DAGBLAD VOORSGHiEBAM KOW» 51ste Jaargang Dinsdag 5 Juni 1928 No 15183 Bit nummer bestaat Dit drie Wade» STADSNIEUWS „HET LEVEN VAN DE H. LIDUINA" toorop-tentoonstelling WELDADIGHEIDSCONCERT SCHIEDAMSCHE VRIJWILLIGE BRIGADE TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN STREEKNET ZWEMMEN ZELDZAAMHEID OLYMPIA—V. V. S. KANTONGERECHT Hoe vaar ik van Rotterdam naar Hoek van Holland? BLOEMPJESDAG „ZWAKZINNIGENZORG" BURGERLIJKE STAND SCHEEPVAART GESLAAGD KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE BENEDEN-MAAS AGENDA KUNST-AGENDA TE ROTTERDAM BEURS VAN SCHIEDAM éj» Moutwijn Moutwijn 46 pet. 19.— per H.L, UWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post 13.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Posteliêqua en girodienst 81440. A13VERTEXTJëN 15 regels f 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tot een maxi mum van 50 Woorden. Kabouter-advertenties 5 regels f 0.50, 10 regels 0.75, 15 regels 1.Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; ƒ75 bij verlies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden al'«'."drukt. De mtkeermgen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAV Bank, Lange Haven no. 103, Schiedam. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëelo af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur DRANKWET B. en W. van Schiedam brengen ter open- bare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van Ar ie Kruijs, alhier, om verlof vooi den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik tei plaatse van verkoop in de benedemvooriocali- teit van het perceel Lange Nieuwsfcraat 69; en herinneren er aan, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof hij hun college schriftelijk bezwa ren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 5 Juni 1928, De zetter heeft ons gisteren weer parten ge. «jpeeld. Daarlatend de foutjes die ieder voor zich zal hebben verbeterd, corrigeeren we nei wat den zin onduidelijk of onbegrijpelijk zou hebben kunnen maken. In de tweede a inea, achtsten regel leze men in plaats van e Woorden" „Ze worden". In de vier e a mea spraken wij niet van „sombere maai v an .sobere" waarheid terwijl tenslotte de uits. i ver van het boek van pater Meuffels den wel- 1 bekenden naam „Mosmans" draagt. Nu wij toch aan het verbeteren zijn, mogen we even opmerken dat we in het verslag over de tentoonstelling van handwerken van het „St. Liduinapatronaat" schreven: „De afdee ling fraaie handwerken bewees overduidelijk, dat het bestuur van het ,St. Liduinapatronaat uit den geest des tijds het goede wee e Puren, en niet te „persen', wat de ze ei er van maakte. We herinneren er even aan, dat hedenavond om acht uur in de bovenzaal van de Katholieke Leeszaal de tentoonstelling van reproducties Van werken van Toorop geopend wordt. De toegang tot de tentoonstelling welke tot vol gende week Maandag duurt, is naar wij reeds Meedeelden, vrij. Men deelt ons mede, dat hef concert mor- snavond door de Koninklijke Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" op het feest terrein in het Volkspark ten hate van ^Zwak zinnigenzorg" te geven, alleen tegen betaling toegankelijk is Zulks geldt ook voor de dona teurs van „Orpheus". Immers „Orpheus" is ditmaal niet de organiseerende, doch slechts de medewerkende partij. De oefenavond van de S. R. B. is zoowel Voor dames als voor heeren vastgesteld op Vrij dagavond van 8 tot 9 uur. In de afgeloopen maand werden in de rich ting SchiedamRotteram 101.412 telefoonge sprekken gevoerd in de richting Rotterdam Schiedam 97.236, in totaal dus 198.648 gesprek, ken. De temperatuur van het water bedraagt be. den 64 graden. Bij den heer J. Prein in de Anthonie Muys- straat heeft een wezelpaar met succes in een gesloten kooi gebroed. Woensdagavond 7 uur speelt Olympia op het Velocit as-ter rein in het Sterrebosch tegen V, V. S. uit Schiedam, een ploeg die het kam. bioenschap behaalde van de R. C. V. B. Even- Me de vorige week kan weder op een spannen- .den en pittigen wedstrijd gerekend worden. J~N DE 'ZAAL „EOORD.BRABANT" TE ROTTERDAM werd Zondag een jubileum taf elk eu.. ring gehouden, uitgeschreven door de Rotterd arnsdhe Konijnenfokkel'svereeniging ,,Nnt en Sport Onze foto laat een praeht-stel Angora's zien, welke den eersten prijs behaalden (eig. E. Nooteiboonn). Als keurmeester fungeerde de beer J. Vlasblom uit Dordrecht. Openbare zitting van 4 Juni. Waarnemend-Kantonrecbter: mr. Welcker. Uitspraak De boekhouder G. K. uit Rotterdam, die te recht stond terzake van het onvoldoende aan. duiden van een voorgenomen riohtingveran. dering met zijn auto, werd van het hem ten laste gelegde vrijgesproken. - De veehouder B. uit Maasland werd we gens overtreding der Hinderwet veroordeeld tot 2 maal f 5.— boete; subs. 2 maal 5 d hechte nis. Het O. M. had het dubbele geeisebt. Verkeerde richtingwijzers Het Maasaluische marktplein is een druk verkeerspunt! Zoo druk zelfs, dlat bij niet vol doende aangeven van bet. voornemen om met hun auto een nieuwe richting iu te slaan de chauffeurs de grootste ongelukken kunnen veroorzaken. Dat moeten ongeveer de gedachten geweest zijn, die op een gegeven moment een zoon van Hermandad bestormden, toen hij den autobus- ohauffeui M. H. H., genoemde overtreding „zag" begaan. Een getuige kwam beweren, dat dit onmo-'e lijk was, want dat le politieagent in een ver trouwelijk gesprek was gewikkeld, en met den rug naar de autobus toe stond. Bijna was hij er door overreden, maar geen st&p deed de on verschrokken dienaar der wet opzij' De chauffeur vertelde, dat het hem onmoge lijk was om de „lolly" (richtingwijzer) lang genoeg vast te houden; met één hand kan hij geen bocht nemen. Het O. M. requisitoir nemend, merkte op dat vaststaat, dl.tt het teeken is gegeven vol doende is het echter niet; eerst wanneer de bocht geno-men is dient de richtingwijzer inge houden te worden. Spr. eischte een boete van 2.— subs. 2 dagen hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. Over deze vraag zal menig zoetelaar, die in het bezit is van een ventvergunning voor de Rotterdamsclre havens zich het hoofd heb ben gebroken. Over den Nieuwen Waterweg is het in geen geval mogelijk, want dan heeft hij een rijks- vergunning noodig. En het is toch ook te lastig als hij het bootje met den bekenden groen-wit- ten rand eerst op den trein moet zetten om den Hoek te bereiken. Ondanks deze moeilijkheden heeft een koop man uit Rotterdam toch op den Nieuwen Wa. terweg gevaren, en wel ter hoogte van Vlaar. dingen. Dat was tusschen Rotterdam en den Hoek in, dus was er voor den ambtenaar ook voldoende reden, om een boete van iq.__# subs. 10 d. hechtenis te eischen. Uitspraak over 14 dagen. Gclukstoffee's De toffee bij de jeugd zeker bekend als „tof- fie", wordt in diezelfde kringen tevens gere kend tot een van de heerlijkste delicatessen, die tegen den civielen prijs van één cent in iederen snoepwinkel verkrijgbaar zijn. De eigenaar van zoo'n kinder-lnstoord, de winkelier G. B. uit Vlaardingen, bad bij som- mige toffee's een papiertje tussclxen de verpak king gedaan, wiaarop de naam van een nuttig gebruiksartikel als een fluit, een mondhar monica, enz., te lezen was, dat de gelukkige kooper zich tegen inwisseling daarvan kon verschaffen. Een kapitaalkrachtige jongeling, die de tof. fee's" van mijnheer B. niet erg lekker vond, had op een goeden dag toch al zijn geld ver. hrast door 23 van die dingen te koopen, in de zoete hoop dat hij daarmee een mondharmonica zou winnen. Helaas! hij had geen invloed op de papier tjes, zoodat het begeerde instrument niet iu zijn bezit kwam. De „geluks"toffee's brachten hem al heel weinig stoffelijk voordeel. Het O. M., mr. Cohen Tervaert, zei dat het feit dat de kooper geen invloed op den gang van zaken kan uitoefenen, het heele geval tot een loterij maakt. Dies eischte hij een boete vtan 5.subs. 5 d. hechtenis, met verbeurd verklaring van de in oeslag genomen geluks- toffee's. Uitspraak over 14 dagen. De dag van morgen staat in 't teeken van Zwakzinnigenzorg. De sympathieke vereeniging welke zich bet lot van onze zwakzinnigen heeft aangetrokken, heeft een dames-comité waarin een twintigtal leden zitting hebben, bereid ge vonden den voorverkoop van kaarten voor bot weldadigheidsconcert van „Orpheus" op mor genavond te organiseeren en het moet ieder ge noegen doen te vernemen, dat die voorverkoop een bevredigend verloop beeft gehad. Dan zal morgen, eveneens, ten bate van Zwakzinnigenzorg" een bloempjesdag worden gehouden, op straat en aan de huizen. We spreken gaarne dear wenscli en het vertrouwen uit, dat de dag van morgen in de annalen der vereeniging met gulden letteren zal mogen worden geboekstaafd, doordat baar van de algemeene sympathie in alle kringen van Schiedam onmiskenbare blijken mogen worden gegeven. GEBOREN: 4 Juni: Johanna Sophia Theo dora, dochter van C. H. van Gewén en A. Noordzij, Kreupelstraat; Gerardus, zoon van N. van TH en C. M. van Rutten, Singel; 3 Juni: Willem, zoon van C. van Doorn en E. W. de Nijs, Ged. Broersvest; Gijsbert Wil lem. zoon van G. W. de Lange en L de Kleer, Graaf HorisstraatWi'llem, zoon van J. H. Hak en A. van de Pol, Oude Sluis; 2 Juni: Jurg, zoon van E. T. van Pelt en R. C. de Ruiter. Wattstraat; George Hendrik Cornells, zoon van A. Berg en A. G. Wepster, Aleida- ftfcraat; Johan Jacob, zoon van J. J. Jonk en J. A, Mjaas, Broersvelid; 3 Juni: Maria Antonia Theresia, dochter van A. J. van ICasteren en M. A. de Roos, Otterhuurt: Cornelia Maria Antoinetta, dochter van J. J. Thijssen en G. C. van Haagen, Geervlietschesbraat; And ré Marinus, zoon van A, M. Vermeulen en H. J. Ames, Fabristraat; 4 Juni: Anna Petronella* dochter van C. G. J. Ooms en A. P. Jansen, Doelehofje. OVERLEDEN: 3 Juni: A. Schriek, S j. Te Schiedam op 5 Juni aangekomen: mo torschoener Nijssiena, kapt. L. Pot, met gebro ken glas van Londen voor de Vereenigde Glas fabrieken aan de Buitenhaven. Uit Schiedam op 4 Juni vertrokken: Eng. s.s. Audacity, kapt. D. Gillies, ledig naar Har burg; s.s. Talabot, ledig naar Wabana; s.s. Kardenberg, ledig naar Borgia; s.s. Julius Hugo Stinnes 27, ledig naar Fredriksham. lil. Nijverheid Jaarverslag 1927 I. Bedrijven voor Vocdings- en Genotmiddelen Voor het Brandersbedrijf was 1927 geen vruchtbaar jaar. Hoewel de moutwijnprijzen hooger waren dan in 1926, werkten de bran derijen niet -gunstig', hetgeen moet geweten worden zoowel aan de booge graanprijzen als aan de langzaam dalende opbrengst van gist en spoeling. Bovendien heeft dit bedrijf het nadeel van te werken onder een aceijnswetge- ving, waarvan de bezwaren meermalen in deze verslagen zijn besproken. We laten hier volgen een statistiek van de branderijen te Schiedam en de daarin gepro duceerde hoeveelheid gedistilleerd over de laatste 5 jaar. Branderijen Geproduceerde hoeveelheid Jaar gedistilleerd. soort klasse getal ad 50 pet. H. L. 1923 (1ste 1st® 104333,16/1 (1ste 5de 4) 1924 (1ste lste 0) 116197.19/9 (1ste 5de 4) 1925 (1ste lste 7) 99539.83 (1ste 5 de 3) i-Ci-C (1ste lste 7) 102343.36 (1ste 5de 3) 1927 (1ste lste 7) 98045.10 (lste 5 (ie 2) Geslaagd is voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde K, aan de universiteit te Lei den, mej. J. M. v. d. Burg alhier. Het Distillateursbedriif leverde weinig be. vredigende resultaten op. Wil een bedrijf goed gaan, dan moet men een regelmatige stijging in den afzet zien en deze ontbreekt zoowel in binnen- als buitenland. Het blijkt meer en meer, dat de openstel ling van de F ransel) e grens voor het Neder- landsch gedistilleerd slechts van weinig be- teekenis is voor onze industrie. Zooals reeds gevreesd was, heeft men zich in Frankrijk aan andere genotmiddelen gewend en blijft daarbij. De invoer van Nederlandsch gedistil leerd in Frankrijk bedroeg in de eerste 9 maanden van 1927 slechts 21 ILL. De binnenlandsehe afzet wordt ernstig be lemmerd door den abnormaal hoogen accijn3, welke tot gevolg heeft gehad dat het ver bruik van het Neder!andsche gedistilleerd sterk achteruit is geloopen. Hiertegenover is de consumptie van bui ten - landsche zoele wijnen, welke veel minder be last worden, aanzienlijk gestegen. Het is voor den Nederlandschen fabrikant zeer ontmoe digend, niet alleen te zien. maar dagelijks te ondervinden, hoe aldus het buitenlandsch product bevoorrecht wordt boven het Neder landsch fabrikaat. Een lichtstraal mag mis schien genoemd worden do interdepartemen tale commissie door Minister de Geer inge steld tot onderzoek naar de wenschelijklieid van verlaging van den accijns. Het verloop liarer werkzaamheden wordt met groote be langstelling afgewacht. De N.V. Gistfabriek „Hollandia II" te Schie dam, schrijft ons; De vraag naar moutwijn, welke reeds aan het einde van 1926 gering was, bleef ook in 1927 over het algemeen flauw, zoodat de to tale mout wij n afz et over 1927 minder be draagt dan over 1926. De grondstoffenprijzen waren, voornamelijk in liet tweede halfjaar, oploopend. Op het gebied van den gistafzet was er voortdurend scherpe concurrentie. Dientenge volge bleef de algemeene gang van zaken bij dien van 1926 ten achter. Aan het einde van 1927 kwam er echter weder een opleving in de moutwijnvraag. De azijnmakerij „De Dubbele Arend" te Schiedam bericht, dat liet afgeloopen jaar voor haar bedrijf hoogst onbevredigend was. gekomen, dat de bif» enlandsche regeeringen of bankinstellingen voor een dergelijke regeling meer faciliteiten verleenen, dan waartoe wij hier in staat worden gesteld. e Scheepswerf.en Machinefabriek A. de Jong tje Vlaardingen schrijft, dat de gang van het bedrijf in liet afgeloopen jaar ongeveer gelijk was aan dien in 1926. Op visscherijgebied was eenige opleving waar te nemen in verband met de verandering van loggers in motorloggers. I. S. Figée, Scheepsbouw werf ,,'s Lands "Wolvaren" te Vlaardingen bericht: Ofschoon er in het begin 1927 wel eenige opleving in den scheepsbouw was waar te nemen, bleek liet aanbod de vraag nog der mate te overtreffen, dat de te bedingen prij zen niet bevredigend genoemd konden worden. Buiten de reparaties, werd door mij afge leverd: 1 veerpont, 4 lichtertjes, 1 lichter en 1 groenteuschuit, terwijl 4 zeilloggers en 1 zeilklipper tot motorschepen werden omge bouwd. 's Maandags repeiitie Muziekgezelschap St, Ambrosius, 8 uur, R. IC Volksbond. Iederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdags bestuursvergadering R. K. Metaal- bowerkersbond „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Dinsdagavond om half negen repe- title R. K. Gemengde Zangvereenlglng Lorenzo Perosi. Gebouw R. IC Volksbond. Iederen Woensdagavond van 7 uur tol half 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V, Excelsior: Gebouw R. K. Kring. Iederen Woensdag Repetitie Konlnkl. Man- nenzangvereeniging „Orpheus". Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half negen. lederen Zaterdagmiddag van 2 tot 6 uur ls geopend het Stedelijk Museum, St. Jorl« Doele, Doeleplein. Dinsdag 5 Juni van 8 uur at en voorts ledereu dag tot Maandag 11 Juni telkens van 2 tot 5 en van 7 tot 10 uur tentoon stelling reproducties van werken van Toorop. Gebouw Ivath. Leeszaal. Dinsdag 5 Juni Algemeene vergadering R. K. Middenstands- vereeniging „De Hanze" Spreker de heer H. J. Steens over: „Weg met den Middenstand" Gebouw R. K. Kring. Aanvang half negen. Opening tentoonstelling van reproducties van werken van Toorop. Bovenzaal Kath. Leeszaal. Acht uur. Woensdag 6 Juni Weldadigheids-concert tie geven door „Of- pbeus", ten bate van de vereeniging „Zwak zinnigenzorg", Feestterrein Volkspark. Vrijdag 8 Juni Ledenvergadering R. K Fabrieksarbeiders, bond „St. Willibrordus" Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half 8. 5 Juni: Diergaarde, avondconcert Rotte'f Mannenkoor. D a g e 1 ij k s: Groote Schouwburg, Baron van Haberniks (gezelschap Theo Frenkel Jr.)] half negen (voor volwassenen). Bioscopen: goedgekeurde programma'* tot en met Donderdag 7 Juni in: Royal;] Olympia (voor volwassenen); W.B.-tbeater (voor volwassenen). Tentoonstellingen: Nenijto, Station*, singel (10 v.m.—12 n.m.). SCHIEDAM, 5 Juni. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koop. handel. t Namens de commissie voor de noteering, li. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 5 Juni. Men noteert voor me, lasse spiritus 100 pet. ƒ29,— per H.L. Ruwe graansplritus CO pCt. 17.— per ILL, Spoeling Noteering ƒ1,40. De Scheepswerf „De Maas" te Vlaardingen deelt mede: Het geheele jaar 1927 was er veel werk aan visscherijschepen, hoofdzakelijk door den om bouw van zeilloggers tot motorloggers. Omgebouwd werden 6 loggers tot motor loggers. De nieuwbouwprijzen waren nog steeds laag en konden zelfs de algemeene onkosten niet goed maken. Ook waren er bijna steeds reparaties aan rivierschepen, zeelichters en sleepbooten. Gedurende het kalenderjaar 1927 werden gc-hellingd 54 stoomloggers, 2 stoomtrawlers, 1 motortrawler, 36 motorloggers, 19 zeilloggers, 7 zeesleepbooten, 2 zuigers, 2 onderlossers, 2 zeelichters, 5 motorschoeners, 42 diverse sche. pen, totaal 172 schepen. In den nieuwbouw werden afgeleverd: 1 mo tortankschip, 1 lichterscliip van 350 ton, 1 mm torvrachtboot, 4 stoomsleepbooten, terwijl op 31 December in aanbouw waren: 4 stoomsleep booten. Machinefabrieken en Constructie werk plaat sen. Hoofdzetel te Schiedam met ruim 700 ar* heiders: te Vlaardingen 150 arbeiders. De firma Frits M. Beukers, Verwarminga- Mij. te Schiedam meldt: De toestand in ons bedrijf ls in 1927 eenigszius verbeterd wat betreft het aantal geboekte orders. De groote concurrentie echter, vooral van buitenlandsche fabrieken, staat het maken

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1