HET EEUWIGE IJS NAAR DE.ITALIA" Pagina 1 AVONTUREN Maandag 11 Juni 1928 Vierde Blad DE BRAGANZA. OP AMSTERDAM-EILAND. VLIEGER LUTZOW HOLM. DE GROOTSTE VIJAND. DE VERDERE HULPEXPEDITIES. Middernachtzon te Adventbaai. ziet men Klaas Billenbaai. - Gezicht over de ZO KM. breede IJsfjord. Noordwaarts De sneeuwmassas rechts blijven in het voorjaar aan de 'ïéust Icleven "als' de ijsvelden losbreken. De onderkant is weggesmolten door de vloedbewcning. Op den voorgrond het eenige meter breede begaanbare kiezel strand. zooals zulks op vele kusten daar voorkomt. SPITSBERGEN voor 20 jaren nog een half mysterieus gebied, vermag zicli vooral na den oorlog in de volle belangstelling verheugen. Nadat de prins van Monaco den stoot t.ot de onderzoekingen beeft gegeven, bee t een stroom van geleerden zicb op d,e doorvorsching van dien archipel geworpen, Waarbij vooral de Skandinaviers zicb bebben onderscheiden. Niet slechts de gevonden kolenschatteu, maar ook het voortreffelijke klimaat der V est- kust en de voor een op 80 gr. N.Br, gelegen zuiver poolland haast ergerlijk-eenvoudige be reikbaarheid, droegen veel bij tot de uitgestrekt heid der belangstelling. Nabij de door den Golfstroom bespoelde Westkusten daalt de temperatuur 's winters zelden beneden 30 gr. C. en geen 100 K.M. ver der, even over de passen naar bet Oosten grijnst de volle guurheid van de Noordpool II tegen. Herhaaldelijk strekte het land tot vertrek- punt van poolohderzoeldngen en bel is ze km bet beste punt voor de sinds 1925 regelmatig plaats gehad hebbende luchtexpedities. beter dan Alaska. Van tallooze tragedies getuigen de bonder den graven op Spitsbergen's kusten; door pakijs opgesloten walviscbvaarders, in de sneeuwjacht verhongerende expedities, door ellende omkomende pelsjagers. Want de stille schoonheid is verraderlijk als niets ter wereld! Als leek voor bet eerst landende, voelt ge in- tuitief de machten die U omringen. Roerloos schijnt bet land U te verwachten met een stille dreiging, die zegt „mensch pas op! Geniet vaE onze blanke sclioonheWi dwaal en mijmer over onze in de zon zilverende vlakten, droom uwe sprookjesdroomen in onze lcleurbetoove- ringen, meet uw levenskracht met de felheid van ons bel groen en blauw «s en met de woestheid onzer grootheidmaai gewaarschuwd dat we uw leven nemen zullen bij den eersten misstap, De tragedies zijn thans met één vermeer derdWat er ook is gebeurdindien een ongeval van het Italiaansche luchtschip ln den Spitsberger archipel heeft plaats gehad, dan moest Nobile, indien hij kans had gezien een gedeelte van de nooduitrusting te landen, reeds lang een afgezant naar de bewoonde Westkunst hebben kunnen zenden. Intusschen lijkt het op het oogenblilc, dat jvij dit schrijven, zeker, dat er draadlooss Verbinding met hem is verkregen. Het is dus onwaarschijnlijk, dat de bemanning een snellen dood heeft gevonden. Men denke zich de hypo these in, die thans nog als de waarschijnlijkste wordt gehuldigd: het luchtschip stoot op het kustgebergte, de wind wringt het er langs, de ineenzakkende stukken wor den als verfrommeld papiei voor de sneeuwjacht uit geblazen over bet verijsde binnenland. Zwaardere ge deelten, gondels en derge lijke blijven in de spleten en ravijnen steken als vuil ln een zeef en de rest waait in steeds kleiner flarden voor den huilenden Wind uit en verdwijnt in de ijswoestenij. Slechts op de plaats der botsing liggen afgebroken metaaldeelen tusscben de rotsen, of zijn fliep in de sneeuwhellingeu gedrongeneen paar steunende lichamen hier en .daar. En, waar de storm het sohip heeft voortgesleurd, Ja een spoor van instrumen ten, in de sneeuw stekende allumaniumstukken en min of meer gewonde menschen, die rade loos trachten zich te beschutten tegen de ver- ijzenden wind. Het zal aan den kapitein Svendsen van het ijsschip „Braganza" niet liggen, indien over levenden der „Italia" langer van hulp versto ken blijven dan noodig ia. Na laatstleden Maandag in recordtijd uit Noorwegen te Kings- bay te zijn aangekomen, heeft het schip thans tot taak om te volbrengen, waartoe de „Citta di Melano na een eendaagsche poging niet in staat bleek, om een half dozijn Italiaansche Alpenjagers onder bevel van kapitein Sora, plus eenige pelsjagers als gidsen zoo ver moge lijk Noordelijk en Oostelijk aan land te zetten, Het Is b-1. per ski haast ondoenlijk om van Koningsbaai uit een tocht langs de kust Noord waarts te ondernemen, daar talrijke gletschers in zee uitloopen, gescheiden door bergketenen, welke vaak stijl aan zee grenzen, zoodat het passeeren van die besneeuwde hellingen slechts zeer voorzichtig mogelijk is, ten koste van veel tijdverlies. Natuurlijk is een zoo ver mogelijk vervoer te water verre te verkiezen. Inmiddels zal de „Braganza" er wel reeds in geslaagd zijn om hare mannen ergens te landen voorbij de Noord-Westelijkste kaap van Spitsbergen. Elk jaar reeds vroeg in het seizoen begeeft dit schip zich naar Spitsbergen en vormt de eerste verbreking van het winterisolement October—April gedurende welke periode het pakijs en de 3 maand-lange winternacht alle verbinding met Europa verhinderen. Zoowel bet stoomschip „Braganza" als het veel kleinere motorschip „Hobby", waarmede thans de Noorsche vlieger Liitzow-Holm het zog van het eerste schip gevolgd is, zijn houten ijsschepen. Zij zijn van 1 tot 1 y, voet dik eikenhout gemaakt en zoodanig gevormd dat de kiel vooraan bijna gelijk 1Igt met de water oppervlakte. Het geheim dier ijsschepen is dan ook, dat ze door de schroef als het ware op het ijs worden gestuwd, waarna het gewicht van het schip het vanzelf verbreekt en opzij duwt. Kijkt men van den steven omlaag, dan ziet men dan ook het drijfijs dezelfde bewe ging maken alsof men op een bos riet trapt. De schroef is eenige meters diep onder water aan gebracht en daarmede zoo goed mogelijk tegen beschadiging gevrijwaard. Het is Nobile als een fout aan te rekenen, dat hij vooraf geen maatregelen voor eventueelé hulpverleeningen heeft genomen en zich niet minstens verzekerd heeft van de mogelijkheid om onmiddellijk een ijsschip ter plaatse te heb ben met of zonder vliegtuig. Thans heeft men te Koningsbaai nagenoeg een week ongebruikt verloren moeten laten gaan. De berichten dat levensteekenen waren ontdekt op Amsterdam-eiland zijn inmiddels niet be vestigd. t Het ware dan ook wel een onaangename gril van het noodlot, indien Nobile schuilplaats had moeten vinden daar waar de resten rond waren van Andrée's verongelukte ballonexpedi tie. Zooals men weet was de Franschman de eerste luchtvaarder, die oen 30-tal jaren gele den probeerde per luchtballon de Poolstreken te doorvorschen. Nog thans staan op Amster dam-eiland overblijfselen van zijn installaties en huizen, vanwaar hij in Noordelijke richting verdween, zonder dat men ooit iets meer van hem vernomen heeft. Waarschijnlijk is hij reeds na weinige uren gedwongen geweest op het pakijs te landen, zonder kans om terug te kee- ren. Kamp Wellman getuigt daar tevens van de eerste bestuurbare ballonpoging, welke ech ter nimmer ten, uitvoer werd gebracht en slechts veel geld kostte aan voorbereidingen. Ook zal het den thans speurenden Alpenja gers vreemd te moede zijn bij de herinnering, dat zij nog geen maand geleden weigerden om nabij de Noordpool „eventjes voor een weekje" geland te worden door het luchtschip, waarnaar zij thans zelve een onderzoek instellen. Wij mogen niet aannemen, dat het dezen mannen op 't laatste moment aan moed heeft ontbro ken, maar wel is waarschijnlijk, dat het hun pas na voltooiing der voorbereidselen duidelijk werd, dat er geen rekening mede was gehou den, om hen desnoods in staat te stellen op eigen kracht den langen weg van de Pool land waarts te vinden. Slechts door volkomen vei ligheidsmaatregelen voor een dergelijke lan- dingsgroep te tref fep ware Nobile verantwoord geweest. Zulks had echter een extra gewicht van 1000 K.G,.cif meer,in het luchtschip nood zakelijk gemaakt aan honden sleden en pro viand. Indien de veronderstelde plaats waar de „Italia" vergaan zou zijn, volgens de radio peilingen juist was, dan heeft het luchtschip ergens voor de kust gezweefd tusschen Amster dam eiland en Liefdebaai. Door den storm is het Westelijk of Z.Westelijk afgedreven en heeft het de kuststrook in de buurt van Mossel baai of Verlegen Hoek gepasseerdof die geraakt Met spanning worden te Koningsbaai de eerste berichten daarvandaan tegemoet ge zien. Berichten die zoowel afkomstig kunnen zijn van de gemelde landexpedites als van, luitenant Liitzow-Holm, die inmiddels ongetwij feld daar reeds met zijn vliegtuig rondkruist. Als steunpunt kan hij gebruik maken van de zich daar thans in de buurt bevindende expo- dities, welke op haar beurt door zijn bemidde ling aanvulling zouden kunnen bekomen van de „Citta di Milano", waarna men intensiever het onderzoek Van de kust en van het binnen land van Nieuw Friesland ter hand kan nemen. De taak der vliegtuigen en luchtschepen zal daarna speciaal zijn om het Noord-Oost Land af te zoeken, hetwelke bezwaarlijk te voet is te bereizen en het onderzoek ten slotte tot Franz-Josef Land uit te strekken. Wind is de grootste vijand van Spitsbergen, veel meer dan de koude, die op de door den Golfstroom bespoelde Westkust niet eens zoo groot is. Een opstekende wind kan zich binnen eenig^ uren ontwikkelen tot een storm van huilende kracht. De toppen der rotsbergen brengen daarbij een als de zee ruischenden toon voort, ravijnen en gletscherkloven mengen daarin een geluid als van doffe orgelpijpen en het geheel vormt een gonzend, soms gierend concert. En, als ge dan als nietig mensch wegduikt in een Een der fraaie gedeelten van Centraal Spitsbergen op het traject der Adventbaai-expcditie Foto genomen nabij het hoogste punt van het traject. De foto geeft een karakteristiek beeld van de omstandigheden waaronder gereisd wordt. spleet en de wind nog rukt aan uwe dichte kleeding, en er soms in slaagt u als met een staaf te branden als uw kleeding ergens niet goed sluit, dan weet ge, dat ge hebt te vechten met een geweldige macht. De grootheid van het natuurgebeuren om u heen drijft u tot levenskracht en ge vècht voor uw leven. Als door een kogelregen bedreigd, vliegt ge en zwoegt ge op dekking aan en gradft met ver bitterde slagen in sneeuwwanden om een hol te maken diep in de warme sneeuw en daar uit te blazen. Sneeuw vliegt in slierten over den grond en yrordt met een geluid als ■van vallende suiker in stralen langs de opening, van het hol geblazen. Binnen in de nauwe ruimte, ziet ge iemand een kookstel kanteeren eu het vooruitzicht op een. warmen kop koffie stemt behaaglijk, geeft zelfs moed om naar buiten te vliegen en rondslingerende deelen der uitrusting binnen te sleepen. In bét voorjaar, als er reeds heel wat sneeuw ls gevallen en als de wind zoo'n beetje is uitgeraasd, zijn de reiscondities het gunstigste en is het land zelf het fraaiste. De tweede hulpexpeditie, welke te Advent-baai aan den Zuidkant der IJsfjord werd uitgerust door de Store Norske Kul Kompany, een groote door den Noorsclien staat begunstigde kolenmijn, waar ongeveer 300 man arbeiden, treft het dan ook bijzonder. Deze hulpexpeditie bestaat uit een hondenlede onder geleide van eenige Noorsche jagers en heeft tot opdracht om zich via Wyde-baai zoo spoedig mogelijk naar de Noordkust te begeven, alwaar zij zich met de Alpenjagers onder commandant Sora zal ver- eenigen om deel te nemen aan het verdere onderzoek in West Friesland. Ook deze expeditie bereist een traject, waar de macht van den poolvorst zich reeds menig maal deed gevoelen. Voet voor voet zal zij denzelfden weg volgen, die destijds ter ont zetting der mislukte Duitsche Schroeder- Strandz expeditie werd afgelegd. Men slaagde er toen in om de overlevenden te bereiken, die ten Oosten van Spitsbergen hun schip hadden verloren in het ijs, en, na het verrichten van alle denkbare verkeerde en ondoordachte daden, in Wyde-baai ariveerden, een geslonken en totaal gedemoraliseerd troepje. Trouwens het succes van de Duitsche Arctische en Antarcti sche bemoeiingen was meer dan vaak zeer weinig schitterend. Het rijk, van de middernachtzon duurt Mei, Juni en JuLj. De zon doorloopt 'n cirkel langs dan gebeden horizont, staat de nachtelijke uren dus in het Nooirden en geeft misschien door straalbreking boven het koude poolgebied een eenigsztns flats Hebt, zooals bij ons met zons verduistering wordt waargenomen. Mochten de onderzoekingen naar de .Italia' tot in Juli en langer voorturen, dan zall verder [toe men over de eeuw'ge sneeuwvelden zich voortbeioeegt. De snelheid wordt zoo hoog mogelijk opgevoerd, wanneer het terrein liet toelaat. [jjft1i: De honden worden tot 12 Kilometer per uur opgejaagd. Maar de wijde witte eentonigheid blijft onafgebroken aanhouden. onderzoek in gewijzigden vorm moeten plaats hebben. Het onderzoek der vliegtuigen zou geen wijziging behoeven, maar te laind is verkeer per ski en per slede in den zomer of de na-zomermaauden veel be zwaarlijker. Dan is Spitsbergen gemeta- morphoserd in bet Spitsbergen, zooalis de toeristen, waaronder tegenwoordig ook veel Hollanders, het kennen. De sneeuw is van de berghellingen en van het laagland grootendeels weggedooid, overal een bruine of vaal-grauwe steenkleur vertoo- nende. Diverse mossoorten doen een tamelijk mislukte poging om het geheel een groen aan zien te geven en voor den toerist is het bergland een geweldige teleurstelling verge leken bij de machtige Nobrsche fjorden, waar zijn schip pas doorheen is gestoomd. Echter zijn en blijven er steeds een aantal plaatsen van wondere schoonheid, waartoe ook de thans zooveel genoemde Koningsbaai en de nabij gelegen Magdalenabaai behooren. In deze zomermaanden blijken het vlakke terrein en de berghellingen eigenlijk te zijn bezaaid met keien en rotsblokken, waarover voortgang be zwaarlijk is, terwijl het werkelijk vlakke groene land bestaat uit een slikkig, drassig mosbed, waar men soms tot de knieën toe inzinkt. Het verkeer heeft dan het makkelijkste plaats langs liet strand, dat uit kleinere steenen bestaat, vrij vlak gehouden door het spoelen der golven. Het wlnterijs kleeft hier en daar nog in groteske vormen aan de kust, van onderen door de golven weggesmolten tot aan hoogwaterpeil. Geheel in den zomer is da scheepvaart het eenig resteerende verkeers middel. Een welbekend verschijnsel is, dat, indien de lucht niet door mistbanken is vervaagd, hetgeen des zomers veel voorkomt, de atmos feer zoo helder is, dat practisch van een afwezigheid van perspectief kan worden ge sproken. Alle toeristen weten hoe ergerlijk zij zich wel eens vergist hebben door te meenen, dat de oever van een fjord te dicht bij was om het stoomschip te kunnen doen lceeren terwijl in werkelijkheid een kwartier moest worden gestoomd om den oever te bereiken. Ook dit verschijnsel vormt een der ernstige gevaren, waar op expedities terdege mede reke ning moet worden gehouden. Misrekeningen zijn niet zeldzaam, de gevallen dat iemand meer dood dan levend moest worden opge spoord, zijn talrijk. Als men zich „eventjes" een 20 K.M. in zijn uithoudingsvermogen ver gist, dan ls dat een heele kluif. Tochten worden dan ook nimmer alleen ondernomen en het geldt als een axioma, dat een mensch alleen, althans des winters, een verloren man is. 00r, nemen expedities zelf voor een tocht van weinige uren liefst een provlandvoorraad en' uitrusting voor weken mede. Vaak wordt ook gereisd met twee volledige' uitrustingen, dus met meerdere hondensleden, opdat indien 's winters een gedeelte van het gezelschap dn moei lijkheden geraakt, de rest in' ■staat is pp eigen gellegen, heid hulp te verschaffen. Dergelijk uitruelirlgsmate- riaal is echter steeds in 't bezit van mijn-ondernemin gen. De pelsjagers zijn door. gaans te arm om zich de luxe van een pooi waardige ■uitrusting Ite verschaffen. Des zomers ziet men ze ge kleed in oude colbertjes eif igemeen wollen truien; ze" gelijken dan ndet J g bp de romantische verschijninj gen van Jack London'^ •boeken. Maar ze zijn stoer c(n onmbedobgend als bet land. A W. VAN H. Jr

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 13