DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN i 61ste Jaargang Maandag 4 Juni 1928 No 15182 Dit nimmer bestaat uit vier Maden STADSNIEUWS HET LEVEN VAN DE H. LI DU NA. m' ïmmmm y ST. LIDUINAPATRONAAT ZWEMMEN DE WEDSTRIJDEN OM DEN BONGERS DE HOOG-BAL GEMEENTELIJKE ZWEMPLAATS VOOR VROUWEN Z. I. A. N. winnaar De S. Z. C. lijdt een nederlaag CRICKET Ajax II—Hemes-D.V.S- III TENTOONSTELLING VAN HANDWERKEN AGENDA KUNST-AGENDA BEURS VAN SCHIEDAM BURGERLIJKE STAND POSTDUIVEN „IN WELKE BADPLAATS ZAL II* MIJNE VACANTIE DOORBRENGEN?" LIJST VAN ONBESTELBARE BRIEVEN EN BRIEFKAARTEN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand ƒ1.10, per week 25 cent Franco post f 3.75 pel- kwartaal Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en girodienst S1440. per ADVERTENTIëN 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tussehen den tekst 60 ct. per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tot een maxi mum van 50 woorden. Kabouter-advertenties 5 regels 0.50, 10 regels 0.75, 15 regels 1.Incassokosten worden berekend. Gratis Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voelen of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies ,.,ia "wijsvinder; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 hij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. n c De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAV Bank, Lange Haven no. 103, Schiedam. Pater Hubert Meuffels, van de congrega tie van den H. Vincentius a Paulo, of bekend als de congregatie van de Missies (rml,,Tfinationis Missionum C. M.), ot de Lazaristen, beeft alle vereersters en ver eerders van de H. Liduina, geheel Katholiek Schiedam alzoo op de allereerste plaats, me deze historisch-getrouwe naar de allerteste bronnen bewerkte geschiedenis van het leven van Schiedam's groote heilige «.an zie l'licht: De beide eerste hoofdstukken va werk verplaatsen ons in den tijd en m omgeving waarin Liduina leefde en D op het nauwkeurigst en critisch de bronnen aan, welke de schrijver voor de reconstruct van het leven der heilige bezigde. Die bron nen zal zelfs de meest critisch aangelegde niet kunnen desavoueeren. De woorden im mers in hoofdzaak gevormd door „t leve van Liedwy die Maghet van Scyedam van Jan Gerlachsz, tijdgenoot en bloedver want van Liduina, d^e zelfs ettelijke j met haar onder hetzelfde dak woonde de drie levensbeschrijvingen, die <.'e groo e ciscaansche prediker Jan Brugman, tijds noot van Liduina, bevriend me c naamste persoonlijkheden die he bare leven der btiftige van nabij volgd, aan haar heeft gewijd; en liet Vita Lydewigès Virginia van Ihon a Kempes, die in hetzelfde jaar ai^Liduma geboren, van personen die met de heiliee m aanraking waren geweest, inc ."^™c reguliere Augustijnen kanunniken van het St. Elisabethklooster te Bnelle, dige bijzonderheden vernomen ia Voorts heeft de schrijver vrijwel de „ekeee literatuur welke op de H. Liduina betrek king heeft, tot zijn beschikking gehad, zoodat uit geschiedkundig oogpunt een boekwerk is ontstaan, dat in zijn sobere waarheid iet volle leven van Liduina voor ons blootlegt. In sombere waarheid; deze levensbeschrij ving is geheel onopgesmukt. Het is ei den schrijver nergens ook maar een om te doen geweest op het gem ken. Trouwens, zoo diep ontrocu leven op elke bladzijde er van, dan groote woorden, het eenvoudige \e haal zelf den diepsten indruk maken moe - Wie dit boek leest bij den geringen prijs dient het in elk Katholiek gezin van Schiedam aanwezig te zijn moet wel een groote vereering voor deze buitengewoon sympathieke heilige gaan koesteren. Haar le ven wordt met twee woorden gekarakteri seerd; lijden en weldoen. Haar liefde tot God weerspiegelde zich in een liefde tot den even- mensch, die, beide samen de volmaaktheid der wet uitmakend, ook op steeds volmaak ter wijze dooi' haar werden beoefend. Zoo is dit leven een schitterend voorbeeld, dat zij het van verre, door ieder kan en moét worden nagevolgd, Lijden; wie onzer krijgt er niet zijn deel van? Ln al zullen .weinigen onzer het zoover bi engen, dat zij om lijden en om aldoor meer lijden durven vragen, we kunnen het toch als Liduina ver dienstelijk maken voor onszelf, we kunnen als zij, eerherstel er mee geven en uitboe ten voor het kwaad dat wijzelf en de mensch- heid in haar geheel bedrijven. Liefde voor den evenmenscli: hier heeft Katholiek Schiedam wel zijn groote patro- nesse waardig getoond; zoovele heerlijke stichtingen getuigen ervan, hoe Liduina s .voorbeeld begrepen werd en nagevolgd. Te recht mocht nog dezer dagen een van Schie dams waardige zonen met gerechtvaardig den trots van den kansel er op wijzen. Deze keurige echt-degelijke hagiografie van pater Meuffels zal zonder twijfel ook in dit opzicht het leven van Schiedams patronesse vruchtbaar doen zijn voor wie vijf eeuwen na haar zalig afsterven in groote vereering en vertrouwen tot haar opzien. HET GOUDEN FEEST VAN DE KERK IN DE ELANDSTRAAT TE DEN HAAG. De feest gave der parochianen bestaande uit een stel niemve luidklokken. De Heilige Liduina van Schiedam, door Hubert Meuffels C. M. Uitgave G. Momans Zoon, 's Hertogenbosch 1.10; geb. 1.60). Door B. en W is in de plaats van mej. P. D. Geijls, die bedankte tot 2e zwemmeesteresse aan de gemeentelijke zwemplaats voor vrouwen benoemd mej. W, D. Zlols-ter van Rotterdam. Het uitstekende weer, dat een verblijf aan het water aanlokkelijk maakte, bleek gisteren niet in staat om een overtalrijk publiek naar de wedstrijden om den Bongersde Hoog-hal te trekken Nu waren het voornamelijk de zwemmers en hun supporters, die wat leven in de brouwerij brachten. Ofschoon de onderste w-ateriaag nog wel wat koud was, kon toch de temperatuur „lekker" genoemd worden, zooals dat in zwemmerstaai heet. Onder leiding van den beer J. B. Wijchers, speelden eerst de S. V. H.-reserves tegen Z. I. A. N. I. uit den Haag, dat gemakkelijk een 71 overiwnning wist te behalen. De stand met rust was 4—0, Als tweede voorweds-trijd werd gespeeld de match R. Z. C. II—S. Z. C, I. Als scheids rechter G. Smidt den bal voor het eerst in- werupt, blijkt dat het Schiedamsche zevental is samengesteld uit: v. a. Meer (d); Dek ker, Iveijzer, Hellemann (a.); Rosman, Schot en v. d. Plaat (v.) S. Z. C. is het eerst bij den bal en v. d. Plaat weet uit een scrimmage te doelpun ten (01). Na een vrijen worp brengt v. d. Wuot de partijen op gelijken voet (1—1. Schot maakt achtereenvolgens twee doel punten: het eerste door fraai opzwe-mmen, na overgeven van v. d. Plaat en het tweede na goed samenspel met Rosman (13 Nog voor de rust weet de Rotterdamsche mid- voor den achterstand te verkleinen tot (23.) Direct na den doeLverwisseling maken de Rotterdammers gelijk (3 3.) Een vrije worp wordt door hen gemist, en dan is het weer Schot die den Lottcrdamschen keeper een hachelijk moment bezorgt. De hal wordt ge houden en hoewel de scheidsrechter laat door spelen, verkeeren toch velen in de ver onderstelling, dat het een geldige goal was. Bij den volgenden aanval brengt de R. Z. C. de score op (43), waarna de S Z C.-doel man enkele verre schoten te verwerken krijgt. Tegen het einde van den wedstrijd onder nemen de S. Z. C-.ers een «gemeen aanval, die op niets uitloopt. Rosman schiet nog een voorzet van Hehemann tegen de handen van den R- Z. C.-keeper, Daarna komt het einde met een 4 3 overwinning voor de R. Z. C.- reserves, die in de-zen wedstrijd blijk gaven over meer snelheid te beschikken dan de S. Z. C. menschen. Aangezien Maas III voor de eerste ronde had vrijgeloot, kwa-m dit zevental op zijn minst in aanmerking voor den derden prijs. Een wedstrijd tegen R. Z. C. II moest beslissen welke van de-ze beide ploegen tegen Z. I. A N om den eersten prijs zou kampen: Met half time stonden de Maas-mescihen, die ook een paar oud-S. Z. C.-ers in hun gelederen had den, met 20 achter. Na de rust, toen het zevental danig door elkaar was gesmeten, waren de bordjes verhangen en b-raeht Maas den stand op 22. De verlenging bracht nog een doelpunt voor de Maas, dat hierdoor tegen ieders verwach ting in, de finale bereikte. Arbiter in de-ze partij mej. G. Hellinghuizen. Maas verpletterd Toen de heer Tordoir die de finale: Z. I, A, N.Maas III zou leiden, de spelers in het water riep. waren de Rotterdammers hij voorbaat reeds overtuigd van een flinke neder laag. Het was slechts een kwestie van cijfers. Troost, de Rotterdamsche doelman, liiad druk werk en wist door uitstekend keepen te voorkomen, dat Z. I. A. N. dubbele cijfers zou behalen. Het eerste doelpunt komit van de hand van den linksbuiten. De tweede maal dat de bal in het Rotterdamsche net komt te liggen is de goal ongeldig, daar de hal binnen de 2 meterlijn is ingeschoten. De Hagenaars zijn veel sneller en maken van alle geboden kan sen goed gebruik, zood-at zij met half-time een 60 voorsprong hebben. Na de rust spelen de Hagenaars iets kalmer toch weten zij de score op te voeren tot 9—0. Maas beeft geluk wanneer een paar schoten van Z. I. A. N. over gaan, of van den paal terugkatsen. Dan k.:<mt het einde van. den wedstrijd. Alvorens tot het uitreiken van de prijzen over te gaan, herdacht de heer Wijekers met enkele woorden r.. Rongers-de Hoog;, die voor de Schiedamsche en de Rotterdamsche zwem sport zooveel gloeds gedjaan heeft, en wier naam hij de jongere generatie niet zoo goed meer hekend is. De heer Bongers dankte voor de hulde aan zijn moeder gebracht, Het feest is zonder wan klank verloopen en de naam Bongers is weer eens in de zweniwereld genoemd. De eerste prijs is, zooals gezegd, in handen van Z. I. A. N., de winnaars van het vorig jaar. Maas III kreeg als tweeden prijs een zilve ren medaille; R. Z. C. II ontving een bronzen medaille als derden prijs. De uitslagen der diverse wedstrijden luiden als volgt: Voorronde: Z. I. A. N. I (Den Haag)S. V. H. II (Hillegershe-rg) 7—1; R Z C II (Robter- dam)S. Z. C. II (Schiedam) 43: Maas III (Rotterdam) lootte vrij Demi-finale: Maas IIIR. Z. C. II 32 (na verlengen) Finale: Z. I. A. N—Maas III 9—0 Vriendschappelijk: S. Z. C. IS. V H II 04 Donderdagavond te kwart voor 8 uur, wordt voor de heeren-compe-t-itie van den Z R. O. gespeeld de wedstrijd: S. Z. C. IIMaas III. Scheidsrechter is de heer L. Otto Gewonnen door Ajax II, met innings en 27 runs. De gastheeren trekken het eerst naar de wickets. He-t begin ziet er weiniig hoopvol uit, daar voor 14 runs reeds 3 wickets neer zijn. A. Goor en P. de Vrind zetten dan echter ee nflinke st-and op, die eerstt op 74 wordt onderbroken, wanneer van Goor voor 39 wordt gevangen. De ingekomen J. Snijders heeft er goed /het oog in en samen met P. de Vrind gaat de 100 op. Eindelijk, op 126, gelukt het P. v. Gent me-t een goeden hal laatstgenoemde te bowlen voor 46. Op 130 valt het wicket van J. Snijders voor 24. De re-st maakte er niet veel van en met inbegrip van 17 extra's wordt het totaal 153. Alleen J. Karis had goed succes met bowlen en nam 6 wickets voor 44. M. Plooi 237, T. Ever-s 031. P. van Gent 13S. Tegenover het booge totaal der Leidenaars stellen de Schiedammers een totaal van 42, waarvan alleen M. Plooi en J. Karis met ieder 12, in de dubbele cijfers komen P, de Vrind, 415, S. de Jongh 421. Voor de 2e maal ingaande zagen de Schie dammers geen kans de benoodigde runs te maken, om een inningsnederlaag te ontgaan. Than-s hadden allen voor 84 een beurt ge had. Hiervan bad M. Pflooi een goede 40 en P. van Gent 24. P. de Vrind had zeer veel succes met den bal en nam 6 wickets voor 34, S. de Jong 321. In bet Sint Vmcentiusgebouw aan de Lange Haven waren gisteren om twaalf uur een drietal Zusters, een aantal andere dames, alsmede enkele heeren op uitnoodiging van bet bestuur van het Sint Liduinapatrouaat bijeengekomen, om de opening bij te wonen van de tentoonstelling van handwerken, door genoemd patronaat georganiseerd. Kapelaan L. Beune, directeur van het patro naat, heette de aanwezigen welkom, met name de eerw. Zusters, die aan het patronaat wederom onderdak verleenen voor den gods dienst- en ontwikkelingscursus, den vertegen woordiger van de jeugdcommissie, de ver tegenwoordigers van de donateurs, de dames van het bestuur en de vertegenwoordigsters van de patronaatsmeisjes. In een hartelijk speechje dankte de eerw. spreker al degenen die zich voor liet patro naat verdienstelijk hebben gemaakt en wees hij op de groote beteekenis van he-t patro- naatswerk, ook voor de meisjes. Die be teekenis is niet slechts van materieelen doch ook van geestelijken aard. Immers door den meisjes die kundigheden bij te brengen, welke baar Wfc degelijke huisvrouwen vormen, zullen zij later in haar gezin den vrede, de orde bewaren, ook aan zorgvolle omstandig heden het hoofd weten te bieden en zoo de beste voorwaarden scheppen waarin ook het geestelijk leven gedijen kan. Na dan het St. Liduinapatronaat en het patronaatswerlc in het algemeen ln ieders belangstelling te hebben aanbevolen, ver klaarde kapelaan Beune de tentoonstelling geopend en haodigde hij de aanwezigen tot een bezichtiging van het werk der patro naatsmeisjes uit.. Aangezien wij van dameshandwerken be trekkelijk weinig meer afweten, dan dat een naald en een draad worden gebruikt om een knoop aan de broek te zetten - vage her innering uit onzen vrijgezelleutijd en wij op vereerend verzoek ietwat critischer op het gepresteerde wenschten in te gaan dan met het nietszeggende „dat het. mooi was", hadden we ons de voorlichting van een deskundige verzekerd, voor wier verantwoor delijkheid we dus onderstaande moeten laten. "We willen er overigens desnoods wel bijvoegen, dat we van haar deskundigheid zoozeer over tuigd zijn, dat we gerust mede de verant woordelijkheid voor haar hier neergelegde oordeel op ons willen nemen. Ziethiei' dan. We begonnen met de bezichtiging van bet meest eenvoudige, bet mangelwerk. In aan merking nemend' dat bet nog' heel jonge meisjes zijn die hier een proeve van haar kunnen geven, zag het werk er netjes uit. Volgde de afdeeling strijken. Hoe een voudig het ook lijkt, aldus onze Cicerone, strijken levert heel wat moeilijkbeden op en het valt heusch niet mee een jurkje of schortje van voilstof keurig gestreken te krijgen. Dit als inleiding voor haar uitspraak dat de meisjes uitstekend in dit werk blijken te worden onderricht. Ook de afdeeling ondergoed, genaaid zoo wel met de hand als met de machine, en hier en daar met aardige handwerkjes opgeluisterd, kon de tevredenheid van onze geleidster wegdragen. De afdeeling fraaie handwerken bewees overduidelijk, dat het bestuur van het St. Liduinapatronaat uit den geest de-s tijds het goede weet te persen. Hier wordt der toekomstige arbeidersvrouw geleerd hoe zij haar vrijen tijd nuttig en. degelijk kan be steden, hoe zij door een mooi kussen, een kleedje of anderszins haar huis tot een gezellig thuis voor haar man kan helpen maken. Over de afdeeling costuumnaaien rustte het oog van onze vriendelijke geleidster met hijzonder welgevallen. Hier moest haar een woord van oprechte waardeering voor be stuur en leeraressen van het hart. Op zulk werk mag het patronaat tvotsch zijn. Keurige costuums met smaakvol borduursel van bloempjes en takjes, een degelijk fluweelen jongenspakje, aardige kinderjurkjes, een ver rassend net afgewerkte mantel, een garnee ring steeds welke getuigt van goeden smaak, het is alles een bewijs, dat hier de leiding perfect is, niet slechts wa-t de techniek be treft, doch ook wat aangaat het vooral voor den arbeidenden stand zoo voorname punt: een smaakvol geheel te verkrijgen met een voudige middelen. Een woord van lof tenslotte voor de handige vervaardigster van de beide rijke kussens en den geborduurden kelk, die de afdeeling costuumnaaien verfraaiden en van een aanleg getuigden, welke niet zonder be lofte is voor de toekomst. Alles in alles een tentoonstelling waarop directeur, bestuur en leeraressen van het St. Liduinapatronaat met trots mogen terug zien. Moge hun voldoening blijvend wezen, doordat zij van een groeiende belangstelling in bet zoo nuttig werkende patronaat ge tuigen zijn. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R. K. Volksbond, lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D O., Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdags bestuursvergadering R. K, Metaafc bewerkersband „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Dinsdagavond om half negen repa» title R. K, Gemengde Zangvereeniging Lorenzo Perosi. Gebouw R K Volksbond. lederen Woensdagavond van 7 uur tot half 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Excelsior: Gebouw R K. Kring. lederen Woensdag Repetitie Konlnkl. Man- nenzangvereeuiging „Orpheus". Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half negen. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Katholiek Leven, Gebouw Katho lieke Kring, half 9 uur precies. lederen Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur is geopend het Stedelijk Museum, St. Jorla Doele, Doelepleln. Dinsdag 5 Juni van 8 uur af en voorts lederen dag tot Maandag 11 Juni telkens van 2 tot 5 en van 7 tot 10 uur tentoon, stelling reproducties van werken van Toorop. Gebouw Kath. Leeszaal. Dinsdag 5 Juni Algemeene vergadering R IC Middenstands- vereeniging „De Hanze" Spreker de heel" H, J. Steens over: „Weg met den Middenstand'* Gebouw R. K. Kring. Aanvang half negen. Opening tentoonstelling van reproducties van werken van Toorop. Bovenzaal Kath, Leeszaal. Acht uur. Woensdag 6 Juni Weldadigheids-concert t» geven door „Or pheus", ten bate van de vereeniging „Zwak zinnigenzorg", Feestterrein Volkspark. Vrijdag 8 Juni Ledenvergadering R. K. Fabrieksarbeiders, hond „St. Willibrordus" Gebouw R. K. Volkshond. Aanvang half 8. TE ROTTERDAM 5 Juni: Diergaarde, avondconcert Rotte'g Mannenkoor. D a g e 1 ij k s: Groote Schouwburg, Baron van Haberniks (gezelschap Theo Frenkel Jr.)' half negen (voor volwassenen). Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 7 Juni in: Royal;' Olympia (voor volwassenen)W.B.-theater (voor volwassenen). Tentoonstellingen: Nenijto, Stations- singel (10 v.m.12 n.m.). SCHIEDAM, 4 Juni. Officieele noteeringt van de Commissie uit de Kamer van Koop. handel. j Moutwijn Moutwijn 46 pet. ƒ19.per H.L. 1 Namens de commissie voor de noteering, H. J. JANSEN, Spiritus SCHIEDAM, 4 Juni. Men noteert voor me- lasse spiritus 100 pet, ƒ29,per H.L. Ruwe graanspirltus 60 pCt. 17.per Spoeling Noteering ƒ1,40. GEBOREN: 1 Juni Andrles. zoon van J, de Bruin en J. M. A. van Leeuwen, Geer- vlietschestraat Hendrina Elisabe-th dochter van M. P. Haverkamp en H. J. Schiesser, Singel. De postduivenvereeniging „De Jonge Lief hebbers" hield Zondag een wedvlucht van Woerden af (afstand 34 K.M.), De prijzen werden als volgt toegekend: le, 3e, en 5e prijs en diploma: W. Zonne veld: 2e prijs A. Groenewegen4e prijs P. Tieleman; 6e pr. H. de Regt; 7e pr. PI. v. d. Hoeven; 8ste pr. H. Romein; 9e pr. H. Dammen; 10e pr. J. Weaterholt; 11e en 12e pr. A. Boes. Aankomst eerste duif 9 uur 20 min. 12 sec. Aankomst laatste duif 9 uur 23 min. 0.2 sec. Onder bovemstaanden titel heeft de heer J. W. Kockx, diercteuir van de ,,N. V. MIJ. Noordzeebad Egmo-nd" een jaarhoekje samen gesteld, waarvan wij zoo juist de vijfde uit gave ontvingen. Nu de Nederlandsche bad plaatsen meier en meer in -trek komen, zal het in handig formaat uitgegeven boekje, dat. een beknopte beschrijving geeft van de Noordzee badplaatsen, de Wadden-Eilanden en de Zul. derzee-badplaatsen, goede diensten bewijzen bij bat maken van vacantie-plannen. De gids wordt op aanvraag, gratis toege zonden door de uitgevers, van Putten erj Oortmeijer te Alkmaar. Brieven Binnenland: Blokhuis, Denekamp;] Mevr. Hofscheling, Rotterdam; Jacq. Ho uwe, Tegelen; Inspecteur Volksgezondheid, 's Grar venliage; A. Mertenz, Rotterdam; Postbox 4, Breda; Rotterdamsch Nieuwsblad, Rotterdam;] Briefkaarten Binnenland: H. v. Gogh, Char- lois; S. W. Heinen, Alkmaar, Leensta, Arnhem; F. A. v. Leeuwaarden, Rotterdam;] Mik, Amsterdam; Emma Smith, La Haye;j W. Weerman, Rotterdam; Mevr. A. de Wilde, Hillesluis. Brieven Buitenland: Miss. Ellye, Hamburg,] S. Vermeer, New York; Hermine )\cl9j Kaiserslautern. j Eén briefkaart zonder adres.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1