DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. m Siste Jaargang Maandag 11 Juni 1928 No 15188 Dit gnmmer bestaat uit tier Waden STADSNIEUWS Bij ot krachtens wetten o£ verordeningen voorgeschreven cn andere officieele af- en aankondigingen van het G emeentebestunr DIENSTPLICHT Lichting 1929 BENOEMING LID VAN DEN GEMEENTERAAD BURGEMEESTER A. J. GIJSEN Naai- met voldoening zal worden vernomen ia onze burgemeester, de heer A. J. Gijsen thans wederom in zooverre hersteld, dat zijn terugkeer in onze gemeente in den loop van de volgende week kan worden tegemoet ge zien. benoeming PIET SCHEFFERS OUDE SCHULD aanrijding DE WERKVERSCHAFFING TE EENERVELI) ALG EM- AFDEELIN GSZIEKENFONDS „SCHIEDAM" „L. VAN BEETHOVEN" 1908 15 Juni 1928 H- C. C. IV—HERMES-D-V.S. Hl "<ewonnen door Hermes-D.VS. met innings en 25 runs EEN ZELDZAAM CONCERT CRICKET HERCULESEXCELSIOR II RIJKSPOSTSPAARBANK BURGERLIJKE STAND POSTDUIVEN SCHEEPVAART INGEZONDEN AGENDA KUNST-AGENDA TE ROTTERDAM BEURS VAN SCHIEDAM UIT KETHEL NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal uo. 68085 ABONNEMENTEN: per 8 maanden ƒ3.26, per maand ƒ1.10, per week 25 cent Franco Oer post ƒ8.76 per kwartaaL Afzonderlijke nummers 6 ct Postchêque en girodienst 81440. ADVERTENTIëN 15 regels 1.55, Elke regel meer 30 ct Reclames tussehen den tekst 60 ct per regeL Kleine advertenties: 30 woorden 2a. ct., elk woord meer 6 ct tot een maxi mum van 60 woorden. Kabouter-advertenties 5 regels 0.60, 10 regels 0.75, 16 regel» i 1.Incassokosten worden berekend. (ir iiis-t )neevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten ot oogen; 250 bij verlies vin een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen allo vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger, e erze enng wysv g i De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAV Bank van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies vau een duim; 75 bij verlies loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Lange Haven no. 103, Schiedam. Voor belanghebbenden zij ter kennis gebracht dat het inschrijvingsregister van den dienst plicht voot de lichting 1929 met het daaruit opgemaakte alphabetisch register, gedurende tien dagen, met ingang van 11 tot en met 20 Juni a.s. ter Gemeente-Secretarie, afd. Militaire Zaken, Nieuwstraat 26 voor een ieder ter in- zage liggen. De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van den Baad der gemeente Schiedam ma(akt bekend, dat, van helen af ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd zijn besluit ter benoeming van een lid van den gemeen teraad, noodzakelijk geworden doordat de heer B. van Noordennen ontslag heeft genomen als lid van den Gemeenteraad. Door den voorzitter van het centraal stem bureau is benoemd in (1e plaats van het afge treden gemeenteraadslid, den heer B. van Noordennen, de heer W. Weergang. Naar wij vernemen zal de H. D. V. S.-speïer Piet Scheffers in de eerstvolgende cricket- wedstrijden niet voor zijn club uitkomen, daar hij zijn linkerenkel wat rust wil geven voor het komende voetbalseizoen. Zaterdagavond werd in zijn woning, Beijer- landscliestraat 22 a, aangehouden zekere R. p R die nog een gevangenisstraf van zes weken had uit te zitten. Bij de, komst der politie vluchtte R. op het dak, hetgeen nog al eenige constagnatie m de omgeving wekte. Tenslotte gaf hij zich echter vrijwillig aan de politie over. Zaterdagmiddag heeft wederom een aanrij ding plaats gehad op den hoek van de Oianje- straat en de Lange Nieuwstraat. De wijlrija- ster H. W., wonende Steenstraat 2, kwam de Gerrit Verboonstraat uitrijden in de richting van de Gorzen, terwijl uit de Lange Nieuw straat een auto aankwam, welke de Oranje straat in wilde zwenken. De bestuurder van den auto had volgens de verkeersregels die nen te wachten, doch hij reed door. De wiel- rijdster wist zich door van haar fiets te sprin gen, in veiligheid te stellen, doch haar rijwiel werd aan stuur, spatbord en voorwiel bescha digd. Het nummer van den auto is bekend. Procesverbaal wordt opgemaakt. Vier-en-twintig tewerkgestelden zijn heden morgen naar Eenerveld vertrokken. Daaronder waren drie nieuwelingen", van de drie thuis blijvers was er een ongeschikt bevionden, ter wijl de heide anderen voor een geldige reden twee weken uitstel hadden gekregen. De algemeene ledenvergadering van A. A. Z. S. wordt gehouden op a.s. Woensdagavond te 8 uur in de zaal van maison v. d. Heiden aan de Hoogstraat. DE GARIBALDISTER-VETERANEN, bijgenaaptd de „Roodhemden", brengen een bezoek aan het graf van Garibaldi. De deeln<->iers bij hun aankomst te Caprera He zal a.s. Vrijdag 20 jaar geleden zijn dat het Dilettanten Symphonieorkest,, L. van Beethoven" werd opgericht. Dit vierde Lus trum zal echter evenals zulks met de voor gaande het geval is geweest, pas in het na jaar met een feestconcert herdacht worden, uitsluitend toegankelijk voor donateurs, le den en hun huisgenooten. Plannen zijn echter bij liet bestuur aanhangig om dit feestconcert te doen herhalen voor genoodig- ilen en tegen entree. Voorts zullen er bij dit vierde lustrum 4 jubilarissen zijn, die onafgebroken die 20 ja ren „Beethoven" gediend hebben, n.m. mevr. Nelly BerckFeltzer als accompagnatrice van de solisten, de heer J. C. M. Feltzer als direc teur en de heeren-leden P. v. d. Wal en A. Kruis. De twee eerstgenoemden zullen op het feest concert als solist optreden. Verdere hijzonder- heden volgen te gelegener tijd. Alleen zij hier nog vermeld dat het ledental van „Beethoven" gestaag toeneemt en het podium in de zaal van den R.-K. Volksbond, waar de concerten de laatste jaren plaats vinden, te klein dreigt te worden, zoodat voorloopig alleen candidaat- leden kunnen aangenomen worden, waarvoor binnenkort nog een oproep per advertentie in de bladen zal geschieden. Met een zeer onvolledig elftal hebben de Schiedammers een mooi succes gehoekt tegen de Hagenaars. De gastheeren trekken het eerst naar de wickets en hebben, dank zij het suc cesvolle bowlen van J. de Bruin, reeds spoe- dig allen een beurt gehad. Slechts F. Marang met 10 bereikte de dubbele cijfers. Extra: 9. Totaal 48. J. de Bruin 8—18, J. Karis 1—11, M. Plooy 17. De eerste drie wickets der Schiedammers namelijk M. Plooy, J. de Bruin en II. Offer man leverden reeds reps. 15, 16 en 41 runs op. Nu was het woord aan de jeugd, waarvan de Gebrs. J. en A. Bart aaTdig stonden te bat ten en resp. 12 en 16 not out scoorden. Met 19 extra's inbegrepen werd het totaal 127. P. ten Bosch 1U18, Haazer 2—14, Bybau 4—46, C. Teunisse 1—14. Hermes D.V.S. stuurt de Hagenaars nogmaals fn, die ook ditmaal een schamel totaaltje bereikten. Mee inbegrip van 5 extra's totaal 59. H. Offerman 4—16, J. de Bruin 2—30, J. Karis 315. Maandag, 25 Juni a.s., zal men in Schie dam kunnen genieten van een concert, dat zal gegeven worden door de Koninklijke Mili taire Kapel (Grenadiers en Jagers) onder de directie van luitenant L. de Boer. Het is nu al vele jaren geleden, dat dit vermaarde corps in onze stad een concert gaf. Nu is het door bemiddeling van de Kon. Zangv. Schieidams Mannenkoor Orpheus mo gelijk gemaakt, de Vapel hier weer te doen optreden. Het concert zal in de „Orpkeus"- schulp worden gegeven. Reeds kon worden bepaald, dat de toegangs prijs voor dit concert zoo zal zijn, dat ieder ervan zal kunnen profiteeren. Op deze wijze meent „Orpheus" aan onze stadgenooten een dienst te bewijzen, daar iets geboden zal worden van zeldzame schoonheid. Het is bekend genoeg, dat de Kon. Mil. Kapel onlangs heeft deelgenomen aan een mu- ziekwedstrijcl in Le Havre, waarbij de beste militaire muziekcorpsen van Europa meedon gen. De Nederlanders behaalden de hoogste onderscheiding in dezen muziekkamp. Een van de werken, door de Kapel in Le Havre uitgevoerd, is Romeo et Juliette van Tschaikowsky. Dit nummer za-1 ook op het a.s. concert ten gehoore worden gebracht. Het volledig programma zal spoedig worden be kend gemaakt. Bewijzen van toegang zullen reeds deze week verkrijgbaar worden gesteld. De prijs zal bij voorkoop beduidend lager zijn, dan 's avonds aan het terrein. Aan het postkantoor te Schiedam werd in den loop der maand Mei op spaarbankboekjes ingezegend ƒ20.552.61 en terugbetaald ƒ21.935. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald ƒ1382,39. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 25. Door tusschenkomst van het kantoor werd ter Directie op staatssehuldboekjes ingeschre ven nominaal ƒ1000 en afgeschreven ƒ1900. Derhalve minder in- dan afgeschreven ƒ900. GEBOREN van 89 Juni: Johanna Lijdia, dochter van P. W. Baas en L. A. C. Kroef, HuijismansstraatKarei Lodewljk, zoon van K. L. den Outer en C. Kerssen, Nassaulaan; Cornelia Ludwina, dochter van A. van Kampen en C. L. van der Horst, Korte Haven. Gewonnen door Excclsioi* II met 8 runs Traditioneel verliest Excelsior II den toss, zoodat zij eerst moet batten. Het openiugspaar is al spoedig van de mat verdwenen. Met Osterholt en Pepers op de mat stijgt de score zeer snel, dank zij het goede batten van Oosterbölt. Op 57 komt de scheiding als Peters voor 13 clean howled wordt. Eenige overs hierna volgt Oosterliolt, eveneens gebowled Hij had een nuttige 42, waaronder 4 harde zessen geslagen. Verder komt niemand meer in de dubbele cijfers, en het tot nul wordt met 7 extra's 81. De bow lingscijfers waren R. v. Maaren 221, L. Oostenbroek 331, G. H. AVijhe 414, C. Ten Zenzei 118 Bij Hercules is het een komen en gaan. Niemand bereikt de dubbele cijfers en het totaal wordt dan ook met 5 extra's' slechts 37. Bowlingscijfers waren: H. Dries 411, 3V. Peters 521. De tweede innings is voor Excelsior zeer ongunstig, alleen van Deursen bleef met 12 not out. Aantal runs met 6 extra 35. Bowlingpcijfters C. Ten Benzei 39, R. Maaren 415, G. v. Wijhe 0^—6, Oostenbroek 02. De tweede innings is voor Hercules beter. Ter Horst met 12. G. Lambers met 22 kwa men in de dubbele cijfers. Het totaal wordt met inbegrip van 3 ex- ra's 71. Bowlingscijfers waren H. Dries 1—116. W. Peters 425; J. Oosterholt 529. Zoo won Excelsior II dus haar eersten wed strijd met 8 runs. Het veldwerk was heter dan de vorige wedstrijden. Tweede klasse. HD.V.S. IIKampong. Gewonnen door Kam- pong met innings en 24 runs. Kampong 123; H.D.V.S, 41 en 68, totaal 99. De P. D. V. „De Jonge Liefhebbers" hield Zondag een wedvlucht van Bilthoven af, (af stand 64 K.M.) De prijzen werden als volgt toegekend: le en 2e pr. W. Zonneveld; 3e pr. D. Ram; 4e pr. PI v. d. Hoeven; 5e pr. A. Boer; 6e pr. H. Brökling7e pr. W. Zonneveld; 8e pr. H. de Regt; 9e pr. J. Westerholt; 10e pr. en lie pr. H. de Regt. Te Schiedam op 9 Augustus aangekomen: s.s. Wilstom, van Rotterdam om te dokken in de Wiltonhaven; s.s. Aegir, van Rotterdam om te dokken in do Wilhelminahaven. Uit Schiedam op 9 Juni vertrokken: s.s. Damptre, ledig naar Makslatlii; s.s. Falstria, met stukgoed naar Antwerpen. Holtenau, 8 Juni gepasseerd: s.s. Roedel- Schiedam. Te Schiedam op 19 Juui aangekomen: s.s. Roedelheim, met papierhout van Makslathi in de Wilhelminahavens.s. Eibergen, van Emden om te dokken in de Wilhelminahaven; s.s. Pailage, met benzine op stroom aan de Boeien. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie.) MET SCHOOL UIT Met school uit Een blijde, vroolijke kinderschaar vrij van strenge schooltucht een dag uit! Naar zee En 't tintelt van heerlijk genot! Met vlag gen voorop, de pakjes meit brood hij zich, trekit de vroolijke stoet onder blij gejubel naar 't station. Wat al dagen van te voren was er niet over 't uitstapje gedacht, gedroomd, gebabbeld! En eindelijk was de „fijne" dag gekomen. Wait 'n dolle pret in den trein! Wat belang stelling vooi; alles, waar ze voorbij sloomen, wat nieuwsgierig vragen, grappige opmerkin gen en onschuldige vreugd. En dan eindelij|k na lang verlangend te heb ben zitten uitzien naar de plaats van bestem ming, stijgt een luid gejuich op, de trein stopt, ze Stappen uit, rijen saam op 't perron en onder 't zingen van marschliederen gaat 't blij naar zee, naar 't strand. En eindelijk aan zee! Zonnige dag! Zoo heerlijk vrij mogen dollen en stoelen op 't strand, plassen In 't schui mende nat, kuilen graven in 't zand, of kana len, rivieren, zeeën en die groote zee laten komen en ze weer verjagen. Of do duinen in. Naar boven hollen, doen wie 't eerst er is en dan hijgend staan te la chen om anderen, die haast niet kunnen, of naar beneden hollen, rollen. En dan de boterhammen opbikken, des noods met zand eraan in zoo'n groote tent met een fijn glas limonade of melk. Wat 'n heerlijke dag' Die 's morgens Jijkt geen avond te zullen hebben, zoo ietis van een eeuw van geluk. En toch komt dan de avond en 't scheiden. Maar ze zijn moe gespeeld, ze weten dan, dat aan alles een einde komt. En toch blij nog is ook 't afscheid. En doller nog is de pret bij 't naar huis gaan, vooral In den trein. En luider nog klinken de zangen over 't perron, totdat ze door de controle heen blij aan vader, moeder, die daar buiten verlan gend "staan te wachten, kunnen vertellen van hun „fijnen" dag. En ook de ouders genieten om clien dag van geluk van hun kinderen en zijn dankbaar. Want zoovelen zijn er, die hun ldntleren anders geen uitstapje kunnen geven. De tijden zijn vaak moeilijk, de zorgen zoo groot. Wat jammer, als er scholen zijn, die niet uitgaan. Er zijn dan kinderen, die nóóit mee „uit" mogen, die wél hooren vam anderen, die met hun ouders eens eens dagje genieten, maar „hun" ouders kunnen dat zoo moeilijk bekostigen. Er zijn er zooveel, die dan van hun jonge leven niets zien dan 't kleine huisje waar ze opgroeien, soms in nauwe stegen en straatjes, en de stad en omgeving waar ze wonen Onze Roomsche jongens en meisjes in Schie dam gaan niet uit. Wel zijn eenige jaren gele den uitstapjes naar Hoek van Holland onder nomen, die zeker een feest voor de jeugd waren, doch men heeft dat afgeschaft. De reden heb ik nooit gehoord. Doch ik veronder stel, dat men wel degelijk ernstige bezwaren had en ik vermoed, dat de plaats Hoek van Holland zeer ongteschikt geacht wordjt. Nu, als men dat woelige en vooral „onfrissche" stadsleven daar ziet, dan kan ik ten zeerste zulks verklaren. Dit neemt echter niet weg, of de mogelijk heid niet onder die oogen gezien mag worden, om de kinderen op andere wijze een dag van genot te geven, een „echten" dag van onschul dige vreugd. Er zijjn ook wel andere plaatsen dan H. van H. bijv. Oostvoornl^, Kijkduin, Breda of misschien nog andere Doel vau dit ingezonden situk is geenszins om in te gaan tegen genomen besluiten, doch om de zaak van 't uitgaan anderis ite beschouwen dan op 't oogenblik, toen man 't afschafte. Dat men er toch wel wat voor gevoeld heeft, blijkt wel hieruit, dat men enkele jaren wél met de school uitging. A. G. W. DEKKER, R. K. OND. 'S Maand ag3 repetitie Muziekgezelschap St. Ambroslus, 8 uur, IL IC Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdags bestuursvergadering R. IC Metaal- bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw R. K> Volksbond. lederen Dinsdagavond om nalf negen rep^ titie R. K. Gemengde Zangvereenlglng Lorenzo Perosl. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 7 uur tot half 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V, Excelsior: Gebouw II, K. Kring. lederen Woensdag Repetitie Koninkl. Man- nenzangvereeniging „Orpbeus" Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half negen. lederen Zaterdagmiddag van 3 tot 5 uur is geopend het Stedelijk Museum, St. Jori» Doele, Doelepleiu. Dinsdag 5 Juni van 8 uur af en vooria lederen dag tot Maandag 11 Juni telken» van 2 tot 5 en van 7 tot 10 uur tentoon, stelling reproducties van werken van Toorop. Gebouw Katk. Leeszaal. 12 Juni: Diergaarde, avond-concert Haagscli Harmonie-orkest. Bioscopen: goedgekeurde programma'» tot en met Donderdag 14 Juni in: Thalia (voor volwassenen); Royal (voor volw.); Tivoli (voor volwassenen); Ooster-theater (voor volwassenen); Centraal (voor volw.);j Olympia. Tentoonstellingen; NeniJto, Stations- singel (10 v.m.—12 n.m.). SCHIEDAM, 11 Juni. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. 19.por Et-L. Namens de commissie voor de noteering. IL J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 11 Juni. Men noteert voor me lasse spiritus 100 pet. 29,— por H.L. Ruwe graanspiritua 60 pCt, ƒ17.— per H.f» Spoeling Noteering 1,40. Noot der redactie. In aansluiting aan dit ingezonden stuk wil- len we hier even herplaatsen wat we 12 Sep tember van het vorig jaar opnamen, naar aan leiding van het verslag over den toestand van het lager onderwijs in onze gemeente over, 1926. Over schoolreisjes wordt veschillend geoor deeld. „Onze Katholieke scholen maakten ln 1926 geen „schoolreisjes", heet het ln het ver slag. In dit verhand mogen we wel even herin neren aan hetgeen Mgr. Diepen, bisschop van Den Bosch, blijkens het Jaarboek van het R. K. Centraal Bureau voor onderwijs en opvoeding onitret de aangelegenheid heeft gezegd: „Sommige school en -patronaatsbesturen or- ganiseeren school- en vacantlereizen naar groo te steden (als Amsterdam, Den Haag, Antwer pen) voor oudere of jongere bescherme lingen, zoo jongens als meisjes. Zelf» met misdienaars schijnt men zulke uitstapjes te ondernemen. Wij mieenen allen, wien het aangaat, ernstig te moeten wijzen op de groote verantwoorde lijkheid, die zij door zulke reizen of reisjes ook naar meer nabij gelegen o£ kleinere'plaat sen, of zelfs door dergelijke bedevaarten, op zich nemen. Vooral als grooitere, verafgelegen plaatsen bezocht worden, zijn die uitstapjes voor vel on. onzer kinderen niet altijd zonder groote zede lijke gevaren èn om de reis zelf èn om hetgeen de kinderen op straten en pleinen, aan strand of in musea enz. te hooren of te zien krijgen. Hierbij komt, dat die reisjes vaak niet dan meer of min noodgedwongen door de ouders worden toegestaan, dat de kosten dikwerf ook inderdaad bezwarend zijn en dat die uitstapje» bij de kinderen behoeften en verlangens wek ken, die beter door hen niet of nog niet gekend werden. Men bedenke dus wel wat men onderneemt, en geve niet toe aan den tegenwoordigen geest van weelde en genotzucht, doch betrachte en bevordere bij de jeugd eenvoud en matiging en volge in alles de leiding der christelijk» voorzichtigheid". i CONCERT Door het Harmonie-gezelschap „Kunst eg Vriendschap" zal morgenavond om 8 uur eetf concert worden gegeven in den polder, op het terrein van den landbouwer J. Verboom. Naar. we vernemen, houdt dit concert verband met de vele giften welke de vereeniging tijden* de collecte van het vorig jaar bij haar oprich ting mocht ontvangen. dl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1