DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Siste Jaargang Dinsdag 12 Juni 1928 No 15189 Ut nummer bestaat ait drie bladen STADSNIEUWS ZAKENJUBILé VOLKSBADHUIS OLYMPIA I—BELGISCH PARK AANRIJDING ernstige aanrijding HENGELEN INBRAAK BURGERLIJKE STAND KANTONGERECHT Sterrebosch STAKING TE EENERVELD VrBR-EN-DKRITG TEWERKGESTELD EN TERUGGEKEERD Een onderhoud met een der leiders AGENDA BEURS VAN SCHIEDAM Spoeling ZWEMMEN UIT ROTTERDAM DE „SCHUTTEVAER," De boot niet verkocht SCHUTTEVAER WIL DEN TOCHT DOORZETTEN -- lirr- I I I-1 ■mtiyfiw^aiM-JW-1 m 4 m -1 - - -- r. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 ABONNEMENTEN s par 8 maanden 8.25, pen maand 1.10, per week 28 cent. Franco per post 8.76 per kwartaal Afionderiöke nummers S ct Postchêque en girodienst 81440. ADVERTENTiGN 1—5 regels ƒ1.55. Elke regel meer 30 ct Reclames tusschen den tekafl 80 ct per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct, elk woord meer 8 ct tot een maxi mum van 50 woorden. Kabouter-advertenties G regels ƒ0.50, 10 regels ƒ0.18, 18 regels f 1.Incassokosten worden berekend. -• Gratis-OngevaUenverzckering s ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van één band, één voet of één oog; f 150 bij verlies van een duim; 75 bij verliet! wiisvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt» De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij 'de Nieuwe HAV Bank, Lange Haven no, 103, Schiedam. van een De beer Th. Komijn, kapper en sigarenwin kelier, Broereveld 65, herdacht Zondag bet jarig bestaan van zijn zaak, welke bij in eerste decennium tot grooten bloei beeft we ten op te voeren. Met vele gelukwenschen, telegrammen en bloemstukken mocht de heer Romijn onder vinden lioevele vrienden hij zich in dit tfj s- bestek heeft weten te verwerven. Op S en 9 Juni werden genomen 537 baden, te weten in de 1ste klasse 25 kuipbaden, regenbaden en 1 kinderbad en in de 2 de klasse 49 kuipbaden, 380 regenbaden en 10 kinder baden. Woensdagavond 7 uur speelt Oïympia bp het Velocitas-terrein in het Sterrenbosch tegen Belgisch Park uit Scheveningen. Velen her inneren zich misschien den wedstrijd nog van het vorige jaar, en zullen gaarne gebruik ma ken van de gelegenheid een herhaling er van hij te wonen. Gistermiddag werd op de Hoofdbrug de rij wielhersteller J. C. B., die op een fiets gezeten was en nog een rijwiel aan de hand meevoerde, aangereden door een autobus van de firma Korpel. De jongen kwam voor den auto te vallen. Deze stopte doch de chauffeur kon niet verhinderen, dat de beide rijwielen ver nield werden. De jongen zelf kwam met deu schrik vrij. Hedenmorgen te kwart over elf heeft op de Westparkelandschelaan nabij de woning van do bontwerker v. d. Graaf, een aanrijding plaats gehad tusscken den motorrijder W. C. H.. een arbeider, wonende Broersvelcl 180i en een luxe auto, bestuurd door P. G. uit >.o ei dam. De motorrijder viel en liep een sc ïeur- wond boven het linkeroog alsmede eeniee ontvellingen aan de banden op. De duo-rijder L. s. wonende aan den Singel, werd eveneens van den motor afgeslingerd en bekwam een breuk aan het linker sleutelbeen. Nadat bij door dr. Koene was verbonden, begaf bij zicli naar zijn eigen dokter. H. werd door een lid van E. H. B. O. geholpen. De motorfiets liep ernstige schade op. De Scliiedamsche hengelaarsclub ,,De Zilver- voorn" gaf op Zondag 10 Juni een stedelijk concours. De eerste prijs werd behaald door de Schie- damsehe hengeilaarsclub „Het Baarsje". De tweede prijs door de Schiedamsohe hengelaars- club ,,De Zilvervoorn". De vangst was gering. Schiedam, 11 Juni aangekomen: Eng. s.s. Agility, kapt. C. Wingfield, met olie van Har burg voor N.V. Schieveem aan de Wilhelmina- havens.s. Fialembang, van Rotterdam; s.s. Noorderdijk, van Rotterdam; s.s. Westsee, van Vlaai-dingen allen om te dokken In de Wilhel- minahaven. Schiedam, 11 Juni, vertrokken: s.s. Wilston, naar Swansea; s.s. Portos, naar Seurdsvall; s.s. Meden, naar Rotterdam. Dezer dagen is ingebroken in de tuinhuisjes, staande in het veld nabij de R. K. Begraaf plaats aan den Vlaardingerdijk. Ten nadeele van J. T. werden twee kippen ontvreemd en ten nadeele van den rijksambte naar S. twee vetleeren schoenen. Aangifte van 910 Juni 1928. GEBOREN: Adrlana en Neeltje, dochters van G. van der Heiden eu M. M. van den Hoek, Noordvestsingel; Magcheltje, dochter van A. de Bloots en H. C. Baks, Broersveld; Jan "Willem, zoon van R. F. Zuidema en N. M. van Bochove, Raam; Alida Leunt je Maria, dochter van H. Veltman en W. J. Willems, NoordvestsingelArie, zoon van P. van Groot- veld en B. Steenweg, Bleekerstraat; Gauke Johannes, zoon van J. Poelstra en S. Jansma, O. Maasstraat. OVERLEDEN: S. Groenendaal 63 j weduwe Van L. Hertog. Hoofdstraat; J. D. Elsliof 7 'Weken, Dr. Noletstraat; H. Merkus, 82 j echt genoot van K. Stuivenberg, Nieuwstrict M.; C. H. de Lange 3 dagen, Pr. Maurltsstraat. Openbare zitting van 11 Juni. Waarn .-Kantonrechter mr. M. M. v Vel zen Aanrijdingen W. v. d. S. hesteller te Vlaardingen, die op 14 April op den Rotterdamschendijk met zijn auto te ver naar links heeft uitgehaald waar door hij met een vrachtauto, toebehoorendè aan den heer Vredebregt alhier, in botsing kwam. werd veroordeeld tot 4 boete subs. 4 dagen hechtenis. Ds eiseh was 15 subs. 15 dagen hechtenis. Als getuige werd gehoord de bestuurder van den auto van den heeT V. L. O. G. C. chauffeur bij de firma Hasekamp, alhier stond terecht, omdat hij bij het in halen van een met paarden hespannen wagen, ongeveer ter hoogte van het eindpunt van iijn behoorlijk links achterom heeft gereden De bestuurder van den wagen A. N. alhier, verklaarde, dat zijn paard doordat de Ford van de fa. H. stopte gedwongen was of om tegen den auto op te loopen of om met den kop door de ruit van den hijwagen van de tram te gaan. Get N. had geen rem op zijn wagen; als het wet wordtj zal hij er wel een op laten aanbrengen, verklaarde hij aan den ambtenaar, die vond dat een rem toch wel oxi een sleeperswagen thuishoort. Nadat de gasstellen-reparateur P. v. d. H. in gelijken geest verklaard had; eischte het O. M. opmerkende dat de Koemarkt een van de gevaarlijkste keerpunten van de stad is, een boete van 15 subs 15 dagen hechtenis. Uitspraak over 8 dagen. Na de behandeling- van deze zaak diende de voerman nog een eisch tot schadevergoeding in, ter groote van 42.50, Diverse zaken J. v. <1. B.? Maassluis, stond terecht wegens het verkoopen van een partij lompen, zonder een daartoe vereischte vergunning. Wat is uw beroep? informeerde de kan tonrechter. Opkooper? TossclienbGie. Wat doe je dan noig moer? Ja, ik ga wel eens naar Indië toe' Maar dat zijn toch geen plezierreisjes, meende de kantonrechter weer? De man werd veroordeeld tot 4 boete subs. 4 dagen hechtenis. De eisch was 10 boeto subs 10 dagen hechtenis. De los-werkmau H. L. uit Rotterdam, maakte in de omgeving van Overschie het snoode plan om eenige graszoden mee naar huis te nemen, toen „dinges" op hem toe kwam Wie is dinges?" vroeg de griffier waarhij bleek, dat het de veldwachter was die den man een bekeuring toediende. De zaak zal nog 14 dagen aangehouden wor den, om den veldwachter als getuige te hooren, Het praeludiuc; van een drama in het Juffrouw R Z.-v. d. K. uit de Stations- straat alhier, had een hond, die luisterde naar den buitengewonen van alle ongeschreven wet ten daaromtrent afwijkenden naam „Henk" Het dier was lief, prachtig mooi, waakzaam en voor huisgenooten in het geheel niet kwaad aardig. Op een mooien ochtend, aan het eind van het vorig jaar was de juffrouw even de deur uitgegaan in de vaste overtuiging dat Henk" stevig aan 'n ketting bevestigd, haar met een woedend geblaf wel zou waarschuwen als ei- inbrekers kwamen. Een nichtje van de juffrouw, het 5-jarige meisje S. kwam binnen en we kunnen ons niet voorstellen da 'het lieve kind op den hond den indruk vestigde van een inhreekster in den dop, zoodat we de veronderstelling van juffrouw Z., als zou het kind „Henk" op een poot getrapt hebben, waarna deze zich bleek te hebben losgemaakt, het kind zou hebben aangevallen en in den schouder gebeten, als de meest waarschijnlijke opleiding moeten aan nemen. De jeugdige tante, die, toen zij het geval zag begreep, dat zij tegen het .lieve" dier nies kon uitrichten, ging de hulp van zijn vroegeren baas den smid A IC. haar huurman inroepen. Het bloedige drama in den vroegen morgen eindigde op het kantongerecht, waar de ambte naar na den echtgenoot van mej. Z, en den smid als getuigen gehoord te hebben, een straf eischte van 5 boete subs 5 dagen hechtenis, dit meer als een voorspel van de volgende zaak waaruit zou blijken dat „Henk" een heel las tige hond is. Uitspraak over 8 dagen. Wel niemand zal er op verdacht geweest zijn, dat plotseling onder de te Eenerveid te werk gestelde Sclitedamsche werkloozen een staking zou uitbreken. Van grieven hoorden we immers niet meer. In de raadsvergadering van 11 Mei merkte de heer Collé zelfs hij interruptie op, dat het uitblijven van klachten aan een nieuwe loonregeling, gevolg van de gevoerde actie, te danken was. Iedereen verkeerde in de meening dat, was nu wellicht alles nog niet ideaal, de toestand bevredigend kon worden genoemd. Totdat wij vanmorgen plotseling werden op geschrikt met de mededeeling, dat van de 44 arbeiders die gistermorgen weer naar Eener veid waren vertrokken, er 34 het werk hadden neergelegd, om acht uur te Aissen op den trein waren gegaan, en vannacht om half een te Schiedam waren teruggekeerd. Op ons verzoek om inlichtingen aan de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, kon men ons dit bericht slechts bevestigen; nadere mededee- lingen had men nog niet ontvangen. Het was een wilde staking en het sprak vanzelf, meen de men, dat de stakers op staande» voet van het terrein der werkverschaffing waren ver wijderd. We hadden daarop een onderhoud met den heer O. E. Jung, een der leden van de commissie uit de tewerkgestelden, die bij voorkomende gelegenheden namens de „Eener- velders" het woord pleegt te voeren en die ook de vergaderingen van de „Eenervelders" leidde. De heer Juts dan deelde ons mee, dat het uitbreken van de staking slechts is wat men kan noemen hei swt van een lange lijdens geschiedenis. Het incident dat tot het uit breken dier staking de aanleiding vormde, was slechts de druppel, welke den emmer deed overloopen. Van de oude grieven, aldus de beer Jung, was er geen enkele weg genomen. Die grieven zijn bekend. Ze betref fen het eten, regenverlet, ziekteregeling, loon regeling, kortom het geheele complex van voorwaarden waarop de Eenervelders werken voorwaarden waarin do Schiedammers bij de tewerkgestelden uit anderp steden ver ten achter staan. Herhaaldelijk is den rijksinspecteur voor de werkverschaffing, den heer Folkema op dit voor de Schiedammers grievende verschil gewezen, en werden er vergaderingen over ge houden en besprekingen over gevoerd, maar ieder tastbaar resultaat bleef uit. Drie weken geleden bracht Minister Kan aan Eenerveid een bezoek; ook hem werden de grieven onder het oog gebracht, o.a. werd hem meegedeeld, dat voor regenverlet niet werd vergoed, waar op de Minister antwoordde dat zulks overal elders wel het geval was, zoodat hij er zijn verwondering niet over verheelde, terwijl hij overigens een onderzoek toezegde; maar ook hiervan is tot dusver geen resultaat gezien. Daag3 voordat in de bladen het bericht verscheen, dat het eten te Eenerveid zoo goed was, aldus de heer Jung, had men den kok moeten ontslaan; het regenverlet, dat door rijk en gemeente wordt vergoed, wordt elders betaald met plus minus 3.50 per dag; een gemeentelijke ziekteregeling be staat niet, terwijl Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, zulk een ziekteregeling, waarbij voor ziekteveriet 3 f 3.50 per dag wordt uitgekeerd, wel kennen. De Amsterdammers die -in Overijsel zijn te werk gesteld, krijgen voor eenzelfde soort werk als de Eenervelders verrichten een ka.r laden en 60 M. wegbrengen meer dan het dubbele, 27 cent P©i' kar plus 75 pet. toeslag, is 40.5 cent, van wat de Eenerveid er krijgt die daarmee 12 cent plus 50 pet. toe slag, is 18 cent verdient. De heer Jung we©3 er daarbij op, dat de loonen voor het werk te Eenerveid niet de sanctie hebben van de vakbeweging. De vakbeweging hier werd eenvoudig voor een voldongen feit gesteld; ze heeft er geen mede zeggenschap in gehad. Zoo is ook de werk verschaffing te Eenerveid, in tegenstelling met ander werkverschaffingen, door de vak beweging niet erkend. De onmiddellijke aanleiding tot de staking Wat de rechtstreeksche aanleiding tot het neerleggen van het werk betreft, deelde ons d eheer Jung het volgende mee: De directie wilde de zoogenaamde zodendraaiers, die tot dusver hetzelfde verdiend hadden als de karre- werkers, met wie ze in één ploeg arbeidden, gaan uitbetalen op de basis van het spitloon. Zulks betekende voor deze zodendraaiers een belangrijke loonsverlaging. Toen daarop aan merking werd gemaakt, werd geantwoord, dat dan de kafrewerkers met de zodendraaiers maar om de week moesten wisselen. Wat dus daarop neerkwam, dat wel voor de zoden- draaiers de loonsvermindering tot de helft werd gereduceerd, waar dat dan ook de karre- werkers met eenzelfde loonsvermindering ge noegen moesten nemen. Erkend werd, dat de zodendraaier, die wegens den slechten plakke- rigen grond zwaar werk hebben, goed hun best. hadden gedaan. De nieuwe regeling werd door de arbeiders niet geaccepteerd. Ze stelden den rijksinspec teur voor op de oude voorwaarden te begin nen, terwijl intusschen over de voorgestelde wijziging, de verslechtering alzoo, met de be trokken autoriteiten van gedachten zou wor. den gewisseld. De rijksinspecteur keerde het blaadje om: eerst aan den arbeid gaan op de nieuwe voorwaarden en dan zou men zijn grie ven kunnen voordragen. In dit voorstel wenschten de arbeiders niet te treden, eu gelijk gezegd, 34 van de 44 gin gen tot staking over. Of deze staking nu ook werkelijk als een staking zal worden beschouwd, dan of de stakers zich als ontslagen zullen hebben te beschouwen, wist de heer Jung ons niet te zeggen. Bedoeling is, de zaak geheel in han den te leggen van do organisaties, van welke leden bij het conflict zijn betrokken. Gelijk reeds gezegd, bet zwaartepunt van het conflict ligt geenszins bij het incident van gisteren. Dat deed slechts de maat overloo pen. Het zwaartepunt ligt in de oude grieven, en de bedoeling van de staking is dan ook in de allereerste plaats, op die oude grieven met wat meer nadruk de aandacht der autoriteiten te vestigen, dan blijkbaar door besprekingen, vergaderingen en moties het geval is geweest. Met deze heeft men niets bereikt, met een staking hoopt men verder te komen Zonder ons op bet oogenblik een oordeel aan te matigen men wist ons immers nog slechts van één zijde inlichtingen te verschaf fen hebben we toch den heer Jung niet willen verhelen, dat wij vreesden, dat hij en zijn vrienden niet den juiste® weg hadden ge kozen. We geven hier tenslotte neg de loonlijst van de afgeloopen periode van 12 dagen: één arbeider verdiende 57.37 (een record), 24 ontvangen tusschen de 40 en 50, dan volgen er tien niet meer dan 39, terwijl de tien ove rigen van ƒ28.63 tot 37.77 thuisbrachten. Een idylle cn een sprookje Maandag 23 April 1928, de dag, bekend door (jhet drama in bet Ster.rebosch". Het Sterreboech in ontluikende voorjaarstooi Knoppen botten uit en bet is of alles zich voorbereidt op het komende lentefeest. On danks het middaguur zijn er nog maar weinig wandelaars: een meisje met een kinderwagen een juffrouw met een hond en héél in de verte een alleenloopend wandelaar. Een idylle! Alles ademde rust en vrede en er was nog niemand die een gedachte van het vreeselijke tooneel dat zich straks voor zijn oogen zou afspelen. Behalve „Henk" want dat was de hond misschien? Broeide hij in zijn schrandere kop weer de een of andere snoode daad uit, of had het dier dezelfde gedachte als de Reus uit het sprookje van Kleinduimpje toen deze beweerde: Ik ruik menschenvleesch? De loop van een liondengedacbte is onna speurbaar. Feit Is echter, dat „Henk" een behendig uitgevoerde aanval deed op den kin derwagen, om het kindje dat juist rustig eeu stasia zou gaan genieten in de knie te bijten. Allerwegen ontwaakte nu heldenmoed,!. Het meisje gaf den hond een klap, maar ,,Heuk tïok eir zich heel weinig over aan.. Angstig riep de dame: Laat ols Henk, laat loei Henk dacht er niet eens over. Toen kwam de wandelaar; de alleeenloopen- de derde. Met doodsverachting heeft hij ,,Henk" hij en strot moeten pakken, waarop deze, die met zijn hondeninstinct al gauw bemerkte waar het om ging, tenslotte het kind losliet. Op het kantongerecht bleek nu, dat do hond geen eigendom was van de dame, die met bom wandelde. Zijn derde baas, de heer H. W. H. trad hier als zaakwaarnemer voor do wan delaar-ster een onderwijzerets, op; met den vader van het kind had hij de schade, die 27 gulden bedroeg geregeld. Na een vijftal ge tuigen gehoord te hebben, eischte bet O.M. op merkend dat het drama diepten indruk ge maakt heeft op de menschen, eeu boete van 50, subs. 50 dagen hechtenis. Uitspraak over 8 dagen. De eigenaar van ,,Henk" beloofde nog plech tig, dat hij zijn trouwen hondenvriend, die nu aan een ketting over zijn bloedig bedrijf na denkt, voor den dag van de uitspraak laat afmaken. Maandags repetitie Muiiekgezelschijj St. Ambroslus, 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R- K, Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdags bestuursvergadering R. K. Metaal» bewerkersbond „Sb Eloy". Gebouw IL K» Volksbond. lederen Dinsdagavond om halt negen rep» title R. K. Gemengde Zangvereenlging Lorensd Perosl. Gebouw R. IC Volksbond. lederen Woensdagavond van f uur tO| balt 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S, Vc Excelsior: Gebouw R. K. Kring. lederen Woensdag Repetitie Konlnkl. Man» nenzangvereenlging „Orpbeus". Gebouw It. K. Volksbond. Aanvang halt negen. lederen Zaterdagmiddag van 8 tot B uur ls geopend het Stedelijk Museum, Sb Jorlg Doele, Doelepleln. Dinsdag 5 Juni van 8 uur at en voorts lederen dag tot Maandag 11 Juni telkens van 2 tot 5 en van 7 tot 10 uur tentoon» stelling reproducties van werken van Toorop, Gebouw Katb. Leeszaal. Zaterdag 16 Juni Concert te geven ter gelegenheid van officieele opening van de muziektent op het Rozenburger-plein van 46 uur, door de zang vereenlging ,,T.E.G.E.N.O." met medewerking van het harmoniegezelsohap „O.B.K.". Van 810 uur concert, te geven door O.B.K SCHIEDAM, 12 Juni. Officieele noteerin^ van de Commissie uit do Kamer van Koop handel. Moutwijn t j Moutwijn 46 pcb ƒ19.— per H.Li. '1^1 Namens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN. Spirit na SCHIEDAM, 12 Juni. Men noteert voor mi lasse spiritus 100 pcL 29.— per M.L. Ruwe graansplrltus 60 pCb ƒ17.-— per H.L' Noteering 1,40. De temperatuur van het watdr bedraagt" heden 65 graden. Naar wij vernemen, is de openbare ver» kooping van de reddingsboot „Schuttevaer" te Plymouth niet doorgegaan. In de gegeven omstandigheden bleken kapitein Smit en stuurman Kruithof niet bevoegd om beslag op de boot te doen leggen. De strubbelingen van de laatste maanden schrijft Schuttevaer toe aan een vooropgezet plan om hem de boot afhandig te maken. Wetende, dat Schutte vaer over vrij beperkte geldmiddelen be schikte, zou men van bedoelde zijde het er op hebben aangestuurd, deze middelen door gedurig uitstel van den tocht uit te putten om dan gemakkelijk door beslag, de boot in bezit te krijgen. De verhouding tusschen Schuttevaer eener- en kapitein Smit en stuur man Kruithof anderzijds, droeg de laatste maanden dan ook een zeer gespannen karak ter. Eenmaal is het tot een uitbarsting ge. komen, waarbij Schuttevaer de hulp van de politie heeft moeten inroepen. De heer Schuttevaer Jr., die Ons deze bijzonderheden mededeelde, zal nu pogingen in het werk stellen om de noodige financiën te verkrijgen, opdat, zoodra Schuttevaer van de emoties der laatste dagen hekomen is, de tocht zal kunnen worden voortgezet. ERNSTIGE AANRIJDING. Zondagmiddag had op den Bergweg te Over schie, nabij theetuin „Welgelegen" een ernstige aanrijding plaats, tusschen een tweewielig mo torrijtuig, een race-wagen H 38794, bestuurd door J. Deders, wonende Vinkestraat 67 en een vrachtauto H 59254, bestuurd door W. Wena- veen uit Zegwaard. Doordat de bestuurder van het motorrijtuig met een buitengewone vaart de daar aan wezige bocht wilde nemen, raakte hij zijn stuur kwijt en reed tegen een uit de tegenoverge stelde richting komenden vrachtauto op, met 't gevolg, dat hij over het voorspatbord van den vrachtauto heenvloog en aan de rechterzijde van den weg op het rijwielpad terecht kwam. Het motorrijwiel werd totaal vernield. De per soon had inwendige kneuziDgen bekomen én zijn linkerbeen was op verschillende plaatsen gebroken. De eerste hulp werd verleend door de leden van E. H. B. O. te Overschie en door de beide doktoren Karman en Donkersloot. De patient Is later naar het ziekenhuis te Rotterdam ver voerd, alwaar hij, na amputatie van het been, een paar uur later aan de bekomen verwondin» gen Is overleden. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1