieden oom Deze rede was niet in het officieele progiam- maboek van den Katholiekendag aangekondigd. In De Tijd", die deze rede noemt „een der meest" inslaande, welke werden uitgesproken^ lazen wij een uitvoerig verslag, waaraan wi.i de rede is zeer belangrijk (het volgende hebben ontleend: Mgr. dr. Poels, onder toejuichingen zijn rede aanvangend, besprak het probleem, waaraan velen onzer niet voldoende aandacht schenken. Op kerkelijk terrein bloeit het godsdienstig leven, dat valt niet te ontkennen; maar overi gens in de maatschappij ziet men de ontker stening steeds meer veld winnen. Wie duft als, rondom haar, in de lachende en zingende, tobbende en schreiende mensche- lijke maatschappij het godsdienstig leven is weggestorven, op de Kerk zelf de vlag uit steken? Wie durft hoog van den toren bla zen over den bloei op kerkelijk terrein, waar millioenen Katholieken zelfs nog in de laatste vijftig jaren aan de Kerk den rug toekeerden? PASSIEF KATHOLICISME. Waarom klaagt men thans op sociaal ge bied bijna alom over wat men heet passief Katholicisme? Waarom heeft de Kerk, die woleer, tegen alle aardscke en helsche mach ten in, millioeneu totaal verwilderde heide n.en gekerstend heeft, in onze dagen den af val niet kunnen keeren van millioenen eens katholieke menschen? Heeft het Christendom zijn vroeger weerstandsvermogen en zijn vroe gere veroveringskracht verloren? Is het Chris tendom dan inderdaad gelijk men beweert een verouderde cultuur? Is het niet meer opgewassen tegen de huidige zoo geheel nieu we machten der moderne wetenschap? Is zijn op liefde en zachtmoedigheid gebouwde leer wellicht vergruizeld en vermorzeld tusschen de alom wentelende kamraderen dei' moderne grootindustrie? Ziedaar een lange ris van vragen die slechts voortdurend nieuwe vormen van het zelfde vraagstuk zijn. Maar toch, waarom, waarom, waarom dan is de „znurdeesem" van het Christendom zoc slecht doorgedrongen In de moderne samen leving, dat men thans met volle recht kan spreken van een in zeer veel opzichten inder daad weer heidensoh geworden maatschap pij? Moet dan, in den grond der dingen, de kern van het probleem niet kieiin liggen, dat er in werkelijkheid in de Kerk zelf het een of ander hapert? De oplossing van het probleem kan slechts liggen in de tekortkomingen van de menschen i aan wie in de laatste eeuwen de verdedi- ging en verspreiding van het Christendom was toevertrouwd. Hoe willen wij, als wij over onze eigen fouten en gebreken zwijgen, den modernen ontkerstenden mieimch weer doen gelooven en vertrouwen in de bovenaardsche macht en in de onvergankelijkheid van een Kerk, waar van hij in zijn moderne maatschappij reeds thans nog slechts de ruïne meent te zien? Hoe zullen wij overigens ooit aan de hui dige ontkerstende maatschappelijke toestan den een einde kunnen maken indien wij niet ernstig onderzoeken, waar wij, Katholieken, in het verleden hebben misgetast? Mogen wij dan niet loeren inzien, hoe wij Katholieken als wij durven zien tot op den bodem van het probleem althans onrechtstreeks, door van eigen schuld niet vrij te pleiten verzui men, zelf mede-oorzaak zijn van de huidige ontkerstening der maatschappij? Ik zal u aanstonds toonen, dat men zoo gaarne noemt eerbied voor de Kerk in wer kelijkheid dikwijls heel wat anders en zelf iets metterdaad beschamends is. IVat ik hier vooral of eigenlijk bijna alleen betoog, is, in zekere katholieke kringen be. paalde geestesrichtingen signaleeren, die ze. ker niet van ohristelijken oorsprong zijn. Ik wil u toonen, hoe in de laatste eeuwen, en speciaal in den allerlaatsten tijd, ook veel Katholieken onder den invloed zijn geraakt van valsehe geestesstroomingenen wat daar van, ook in katholieke streken, waar op ker kelijk terrein liet godsdienstig leven bloeit, de gevolgen zijn geweest op wereldlijk gebied ONGEZOND CONSERVATISME. Een der ergste ongelukken,, die ons zitu overkomen, is geweest het volstrekt ongezond Conservatisme van veel Katholieken. De eerbied, dien vooral ook de Katholie ken aan het wereldlijk gezag verschuldigd zTjn, belet niemand van ons, als de toestan den op wereldlijk terrein niet* deugen, op tijd en stond ons eigen persoonlijk oordeel eer lijk en openlijk te uiten. Zoodra wij echter staan voor verkeerde toestanden op een van die gemengde terreinen, waarover zich niet alleen het wereldlijk gezag, maar in een an der opzicht ook het kerkelijk gezag uitstrekt openbaart zich bij velen onzer een meutali teit, die heel zeker niet van katholieken oor sprong is. Wij mogen niet alles aan den clerus ot aan -den Bisschop overlaten! Waar die zoo genaamde eerbied voor den clerus oorzaak is, dat de behartiging der katholieke belan gen op maatschappelijk terrein door de iee- ken verwaarloosd wordt en waar dus niet de speciaal ook op dit terrein gewensehte maat regelen tijdig getroffen worden, daar kan het niet verwonderen, wanneer men na eenige, soms weinige jaren Voor sociale toestanden komt te staan, die later missehien in geen honderd jaren weer goed te maken zijn. Die hoog geroemde zoogenaamde „voor zichtigheid", waarvoor wij nu de aandacht vragen, doet zich natuurlijk ook in veel ge vallen gelden, die m< eerbied voor het ker. kelijk gezag niets hebben uit te staan. Zij kan zelfs, in geheel omgekeerde richting, een ge. 7' MGR DR. POELS, vaar worden voor de kerkelijk overheid zelf, als zij niet tijdig weet in te grijpen, In dezen tijd van lichtzinnige, volkomen onbevoegde en vaak gewetenlooze kritikasters, die aan geen stoel een poot nog heel laten hooren wij dikwijls juist die mannen, die moes ten spreken, zwijgen; en hooren wij zwijgen over juist d'ie dingen, die moeten bespro ken worden. Waar niet de noodige vrijheid van spreken en van beweging heerscht, daar komeD wij vanzelf te laat met de door ons gebakkon pannekoeken. Daar wordt vanzelf hel Katholi cisme veel te zeer „passief". Theologische handboeken hebben wij voor- loopig genoeg. Wat wij aan onze katholieke godgeleerden vragen, is de oplossing van de moeilijke brandende quaesties van den dag. Moeten ook onze eigen menschen dan niet soms den indruk krijgen, dat de katholieke geleerden geen weg weten met die moderne moeilijkheden DURVEN, NIET DRALEN. Wij moeten durven, niet dralen. AU hef noodige perspectief ontbreekt, dan kunnen wij onze eigen menschen niet met de voor eiken grooten strijd noodige geestdrift rueer bezielen. Geestdrift in alen strijd moet steeds de te bestormen vijandelijke wallen voor haar oogen zien. Dralen, dralen, altijd dralen jaagt soms de beste strijders i»it ons kamp. Leiders die te lang aarzelen., verliezen het vertrouwen van hun volk. 't Is dat eeuwig, eeuwig dralen wat dien velen uwer welbekenden langen, langen lij densweg heeft aangelegd, waarover zooveel oprichters van katholieke werkliedenvereeni- gingen, vakvereenigingen en coöperaties dikwijls met lood in de schoenen en met volgekropte harten zijn voortgeschreden naar wat wij thans allen zien als een door alle Katholieken na te streven ideaal. Zeei' zeker, de katholieke leelcen, die op een of ander sociaal gebied de leiding heb ben, zouden zelf grovelijk hun plicht verzui men,indien niet ook zij ja vooral ook zij gedurig en met grooten ernst wezen op de zoo veelvuldige verzuimen van onze katholieke plichten op sociaal terrein. Waarvan ik hier alleen een ernstig verwijt meen te moeten maken is de toon, die soms door daartoe vol komen onbevoegde leeken wordt aangeslagen, als er een soort van openbare schuldbelijde nis moet worden afgelegd. Wee, wanneet b.v. in het een of ander katholiek dorp een op sociaal terrein op touw gezette actie op mis lukking dreigt uit te loopen! De aan deze mislukking inderdaad niet geheel onschuldig", iu de door de industrie geschapen nieuwe toe standen nog niet genoeg ingeieefde katholieke dorpsbewoners, krijgen dan door leeken soms de Levieten gelezen op een manier, die aan leeken volstrekt niet past. Mijn protest gaat echter vooral hiertegen, dat het soms dsn schijn krijgt als moest heel de af te leggen openbare schuldbelijdenis dan worden afge klopt op de borst van een braven en ijveri gen, aan deze mislukking' volmaakt onscliul- dlgen dorpspastoor Zulke „katheder-Katholieken", die wij ge lukkig' slechts zeer sporadisch in Nederland ontmoeten, zouden vreemdelingen zelfs kun neu doen denken aan een soort van „Laïc.'s- me in ons daarvan zoo geheel afkeerig Ne. derland DE GEEST VAN HET LIBERALISME Wat op de levensopvatting en wereldbe schouwing van veel Katholieken een verderfe lijken invloed heeft uitgeoefend, is de geest van het vroeger ook op politiek terrein zoo machtig Liberalisme. De halfbloed Katholieken in Limburg en N.-Brabant, die zelf op wereldlijk terrein zich openlijk Liberalen noemden en dan ook op dat terrein weldra één lijn trokken met de rasch- echte volbloed Liberalen, hadden ook in ka tholieke streken heel makkelijk spel. Zij, die wij „clerikalen" noemden en voor wie, ouder den invloed der heerschende liberale geestes richting, „katholiek" en „kerkelijk een zelf de begrip geworden was, hebben veel te laat bespeurd, hoe de christelijke beginselen van sociale gerechtigheid en christelijke liefde op wereldlijk terrein onder de voeten giloopen werden. De heiligste rechten van ontelbare eenvou dige, brave en hard werkende menschen zijn geradbraakt onder de wielen van de steeds zwaarder wordende wagens van het steeds harder jagend winstbejag. Naarmate de geld kostende machines een steeds betere verzor ging vonden, werden, bij de opkomst der groot industrie, zoowel db zedelijke als de stoffelijke behoeften en nc.odcn van de met onsterfelijke zielen geschapen menschen dikwijls zoo schan delijk ve-rwaarlot j, dat velen hunner in hun kroéten bijna - - vergeef me het woord „beesten" moesten worden. Ook van den kant. der „clerikaien" die immers, ook als katholieke beginselen op we reldlijk te/rein behartig# moesten worden, achter „heeroom" gingen staan en dus in ze. keren zin zelf halfbloed „liberalen" waren - - was in de moderne door grootindustrie en groothandel geschapen en beheerscüte maat- icuappij, langen tijd geen sprake vau een krachtdadig optreden tegen de volkomen on- celijke opperheerschappij van het in zoo- Tel ipzicliten met recht vervloekte geld. «te I brutaal treedt deze mentaliteit neg al le naar voren in zekere kringen van halï- «losi katholieke werkgevers, die, al gevt.ii zij op kerkelijk terrein misschien zelfs aan velen een beschamend voorbeeld, op maatschappe lijk terrein volslagen liberalen zijn. Zij zijn het in wie wij de meest gevaarlijke propagandis ten voor het Socialisme in katholieke streken moeten zien. Deze liberale mentaliteit heeft zich echter in heel de moderne samenleving' zoo diep in gevreten, dat het soms den schijn krijgt, als had zelfs hier en daar de clerus zich ©enigs zins blind gestaard op den, onder de nog ka tholiek gebleven menschen, niet te loochenen bloei op kerkelijk terrein. Ook thans nog beseffen zelfs priesters niet altijd volledig, hoe diep de ontkerstening iu de moderne maatschappij is doorgedrongeu Dat die ontkerstening uiteindelijk te wijten is aan de tekortkomingen en verzuimen van onze eigen katholieke leeken staat velen hunner niet. duidelijk genoeg voor den geest. Onder den invloed der liberale beginselen, waaruit liet organisme zelf der moderne eco nomische samenleving is gegroeid. Is tusschen bepaalde maatschappelijke groepen een vol gens onze christelijke beginselen zoo si-hoeve rechtsverhouding ontstaan, dat deze verhou ding zelf een zondige verhouding heelen moet. Walt weten de jongens en meisjees, die uit onze door priesters en religieuseu bestierde kostscholen en andere soortgelijke katholieke onderwijsinrichtingen komen, van wat thans iu Nederland gedaan wordt of gedaan moet worden op sociaal terrein? Wal weten daarvan zelfs sommigen, dis uit nog veel hoogere en zuiver clericale on derwijsinstituten komen? Waar is men er ia geslaagd een levend organisatorisch contact te leg-gen tusschen de op wereldlijk terrein werkzame katholieke stand ^organisaties en de op haar eigen terrein werkzame kerkelijke organisaties zelf? Veel katholieke patroons beschouwen zich in hun bedrijven eenvoudig wat wij noe men „baas in eigen huis". Verkondigen wij, priesters, hun wel duidelijk genoeg de volkomen onrechtmatigheid vau de zoo totaal onchristelijke opperheerschappij van het geld, die in de moderne door naamlooze vennoot schappij beheerschte maatschappij wor<lt na gestreefd? Alleen bet feit, dat wij, Katholieken, onbe wust ook thans nog de zuigkracht ondergaan van ©en op haar diepen bodem liberale geea- tesstt'oomiug, kan een verklaring geven van onze verwaarloozing van tal van middelen die nu eenmaal volstrekt onmisbaar zijn om den noodigen invloed uit te oefenen op de levensopvatting en wereldbeschouwing vau onze tijdgenooten. Wat, baat ons de preekstoel nog, als de boek- en dagblad-pers, de radio en de bios coop in handen van onze tegenstanders zijn? Ik weet het, op zeer veel terreinen staan de Katholieken in de moderne maatschappij voor bergen van moeilijkheden. Maar ik weet ook dat in ons katholiek volk krachten leven, di-e bergen kunnen verzetten Wanneer zij zien wat de Katholieken op ker kelijk en charitatief terrein weten op te boa wen, staan onder onze tegenstanders de nnl lionnairs zelf paf. Vooral als hij heel liet ver. leden der laatste drie eeuwen overziet, moet hef voor lederen Katholiek als een paal boven water staan, dat de uiteindelijke oorzaak van onze vele tekorten op wereldlijk terrein ge zocht moet worden in die niet echt katholieke, maar hetzij te zeer liberale, hetzij te zeer c'e- ricale mentaliteit, welke ons- de groote betee- kenis heeft doen ondorsehatten van de taak. der katholieke leeken op wereldlijk terrein Het gaat hier enkel, gelijk gij u herinner':, over de verschillende wijzen waarop de Ka tholieken zelf bewust of onbewust mede-oor zaak zijn geworden van de ontkerstening der moderne maatschappij. ZUIGKRACHT VAN HET SOCIALISME. Het staat vast, dat ook nu nog de geest van het socialisme de mentaliteit van ontelbare katholieke arbeiders infecteert, die zich daar. van in den beginne niet volledig zijn bewust en daarom nog tot de Kerk behooren Het vijandg karakter van het socialisme springt echter zoo duidelijk in het oog, dat ik het, zonder meer, gerangschikt heb onder de vijan delijke machten waarover ik u sprak bij het stellen van het probleem - die- zelf de ontkerstening der huidige maatschappij recht streeks en welbewust veroorzaakt hebben Er zijn tegenwoordig niet weinig ook ka tholieke kringen, waarin zicli eert mentaliteit verraadt, waarop de wereldbeschouwing van bet historisch materialisme zeer sterken in vloed heeft uitgeoefend. Men zoekt de oplos- sing van het groot maatschappelijk vraagstuk van onzen tijd als men het goed beschouwt louter in het groepeeren en organise er en vau de menschen zonder aan de zoo noodige verbetering van de menschen zelf te denken. SUPER-N ATURALISME. Iu andere katholieke kringen daarentegen openbaart zicli tegenwoordig een den moder nen liberalen tijdgeest zeer vijandige, en toch in haai' oorsprong daarmee min of meer ver wante mentaliteit, waaraan men den naam van „superuaturalisme" of „devotisme" zou kunnen geven. Waar men wel de heilige hostiën telt, maar zich niet bekommert om de opruiming van arbeiderskrotten es -de besti tiding van a,lier- lei naaste gelegenheden tof. zonde waar men niet tevens zoowel het stoffelijk als ze delijk milieu verbetert waarin de menschen in de verschillende maatschappelijke standen leven -- daar zal en daar kan ook een eerst diep christelijke bevolking op den duur geen echt christelijke bevolking blijven. Doch al droegen wij geen Noodkist van Sint Servaas, goen reliekschrijnen van vroe ger geleefd hebbende heiligen, maar „Het Allerheiligste" zelf door alle gangen onzer Limburgsche kolenmijnen en door al onze ar- beidea'skolonies rond, zoo lang wij niet daadwerkelijk naar best vermogen zorgen voor ook het aaidsche welzijn en vaoi de handhaving der rechten van de duizenden daar wonende en werkende menschen, zal zt ifs hef ijverig bevorderen van het veelvuldig ontvangen dor Heilige Sacramenten de steeds verder doordringende ontkerstening niet te genhouden. De Katholieken, die onder den invloed vau dit „super-uaturalisme" staan, verkondigen niet luid genoeg, waarom zoowel de arbei ders als de patroons met volle recht ook hier op aarde reeds gelukkig willen leven; en waarom liet juist alleen op aarde reeds de menschen gelukkig maken. Pelgrimstochten naar ScUerpeubeuvel en naar Wittem zijn uitingen van levendig geloof en godsvertrouwen. Zij veufrissclien het ge loofsleven van ons volk. Doch ook met water uit Lourdes wasscben wij nooit de smetten af, die niet alleen aan vele arme krotten, maar ,ook aan veie rijke villa's hieven Iedereen moef zich verheugen in het steeds toenemend gebruik vau liturgische kerkboeken, waardoor de geloovigen onze kerkelijke dien sten met aandacht leeren volgen. Maar ik zou het diep betreuren, indien daardoor in de ver getelheid geraakte het gulden boekste van Thomas van Kempen, waarin wij lezen over de Navolging van Christus, ook in het gewone dagelijksch leven. Er is nog een ander soort supematuralisme en daarover ga ik thans spreken Wij moeten ook den schijn vermijden, zoo wel bij de opvoeding van de reeds halfvol- wassenen, als bij de beoordeeling vau uit hun aard geen zondige bijeenkomsten vau mannen en vrouwen, dat wij te weinig rekening hou den met het groot onderscheid tusschen lee ken en priesters. Leeken hebben natuurlijk niet alleen een heel andere roeping en levenstaak, maar le ven ook In een heel andere omgeving dan priesters of kloosterlingen De puntdraad rondom heel het terrein van hef zesde gebod kan niet dik en sterk genoeg zijn. Maar laten wij Katholieken, ook op dit j terrein het gevaar vermijden van oveiai slechts schade brengende overdrijving. Het mag nooit den schijn gaan krijgen, dat. wij niet gaarne zien wat God zelf zoo heeft gewild en dus wel gaarne ziet: dat is, dat mannen graag vrou wen en vrouwen graag mannen zien. Willen wij vooral de nog jongeren niet ver vreemden van rle Kerk, laat ons dan vooral ook onzen diepen eerbied steeds doen uitko men voor de kuische, den mensch ingeschapen en tot zooveel en zoo zware offers bereide liefde, waaraan Gad zelf den adelbrief schonk. Het celibaat op zulke wijze vereeren, liet zesde gebed op zulke manier handhaven, dat nïen bijna vergeten zou dat een huwelijk een der zeven Heilige Sacramenten is, verraadt een mentaliteit van een wei heel ander soort, maar toch ook zeer ongezond „supernaiura- lisme". Ten slotte nog dit: Wanneer „modern" be- teekent, dat iets niet slechts nieuw maar te vens in de moderne maatschappij broodnoodig is, dan is niets ter wereld meer modern dan onze retraitehuizen, onze katholieke st|ands- organisaties en onze, althans voor de oudere jongens, ook naar standen gesplitste katholieke j ©ugdorgani saties. BLIJDEN MOED. Er is een „optimisme", wat ik uit den grond van mijn hart verfoei. In plaats vau door „idealisme" bezielden mannenmoed is het juist gebrek aan moed om de oogen te openen voor den toestand gelijk hij is. Het is de vrees om bij scherp toezien zijn éigen me deverantwoordelijkheid voor het verkeerde van dien toestand te gevoelen. Het is het op zetten van een heilig gezicht, waaraan ieder een moet kunnen zien, met welk kinderlijk vertrouwen in de Goddelijke Voorzienigheid men in de toekomst blikt, terwijl men toch zelf zeer goed gevoelt, dat men geenszins be hoort tot de juist voor de groote en kleinen, maar tot die slappelingen zonder fut, waar mee ook in zijn eigen Kerk, God zelf niets kan beginnen. Om den „pessimist" op den proef te stellen, die laatst genoemde „optimisten" blijkbaar in mij zien, wil ik U hier mijn kijk op dat deel vooral van Limburg geven, waaraan zonder twijfel onze Bisschop het allermeest heeft gedacht, toen hij, bij heit aanvaarden van zijn bisschoppelijk ambt, met. de leerlingen van Emmaus tot Jesus Christus de bede richtte: „Blijf bij ons, want hef gaat tegen den avond". De gedachte, die bij mij bet eerst naar vo ren dringt, als ik mijn blik'over het huidig Limburgsch kolendistrict laat gaan, is voor zeker deze, dat wij, Katholieken, „willen wij Limburg honden", overal flink „poot aau' zullen moeten slaan. Weten wij onze lessen niet te trekken uit de gevolgen van liet dra len en van de vele schuldige verzuimen ln andere landen, waar kolenmijnen zijn gekomen dan is, ondanks al de heilige gezichten, die de zooeven genoemde, door mij verfoeide „opti misten" kunnen zetten, Zuid-Limburg onher roepelijk voor de Katholieke Kerk verloren. Waf veel erger Is: dan gaan onherroepe lijk in Zuid-Limburg voor het ons zoo dier baar volk de zegeningen verloren, die alleen een volk kan smaken, wat laving vindt in de genademiddelen der Heilige Sacramenten en leeft uit het christelijk geloof, gepredikt in de ééne door God zelf gestichte, heilige, apostolische, katholieke kerk. Wars van alle witkalkerij en vleierij meen ik echter te niogen durven en nèstt* vo'i waarheid te kunnen getuigen, dat op e:t oogenblik iu Zuid-Limburg zeer veel Katho lieken metterdaad cok op sociaal cel:.'.! hun plicht doen. Op kerkelijk terrein .aal het! «:-■ Bis dom, vooral ook waar dr kolcamijBcu liggen, overal iu vollen bloei. Kerken lu kapellen rijzen alom tijdig met tientallen uil ut-i, a.uii... Kloosterlinge® van weidra niet meel' te «ui-u religieus© orden en congregaties komen alom de seculiere geestelijkheid te hulp. Het retrai- tenhuis ta Spanbeek is voortdurend vol. rma Bisdom in Nederland, waar in verhouding -ro- veel katholieke inrichtingen zijn voor hrogor en middelbaar onderwijs. Met kerkelijke instellingen van liefdadig heid met groote en kleine hospitalen, weeshui, zen en oudemannenhuizen, is Limburg bezaaid. Allerwegen komen wij onze liefdezusters te gen die alleen in Limburg, als ik mij niet vergis, overal op het rijwiel beginnen toud te vliegen. Het is of die voor den hemel gescha pen engelen van christelijke liefde zicli hier in hief katholieke Limburg rec-ds bijna iu di-u hemel voelen! Ja al heeft de storm een stuk van flen toren van Sint Christofl'el afgewaaid, de Bis. schop van Roermond mag, wat betreft hot werken van zijn clerus, op zijn kathedraal de vlag uitsteken! Met recht steken echter te Roermoru. op het Landbouwhuis, onze katholieke Limlmrg- sche boeren eveneens het vaandel uit Wat ons evenwel, mei liet oog op de toekomst vau Katholiek Limburg liet allermeest verheugt, ook op hei Volkshuis waar in het hartje van de mijnstreek, de Limburgsche Katholieke Werkliedenboud zijn zetel heeft gevestigd, wapperen en flapperen en klapperen en zui len blijism wapperen en klapperen de two9 vlaggen van Kerk en Vaderland. Al wie ooit Heerlen zag, heeft ook gezien, hoe op den hoogeu witten gevel van „Ons Volkshuis", boven het in een stevige werkmansknuist vast geklemde kruis, in groote letters de strijd, leus van den Liniburgscheu Katholieken werk man staat: „Limburg aan Christus", De plannen van Amundsen In officieele kringen is thans alle hoop, dat d-e „Italia" ergens een veilige noodlanding zou hebben gemaakt, opgeheven. Het ministerie voor de luchtvaart deelt mede, dat de ramp moet hebben plaats gehad) tijdens den tijd, dat het luchtschip Vrijdag te 10.30 een bericht heeft gezonden en den tijd, dat het luchtschip niet meer geantwoord heeft op den oproep van de „Citta di Milanio", tien minuten later. Het luchtschip moet daarom volgens het ministerie van luchtvaart gevallen zijn binnen gebied, blijkend uit de positie op het tijdstip, dat bovenbedoeld bericht was uitgezonden. Thans moet nauwkeurig worden vastgesteld, waar het luohtisohip zich op dat tijdstip heeft bevonden. Volgens het ministerie van lucht vaart m-oet de „Italia" zich bevonden hébben ten Noorden van Svallard, in een Z(jne tus schen de Liede-baai en de Hinloopenbaai, dm meer dan 50 doch niet verder dan 100 K.M, vam Kingsbay. Het is in dit gebied, dat een onderzoek zal moeten worden ingesteld. Naar wij vernemen is gisterenmiddag door de justitie te Arnhem hef grootste gedeelte der voor twee maanden in beslag genomen boekhouding van hot gasbedrijf vrijgegeven. Alleen de bescheiden, betrekking hebbende op den verkoop van toestellen der toonzaal, zijn nog door de justitie behouden. Donderdagavond werd te Roosteren nabij het kruispunt Maeseijck—Susteren een wiel rijder gegrepen door een tram uit de rich ting Maeseijek. De man werd een 25-tal ïtte- ters meegesleurd. Met moeite kon men zijn zwaar verminkte lijk van onder de tram te voorschijn lialen. Het slachtoffer bleek ta zijn zekere J., 36 jaar oud en woonachtig te Leijenbroek. Hij was weeduwuaar en vader van 1 kind. Londen 12.09%; Berlijn 59.28; Parijs 9.75%: België (Belga's) 34.57'A Zwitserland 47.74%; Amerika 2.47%; Oostenrijk 34.85; Denemar ken 68.49%; Zweden 66.48; Noorwegen 66.35K' I Spanje 41.41; Italië 13.05%. HET RECHTE SPOOR Een mooi nummer bij het zilveren feest Het orgaan van dea Nederl. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael' „Het Rechte Spoor", van 30 Mei, ziet er fees telijk uit, naar aanleiding van het zoo luister- rijk gevierde zilverfeest vau den Bond. op 18 19 en 20 Mei, te Den Bosch. Het nummer is aantrekkelijk en waardevol met zijn enthousiasten tekst en fraaie soepele teekeningen van Herman Moerkerk. Als hoofd artikel brengt hef hoofdbestuur nog hartelijke* dank aan allen, zonder onderscheid, die he feest deden slagen. j 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 3