VAN DE OLYMPIADE /A HET TROOSTTORNOOI WOENSDAG 6 JUNI 1928 TWEEDE BLAD LH~T SNELLER! HOOGER! NEDERLANDBELGIë TE ROTTERDAM HOLLAND WINT IN EEN AARDIGEN, VLUG GESPEELDEN WEDSTRIJD MET 3—1 DRUKTE OP SPANGEN JULDIGiNG DENiS DE ELFTALLEN ELFRING (Alc. Victr.) KOOLS (N. A. C.) VAN KOL (Ajax) DENIS (H. B. S.) VAN DER MEULEN fH. F. C.) DE TWEEDE HELFT. JéIë 11 1 mm- CHIU-MEXICQ SPEL EN SPELERS WIELRENNEN. DE KAMPIOENSCHAPPEN VAN NEDERLAND. Het is ruim 9 jareu geleden dat een otfi- f- landenwedstrijd tusschen Nederland en Belg te Rotterdam gespeeld werd. Nu het ffrooBttornooi van de Olympische Voetbalspe len de Mr.rus plotseling weer voer het feit steldü was .c: dadelijk groote belangstel!:.ig ivoor deze ontmoeting. Gisterenavond, reeds laag voor het aanvangsuur, dat op 6 uur was ibepaald, spoedde de menigte zich met duizen den naar Spangen, waar het Sparta-veld wel dra door een massa toeschouwers omzoomd rwerd, gelijk er tevoren nog nooit bijeen wan. l\Ve schatten het aantal bezoekers op ruim 30.000. Toch waren niet alle plaateen bezet; op de staantribune, lange zijde, viel nog een open vakje te constateeren, waartegenover etaat dat op den beganen grond voor do over dekte tribune de menschen in rijen van vij ;mar, dik waren geschaard. De regeling rondom bet veld was uitstekend en alles verliep zeer vlot. Wanneer men be denkt, dat het Sparta-bestuur eerst 24 uur tevoren dezen wedstrijd toegewezen kreeg en dn dezen zeer beperkten tijd van voorbereiding de zaken secuur had in orde gebracht, Jan verdient het wel grooten lo£ voor deze presta tie. Ook hiermee heeft Sparta weer bewezen, dat de vereeniging tot groote dingen in staat Is en het bestuur van aanpakken weet. Ruim 6 uur komen eerst de Belgische spe Iers, gekleed in roode trui met zwarte broek, het veld op. Ze worden met een hartelijk ap plaus begroet, Weldra volgen de in licht-oranje blousen en witte broek gestoken Nederlanders, die met donderend gejuich worden ontvangen. De spelers verzamelen zich op het midden veld in hoefijzer-vorm, waarop de huldiging plaats heeft van H. Denis, den aanvoerder van het Nederlandsche elftal, die thans zijn vijf- tlgslen landenwedstrijd gaat spelen en dus juJ-leert als gouden internationaal van den Het eerst neemt Ir. Kips, voorzitter van den N. V. B het woord, die in waardeerende woorden de record-prestatie van Denis memo reert en hem dank zegt voor de uitmuntende wijze waarop hij steeds zich van zijn taak heeft gekweten. Hierna spreekt de heer de Korver, de voor ganger van Denis als aanvoerder van het Ne- derlandsch Elftal, hem toe, om de hulde van Sparta over te brengen. Beide sprekers beëindigen hun woorden met het aanbieden van een grooten krans. Vervolgens spreekt nog de heer Swaehhoven, lid van het bestuur en de elftalcommissie van den Belgischen Voetbalbond, in het Fransch, waarop Denis een bloemtuil met linten in de Nederlandsche en Belgische kleuren, wordt geschonken. Wanneer deze huldiging geëindigd is, laat de scheidsrechter, de Italiaan Achille Gama, opgooien. Denis wint den toss en beduidt zijn collega, Pierre Braine, dat Nederland den wind, die zeer matig van doel tot doel staat, in dé eerste helft in den rug verkiest. De elftallen stellen zich dan op als vo-igt: stormloop, ingezet dooi Weber, wordt mooi door Hoydonckx onderbroken. België krijgt den eersten hoekschop te nemen als van Kol mist; deze wordt goed genomen. Moe-schal kopt in maar de lange armen van v. d. Meuten omvatten het leer klemvast en zijn slanke beenen zenden het ver 't veld in. Onze linkervleugel bemachtigt den bal, Weber zet ver over naar rechts. Tap haalt het nog zet naar het midden, Gehring loopt toe en schiet den bal in het net (1—0). Nederland leidt. België trapt af en onmiddellijk zit het oranje- kwintet weer voor de Bie. Smeets weet een hoekschop te forceeren, Elfring zet hieruit hoog voor doel, waarop Tap in moeilijke positie over schiet. De Bie trapt uit, van Heel vangt den hoogen bal in het middenveld op en zet over naar Elfring, die keurig met Tap samen speelt, op een meter hoogte voorzet en zoo den toe stormenden Smeets in de gelegenheid stelt een lagen kopbal in te zenden, ver buiten het bereik van de Bie (20). Dit is binnen acht minuten het tweede doel punt. De voorsprong vergroot. België zet nu een vinnigeu aanval op, Ver hulst plaatst voor, maar het hoofd van Van Kol onderschept den bal, Elfring en Smeets rennen naar voren, Hoydonckx redt ten koste van een hoekschop. Deze wordt even later door een tweede gevolgd, maar succes komt er niet uit. Aan de overzijde zien we dan Braine over schieten, maar dadelijk is de vlugge oranje- aanval weer in het bezit van den bal; een goede kans wordt weeT geschapen, doch Tap maakt hands. De Bie krijgt druk werk, hij verwerkt een ver schot van Tap, een diagonaal van Van Heel en ten slotte een punter van Smeets, welke den doelman aardig moeite geven Van der Meulen wordt intu-sschen ook niet met rust gelaten. R, Braine eerst en daarna Moeschal zenden harde ballen op hem af, waar bij de doelman eerst gevaarlijk met de vuist terugstompt eu het dan weer ingeschoten leer wel opvangt doch uit zijn handen laat rollen. Er is echter geen Belg in de buurt om de situatie hachelijk te maken. Onze halflinie werkt keurig en opent het spel herhaaldelijk met verre trappen naar de vleu gels. Uit een vrijen schop wegens hands tegen BELGIë: DE BIE (R. C. Brussel) LAVIGNE (R. C. Brussel) HOYDONCKX (Berchem Sp.) P. BRAINE (Beerschot) WEBER (Sparta) VAN AVERBEKE (Beerschot) BIERNA (U. S. Luik) GEHRING (Longa) KROM (R. C. H.) HELLEMANS (F. C. Mechelen) R. BRAINE (Beerschot) O TAP (A. D. O.) VAN HEEL (Feyenoord) BOESMAN (Gantoise) MOESCHAL (R. C. Brussel) SMEETS (H. B. S.) VERHULST (Beerschot) NEDERLAND: DE WEDSTRIJD. Twaalf minuten over zessen trapt R. Braino af, Denis onderbreekt den aanval en zet zijn voorhoede aan het werk. De Bie wordt dadelijk op de proef gesteld, een teruggewerliten bal zendt van Heel met het hoofd naar liet Bel gische doel terug, maar de keeper houdt. Bij den Belgischen tegenaanval trapt. Helle mans ver naast. De volgende Nederlandsche België plaatst Krom den bal bij 't doel. Smeets probeert in te koppen, maar Hoydonckx springt nog h-ooger. Wanneer Kools een hoogen bal voor doel plaatst, loopt de Bie uit, de bal ontrolt hem echter aan zijn armen, doch op dit onverwachte is geen der Hollandsche aanvallers voorbereid, ze krijgen het leer niet te pakken en zoo over leeft het Belgische doel een moeilijk moment. Tap schiet hij den volgenden stormloop net langs den paal, even later kanjert hij over de bovenlat. Een goede Belgische tegenaanval loopt dood op buitenspel. Elfring haalt een bal, die dreigt uit te loe pen, op 't nippertje binnen de lijnen en plaatst dan hoog voor, Tap en Smeets probeeren in te koppen doch Hoydonckx heeft hen buitenspel gezet. Even komt dan van der Meulen weer in actie als R. Braine een scherpen voorzet geeft waar op zijn mede-voorwaartsen echter niet behoe ven in te loopen daar onze doelman zich on middellijk van het leer heeft meester gemaakt. Op en neer gaan nu de aanvallen, welke diep in de wederzijdsche verdedigingen doordrin gen, maar dan of worden afgeslagen of door een slecht schot beëindigd. Tap wordt extra door Hellemans en Lavigne bewaakt; hij krijgt daardoor weinig gelegen heid meer tot gericht schieten maar weet toch nog talrijke handige staaltjes te demonstreeren en het spel naar de vleugels te openen. Een hoekschop op het Belgische doel wordt onmiddellijk gevolgd door een ren van Ver- hulst; zijn voorzet wordt door R. Braine ineens op den schoen genomen, doch de hal vliegt over. Tegen de rust verslapt het tempo weder zijds. Een gevaarlijk oogenblik ontstaat op ons gebied ais de Belgische rechtervleugel Krom en van Kol passeert; Denis onderschept den scherpen voorzet maar trapt een vuurpijl de lucht in, Moeschal vangt op maar diens voet wipt den hal hoog over. Direct is het leer op on se helft terug; nu dreigt het gevaar van den Belgischen linkervleugel: Verhulst plaatst voor maar Denis onderbreekt de combinatie ditmaal voortreffelijk. Krom geeft door naar Tap in vooruitgeschoven positie, deze lost een ver schot, dat de Bie knielend houdt. Een door van Heel ingezonden bal wordt eveneens geretour neerd. Een mooie aanval van R. Braine stuit op bui tenspel; de volgende heeft geen succes door dat dezelfde speler ver naast trapt. Verhulst drijft dan mooi langs Kools maar de voorzet, die volgt is te kort en wordt zonder moeite onderschept door onze verdediging. Ook als P. Braine voorzet, weet v. d. Meulen door uit'oopen de bedreiging af te weren. Spoedig daarop komt de rust. De tweede helft is een minuut end als Tap, zich ineens omdraaiende, een hard schot in zendt, dat echter van te verren afstand gelost wordt om de Bie er mee te passeeren. Dadelijk reageert België met een aanval van den linker vleugel; Moeschal en R. Braine komen mooi combineerend opzetten, van Kol mist, de bal gaat naar R. Braine, die alleen op doel afstormt, hij schiet doch de uitgeleopen van der Meulen slaat het leer met de hand terug en 't gevaar is geweken. We hadden hierbij niet over geluk te klagen! Holland verplaatst onmiddellijk bet spel; juist wanneer Smeets wil schieten, pikt Hoy donckx den bal voer zijn schoen weg. De vol gende stormloop stuit op buitenspel van Elfring. De volgende Belgische aanval wordt geleid door P. Braine doch hij moet voor van Kol on derdoen. Dan probeeren de gasten het via den anderen vleugel; Verhulst kan nog op 't nip pertje voorzetten, maar Bierma schiet hoog over. Een hoekschop, die door de Belgen wordt afgedwongen, wordt door P, Braine goed ge plaatst, Hellemans kopt maar v. d. Meulen vangt op. Onze doelman komt nu nog meer malen in actie; het zijn echter geen schoten die hij in deze periode te verwerken krijgt, doch meer voorzetten, waarbij hij telkens uitloopend en hoog opspringend het leer het veld in Stompt. Een goed staaltje van samenspel tusschen Tap en Weber besluit de laatste met een boog schot, Hooydonckx werkt den bal met het hoofd terug. Boesman onderbreekt den volgenden Hol- landschen aanval, door Elfring in combinatie met Smeets opgezet. Wanneer Tap naar huiten speelt en Elfring scherp voorzet, vangt de Bie uitloopend klemvast op. Eenige aanvallen van België, niet zonder ge vaar, worden door Denis tactisch onderbroken. Even moet dan gestopt worden voor Hellemans, die springend naar een bal willende koppen, mist eu Aan in volle lengte op den grond valt. Hij is evenwel spoedig weer op de been. In vlot tempo gaat bet spel heen en weer. De tweede helft is 17 minuten oud als van Heel den bal naar voren zendt in de richting van Tap, die in zijn geliefkoosde ver vooruitgescho ven positie weer klaar staat; hij rent achter het leer aan, Hooydonckx wil ingrijpen, doch de Hagenaar trapt meteen hard recht vooruit, den hal juist tusschen den doelpaal en de Bie door schietend (30). Nederland leidt met 30. Hellemans zet nu een goeden aanval op en rent van Heel en Krom voorbij, maar zijn ver laag schot is te tam om aan v. d. Meulen veel moeite te geven. De Belgische voorhoede zit nu echter onstuimig op den bal en uit een mooie doorbraak van den linkervleugel der gasten ontstaat, door toedoen van Denis, die als steeds zich uitstekend heeft opgesteld, een hoekschop. Verhulst neemt dezen, zet hoog voor den doelmond, waar R. Braine gereed staat zijn hoofd naar het leer té slingeren; v. d. Meulen graait evenwel den bal voor zijn neus weg en retourneert. Weer is dan Nederland in den aanval, La- vigne redt daarbij keurig. Even gaat. de bal via P. Braine naar de overzijde, maar van Kol zendt hem terug en Tap krijgt weer schiet kans, hij kogelt hard op doel maar het leer stuit tegen Lavigne's hoofd' terug. Een vrije schop voor België wordt door van Averbeke slecht genomen, Kools onderschept den bal, dirigeert hem naar onzen rechtervleu gel doch het schot van Smeets gaat over. Wanneer de Belgische voorhoede in gelijk op gaande linie op ons doel afgaat, redt Kools; hij trapt den bal tegen Moeschal's handen, zoo dat een vrije schop ons deei wordt. Even later een vrije schop tegen ons voor een overtreding van Denis; P. Braine schiet naast. Wegens du wen in den rug door een Hollander wordt op den rand van het strafschopgebied weer een vrije trap tegen Nederland toegekend; P. Braine schiet nu in, doch er is nog niet geflo ten. Hij moet het opnieuw probeeren doch dit maal stuit het leer van een onzer achterspelers terug en wordt dan naast getrapt. Oranje is weer in den aanval, Smeets zet voor, het leer komt tegen het been van Tap, als hij er niet op verdacht is, ook Gehring wordt door dezen plotselingen kans verrast, s j- BOVEN: Een Belgische aanvul, van der Meulen loopt uit om den bal op to vangen. BENEDEN: Een Nederlandsche aanval, doelverdediger do Bie grijpt den bal klemvast. zoodat de hal onbenut achter loopt. Even later schiet Gehring voor zoo goed als open doel naast. Bierna en P. Braine hebben intusschen van plaats verwisseld. De eerste dwingt Kools een hoekschop af, Hellemans vangt den hal op den verkeerden kant van zijn voet, zoodat het leer den niet bedoelden kant op vliegt. P. Braine krijgt daarna den hal toegespeeld door den lin kervleugel, hij komt in strubbeling met Denis doch passeert onzen aanvoerder en schiet dan langs onzen doelman, die er vergeefs naar grijpt (3—1). België verkleint den achterstand. Er zijn nog acht minuten te spelen. Neder land probeert onmiddellijk den voorsprong te herstellen en zit dadelijk voor het Belgische doel, waar de Bie afdoende ingrijpt. P. Braine zet dan aan de overzijde voor, het middentrio zijner voorhoede mist en Kools kan wegwerken. Een vrije schop tegen Krom wordt door Hellemans naar R. Braine geplaatst; deze kogelt hard naast. Boesman zendt nu den bal naar voren, R. Braine rent op doel af, gesecondeerd door van Kol, die het leer nog tijdig kan bewerken om het binnen 't bereik van van der Meulen te brengen, die wegwerkt. Het slot brengt nog eenige vlug op en neer gaande aanvallen; we zien Weber een bal naar doel plaatsen, Elfring zendt onmiddellijk een schot in, doch de bal ketst van de bovenlat terug. Een vinnige aanval van den Belgischen lin kervleugel wordt door Denis keurig onderbro ken. Na den volgenden Belgen-stormloop lost R. Bruine een hard schot maar van Kol werkt den bal met den voet over 't doel; de hoek schop wordt weggewerkt. België komt nog eens terug met een aanval van rechts, doch de voor zet van Bierna wordt door v. d. Meulen onder schept. Daarna wordt het einde gefloten. Het was een zeer aardige, vlot gespeelde wed strijd. Wel droeg deze niet het karakter van de traditioneel© Nederland-België-ontmoetingen met haar heftigheid vaak en kamp in groot- schen stijl. Nu was het spel meer amicaal zon der de onstuimigheid, het hard tegen hard, de uiterste inspanning vergende van de Ant- werpscha en Ainsterdamsche veldslagen. Er werd van weerskanten zeer fair gespeeld. Het tempo werd onmiddellijk hoog opgevoerd en in vlotte aanvallen gingen de partijen gelijk waardig tegen elkaar op. De Nederlandsche ploeg was het best op dreef en de voorhoede goed op schot, maar het laatste kwartier zakte zoowel de vlugheid als de kwaliteit. De tweede helft ging 't weer van een leien dakje en bleef het spel goed van hoedanigheid en interessant om te volgen. De oranje-ploeg heeft een goeden wedstrijd achter den rug. De voorhoede combineerde uit stekend; de vleugelspelers waren er dadelijk in, zoowel Weber als Elfring toonden weer hun heerlijke snelheid en bekwaamheid in voor zetten en schieten. Tap werkte steeds in voor uitgeschoven positie en als hij den hal kreeg, beteekende dit altijd gevaar voor het Belgische doel. Zijn schieten was nu en dan wel wat slordig. Gehring en Smeets vormden goede schakels in deze linie. Van de middenspelers was Kools ontegen zeglijk de beste, hij werkte keurig in aanval lend en verdedigend opzicht. Krom heeft ook zijn best gedaan en met succes, al was hij tegen het einde vrijwel uitgespeeld. Van Heel begon heel goed maar zakte later af; hij scheen veel last neg te hebben van zijn in Amsterdam geblesseerden enkel, terwijl bovendien in aan merking dient genomen, dat hij op 'n hem geheel vreemd zijnde speelplaats stond. De verdediging was als steeds in orde. Denls had een paar zwakke momenten, maar onze aanvoerder wist zich dan onmiddellijk te her stellen. Van Kol was in dezen wedstrijd vol komen zijn evenknie. Van der Meulen verdedigde het doel als van ouds; alleen in het begin leek hij niet bepaald klemvast. De scheidsrechter leidde correct naar genoe gen van heide partijen. De stand voor Nederland van de tegen België gespeelde oficieele landenwedstrijden is nu als volgt gesp. gew. gel. verl. doelp. pnt. 36 18 7 11 85—62 43 DE CHILEENEN WINNEN MET 3—1. Onder leiding van scheidsrechter Folkyskyj (Ned.-Indië) hebben gisteren voor 't troost- tornooi op bet Vitesse-veld te Arnhem de elf tallen van Chili en Mexico tegen elkaar ge speeld, waarvan de overwinnaar Vrijdag zal uitkomen tegen Nederland. De elflallen zijn als volgt samengesteld Onmiddellijk neemt Chili de leiding in bet veld en behoudt deze geruimen tijd. Met een prachtig samenspel, zuiver plaatsen en voor treffelijke balcontröle blijven de Chileenen op de Mexieaansche helft om applausjes in te oogsten voor schitterende trucs. Benfiglio krijgt overvloedig gelegenheid om zich een vlug deel man van groote capaciteit te toouen. Het eerste half uur kunnen de Mexicanen slechts een enkelen keer de achterhoede van Chili bereiken. Het blijkt dat er weinig samen spel in de voorhoede zit, de halflinie geeft de ballen prachtig laag aan, maar Chili geeft geen kans. Bij het zeer mooi stoppen van den hal slaat Benfiglio met zijn handen tegen den doelpaal, maar ondanks de hevige pijn aan zijn wonde weigert hij zijn post te verlaten. De Mexicanen zwoegen hard. Met een hoog schot verrassen zij Hakaohe, die het leer amper kan wegwerken, Garces krijgt den bal en schiet keihard in (1—0). Het is een onverwacht succes voor Mexico, Er is thans ruim een half uur gespeeld. Een vrije trap welke aan Chili voor het Mexieaansche doel wordt toegekend, wordt schitterend benut; met een subliem trucje zorgt Alfaro voor den gelijkmaker (1 1). Als Olguin hij een geweldige tuimeling blijft liggen, wordt het spel even geschorst. De rust gaat in met 11. De tweede helft. Vijf minuten na hervatting van het spel geeft Chili's midvoor zijn club met een schitterenden schuiver de leiding (21). Mexico stelt alles in het werk om bij ttj blijven, maar de rechtsbuiten verknoeit door. treuzelen zeer mooie kansen. De linksbuiten van Chili krijgt spierpijn en kan niets meer, uitrichten. Het spel gaat nu snel op en neer. Chili werkt prachtig, maar mist doorzettingsvermogen en het inderdaad goede spel levert geen resultaat op. De Mexieaansche voorhoede krijgt door den goeden steun der backs mooie kansen, doch, hoewel Hakache vrij zenuwachtig doet, blijft het beslissend schot achterwege. Dit gebrek aan, afwerking maakt den wedstrijd dan vrij saai. De rechtervleugel van Chili ontplooit in het laatste kwartier een zeer doortastend spel en Schneeberger weet enkele minuten vóór het ■einde met een vinnig schot den voorsprong te vergrooten (31). Het einde komt met dezen stand in het voor deel van Chili. De wedstrijd werd door een zeer talrijk publiek bijgewoond. De scheidsrechter leidde zeer correct. De wedstrijden om het kampioenschap van Nederland zullen wat den korten en langen af stand betreft Zaterdag en Zondag a.s. op de Rijs- Wijksche Wielerbaan plaats vinden. Zaterdag vangen de wedstrijden om 3 uur aan. Op dien ddg worden de series en halve beslissingen verre den en vinden tevens selectiewedstrijden plaats ter samenstelling van de Olympische ploeg. De selectiewedstrijden bestaan uit een sprintwed- strijd over 1000 M. tijdrace over denzelfden af stand en een lange-afstand nummer. Door de N. W. Unie zijn de volgende amateurs aangewezen: .Ihr, Bosch van Drakesteijn, J. v. Rossum, M. de Leur, A. J. KuiJs, allen den Haag; S. Hoevens, C. Piets, J. Slesker, allen uit A'dam; A. Braspenning, Zundert; M. v. Oers, Lage Zwaluwe; P. v. d. Reljt, Hoeven; J. Maas, Roosendaal; W. Rensen, Heerlen; J. Pijnenburg, Tilburg; P. v. d. Horst, Itlundert; A. Duffhuia en A. Bockom, Eindhoven en Mazairac, Bergen op Zoom. Zondag vangen de wedstrijden om twee uur aan en wordt behalve de finales sprint en lange afstand nummer de voorwedstrijd van het Stayers kampioenschap verreden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 7