Woensdag 6 Juuj 1928 Pagina 1 VAN HET R. K. WERKLIEDENVERBOND VERBONDSDAG TE AMSTERDAM DE WONINGPOLIT1 EK DER REGEERING t ONVERDRAAGZAAM? A. VAN CArPELLEN t Een urenlange besloten raadszitting HOOGER BEROEP OP EEN BESLUIT VAN GED. STATEN. DE DIRECTEUR DER H. T. M. Ir. P. M. Montijn opvolger van den heer Wederman BOND VAN SMEDENPATROONS NIEUWE HARING OF HET LOO G.oOOTE BRAND 3 RIETSCHELVEN, 2 SCHUREN EN 2 ARBEIDERSWONINGEN IN DE VLAMMEN DE PENSIOENWET MACHTELOOSHEID VAN HET PARLEMENT EEN AMENDEMENTEN-KWESTIE P. T T. BEDRIJF IN NED.-INDïë CORNéLIE NOORDWAL t MR. POLLEMA LID DER EERSTE KAMER t ONZE MOEILIJKHEDEN. Er is eenigen tijd geleden feest geviei d door de vereeniging de „Evangelische Maat schappijdie werd opgericht, toen de bis schoppen weer in Nederland kwamen. Men Vreesde de „Roomsche dwinglandij", ter- Wijl de ondervinding heeft bewezen, dat de onverdraagzaamheid meer bij die vereeni ging dan bij de Katholieken zat. Met uitzondering van de Lingbekianen en de Kerstenieten is het voor de meeste Nederlanders wel duidelijk, dat de Katho lieken niets meer vragen dan hun recht en geen verdrukking van anderen wen- schen. ook niet waar die in de minderheid sijn. Dit is wel zeer sterk gebleken te Maas tricht waar, tegelijk met den Nederland- schen Katholiekendag ook de Limburg3che Protestantendag werd gehouden in de (in dertijd aan de katholieken ontnomen) Sint Janskerk, die vlak naast de Sint Servaas ligt, waar de Katholieken bijeenkwamen. Op verzoek der Protestanten wijzigden do Katholieken zelfs hun program en ga ven geen koraalmuziek van den toren d ir Sint Servaas om de Protestanten niet te storen. In de liberale „Nieuwe Rott. Crt" werd dan ook geschreven: „Een stralende Meidag! De gansche Maastricht is met vlaggen gesierd, omdat merkwaardig samengaan heden ook is de Nederlandsche Katholiekendag. De Protestanten van Limburg weten wel, dat deze openbare voorbereiding niet hun ter eere is geschied zij komen ook slechts met honderden, terwijl de katholieken duizenden telden maar toch verhoogt zij ook hun feestelijke stemming. De bezoekers komen samen in 't prach tig kerkencomplex van St. Jan en St. Servaas, gescheiden en toch zoo dicht bij mekaar. Welgezinden kunnen in een en ander de uitdrukking zien van de niet slechte verstandhouding waarin de katho lieken en Protestanten van Limburg door gaans levens". Waar de zaken zóó staan, behoeft men waarlijk geen angstkreten aan te heffen over mogelijke „Roomsche overheersching en de heeren Lingbeek en Kersten en hun geestverwanten zouden beter doen met ons stelling te nemen tegen het ongeloof dan zich uit te putten in machteloos en doelloos anti-papisme. Gisteren ia te Amsterdam begonnen de ver bondsvergadering van het R. K. Werkliedenver bond in Nederland, die, onder voorzitterschap van den heer A. C. de Bruyn, gedurende twee dagen in de hoofdstad wordt gehouden, Aan de eigenlijke vergadering ging des mor gens de voorjaars-verbondsvergadering vooraf, eveneens gepresideerd door den lieer A. C. de Bruyn, die bij de opening, de talrijke aan wezigen verwelkomde met een rede, waarin hij o.a. met vreugde constateerde, dat het le dental der vakbonden met bijna 6000 leden toenam in 1927. Na een korte bespreking van het jaarverslag, werd de verkiezing van vier bestuursleden aen de orde gesteld. Herkozen werden de heeren J. Andriessen, A. G. de Bruyn, A. van Hamers- veld en C. J. Kuiper, Wegens 't aftreden van den heer H. J. Spro- kop werd tot lid der controle-commissie be noemd de heer Ter Horst. Des middags om drio uur ving daarop de ver bondsvergadering aan. De voorzitter sprak bij do opening wederom een groote rede uit, waar aan wij het volgende ontleenem. OPENINGSREDE VAN DEN VOORZITTER. Het is op grond van Onze dankbaarheid in dien tjjans, nu de 20sten van deze maand is 'herdacht, dat Leo XIII voor 25 jaar ge storven ia, deze voorjaars-verbondsvergadering gesteld wordt in het teeken van onzen grooten socialen Palts, dat het eerste woord, hetwelk op deze vergadering gesproken wordt, hem wordt toegewijd. Dank aan Paus Eeo XIII z.g. Het is geen wonder, dat Leo XIII de harten van die hem leerden kennen, veroverd heeft; het Is geen wonder, dat met name wij, Katho liek georganlseerden van Nederland, van dank baarheid vervuld zijn voor hem, die ter juister tijd ingreep en ons, de mannen en vrouwen van vandaag, voor geestelijken en socialen on dergang heeft behoed. Wat we, als organisatie- mannen en als organisatie zijn, danken wij voor het overgroot» deel aan Leo XIII. En in verband daarmede kom ik thans tot onze beweging. Dat zij vat heeft op ons volk, dat we leiders hebben, priesters en leeken, die het niet ankel weten, doch het ook mogen en durven zeggen, dat is alles grootendeels terug te brengen tot den grooten pionier Paus Leo. Meer enthousiasme en meer idealisme!! terrein niet rechtstreeks tot uitdrukkig bren gen. De vraag is evenwel gewettigd, of door die afhankelijkheid, onze verantwoordelijkheid te genover de masza, wier belangen wij geacht kunnen worden te vertegenwoordigen, ook maar eenigermate daardoor vermindert? Kunnen wij, ons opzichtens de sociale po litiek en het algemeen belang van onze verant woordelijkheid ontslagen achten? In gaenen deele. Onze principieeie elsoh is: publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie met adviseer&nde, uitvoeren de, rechtsprekende en zoo snel mogelijk, ook verordende bevoegdheid. Het is de eisch van dezen tijd. In onze kring zal daarover wel geen ver schil van meening bestaan. In den partijraad der Katholieke Staatspartij nu, is dit ontwerp aan de orde geweest. En drie van de vier-prae-adviseure en een belang rijk deel van de vergadering waren met ons van meening, dat met bedrijfsorganisatie- thans een zij het bescheiden begin moest wor den gemaakt. De partijraadsvergadering fa achter den rug; de prae-advfaeurs hejhbeoi hnn adviezen ge geven; de discussies zijn gesloten en de voor zitter heetf zijn slotwoord gesproken waaraan spreker niet voldoende houvast heeft, misschien omdat hij de politieke en diplomatieke taal van den voorzitter niet voldoende verstaat. Wat moet het verbond nu verder do-en vol gens de meeniing van het bestuur vraagt spr. Volgens zijn meening kan het verbond in dezen geen pasieve houding ae-nnemen. Binnenkort stelt de Staatspartij haar pro gram vast; twee dingen zijn mogelijk. Klaar en duidelijk kan in dat program worden uitgespro ken, dat van de Katholieke Tweede en Eerste Kamerleden in de eerstkomende wier-jarige pe riode verwacht wordt, dat zij met alle tendien. ste staande middelen zullen streven naar een wettelijke geregelde bedrijfsorganisatie. Als men ons wil verplichten mogen we niets minder dan dat verlangen. Doch bovendien, als men er geen prijs op stelt de beweging aan zich te verplichten en men in het program iets vaag®, iets zwevends neerlegt, waarmede men nog alle kanten uit kan, wat moet, aldus besluit spreker, dan in dit laatste geval het Verbond doen? De heer L. Voorhamer stelde de vraag, hoe het hoofdbestuur denkt over het feit, dat de laatste Katoliekendag is benut voor politieke doeleindeu, hoewel dit officieel verboden ds. De heer Timmermans vestigde de aandacht op het feit, dat verschillende bonden, die bij het Verbond beliooren, nog steeds niet bij de Centrale zijn aangesloten. De macht van het getal schijnt men nog niet overal hoog genoeg aan te slaan. Buiten de Centrale staan nog ongeeyer 6000 onderwijzers, 3000 ambtenaren, ruini 3000 post mannen, 1600 politiemannen en 2000 handels reizigers. Tenslotte stelde spreker aan het Verbonds- bestuur de volgende vragen: Meent het bestuur niet, dat de 5 genoemde organisaties Zich bij het Verbond kunnen aansluiten, en zoo ja. Wil het Verbondsbestuur dan ernstig po. gingen doen om dze aansluiting in den kortst mogelijken tijd tot stand te brengen? Daarna was de WelEerwaarde Pater dr. G. Vrijmoed O.F.M. aan het woord om de ency cliek van Pans Leo XIII ,,Rerum Novarum" te herdenken. DE VOORZITTER AAN HET WOOÏID De voorzitter beantwoordde daarop de bij de algemeene beschouwingen gemaakte op merkingen. Het onderwerp dat door den heer van der Mey® aan de orde is gesteld, aldus spreker, verheugt zich reeds lang in de volle belang stelling van alle leden van het werklieden verbond. Doordat zes vertegenwoordigers van het Verbond in den Partijraad zitting hebben en daar een advisoeerende stem hebben, is het contact tusschen het Verbond en de Staats partij gelegd. Gegeven dus de tegenwoordige houding, kan het Verbond niet verantwoorde lijk zijn voor hetgeen de Staatspartij doet of niet doet. De heer van der Meys vraagt zich af, of het Verbond, in geval de Staatspartij bij de behandeling van het vraagstuk der wettelijke regeling van de bedrijfsorganisatie een kant zou uitgaan, dien het Verbond niet wil, een passieve houding zou moeten aannemen. Spreker zou het hoogst onverstandig vinden wanneer de Staatspartij geen rekening zou houden met de Katholieke werknemers. Mocht de Staatspartij met de belangen van de laatsten onverhoopt geen rekening houden, dan zal het Verbondsbestuur zich inderdaad hebben af te vragen: wat nu? Over het ant woord, dat op deze vraag zal moeten volgen, zal het bestuur alsdan nog met de leden overleg plegen. Op de opmerking van den heer Voorham, dat de laatste Katholiekendag werd benut voor de propaganda van bepaalde politieke richting, antwoordde de voorzitter, dat het bestuur van het Verbond in geen enkel opzicht daarvoor aansprakelijk is, daar het Verbond niet is vertegenwoordigd in het bestuur der Katholiekendagen. Op de vraag van den heer Timmermans hoe het komt dat er nog 16000 Katholieke werknemers buiten het Verbond staan, ant woordde de voorzitter, dat er voor hen, behoudens in gevallen, waarin zich onbe kende bezwaren zouden voordoen, alle reden besaat, zich voor het lidmaatschap van het Verbond op te geven. Als vertegenwoordigers in den Hoogen Raad van Arbeid werden gekozen de heeren A. J. Loerakker, A. C. de Bruijn, J. A. Schutte en van der Meys. De voorzitter schorste daarop de bijeen komst. Te Voorburg is in den ouderdom van 65 jaar overleden de heer A. van Cappelün, oud referendaris bij het hoofdbestuur der posto- rijlen en telegrafie. De huidige toepassing der Woningwet thans en voorheen De besturen van den Nation alen woning raad, den Alg. Bond van Woningbouwvereni gingen en de R. K. Federatie van Diocesane Woningbouwcentrales hebben een adres ge zonden aan den Minister van Arbeid, H. en N. waarin zij betoogen, dat de huidige toepassing van de finaacieele paragrafen der Woningwet, ondanks hetgeen in de ministerieele circulaire van 12 Maart j.l. daaromtrent wordt gezegd, een zeer beperkte is, vergeleken met de prac- tijk der vooroorlogs jaren. Zij spreken de hoop uit, dat, waan- de Minister reeds meermalen heeft te kennen gegeveii de Woningwet weer te willen uitvoeren op een wijize als voor den oorlog gebruikelijk was, de beperkingen, welke zulk een uitvoering in den weg staan, zullen worden uit den weg geruimd. DE SECRETARISKWESTIE TE HALSTEREN. Nadat de gemeenteraad van Halsteren eenige uren in besloten zitting had vergaderd, werd met 7 tegen 4 stemmen besloten in hooger beroep te gaan bij de Kroon, ten aanzien van het besluit van Ged. Staten vau Noord Brabant, waarbij de goedkeuring aan het raadsbesluit om den secretaris te ontslaan werd onthouden. Zooals bekend zal de directeur der H. T. M. de heer A. E. W. Weyerman, met ingang van 1 Juli aftreden. In zijn plaats is met ingang van dienzelfden datum benoemd ir. P. M. Mon tijn, sedert 1911 aan de H. T. M. verbonden. Sedert 1917 is hij onder-directeur. In de vaca ture van onder-directeur zal niet worden voor zien Den 15en Juli van dit jaar zal het 25 jaar geleden zijn, dat op initiatief van de toen te Leiden bestaande smedenvereeniging te Amsterdam de Bond van Smedenpatroons in Nederland B. S. P. N. werd opgericht. In verhand met en ter viering van dit zilveren jubileum, zal van 24 tot en met 27 Juli a.s. te Utrecht het jaarlijksche congres worden gehouden, terwijl in het Jaarbeursgebouw een tentoonstelling is ge organiseerd van alles, wat op het smedenvak betrekking heeft. Gisteren werd ten paleize Het Loo, overeen komstig aloud gebruik, de eerste nieuwe Hol- landsahe haring aangebracht, gekeurd dooi den opperkeurmeester Dropper t en aangevoerd door den stoomlogger Oranje Nassau, schipper Broek van de Dogger-Maatschappij ia Vlaar- dingen. Gisterenmiddag tegen 5 uur brak brand uit in een der drie rietmattenfahrieken van F. Demmenie Jr. voorheen van gebr. van Walsum achter den IJsseklijk te Krimpen aan den IJssel. Drie hoog opgestapelde rietschelven en twee groote schuren waarvan de een geheel gevuld met rietmatten, zijn een prooi der vlammen geworden, alsmede twee der aangrenzende arbeiderswoningen, waarvan een het veerhuis is van vrouw Kwakernaat. Dit huisje lag aan de overzijde van den dijk en is aan de overslaande vlammen ten prooi gevallen. De vierde rietschelf kon nog in allerijl wor den weggehaald. Dank zij de zeer spoedige aan wezigheid van de twee brandspuiten en den slangen wagen dezer gemeente, alsmede de motoTspuit uit Ouderkerk aan den IJssel kon de woning van den fabrikant, met de in de nabijheid gelegen boerderijen behouden blijven. Wegens 't steeds aanhouden van de rietbran den was de hulp ingeroepen van de Rotterdam- sche brandweer, welke met veel stralen water is gaan geven. Alles was verzekerd. Naar de oorzaak van den brand wordt een onderzoek ingesteld. Uit Rotterdam kwamen de motorspuit IV en de drijvende stoomspuit Havendienst IV ter plaatse. In totaal werd met 22 stralen het vuur bestreden. Uit Krimpen werkten twee handspuiten, elk met 2 stralen, twee brand- kranen op het terrein gaven water elk met 2 stralen. De motorspuit uit Ouderkerk werkte met 6 stralen, twee booten „Ideaal" en „Marie" van de firma v. d. Graaf en Kolkman, elk met 2 stralen, de Havendienst IV en de stoombrandspuit IV tenslotte werkten elk met 4 groote stralen. De Roterdamsche hoofdlieden J. Bakker, G. van Siilevoldt, en L. van Gunsteren. als mede Ir. van Dijk, van Gemeentewerken, waren op de „Havendienst IV" medegekomen. De leiding berus|te bij burgemeester J. Aalbers. Den heelen nacht en ook van mor gen bleef men met 't nablusscben aan den gang. De arbeiders zijn thans op de andere fabrieken te werk gesteld. Hoe groot de schade is, kan nog niet wor den geraamd. Vanmorgen is een groote ploeg werklieden begonnen met het oprui miugswerk. BRANDEN. Te Jubbega is de woning van H. de Jager een prooi der vlammen geworden. Te Dussen is Maandag het woonhuis van A. v. d. Pi. afgebrand. TWEEDE KAMER Aan de lijst van wat de Kamer in de ko mende dagen heeft af te werken vóór ze met zomerreces gaat, is alles toegevoegd, wat op dat oogenblik maar voor behandeling gereed is. Zelfs de eindstemming over de wet op da besmettelijke ziekten zal op Vrijdag a.s. plaats moeten hebben. Het heeft heel wat moeite gekost voor het zoover was, maar doordat de heer Bijleveld zijn amendement heeft ingetrok ken, waardoor heropening van de beraadsla ging voorkomen kan worden, zal de voorzitter het er nu maar op wagen. Of het lukken zal, is nog de vraag, want mevr. de VriesBruins kondigde nu reeds aan, dat zij voor de eind stemming toch een voorstel tot heropening van de beraadslagingen zou doen. Steun van den voorzitter krijgt ze in alle geval niet. De wijziging van de Pensioenwet, die na deze regeling van werkzaamheden aan de orde was, is door de regeering feitelijk tegen haar zin ingediend. Niemand beter dan minister de Geer, die de wet van 1922 in het Staatsblad heeft gebracht, weet wat voor bezwaren er verbonden zijn aan de behandeling van een wijziging in deze wet. Door middel van hét recht van amendement werden dan van alle kanten pogingen aangewend, om al óf niet billijke verlangens in de wet te krijgen. Dat de regeering toch met dit ontwerp gekomen is, komt, omdat de practijlc had aangetoond, dat de wet, in strijd met de bedoeling van den wetgever, aanleiding gaf tot grof onrecht. Een poging van de regeering om tot par- tieele herziening te dwingen is mislukt. Ook aan het daarna in de memorie van antwoord geuite verzoek heeft de Kamer niet voldaan, want moer dan een dozijn amendementen is op het ontwerp ingediend, terwijl de heer Gerhard bovendien voor een motie zorgde, waarin gevraagd werd de Pensioenwet geheel te herzien en dus opnieuw op de helling te zetten. Het recht van amendement, waarover de Tweede Kamer beschikt, is altijd moeilijk te omschrijven, want door de bepaling, dat door een amendement niet een heel nieuw element in het wetsvoorstel mag worden gebracht, ls men er niet. Waar is in deze de juiste grens? Zelden is deze niet beslistheid aan te geven, omdat Regeering en Kamer steeds van mee ning zullen verschillen over wat een heel nieuw element is. Kort en goed komt 't hierop neer, dat als de Kamer t-och de amendementen mócht aan nemen, de regeering schorsing van de beraad slaging zal vragen en men dan nog verder van huis is, omdat schromelijke onrechtvaardig heden dan blijven bestaan. Aan duidelijkheid lieten de woorden van den minister-president, zooals men dat trouwens van hem gewend is, niets te wenschen over. Het wonderlijke was Slechts, dat de strijdlustige en moedige commu nist L. de Visser zich daar boos over maakte en dit dictatormanieren noemde. De S.D.A.P, is daar al over heen en de door hen ingediende motie vroeg ook niets aan deze regeering, maar had slechts ten doel om eens uiting te geven aan het gevoelen van de Kamer, opdat een volgende regeering met dat verlangen rekening zon kunnen houden. Begrijpelijk, dat de meer derheid van de Kamer voor dat gebaar niets voelde en de motie verwierp. Toch is minister de Geer bereid om over de amendementen van gedachten te wisselen, maar meer in den geest, zooals dat pleegt te ge schieden bij de algemeene beschouwingen over begroetingen, waarbij ook verlangens worden ter sprake gebracht. Zelden heeft liet parlement zijn machteloos heid zoo duidelijk gedemonstreerd als heden. Het was werkelijk tragisch. De Pensioenwet vormt een ingewikkelde materie en amendementen daarop zijn daardoor steeds moeilijk te aanvaarden, omdat de ge volgen daarvan niet direct te overzien zijn, vooral niet op financieel gebied. De Kamer had daarom, vooral ook omdat de regeering het reeds zoo duidelijk gezegd had in de Memorie van Antwoord in deze omstandigheden beter gedaan zich tot de voorgestelde partieelè her ziening te beperken. Nu moesten de eerste amendementen die behandeld zijn na het on aanvaardbaar van den minister worden inge trokken, al verklaarde de beer Suring ook, dat hij dit bij de andere amendementen niet zoo vlug zou doen. Voor het amendement van de commissie van rapporteurs, verdedigd door den heer v. Dijk, ten opzichte van leeraren bij het niet door het rijk gesubsidieerde bijzondere nijverheidsonder wijs, voelde de minister wel iets, maar niet in den voorgestelden vorm. Een partieele wij ziging om aan het daarin uitgedrukte ver langen tegemoet té komen werd zelfs toege zegd, mits de Kamer dan maar weer niet komt met fundamenteele wijzigingen. Intusschen kan er over de amendementen nog wel een dag worden volgepraat. Over het algemeen was het debat vrij mat en was de Weer Braat er niet geweest, dan zou het een uitermate taaie zit ting geworden zijn. De door hem verkondigde theorieën over het pensioen waren nogal ver makelijk. In dien plattelander schuilt echter een groot filosoof, want hij verkondigde en ver dedigde de stelling, dat de bestaande regeling onbestaanbaar was. Volgens hem zijn ook de ambtenaren de kapitalisten van de tegenwoor dige maatschappij. Geen wonder, dat hij het niet de S.D.A.P. daarover te kwaad kreeg. BANDOENG, 4 Juni De ontvangsten van het P. T. T,-bedrijf bedroegen over April j.l. 2.647.351. In April 1927 bedroegen de ont vangsten 2,513.681. De schrijfster Cornélie Noordwal is te Parijs waar zij sedert jaren woonde, overleden. Naar wij vernemen heeft mr. R. Pollema, advocaat ëfl pf-oeiireur te Leeuwarden zijn benoeming tot lid der Eerste Kamer als op volger van wijlen den heer de Vries aange nomen. Aangezien de S. D. A. P. met risjes zwa righeden in eigen huis te kampen lieeft, vindt „Het Volk" het niet meer dan tactisch om de- aandacht zijner lezers daarvan wat af te leiden en die te vestigen op de „Katho lieke moeilijkheden". Het socialistisch blad heeft de moeite ge nomen uit de verschillende redevoeringen op den laatsten Katholiekendag sombere gedeelten over Le drukken en leest daarin „een schier heillooze angst". ■Nu, zoo angstig zijn wij werkelijk met; eigenlijk plukken wij nu pas de vruchten Van een tijdperk, waarin de Katholieke ge dachte veel minder kon doorwerken dan tlians. Thans verliezen wij vooral die arbeiders, d,e in hun jeugd zoogenaamd neutraal onder wijs ontvingen, En wij stooten bij werkge vers op de nawerking van een geestesgestcl- tenis, die dertig jaar geleden de heerschen- was. Het zijn de droeve gevolgen van vroeger- gemaakte fouten waarvan wij nu de gevol gen moeten dragen. Maar wij hebben, God- da'nk, de zekerheid, dat de fouten niet vast zitten aan ons beginsel maar aan de toepas sing daarvan. Over het beginsel zijn wij al len het eens: en juist op dit. punt staan wij onvergelijkelijk veel sterker dan de socia- r3aten, die zelf niet weten wat hun begin- iSeieii zijn en juist daarover elkaar voort durend bestrijden en verketteren. Natuurlijk probeert „Het Volk" ook weer «n tegenstelling te maken tusschcn de verschillende sprekers: het roode blad doet het voorkomen alsof pater mr. dr. Borret S.J. lijnrecht tegenover mgr. dr. Poels stond. Dat dit niet waar is, behoeft niet ge zegd. Evenmin als de bewering over „de Conservatieve rechtsche koalitie" juist is. „Het Volk" heeft er belang bij zijn lezers valsrh voor te lichten over het Katholicis me; bet is bang voor de sociale werkzaam heid van een man als dr. Poels en het meent, diens groote en inslaande rede te kunnen wegdoezelen door wat kleineerendc Vvoordjes. Als de heeren denken dat wij op sterven liggen en dat de erfenis klaar is, misreke nen zij zich geducht en indien zij door zul ke schrijverij een Roomsch-rood samen gaan op politiek terrein denken te ver haasten, vergissen zij zich al even hard. Zij zullen eerst wat eerlijke waardeering ■*Oor andermans werk en wat goede manle den tegenover andersdenkende leiders moe ten leei'en. v LANDBOUW-TENTOONSTELLING. Vanwege de afdeeling Opmeer en omstreken fran de Hollandscke Mij. van Landbouw werd .te Opmeer een tentoonstelling gehouden, Ale door honderden uit West-Friesland, daar toe uitgelokt door het schoone zomerweer, Werd bezocht. Bovendien was aan deze ten toonstelling een concours hippique verbonden, alsmede een besproelingsdemonstratie. De te vens gehouden paardenmarkt kenmerkte zich door grooten aanvoer; de handel was intus- P£hen slap. Er zijn twee gebieden, aldus vervolgde hij, waarop wij meer enthousiasme zouden willen aantreffen, meer idealisme zouden willen ont moeten; dat is het gebied van de organisee ring der vrouwen en der jeugd. Het kan moei lijk worden ontkend, dat maar slechts betrekke lijk weinige mannen bij hun cultureel en maat schappelijk werk er rekening mede houden dat do vrou'w, ook sociaal, evenwaardig is aan den man; vergeten wordt blijkbaar bovendien, dat er meer vrouwen zijin dan mannén. Wij schenken bij ons werk tg weinig aan dacht aan de positie der vrouwen, hetgeen in zedelijk en maatschappelijk opzicht bedenkelij ker wordt. Zijn wij er ons wel voldoende van bewust, dat de tienduizenden fabrieksmeisjes van tbans, de moeders, de opvoedsters zullen zijn van het komende gedacht? Dat bet voor een belangrijk deel van haar zal afhangen hoe dat volk er zedelijk uit zal zien? Wij doen veelal alsof wij niets bemerken. Er wordt plaatselijk onvoldoende aandacht ge schonken aan de vrouwenorganisaties en wat daaraan vastzit: wij betrekkeu haar te weinig in onze bemoeiïngssfeer. Het tweede gebied betreft de organiseering van hen aan wie wij ons werken en streven zullen moeten overdoen; wien het, hopen wij gegeven zal zijn, te verwezenlijken hetgeen door ons als idaal werd gesteld; de jongens en de jongeren van thans. Onze Katholieke arbeidersbeweging is niet vrij om de arbeidersjeugd te organlseeren ge lijk zij meent dat nuttig is. Zq is van veel en velerlei afhankelijk. En toch kan de juistheid moeilijk worden ontkend, dat onze arbeiders beweging en zij waarlijk niet alleen, in de toe komst, het gi ootste belang heeft bij de vraag, hoe er, in organisatorsch opzicht, met onze jongens en jongeren wordt gehandeld. Al kan die moeilijkheid terstond worden toe gegeven, toch wettigt zij niet dat, in bet alge meen, door de ouderen zoo weinig belangstel ling wordt getoond voor hen, die de toekomst met zich dragen. Voor zooverre het in het verleden ls nagela- ten, meenen wij, aldus spreker, er op te mogen rekenen, dat onze werkers in de naaste toe komst bijzonder ook aandacht aan de organi sering van de jeugdigen zullen schenken. Overigens gaan wij opgewekt de toekomst te gemoet; hetgeen niet zeggen wil, dat wij licht zouden willen heen stappen over de moeilijkhe den, welke soms schijnen opgestapeld te liggen. Daarop deelde sipreker mede, dat het houden van de algemeene vergadering in Amsterdam verband hield met het feit, dat de R.K. Volks bond deze maand zijn veertigjarig bestaans- feest viert ln de hoofdstad. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN' Aan de orde waren daarna de algemeene be schouwingen. De heer van der Meys merkte op, dat hij niets dan lof had voor het vele werk door het bestuur verricht,alsook voor de wijze waarop het bestuur zijn werk heeft opgevat en heeft trachten uit te voeren. Spreker wilde echter enkele dingen zeggen over het vraagstuk van de verhouding van onze Katholieke arbeidersbeweging tot de Katholie ke Staatspartij, vooral in verband met de a.s. verkiezingen en het daarmee op te stellen pro gram. Als ik, aldus spreker, de verhoudingen goed zie. dan wordt de invloed der R.K. arbeiders beweging op verschillend terrein steeds grooter. In sociaal-politiek opzicht toch, zijn wij, als beweging, voor een belangrijk deel afhankelijk van andere organen. Onze Invloed, onze macht, onze sterkte ate beweging, kunnen we op dat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5