DAGBLAD VOO/? SCHIEDAMEM 51ste Jaargang Zaterdag 2 Juni 1928 No 15181 Dit nummer bestaat uit órie bladen STADSNIEUWS DE OPLEIDINGSSCHOOL VOOR GYMNASIUM EN H. B, S. RAADSVACATURE De heer van Noordennen neemt ontslag R. K. F ABRIEKS ARBEIDERSBOND „ST. WILLIBRORDUS'' SPAARBANK R. K. VOLKSBOND DISTRICTS-ARBEIDSBEURS OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK - BURGERLIJKE STAND CARILLON-BESPELING MUZIEKUITVOERING UIT SCHIüDAM'S VERLEDEN vóór rurzju jaam R. K. S. V. EXCELSIOR HENGELEN OM DEN BONGERS-DE HOOGBAL D. H. S—ALPHTA STAKER,SR ELLET.TE ONGEVAL R. K- LEESZAAL „ST. LIDUINA" AANRIJDING SCHEEPVAART VERNIELING INGEZONDEN AGENDA Woensdag 6 Juni KUNST-AGENDA ZONDAGSDIENST GENEESKUNDIGEN EN APOTHEKEN CORRESPONDENTIE NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.26, per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post ƒ3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postcheque en girodienst 81440. ADVERTENTIëN 15 regels 1.55. Elke regel meer 3.0 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. per regel. Kleine advertenties: 80 woorden 25 ct, elk woord meer 5 ct. tot een maxi- mum van 50 woorden. Kabouter-advertenties 5 tegels 0.50. 10 regels ƒ0.75, 15 regels 1.Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij verlies van beide banden, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies vaii een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkceringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAV Rank, Lange Haven no. 103, Schiedam. In de voorlaatste alinea van ons artikel van gisteren is een zin weggevallen, waar door de bedoeling onduidelijk is geworden. We laten dit geheelc gedeelte daarom nog eens volgen. Wanneer zulks werkelijk het geval is, (dat namelijk school G 2. het karakter heeft van een opleidingsschool), dan moet het niet zoo heel moeilijk zijn, ouders, die voor hun kin deren geen voortgezet onderwijs wenschen, er van te overtuigen, dat het voor hun kin deren zelf verkieslijker is dat ze voor dezen een andere school kiezen, omdat ze van die andere school meer blijvends zullen meene men, dan van een werkelijke opleidingsschool voor voortgezet onderwijs. Het lijkt ons van veel rueer belang, dat het karakter van het onderwijs aan school G 2 dat is van een werkelijke opleidingsschool voor voortgezet onderwijs, dan de vraag of er 36 of desnoods 40 leerlingen in elk van de drie hoogste klas sen zitten. Tenslotte, wanneer werkelijk het karakter van het onderwijs aan school G 2 dat is van een werkelijke opleidingsschool dan dunkt ons, nu door don Raad het beginsel van boventallige onderwijzers is aanvaard, een voorstel om eveneens een boventallig ondei- Wijzer te hebben aan de opleidingsschool voor het voortgezet onderwijs niet zoo heel moei lijk te verdedigen, noch bijzonder moeilijk to verantwoorden. Het belang van dergelijk onderwijs zou de wethouder, het is hem toevertrouwd, des noods ook nog wel in een yergader'Sg van den Bond van Npderl. Onderwijzers len Van Volksonderwijs weten duidelijk te maken. Door den lieer B. van Noordennen, is den getoc-enteraad kennis gegeven dat liij met in gang van 10 Juni a.s. ontslag neemt als lid van den gemeenteraad. Tevens beeft hij het hoofdstembureau verzocht, geacht te wor den bij h.et later openvallen van een plaats nog op de lijst voor te komen. Ala opvolger van den heer van Noordennen komt op de lijst voor de heer W, Weergang. Vrijdagavond a.s. te half acht zal in het bonds- gebouw aan do Lange Haven een ledenvergade ring worden gehouden. De agenda vermeldt o.m, de samenstelling van de bondsvakgroep; ook de actie zal een punt van bespreking uitmaken. Op 29 Febr. jj. bedroeg het ingelegde kapitaal 460.138.71; van 1 Maart tot 31 Mei werd ontvangen 60.468.94 en terug betaald 50.111.05. Zoodat op 31 Mei aan inleggers was verschuldigd een bedrag van 470.496.80. Op 30 April 1928 stonden ingeschreven 668 werkzoekenden. Het aantal ingeschrevenen in den loop der maand Mei 1928 bedroeg 370; afgevoerd werden in dezelfde maand 267 werkzoekenden; het aantal plaatsingen be droeg 95, zoodat op 31 Mei 192S nog inge schreven stonden 676 werkzoekenden Gedurende de maand Mei werd de ge meentelijke leeszaal en bibliotheek bezocht door 2300 mannelijke en 200 vrouwelijke per- Bonen. Uitgeleend werden 2143 kinderboeken, 2124 studieboeken en 5755 romans; totaal 10.022 werken. Het boekenbezit steeg tot 19069. Het aantal houders van leeskaarten bedroeg 2094. Aangifte van 31 Mei—1 Juni GEBOREN: Trijntje, dochter van J. van zht en J. Knol, Mariastraat Helena, loch ter van N. van Kampen en A. J. van wassenaar, Gordonstraat Maria, dochter 'an z, van Dommelen en T. W. Verdoorn Parallelweg. OVERLEDEN: J. de Jonge, 89 j., weduwn. 'An E. ICostense, L. Haven. GEMEENTERAAD Aan v ul lingsage mla Een aanvullingsagenda voor de openbare vergadering van den gemeenteraad op Dins dag' 5 Juni vermeldt nog' de volgende punten: Punt 2 van de agenda d.d. 29 Mei 1928 te lezen als volgt- Voorstel van B. en W, tot wijziging van de gemeente-begrooting voof liet dienstjaar 1928. Model D. 111.700. (Deze wijziging houdt verband met den bouw van een 7-klassige school aan de West-Frankelandschestraat ten behoeve van de yereeniging voor Christelijk Onderwijs). 2bis. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het kohier der belasting op da ge bouwds eigendommen in de gemeente Scbie- ei Ta* '*aav 1928 tot een kedrag van 5o.olD.o4. 3bis. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot onderhandsche verhuring aan de Bataafsche Import Maatschappij te s Gravenhage van een perceel grond, ge legen aan de Nieuwe Waterwegstraat voor het pand genummerd 5; tegen een huurprijs vfu P®1' jaar, ten behoeve van de plaatsing van een benzinepomp. o ter. Voorstel van B. en W. om hun college te machtigen tot onderhandsche ver huring aan de N.V. Nederlandsche Petro leum Maatschappij „Purfina" te Rotterdam van: a. een perceel grond, gelegen aan de Westerkade voor het pand genummerd 16, tegen een huurprijs van 100 per jaar, ten behoeve van de oprichting van een onder- gronusche benzine-installatie met aftappomp; b. een perceel grond, gelegen aan de Nieuwe Haven voor het pand genummerd 143, tegen een huurprijs van 100 per jaar, ten be hoeve van de oprichting van een onder- grondsche bezine-installatie met aftappomp. oois. Voorstel van B. en W. tot het ver- leenen van een crcdiet van 300 op perceel van het Grondebdrijf ten behoeve van de aansluiting van de Boschwachterswoning aan de gemeentelijke drinkwaterleiding. Voor de eerste maal in het seizoen gaf de Schiedamsehe stadsbeiaardier, de heer Ferdinand Timmermans gisteravond een con cert op het carillon van de Groote Kerk Belangstellenden waren er. Natuurlijk! De echte enthousiasten slaan nooit een concert over. Maar toch, de groote massa waarvoor deze concerten in al hun eenvoud toch be stemd zijn, ontbrak. Begrijpelijk is dit wel want de Nederlandsche torenmuziek in het algemeen maakt na een periode van verval waarin zij in de vorige eeuw is geraakt,' thans een tijd mee waarin fe] getreden moe worden tegen de voorstanders van verouderde princiepen, om met gemoderniseerde beiaar den het spel de groote plaats te hergeven die het door vroegere eenwen heen in rle publieke belangstelling had. Zoo is het hier en zoo is het ook elders het geval Wanneer de gelegenheid zich voordoet, hopen wij het meer technische gedeelte betreffende den Sehiedamsehen beiaard met de verbeteringen welke deze behoeft eens nader onder de oogen te zien. Chauvinisten die misschien veronderstellen dat wij grieven hebben, speciaal tegen het Groote Kerk carillon, zij hier bij voorbaat echter reeds verzekerd: dat ook de Rotterdamsche Raad huistoren nog' géén model-carillon bezit! Wat het gisteren uitgevoerde programma betreft, dit bestond naast enkele meer be kende volksliedjes ook uit een aantal serieuze nummers. Mooi klonken daarvan de stukken van Mendelssohn, Jef van Hoof en Denyn wiens Postludium het concert besloot. Het programma door liet harmoniegezelschap „Oefening Baart Kunst",, .directeur de heer J C. M. Feltzer te geven op Zondag 3 Juni des namiddags 1 uur in de Plantage, luidt als volgt. X. Ernst August, Marsch, H. L. Blankenburg 2. Ouverture .Pallas",G p.lres 3. Mein Traum. Wals, e. Waldteufel.' 4 Ballet de Parfums, Popy 5. Ouverture Comique, Keler Bela! 6. Benediction des Poignards, (uit de opera „De Hugenoten). G. Meijevbeer 7. Musicalisches Seifcnblasen, Potpourri, E. Urbach. 8. Hoch Heddecksbuhg, Marsch, R. Herzer. sr ,.0. B. K." beeft dus. zooals men ziet. het recht gekregen om Zondagmiddag in de Plan tage-tent te concerteeren. Men kent den toe stand: de tent op de Markt was te klein en daarbij van dien aard, dat elk oogenblik ge vreesd moet worden voor do mogelijkheid dat op eep goeden dag iemand deer den hou ten vloer zal zakken Het is voldoende bekend dat het „Stede lijk" een monopolie heeft op de tent in de Plantage; voor andere corpsen Is de Markt- tent. die al geruimen tijd gebleken is, tang niet aan alle redelijke eischeu te kunnen voldoen. „O. B. K." maakt nu plannen om de vol gende drdie voorgenomen concerten te geven in de nieuwe tent op hiet Rozenburgerplein feitelijk privé-elgendom. De binnenstad zal er echter' veel muzikaal genoegen door moeten missen. Uit de Nieuwe Scb. Gt van 1 Juni 1S7S: Als onze stad zich t zooals eergister avond een keer te meer ,/èbleken is, in eene bijzondere bescherming uocht verheugen, dan was zeker de grootheid der ramp, waarmede zij bedreigd werd door oen brand In de werk plaats van Avé aan de Sehie alhier, niet te overzien geweest. Te half twaalf uur 'e avonds uitgebroken, duurde het zeker een lialf uur eer de eerste spuit behoorlijk opgeze' op 't terrein aan wezig was, en na veel tobben water gaf. De brand had zich middelerwijl zoodanig uitgebreid, dat bet ergste te vreezen was, en de bewoners der belendende huizen in allerijl de vlucht namer.. Maar zooals steeds, nadat do vlammen geen voedsel meer vonden in het aangetaste perceel, was ook de brand gedaan. Ten een uur konden de talrijke toeschouwers hunne legersteden opzoeken en nadenken over het wonderbare dat zij op nieuw hadden aanschouwd. Uit de „N. S. Ct." van 1 Juni 1878: Vijf-en-twintig-jarige rchtvereeniging van Jacs. J. Exler en M. C. A. Engering. Tóón VIJF-EX-TWIIV TIG JAAR Uit de „N. S. Ct." van 26 Mei 1903: Is de gemeente Kethel door de doorbraak in den Noordkethelpolder reeds getroffen door een watersnood, thans dreigt waternood. Er komt een volkomen gebrek aan drinkwater. Alle vaarten en wateringen, die tot heden steeds goed drinkwater verschaften, de Ver- speekpomp, dio door een hevelleiding het water uit de Poldervaart in het midden der gemeente bracht, zij ai leveren thans nog slechts water, bedorven en vel-pest door de gestorven rottende visch; water dat bij het koken met sehuim bedekt wordt en dat, bij eventueel gebruik, de nood'ottigste epidemieën zon ra zich ale;-pc::.- Thans wordt door de Schiedamsehe water leiding water verstrekt aan het gemeente bestuur te Iïetbel, om te worden uitgereikt aan de bevolking aldaar. Cricket Voor Zondag luidt het programma: L, C. C. IExcelsior I Excelsior IIKampong II. De Schiedamsehe hengelaarsclub „De Zilver voorn" geeft op Zondag 10 Juni een stedelijk concours en wel voor twee vereenigiingen daar de derde zich heeft teruggetrokken. De prijzen zijn te bezichtigen bij den heer Jac. klak, Hoogstraat van heden 2 Juni af. Voor de waterpolowedstrijden om den Bon- gers-de Hoogbal morgen alhier te houden, hebben de volgende vereenigingen ingeschre ven: Z.I.A.N^ R.Z.C. II, Maas III, Sportver. Hillegersberg'en S.Z.C. In de pauze zullen de Schiedamsehe dames een vriendsehappelijken wedstrijd spelen tegen R.D.Z. Zondag a.s. om 2 uur speelt D. H. S. op haar terrein tegen Alpbia van Alphen a. d. Rijn, kam pioen 4e klasse. Gistermiddag te omstreeks 5 uur hadden zich ongeveer een 100-tal stakers van het loodgietersbedrijf uit Rotterdam verzameld voor een in aanbouw zijnd pand aan de Pernlsschestraat, alwaar werkwillige lood gieters uit Rotterdam in dienst van de Gebr. Splindler werkzaamheden verrichtten. Door de politie werden de stakers van het terrein verwijderd. Een mica-ruitje van een auto welke gereed stond om de werk willigen naar Rotterdam te brengen, werd met een steen stuk gegooid, vermoedelijk door een der stakers. Gisteravond omstreeks 8 uur is de 24-jarige C. v. Z. op de Koemarkt in elkaar gezakt en bewusteloos geworden. Door de politie werd hij naar het posthuis op de Koemarkt gedragen alwaar dr. de Leeuw hem behan delde De lee.szaal werd gedurende de maand Mei bezocht door 314 personen (April 547): er wenden 1929 boeken uitgeleend (April 1SS2). Gistermiddag is in de Lange Nieuwst/raat zekere C. v. D. door den 16-jarigen wielrij der G. de B. aangereden, van D. kwam met zijn rijwiel te vallen, waarbij liet stuur van zijn fiets eenige schade opliep. NOVENE VAN EERHERSTEL In de kerk van het Allerheiligst Hart Een drietal weken geleden, in ons blad van 15 Mei, heeft men de ontroerende encycliek Miserentissimus Redemptor kunnen lezen van den H. Vader „over het gemeenschappe lijk Eerherstel, verschuldigd aan het Aller heiligst Hart van Josus". In treffende bewoordingen wordt ons voor gehouden, waarom wij den plicht hebben eerherstel aan het Goddelijk Hart te geven en hoe wij het best aan de bedoelingen, den wensch van den H. Vader kunnen beantwoor den. Het spreekt wel vanzelf dat de pastoor van de parochie van het Allerheiligst Hart, waai de godsvrucht tot liet H. Hart tot al breeder ontplooiing en al g-rooter verdieping komt, in de heerlijke encycliek volop aanleiding heeft gevonden om voor zijn parochianen het woord des Pausen zoo spoedig mogelijk in de daad te laten aanzetten. Eu zoo heeft hij besloten den feestdag van liet H. Hart, welke valt op den eersten dag na het Octaaf van II. Sacraments dag, dit jaar dus op Vrijdag 15 Juni te doen voorafgaan door een plechtige novene van Eerherstel. Deze novene-oefening, welke derhal ve begint op Donderdag 7 Juni, woidt ge houden lederen avond om half acht, waarbij telkens ook een korte uiteenzetting zal wor. den gegeven van de verheven gedachten wel ke in het Pauselijke Omzendschrijverj zijn neergelegd. Voor de aanbevolen intenties, welke men aan de pastorie schriftelijk of mondeling kan opgeven, zal in de avondoefening wordeu ge beden, terwijl die oefening zal wordeu beslo ten met hét door den Paus voorgeschreven gebed van Eerherstel. Behalve deze avoudoefeningen zullen in den loop van den novenetijd eerherstellende II, Communies worden gehouden door afzon derlijke groepen als de leden van de Edel- waeht, van den Eucharistischen Bond, van de verschillende Congregaties, jeugdvereeni- gingen enz. Vertrouwd wordt, dat de.e novene ••au Eerherstel de deelname verkrijgen zal van de gohecle parochie en vele anderen,4-opdat ook de vruchten worden bereikt welke de H. Vader van de oefeningen van eerherstel verwacht: dat de zondaars tot het Godde lijk Hart zullen terugkeeren, de rechtvaardi gen nog meer gerechtvaardigden geheiligd worden. Volgens de belofte toch van den Za ligmaker bij Zijn verschijnen aan de H. Margaretha Maria Alaooque „zullen allen die Zijn Hart aldus zouden eeren met een over vloed van hemelsche genaden worden over laden". Schiedam, 1 Juni. Vertrokken: Duitsch s.s. Dieter Hugo Stinnes 12, ledig naar Koivu- saari; s.s. Westbui-ry, ledig naar Cardiff; s.s. Abisko, ledig naar Rotterdam; s.s. IJselha- ven, ledig naar New Castle on Tyne. Schiedam 2 Juni vertrokken: s.s. Oswin, ledig naar Cardiff. Schiedam 2 Juni. Aangekomen: s.s. Sirra Vada, van Antwerpen om te dokken in de Wilhelminahaven. Te Schiedam, 2 Juni aangekomen: Engelsch s.s. „Andacity", kapitein I). Gillies, met olie van Harburg voor N.V. Schieveemi aan de Wilhelminahaven. Mej. v. D. wonende Lange Haven, deed bij de politie aangifte dat de behanger G. gister morgen opzettelijk met een hamer het ruitje van de deur van haar bovenwoning had ver nield. Proces-verbaal is opgemaakt. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). HET STERREBOSC'H Het door den heer Beukers gehouden plei dooi voor het Sterrebosch wettigt een kojt wederwoord, waarin ik mij slechts wil be palen tot het stellen van de vragen: Is het den heer B. niet bekend, dat het Sterrebosch van het begin af aan reeds benemd was voor bouwterrein, en dat de wortels der aangeplante boomen dienden, om den giond de tot dat doel vereisclite stevigheid te geven? De heer B. weet toch zeker wel, dat Schie dam's omgeving nog ruimte genoeg biedt voor bebos schlng? Heeft de heer B. al eens een vergelijking getrokken in dit opzicht tusschen Schiedam en andere steden, waarbij de balans in onge veer alle gevallen in het voordeel van onze stad zal overslaan? Als de heer B. een beschuldiging wil plaat sen aan het adres van het gemeentebestuur, dient hij wel degelijk de gronden te overwe gen, waarop dit geschiedt. A. A. S. 'a Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R. K, Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. 0„ Patronaategebouw Lange Haren; aanvang 8 uur. Dir «aags bestuursvergadering It, li. Metaal- bewerkersbond „St. Eioy", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Dinsdagavond om half negen repe titie R. K. Gemengde Zangvcreeniging Lorenzo Peros.. Gebouw R. K. Volksbond, lederen Woensdagavond van 7 uur tot half 0 zitting bestuur Spaarfonds R. K. 8. V. Excelsior: Gebouw R. K. Kring. lederen Woensdag Repetitie Koninkl. Man- nenzangvereenlging „Orpheus". Gebouw R. K, Volksbond. Aanvang half negen. Eiken 2cn en 4en Vrijdag van do maand vergadering Katholiek Leven< Gebouw Katho lieke Kring, half 9 uur preclea. lederen Zaterdagmiddag van 2 tot 6 nur 13 geopend het Stedelijk Museum, St Jorl» Doele, Doelepleiu Dinsdag 6 Juni vau 8 uur af en voorts lederen dag tot Maandag 11 Juni telkens van 2 tot 5 en van 7 tot 10 uur tentoon stelling reproducties van werken van Toorop. Gebouw Kath. Leeszaal, Zondag 3 Juni H Mis voor Chris Jansen; half 8, kerk van O. L. Vrouw Visitatie. De leden van da Hanze wordeu dringend verzocht de H. Mts bij te wonen. Tentoonstelling St.. Lidulnapatronaat, St. Vincentiusgebouw, Lange Haven 11. Geopend van kwart over twaalf tot het Lof en van na het Lof tot 9 uur. Waterpolo-concours om den Bongersde Hoog.bal. Gem. Zweminrichting. Aanvang 1, Dinsdag 5 Juni Algemeene vergadering R. K. Middenstands- vereeniging „De Hanze" Spreker de heer II, .1. Steens „.vi. „oog met den kiiddennlaud Gebouw R. K. Kring. Aanvang half negen. Opening tentoonstelling van reproducties van werken van Toorop, Bovenzaal Kath. Leeszaal. Acht uur. Weldadigheids-concert te geven door „Or pheus", ten bate van de vereeniglng „Zwak zinnigenzorg", Feestterrein Volkspark. Vrijdag 8 Juni Ledenvergadering R. IC. Fabrieksarbeiders- bond „St. Willibrordus" Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half 8. TE ROTTERDAM 3 Juni: Doeletuin, le populair Grenadiers. concert 8 uur Diergaarde, middagconcert Ilaagsch Harmonie-orkest. 5 Juni: Diergaarde, avondconcert Rotte's Mannenkoor. Tentoonstellingen: Nenijto, Stations singel (10 v.m.12 n.m.). Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 7 Juni in: Royal; Olympia (voor volwassenen)W.B.-theater (voor volwassenen). BK URN VAN SCHTEDAM SCHIEDAM, 2 Juni, Officieele uoteering van de Commissie uit de Kamer van Kooi handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet ƒ19.— per H.L. Namens de commissie voor de noteer mg. H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 2 Juni. Men noteert voor me lasse spiritus 100 pet. 29,per ILL. Ruwe graanspiritus 60 pCL ƒ17.— per H.L, Spoeling Noteering ƒ1,40. De Zondagsdienst zal morgen worden waargenomen door de geneeskundigen van den Bergt Lange Nieuwstraat 113; Elzevier Dom, Singel 70; Hoogendijk, Tuinlaan 74 en De Leeuw, Westvest 12. Geopend zal zijn de apotheek van den heer F. H. Backer, St. Liduinastraat 58. SCHIEDAMMER. Wij kunnen uw inge zonden artikeltje niet plaatsen, tenzij u on* uw naam bekend maakt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1