DEMONSTRATIE VAN DE KAATSSPORT handelsberichten. MAANDAQ 11 JUNI 1928 SPORT EN SPEL VOETBAL. FEIJENOORD-MEXICO 4-3 LAWNTENNIS. NEDERLAND-OOSTENRIJK LUCHTVAART, LUCHTVAART IN NEDERLAND. DE BEOEFENING IN ONS LAND HET yERLOOP VAN HET SPEL UfT VLAARDINGEN PAGINA 4 AANBESTEDINGEN, RIVJERTIJ DINGEN. •Dat ook het publiek van meening its, dat men van het goede te veel kan krijgen, zou men geneigd zijn a£ te leiden uit de om standigheid, dat het Peyenoordhiuis, waar de ruimte toch niet zoo royaal is toegemeten al3 (bijv. in het Sparta-stadion, niet geheel was uitverkocht. Toch was er weer een dikke massa pulbliek aanwezig, toen eerst het Feyenoord-team en daarna de Mexicanen, in met rood afgezet donkergroen shirt en witten broek gedost, het veld betraden. In het midden van het veld brachten de mannen uit Calles' residentie hun elftal telde geen enkelen speler uit de provincie aan de „overdekte" hun eigenaardigen groet, waarna de partijen zich, onder leiding van scheidsrechter Kapteyn, als volgt opstelden: Feyenoord: i ii Dekker. Bul Jr., v. Dijke. Rikxoort, Bul Sr., v. Heel. Sinke, Koonings, Pijl, Barendrecht, Verbeek. 0— Perrazas, Mejia, Adeodato, Carreno, Rojas. _CeiT.il Ia, G-arza, Suinoga, Geda, CerrUla. De la Garza. Mexico, Net zal beginnen geblazen worden, als de Mexicaansche officials op de tribune opstaan en geestdriftig een rhythmisch gedicht ter eere van hun nationaal team deelameeren. Dan trapt Adeodato af en de linker wing der bezoekers rent in een sneltreinvaartje naar vo ren, maar Bul Jr. komt tusschenbeide. Rojas, met een hoofdpijndoekje om, weet echter het leder te bemachtigen en schiet ineens op doel, waar Dekker vangt. Het veld blijkt nogal sap pig van de maleche buitjes der laatste dagen en de Mexicanen schijnen er zich voorloopig niet stevig op te bevinden, want om beurten maken ze grimassen als beginnende schaatsen rijders. Feijenoord profiteert van die omstan digheid en keurig comblueerend belegert zij het doel der Zuiderlingen. Twee hoekschoppen worden geforceerd, maar belden hebben geen resultaat. Bij een vluggen aanval, geleid door Carreno, komt Dijke tusschenbeide, zet hard voor doel en Barendrecht staat gereed om In te trappen; de bal schampert op zijn schoen. De la Garza kan evenwel niet voldoende wegwerken; Pijl vangt op, geeft aan Barendrecht en als deze om enkele Mexicanen is heen gecirkeld, zet hij onhoudbaar in. (10). Dit doelpunt, na zeven minuten reeds, prik kelt de Rotterdammers. Zij zijn niet voor de veste van de la Garza weg te slaan. Pijl en Koonings schieten om beurten en al doet de doelman der bezoekers wat onzeker, hij weet de harde ballen toch onschadelijk te maken. [Weer zien we Dijke opbrengen en aan Pijl geven, die in combinatie met Koonings door de verdediging der tegenpartij zigzagt. Pijl krijgt een schietkans, aarzelt niet en nummer twee ligt in het net (2—0). Het gaat er op lij ken alsof Feijenoord een gemakkelijke en groote zege tegemoet gaat. Herhaaldelijk ont komt het Mexicaansche heiligdom aan door boring. Eindelijk weten de bezoekers het spel te ver plaatsen. Adeodato blijkt de gevaarlijke man en wanneer van Heel die kennelijk vermoeid te zacht naar Dijke terugspeelt, ia hij ipv als de kippen bij, maar het leer ketst te gen den paal. Weer zien we het Feijenoord- üuintet listig door de Mexico-verdediging- glip. pen, Koonings krijgt schietkans, doch de doel man keert het schot. Bliksemsnel verplaatst ziöh het spel, het lijkit wel of Rojas zeven toeenen heeft, zoo tippelt hij er vandoor. Dan Ineens een lage voorzet, Adeodato talmt niet .en kanjert langs Dekker (21).. Het Rotterdamsche spel zakt eenigszins af 'en het is dan ook geen wondei-, ,dat de mid- voor der Zuid-Amerikanen even later uit een voorzet van Carreno een prachtkans krijgt en die benut (22). Het verband in de Feijenoord- ploeg lijkt Ineens absent. Of is men, na het al te gemakkelijk begin, te vëel verrast? Hoe het zij, Mcjia en Adeodato krijgen gelegenheid lerme schoten te lossen. Na een tijdje vrij belangloos middenspel, inemen de> rood-wltten de touwtjes weer in handen, maar Bul Sr. en Koonings schieten ver naast de roos. Weldra heeft de Feijenoord- voorhoedo haar vorm weer te pakken en het is werkelijk een lust baar aan het werk te zien. Voor doel zwermen echter steeds een (Viertal zuiderlingen, die juist hun schoen vooi- den hal zetten als er geschoten zal worden. Barendrecht zet van den hoek vlag af scherp door naar Pijl. Een schot, de la Garza valt languit en stopt. Er zijn van de eerste helft mog acht minuten te spelen, als Verbeek den toal van Van Heel aangegeven krijgt. Koo nings zou zijn voorzet in ontvangst nemen, snaar ziet zich door twee Mexicanen bewaakt en iaat daarom met een listig trucje het leder naar Sinke doorrollen, die met een schuin If0110!. h6t door den keeper verlaten doel kogelt (3 2). Met onze landgenooten In de meerderheid breekt de rust aan. Do tweede helft begint sensationeel Rojas Ibrengt vliegensvlug op, Adeodato neemt het leder van hem over, passeert Bul en Dijke en voordat iemand eigenlijk goed tot het besef ia gekomen dat de wedstrijd weer begonnen is, is de stand weer gelijk (3—3). Feijenoord voelt zich geprikkeld en valt onstuimig aan. Het lijkt zoo nu en dan of er geen Mexicaansche spelers aanwezig zijn, ten minste.... totdat het op schieten aankomt. Want dan is er telkens weer een lichaam, dat In den weg staat. Dit ontmoedigt eenigszins, ,-zoodat de Zuid-Amerikanen weer eens een aanval kannen opzetten. Carreno weet zoowaar Uit een voorzet van links den bal in het net te deponeeren, maar scheidsrechter Kapteyn beeft buitenspel geconstateerd, zoodat Carreno die ze reeds in ontvangst wilde nemen, dé moedige omhelzingen misloopt. Dijk© krijgt 'n vrijen schop te nemen en zet hoog naar Ba- remlrecht. Maar zoowaar staat daar de doel. man der gasten midden in het veld en trapt uit. De ingooi gaat in de richting van Koo nings; met een termen omhaal kogelt hij ln de richting van het doel; zijn schot gaat echter over. Mexico komt nu gevaarlijk opzetten en meemt het spel geheel ln handen. Vooral de linkervleugel onderscheidt zich door herhaal de attaques, doch de voorzetten zijn meestal ito scherp. Een uitval van Feijenoord; Verbeek Eet schuin voor doel, Koonings vangt op en peblet Ineens In. Geda houdt het schot met dë feanden en de scheidsi'jechtejr wijst naar 4p witte stip. Koonings neemt den strafschop en schiet hard dooi' de handen .van de la Garza in het net (43). Van beide zijden volgen nog verwoede aan vallen. De gasten worden meermalen door hun landgenooten op de tribune luide aangemoe digd, maar noch zij, noch de Rotterdammers kunnen nog scoren, zoodat het einde met een .43 zege voor Feijenoord aanbreekt. De Mexicanen hebben een uitstekenden 'in druk achtergelaten. Van ongeoorloofde trucjes of minder fair spel was niets te bemerken. In de achterhoede was het vooral Cerrilla, die opviel. In de middenlinie speelde Garza een robusite, sympathieke partij, terwijl Adeo dato zich als een centervoor met uitstekende kwaliteiten deed kennen. De Feijenoord-ploeg speelde gedurende een groot gedeelte van den kamp een technisch knap spel, slechts de achterhoede leek ons niet zoo op dreef. En van Heel had, ma de zware wedstrijden van diezelfde week, wellicht beter gedaan zijn plaats voor.dezen keer aan een an der af te staan. Hij was zichtbaar vermoeid. De uitslag komt ons vrij normaal voor, al was een grootere zege voor Feijenoord ook mogelijk geweest. DE MEXICANEN NAAR GRONINGEN* Door den Groninger Voetiha! Bond werd van den leider van de Olympische Mexicaansche ploeg een telegram, ontvangen, waarin hij aan biedt, een wedstrijd met zijn team in Gronin gen te komen spelen. Bij verdere telegrammen-wisseling bleek de vergoeding, die deze Amerikanen voor deze ont moeting tegen een Groningsche ploeg wenschen te ontvangen, echter vier keer zoo hoog als de eventueels organisatoren zouden willen betalen. Onderhandelingen zijn nog gaande. Eventueel werdt de wedtstrijd hedenavond in het Be- Quick Stadion te Groningen gespeeld. Voor de 3e ronde om den Davis Cup. Met een fraaie overwinning in het dubbelspel heeft Nederland zich' in 'den halven eindstrijd om den Davis Cup Europeesehe zöne geplaatst. Diemer Kool en Timmer sloegen Artens en Matejlta 62, e3, 60. .Uitbreiding van het binnenlandsch verkeer. Naar wij vernemen zal de heer T. J. Bor- geisius uit Amsterdam in verschillende plaat sen van het land lezingen houden over de wensehelijkheid van een geregelde luchtiver- binding tusschen deze plaatsen en de hoofd stad. Wanneer de heer Borgesius veel adhaesie- betuigingen voor zijn plannen ontvangt, is hij voornemens zich te wenden tot de directie van de Koninklijke Luchtvaart-Maatschappij, ten einde deze te overtuigen van de noodzakelijk heid van een uitbreiding van het bdnnenland- sche luchtverkeer. DE VLIEGTOCHTEN NAAR NED.-INDIë. De bemanning voor den eventueelen vlieg tocht der drie voor Nederlandsch-Indië bestem de Dornier-Wal-vlieg'tuigen, welke vliegtocht naar men weer wordt voorbereid door en onder leiding van luitenant ter zee W. H. Tetenburg, is uitgebreid met een 9e lid, den korporaal-vliegtttigmaker J. H. Theewis. Het kaatsen, waarvan Zondagmiddag een demonstrtie is gegeven, wordt in den regel beschouwd als een zuiver Frietsche tak van sport, hetgeen tot op vrij groote hoogte ook Inderdaad het geval is. Massale beoefening van het kaatsen vindt tot dus verre nog alleen in het land van plassen en weiden plaats; van de 88 afdeelingen met 9118 leden, die de Nederlandsche Kaats Bond in het vorige jaar telde, is het overgroote deel ln Friesland gevestigd, maar ook in Groningen, Zwolle, Apeldoorn, Amersfoort, Utrecht, Zeist, Hilversum, Amsterdaln, de Zaanstreek, Haar lem, 's-Gravenhage, Rotterdam en Heerlen treft men beoefenaren, zij het dan ook meestal van Frieschen oorsprong, aan. De kaatspartijen, die vroëger en ook thans nog In vele gevallen wei-den georganiseerd als publieke vermakelijkheid, werden feitelijk eerst gereglementeerd door den ruim 30 Jaar geleden opgerichten bond. Dit lichaam stélde orde op het costuum (dat voordien vaak even veel te wenschen overliet als dat van de be faamde Friescbe kortebaan-rijders in den win ter!), trof vaste regelingen aangaande de prlj- zen (de groote kaatspartijen worden door pro fessionals gespeeld), de inrichting der terrei nen, de regels van het spel, kortom, bracht deze provinciale sport in de juiste banen. In tegenstelling met vele andere leidende sportlichamen In ons land worden er door den Nederlandschen Kaats Bond geen competities uitgeschreven; alle partijen vinden plaats zon der onderling verband, althans in Friesland ïèlf. Enkele buiten-afdeelingen brengen het com petitie-stelsel nog wel in toepassing, maar over het geheel genomen blijven de vasté al-oude jaarlijksche ontmoetingen de hoofdschotel van het menu vormen. Zoo vindt op Pinkstermaandag geregeld de Bondswedstrijd tusschen de afdeelingen om den Muliers-prijs plaats; heeft Leeuwarden zijn Ren. eersdag (voor welke partij drie gouden horlo ges, beschikbaar gesteld door de familie Ren- g-ers, steeds de eerste prijzen vormen) en de kamp om den zilveren „Oldehove", wordt te Wommels, onder patronaat van den Bond, de Freule-partij voor jongens gehouden, waarbij om het bij deze opsomming te laten de Jong- Nederland Partij, eveneens van afdeelingen (leeftijd van 17—20 Jaar) aansluit. In verband met het wedstrijdwezen neemt ook de P. C. (de Permanente Commissie), die dit jaar reeds haar 75-jarig bestaan viert, een voorname plaats ln. Deze commissie staat buiten den Bond en ls gemachtigd wedstrijden te houden, die o.m. ge regeld te Franeker, het al-oude kaats-centrum ln Friesland, tevens de vaste vergaderplaats van den Bond, worden georganiseerd. Terecht zijn de kaatsofficials van meening, dat deze fraaie zomersport in ons iand te ge ringe bekendheid geniet. Goeddeels wordt dit geweten aan dë omstandigheid, dat het voor een „oudsider" vrij lastig is de bedoeling vaa het spel aanstonds te begrijpen. Iemand, die voor het eerst een voetbalwedstrijd gaat bijwo- nen, zal vrij spoedig bemerken, dat het maken van doelpunten, d.w.z. het brengen van den bal in het vijandelijke net, hoofddoel Is. maar do tactiek van het kaatsen is voor den buitens'aan- der vrij wat lastiger te volgen, en zoo zal ook de Interesse eerder verflauwen. Niettemin zullen wij trachten thans ln hoofd lijnen het spel uiteen te zetten: Kaatsen wordt gespeeld met een leeren bal, ongeveer met een diameter van een gulden, ge vuld met ros- of koehaar, zoodat hij vrijwel keihard is. De deelnemers worden onderver deeld in groepen, d.w.z. in partijen, van drie personen ieder, welke partuur-vorming óf naar keuze, óf door loting plaatsgrijpt. Soms ook is het voorschrift, dat één afdeeliflg slechts één partuur afvaardigt, en alleen kaatsers uit die zelfde vereeniging een trio mogen formeeren. In de wedstrijden, die volgens het bekende afval- systeem worden gehouden, komen achtereenvol gens de parturen 1 en 2, 3 en 4 tegen elkaar In het perk. De indeeling van het speelveld (gras) omvat in hoofdzaak aan de eene zijde „de opslag" vanwaar af steeds tegen den wind In wordt gespeeld, en aan den anderen kant „het perk" waarirf beide partijen om beurten, al naar den stand van bet spel, verblijven. Men begint aan den opslag, terwijl het andere partuur in het perk postvat. Daar de hal mas sief is, is het begrijpelijk, dat „de opslag" hem, zoo hij door een eenigszins geroutineerden spe ler wordt gehanteerd, met geweldige snelheid in het perk kan drijven, waar de tegenpartij dan gereedstaat om in letterlijken sin, met een flinke dosis snelheid en handigheid, „den bal terug té kaatsen". Het spel brengt mee, dat er nu eens met hooge, dan weer met lage ballen, het eene moment tusschenin, even later laag voorin wordt gespeeld, en het is frappant te zien hoe de spelers in „het perk" er somtijds in slagen den bal door een vlugge, tactische beweging verder terug te kaatsen dan men ooit kans zou hebben hem te werpen. Iedere gewonnen slag levert een der partijen 2 punten op; acht punten bezorgn haar „een eerst", aan het behalen waarvan tegelijkertijd het annuleeren van de punten, op dat momer.t ln het bezit der tegen-partuur, ls verbenden. Twee „eersten." vormen (veer een spel, en de partij, die het eerst drie „spel" heeft behaald, heeft tegelijkertijd den geheelen wedstrijd ge wonnen. DE BEOEFENING IN HET BUITENLAND Hoewel het kaatsen, gelijk opgemerkt, zich nog allerminst een algemeene plaats ln de Ne derlandsche sportwereld heeft veroverd, vallen er ook op internationaal gebied belangrijke fei ten te memoreeren. Vooral in de mobilisatie- jaren kwamen Belgische spelers die het kaatsen echter in anderen vorm, n.l. het „jeu de peloto", beoefenen geregeld op de Frie- eche wedstrijden uit. Tengevolge van onorgani satorische werkwijzen ontstond er later weer eenige verwijdering, maar toch heeft men ook de laatste jaren gelegenheid gehad te consta- teeren, dat onze Zuiderburen nog immer ge duchte tegenstanders in het kaatsperk zijn ondanks het feit, dat de ontmoetingen vaa de jongste seizoenen meer en meer 't karakter van een demonstratie hebben aangenomen. Daar het den Belgen verboden was in wedstrijden anders te spelen dan in de door het Belgische spel voorgeschreven formatie, speelde een Friesche ploeg In 1926 onder leiding van den heer J. p Dijkstra te Franeker, in Jemappes een wedstrijd op Belgische wijze, terwijl de ontmoetingen, ,.ie den vorigen zomer In Franeker hij ze:r slecht weer en na tal van moeilijkheden met de Nederlandsche spelers ter zake van de vast gestelde vergoeding plaatsvonden, zuiver demonstratief mochten heeten. Intusschen ls het zeer waarschijnlijk, dat er eerlang verbetering in de internationale situatie zal intreden en men er in slaagt, de wedstrij den tegen buitenlanders op gezonder leest -te schoeien. De Nederlandsche Kaats Bond heeft met de vreemde federaties contact verkregen etl het ziet er momenteel naar uit dat er nog deze maand mogelijk in Brussel een confe rentie zal worden gehouden tusschen België, Frankrijk, Luxemburg en Nederland, teneludo tot een Internationale federatie te geraken. A's officieel internationaal spel zal dan waarschijn lijk het „jeu de pelote", zooals het nu door de Belgen wordt gespeeld, worden aanvaarcr, zoodat men in landen-ontmoetingen aan iedero zijde zal uitkomen met parturen van vijf spelers, die voor lederen gewonnen slag 15 punten ont vangen en na liet behalen van 60 punten ,,een spel', resp. na 13 spelen den geheelen wedstrijd zullen hebben gewonnen. Verder zal echter het nationale spel ln leder land mogen Wijven voortbestaan en verbinden de bonden zich tegenover elkaar hun spelers daaraan te laten deelnemen. DE VERSTANDIGE SCHOONZOON. Vrouw: „Man, heb jij dat artikel „hoe word ik honderd jaar?" uit cle krant geknipt?" Man: „Ja vrouwtje, ik was bang, dat jé moeder 't zou lezen." BEDENKELIJKE HOED? „Die hoed maakt u ifcien jaar jonger, me- yrouw", vleit de verkoopster. „Ja, dat ls mooi, maar wat gebeurt er nou, als ik hem afzet?"- b. Li- GEMEENTERAAD VAN VLAARD S'. AMBACHT. Donderdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente. Bij de vaststelling der -notulen ver. zocht de heer Winkes in de 'notulen van deze vergadering op te nemen dat door hem in de vorige vergadering niet was gezegd: „cle Voor zitter heeft in strijd mét de wet eèn Chris telijke school-gesticht". De Voorzitter gaf den heer W. in overweging een voorstel in te die nen tot wijziging van de notulen. De lieer W. wilde hieraan niet voldoen, omdat hij, dan de zekerheid had dat zijn voorstel, zooals met bijna alle door de Katholieken ingediende voor stellen, met 43 stemmen verworpen zouden worden. Het voorstel om afwijzend -te beschik, ken op het verzoek vail A, Bout c.s. inzake telefoonaansluiting w-erd 'aan Burg. en Weth. teruggezonden omdat eerst eens kan worden onderzocht hoeveel aanvragers zelf in deze kosten van aansluiting willen bijdragen. De totale kosten van deze aansluiting bedragen 140.— per jaar, een bedrag wat voor de ge- mèentefinanciën te hoog is. Indien aanvragers bereid gevonden worden zelf de helft van deze kosten te betalen kan het voorstel nog eens onder het oog worden gezien. Afwijzend werd beschikt op het verzoek van den Kon, Ned. Politiehonden vereeniging om toe te treden als begunstiger. Tot leden van de commissie tot Wea-ing van Schoolverzuim werden gekozen de heeren J de Wilt. Goedgekeurd werd het nieuwe reglement van orde voor de raadsvergaderingen. Door den Voorzitter werd aan den Raad advies gevraagd over het nemen van een proef tot verbetering van de wegen door deze te besproeien met het zoogenaamde sproej- faJt. Deze proel' zou dan genomen worden op den grintweg vanaf de Dalilistraat tot de laan van het Nieuwland. De raad kon zich veree nigen tot het nemen van zulk een proef. Bij de rondvraag vraagt cle heer Van Kooy of de voetbalvereenigi.ng „Fortuna" haar ver plichtingen, om n.l. 500.— vermakelijkheids belasting te betalen, nakomt. Door clen Voor zitter werd geantwoord dat.er overleg is ge pleegd met deze vereeniging, doch dat onmo gelijk dit bedrag kan worden betaald. Op voor stel van den beer Van Berkel wordt beslo ten deze vereeniging in bet vervolg te doen betalen 25.voor eiken wedstrijd, (tot heden wérd betaald 15.voor een competitiewed strijd en 10.voor andere wedstrijden). Door den heer Roodenburg wordt opmerk zaam gemaakt dat in den Raacl van Vlaar- dinge-n is gezegd dat alle lantaarns in Bioemen- vrijk zij|n geplaatst op verzoek van Burgemees ter en Wethouders van onze gemeente, terwijl in een onzer vorige vergaderingen door onze Burgemeester was verklaard, dat door hem hiertoe geen order was gegeven. De Voorzitter houdt vol, dat nimmer door hem order tot plaatsing is gegeven. Door den heer Winkes wo-rdt er nog op ge- wezen, dat inwoners van onze gemeente geen abonnement kunnen nemen op den tol tus schen Vlaai-dingen en Schiedam. Hij vindt dit voor onze gemieentenaren, die hun werkkring in Schiedam hebben, een zware extra belas ting en spoort Burg. en Weth. aan al het moge lijke in het wfepk te stellen om ook voor in woners van VIaard ing-e-r-Ambacht een abon nement mogelijk te maken. Hieraan zal worden voldaan. De lreer Roodenburg vindt het bepaalde in onze politieverordening, dat op onze wegen lialfslag moet worden gereden, schadelijk voor deze wegen en geeft daarom Burg. en Weth. in overweging deze bepalingen uit de verorde ning te lichten. Hierna gaat de raad in besloten zitting over. VEREEN. TOUWFABR1EKEN Aan bet jaarverslag der Vereenigde Touwfa- brieken ove rl927 ontkenen wij het volgende: Er blijft een netto-winst groot 507.249 over, die een aflossing van 30. per restantbe- wijs en een uitkeering van 7 pCt. op de cumu latief preferente aandeel en mogelijk maakt, doc-h niet toereikend is voor uitkeering van di vidend op de gewone aandeeten (v.j. 6 pCt.) Ten laste der winst- en verliesrekening brach ten wij een bedrag van 18.985 ter aanvulling der Reserve Dubieuze Debiteuren, terwijl wij in het credit boekten een bedrag gr. 4.35 voor afboeking van indertijd gemaakte reserve tegen verliezen uit hoofde der liquidatie van de be zittingen en schulden der N. V. Van der Lely's Touwfatorieken. Voorgesteld wordt aan houders der 7 pCt. cum. pref. aamdeelen 7 pCt. (onv.) uit te kee! ren. De winst- en verliesrekening per 31 December 1927 vermeldt in het Debet: Verkoopkosten ƒ284.806 (265.284), onkosten ƒ382.747 (366.378), interest en koers verschillen ƒ388.083 (320.593), reserve dubieuze debiteuren 18.985. (7.115), afschrijving op de vaste bezittingen 400.000 (300.000), afschrij ving op de voorraden 500.000 netto winst, incl. saldo Ai. Pi. ad 14.438 507.249 <778.493), te verdeelen Ris volgt: aflossing 30 per restantbewjjs 109.170 (onv.), dividend cum- Pref- aandeelen: 7 pet. 315.000, (onv.), said a op nieuwe rekening, waaruit te voldoen de verschuldigde dividendbelasting 83.079 (84.323) en in heit Credit: Saldo exploitatierek. 2.443.316 (1.913.500), huren en diversen 19.180(116.267), afboeking reserve liquidatierekening N.V. Van der Leiy's Touwfabrieken 4.935 (8.097), saldo winst Ai. Pi. 14.438. ROTTERDAM, 9 Juni. BUITENLANDSCHE GRANEN. (Weekbe richt van de makelaars Broedelet Bosman.) Van liet artikel mais waren hier nog flinke par tijen disponibel t.w. oude La Plata, Zuid-Afri- Ifaansche no. 6, Australische, witte Zuid-Afri- kaansche. Toen op één dag al die partijen door Hamburg werden weggekocht, was onze markt rijp voor een hausse, vooral voor loco en stoo mend goed. Deze bleef dan ook niet uit en toen bovendien Zuid-Amerika nog met lioogere koersen kwam, sloeg de willigste eveneens op de latere positie over en gingen vele blanco verkoopers tot dekking over, hetgeen de prijs nog meer opzette. De verscheping van La Plata was deze week 135.000 tons waarvan een zéér groot gedeelte naar Italië en Beligë gaat, ter wijl voor Holland slechts een klein gedeelte bestemd is. Waar voorloopig alleen La Plata de eenige soort is, en verbruikers geheel daarop zijn aangewezen, laat het zich aanzien, dat de premie die voor loco en spoedig goed, geregeld betaald wordt, nog niet zal verdwijnen. iigÊT&A^grfka daarentegen kwam dagelijks Iqger af, voor taHvë, rögge, haver en gerst. V opral lp gerst ging nog' hl een ëri ander om. De noteeringenwaren heden: gele Ia Plata mais disp. 241, }d. stoomend naar tijd van aanaokmst 236—228, id. Juli-Öet. lev. 213, idem Sept.-Dec. 211, Am er ik. Mixed mais no. 2 disp. 243, witte platte Zd. Afr. mais no. 2 idem ƒ244, witte Egyptische niais idem ƒ241, id.stoo- mend 236, Canada gerst no. 3 disp. 266, id. touhg id. ƒ261, id. id. stoomend 257, Canada gerst no. 3 Oct.-Nov.-Deo. afl. 235, 2 Barley disp. ƒ257, id. aangek, ƒ251, id. stoomend 252, id. Oct.-Nov.-Dec. afl. ƒ226, 62/63 kg. Donau gerst disp. 254, 61/62 kg. La Plata gerst id. 256, Karachi gerst ld. 260, Canada haver no. 3 dagelijks verwacht 14.10, id. Juni afl. ƒ13,40, Pommersche disp. naar kwaliteit 14.5014.90, no. 2 Western rogge. disp. ƒ14.70, id. dag. ver wacht 14.40, no. 2 Canada Western rogge disp. -ƒ 14.85, id. stoomend ƒ14.60, id. later verwacht ƒ14.50, no. 2 Gulf rogge disp. ƒ15.50, id. stoo mend 15.25, 73 kg. La Plata rogge spoedig verwacht 14.65. R o t t e r d a m, 9 Juni. Aanbesteed werd namens de vereeniging van Chr. Volksonderwijs te Feijenoord en Hiilesluis, door de heeren J. Schotel en L. B. van Vüet, in het schoolgebouw Persoonsdam no. 12, het bouwen van de-Oranje- school voor G. L. O. met 13 lokalen aan de Put schelaan. Ingekomen S biljetten. N.V. Damens Breda 140.000; Gebr. v. d. Vorm 120.900; N.V. Aannemings Mij. v/h Voormolen 144.000; Gebr. Kwaaitaal 124.797; J. H. Nieuwenhuijzen 141.996; A. J. B. Sambeek, Heemstede 142.895; J. C. v. Ommen en de Groot 121.467; J. Frede- riks 128.200. Gunning aangehouden. Waar geen plaatsnaam is vermeld, zijn dq inschrijvers te Rotterdam woonachtig. LOBITH, 9 Juni. Gepasseerd en bestemd Voor: ROTTERDAMst. Keniast. Emmast. K. Vaart 11; st. Sambre; st. Wervicq; st. Fiat 10j st. Walsum 2; st. Walsum 1; st. Belgique; et.' Nelly; st. Rupel; st. Nanny; st. Rijn; st. Em'bla; j BianlDantia.; st. Clara Elisabeth; Progressus; st. Lou vols; st. Scarpe; st. Barba; st. Tireur;' st. Flandria; st. Elisat>eth; st. Jega; st. Par-' tout 2; st. Midgard; Vesuv, Pott; Wawani, Meyer; Walsum 10, v. d. Wiel; ld. 29, Kruithof id. 23, Zeeman; id. 3, Stolk; Prinsenhoofd, v, Duynen; Jrugens 10, Dolk; Johanna Margaretha, Braamkolk; Kanaal vaart G, Schlemmer; Rossini.' Krootjes; Caronile, Kik; st. Paul; st. Lena;' Mariaaux, Degenhardt; Alma, van Zwol; Dym- phina, Peulen; Leo Marie, Poppelier; Esperancé Griep; Acharde, Slokkers; st. Japica; st. Gonda!: st. Siegfried; st. Sao Antonio, Janssens; Ostara, Kuhnle; st. Amor, Kessel; Graf v. Ilaeseler. Sehweikeit; Louise, Meurs; Dina, Lerch; Neptun 62, Buhler; Heinco, v. Duynen; W. T. A. G. 81 Haring; Maria Helena, Pechta; Hendrik, Ver-1 meegen; KORNWERDERZAND: Adno, Ver hulst; VLAARDINGEN: Hilda, Zwick; BER GEN OP ZOOM: Leda, Madert; HASSELT:' Dör; NOORD BARGE: Zwerver, Panman; NE-' DERHASSELT: Johanna Geertje, v. Tricht;' AMSTERDAM: Reboboht, Kruyt; OEGST- GEEST: Succes, Heuvelman; BONGENAARf Flora, Bastiaanse; HAARLEM: Deo Gloria, Lentjes; OUDERKERK: Avontuur, v. Dam ZUTPHBN: Elisabeth, Cornet; BEUKER SLUIS :j Soli Deo Gloria, Bryder; RAVENSWAAY: Jo hannes, v. Dijk; DE HEEN: Tarde, Wügand; LEEUWARDEN: Risico, v. Dosten; SOMMELS- DIJK: Neeltje Johanna, v. 't Hof; ARNEMUI- DEN: Schelde, Hartog; ZWARTSLUIS; Een dracht, Brijder; EVERDINGEN: Excelsior, Nout; Steenoord, Nout; OOSTENDAM: Nieuwe zorg, v. Lopik; DEN HAAG: Cornelia, Vos; STEVEN SLUISDirkje, Rijkers; VLAAR DINGEN: Allemania, Blom; Neerlandia, W11- lemsteinTERNUEZHN: Arizona, de Ridder; ZWOLLE: Cormopoliet, Assenberg; ELDEN}' Johan en Annae Scheers; ANNA POULOWNAf Hejoma, de Rijk; AMSTERDAM: Entreprise,' Fokkers; HARDINXVELDBroedertrouw, Krol BOLNES: Vitesse, Buisman; LEIDEN: For tuna, Baars; AMSTERDAM: Maasstroom 34, HendriksBenedicta, CornelissenMaasstroom 30, Vaal; LOBTTH: St. Dominlcus, Nas; AM STERDAM; Viator, Wirtz; WORMERVEERf Maasstroom 31, v. Hasselt; LEIDERDORP: Gluclt Auf 1, Zwanenburg; DELFT: Marina, Elvé; PAPENDRECHT: Theodora, v. Meegen; DE RIJP: Theodora, v. Meegen; HERWIJNEN: Plonia Pieternella, Schippers; DELFT- Mar garetha, Bulthuis; NIEUWENDIJK: Drie Ge broeders, v/ Dijke; WIJK BIJ DUURSTEDE:/ Jan, v. Lier; ZUTHPEN: Daventria, Mussig; BAKICEVEEN: Luctor, Jonker; VLAAR DINGEN: Cliarlois 8, Verkalk; PANNERDEN:' St. Joseph, van Steen; ZWOLLERKERSPEL: Lastdrager, Stoter; VLISSINGEN: Ambulant, cle Krijger; ALKMAAR: Hendrika, v. Rijn; GRO NINGENAnna Maria, v. Lent; GORINCHEM: Atalante, Troost; LEEUWARDEN: Betuwe, v'. Broekhuizen; HOORN: Vertrouwen, v. Oosten. BELGIë: Exponible, Voets; Augustus Detouaf, Janssen; Les Ardennes, Verwys; Cama, de Paepe; Albrecht Durer, Zaman; Naptha E, Ger- delman; Geertruida, Zinzig; St. Maria, Mooren;" Turquoise Kremer; Maria Serena, Hart mans; Ronstn-d, Engel; Wallonia, Bauwmelster; Daven- 'Smit; Charlos, Tronkoe; Astori, Verberg; llandria, Willems; Sis Rhenan, v. d. Bussche;' btad Charlois, Boileau; Millet, Heerincx; St. ilieresia de Lisieux, Vermeulen; Firmine, Keste- Jyn; Therese, Engelen; Rhone, v. d. Poel; Blon- dina, v. d. Ilulle; Morgenster, Oomes; Elisabeth. Sehwager; Wylhia, v. Dongen; Antares, vaü Bongen. Crf^n TStCHIi AN3é1 u AkswijT!st- KrachtwUk; ifrch; de Ho°P' Booy: Milo, Moray; Thetis, Ruspers; Zuid Beveland, Stormezand; st. Njoerd 3; st. Rotterdam; Jacoba, v. d. Sluys; WcK u Maier 12> MUSS'S': Wester- Arbbf a W«kdienst XI, de Gier; st. Hans Adolf 4 Gebroeders, Hofman; Hollandia, Neve; Fluviale 9 Poppelier; Cornelia, Timmerman; Anna Mathilde, Hammer; Geschwister, Sander; Willy, Hohr; Charlois 9, Top; Rheineck, Jung! walusm 8, de Meyer; Walsum 14, Muth; She- T r{areIse; Sophia, Schmitt; Vijf Gebroeders, i C-,°-iSMildegrini, Ridderman; Albert-Cuyp, v. Vlies; Pean, Scheers; St. Maria, V. Strien.; Mai dan, Klaassen; Vischbank, Verschuren; Zola do Wit; Hermina, Heymen; Goverdina 2, Bal- zer; Liena Alitalia, Both; Betsy, de Haas; Stad Gent, Gei-ritsma; Aline, Goedgezelschap; Oran Bouman; Drentina, Oost; Windhorst 2, Becker- st. Ernst; st. Vatna; st. Vingnir; st. Vergennes' Asgard; st. Spes; st. Fiat 8; st. Vali; st. K. Vaart 16; st. Janna Gardina; st. La Place" st' Wangard; st. Colbert; st. Janna; st. Aisne'- st! Fulla; St: Keinier; st. Harman; st. Fiat 3; St. Liena.; st. Anton; St. Adriana; st. Alice; st. Elsa; Aleyon; st Limburgia; st. K. Vaart 13; st. ft' odl!e: st. Nella; st. Nelly; st. Favorite; Vic- toi Hugo, Hoogers: Willem, v. Doodewaard; Helnrich, Lowe; Andromeda, Bodde; st. Nelly; st. Eoordkaap; Walsum 11, Bergmann; Duprez, <e Keizer; Festa, Hirsehmann; Walsum 12, peckersMaingold, Arnheiter; st. Do nar; st, Maria; Alcyon, Hel; Johannes, Rutten; Pico 4, Bchreck; Ella, Eitz; Vergankelijkheid, Verhagen;^ st. Borussia; Elisabeth, Joosten; Else Gertrud, Buchloh; Harold, Beewman; Stella, Klejn; st. Mol 10; Franconia, Eeunis; Tubantia, Bauw- meister; Arkóna, Muller; Dameo 10, de Jong;' Anselmo, Engel; Josephine, Pecher; st. RUn Schelde 14; Nelly, v. Zwol; Grotius, Otjens; Tam'1 *>ora, Ramaker; Tuena Elisabeth, Baars; Byroi\| Hammerts; "latharina, Nout; Onderneming G, v,j Boven; Tactrid, .Wlllemsen; Tristan, de Jong.. j\

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 12