FEUILLETON ILf !L EERSTF BLAD PAGINA 2 Smetten sgij I Bk Stukloopen UIT ROTTERDAM DE LOODGlETERS-STAKIN1. WIE ZULLEN DE GELUKKIGEN ZIJN? Be fiOjOCfefe bezoeker en de 23ööate pleziervlieger op Waalhaven verwacht NENYTö 1928 DE DERDE SLUISDEUR VOOR IJMUIDEN BRANDJES VERDUISTERING DIEFSTALLEN MA C HINTS TEN- EX A MEN S WATERSTAND WEERBERICHT RADIONIEUWS. S. S- NIIEUW AMSTERDAM. Uil MAASSLUIS TOT HET LEVEN TERUG 24) van normale prijzen niet toe, zoodat de re sultaten niet in verhouding zijn tot den to. talen omzet. A. Fontijne's Machine- en Motorenfabriek te Schiedam bericht, dat zij niet ontevreden Is over den gang van zaken in het afgeloo. pen jaar. Het was moeilijker winst te maken dan aan werk te komen. De N.V, Hendrik de Fries' Hefwerktuigen- en Machinefabriek te Schiedam schrijft: De zakengang in het afgeloopen jaar is be vredigend geweest. Hoewel tegen zeer con- cuTreerende prijzen verkocht werd, valt er in den omzet bij een vergelijking niet het jaar 1926 een kleine stijging waar te nemen. e N.V. van Ingelse Co., Machinefabriek te Schiedam, meldt: De resultaten onzer vennootschap over 1927 zijn vrijwel gelijk aan die over 1926. Hoewel de uitkomst geenszins ongunstig mag worden genoemd, waren de bedongen prijzen niet loo- nend. De firma Kips Co., Werktuigkundige In genieurs te Schiedam, schrijft. Het jaar 1927 vertoont in vergelijking met het daaran voorafgaande verbetering, hoewel de verkoopsprijzen zeer gedrukt bleven. Da N.V. Corneli3 Swarttouw's Constructie- .werkpiaatsen te Schiedam schrijft: Hetgeen wij voor 1926 meldden, kan grooten- doels ook gelden Voor het afgeloopen boekjaar 1927. Onze fabriek heeft steeds op volle capa citeit gewerkt, daar zij het geheele jaar door met voldoende orders was bezet. In September 1927 is onze nieuwe fabriek aan de WilhelminahavenNieuwe Waterweg- straat mede in bedrijf gesteld, en met doel matige machinerieën geïnstalleerd heeft zij sedert dien reeds 'n belangrijk aandeel in de totaal-fabricage genomen. Te Vlaardingen zijn twee Bokkingrooke- rijen, welke in het seizoen aan een 100-tal ar beiders werk geven. II. Scheepsbouw en Metaalbewerking De Scheepsbouwniiverheid is in het distriet van de Beneden-Maas van tweeërlei aard. De groote scheepsbouw is te Schiedam ge vestigd: hier waren werkzaam od 1 Juli 1927 5253 arbeiders en op 31 December 5383. Van veiel minder beteekenis is het scheeps bouwbedrijf te Vlaardingen, waarin op ge noemde data reap. 215 en 227 arbeiders werk yon-den. De N. V. Wiltons' Machinefabriek en Scheepswerf te Schiedam bericht: Hoewel het aantal dokkingen in 1927, ver geleken met 1926 terugliep, n.l. 501 schepen met 2.484.121 ton in 1927 tegen 554 schepen met 2.498.528 ton in 1926, heeft onze repara- tieafdeeling toch een niet onbevredigend jaar gehad. De concurrentie van het buitenland echter werd scherper dan voorheen, waardoor bet herhaaldelijk voorkwam dat schepen van groo ts Nederlandsche reederijen naar het buiten land gingen om gedokt en gerepareerd te wor den. omdat Nederlandsche reparateurs met hun prijzen niet meer mee konden Het aantal dokken bleef onveranderd (5). Afgeleverd werd gedurende 1927: 1 vracht- stoomschip ca. 500 tons bruto aan de Shipping Coal Co. te Londen (s.s. „Forcland"), terwijl aan het einde 1927 de volgende vaartuigen on derhanden waren: 1 stoomtrawler, groot ca. 350 bruto tons en 1 vrachtstoomschip, groot ca. 1800 bruto tons, beide voor eigen reke ning; 3vracht- en passagie-rschepen, elk ca. 1450 bruto tons, in aanhouw voor de Ko ninklijke Paketvaart Mij.; 1 passagierschip, groot ca. 28000 bruto tons, in aanbouw voor de N.V. Mail-dienst der HoIla-nd-Amerika Lijn. De Scheepsbouw Mij. „Nieuwe Waterweg" te Schiedam deelt mede: Te water gelaten schepen in 1927: 1 tank schip, 6200 bruto to-n. Afgeleverd in 1927: 2 tankschepen, on derscheidenlijk pl.m. 6200 en pl.m. 7400 bruto ton, 1 stoommachinie-installatie, 28.00 LP.K., 1 motorinstallatie, 2500 I.P.K. In aanbouw bleven aan het eind van 1927: 1 tankschip pl.m. 6750 bruto ton. 1 vracht schip, pl.m. 6750 bruto ton, 1 mo-ta-rinstallatie, 1850 I.P.K., 1 stoommacAie-installatie 2100 I.PJC Verder werden in de werkplaatsen steeds diverse onderdeden van opdrachten aan de Rotterdamsclie Droogdok Mij. gereed gemaakt. Gerepareerd werden in totaal 549 schepen, waarvan gedokt 276. Tonnenmaat der gedokte schepen totaal 1.201.265 bruto reg. ton; totaal aantal dok da gen 824. Red. 2188S 0 De Werf „Gust»", firma A. F. Smulders te Schiedam meldt: Te water gelaten zijn in 1927: 2 sluisdeu ren, 1 cutterzuiger, 1 drijvende mastbok, 2 passagiersvrachtschepen, 3 lichters. Op 31 December 1927 waren in aanbouw: 2 zeesleepbooten, 2 baggermolens, 2 drijvende persleidingen, 1 drijvende mastbok, 7 lichter, waarvan 6 met kipinric-h-ting, 1 Titankraan, 3 cokesverlaadinrichtingen, 4 drijvende kra nen, 1 Hopperzuiger." Hoewel vooral voor hinnenlan-d-sche reke ning de vraag naar passagiers- en. vrachtsche pen niet te wenschen overliet, bleven tenge volge van de groote concurrentie in het scheepsbouwbedrijf de prijtzen nog steeds slecht. In het buitenland breidt de protectie van eigen industrie zich steeds uit,, zoodat zoowel de Engelsche markt als de Italiaan- sche voor onze industrie gesloten blijft. Ook in Frankrijk is tengevolge van de leveringen op de „Compte de-s reparations" door Duitseh- land de afzetmogelijkheid voor ons land ten zeerste beperkt. Tegen het einde van 1927 viel een opleving waar te nemen in da vraag naar die werktui gen, welke meer op ons speciaal terrein liggen. Echter verlangt men veelal betaling op lange- ren termijn en blijkt in gevallen, waarbij wij met buiteinlandsche firma's in concurrentie Ondanks het feit, dat het afgeloopen jaar voor ons veel extrakoeten heeft medegebracht, (met het oog op uitbreiding etc.) kunn-en wij over het bedrijfsresultaat tevreden zijn. De N.V. „Excelsior", MetaalbuizenfaJbriek te Schiedam, bericht: In het afgeloopen boekjaar was de totaal omzet aan aantal meters voor d-e diverse af- deelingeu belangrijk grooter, de totaalop brengst hiervan daarentegen ongeveer gelijk aan het cijfer van het voorafgaande boekjaar, en wel dit laatste als gevolg van het feit, dat in den loop van het boel;jaar, en wel dit laatste als gevolg van het feit, dat in den loop van liet boekjaar de verkoopsprijzen der verschillende fabrikaten, behoudens een zeer geringe verbetering aa nhet einde van liet boekjaar, steeds ongunstiger zijn geworden. De resultaten zijn dan ook in vergelijking met die- van het bo-ekjaar 1925-'26 geringer. De hoogere omzet aan aantal meters was uitsluitend het gevolg van een grootere- be hoefte in het binnenland, en op grond van de steeds grooter geworden vraag mag de verwachting worden gekoesterd, dat deze be hoefte zich ook verder nog in stijgende lijn zal bewegen. Aan de grootere vraag zullen wij vermoedelijk zonder uitbreiding der be staande installatie kunnen voldoen. De omzetten in de eerste maanden van het nieuwe boekjaar zijn grooter dan die van de zelfde maanden van. het afgeloopen boekjaar, en de prijzen zijn een weinig hooger dan het laagste niveau van het vorige boekjaar. Hoewel omtrent verders verbetering van prijzen geen oordeel uitgesproken kan worden, In oenen wij toch voor het komende jaar mede in verband meteen te verwachten grooteren omzet, betere resultaten te mogen verwachten dan over het afgeloopen boekjaar. De Nederlandsche Klinknagelfabriek te Schie dam schrijft: De toestand in ons bedrijf was over de eerste helft van 1927 beter dan oved bet twe-e de halfjaar, in welk tijdvak wij met zware buitenlandsche concurrentie te kampen had den en zelfs tegen ongekend lage prijzen geen orders konden krijgen. Alhoewel de prijzen ook thans nog niet goed te noemen zijn, hebben wij toch enkele belangrijke bestellingen geboekt en z-ien wij liet jaar 1928 dan ook met minder bezorgd heid tegemoet. De N.V. Geb-r. Vincent, Kanstsmeedi-weftoen te Schiedam, bericht: De- bedrijfsresultaten over 1927 waren zeer gunetig- In September betro-klcen vrij onize nieuwe fabriek aan de Arim. de- Ruytevstraat, gren zend an de Wilhelminahaven. Hierdoor heb ben wij o-ns bedrijf aanmerkelijk uitgebreid en kan vo-ral- economische gewerkt worden. Onze omzet in kerkve-rwarming en andere centrale verwarming wa-s aanmerkelijk groo ter dan in 1926. (Wordt vervolgd). Gisteren berichtten wij dat de politie ge noodzaakt zou zijn geweestt de posters die op de Wijnhaven bij de zaak van v. d. L en in de omgeving van deze plaats sten-den, met den gummistc-h uit elkaar te jagen. Dit bericht eischt, naar ons thans eerst is gebleken, eenige verbetering. Weliswaar heeft een poli tieman gemeen-cl terwïHe van de orde op te moeten treden, zoo-ais hij gedaa.n heeft, doch de vraag is of er werkelijk reden toe be stond. Na hetgeen wij van betrouwbare zijde thans over deze kwestie hebben vernomen, is van provoeeerend optreden door het publiek geen sprake geweest. Da stakers zonden ook giste ren zonder incidenten op hun post hebben ge staan, ware het niet dat overijld optreden van een of meerdere poTitie-mannen het incident geschapen had. Vandaag is all e-s in goede orde- verloop-en. De politie schijnt te hebben, ingezien, dat haar optreden van gisteren onjuist is geweest. Reeds a.s. Zondag worden ep liet vliegveld „Waalhaven" de bezoeker en 4-e 2509ste pleiziervlieger van dit jaar verwacht. Aan beide personen zal door de K, L. M. een vrije vlucht bovenRotterdam, benevens een- souvenir worden aangeboden. De Nederlandsche. Dahiia-vereenrglug zal in <*e bloemperken op de ..Nederlandsche Nijvwr- h.e id.n tentoonstelling 1325 (Internationaalj ui-tplanttu a000 decoratieve, 3100 half liooge en 10.80-0 Mignon-dahlia'a. Woensdagavond-vuurwerk Woensdagavond 11 uur zal wederom 'n schit terend vuurwerk worden afgestoken, op het daarvoor gereserveerde terrein achter het Lunapark. De laugvewachte Hongaarsehe band Lajos Hegedus is. thans in de American Bar aan gekomen en oogst veel succes. De w.n, burgemeester tut. A. de Jong heeft gistermiddag een langdurig Bezoek aan de tentoonstelling gebracht. Na een rondrit met het miniatuur-treintje, bezichtigde hij met veel belangstelling hal benevans liet gebouw der V.A.N.K. De South Nord-Africa, een straat in Tunis, waar eenige bediüven als leder werkerij,' koperslagerij, zijdeweverij enz. zullen uitge oefend worden en welke inzending is onder gebracht in den hal hij den internationalen hal, zal Woensdag a.sv voor het publiek worden opengesteld. De Section Francais» zal Zaterdag 16 Juni a-s. des morgens te half 13 uur op feestelijke wijze worden geopend. De minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, prof. dr. Slotemaker de Bruine, heeft zich bereid verklaard, daarbij het woord te voeren. Vrijdag a.s. om 10 uur zullen de tambours eu pijpers van het corps mariniers aan het einde der Hoofdallee bij het paviljoen Galand een groote militaire taptoe uitvoeren, onder commando van. sergeant-majoor C„ Witteveen. Couponboekje» verkrijgbaar Vanaf heden worden couponboekjes be schikbaar gesteld', houdende tien coupons voor den prijs van 5 gulden, stedelijke be lasting inbegrepen. JTIBILé Vandaag herdacht de heer G. Jansen den dag waarop hij vóór 25 jaar In betrekking ltwam bij de gemeente Rotterdam, ©e jubilaris werd vanmorgen op feestelijke wijze in een der ge houwen aan de Zaagmolenkade door zijn col lega's ontvangen. De heer F. v. d. Windt sprak hem- na-meus zijn collega's toe en over handigde de-n jubilaris een cadeau. De heer Jansen werd verder nog- toegesproken door zijn distric.ts-c:hef den beer G. J. K. Hendrik man Verstegen en door den Inspecteur C. J. Glaviemaiia, namens de directie. Terwijl in Februari 1927 de eerste van de drie zware roldeuren voor de nieuwe süuis te IJmuiden, door Burgerhout werd afgeleverd en over zee naar IJmuiden werd gesleept en reeds eenige maanden later de tweede deur volgde, is thans de derde, de reservedeur aan de beurt gekomen. Vanmorgen is dit 12 millioen Kg. zware ge vaarte, 55.50 M". breed, 20 M. hoog en 8.40 M dik, met goed gevolg bij Burgerhout te water galaten. De sl-ee-pbooten „Durts-chland", „Italië", ,,AmsteI" en „Spaarne" van den Ned. Stoom- sleepd'ienst voorheen P. Smit, hebben nadat zij de kist in het water vast hadden gekregen, de tocht naar het gemeente-dok ermede onderno men. Daar het eb was, gingen -de „Amstel" en ..Spaarne" voorop, de twee zwaardere s-leep- bo-oten achteraan. Te ongeveer 8 uur ging bet convooi onder de Willemsbrug door. De „Schiehaven" voer voorop met de roode vlag, om ruim baan te maken. Walkapitein v. d. Lee van P. Smit had de leiding. In liet dok wordt de deur wederom van de houten bekisting ontdaan. Zaterdag zullen sleepbooten van het buraau Wijsmuller, welks kapitein» innüddels weten, hoe ze met de grootste deuren der wereld op zee moeten om gaan. deze laatste deur naar IJmuiden bren. gen, wind en weder dienende Gisterenmiddag is brand ontstaan In de keuken van de woning van B. aan den Merula- veg 10. Gasten van spuit 7 biuschten het vuur met den gummislang onder leiding van brand spuitmeester S. vau U». De keukeu brandde gedeeltelijk uiit. Te middernacht ontstond door het omval len van een theelichtje, brand In de achter kamer van de woning van A. M. de W. in de Ommcordsehe straat. Gaaten van spuit 10 biuschten liet yuur mot den gummislang onder leiding v-ati brandmeester A. Visser en hoofd man H. van Dam. De spuiten 7, 6, S en 12 kwamen ter plaatse. Door den geaffecteerde II. de Waard van spuit 6 werden twee kinderen die in bed lagen uit het huis, gehaald en in veiligheid gebracht. Een man. die een lichte verwonding aan zijn arm bekomen had, werd door een geaffecteerde verbonden. Hoewél deze brand zich aanvankelijk vrij ernstig liet aan zien, bleef hat vuur, door liet vlugge optreden der brandweer, beperkt tot de kamer. De bakker N. B. uit de Molensteeg heeft aangifte gedaan dat de oO-ja-rige broodbezor ger J. H. die bij lie-m in dienst was verdwenen is, na een bedrag van ongeveer 50 gulden bij klanten geind, te zijn-er naderio te hebben ver duisterd. Zij bakkerswagen had hij onbeheerd op straat achtergelaten. 'P-en nadeele van den rijwielhandelaar J. W. is voor zijn woning aan het Hudsonplein oen fiets gestolen. Op de Veemarkt werd uit een auto een overjas gestoten, ten nade-aie van B. v. d. S„ koopman, wonende te Hofwijk. UNIVERSITAIRE EXAMENS Te Leiden is gestaagd voor het candldaats- examen wis- en natuurkunde K de beer H. Ex Ier alhier. Te 's Graveahage zijn. geslaagd voor di ploma A de heer-en J. W. F. Storm te Mille- gersberg an C. Dee, alhier. Van het hoogwater wordt morgen verwacht het le getij om 7.03 v.m., het 2e getij om 7.12 mm, Te- Hoek v. Holland wordt verwacht het le getij 4.58 v.m., het 2e getij om 5,21 n.m. Verwadht wordt: zwakke tot matigen N tot N.W. windj meest zwaarbewolkt, waarschijn lijk enkele regenbuien in 'het N„ in het Z. weinig of ge-en regen, zelfde temperatuur. De baro-meter verandert op den voormiddag weinig. Fietsers en wielrijders lichten op van 's avonds 9.45 tot 's morgens 4.12. PROGRAMMA'S VOOR WOENSDAG. Huizen (340.9 M., na 6. urn 1870 M.) 12.30 -1.45 middagconcert, mevr. R. A. v. d. Horst (piano), H. v. d. Horst (cello), H. Hermann (viool); 56 kinderuurtje .o I. v. mej. G. Ing- wersen, mevr. A. v. Eyk—Muller (zang), mej. C. Muller (piano); 8.concert, Mr. C. v. Ry:J De organisatie van den middenstand. To v. d. Sluys (sopraan), Barend Renden (piano). Hilversum (1060 M.) 12.30—2.— lunchmu- ziek door het trio Verhey; 3—4 maak het zelf door mevr. Schaake—Verkozerf; 67.15 concert door het trio Rentmeester; 7.157.45 piano concert van Rend Tte-nard; 8.— concert door het omroep-orkest 1. v. Nicd Treep. Lotte Muskens—Sleurs '~>ng\ r-r-rmxn Leydensdorf (viool), Piet Meershoek. Daventry (1600 M.) 12.20 concert voor alt en tenor; 12.50 dansmuziek; 1.202.20 orkest; 3.05 de Derby-rennen; verslag gedurende den wedstrijd; 3.35 schoollezing; 4.05 lezing: Dieren' in den tuin; 4.20 licht klassiek concert, Th. Gordon (mezzo-sopraan) en strijktrio; 5.35 kin-I deruurtje; 6.20 dansmuziek; 6.40 tuinpraatje;'j 6.50 nieuwsber.7.05 dansmuziek; 7.20 gezond heidscauserie; 7.35 Brahms' pianocomposities; 7.45 causerie: The adventure of life; 8.05 Fred Adlington's kamermuziek-ensemble; 8.20 „The sweepstake", 1-acter van Applin; 8.50 Adling ton's kamermuziekensemble; 9.20 nieuwsber.; O.uu reizigersverhalen9.50 nieuwsber.; 9 55 „.Joodsch muziekfeest". Het mannenkoor van de Synagoge. Gemengd koor en solisten (bariton, bas, sopraan, piano); 11.20—12.20 dansmuziek. Parijs (Radio-Paris, 1750 M.) 10.50—11.—. gramofaonmuziek; 12.50—2.10 klassieke kwar tetten; 4.0*55.05 orkest; 8.5011.20 concert, orkest en sofisten. Langenberg (469 M.) 11.35—12.15 muziek uit den tijd van Fred, den Grooten; 1.252.50 operettemuziek; 6.207.15 orkest; 8.40 W. Buschoff (declamatie), L. Bodmer (bas), R. Evier (cello)daarna tot 12.20 dansmuziek. Zees en (1250 M.) 12.20—5.20 lezingen; 5.20 —6.20 orkest; 6.20—8.05 lezingen; 8.50 sport - causerie; 9.05 zwemcauserie; 9.20 sonates. Prof. Havemann (viool), L, HoffmannBehrendt (piano); 10.5011.50 walsmuziek. Orkest en H. Schnitzler (declamatie). Hamburg (395 M.) 4.35 pianocomposities van Bach Jr.; 6.20 orkest; 7.45 „Othello", opera in 4 acten van Verdi Daarna tot 11.20 dans muziek en cabaret. Brussel (509 M.) 5.206.20 dansmuziek;"'; 6.50 kamermuziek; S.3510.35 orkest. Het -s.s. „Nieuw Amsterdam" va-n tl-e HAL. arriveerde hedenmiddag alhier van New-York via Plymouth en heeft vervoerd 264- passagiers 1st» klasse, 44 toeristen 3de klaas» en 59 paso- gier 3<te kl-ssse KYNOLOGENCLUB Er is alhier door de nog jeugdige Kyjiologe-n- club een eerste beoordeetmgseïitbmateft gehou den. De uitslag fe al-s volgt: Ingekomen waren 18 Dui'tsehe Herdershon den. Als de 3 beste reuen werden aangewezen 1. Wally van 't Kruispunt, eigenaar van Aken Maassluis; 2, Toky. eigenaar A. Berkhout, Rol zenburg; 3. .Bobby eigenaar Kóremans, Maas sluis. Aangewezen als de vier beste -teven: 1. Bina, eigenaar dr. Leerink, Rozenburg; 2. Fridora, eigenaar Spanjersberg,. Maassluis; 3. Allie van den Schoppenhofstraat, eigenaar A. v. d. Meu- lent Maassluis; 4. Noriua, eigenaar J. A. Key- mans, Maassluis. Het bestuur van dezen club heeft voor leden en genoodigden 's avonds een lozing laten houden door den heer Piet-erse uit RottöL'flaai9 HETTTG EL A AH SC OiTCOUTIS De Hengelaarsver. „De Ruischvoorn" heeft een goe-d geslaagd eoneours, gehouden in de wateren dezer gemeente. De prijzen werden behaald ata volgt: le prijs F. Webers; 2e prijs D. de Bruin; 3e prijs J. Huisman; 4e prijs L. van Es; 5e prijs S. Hammer; 6e prijs F. v. d. Boogert; Te prijs A. v, d. Meer. De leiding berustte bij den lieer D. Schepen Vrij iiaaj: 'net Eagelsch van P. F. J. TARDUS. Weer bij kennis? In hoever? Zooals fit haar altijd gekend had, of zooals zij vóór dien noorl- lottigen nacht geweest was? Met kloppend hart ging ik naar haar toe. Zwak en uitgeput, zon der kracht om zich te bewegen of te spreken, sloeg zij haar oogen op, en zag mij aan. Het was een blik van verbazing en niet-herkerrnen, maar een blik, waaruit verstand spralt. Het was. zooals de dokter voorspeld had. Ik had totaal een vreemde voor haar kunnen zijn, zooa s zij mij met haar schoone oogen aanzag, en ze dan weer moe toedeed. Ik ging de kamer mt, terwijl de tranen mij over de wangen Hepen, en mijn hart verdeeld was tiisscben Vreugde en smart, tusscheu hoop en vrees, isooals ik in geen woorden kan uitdrukken. Toen kwam Maeari's gezegde weer uit zijn schuilhoek te voorschijn, en greep mij als het Fare bij de keel, hechtte zich aam mij vast. en liet mij geen rust. wat ik ook deed, om die van mij af te schudden. Waarom kon het niet 'waar zijn? Wat kon anders de reden geweest eiiu voor de misdaad? Zoo lichtvaardig doet men geen moord. Vóór ditmaal had die aarts leugenaar wel eens de waarheid kunnen zeg- pen. Nn het oogenblik dafir was, waar ik om «ebeden had, nu mijn arme lieveling weer W«r al haar vermogens beschikte, werd 11c bevangen en als het ware verpletterd door een laaghartige Teugen, die wiel eens waar kon zijn. O, laat mij bewijzen, dat het een leugen is! riep ik uit. Laat mij da-t toch bewijzen! Maar hoe kon ik dat doen? Kon ik het Pauline vragen? Of kon ik verwachten, dat zij er op antwoorden zou? En als zij dat deed, zou ik dan genoegen kunnen nemen met haar verklaring? O, kon ik Cëneri maar zien! Wat voor schurk hij ook was, zoo'n driedubbele schurk als Macari was hij niet, daar was ik van overtuigd. Ut nam een wanhopig- besluit. Een mensch doet wel eens vreemde en wanhopige dingen, als zijn leven op het spel staat. Voor mij stond er meer op het spel dan mijn leven; het geluk van twee menschen. Ja, fk zou het doen! Krankzinnig als het leek, ik zou naar Siberië gaan en als geld, vol harding, gunst of list mij van aangezicht tot aangezicht tegenover Ceneri kon brengen, zou ik hem de waarheid, de volle waarheid ontrukken. X. Dwars door Europa, dwars door half Azië, voor een onderhoud van een uur misschien met een poiitieken gevangene! Hot was een wild plan, maar ik was vast besloten, het ten uit voer te leggen. Om mij van ëénige kans op succes te verzekeren, tiof ik mijn toebereid selen zoo methodisch mogelijk. Ik wilde mijn moeite niet van tevoren vruchteloos maken door een mogelijke fout van een of anderen ondergeschikte. Ik moes-t. gewapend zijn, met volmachten, die niemand zou durven betwisten. Geld had ik genoeg, en ik wilde er een ruim gein uil. van maken. Ik kon kalm en syste matisch te werk gaan, want het zou nog dagen duren, vóór ik het wagen kon, om Pauline alteen te la-ten. Eerst \)ianneer alle kans op gevaar geweken was, kon ik mijn reis be ginnen. Terwijl het arme kind geleidelijk, maar heel langzaam in kracht toenam, ging ik na, welke vrienden en bekend'en ik had ouder de hoog- geplaatsten des lands. Ik vond er een, die een dusdanige- positie bekleedde, dat liij een gunst kon vragen van een veel hooger geplaatst, per soon dan hijzelf, ea bovendien verwachten kon, dat ik een aanbevelingsbrief ontving voor den Engelsehen gezant in St- Petersburg, benevens afschrift van een brief, die aan hem gezonden werd, met instructies ten manen behoeve. En beide brieven waren voorzien van een eigen handig bijschrift, dat mij van alle mogelijke hulp en bijstand verzekerde. Met deze brieven, en met een credietbrief voor een aanzienlijk bedrag op een bank iu St.. Petersburg, was ilc gereed, om te Vertrekken. Vóór ik ging moesten maatregelen worden genomen voor Pauline's veiligheid en goc.de verzorging, gedurende die maanden van afwe zigheid. Priscilla, dat trouwe wezen,, was ter stond bereid, om aan al mijn verlangens tege moet te komen. Zij had reeds lang bemerkt, dat Pauline ontwaakt was tot nieuw geheugen en nieuwe vergetelheid. Z?' wist, waarom ik dagen lang da kamer van mijn vrouw niet be t-reden had. Zij wist ook, dat er een of ander geheim was, met betrekking tot. de verhou ding, waarin ik to-t Pauline stond, en dat ik een verre reis moest ondernemen, om, dat ge heim te onsluieren. Daarmee waa zij tevreden, zij poogde althans u-iet meer t-e weten te komen, dan ik goed vond, haar te zeggen. Zoodra Pauline sterk genoeg was, moest zij. haar naar zee brengen. Zij moest alles doen, om het haar gemakkelijk te maken, en in alles aan baar wenschen te voldoen. Als Pauline nieuwsgierig werd, en naar mij begon t.e vragen, dan moest zij zeggen, dat ik in het buitenland was, en haar, Priscilla. verzocht had, om voor haar te zorgen,, tot ik terug was. Sinds de koorts geweken was, had Pauline nog niets gezegd over de vreeselijke dead, waarvan zij drie jaar geleden getuige was geweest. Ik vreesde, dat haar eerste verlangen zou zijn, om op eenigerlei wijze werk van do zaak te maken, hoewel ik moeilijk kon zien, wat zij daarmee bereiken kon. Macari had En geland verlaten, den dag na zijn laatste onder houd met mij, en Ceneri was buiten bereik. Ik hoopl-e, dat Pauline te overreden zou zijn, om zich kalm te houden, tot ik terug was, en ik verzocht Priscilla, voor het geval, dat Pau line over een misdaad zou spreken, welke be dreven was door een persoon, die ze kende, haar te zeggen, dat alles in het werk gesteld werd, om den schuldige zijn verdiende loon te geven. Ik vertrouwde, dat Pauline, met haar gewone volgzaamheid, met die verklaring ge noegen zou nemen. Priscilla moest me schrijven; naar St. Peters burg, naar Moskou, en naar andere plaatsen, waar ik mij moest ophouden, op de heen- en terugreis. Ik ilet geadresseerde enveloppen bij haar achter, en zou uit St. Petersburg na der bericht zenden, op welke datums de ver schillede brieven gepost moesten worden. Alles was gereed, en den volgenden morgen zou ik vertrekken. Nog eenmaal wilde ik Pau line zien, vóór ik mij te rusten legde. Zij sliep vas-t, naar Priscilla mij verzekerde. Nog een maal moest ik een blik werpen op dat schoone gelaat, om de zuivere beeltenis daarvan mee te dragen, duizenden mijlen ver. Ik sloop op mijin teen-en lia-ar kamer binnen. Ik bleef bij haar bed staan, en staarde met mijn oog: u vol tranen op haar neer. Haar bleeke, reine gelaat lag op het kussen, haar boezem ging op en neer tengevolge van haar zachte, regelmatige adem haling. Schoon en blank als een engel zag zij er uit, en ik zwoer zooals ik naar haar staarde, dat geen leugen of laster mij aan haar zou doen twijfelen. Doch mijn reis wilde ik niet ongedaan maken. Ik kuste liaar zachtjes op haar slaap, daar, waar het zachte dikke haar begon. Zij bewoog even in haar sluimering, haar oogleden trilden, en ik vlucht-te heen, als iemand-, die op een misdaad betrapt wordt. Den volgenden dag was ik honderden mijlen weg, en had ik ook beter mijn gedachten ver zameld. Als ik ooit Ceneri kon bereiken en dan vernam, dat Macari niet gelogen had, dat men mij dus in alle opzichten gebruikte als een werktuig, dan zou ik althans den grim- migen troost genieten, den man, die mij bedro gen had) in de diepste ellende te zien, met mijn eigen oogen. Ik zou hem zien iuketenen, en boe hij als een staaf geslagen en mishandeld werd. Al was dat het eenige resultaat van mijn talige reis, dan zou ik mij nog ruimschoots beloond achten. Na alles wat ik had doorge maakt, en nóg leed, was deze geestestoestand begrijpelijk. Eindelijk St. Petersburg. De brief, dien ik bij mij had, en het schrijven, dat men mij om trent mij reeds ontvangen had, verzekerden mij een welwille-nde ontvangst bij den gezant. Hij luisterde aandachtig, toen ik hem mijn verzoek voorlegde. Hij wierp het niet ver weg. als zijnde belachelijk. Hij verklaarde, dat het zond-er voorbeeld was, maar bij zeide niet, dat het onmogelijk kon worden ingewilligd. Er waren moeilijkheden, groote moeilijkheden; doch daar mijn aangelegenheid van zuiver per soonlijken aard was. althans zo-nder eenige politieke strekking daar de brieven voorzien waren van het eigenhandig bijschrift van een persoon, die men gaarne- ter wille zou zijn, kon men ook niet zeggen, dat de bezwaren onoverkomelijk waren. Ik moest dagen, mis schien weken lang geduldig wachten, maar ik kon er zeker van zijn, dat alles zou gedaan worden, wat maar mogelijk was. Op dat oogen blik was et" althans volgens de couranten een kleine wrijving tusweben de heide re.-ee- ringen. En soms uitte zich dat daardoor, dat heel wat eenvoudiger verzoeken, da-n het mijne, geweigerd werden. Maar men zou zien... (Wordt Vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2