DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Onze Gratis - Verzekering 1 iedere TÉ! lo iedere Keuken Twee honderd vijftig gulden 51ste Jaargang Woensdag 13 Juni 1928 No 15190 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS Gratis-Ungevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies «rn-'i een wijsvinger* ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt, De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAV Bank, Lange Haven no. 103, Schiedam. DE STAKING DER EENERVELDERS. HINDERWET HINDERWET CONCERT TEN BATE DER VEREEN. TOT BESTRIJDING DER T. B- C- BURGERLIJKE STAND ALG. MIDDENSTANDSVEREENIHING „SCHIEDAM" ZWEMMEN S. V. V—OVERMAAS SCHEEPVAART INGEZONDEN Heden keerden wij, namens onzen Directeur, aan den keer N. G. VAN SLOBBE wonende Burgemeester Knappertlaan 18, alhier, een bedrag van uit, ingevolge de aan het abonnement op de Nieuwe Scbiedamsche Courant verbonden gratis verzekering tegen ongelukken. Onze abonné had op 2 Mei j.l. bij zijn werkzaamheden op de werf van de N.V. „Nieuwe Waterweg" bet ongeluk een stukje koper, dat met een revolver-beitel was los gebakt, in het rechteroog te krijgen. Tengevolge van dit ongeval ging dit oog verloren, zoodat de beer v. Slobbe, krachtens de voorwaarden, recht op; uitkeering verkreeg. Met genoegen wijzen wij hierbij op de snelle afwikkeling van deze uitkeering door de Directie van de Nieuwe HAVBank alhier. Nog steeds zijn er een groot aanal abonnés, van wie de voor het van kracht worden der verzekering noodzakelijke gegevens, niet in onze boeken voorkomen. Wij wijzen er nadrukkelijk op, dat deze abonnés bij een eventueel ongeval GEEN RECHT op uitkeering hebben. Doet U dus voor éénmaal de moeite Uw volledigen naam, met voornamen, beroep en geboortedatum aan onz© administratie op te geven, anders zijt ge NIET VERZEKERD. 1 in alle goede ROEM zaken verkrijgt AGENDA BEURS VAN SCHIEDAM Spoeling UIT ROTTERDAM. ROTTERDAMSCH PHILHARMONISCH GENOOTSCHAP NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bis: eau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 ABONNEMENTEN:; per 3 maanden f 3.26, per maand f 1.10, per weelr 26 cent. Franco oer post 8.7B per kwartaal. Afzonderlijks nummers 6 ct. Postcheque en girodienst 81440. ADVERTENTIëN 1—5 regels ƒ1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tot een maxi mum van 50 woorden. Kabouter-advertenties 6 regels ƒ0.50, 10 regels ƒ0.76, 15 regels 1.Incassokosten worden berekend. Het komt -ons voor, dat de 34 Eenervelders, die Maandagmiddag het werk hebben neer gelegd, een weinig verstandige daad heb ben gedaan. En dat geheel afgezien van de zaak, welke daartoe de rechtstreeksche aan leiding gevormd heeft. Die daad is ondooi- dacht geweest, in een opwelling geschied. We kunnen ons moeilijk voorstellen, dat, wanneer men vier-en-twintig uur den tijd had genomen om zich te beraden, tot. dien stap zou zijn overgegaan. Een staking be gint men niet in een spontane opwelling, op een moment dat men min of meer over stuur is. Alvorens tot dit ultimum reme- dium, het uiterste geneesmiddel van wer kelijke of vermeende kwalen over te gaan, vraagt men raad waar men weet, dien eer lijk te zullen krijgen, wikt en weegt men de gevolgen in hun volle alzijdigheid. Heeft men dien raad gevraagd? Bij ons weten niet. Ons is verteld, dat steeds voe ling is gehouden niet Maandag intus- schen met den Schiedamschen Bestuur- dersbond en met den R. K. Volksbond Maar waar men te Schiedam alle klachten om trent Eenerveld steeds verwijst naar de Re geering of naar Eenerveld zelf, was daar gie relatie met de plaatselijke vakcentrales voldoende? Konden die het terrein dei ar beidsvoorwaarden op de werkverschaffing dAt slechts te Eenerveld doch ook elders '/oldoende overzien, om daaruit de juiste conclusies te trekken en waren zij dan t derst aangewezen om die conclusies op de meest doeltreffende wijze, te juister plaat se voor te dragen? Een commissie uit de tewerkgestelde® kan voor de zoogenaamde huishoudelijke aangelegenheden van eiken dag hoogst nut tig "werk verrichten, maar ook van een dergelijke commissie kan men niet eischen, dat zij volkomen zuiver en onpartijdig het geheele terrein der werkverschaffing op i&et land zou overzien, of dat zij de meest geëigende wegen kennen zou, om het snelst. tn het best resultaat op rechtmatige kladt ten te bereiken. „De staking was geen daad van opwel ling", zeggen de Eenervelders. „Ieder die toet diende te weten, wist, dat het zoo niet blijven kon en het ook zoo niet blijven zou." Wist dat werkelijk ieder? Heeft men nergens nog uitweg gezien? Ileeft. men met name eenig uitsluitsel gehad op •het onderzoek dat Minister Kan drie weken geleden heeft toegezegd of heeft men nader op eenige mededeeling over het resultaat van dat onderzoek aangedrongen? Heeft men de organisaties, tot welke men thans ïijn toevlucht hoopt te nemen, om sanctie op het stakingsbesluit gevraagd, alvorens ze voor een voldongen feit te stellen? „We hebben vijftien weken onderhan deld en niets bereikt; de maat liep met deze verslechtering over", betoogen nog de stakers. We kunnen ons hun gemoeds gesteldheid, ze zij dan op werkelijke of deels vermeende grieven gebaseerd, in denken zonder hun daad te billijken. On- arganisatorisch, zonder redelijke kans op •Pücces, moet zij doen vreezen, dat zij zich lazen de stakers zeiven keeren zal. Dat deze in een gemoedsgesteldheid ver gierden om gemakkelijk zulk een fout te ♦-„gaan moge ook het oordeel milder stem den en de gevolgen minder ernstig doen «tja dan wij vreezen. i&rj of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele -stf- en aankondigingen van het Gemeentebestuur Ingekomen zijn verzoeken van: lo. de firma Barents en de Rot om ver gunning tot uitbreiding van de fabriek van chocolade en suikerwerken in het pand Wa rande 3638, kadajster Sectie M. no. 3322, door bijplaatsing van 17 eleetromotren van totaal 70 P.K. drijvende divejrsé chocolade- en suikerbewerkingsmachimee, zulks met verwij dering van 2 electiTomjO'toren van totaa] 10 té P.K.; 2o, de Bataafsche Import Maatschappij (v.h. N.V. „Acetyleoa") te 's Gmvenhage om ver gunning tot opgichitioig van een benzine-in- stallatie met een ondergrondsch reservoiri in houdende 6000 L. in het pand West vest 18, kadaster Sectie C no. 796, en met een boven- grondsche af tap inrichting op liet trottoir voor genoemd pand; 3o. Gebr. A. en J. Hagestein om vergun ning tot oprichting van een sompenbewaar- en soi'teerplaats in het pand Breedestraat 7, kadaster Sectie A. no. 1657. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelgd. Op Woensdag den 27 Juni 1928, des voormid dags tn 11 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die monde ling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente, van de schrifturen die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hin derwet zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur or een of meer zijner leden zijn versohenen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Schiedam. 13 Juni 1928. Burgen«eester en Wethouders van Schiedam 'nebben bij hun besluit van 7 Juni 192S vergun ning verleend aan: lo. De N.V. Gistfabriek v.h. A. Blom en Zoon tot uitbreiding van haar branderijen en gistfabriek in de panden Westerkade 26—28, kadaster Sectie M nos. 367368, met een elec tromotor van iy3 P.K. drijvende diverse pom pen; 2o. F J. C.. Furen tot oprichting van een modelmakerij in het pand Groote Markt 39, kadaster Sectie B no. 1321, met 5 electromo- toren van resp. 5, 2y2, 2, iy2 en P.K. drij vende een vlak- en diktebauk, een lintzaag een draaibank, een cirkelzaag en een slijpsteen; 3o. de N.V. Confectiefabriek v.h. Jac. Woer- deman tot oprichting van een confeetieatelier in het pand Tuinlaan 52a en b, kadaster Sectie L, no. 2162, met 5 electromotoren van resp. 2, 2%, 2, en twee van P.K., drijvende een gascompreasor en diverse strijk-, naai- en snij machines. Schiedam, 13 Juni 1928 ^.ORDENING OP HET HEFFEN VAN m&L&EN VOOR EEN STANDPLAATS VOOR WOONWAGENS Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat de door den Read dezer gemeente in zijn op den 19en Jan. 1528 vastgestelde verordening op de heffing van Beiden voor het hebben van een standplaats met een woonwagen binnen de gemeente Schiedam hij Koninklijk Besluit van 16 Mei 1928 No. 18 Is goedgekeurd en dat bovengenoemde Veror dening op heden is afgekondigd, Schiedam, 13 Juni 1928, Op initiatief van de zangvereeniging „Ge mengd Koor alhier zal een concert worden gegeven op het feestterrein in liet Volkspark, waarvan de baten ten goede komen aan bo vengenoemde vereeniging. „Gemengd Koor" beeft daartoe de mede werking verzocht, en spontaan verkregen, van het stedelijk muziekcorps. De datum van uitvoeiing is vastgesteld op Woensdag 11 Juli e.k. De besturen der belanghebbende ver eenigingen hopen, dat hun doel, een zoo groot mogelijk saldo af te dragen aan de T. B. C. vereeniging, zal slagen, en zullen om dit te bereiken den toegangsprijs zoo stellen, dat deze voor niemand een bezwaar behoeft to zijn. Gezien de spontaneïteit waarmede op de „bloempjesdagen" wordt geofferd, wordt vertrouwd dat duizenden dit concert zullen bezoeken, daar zij hiermede hun steentje bij. dragen tot versterking van de kas der T. B. C. Vereeniging, en daarmede tevens tot be. strijding der zoo gevreesde ziekte medewer kc~ GEBOREN 10 Juni. Hendvica Margaretha Petronella, d. van L, van Rutten en M M. Koors, Wattstraat. 11 Juni. Johanna Maria, d. van A. P. van Elswijq en J. C, van Heij. ningen, Villastraat, Johannes Gerardus Huberlus, z. van H. P. M. Kavis en M. J, P. Brounts, Dr. Noletstraat. Cornelis Hernia nuS, z. van A. J. Verweij en J. Stolk, Fabri straat. 12 Juni. Leendert. z, van C. Bleik. sloot en J. Soldaat Wattstraat OVERLEDEN 10 Juni. K. L. den Outer, 2 d., Nassaulaan. A. K. uidgéest 67 j. echt genoot van C. M. G. Reijbersberg, Dr. Nolet straat. Bovengenoemde vereeniging hield Maandag avond een ledenvergadering. Bij de opening der vergadering deelde de voorzitter, de heer S. Hijman mede, dat de bestuursfuncties voor de benoemde leden als volgt zijn verdeeld: De heer Vlug 2e secretaris, A. Stahlie pen. ningmeester en S. Hijman voorzitter. Vervol gens' werd mededeeling gedaan van een Inge komen schrijven van den Ned. Bakkerspa troonsbond afd. Schiedam, in betrekking tot aanvragen van cadeaux voor tombola's voor diverse vereenigingen. Na uitvoerige be, sprekingen, waarbij vooral naar voren kwam, het dringend optreden van sommige vereeni gingen, alsook de groote vlucht, die deze aan val op den middenstand genomen heeft, werd besloten dit schrijven ter afdoening aan de permanente commissie over te laten. Een lid deelde mede, dat hij negentien aanvragen in een week om cadeaux had ont vangen. De vergadering was van oordeel dat een groote beperking zal moeten plaats heb. ben en men zich alleen bepalen moest tot philantropiische vereenigingen. Hierna deelde de voorzitter een schrijven mede van den Raad van Beheer van de Nij- verheidstenitoonstelling 1928 te Rotterdam, waarop de vergadering besloot, den heer F. W. Drijver uit te noodigen voor de leden een causerie te houden met het onderwerp: De „Nenijto" en hare beteekenis voor den mid denstand. Bij monde van den heer A. Noordijk werd namens de commissie rapport uitgebracht van het onderzoek der rekening en verant woording over 1927, waarna deze door de ver gadering werd goedgekeurd en de penning, meester, de heer A, Stahlie onder dankzeg ging van den voorzitter gedechargeerd. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS Aangeboden arbeidskrachten: Glasblazers; stellers; letterzetters; grondwerkers; metse laars; oppwliedcii; - timmerlieden; lood-en zinkwerker; schilders; kistenmakers; kui pers; zagers; aanhouders; bankwerkers; elec. triciens; klinkers; koperslagers; metaalboor ders; scheepsbeschietersmachine-drijvers; machine-bankwerkers; spanteiibuigers; sme- -den; voorslaanders; stokers; branders- knechts; broodbakkers; distillateursknechts; mouters; sigarenmakers; banketbakkers; ma- gazijnpersoneel; chauffeurs; transportarbeider; varensgezellen; voerlieden; wakers; zakken dragers; kantoorbedienden; fabrieksarbeider? en losse werklieden. Gevraagde arbeidskrachten: ts Schiedam: luchtkokersluchtklinkershalfwas-timmer man; jongens van 14 jaar voor distilleerderij; to Kethel: dienstbode (intern); in Curasao: machine-bankwerkers; luchtklinkers; luchtko kers; lucktaanhouders; aanbouwers na- gelkeeters. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Broers- veld 142. De temperatuur van het water bedraagt beden 65 graden. De wedstrijd S. V. V.Overmaas zal in ver band met den Donderdag te Rotterdam te spelen wedstrijd NederlandEgypte heden avond plaats hebben. Schiedam, 12 Juni Vertrokken: Eng. s.s. Ag"\*ïft jtankiboot ledig naar Havbujg; 8,8. Aegir,, ledig naar Rotterdam; s.s. Westsee, le dig naar Kirbeull, s.s. Roedelheim, ledig naar Makslaktie. Schiedam, 13 Juni. Aangekomen s.s. Manistee van Harburg om te dokken in de Wilhelmina- haven; s.s. Plymouth van Tampico om kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven. Harburg 12 Juni vertrokken: s.s. Audacity met olie naar Schiedam. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). MET SCHOOL UIT.... Geachte Redactie. Gaarne nog een klein plaatsje naar aanlei ding van mijn ingezonden van 11 Juni j.l. Op de eerste plaats staat er een drukfout in: „onfrisch" stadsleven moet zijn „on. frisch" strand leven. Dan naar aanleiding van uw „noot" 't vol gende: Mgr. Diepen verhief zijn waarschuwenden stem tegen toestanden in 't Bisdom 's-Her- t o g e n b o s c b. De reisjes gingen dus van uit dit 'Bisdom naar Rotterdam, Den Haag oJ Amsterdam. Dit geschiedde wellicht met over nachten in zoo'n plaats: daarbij ging men naar de groote steden. Daarom moet men f. s. nog niet alle schoolreisjes plaatsen naast mo. gelijke misbruiken in dit Bisdom. De zaak be schouwen in haar werkelijk verband is hier even noodzakelijk, als men dat moet met aan halingen van den Bijbel. En de overige Bisschoppen van Nederland behoefden toch nog' niet tegen schoolreisjes te waarschuwen?.... Het Roomsche kind achterstellen bij anderen voor denkbeeldige gevaren ls ongewenscht. Als men te veel eet, wordt men onpasselijk, te veel drinkt, dronken en toch zal men zich niet van voedsel en dranken onthouden. Omdat men wel weet, dat een matóg en verstandig gebruik ervan heilzaam is voor den mensch. Zoo is 't ook met schoolreisjes. Deze uit buiten zullen gevaren opleveren. Doch dat zal in Schiedam wel niemand willen. Ik herhaal: „Geef het Roomsche kind een dag van onschuldige vreugd en stel het niet achter bij anderen". Men spreekt en zingt van Roomsche Blijdschap. Laten we dan de blijdschap niet vreezen terwille van het Roomsch-zijn. De Redactie nogmaals beleefd dankend voor de welwillendheid. Hoogachtend, Uw dw. du. A. W. G. DEKKER, R. K. Ond. Noot van de redactie. De heer Dekker be ziet de waarschuwing van Z. D. H. Mgr. Die pen wat al te bekrompen, wanneer hij meent, dat Monseigneur alleen uitstapjes naar Amsterdam, Den Haag of Rotterdam (Antwerpen) bedoelt. Wel degelijk wijst de bisschop van Den Bosch „allen, wlen het aan gaat, ernstig op de groote verantwoordelijk, lieid, die zij door zulke reizen of reisjes ook naar meer n a b ij gelegen of kleinere plaatsen, of zelfs door dergelijke bedevaarten op zich neme n." Over de opmerking van Mgr. Diepen om trent de kosten voor de ouders en omtrent het opwekken bij de kinderen van behoeften en verlangens, die beter door hen niet of nog niet gekend wérden, loopt de heer Dekker luchthartig heen. Ook wij gunnen het kind en vooral het kind dat bij zijn makkertjes zooveel achter staat omdat zijn ouders van hun nooddruft niets hebben te missen, van harte gaarne een extratje. Maar bet goede hart alleen mag in dezen den doorslag niet geven. Juist wat naar aanleiding van het eerste schrijven van den heer Dekker omtrent schoolreisjes verteld werd. is weinig geschikt om ons tot gul propa gandist voor dergelijke reisjes te maken, We hoeven het goede ervan volstrekt niet te miskennen, om te billijken dat ook. de bezwa ren ernstig onder oogen worden gezien. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, S uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Lango Haven; aanvaDg 8 uur. Dinsdags bestuursvergadering R. K. Metaal- bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Dinsdagavond om halt negen rep«> title R. K. Gemengde Zangvereeniging Lorenzd Perosi. Gebouw R. IC Volksbond. lederen Woensdagavond van 1 uur tol half 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V, Excelsior: Gebouw R. K. Kring. lederen Woensdag Repetitie Kontnkl. Mart- nenzangvereentglng „Orpbeus" Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half negen. lederen Zaterdagmiddag van 2 tot E uur 13 geopend het Stedelijk Museum, St. Joris Doele, Doelepleln. Dinsdag 5 Juni van 8 uur af en voorts lederen dag tot Maandag 11 Juni telkens van 2 tot 5 en van 7 tot 10 uur tentoon stelling reproducties van werken van Toorop, Gebouw Kath. Leeszaal. Zaterdag 16 Juni Concert te geven ter gelegenheid van de officieele opening van de muziektent op het Rozenburgerplein van 46 uur, door de zang vereeniging ^T.E.G.E.N.O." met medewerking van het harmouiegezelsohap „O.B.K.". Van 810 uur concert( te geven door O.B.K. Maandag 25 Juni Concert, te geven door de Kon. Militaire kapel te 's Gravenihage, in de Orpheusschulp. SCHIEDAM, 13 Juni. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. ƒ19,— per H.l. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 13 Juni. Men noteert voor me lasse spiritus 100 pet. ƒ29,— per H.L. Ruwe graansplrltus 60 pCt. 17.— per H.Ü Noteering 1,40. Het programma der muziekuitvoering, te geven door het Harmonie-Orkest van het Rott. Philkarmonisch Genootschap op Donderdag 14 Juni op den Persoonsdam des avonds van 6 tot 7% uur onder leiding van den heer Eduard. Flipse, luidt als volgt: 1. Ons Harmonie Orkest, Marsch L. Berman Ouverture Frau Luna P. Llncke Die lustige Brüder, Walzer R. Vollstadt Offenbachlana Potpourri, A. Comradi Ouverture fra Diavolo D, F. E. Auber. Unter Afrikanischer Himmel Leo Jessel Fantaisie Hans Helling Arr. Hutschen- ruyter, H.Marschner. The Aviator, Maasch J. Fulton 8. T

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1