DONDERDAG 14 JUN! 1928 VIERDE BLAD PAGINA 2 3PEL EN SPELERS BE PROCLAMATIE DER OVERWINNAARS ZEVENDE BINNENSCHEEPVAART- CONGRES NADERE INSCHRÏJVINGEN VAN DEELNEMENDE LANDEN De v.oortditcr afgetreden en tot eereïid benoemd RIVIERTIJDINGEN. MARKTBERICHTEN. PUBLIEKE VERKOOPINGEN INGEZONDEN. Een hoekschop op het Argentijnsche doei hrengt den Urugueezen nog een kans, maar deze ■wordt door de Argentijnsche achterhoede te niet gedaan. Tot de allerlaatste seconde blijven do Orientalen in de meerderheid, maar tot verhooging van den stand brengen zij het niet. Een ontzaglijk gejuich stijgt na het eind signaal op onder de supporters van Uruguay. Het lijkt een delirium, de politie heeft alle moeite een bestorming van het speelveld te beletten. Dan moet Nasazzi, de aanvoerder komen, hij wordt omhelsd en gezoend dat het klapt en dan komen langzamerhand de gemoe deren tot bedaren. Kouden wij Zondag, na den vorig en wedstrijd tusschen Argentinië en Uruguay met enthou siasme spreken over een bijna volmaakten voetbal kamp, na de ontmoeting van gisteren avond dienen wij naar een superlatief te zoe ken. De prestatie van Zondagmiddag, hoe hoog staand ook, is gisteren overtroffen in kwaliteit zoowel als in spanning. Wij zouden deze finale, die ten slotte ook de werkelijke eindstrijd bleek, honderdvijftig procent willen geven. Nu pas bleek, dat de regen van Zondagmiddag toch zijn nadeeligen invloed op het karakter van den wedstrijd niet gemist heeft, immers thans bleken de voetbalvirtuozen nog rapper ter heen, nog scherper in hun lichaamswendin gen, nog meer balbeheersching uit te oefenen dan toen. Zij moeten Zondag wel eenigszins bevreesd zijn geweest, bij het gladde veld en den natten bal, voor vallen bij hun snelle be wegingen en voor schamperen van het leer op hun voet. Nu was heit starten veel vlugger de balcontrole kwam nog beter tot haar recht en de snelle buitenspelers konden nu eerst hun gezwindheid ten volle uitvieren in hun storm- loopen langs de lijn. Van den aftrap af had het spel een vlugger aanzien nog dan Zondag. Dadelijk werd Vjan weerszijden de volheid van kunnen gedemon streerd en in een razend tempo dat bijna on afgebroken werd volgehouden', weid een tech niek en taktiek te genieten gegeven in over stelpende mate. Wij kunnen, na hetgeen wij Maandag hebben geschreven, ons van een wijd- loopige beschouwing over het vertoonde spel ontslagen achten. Wat de spelers betreft, men zou kunnen zeg gen: wie in den eersten wedstrijd goed was, die was nu betel» en wie Zondag uitblonk, hem staken nu talrijke anderen naar de kroon; niet omdat hij beneden zijn vorige prestatie bleef, maar omdat zijn mede-, of tegenspelers een edelen wedijver aan den dag legden om hem in zijn deskundige demonstratie te overtref fen. Eindeloos was weer de variatie van aan vallen, het getik bij het korte samenspel, het zuiver combineeren en plaatsen, om dan ten slotte een open stormloop te ontplooien. Heer lijk waren o.a. Se rennen van Orsi, besloten met scherpe voorzetten; machtig het werken van Monti, den Argentijnschen spil, groote steun voor zijn voorhoede en onvervaarde hulp van zijn verdediging. Enorm was het doelverdedigen van den man onder de Urugueesche lat. De wijze waarop hij verschillende ballen, uit felle schoten op hem afgezonden, terugstompte is 1 onvergetelijk. Uruguay heeft ten slotte gewonnen; hetgeen intussohen niet zeggen wil dat de Argentijnen in goed spel voor ten onderdeden. De ploegen gingen volkomen gelijkwaardig tegen elkaar op, nu en dan domineerde de een wat meer dan de ander, maar ten slotte kan toch gecon stateerd worden dat er een toevallige kans, een gelukje kan men wel zeggen, noodig was om een der beide partijen tot de overwinning te brengeS. Uruguay is de gelukkige geweest het had evengoed Argentinië kunnen zijn. Nauwelijks heeft het eindsein van Mutters geklonken of de Italianen huppelen het veld in met Nederlandsche vlaggetjes in de hand, een aardige attentie van de Zuid-Europeanen jegens hun gastheeren, wien zij deze recipro ceerende hulde niet hebben willen onthouden. Het wordt bij het publiek blijkbaar zeer op prijs gesteld. De bedoeling is, dat de drie ploegen zich naast elkander, tegenover de staantribune waarop het standenbord prijkt, zullen opstellen, maar de Urugueezen verkeeren zoodanig in een over winningsroes, dat zij allerlei sprongen in het veld maken en maar heel moeilijk naar de hun toekomende plaatsen te dirigeeren zijn. Even dan toch staat het overwinnaarstrio in slagorde. Zwakke muziektonen klinken tot ons door: het Urugueesche volkslied; maar de talrijke aanhangers dezer Zuid-Amerikanen vinden het blijkbaar te erg, dat de hun dierbare klanken verloren gaan en met een stemvolume, dat alle bewondering verdient, gooien zij hun lied de lucht in. Aan den middelsten mast rijst dan de blauw wit gestreepte vlag met een stralenden zon in den hoek, ter rechterzijde gaat de Argentijnsche blauwe vaan wapperen, aan de linkerkant ver schijnt de tricolore Italiana, groen-wit-rood, de eenige Europeesche wimpel bij dit drietal. Het Argentijnsche volkslied gaat ten onder in het gejuich, dat den Urugueezen, die nadat hun volkslied is gespeeld de athlettekbaan gaan prerbeeren en heel het veld breed zwaaiend omloopen, ten deel valt en in het gekrijsch der Urugueesche reserves. Ten slotte weerklinkt het Itaiiaansche volks lied, dat de fanfare tot een dusdanige lengte rekt dat de Italianen op de eere-tribune het ten laatste opgeven hun armen in den fascisten- groet gestrekt te houden. Niet zoo de spelers, die tot het einde de handen blijven heffen. De Urugueezen blijken in staat nog enkele malen een ronde om het veld te maken, maar directeur van den Berg stuit hen in hun vrij- willigeu wedloop. En zoo komen allen ten slotte toch voor de eere-tribune terecht, waar het overreiken der medailles geschiedt na korte, maar hartelijke toespraken van den heer Bail- let Latour, den voorzitter van het I. O. C., mr. baron Schimmelpenninck van der Oye, den voorzitter van het N. O. C. en Ir. Kips, den voorzitter van den N. V. B, In aansluiting op de tot dusverre gepufoli- eeerde inschrijvingen deelt het comité 1928 mede, dat thans de volgende landen hebben ingeschreven: Britsch-Indië: zwemmen. Cuba: athletiek. Finland: athletiek, gymnastiek, worstelen, boksen, schermen, zwemmen, zeilen, wielren nen, moderne vijfkamp, ruitersport. Japan: athletiek, worstelen, boksen, roeien en zwemmen. Panama: athletiek. Portugal; athletiek, worstelen, gewioMshef- fen, schermen, moderne vijfkamp. Tsjecho-Slowakië: athletiek, gymnastiek, gymnastlekdemenstratie, worstelen, boksen, roeien, ruitersport, wielrennen, moderne vijf kamp, zeilen, gewiehtsheffen, schermen. Zuid-Afrika: Roeien, wielrennen, zeilen. .VEREENIGING VOOR VREEMDELINGEN VERKEER. -o -Leeuwarden is de jaarvergadering gehou den van de Algemeenc Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, onder voorzitterschap van prof. mr. M. W. F. Treub. Na een welkomst woord, deelde do voorzitter mede, dat de Kon. Ziiverfabriek Begeer een liïonzen plaquette van wijlen baron van Tuyll van Serooskerken heeft aangeboden, om deze een plaats te geven in de vergaderzaal te 's-Gravenhage. Dit aanbod werd door de vergadering dank baar aanvaard. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren D H. Jordaan, A. Plesman, A. J. Klaassen en F. Corbeleijn. Hierna kwam aan de orde de bespreking over een eigen orgaan. Met algemeene stemmen werd het voorstel aangenomen., om een com missie van onderzoek in te stellen. Nadat de heer van Deventer, directeur der V. V. V., daarna eenige mededeelingen had gedaan, werd baron van Kraijenlioff onder luid applaus gehuldigd voor al hetgeen hij heeft gedaan voor de ontvangst der buitenlandsche journalisten in ons land. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Ter Hall, die de aandacht vestigde op de manier, waarop soms de jeugd tegen vreemde lingen optreedt, verklaarde de voorzitter dat het hoofdbestuur gaarne zijn medewerking wil verleenen, om hierin verbetering te brengen. De volgende vergadering zal te Tilburg wor den gehouden. Door baron van Kraijenlioff werden daarna huldigende woorden tot den voorzitter gespro ken. De voorzitter, die voor deze hulde hartelijk dank zegde, zeide bij zijn besluit tot heengaan te moeten blijven, mede wegens zijn leeftijd en op medisch advies. Spr. moet zich in zijn werk beperken. Op. voorstel van den heer Ter Hall werd de voorzitter tot eerelid benoemd. Daarop volgde sluiting der vergadering. ACHTSTE INTERN. ZUIVELCONGRES. Het MITRAILLEUR ONGELUK TE BUDEL Op Dinsdag 19 Juni a.s. zal voor het Hoog Militair Oerechtshof in hooger beroep worden behandeld de strafzaak tegen den dienstplich tig sergeant v. E., die door den Krijgsraad te s-Hertogenhoseh wegens het door schuld ver- °°rzaken van eens anders dood en het door eohukl veroorzaken van lichamelijk letsel (het mitrailleur-ongeval te Bndel) is veroordeeld tot «en week hechtenis. De vertegenwoordigers der Nederlandsche regeering. Als vertegenwoordigers der Nederlandsche Regeering op het van 26 Juni12 Juli 1923 in Engeland te houden 8ste Intern. Zuivel- congres zijn aangewezen de heeren: K. J, A. G. baron Collot d'Escury te Kloosterzande, voorzitter van het Nederl. nationaal comité van den Intern. Zuivelbonddr. F. E. Posthuma te 's-Gravenhage, voorzitter van den Alg. Neder!. Zuivelbond, oud-Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel; J. M. 'Wagenaar Hummelinck te 's-Gravenhage, plv. voorzitter van de Vereen, van zuivel-industrie en melk hygiëne; dr. A. J. Swaving te 's-Gravenhage, wnd. directeur-generaal van den Landbouw, inspecteur van het zuivelwezen, departement Binnen], Zaken en Landbouw; Ir. B. van der Burg te Wageuingen, hoogieeraar in de zuivel bereiding; aan de Landbouwhoogeschooi; ir. B. Gerritzen te Londen, rijkslandbouwcónsu- lent voor Groot-Brittannië en Ierland. NATIONALE TENTOONSTELLING VAN VEE EN PAARDEN. Het voorloopig program van de nationale tentoonstelling van rundvee, paarden en klein vee, welke te 's-Gravenhage wordt gehouden, luidt als volgt: Dinsdag 24 Juli; 23 opening, 3s% demonstratie en keuring landelijke rijveireenr- gingen, 3%-—4 ingespannen keuring tuigpaar- den, 4demonstratie en keuring landelijke rijvereenigingen, 4y25 ingespannen keuring tuigpaarden, 5 uur einde demonstratie en keuring landelijke rijvereenigingen. Woensdag 25 Juli: 812% keuring van rund vee, paarden, varkens, schapen en geiten, 's Middags voorbrengen van bekroonde dieren in den ring en ingespannen keuringen van tuigpaarden volgens onderstaande volgorde: 22% uur tuigpaarden, 2%3 rundvee, 83% trekpaarden3%4 tuigpaarden, 44% demonstratie landelijke rijvereen,, 4%4% geiten, 4%5 rundvee en 5 uur einde trek paarden. Donderdag 26 Juli; als Woensdag 25 Juli met dien verstande, dat de keuringen Woens dag 25 Juli hoofdzakelijk individueels klassen omvatten en Donderdag 26 Juli collecting. Dit verschil komt ook tot uiting bij de demonstra ties in den ring 's namiddags. Bovendien vin den gedurende belde dagen zoowel 's morgens als 's namiddags demonstraties plaats met het toestel voor het meten van de trekkracht, ont worpen door prof. ir. M. F. Visser te Wage uingen. BEHANDELING DER PRAEADVIEZEN Het zevende Bimnenscheepvaartcongres is gisteren en vandaag in de voormalige Kruishee- renkerk te Maastricht gehouden. Gistermorgen half tien werd het congres ge opend met een welkomstwoord van den voorzit ter der Maastriehtsche voorbereidingscommis sie, den heer C. H. Beels, die de beste wenschen voor het welslagen van het congres uitsprak. De voorzitter, mr. H. Smeenge, lid der Eer ste Kamer, dankte in een korte openingsrede de voorbereidingscommissie. Na nog met enkele woorden de praeadviseurs te hebben ingeleid en hen bereids voor hun arbeid in het belang der binnenscheepvaart dank te hebben gezegd, gaf de voorzitter gele genheid tot besprekingen. Aan de orde kwamen de praeadviezen, uitge bracht door de bóeren J. O. C. Bouma, en F. de Groof, over: „in- en uitklaren". Van deze praeadviezen hebben wij reeds een resumé gepubliceerd. De conclusies, waartoe het congres komt, zullen eerst later worden bekend gemaakt. Do heer Salomons, hoofdredacteur van Schuttevaer, verklaart zich uitdrukkelijk voor scheepvaartwegen van uniforme afmetingen en dringt aan op verbetering van de scheepvaart wegen naar de Noordelijke provincies over Sta voren, hetgeen spreker veel belangrijker acht dan een weg over den bochtigen IJssel naar Coevorden. Do heer de Jong, Amsterdam, bepleit het aanleggen van een kanaal buiten Amsterdam orn naar Halfweg, om de moeilijke vaart door de stad en langs de Baarsjes naar de Nieuwe Meer te vermijden. De heer ir. R. Mussers, Utrecht, dringt aan op den bouw van lage beweegbare bruggen, welke op geregelde tijden geopend worden. De heer Gorzelinga, Rotterdam, betoogt de wenschelijkheid, dat bij het ontwerpen van sluizen en bruggen, het advies zal worden in gewonnen van belanghebbenden, nl. de schip perij, terwijl hij in het praeadvies van prof. Boerman de opmerking niet had aangetroffen over de schippersloonen. Tijdens deze pauze werden de congressisten officieel door het gemeentebestuur öp het stad huis ontvangen, waarhij burgemeester van Op pen de belangen van Maastricht en Limburg aanbeval aan hen, die verbetering kunnen bren gen in de waterwegen en de voorzitter van het congres aan het gastvrije Maastricht een steeds hoogeren bloei toewensehte. In do middagvergadering kwamen de prae adviezen in behandeling van Ir. A. van Driel over: Scheepsmeting en van Ir. D. J4 Klink over: Waterwegen in Zuid-Limburg. De heer van Driel zag van verdere toelichting van zijn prae-advies af. De discussie over scheepsmeting werd inge leid door den secretaris van het congres, den heer mr. Grosheide, die opmerkte, dat in de wet de verplichting tot meting niet js ta vinden en die gaarne van den inleider eens antwoord had o-p de vraag hoe de grootte van een schip moet worden bepaald, wanneer het niet als passagiersschip geldt, n.l. bokken e.d. De heer v. d. Ploeg, Leeuwarden, wemscht te weten, welke basis er geldt hij de meting. De praeadviseur, de heer Van Drie), ant woordt, dat het niet veel heeft gescheeld of de schepen, die geen goederen vervoeren, waren bij de regeling in Parijs vergeten. Tegen spre kers zin is de methode ingevoerd, die thans in het voorschrift is aangegeven. Met den heer Grosheide is spr. van meening, dat het wensche- lijk is een andere basis te nemen. Het best lijkt het hem zich te regelen naar-, de grootte van de machine-maat. Een sanctie acht spr. noodzakelijk. Het stellen der conclusies op dit praeadvies wordt aangehouden. In behandeling komt hierna het praeadvies van ir. D. Klink over Waterwegen door Zuid- Limburg. De heer Klink deelt mede, dat de volgende vraag bij hem is ingekomen: Is het juist, dat de onderhandelingen tus schen de directies van de mijnen en de spoor wegen over de tarieven een onbevredigend resultaat hebben gehad, waardoor de moge lijkheid bestaat, dat ook, wanneer de in uit voering zijnde waterwegen in Limburg gereed zijn, het kolenvervoer niet per schip, doch per as zal plaats hebben, zoodat er voor de binnen vaart een belangrijk vervoer verloren zal gaan? i DE DIRECTEUR VAN DE ORANJE- NASSAU-MIJNEN OVER DE ONDER HANDELINGEN MET DE SPOORWEGEN. Mr. A. Ha ex, directeur van de Oranje-Nassau- mijnen Heerlen, gaf in antwoord op deze vraag als zijn persoonlijke meening te kennen, dat Inderdaad de vrees, welke in de vraag is uit gebracht, gegrond zal blijken, indien de pro ducten der Limhurgsche mijnen na 1 Juli e.k. zullen moeten vervoerd worden volgens de regeling, die door de spoorwegen in uitzicht is gesteld. Volgens die regeling toch zal het vervoer per as over de lange afstanden zoo danig geforceerd moeten worden, dat geen voor uitzicht bestaat, dat daarnaast nog belangrijke tonnages voor vervoer te water beschikbaar blijven. Bovendien wordt een zoo hooge vracht van de mijmstations naar de havens gevraagd, dat deze, vermeerderd met de scheepsvracht, 'n economisch vervoer te water niet zal toelaten. Deze toestand zal allerminst de belangen dienen van de binnenscheepvaart, welk© onge twijfeld en terecht verwacht heeft, dat zij op de nieuwe waterwegen waarvoor het land zich zóó belangrijke offers getroost heeft, In het kolenvervoer een loonende uitbreiding van haar arbeidsveld zou vinden. Het ia te hopen, aldus besloot spr., dat van bevoegde zijde alles in het werk zal worden gesteld om een dergelijken loop van zaken t© keeren. De voorzitter van het congres, de heer mr. Smeenge, sloot zich. bij deze woorden aan ©n zeide, al het gedane werk als een verloren moeite te beschouwen, wanneer door de spoor wegen een dergelijke politiek zou woTden ge handhaafd. Al de gemaakte kosten zullen dan jergeei'sch zijn en de scheepvaart zal zich niet verder interesseeren voor de verbetering der waterwegen in Limburg, KONINKLIJK 'S HERTOGENBOSCH' MANNENKOOR. Een zilveren jubileum. Het Koninklijk 's Hertogenbosch' Mannenkoor te "S Hertogenbosch hoopt op 1 Juli a.s. den dag te herdenken waarop het vóór 25 jaren werd gesticht. Tevens herdenkt het het 3e lustrum van. zijn praedicaat Koninklijk en viert zijn directeur, da heer P, Kallenbach, zijn zilveren jubilé als directeur. Veel heeft net K: 's Hertogenbosch' Mannenkoor tijder 5-jarig bestaan van zich doen hooren. Grootsche feesten worden georganiseerd hij gelegenheid van dit drievoudig jubilé. Op 30 Juni heeft in het Casino een intieme huldiging plaats van koor en leider, waarop door den beschermheer der vereeninging, Jhr. P. J. J. S. M. van der Does de Willebois, een kostbaar nieuw vereenigingsvaandel zal wor den aangeboden, voor welke gelegenheid de heer P. v. d. Akker, directeur van het 's Her togenbosch' Muziekkorps een vaandellied heeft gecomponeerd met begeleiding van dit korps. Ook de heer Kallenbach zal worden gehul digd. Op Zondag 1 Juli heeft een officieele recep tie plaats, terwijl dien dag een groot avond feest plaats heeft voor de werkende leden. Op 2 September zal een groot Zuidelijk zan gersfeest plaats hebben in het feestgebouw „Nederland" aan den Orthenschen weg, waar in 5000 zitplaatsen zijn aangebracht en waar aan pl.m. 1000 zangers, zijnde de leden der in het Zuiden des lands gevestigde Mannenzang- vereenigingen deelnemen. Uit de burgerij te 's Hertogenbosch heeft zich een huldiging,scomité gevormd. Z.-H. BOND VAN WATERSCHAPPEN. Dinsdagmiddag heeft te Maassluis de ZuiiL Hollandsche Bond van Waterschappen zijn jaarvergadering gehouden, die zeer druk be zocht was en een huishoudelijk karafeter droeg. Bij stemming werden in het bestuur gekozen de heeren P. Blussé van Oud-Alblas en mr. C. P. Zaaijer. Ir. Kolff heeft voorts een belangrijke rede gehouden over technische aangelegenheden. LOBITH, 13 Juni. Gepasseerd en bestemd voor: ROTTERDAM, St. Joharm Eiffinger; st. Mon- tan 19; st. Allemannia; Franziska, van Lleven- oogen; Möwe, de Haas; st. Favorite; st. Etna; st. Egalite; st. Elisabeth; st. Sirius; st. Duia; st. Atalante; st Suly; st. Adria-na; St. Claude Bernard; st. Rerir; st. Borgir; st. Agnard; st. Hermine; st. Norvi; st. Mazartn; st. Therésia; st. IC Vaart 13; st. Boma; st. Annard; st. Wil lem Anton; st. Somme; st. Heklast Escaut 2; Comptoir 24, Gerritsen; id. 20, Weber; Licorne',' Capelle; Tollems, Oerlemans; Bliderdijk, vi Schol!Solario, den Breejen; Pieter de Hooghj Stievelaar; Pax, Verschuren; Juliana Catharina; Fickus; Bina, Snelens;l Brahms, Kok; Express, Janssen: St. Wiijo; st. Vigila; st. Maria; st.' Catharina; st. Willem 3; Woeln Huss; Venusj Strenge; Rijn ster, Valek; Fides, Stange; Via) Mediae Schelbach; Kronenburg, Driessen; AnnaJ Enimig: R. S. G. 14, Fram.kAnna, Graaf; Lise- lotte, ZimntermannHerschel, FriedmanJo-1 banna, Malipaard; Louise, v. Lith; Najade, vj Weel den; Suzanna, Fromm; st. Harmonie 5; st.' Njord 4; st. Gelria 2; ALPHEN: Patience, Knipp' GRAVE: Nero, Berends; HARLINGEN: Willy,1 Lupp; DEVE'NTER; Oostersehelde, Domenie;! IJMTJIDEN: Stella Matituna, Moonen; VEBRE:' Dwaal ik wacht wacht u. Kornet; ST. JOOST- LAND: Onderneming HoogendoornDEN HAAG Helena, Werkhoven; VALKENBURG: Helena, v Heuvel; ALKMAAR: Spjanjaardsdiep, Drink- waard; KAMPERLAND: Albatros, de Waal; WADDINXVEBN: Hoop op behoud, v. d. Wal; BUIKSLOOT: Deo Gloria, Volker; DEN OEVER: Oosterschelde, v. Dort; Johana, PikaartEWIJK SLUIS: Onderneming, v. Veen; KAMPERLAND Energie, Galenkamp; RHOON: Ferametje, Over- eem; HATTEM: St. Antoine, v. Look; SLIE- DRECHTVier Gebroeders, v. Wiiiege; NIJ MEGEN: Maria, v. Steen; DEVENTER: Nova Cura, Brevoord: STAVENISSE: Ster der Zee, Theunissen; GRAVE: Alida Cornelia, Tange; ST. ANNALAND: Daniel Jacoba, Theuniese; LEIDEN: Nederland, v. Vliet; LITH: Theodo- rus, Janssen; RAVENSWAAY: Martha, Nout; WIJDENES: Diewertje Catharina, v. Laar; SCOMMELSDIJK: De Amer, Ghijssels; SLIE- DRECHT: Anna, de Rover; APELDOORN: Dankharheid, Boeree; TIEL: de Hoop, Maasbach LOBITH: St. Raphael, Efcgeiaar; AMSTER DAM: Mara, Schmitt; GOUDA: Excelsior, Snoek UTRECHT: Eben Ezer, Heilman; FRANEKER: Onderneming, v. Dorsten; HARLINGEN: Genius Thielman; KORTGBNE: De Hoop geleidt ons, LeeuwenstelnST. JANSLAND: Stormvogel, Prins; SLIKKERVEER: Dragon, Vetten; VLIS- SINGEN: Raab, Vegter; SNEEK: Disponibel, v. Dijk; DORDRECHT: Teunis, Boele; NIJ MEGEN: St. Michael, Engelaer; LEERDAM: Fransica, Buil; DORDRECHT: Rio 2, Toienaars; BELGIS: Niobe, Claser; Option, Heil; Nieuwe zorg, v. d. Broeke; Z. Beveland, Stromezand; Fi- delite, Hooglander; st. Prins Hendrik; st. Ideaal; Wijkdienst 20, Eimer; st. Steenwijk; Johan, Joosten; st. Katerveer; St. Petrus, Noll; Antoi nette, Ness; Dranaco 4, Zijlmans; Sahara, Bedet Dankbaarheid, v. d. Hoevan; Margaretha, Jans sen; Energie 4, Mulder; Nelly, de Oude; Tama- tave, Hinninghofen; De Gido, Pruis; Porthos, de Konink; Anher, de Jager; Dauphin, Rijcken; Entreprise, Mussig; Mercator, SeeldrayersGrae- lima, Broekmeulen; Lyre, Keiman; Jak, Hen- direkx; st. Rijnschelde 12; Credo, Koreman;' Comptoir 10, Pfirman; id. 25, Auther; Interna tionaal, Verberght; Goientoer, Gaggia; Kaba, Bechter; Cornelis, From; Louise, Blom; Lucien, Corbeau; Isoia Doma, Joos. DUITSCHLAND: st. Bratontia; st. Een- dracht; st. Fransiska Maria; st. Clara Êlisabetli; st. d'Alembert; st. Wervicq; st Belgique; st. Ut- gart; st. Progressus; st. Eben Ezer; st. Seine; st. Irmingard; st. WilemJ Marinus; st. Adriana 3; st. Midgard; st. Rijn; st. Henriette; st. Flan- dria; st. Walsum 2; st. ViH; st. Nassaukade; st. Pr. Juliana; st. Johanna; st. Willi; St. Jan. Peters; Credo, v. d. Pluym; Sophia 2, Nijenhof; Pax, v. Beek; Walsum 29, Kruithof; Titiaan, Klootwijk; S. H. V. 1, de Haan; Kepala, v. d. Pluym; Ilaruna, Cornelissen; Esperance, Wegh; Johanna Hendrika, de Ronde; Eburonia, Sevrin; Martin, WildenbeerstNeutraal, Wolters; Lucia 2, v. Rossum; Johanna, Botter; Neeltje, Esse- baggers; Anna, Reibel; En Avant, Jut; Piombo v. d. Geer; Alioth, Machlelsen; Inspé, Dekkers; Arbon, Verberght; Dei Gratia, Kimpel; Procyon, Haze jager; Kathe, Böhrlnger; Dipping 3, Schut; Wiladcor, Norbart; Dorlnbean, Tromp; Montan 1, Hotthaus; Miacrya, Runkei; Cor, Ztjlmans; Rosina, Ribbens; Anna Theodora, van Koe- Verdden; Elisabeth, Bosman; Anna 2, Tempe laars; Lento, de Bot; Sacre Coenr, Snijders; An dreas, Poppelier; Majo, Reub; Maria 2, Schaden; Louisa, Breur; st. Borussia; Hansen en Neuen- burg 9, Volkner; San Antonio 2> Snijders; Friede Fendel; Bertha, Haas; Basalt 1, Schot; Energie, Padmos; Lena, Jansen; Aleefcto, Wagner; Christnai, de Lange; Hendrika, Leuthner; Louise van Eersel; Cornelia Maria, van Schijn del; At- ltantis, van der Kamp; Morgenster, Wilson ROTTERDAM, 13 Juni. De prijzen besteed aan de Coöp. Tuinbouwveiling „De Zuid-Hollandsche Eilanden G.A. aan den Persoonsdam waren he den als voigt: Dutch Evern le soort ƒ2230 Madam Lefèbre le soort 25—29, Lacton*"noblé le soort 2426, Jacunda le soort 2428 per 100 pond, spinazie le soort 3.707.10, 2e soort 2.50—3.20, postelein le soort 4.10—5.30, dubb. stamprincessen le soort 64 per 100 kg., asper ges le soort 49, 2e soort 26, peen le soort i 1521, 2e soort 411, radijs le soort ƒ2.20— 2.60 per 100 bos, sla le soort 0.801.30, 2e soort 2060 ct. per 100 krop, bloemkool le soort ƒ6 11.80, 2e soort 2.507.50, komkommers le soort 1415, 2e soort 9—11 per 100 stuks, zuring 3640 ct. per kist, ROTTERDAM, 13 Juni. (Veilingsvereeniging „Vrije Aardbeien veiling Charlols"). Aardbeien V ct" n m' ct. per pond, spina zie ƒ2.505.80, postelein ƒ59, doperwten ƒ35 —39, peulen 37—41 per 100 kg., si ale soort 1.30—1.50, 2e soort 30—SO ct. per 100 krop bloemkool lc- soort 12—16, 2e soolit 7—9, 3e soort 3.106.80. komkommers le soort 9— 11.20, 2e soort 7.10—8.90, 3e soort 5.80—6.80, spitskool 1419, eendeneieren 5.505.-70, kip eieren ƒ5—6.20 per 100 stuks, andijvie 3.70— 4.50 per 100 struik, peen le soort 1216, 2e soort 57, selderij 1.701.80, rabarber ƒ1.80 —5.40, radijs ƒ1.10—1.50, sla-uien ƒ2.80—8 per 100 bos, zuring 29—40 ct. per kist. Aanvoer 6500 kg. aardbeien. ZWIJNDiRECHT, 13 Juni. (Groenten- en Fruitveiling Zwijudreeht en Omstreken). Bak- aardbeien 40—67, la Fèbre 41—56, D. Every 46—57, aardappelen (blauwp.) 26—36, idem (schoolm.) 2226, peulen 3944, postelein 0.904.50, spinazie 5.70—10.10, zuring 1—5, alles per 100 kg., andijvie le soort 4—6.30, 2e soort 2.403.70 per 100 struik, bloemkool le soort 9—15, 2e soort 3—10, 3e soort 1—6, witte komkommers le soort 11.7012.20, 'groe ne komkommers le soort ƒ9.5012.30, 2e soort 6.70-8.90, 3e soort 5.10—6.90, alles per 100 stuks, bosuien 0.702.90, pieterselie 0.301.20, raapstelen 2030 ct., rabarber 1.206, radijs (roode) 4.60, (witpunt) 1.50—5.10, wortelen 710.70 per 100 bos, kropsla le soort ƒ0.30 2.60 per 100 krop, stamsnijboonen 27 ct, per kg. Aanvoer 5300 kg. aardbeien. TE ROTTERDAM. Op Woensdag 13 Juni, des namiddags ten 2 uur< EINDAFSLAG: Het Café-restaumnt de Poort van Kleef, N. Binnenweg 71 en 73 en Gouvernestraat 147, 145, 143 en 141. In bod op ƒ100.000, Voor 126.000 verkócht. Pand en erf, Boompjes 3, In bod op 14.000, Niet doorgegaan. Pand en erf, Nieuwehaven 134, hoek Koestraat 2. In bod op 14.700. Voor 15.300 verkocht Pand en erf, Gondsche Rijweg 21. In bod op ƒ12.200, Voor ƒ12.210 verkocht. Pand en erf, van Heusdestraat 11. In bod op ƒ15.100. Voor 17.500 verkocht. Pand en erf, de Kieioè Cool, Coolsehestraat 91. In bod op 27.600. Daarop verkocht. Pand en erf, Bothastraat 26. In bod Op 7400, Id. id., id. 28, In bod op 7500. Tezamen voor 19.910 verkocht. Id., id., id. 30, In bod op 8000. Daarop verkocht Id, id., id. 32. In bod op f 7700. Daarop verkocht VOORLOOPIGE AFSLAG. Heerenhuis en erf. Prins Hendrikkade 165, Trekgeld ƒ22.600. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). MILITAIRE OEFENINGEN EN ZONDAGSRUST. Wil s.v.p. mijnheer de Redacteur het onder-, staande een plaatsje geven in uw veel gelezen blad: Heden is hier ingekwartierd met voeding het 6e Regiment Veid-Artillerie, Commandant Luite nant Kolonel Kist. Dit regiment is na een marsch van 4 dagen, uit Leiden, Zaterdag namiddag omstreeks 5 uur, alhier aangekomen, na den dag te voren te Bar- neveld in kwartier te zijn geweest. Heden morgen, om half 11 uur voormiddag, het is Zondag, moest de troep om paarden en tuigen te poetsen in het kwartier aanwezig zijn, terwijl om één uur n. m. door den Com mandant inspectie gehouden werd, welke inspec tie om ongeveer 3 uur n.m. was afgeloopen. Morgen Maandag wordt oefening gehouden in samenwerking met het garnizoen alhier, terwijl eerst. Dinsdag a.s. de marsch naar de Leger plaats van Oldebroek wordt voortgezet. Er doen zich hier verschillende vragen voor:; Was deze dienst en inspectie Op Zondag wer kelijk geboden met het oog op den toe stand van dier en tuig? Het antwoord op deze vraag is „neen". Had niet de marsch en de oefening op Zondag zoodanig bekort kunnen worden, dat het Regiment op een behoorlijken tijd in het kan- tonnement was aangekomen, zoodat deze paar den- en tuigenpoetserij op dienzelfden dag kon plaats hebben, zoodat do Zondagsheiliging en de Zondagsrust op een behoorlijke wijze in practijk hadden kunnen worden gebracht? En dan antwoord ik hier „Ja". De inwoners van Harderwijk en Hierden zijn gelukkig nog geen moderne heidenen Zij gaan dan ook des Zondags ter kerke. Wat moesten zij denken, toen ze daar die vertooning op Zondag moesten aanzien. Zij zijn diep gekrenkt in hun gevoelens omtrent Zondagsheiliging, terwijl ze zich toch al gedurende drie dagen moesten uitsloven en veel meer geld moesten besteden, dan zij ont vingen voor hun inkwartiering met voeding om aan die soldaten behoorlijke maaitijden te verschaffen. In de gemeenten Bunnik, Leersum en Barne- veid is ingekwartierd zonder voeding. Waarom is het keukenpersoneel met den keukenwagen of -wagens naar Oldebroek vooruit gezonden, zoodat in Harderwijk gedurend^ drie dagen moest worden ingekwartierd met voeding en dat, terwijl Harderwijk gerust kan worden gerekend tot de minder welvarende gemeenten en zeer zeker de bevolking in Hierden, waar het grootste gedeelte van den troep is gelegerd? Had niet op voordeeliger wijze in de voeding van den troep kunnen zijn voorzien door inkwartiering zonder voeding? Het antwoord is hier weer niet in het voordeel van den genomen maatregel. Gedurende de mobilisatie is angstvallig vast gehouden aan het beginsel, dat de troep zelf in zijn voeding voorziet. De hoogere legerleiding was daardoor overtuigd, dat het leger kreeg wat het aan voeding moest hebben om lichame lijk paraat te bitven. Nu wordt zonder eenige noodzakelijkheid, hier, in een garnizoensplaats van dit zeer goede beginsel afgeweken, terwijl hier toch alles kon worden betrokken uit de magazijnen en van contractueel gebonden leveranciers. Hier ia een beetje lichtvaardig met rijksgeld omgesprongen,/ want die werkwijze zal het Rtik veel geld kos ten. U mijnheer de Redacteur dank zeggende voor; de verleende plaatsruimte. Hoogachtend H a r d e r w ij k, 10 Juni 1928. 2i»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 13