DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN taai la GRATIS EEN BOEK 51ste Jaargang Donderdag 14 Juni 1928 No 15191 Dit nummer bestaat uit vier Maden mms DE STAKING TE EENERVELD ALLE STAKERS HEBBEN ZICH WEER AAN DE ARBEIDSBEURS AANGEMELD RECOLLECTIE RETRAITE „HARPE DAVIDS" - r *sji MtjlMBHEHpipBS OUDERAVOND IN DE GORZEN Rede van Pastoor Möller over Jeugdver eenigingen VOETBAL PEDICURE CONCERT KON. MIL KAPEL NIEUWE ZAAK ZWEMMEN INBRAAK AANGEHOUDEN AANRIJDING SCHEEPVAART UIT KETHEL GESLAAGD AGENDA Zaterdag 16 Juni BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn Spoeling ïfl KUNST-AGENDA TE ROTTERDAM UIT ROTTERDAM NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT liux-Htj MlEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 - ABONNEMENTENper 3 maanden 3.25, per maand f 1.10, per week 25 cent. Franc,, per post 1 3 75 per kwartaal, Afzonderlijke nummers 5 ct. Postcheque en girodienst 81440. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.55. Elke rekel meer 30 ct Reclames tussehen den tekst 60 ct. per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tot een maxi mum van 60 woorden. Kabouter-advertenties 5 regels f 0 50. 10 regels 0.76, 15 regels 1.Incassokosten worden berekend. Graiis-Ougevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij verlies van beide banden, voelen of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij vet van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden af»o.lri De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAV Bank, Lange Haren no. 103, Schiedam. verlies tkt. Bij of I; ra eh tens weien "f verordeningen voorgeschreven cn andere officieele nf. en aankondigingen van het Gemeentebestuur DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van H. G. Behle te Rotterdam, om verlof voor den verkoop uit sluitend van alcoholvrijen drank, voor ge bruik ter plaatse van verkoop in den winkel en het theesalon van het perceel Groote Markt 5; en herinneren eraan, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun College schriftelijk bezwaren kunnen worden inge bracht. SCHIEDAM, 14 Juni 1928. We vroegen in ons artikel van gisteren, waarin wij op het onverstandige wezen van de daad der Eenervelders, die het werk hebben neergelegd, of ze alvorens tot staking over te gaan, al eenig uitsluitsel hadden gehad op het door Minister Kan hij zijn bezoek aan de werkverschaffing toegezegde onderzoek. Hadden zij zulks gedaan, dan zouden ze hebben bemerkt, dat één hunner grootste grieven, weigering van uitbetaling wegens regenverlet was opgeheven, doordat vorige week door den Minister een regeling dienaangaande is getroffen. Overigens kunnen we, het spijt ons het te moeten zeggeD, waar tal van gezinnen de. slachtoffers zijn, op «en bevredigende oplos sing van het conflict weinig' hoop bieden. ■Was het een normaal arbeidsconflict, dan waren do stakers, met. zich weer aan te molden, van de gevolgen af. Maar Minister Kan stelt zich, wat de werkverschaffing be treft, op het standpunt, dat wie er uit is, er uit blijft. En meldt een staker zich bi]i de Arbeidsbeurs, het instituut van de uitzending naar Eenerveld, aan met verzoek om weer to worden uitgezonden, dan krijgt hi] nul op het rekest, althans zoolang niet Minister Kan bereid is genade voor recht te laten gelden. En waar op werkloozensteun geen kans is, staat het te bezien, dat de teruggekeerde Eenervelders weldra in liun gezin de be treurenswaardige gevolgen van hun onbezon nenheid zullen ondervinden. Intusseben worden aan de Arbeidsbeurs de voorbereidende maatregelen getroffen voor dé bezetting van de te Eenervekl opengevallen plaatsen. Een vijftiental werkloozen hebben hedenmorgen reeds aanzegging gekregen zich aan het geneeskundig onderzoek te komen onderwerpen. Vermoedelijk zal het echter wel 25 Juni worden alvorens de eerste aanvullingsploeg kan worden uitgezonden. :js dc Naar wij vernemen hebben op advies van de organisaties hedenmorgen alle uit Eener veld teruggekeerde tewerkgestelden zich aan de Arbeidsbeurs aangemeld om weer naar Eenerveld te worden teruggezonden. De namen werden genoteerd, het zal van Minister Kan afhangen, of het verzoek zal worden ingewilligd. De recollectie voor oud-retraitanten welke geregeld in de Kerk van O. L. Vrouw Visitatie gehouden wordt op den derden Vrijdag der maand, is wegens het feest van het H. Hart lat morgen wordt gevierd, uitgesteld tot de volgende week Vrijdag. De leden van de St. Liduinacongregatie Frankeland zuilen dit jaar voor het eerst deel- lemen aan een gesloten retraite. Er bestaat keus tussehen een retraite te lotterdam, van 29 Juli tot 1 Augustus en *en retraite in Uden (N.-Br.) van 7 tot 10 Augustus. Voor elke retraite hebben zich reeds ten zevental meisjes als deelneemster opgege- 'en. De christelijke muziekveTeeniging „Harpe Da. /ids" behaalde op liet concours te Ridderkerk In de eerste afdeeling met 309 punten een eersten prijs. In den marschwedstrijd werd en eerste prijs behaald met 27 punten. Naar aanleiding van deze resultaten komen uze etadgenooten voortaan uit in de at'dee- ing „uitmuntendheid". zaterdagmiddag zal op het rozenburgerplein een muziektent wor den GEOPEND. De tent is bekostigd uit gelden door bewoners van het Gorzenkwartier bijeengebracht. Op een drukbezochte vergadering, dezer da gen in het parochiehuis van de Gorzenparoehie gehouden, heeft de zeereerw. heer pastoor J. B. W. M. Möller gesproken over: Jeugdvereni gingen. Spr herinnerde aan de stellingen van den Centralen Jeugdraad, aangaande do vrije jeugd- vorming, waarmee ook de Katholieke leden hun instemming betuigden. Onze jeugdverenigin gen zijn geen school; zij bedoelen, de kinderen in de gevaarlijke puberteitsjaren, waarin niet alleen hun gevoels- en denkleven een algehéele uit den nauwen kring van het huisgezin in de maatschappij te begeesteren en be geesterd te houden voor de booge idealen, die heersclien in het Katholieke huisgezin. De jeugdvereniging is het derde en voor ons Katholieken liet vierde milieu van opvoe ding van verstand en wil, van vorming van 't zedelijke en godsdienstige karkter. Naast kerk, huisgezin en school is de jeugdvereniging noodzakelijk. Maar, de leden daarvan zijn geen kinderen meer, doch rijpwordende jonge men- sehen; en als zoodanig moeten zij worden be handeld. Onder goede leiding moeten zij zichzelf en elkander opvoeden. Doel van de jeugdverenigingen is niet het africhten tot nuttige kennis, maar: idealisme, geestdrift voor de hooge en heilige zaak van een Katholieke gemeenschap; vorming van den kleinen en jongen genieenschapsmensch. Om dit te bereiken is vertrouwen noodig, over en weer, en goede vriendschap. De priester nu, en zij, die met den priester samenwerken komen met vertrouwen de kinde ren tegemoet; zij trachten zich de vriendschap der kinderen waardig te toonen. Eu de kinderen, zij komen met vertrouwen tot den priester en tot hen die hem behulpzaam zijn en op hun beurt trachten zij, zich de vriendschap met den priester waardig te toonen, zonder misbruik te maken van het hun geschonken vertrouwen en van de hun geboden vriendschap. Hoewel zij de jeugdvereeniging beschouwen als hun eigen zaak, waarvoor zij door het vuur gaan, is er bij de jonge menschen na tuurlijk gezaghebbende leiding noodig. Doch deze leiding geschiedt in zachtheid en op een wijze die met den rijperen leeftijd der kinde ren strookt. Daarom, hoe nuttig politiediensten in de maatschappij ook zijn, deze diensten kunuon niet worden uitgeoefend in de jeugdvereeni ging, Dat zou de sfeer van vertrouwen en vriendschap breken en juist die sfeer is noodig om heilzaam op het zieleleven der kinderen te kunnen werken. Wanorde houden de leden zelf huiten de deur en met blijdschap mag worden getuigd,, dat de geest onder de jongens en onder de meisjes goed is. Spr. is blij te kunnen zeggen, dat hij tevre den is over de kinderen (applaus). Spr. wekt tenslotte de jongens en meisjes op, dezen goeden geest te bewaren. In de jeugd vereeniging is 't kweeken van godsdienstig idealisme en de opvoeding tot een Katholieken gemeensohapsmensch, de opvoeding van den ken en willen, de vorming van een Christelijk karakter, doel; muziek, tooneel, uitstapjes, praatmiddagen en avonden, vergadering en on derwijs zijn middel. Ook de zoo nuttige kennis van teekenen, naaien en koken zou niet kunnen verwaarloosd. Wij zijn zelfs doende om te komen tot een Katholieke Nijverheidsschool ln deze stad. En ijverige dames en heeren geven hun tijd, om met zeer beperkte middelen ook dit onderwijs te verzorgen. Wij willen voor de meisjes ook kookles, waschbebandeling, enz. Doch men denke niet, dat daarin de jeugdvereeniging bestaat. Wat de jeugdvereeniging bedoelt is uitgelegd in de stellingen van den Centralen jeugdraad. Na een gedachtewisseling, waaraan door verscheidene aanwezigen werd deelgenomen, wees kapelaan A, Vollaerts directeur van de jongens- en van de jongelingen-vereeniging op de goede resultaten die reeds behaald zijn. Onder leiding van den heer Th. Kreuger wer den door 'n groep jongens eenige gymnasti- (che oefeningen uitgevoerd, waarna kapelaan Vollaerts de vergadering sloot. Het ligt in de bedoeling van de organisa toren, dergelijke avonden meermalen te hou den. Seriewedstrijden „Ursus" Vrijdag a.s. worden op het terrein van „Ursus" gespeeld, de wedstrijden; Gusto II S. F. C. II. Aanvang 7 uur. Gusto I—Dindua I. Aanvang 8.30 uur. Om den Maas- en Sehiebeker S. V. V—OVERMAAS 6—1 Overmaas, dat den toss wint, verschijnt met 10 man; S.V.V. heeft enkele invallers. Van den aanvang af ontwikkelt zich een vlug spel, waarbij de groenwitten zich on danks hun numerieke minderheid, niet onbe tuigd laten. Tot doelpunten komt het voor- loopig nog niet. v. d. Gaag, die in een vol gende periode weinig te doen zou krijgen, heeft nu druk werk. Eens, wanneer hij te ver oploopt wordt de bal hem afhandig ge maakt. Een hard schot van Feelders dat den hal van den binnenkant van den paal terug doet. springen, had beter lot verdiend. De Sehiedamsche linkshalf en rechtsbuiten leggen een groote activiteit aan den dag, waarbij vooral de eerste opvalt, v. d. Most, op de midvoor-plaats, is veel te traag. Een S.V.V.-aanva.l wordt door een dubieus buiten- spelgeval onderbroken en dan is de beurt aan Overmaas, dat na een algemeenen aanval de leiding neemt (01), welke haar intus- schen al heel spoedig door Feelders met twee doelpunten wordt ontnomen (21). Nadat Overmaas een goede kans verprutst heeft, la het rusten. Het tweede gedeelte van den wedstrijd ver toont niet zoo'n levendig aspect als de eerste helft, hoewel het tempo dikwijls behoorlijk werd opgevoerd. Kansen voor v d. Most en de Heer om te scoren, gaan ie niet en dan is het de rechtsbuiten Versteeg Sr., die op het Rotterdani'sche doel afstormt om den keeper geen schijn van kans te geven (31). Sommige Overmaas-spelers gaan zich nu on sportief aanstellen door zonder een enkele reden te apelleeren en het spel een ruw karakter te geven. Na aangeven door Feel ders, brengt v. d. Most den stand op 41. Dezelfde speler weet even later met een hoog, ver schot, de score nog te verhoogen. Een knal van Versteeg Sr. wordt corner gewerkt. Dan komt Overmaas in den aanval en Osterholt blijkt niet altijd snel genoeg wanneer hij gepasseerd is, om zich spoedig te herstellen. Toch verricht hij goed werk, bijgestaan door Kiinemann en Maltha. Vooral de laatste verricht uitstekend werk. In de laatste minuten weet S.V.V. haar half dozijn doelpunten vol te maken. De heer Albert Reckin, als vakkundig' pedi cure geen onbekende in onze stad, is blij kens achterstaande advertentie verhuisd naar de Lange Nieuwstraat no. 2, recht tegenover de Oranjestraat. Waar deze adresverandering niet anders dan een verbetering kan zijn, meenen wij wel te mogen voorspellen, dat 's heeren Reckin's bedrijf er slechts wel bij zal varen. We zijn thans in de gelegenheid mede te deelen, welke nummer® door de Kon. Militaire Kapel zullen worden uitgevoerd op 25 Juni а.s. in de ,,Orpheus"-schulp. Zelfs voor de mu ziekbeoefenaars, d;ie zeer hooge eischen stellen, zal het volgende programma voldoening wek ken: 1. Marsch over the top, J. H. Crosby. 2. Ouverture Zampa, L. J. F. Hérold. 3. Wals An der schonen blauen Donau, J. Strauss. 4. Roméo et Juliette, P. Tschaikowsky. 5. Ouverture Guillaume Tell, G. Rossini. Ballet Egyptian, A. Luigini. 7. Ave Maria, Ch. Gounod. 8. Fantaisie Lohengrin N. A. Bouwman. 9. Grcnadiersmarsch, F. Dunkler. Heden opende de heer J. Waalwijk van Doorn Nieuwe Maasstraat no. 122, een naar alle eischen des tijds ingerichte rund- en varkens slagerij. De winkel, die een keurigen indruk maakt, is geïnstalleerd door de fa. Andriessen uit Rot terdam De temperatuur van het water bedraagt lie den US graden. Door vernieling van een paar glasruitjes aan de zijde van de Warande heeft men in den afgeloopen nacht ingebroken in het ijzer- magazijn van de firma Overbeke aan de Nieu we Haven. Niets wordt vermist,. Door de politie is hedenmorgen aangenou- den de 19-jarige P. H., alhier, een nageljougen die zich op 21 Mei had schuldig gemaakt aan diefstal van een rijwiel op het terrein van Wilton, ten nadeele van den arbeider H. Het rijwiel is in beslag genomen. Hedenmorgen te ongeveer half negen heeft op het Emmaplein een aanrijding plaats gehad tussehen een met twee paarden bespannen rij tuig van den heer Beyersbergen en een twee- wieligen melkwagen van de Rotterdamsche Melkinrichting, bestuurd door de W. Het rec.h- terleidsel van de paarden brak, waardoor deze naar links zwenkten en op den melkwagea terecht kwamen. Deze sloeg om met het ge volg, dat een groote hoeveelheid melk uit de kannen wegstroomde en een groot aantal eieren braken. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. RIJWIEL ONTVREEMD Gistermorgen is ten nadeele van den lood gieter J. S. in de Aleidastraat een rijwiel ontvreemd. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 1013 Juni GEBOREN: Helena C., dochter van J. H. A, Kreuger en H. C. Breve, Broersveld Clara A. C. M., dochter van C. J. Harte en A. M. J. Spren, Middelharnisschestraat. GEHUWD: W. M. van der Vliet 35 j. en A. Kreuk 32 jaar H. de Pater 28 j. en G. M. Sliekerm 22 j. H. J. Kruijs 27 j. en A. J. Bezemer 23 jaar. V Schiedam 13 Juni aangekomen: Eng. s.s. Audacity, kapt. D. Gillies, met olie van Har burg voor N.V. Schieveem aan de WilhelmUia- haven. Schiedam 14 Juni aangekomen: s.s. Aldera. min, van Antwerpen; s.s. Erik Boye, van Rot terdam beide om hier te dokken ln de Wilhel- minahaven. De heer H. J. Peters, alhier, Is geslaagd voer het diploma electro-teclinicus. Aan ieder, die er om vraagt, zenden wij gratis en franco het boek van Priester flanion, waarin beschreven staat, hoe groot de geneeskracht van kruiden is. Dit boek handelt over diverse ziekten, dewelke door het gebruik van kruiden in ruwen staat genezen kunnen worden. Vraagt nog heden dit werk gratis aan of geeft uw adres per telefoon op bij de Drogisterij Fa. A. VERWAAL, 1ste Middellandstraat 49s Tel. 33S59, R'dam. 's Maandags repeiuie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K- Damclub I. D. 0„ Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdags bestuursvergadering R K. Metaal- bewerkersbnnd „SL Eioy", Gebouw R. K. Volksbond lederen Dinsdagavond om half negen rep> titie R. K. Gemengde Zangvereenlging Lorenzo Perosi. Gebouw U K. Volksbond, lederen Woensdagavond ran 7 uur tot half 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Excelsior: Gebouw It. IC Kring. lederen Woensdag Repetitie Konlnki. Man- neuzangvereeniging „ürpheus" Gebouw R. K, Volksbond. Aanvang half negen. lederen Zaterdagmiddag van tot 6 nur 13 geopend het Stedelijk Museum, St- Jori» Doele, Doeleplein Dinsdag 5 Juni van 8 uut af en voorts lederen dag tot Maandag 11 Juni telkens van 2 tot 5 en van 7 tot 10 nur tentoon, stelling reproducties van werken van Toorop, Gebouw Kath Leeszaal. Concert te geven ter gelegenheid van da officieele opening van de muziektent op het Rozenburgerplein van 4G uur, door de zang- vereeniging ,tT.E.G.E.N.O." met medewerking van het harmoniegezelschap „O.B.K.", Van 810 uur concert te geven door O.B.K, Maandag 25 Juni Concert, te geven door de Kon. Militairs kapel te 's Gravenliage, in de Orpheusschulp. SCHIEDAM, 14 Juni. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn 45 pet. 19.— per H.L. Namens de commissie voor de notcurlng. £L J. JANSEN, Spiritus SCHIEDAM, 14 Juni. Men noteert voor me lasse spiritus 100 pet. ƒ29,— per H.L, Ruwo graanspirilus 60 pCL f 17.— per Ü.I» Noteering 1,40, 14 Juni: Groote Doelezaal, De eeuwige stilte, 8é4 uur. 15 Juni: Diergaarde, avond-concert, Kon. Militaire Kapel. Groote Kerk, 3e orgel voordracht H. de Vries, half 8 Groots Doelezaal, De eeuwige stilte, 8 uur. 16 J u n 1: Groote Doelezaal, concert ZweedscU Studentenkoor „O. D.", 8 uur, j 17 Juni: Doeletuln 2e pop. Grenadiers- concert, 8 uur Diergaarde, middagconcert Haagsche Harmonie. Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 14 Juni in: Thalia (voor volwassenen)Royal (voor volwassenen) Tivoli (voor volwassenen)Ooster-theater (voor volwassenen); Centraal (voor volwassenen) Olympia. Tentoonstellingen: Nenijtdj Stationssingel (10 v.m.—12 n.m.). DE NENIJTO Vergadering van standhouders In de bovenzaal van Tivoli werd gisteren avond 'n bijeenkomst gehouden van standhou ders op de Nenijto, welke door ongeveer 70 per sonen werd bijgewoond. De vergadering werd gepresideerd door een voorloopig comité, be. noemd in een vorige bijeenkomst, waar meer uitsluitend hal D. vertegenwoordigd was ge weest. Verschillende wenschen van de stand houders werden naar voren gebracht, doch de belangen van de verschillende hallen bleken zoo uit elkaar te loopen, dat men over de meeste punten niet tot overeenstemming kon komen. Zoo b.v. ten aanzien van de openings uren van de Nenijto, waarover 'n aantal nut- telooze stemmingen werden gehouden. Ziende, dat men toch niet tot eenig practisch resultaat kon komen, verlieten vele aanwezigen tijdens de bijeenkomst de zaal. Tenslotte werd toch nog een commissie be noemd van vijf personen, waarin nu alle hal len vei-tegenwoordigd zijn. Deze commissie zal zich met het bestuur der Nenijto ln verbinding stellen om verschillende wenschen der stand houders te bespreken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1