wx II L^i£ÜJl DINSDAG 12 JUNI 1923 DERDE BLAD DE INDISCHE TENTOONSTELLING OPFJGicELE OPENING DOOR M IN1STERKONINGSBERGER - PAGINA 2 DE OPENING lij:..-- 'I L n t - -- r 3 >X LAND- EN TUINBOUWTENTOON STELLING TE SITTARD HERMAN MOERKERK OP ZIJPENDAAL TE ARNHEM De Indische tentoonstelling te Arnhem, kort weg I. T. A. genoemd, is geopend. In het park „Zijpendaal" Ongeveer 20 minuten gaans van het station Arnhem gelegen, worden in de ko mende weken duizenden bezoekers verwacht. Die verwachting is gegrond, want het zomer- Bche Zijpendaal lokt dit jaar niet enkel de va- eantiemenschen door zijn onvolprezen natuur- praeht, maar het is nu tegelijk een museum waar men onze koloniën kan leeren kennén in haar voortbrengselen en kunst, haar cultuur en bewoners. De afdeeling Arnhem van de vereeniging „Oost en West" heeft deze groote Indische Ten toonstelling georganiseerd en daarmee opnieuw het hewijs geleverd, dat zij de teekenen des tijds verstaat, maar ook dat zij weet aan te pak ken en door te zetten, wanneer er een groote zaak moet worden gediend. Sterk in het vertrouwen, dat men een stroom van landgenooten en vreemdelingen naar Arn hem zou kunnen leiden, wanneer men slechts op doeltreffende wijze het zien, wat Indië voor Nederland beteekent durfde de vereeniging „Oost en West" te Arnhem het risico op zich te ne men een groot deel van het Zijpendaalsche park. waarover men van Dr. Hartogs welwillend de beschikking kreeg, vol te bouwen met een pavil joenen-complex, waarin men als met een „bird's eye view" het leven en vertier kan waarnemen der aan Koningin Wilhelmlna onderdanige lan den, die zich als een „gordel van smaragd" rond den evenaar slingeren. r Het gebouwtje met het Deli-diorama van den schilder Eland. Maanden lang is er met onverdroten ijver aan den opbouw dezer Indische show gewerkt Reeds vroeger zijn wij in de gelegenheid ge weest een overzicht te geven van den aesthe- tlschen paviljoenbouw die de Rotterdamschs architect N. P. de Koo voor de L T. A. heeft ontworpen. Nu alles in helle kleuren ls gezet én het donkere groen van het geboomte zijn zware schaduwen werpt over het vriendelijk tentendorp rond het oude Zijpendaalsch kasteel, nu kost het weinig moeite om verzoend te gera ken met de schending der natuurpracht, die hier onwitekeurig moest worden gepleegd. De Koo heeft het park ten minste niet brutaal ont sierd, maar het beste gemaakt, wat er van te maken was: een tuindorp in feesttooi met In dische huisjes en gebouwen. Ten einde het cachet te bewaren heeft' de architect geen enkel detail verwaarloosd, maar zijn kunstzin ook botgevierd op tuinbanken en bloembakken, ja zelfs op brand- en waterkranen. Dit wat het uiterlijk der L T. A. betreft. Nu gaan we binnen eens kijken en kunnen daarbij enkele opmerkingen overbrengen, die de voorzitter van het tentoonstellingsbestuur mr, J. Huges ons verzocht aan te teekenen hij den rondgang dien wij onder zijn leiding maakten. Wanneer wij de intentie van mr. Huges goed begrepen hebben dan doen we het best met aan aspirant-bezoekers der I. T. A. te zeggen, dat men per auto de tentoonstelling van het station af binnen de vijf minuten bereikt. Men rijdt langs de weide van Sonsbeek den Zijpendaalsche weg op tot even voorbij de rechts gelegen hoeve „Teei plaats waar men links van den weg een groot autopaTk vindt. Men is daar bij den hoofdingang van hét Gemeentepark „Zijpen- daal". Na een paar honderd meter te voet in dit parkt te hebben afgelegd staat men voor den hoofdingang der tentoonstelling met aan weerszijde loketten voor de „tickets". Die tic kets kosten op een dftg door de week ƒ1.op Zondagen 0.60. Daarvoor kan men alles zien wat er op de tentoonstelling te zien is; men kan blijven van de opening 's morgens tot de sluiting s avonds, maar sortie's worden niet gegeven. De voorzitter drong erop aan dit extra te vermelden en erbij te zeggen, dat de sntrëe- prijs bijzonder laag is gehouden om iedereen vooral op Zondag in de gelegenheid te stellen ■de tentoonstelling te bezoeken, Gevoeglijk kunnen wij onzen ommegang in twee dealen splitsen, want op de I. T. A. zijn evenals op de meeste tentoonstellingen tweeër lei gebouwen. De eene groep dient om het ten tongestelde onder te brengen en de andere om zich te herstellen van de vermoeidheid aan een tentoonstelhngsbezoek verbonden en om zooals men pleegt te zeggen, het nuttige met liet aangename te vereenigen. Van de eet- en feest zalen, die men op de I. T. A. aantreft, is voors hands niets dan goeds te zegen. Ze zien er aantrekkelijk uit, de exploitatie is in goede handen en door muziek en cabaret zal gezorgd worden, dat het er gezellig ls ook. En wan neer men daaraan nog niet voldoende heeft om zich geheel verplaatst te gevoelen in een Indische sfeer, kan men een roeitochtje maken op den vijver in een echte Javaansche prauw, of luisteren naar de hawaianmuziek en kront- Jongliedjes, die de leden van „Eurasia" dag in dag uit zullen ten gehoore brengen in de restau rants en op het terrein, waar, de gamelang en tong tong zullen klinken en het rhythmische spel zal worden vertoond der Javaansche dan sen: serimpi en menarl. Kasteel „Zijpendaal". Links van den ingang is een zeer ruime suite waar het oog terstond wordt getroffen door een tljke collectie ikatdoeken. Aan den wand hangt £6n plaatje met het volgend rijmpje, dat men honderden malen op de tentoonstelling te lezen krijgt: „Allen waken, voor aanraken." In de suite hangen evenwel onder de vele tentoonge stelde kleurige doeken nog andere kaartjes en daar staat op te lezen: Inzending van H. M. de Koningin. Zoo kan men hier dan kennis maken met de zeldzame waardevolle Indische .weefsels, die aan H. M. de Koningin door haar overzeesche onderdanen zijn ten geschenke ge geven. Het is een unieke collectie die wel in staat is den aandachtigen beschouwer een gun stig oordeel bij te brengen over de kunstzin nigheid der bewoners van de kleine Soenda- Eiianden. Tusschen al die doekenweelde prijkt kostbaar snijwerk, hoofdzakelijk Indonesische volkskunst. We kunnen er niet lang vertoeven, want er zijn nog tientallen andere inzendingen. De suite aan de achterzijde verlatend komen wij aan de overzijde van de- gang in de Hindoe kamer. Hier verdienen de aandacht een aantal gipsafgietsels van Boeddha-beelden uit den Borohodoer-tempel van Midden Java, het schoonste monument der oud-Indische houw kunst. Er zijn voorts een aantal basreliëfs even eens van oude tempelruïnes, die wel een hoo- gen indruk moeten geven van de vroege cul tuur der Oostersche volken. Een aan de Hindoe kamer grenzende zaal bevat een massa produc ten van Indonesische volkskunst, zooals hout snijwerk van de Z. W. Eilanden en Nias, bam boe-snijwerk van Centraal Celebes, de Moluk- ken en Nieuw Guinea, vlechtwerk van Celehes, Gajo, de Alaslanden en het Batakgebied. De producten der Indonesische koperbewerking zijn weer in een andere zaal ondergebracht. Schitterend ciseleerwerk op vazen en pullen, prachtig van vorm en rijk van ornamenteeTing. Ten slotte is er in de parterre van het kasteel nog een wajarigkamer, waar gansch de Indi sche hemel en hel vertegenwoordigd is in het schimmenspel der goede en kwade geesten. Terwijl we nu naar de verdieping klommen vertelde mr. Huges, dat de firma Lips voor deze tentoonstelling een groote kluis in het kasteel lieeft gebouwd, waar des nachts ver schillende Indische gouden sieraden moeten worden opgeborgen, die ook door H. M. de Koningin en den gouverneur van Suriname zijn beschikbaar gesteld. Tentoonstellingshallen Oost-Indië. De achter elkaar gelegen hallen A en B, bevatten de etbnografica onzer Oost met het geen betrekking lie-eft op het beschavirugs- en ontwikkelingswerk. Aan de wanden prijken groote zeekaarten van Ned. Oost-Indië. Er is oorlogstuig te zien van alle stammen: ver vaarlijke Maleische en Dajaksche speren, kris sen, mandau's en parangs; er zijn muziekin strumenten van ieder slag, koperen en zilveren gebruiksvoorwerpen, weefsels en bijouterieën, beeldhouw- en snijwerk; daar wordt ons in een woord een kunst getoond, die wij onvoldoende kennen en niet genoeg bewonderen. Nu zouden wij bij dit eerste bezoek nog iets moeten zeggen van het belangwekkende pa viljoen, waarin een aantal diorama's van Deli en Sumatra's Oostkust zijn opgesteld, wij zou den een beschrijving moeten geven van het Kolonisatiehuis en het Batakhuis, we zouden de paviljoenen der Oost-Indische knnstnijveren moeten vermelden, omdat er door Oosterlin gen de kunstnijverheid uit hun land wordt 0e- demonstreerd, we zouden ook de West-Indische afdeeling niet mogen vergeten, die met veel moeite is tot stand gekomen en waar hoeden- vlechtsters van 't Maria-Patronaat te Parama ribo haar enerveerenden arbeid toonen, we zouden ook nog door de galerij der toonkamers, moeten trekken, waar een aantal der voor naamste Nederlandsche firma's exposeeren, die zaken doen met Indië, we zouden een bezoek kunnen brengen aan het paviljoen der Gel- derseho Gemeenten, die gaarne gepensio-nneer- de Indische mannen opnemen, doch wanneer we aan alles afzonderlijk aandacht wilden schenken, was het eind niet te zien, en toch moet ook aan dezen ommegang een einde ko men. We gaan daarom tot slot naar het meest merkwaardige van deee Indische ten toonstelling, naar den: Moluksche Zeetuin. Om van deze phenomenale inzending eenig denkbeeld te geven doen we het best hier te citeeren, wat de natuuronderzoeker Hiickel over de zeetuinen heeft geschreven; ,,Die pracht der zeetuinen te schilderen, daar toe zijn pen noch penseel in staat. De opper vlakte der grootere koraalbanken van 6 tot 8 voet in doorsneee, is bedekt met duizenden van de schoonste bloemsterren en zeebloemen. Tus schen de vertakte hoornen en struiken zit bloem aan bloem, in alle mogelijke kleurschakeerin- gen. De groote, bontgekleurde bloemkelken aan hun voet zijn eveneens koralen. Ja, zelfs het bonte mos, dat dé tusschempiimten tusschen de verschillende stammen aanvult, blijkt bij nauw keurige beschouwing te bestaan uit millioenen kleine koraaldiertjes. En deze geheel onverge lijkelijke bloemenpracht wordt door de schitte rende tropische zon in dit kristalheldere water overgoten met een sprookjesachtigen glans. In deze wondervolle zeetuinen, welke de tot het rijk der sagen behoorende tooverachtige Hesperiden-tuinen overtreffen, wemelt het van dierlijk leven in talrijke soorten. Vissehen in alle mogelijke kleurnuances, van de zonderling ste kleuren en vormen spelen in scharen tus schen de koraalbloemen, evenals de kolibria's, die rondom de kelken der tropische bloemen zweven. Nog veel menigvuldiger en interessan ter zijn de weekdieren der verschillende klas sen, welke op de koraalbanken hun leven lei den. Sierlijke, doorzichtige schaaldieren, tot de groep der garnalen behoorende, klimmen tus schen de takken der koralen. Ook roode zee sterreu. violette slangsterren en zwarte zee egels klauteren in menigte rond op de takken der koraalstruiken; de scharen bontgekleurde mosselen en slakken zijn niet op te noemen. Schoone wormen met schitterend geldeurde kieuwvederbosjes kijken uit hun holen en gan gen. Daar komt ook «en school medusen aan zwermen en tot onze verrassing herkennen wij in den sierlijken klok een oude bekende uit Oost- en Noordzee, de kwal". Dit alles nu is te bewonderen in den Mo- lukschen zeetuin een unieke verzameling zee fauna en -flora uit de Moluksche zeeën en de Javaansche wateren, gedurende 15 jaren bijeen gebracht en schitterend mooi geprepareerd, een werk; dat met heel veel moeite, doorstane ge varen en taaie volharding, tot stand is ge bracht. Dit is voorzeker de clou van de I. T. A„ die om den zeetuin alleen reeds 'n bezoek waard is. Gjsteren werd de tentoonstelling geopend. De geheele weg van het station af tot Zijpen daal toe was versierd met de pompeuze Ita- vanen. Tegen twee nur was het gebouw van ont vangst al voor het grootste deel gevuld. Omstreeks half drie arriveerde Z. K. H. Prins Hendrik vergezeld van zijn adjudant luitenant ter zea Ter Mijtelen, die de lunch hadden ge bruikt ten huize van burgemeester de Monchy. Door mr. Huges, voorzitter van de afd. Arnhem van „Oost en West", en organisator van de Ita, werd Z. K, H. ontvangen en naar het gebouw geleid waar de opening zou plaats hebben. Nadat mr. Huges met enkele woorden den gang van zaken had medegedeeld, sprak Z.Exc. minister Kötnigsberger de openingsrede uit. Rede Minister Koningsberger, Er zijn, aldus spr., vele jaren ver loepen, se dert in ons vaderland een Indische tentoonstel ling van aanzienlijken omvang ls te aanschou wen geweest. Wij moeten zelfs teruggaan tot 1883, dus volle 45 jaar, om terts te vinden, dat op één lijn kan worden gesteld met hetgeen ons dit jaar op deze „Indische Tentoonstelling" te Arnhem zal worden geboden. Was het gebrek aan belangstelling in hetgeen tot vóór kort als onze „Koloniën" werd aange duid, die de organisatoren der overigens zoo talrijke tentoonstellingen hier te lande eTvan terughield, onze overzeesche gewesten met hun rijk geschakeerde bevolking, hun belangwek kend leven, hun overvloedige producten tot aan schouwing van hun landgenooten te brengen? Of de vrees, dat juist bij die landgenooten de noodige 'belangstelling zon ontbreken om een streven in deze richting te doen welslagen? Vermoedelijk noch het één, noch het ander. Immers, er- zijn ,im de laatste jaren tal van klei nere tentoonstellingen gehouden, niet of nauwe lijks bekend geworden buiten de gTenzen der plaats, waar zij zich bevonden, die een deel van dat overzeesche gebied omvatten en die zich over gebrek aan plaatselijke belangstelling al lerminst hadden te beklagen. In de phase, waarin wij ons thans bevinden, tig maar met kracht, gearbeid aan de bevorde ring onzer koloniën tot steeds meer gelijkge rechtigde deelen van het groote rijk. Zal die arbeid naar wensch slag-en, dan is, nog één ding vooral noodig, en dat is belang stelling. De Batakwoning. Er is geen beter middel om die -belangstelling ap te wekken en te vergrooten, dan onzen land genooten het vele goede en schoone van Oost en Weat-Indië door eigen aanschouwing te doen kennen. In die richting bete-ekent deze tentoon stelling een belangrijke schrede op den goeden w-eg. Rede van den burgemeester. Daarna sprak de burgemeester van Arnhem, mr. S, J. R.. d0 Monchy, die namens de ge meente zijn levendige voldoening uitsprak over de Ita. De heer R. Zuijderhoff, voorzitter van het hoofdbestuur van „Oost en West", richtte zich speciaal tot mr. Huges. Spr. wees eT op, dat door mr. Huges Arnhem een tentoonstelling is rijk geworden, die een sociaal-cultureel monu ment is, waarvan de geestelijke en zedelijke waarde zal blijven bestaan. Re gouden medaille voor mr. Huges. Spr. wenschte thans mr. Huges een bewijs te geven van de groote waardeering der ver eeniging voor zijn arbeid. Spr. wilde mr. Huges het grootste hewijs van waardeering overhan digen: de gouden eeremedaille die alleen toe gekend wordt aan hen, die zich op zeer bijzon dere wijze onderscheiden om do banden tus schen Moederland en de Indien te versterken. Onder luide bijvalsbetuigingen eindigde spr'. zijn rede rnet den wensch wit te spreken, dat mi'. Huges nog vele jaren zioh, met het oog op de medaille gevestigd, zou herinneren den llen Juni 1928, den openingsdag van de Ita. Tenslotte sprak mr. Huges een dankwoord aan allen die spreker zoo krachtig gesteund hadden bij de voltooiing van zijn plannen. Daarna noodigde mr. Huges een aantal eero gasten uit op een dronk, waarna de tentoonstel ling werd bezichtigd. Te vijf uur gingen de hekken voor het publiek open. uiM—ij'', 1 -f-VA a j .1 oT' r\s a -- "f -■ S* iillll;I! i V 9 i-'k -4:' 11i -»ör- Een kijkje op de paviljoens Oost-Indië. Een der fraaiste plekjes van Zijpendaal achter den kasteel-vjj ver. MINISTER KAN SPREEKT. Zaterdag werd :te Sittard op de groote ter reinen in De Baandert de Provinciale Land- én Tuinbouwtentoonstelling geopend. Nadat de heer L. Haan uit Nieuwstadt, voor zitter van het tentoonsteHingsbestuur, allen aanwezigen autoriteiten een hartelijk welkom had toegeroepen, voerde de Commissaris der Koningin in Limburg, mr. E. O. J. M. baron van Höveltl tot Westerfilisr het woord. Spr. huldigde het bestuur, inzonderheid den voorzitter, voor de grootsche onderneming, die het met deze expositie heeft aangedurfd. Ten slotte verklaarde spr. de tentoonstelling voor geo-pend. Daarn-a werd de eerewijn aan geboden en een rondgang gemaakt over het uitgestrekte terrein. De Minister van Binnenland soke Zaken en Landbouw, mr. Kan heeft Maandag bij zijn bezoek aan de tentoonstelling een rede gehou den, waarin hij o.m.. jhet volgende zeide: Weinige dagen geleden had ik het voorrecht .in het Noorden van ons land een tentoonstel ling van dezelfde strekking als deze te openen. Het is daaT in Drenthe een gansch ander ge beuren dan hier in Limburg. Zijn er ginds sinds eeuwen her landen, waarvan turf wordt gestoken om aldus tevens voor land- en tuin bouw geschikt-en dalgrond hloot te leggen, hier moet men dlep in den grond afdalen om een product te winnen, dat de gevaarlijkste con current van de turf is. Maar tegelijkertijd is -de mijnindustrie een concurrent van den landbouw, in zoover dat zij op vele, bijzondeT geschikte arbeiders be slag legt, die aldus aan het landbouwbedrijf worden onttrokken. Wellicht is hierin een reden te zoeken, waar om de zoo vruchtbare bodem van Zuid-Limburg niet zoovele vruchten afwerpt, als in vergelij king h.v. met de goede kleistreken in de kust provinciën, zou verwacht mogen worden. Of is het wellicht, omdat hier zoovele al to kleine perceeien voorkomen, waarvoor ik, als u mij in kwaliteit van geneesheer wilt con- sulteercn, allicht een dosis ruilverkavelingen zou voorschrijven. Ik heb gehoord, dat de varkens in Zuid- Limburg een reputatie genieten, zoo voortref felijk als waren vaTkens de edelste dieren der schepping. Helaas was het resultaat van de varkenshou derij over 1927 niet in harmonie met den roep. Gelukkig zijn er vele takken van land- en tuinbouw-en van veeteelt, die uw land tot een voorspoedig land maken. Ik héb mij een tijd geleden kunnen overtuigen, hoe hier in Sit- tard de zuivel hoogtij viert. En vooral op een feest als dit triumfeert het optimisme over het pessimisme, PLUIMVEETEELT IN DRENTHE. Stichting eener provinciale organisatie. Zaterdag werd te Assen een vergadering gehoud-en van vertegenwoordigers van Pluim- vee'teeltvereenigingeu met het' doel om te ko men bot oprichting van 'u algemeene Drentsche vereeniging voor pluimveeteelt Nadat door verschillende afgevaardigden over deze zaak het woerd was gevoerd, waren alle aanwezigen het er over eens, dat er een pro vinciale organisatie moet komen. De vergade ring was van oordeel, dat de bestaande Com missie moet blijven bestaan, doch aangevuld worden. Besloten werd dat de N.N.C., O.P.C., Centrale vereeniging Emmen en „Nut en Sport" te Hoogeveen, een iid zullen aanwijzen om in de reeds toestaande commissie zitting te nemen, terwijl deze later nog aangevuld kan worden. Deze commissie zal verder de plannen uitwerken. BEEDASCHE HANDELS. EN NIJVERHEIDSTENTOONSTELLING De Bredasche Handels- en Nijverheidstentoon stelling, genaamd H. E. N. T. 3 zal dit jaar ge houden worden van 5 tot en met 9 September, in de zalen en tuin/en van „Concordia" te Breda. GENERAAL A. E. ROEST VAN LIMBURG t- In den ouderdom van 75 jaren is te Oositer- beek overleden de heer A. E. Roost van Lim burg, oud-generaal-majoor der infanterie, rid der in de orde van den Nederlandschem Leeuw en officier In de orde van Oranje-Nassau. Een eere-ten toonstelling te 's-Bosch. In verband met het vertrek van den heer Herman Moerkerk uit Den Bosch naar Haar lem, heeft het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noord-Brabant met medewerking van den "s-Hertogeirbosechen Kunstkring" een eere-tentoonstel-ling georga niseerd van werken van Herman Moerkerk. De tentoonstelling, ondergebracht in het gebouw van het Provinciaal Genootschap, ie Zaterdagmiddag officieel geopend d-oor den eere-voorzitter van het Genootschap, mr. A. E baron van Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin in het gewest, die, nadat da voorzitter jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt de genood i-gden begroet had, een toe spraak hield, waarin hij er op wees dat het Provinciaal Genootschap meer dan voorheen zijn belangstelling richt op onzen eigen tijd en ons reeds in kennis heeft gébracht met den arbeid van verschillende hedendaaa-sche kan- sten aars. NED. R. If. BOND VAN OVERHEIDSPERSONEEL ST. PAULUS Algemeene vergadering Gisteren en vandaag werd in een der zalen van den Dierentuin te 's-Grarvenhage de alge meene vergadering van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel ,St. Paulus" gehouden. De voorzitter, de heer L. F. Guit, memoreerde In zijn openingswoord de stichting door den bond van een altaar in de parochiekerk van de H. Martha, welk St. Paulus-altaar hedenochtend in die kerk (Hoefkade) werd ingewijd Spr. wees verder op verschillende aangelegen* heden, welke de aandacht van den bond vragen, zooals de kwestie om te komen tot den N. V. vorm voor overheidsbedrijven, waarvan aldu* sPr- klaarblijkelijk het niet uitgesproken deel is, de vaststelling van arbeidsvoorwaarden ta onttrekken aan den invloed van de gemeente besturen, voorts de gaslevering aan gemeenten door particuliere maatschappijen, de verhouding tusschen de Katholieke organisaties van over heidspersoneel, die wèl en die niet hij het R. N, Werklieden Verbond zijn aangesloten, in ver band waarmee spr. het nut van samenwerking schetste. Ten aanzien van het suhsidievraagstuk con stateerde spr., dat de hond op den goeden weg is. Een openbare actie zou, meende spr. in de gegeven omstandigheden, de oplossing van dit vraagstuk ernstig schaden. Gelukt is, de sala rissen opnieuw te brengen in het georganiseerd overleg. Het ledental is met 320 in de afgeloopen twefl jaren toegenomen. Do geestelijke adviseur van den hond, pastoor Jansen, die door den voorzitter welkom werd geheeten, sprak daarop een woord van lof too don bond voor do in geestelijken zin betoonde activiteit en offervaardigheid. Bij de dan gevolgde bespreking van het beleid van het hoofdbestuur werd hieraan van verschillende zijden lof gebracht. Namens da afd. Den Haag werd aangedrongen op meer actie tot uitbreiding van het aantal afdeellngen. Da voorzitter gaf als zijn oordeel te kennen, dat het aantal afdeelingen op het oogenblik zijn maximum welhaast heeft bereikt. Nog zeide-de voorzitter, dat het hoofdbestuur steeds de samenvoeging van het geheele R. Bi- overheidspersoneel in één organisatie in de hand werkt, maar men verlieze, aldus spr., nio2 uit het oog, dat de bestaande R. K. organisatie* van overheidspersoneel kerkelijk en koninklijk maar vooral kerkelijk zijn goedgekeurd. Bij de behandeling der statutenherzienin? werd een voorstel-Tilburg tot instelling van een bondsraad na eenige discussie met groote meerderheid van stemmen verworpen. De avondvergadering was gewijd aan de be handeling van hert ontwerp gewijzigd hui** houdelijk reglement van den bond en dat voof de afdeelingen. ONTSLAG BIJ DE IiAAGSOHE POLITIE O. A. WESTRA. t O.p 48-jarigen leeftijd is in het Roode Kruis Ziekenhuis te 's Gmvenhage overleden de heer O, A. Westra assistent-resident van Ternate. Aan de drie le klas inspecteurs Thans wordt vernomen, dat door den bur gemeester eervol ontslag is verleend aan de drie inspecteurs van politie 1ste klasse, die zooals men weet eenigen tijd geleden id verband met dienstaangelegenheden geschorst waren. Het eervol ontslag is verleend met inganï van 1 Augustus a.s. AUDfëNTïE. De gewone audiëntie van den minister vad Koloniën zal op Vrijdag 15 Juni a.s. niet plaat* hebben. De gewone audiëntie van den Minister vad Justitie zal Vrijdag 15 Juni a.s, niet plan'* hebben. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 10