MAANDAG 11 JU-NI 1928 1 MGR. NOLENS SPREEKT t VERDRAAGZAAMHEID BR SCHAEPMANFONDS MGR. PROF .DR. W. H. NOLENS DE ALTIJD IMSPIREERENDE MYSTERIEUZE ZAKELIJKHEID 1Ö.00Ö te Maastricht PROF. D. DRESDEN GOUDEN KLOOSTERJUBILEUM EERW. ZUSTERS FRANCISCANESSEN T€ AMSTERDAMSCHE VELD EERHERSTELLENDE AANBIDDING INTERNATIONAAL KATHOLIEK ESPERANTO-G'GN GRES Het congresboek NA DEN DOOD VAN JAN TOOROP i EEN GEBED VOOR ZIJN ZIELERUST OPDRACHTEN VOOR PORTRETTEN HET OPENLUCHTSPEL TIJDENS DE O. S. Als leider der Nederlandsche afvaardi ging op de internationale arbeidsconfe- rentie te Genève, heeft mgr. dr. Nolens Vrijdag het woord genomen en gesproken over het tempo der ontwikkeling van da arbeidswetgeving. Allereerst werdén de ongeduldigen ge kapitteld: zij moesten eens bedenken hoe veel tijd de Staten noodig hSCIden om be hoorlijk op te treden, dan zouden zij be grijpen, dat een arbeidsconferentie, be staande uit afgevaardigden van allerlei landen en uit allerlei sociale groepen, zoo maar niet één en oordeelbaar kan optreden en keurige resultaten bereiken. Maar wel wees mgr. Nolens er op, dat meer samenwerking tusschen patroons en arbeiders noodig was. De Nederlandsche priester-staatsman her innerde eraan, dat hij reeds in 1926, in zijn rede als voorzitter der arbeidsconferentie, gewezen had op de noodzakelijkheid van de gunstige atmosfeer, die den wil voor wedcrzijdsche overeenstemming in het leven moest roepen. Hij had toen reeds er op ge wezen, dat de omstandigheid, dat de groe pen dikwijls gebonden zijn aan te voren getroffen beslissingen, niet steeds gunstig is om een dergelijke atmosfeer te scheppen In verscheidene landen bestaat een ernstig streven naar samenwerking tusschen ar beiders en patroons. Meer en meer dringt de overtuiging door bij patroons en arbei ders, dat een dergelijke samenwerking op wederkeerige overeenstemming gebaseerd, meer waard is dan de tusscbenkomst van staatsambtenaren. Indien men thans echter ziet, aldus mgr. Nolens, hoe het met betrekking tot de sa menwerking tusschen de patroons- en de ar beid, vsgroep in de internationale arbeids conferentie staat, dan moet men wel erken nen, dat de toestand hier in tegenstelling sta tt tot de logische en redelijke streving naar steeds meer samenwerking. Menig maal zijn arbeiders en werkgevers hier voor zien van bindende mandaten van hun be roepsorganisaties. Menigmaal zijn boven den de ipslissingen van de groep, ook wanneer zij slechts bij meerderheid van stemmen genomen zijn, bindend voor de minderheid. Z'oowel de werkgeversgroep als de arbeidersgroep hebben beide deze zelfde minder gewenschte practijk. Het zou van belang'zijn voor den vrede ia het bedrijf, aldus eindigde mgr. Nolens, indien arbeiders en patroonsgroepen geza menlijk bijeenkwamen en trachtten tot. overeenstemming te komen voor elke groep onveranderlijke besluiten nam. In plaats van de bijeenkomsten der afzonderlijke groepen, wenschte hij dus gecombineerde bijeenkomsten. De. rede van mgr. Nolens zal best begre pen zijn; daarvoor was zij duidelijk genoeg maar of zij veel succes zal hebben staat te bezien. De groepen van patroons en ar beiders staan hier weinig vriendelijk tegen over elkaar. Daarbij komt nog, dat de so cialisten een ongeëvenredigd-groote macht uitoefenen en zoowel fascisten als Christe- lijken zouden willen uitsluiten. Zoolang de zaken zoo staan, behoeft men voorloopig niet op veel verbetering te rek (men liet was zelfs van Burink te bar, toen het Rotterdamsch gemeenteraadslid Ker sten broeder van den „dominee" be daard te kennen gaf, dat Rotterdam be stuurd moest worden in „protestantschen" (bedoeld is: staatkundig-gereformeerden) aim. Toen de heer Kersten verklaarde, dat hij wèl subsidie weigerde aan „hizondere" rich ting, maar niet aan de zijne natuurlijk, verklaarde do communist: „Jij bent nóg brutaler dan ik". De Raad van Rotterdam heeft den bru talen collega in zijn witte kleedingstuk la ten staan en lief het Katholiek stations- werk zijn subsidie- behouden. Alleen de hee- ren Kersten envan Buruok stamden tegen: de anti-papist en de communist! Zou de eerste nu nóg niet begrijpen op het verkeerde pad te zijn? En heeft het geval tc Maastricht, waar over wij verleden week reeds schreven, hem niet geleerd, dat de Katholieken de onverdraagzamen niet zijn, maar zelfs daar, waar zij ver in de meerderheid zijn, gaarne 't hunne er toe bijdragen anderen ter wille te wezen? De torenklokken werdén te Maas tricht stil gezet om de vergaderde Protes tanten niet te storen. Neg een sterk staaltje heeft zich dezer da gen voor gedaan. In een Brabantsch dorp zou namelijk de „Koopman, van Venetië" gespeeld worden, het stuk waarin de oude Bouwmeester zulke successen behaalde. De in het plaatsje wonende Israëlieten hadden bezwaar tegen de opvoering en deze werd geschrapt van het programma. Als de heer Kleerekoper het weer eens over klagende Katholieken heeft, moge hij zich herinneren, dat deze ook op de klachten van zijn geestverwanten letten. „Een practicus van den eersten rang, een strateeg van zeer bijzondere kwaliteiten en verrassende beslissingen" „In schijn nuchter koel, inder daad vol krachtig tempera ment, eenvoudig van uit drukking,... en bedacht" Naar wij vernemen heeft het comité voor het dr. Schaepinanfonds te Maastricht ongeveer 10.000 gulden aan giften ontvangen, terwijl de huiscollecte nog moet plaats hebben In het jongste nummer van ,,De Vrijheid" „draait" de heer' D. Hans nog eens een parle mentaire film over Mgr. dr. Nolens af. „Een van de eerste beelden, die ik hier nu ongeveer zeven jaar geleden op m'n Film vertoonde, droeg tot titel „De groo-te souffleur". Dat was Nolens. Ik heb van die scbets toen bijzonder veel pleizier gehad. Al dadelijk kreeg ik een zeer waardevol souvenir: het portret van den staats man zélf, met z'n handteekening en een op dracht. En later wijdde Ritter in 't Utrechtsch Dagblad een beschouwing aan m'n schets, die bijzonder vleiend was. Ik mag dus aannemen, dat mijn artikel geslaagd was. En waarom, waaitdoor whs het geslaagd? Door de wijze, waarop de figuur van Nolens ftij had gc-inspi- reerd. Laat mij dat maar ronduit zeggen. Want dat is toch wel het merkwaardige; er gaat van deze koele, nuchtere, zakelijke figuur een zeer bijzondere inspiratie uit, ook al omdat zij om-dat zij zooveel te raden en te door gronden geeft. Ik kom hierop naar aanleiding van een aar dige karakteristiek over dr. Nolens, die ik las in „Het Gentrum" en die vermoedelijk geschre ven is'door mr. Aalberse, iemand dus die den leider van zijn fractie zeer goed kent. Bij wijze van uitzondering wil ik hier, in mijn rubriek, nu eens die karakteristiek van een ander over nemen. Zij heeft betrekking op een rede, door dr. Nolens gehouden in de vergadering der Ka tholieke Staatspartij. Hier is zij; 9 „Dr. Nolens bezit het geheim, om een rede vol wijsheid en tintelend van actualiteit te hou den, zóó, dat zij aan velen voorbijgaat als een doodgewoon openingswoordje. Dit wordt minder door de voordracht dan door den vorm veroorzaakt. Die vorm is zon der eenige berekening op oratorisch effect, precies en zoo kort mogelijk zeggend, waar 't op aan komt, geen franje, maar ook geen om schrijving, geen verduidelijking door toepassing op hedöndaagsohe feiten, in schijn nuchter- koel, inderdaad vol krachtig bedwongen op stuivend temperament, eenvoudig van uitdruk king, ieder woord, echter precies afgewogen, weinig op schrift gesteld, schijnbaar improvi satie, maar stuk voor stuk in uren. waoittelens, of schijnbaar in een krant lezend op een bank aan het zeestrand, bedacht, doordacht en over- daoht. Alleen wie let op ieder woord, op elke nuance, op een intonatie, op een korte rustpoos tusschen twee woorden, en dan van alle actu- eele omstandigheden op de hoogte is, verstaat wat dr.. Nolens heeft willen, zeggen, en ook werkelijk gezegd heeft. Een rede van dr. Nolens is gesproken ste nografie: ze behoeft uitwerking, om door een gewoon hoorder te worden verstaan. Er is hier een dtrSftele vergissing, de eene veroor zaakt door de andere. Er is een vergissing bij den spreker. Hij meent werkelijk, dat, als hij zijn aphoxismen heeft gezegd, lang bedacht, doordacht, overdacht, zijn hoorders nu ook alles begrepen hebben, wat hij heeft willen zeg gen, en ook inderdaad, als men maar op ieder woord let, gezegd heeft. De andere vergissing is bij den doorsnee- hoorder. Als 't uit is, bemerkt hij d-ait, omdat de spreker weer gaat zitten. De rede is steeds zonder „een slot dat pakt". 't Is uit, omdat do spreker precies alles gezegd heeft, wat hij meende dat op dat oogemblik door hem gezegd moest worden. Bn de doorsnee-lioordcr kijkt zijn buurman eens aan: is dat alles? En eerst veel later, na. jaren, wanneer dr. Nolens zelf nog eens aan die rede herinnert en er een stuk van citeert dezelfde gedachte zegt hij nooit tweemaal: hij citeert dan w-a-t hij vroe ger gezegd heeft om te betoogem, dat hij toen al gezegd heeft, wordt dit den doorsnee- hoorder duidelijk, dat dit werkelijk ook zoo is". Ik aarzel niet, de hier gegeven karakteris tiek van een zoo merkwaardige figuur ais No lens voortreffelijk te noemen. En: Men besahouwe bet dan ook niet als critiek, d-ooh als een opbouwende poging o-m het beeld, van die figuur goed voor oogen te krijgen, wanneer ik niettemin verklaar, dat de beschrij ving onvolledig is. Dat redevoeringen van den heer Nolens zijn, kunnen zijn, als gecondenseerde argumenta tie, saamgeperste zakelijkheid, is volkomen juist. Een ander Roomsoh blad heeft, naar aanleiding van bovenstaande beschrijving, de aardige, maar toch eenigszlus wrange opmer king gemaakt, dat men. dus altijd zoo iets als een philologen-co-ngres zal moeten beleggen, om een rede van Nolens te verstaan, te verkla ren, uit haar windselen te halen. Hoe komt dit alles? Ik stipte het in den aanvang aan: om dat Nolens toch dikwijls zoo veel te raden geeft. Inderdaad daarin heeft dé schrijver in „Het Centrum" gelijk er is misschien nooit een staatsman geweest, die zoo ahsoluut-weinig hechtte aan den vorm van een rede, als No lens. fffijn redevoeringen zijn nooit ln een ze- keren stijl opgebouwd, nooit gedecoreerd, nooit oratorisch verzorgd. Wil dit zeggen, dat ze slor dig zijn? In geen enkel opzicht. Ze zijn alleen maar zakelijk. Van franje moet Nolens niets hebben. Vuurwerk-uitspattingen versmaadt hij: Aan peroraties heeft hij haele families dood. Z'n speechen eindigen even plotseling als een moderne jasz-band-mop: men verge-ve mij de vergel ij king, die overigens de dwaasheid zel ve: is, Maar én nu komt er een kant van No lens' bijzondere figuur, die in de Centrum-ka rakteristiek over het hoofd is gezien. ter wijl Nolens gewoonlijk spréékt om véél, spreekt hij toch ook wél eens om weinig te zeggen. Diplomaat. Er zijn redevoeringen van hem, waar zelfs het meest-doskundlge Philologen-oongTes geen uitgewerkte en verklarende schets van zou kun nen geven, omdat hij aan een zekeren plicht tot spreken niet kunnende ontkomen zich fijn op de vlakte heeft willen houden. Toege geven, vele zijner speechen .zijn als gesproken stenografie, juweeltjes van oordate, practische, knappe zakelijkheid; noten, die men moeilijk pellen kan, maar als men ze gepeld heeft, komt de blanke en rijpe pit te voorschijn. Doch an dere redevoeringenmen zet de noot tus schen de kiezenze is gekraakt, dadelijk.. maar de pit, néén, die is er eigenlijk niet. Zie dan heeft Nolens niets willen zeggen. Dan heeft hij. het vertikt om te steuografeeren. En juist door deze twee-zijdigheid is deze staatsman soms zoo moeilijk te doorgronden O!: dat hij niets zonder eenige bedoeling doet, staat vast. Hij is een practicus van den eersten rang, ©en strateeg van zeer bijzondere kwali teiten en verrassende beslissingen. Maar be- teefcent dit, dat men de stenografie sleohts heeft uit te werken, om tot denzin te komen? Wel nee®. Het moeilijke van de stenografie is im mers juist de uitwerking, en don vooral voor anderen: wie de stenografie van Nolens wil gaan uitspinnen, nu, die moet ter dege oppas sen. Laat mij een groot voorbeeld noemen: Nolens' h-ouding in liet mement, toen beslist moest worden over de afschaffing van het ge zantschap bij den Paus, als gevolg waarvan het ka,binet-C©lb'n viel. Er zijn tal van verkla ringen van die houding gegeven, tal van hoog politieke uitleggingen, maar is er iemand die weet, welke de juiste is? Alleen Nolens zelf. Hij is de eenige, die z'n stenografie kan uit werken. Dat is het interessante van deze figuur: ze geeft zooveel te raden. De Nolens-puzzle! Daarom moet men het niet zoo voorstellen, of men een rede van den staatsman sleohts heeft uit-te-werken, om tot haar inhoud en bedoeling te bomen. Dit is zeker dikwijls juist. Maar lang niet altijd. Want soms komt men dan tot géén enkele bedoeling. En soms tot twee, of drie, of vier. En zou dan heit aantal van die bedoelingen juist niet in de-bedoe ling hebben gelegen? Nog iets. Notens spreekt in het parlement betrekkelijk weinig en stellig het minst van alle leiders. Maar hij heeft er den meesten in vloed. Eenerzijds natuurlijk: door de sterkte van z'n iraetie. Anderzijds echter, omdat hij zoo dikwijls voor zich spreken laat. Het komt herhaaldelijk voor in heit debat, dat men eén rede van den katholieken leider verwacht, maar dat een ander lid der fractie optreedt, Weest overtuigd, dat Nolens dan spreekt door zijn mond. Dat de spreker een dictaiat voor leest, zoo al niet naar den vorm, dan toch naar dien inhoud. Dan heeft Nolens inderdaad gestenografeerd, en dan werkt de spreker in min of meer vrije vertaling uit. Echterde opmerking van het roomsche blad inzake het philologen-c-onigres kan ik mij best voorstellen. Want juist omdat Nolens een man is van zoo strenge zakelijkheid en van: gecomprimeerde argumentatie, juist daarom: is hij geen volksredenaar, geen spreker voor gTOote vergaderingen: voor eenvondigen van. geest is hij weinig-boeiend en voor hen zou; inderdaad een populaire overzetting van No lens' redevoeringen gewenscht zijn. Wat mij betreft: deze groote acteur op het staatkundige en parlementaire tooneel, die z'n rol altijd zoo boelend speelt, wiens stille spel en mimiek verrukkelijk zijn, en die er nooit tegen op ziet van het tooneel te verdwijnen, mits hij dan maar (maar!) in het souffleurs- hokje mag zitten een plaats waarvoor hij zelfs een zekere voorliefde koestert deze groote acteur is altijd waard dat men hem ga deslaat. Mén kan nooit genoeg over hem schrijven. Hij inspireert altijd. Hij ls fan een romanti sche, half en half mysterieuze zakelijkheid. Zijn stenografie is niet het stelsel-Groote of het stelsel-Stolze-Wery, maar zij is geheel oor spronkelijk^ Stelsel-No lene. Beklagenswaardi gs, die het Voet uitwerken!" Eervol ontslag aangevraagd als hoogloeraar te Delft. Wegens zijn benoeming tot directeur der N.V. Machinefabriek „Jaffa" te Utrecht heeft prof. ir. D. Dresden tegen 1 September a.s. eervol ontslag verzocht als hoogleeraar aan de Tech nisch© Hoogeschool. Woensdag 13 Juni e.k. hoopt de Eerw. Zus ter Théodosia in de wereld Elisabeth Mol uit Wervershoef, te Brielle, den dag te herden ken, dat zij vóór 50 jaar in de orde trad der Eerwaarde Zusters Franciscanessen te Salz- kotten. Ruim 25 jaar was dé gouden jubilaresse ln het klooster te Brielle werkzaam, bij het on derwijs in de fraaie en nuttige handwerken, waarvan zij steeds de leidster was. In de dagen toen er nog geen modevakschool te Brielle bestond, werden door tal van meisjes vooral van niet-kathoiiekan hare lessen ge volgd en de leerlingen zullen met dankbare herinneringen aan het bij de Jubilaresse ge noten onderwijs terugdenken. ;--5ü Velen in den lande, hoe zou bet anders kunnen, zullen een levendige belangstelling behouden hebben voor den groei en de ontwik keling van de parochie van O. L. Vrouw van den Vrede te Amsterdamsohe Veld, waar de booze daad van den heiligschennenden diefstal, ruim drie jaren nu geleden, zulk een zegenrijk effect te voorschijn riep. De devotie van eer herstel jegens bet Allerheiligst Sacrament leeft en bloeit nog onverminderd in de parochie voort. Daarvan legde de viering van den derden verjaardag van den heiligschennenden diefstal een paar weken geleden wederom treffend ge tuigenis af. Des morgens werd een algemeene H. Communie van eerherstel gehouden door de parochianen. Voor de Hoogmis werd het Aller heiligste, evenails zulks op alle eerste Zon dagen van de maand 't geval is, ter aanbidding uitgesteld tot na het Lof. Na het Lof had we derom de processie plaats met het Ons Heer naar het kruis, dat op de plaaits is opge richt, waar in 1925 het heilig tabernakel met de H. Vaten in het veen gevonden werden. Het was een eenvoudige, maar in haar eenvoud wederom-treffende plechtigheid. In tusschen, en de vele vrienden van pastoor Veitman zullen dat met genoegen ver nemen, staat de parochie weer voor een nieuw .ontwikkelingsstadium. De actieve pastoor is n.I. voor eeniigen tijd in overleg getreden met de Congregatie der Zusters Franciscanessen, missionarissen van Maria, die in ons land tot dusver alleen een stichting (postulaat) hebben op de Nieuwe Heerengraoht 103 te Amsterdam en te Maas tricht. De zusters zullen nu ook naar Amsterdam- sohe Veld komen om daar haar zegenrijke werkzaamheid uit te gaan oefenen. Op de eer ste plaats zullen zij de eerherstellende aan bidding van het Allerheiligst Sacrament op zich nemen. Het ontwerp voor dien bouw van bet klooster is reeds gereedgekomen. Aangezien dit in ver binding zal staan met de parochiekerk, kan de aanbidding door de zusters in de parochiekerk geschieden. Er gaat zich dus in de parochie te Amster- damsche Veld een nieuwe kern vormen van godsdienstig leven, van beschaving en. ont wikkeling. 50-JARIG KLOOSTERJUBILé VAN BROEDER ALEXANDER. Begin September wordt er in de orde van de Onbevlekte Ontvangenis van Maria, een onzer meest bekende Broederorden op onder wijsgebied, een niet alledaagsch feest gevierd. Onze alombeminde en gevierde Broeder Alexan der herdenkt dan in liet pensionaat „St. Louis" te Amersfoort den dag, waarop hij voor 50 jaren trad in de orde van de Onbevlekte Ont vangenis van Maria. Tal van jaren heeft hij zich aan het onderwijs gewijd, waaraan hij zich met zulk een voorbeeldigen ijver en plichts betrachting heeft gegeven, dat het nu nog steeds de bewondering en eerbied afdwingt van velen zijner oud-leerlingen. Wij meenen dat een dergelijk jubilé van een dusdanig eminent leeraar op een werkelijk waardige wijze door een talrijke oud-leerlingenschaar be boort herdacht te worden. Van verschillende zijden werd ik aange zocht een oproep te doen tot vorming van een comité om onze hulde en dankbaarheid tot uiting te brengen in een huldblijk, den jubilaris waardig. Ik verzoek dan allen, zoowel oud leerlingen als bun, die door de veelzijdige ta lenten van broeder Alexander met hem in connectie zijn geweest of met hem hebben sa mengewerkt en met dit plan sympathiseeren hun bewijs van instemming aan onderstaand adres op te geven opdat een definitief comité gekozen kan worden en de huldiging in alle opzichten zoo grootseh mogelijk moge slagen. PIET VOLLAERTS, Auegang 12, Haarlem. Zoo juist is het Congresboek van de pers ge komen. Het telt 70 bladzijden en ziet er keu rig uit. Zoowel de samenstellers als de druk kers hebben er eer van. Wij kunnen ons voor stellen, dat het heel wat moeite gekost heeft, zulk een geheel te krijgen. Het boek bevat, be halve het volledig program van het Congres, verschillends lezenswaardige artikelen. Vooral 'het prachtig geillustreerd en vloeiend gesti leerd artikel over Tilburg, de Congresstad, (door den heer P. Schendeler) zal door ieder een, en zekef ook door de buitenlanders met genoegen gelezen worden. Ook vooraan staande Esperantisten uit alle deelen vau Europa zijlf er aan 't woord! Al len zijn vol enthousiasme voor het aanstaande Congres, allen drukken hun vurig verlangen uit, naar Tilburg te komen en kennis te maken met hun Nederlandsche Geioofsgenootea. Aan het einde van het boek nog een verzameling van scboone Esperauto-liederen. In één woord.: Het Congresboek mag er zijn! Laten nu velen zich spoedig als deelnemer van het Congres opgeven, dan ontvangen zij onmiddellijk het Congresboek, enz., opdat het L. O. K. voldoening hebbe van zijn werken en zwoegen en ons Katholiek Congres niet behoeve achter toestaan bij de neutrale Congressen; „maar vooral, opdat het doel bereikt worde, dat met dit Congres beoogd wordt, nL: Het be vorderen der belangen van het Katholiek On derwijs en de nauwere aaneensluiting van alle Katholieken der geheele wereld. Men wende zich tot den heer P. Verspeek, Broekhovensche Weg 100, Tilburg.. Fr. WIGBERTUS VAN ZON, I Reusel, STILLE OMGANG TE BREDA. Als intentie voor den op Zondag 17 Juni té Breda te houden Stillen Omgang is door Z. D. H. Mgr. P. Hopmans aangegeven: „Bevorde ring van de Zondagsheiliging". Onder het Pontificaal Dof zal de feestpredi katie gehouden worden dow den Zeereerw. pater H. de Greeve S.J. i -J.nü-i—i-imkiJAi J i-j. „De Gemeenschap" van deze maand publi ceert den tekst van een gebed, uitgesproken bij de 1-oorop-herdenking in de kapel der Reinilda- sticbtmg te 's-Gravenliage na een Requiemmis opgedragen voor de zielerust van den meester. ,,In den naam des Vaders en des Zoons en des H Geestes. Amen. O God, aan Wien wij zoo juist Uw Eengebo- ren Zoon Onzen Heer Jesus Christus als zoen offer hebben opgedragen, wij bidden en wij smeeken U, Uw grooten en getrouwen die naar Joannes, dien Gij U gewaardigd hefbt weg te roepen uit den tijd zijner ballingschap, too te laten tot het licht Uwer heerlijkheid en da genieting der oneindige geneugten. Gedenk, o Heer, in Uw onbegrensde alwe tendheid, hoezeer Uw dienaar de schoonheid beeft vereerd en liefgehad als de afstraling van Uw wonderheerlijk en oneindig Wezen en haar heeft voortgebracht met zijne handen' tot, troost en stichting van ontelbaar velen, en gelieve hem daarom- tot loon voor zijne werken op te nemen tot de aanschouwing der onbe. smette en onvergankelijke Schoonheid, die Gijzelve zij t. Herinner U, o Heer, hoe hij vol godsvrucht en ontroering den kruisweg van Uw mensch- geworden Zoon gevolgd heeft met het werk van zijne handen, en gewaardig U daarom, hem deel te geven aan de vruchten der ver lossing, en hem de verheerlijkte wonden ta toonen in het glorievolle Lichaam van den eens gekruisten Zaligmaker. Gedenk, o God van liefde, hoe hij ontelbaar velen gastvrij ontvangen heeft in zijne wo, ning en aan zooveleu hunner den weg ge< wezen naar het land der schoonheid, en ge waardig U daarom, hem goedertieren op ta nemen in Uwe eeuwige woningen en hem het land der eeuwige beloften binnen te voeren, O God van onuitsprekelijke goedheid, ge denk, hoezeer Uw dienaar de arme en onwe. tende heidenkinderen heeft liefgehad en hoog geacht, en ook daarom zoo dikwijls heeft ver-, toefd op deze plaats, waar wij U voor zijna zielerust het Offer van Uw Eengeboren Zoon hebben opgedragen, en gewaardig U daarom, zoo bidden en zoo smeeken wij, in hem do belofte te vervullen van den Goddelijken Leeraar aller volken: „Zalig da barmhartigen, want zij zullen barmhartigheid verwerven." Gewaardig U, o God, Uw dienaar te g§lei« den tot voor Hen troon Uwer nooit-volprezen Moeder, en hem de volle schoonheid te verton, nen van Haar, Wier heerlijkheid hij voor gevoelen mocht op de oogenblikken zijner be zieling, en Wier glorie hij verkondigd heeft door het werk zijner handen, vol wijding en vol piëteit. Gelieve hom, o God, deel te geven aan het gezelschap der Engelen en der Heiligen, ia Wier midden hij zoo gaarne reeds verwijld® met den geest in de dagen zijner ballingschap^ en gewaardig U, hem te verzadigen met do vreugde der rechtvaardigen, die hij reeds op aarde stralen zag in de oogen der godvrueh- tigen. Moge, o God, zoo smeeken wij, het licht der eeuwige schoonheid opgaan voor de ziel van Uw bevoorrechten dienaar, wiens geheele leven één zucht naar schoonheid was; moge do eeuwigo verkwikking hem verzadigen, die zoo- velen heeft verkwikt en nog verkwikken zal met het werk zijner handen. H. Maria, Moeder Gods, bid voor hem. De Heer geve hem de eeuwige rust, en het eeuwige licht verschijne hem. Dat hij ruste in vrede. Amen. In den naam des Vaders en des Zoons en des H. Geestes. Amen." KALVINISME EN KUNST 03. Kersten en gewijde muziek WAT AANBEVOLEN WORDT OM ER NAAR TE LUISTEREN!! Aan het Kamerlid cLs. Kersten werd in Da CU r ist.-(tere tor ui. Ba mi cc-" do vraag igeisiteld, hoe zijn oordeel luidde ovor de opvoering van Passionen en dergelijke muziekwerken zelfs in kerken, In „De Banier" geeft da. Kersten daarop het volgende antwoord: „Wij gevoelen niets voor muziek, welke het lijden des Heil ami a tot voorwerp kiest. Wié van muziek houdt, laat hij naar muziekstuk ken luisteren gaan. die den slag hij Waterloo of zoo iets vertolken. Voor ome ligt er altijd iets stuitends in, zóó moest man toch geen muziek gaan „genieten". Wij verwachten dat er Christenen zijn, die het zoo zeer aangrijpend vinden en dat past wel eemigszims bij het ge- voels-CLi(riistendom van onze tijden. Evenwel moesten wij niet wijzer zijn dan God. die Chris tus door de prediking van 2ijn Woord en niet door stemme heelden of muziek wil verkon digd hebben. Wij kunnen het ons nu eenmaal moeilijk indenken, hoe iemand, die bezet is met diepe indrukken van dat gewichtvol lijden en sterven des Verlossers, zich kan vermeien in dergelijke muziek". Joan Collette zal, naar wij vernemen, een portret schilderen van zaliger prof. dr. De Langen Wendels O.P., voor de Universiteit te Nijmegen. Wijnand Geraedts kreeg opdracht het por tret te schilderen van den nieuwen missie bisschop Mgr. C. Jurgens. Wie voor de uitvoering zal zorgen Met medewerking van het N. O. C. werd door de financieel© commissie van bet Openlucht spel „Ichnaton" opgedragen aan den heer P. Pilkes, architect te Zeist, het ontwerp en de uitvoering van den houw der décors met po dium, enz. De uitvoffring zal geheel gelijk zijn aan die, welke tijdens de lustrumfeesten 1926 door het Utrechbscha Studentencorps werd gegeven, toen ook 4a verzorging der déco-rs enz., werd opgedra@«B aan den heer Pilkes.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 10