FEUILLETON radionieuws. tot het leven terug DONDERDAG 14 JUNI 1928 EERSTE BLAD PAGINA 2 FLITSEN UIT DE ZUIDERSTAD KUNSTLIEFDE, INTUÏTIE EN WEERBERICHT R. K. VEREEN. TOT UITZENDING VAN ZWAKKE-KINDEREN. ROOMS CHE REIS VEREENIGING m ZOU HET WAAR ZIJN? 'T WORDT NETJES DE WEKELIJKSCHE STATISTIEK DE STORM. INGEZONDEN MEDEDEELING. GEBEDSGEDACHTE VOOR MEXICO Een verzoek voor het feest van liet H. Hart EEN MOEDIGE HOLLANDSCHE JONGEN Op zoek naar Nobile BELEEFDHEID D DODELIJK ONGEVAL. PROGRAMMA'S VOOR VRIJDAG MAÏLVERZENDING. Vrij naar het Engelsch van P. F. J. TARCUS. Mei tea geweldige krij'teiieep is de dag van gisteren aan den zomoroaik geschreven. Welk een warmte welk een z-annewaelcle. Roerend en onroerend materiaal wierpen glansen af, de ■/tras ou bunkerden en kaatsten sc'herp het licht terug, de schepen en kranen lagen in de ha vens eu op de rivier als in gloeiend goud ge vat, aan dc Dordtscho laan en op de Waalhaven neerschto een buitengewone drukte van moe ders, kinderen> werkloozen en sportmenschjeSj »p de middenweeksc-he markt kon men slechts vor-tje vooir voetje vooruit komen. Zou nu •waarlijk de zomer zijn gekomen? Zou het waar *!ijn? De avond reeds deed deze vraag wettigen, ■hedenmorgen renden wolken in snellen ren ïnet dreigende donderkoppen langs het lucht- .uim. Het stormde. Zou het waar zijn? Deze zinsnede moet je je vaak stellen in de Zuiderstad bij het hoorsn en zien van menige mededeeling en gebeurte nis. Zoo hoorden we van de week, dat in het r»jaar in elke parochie afzonderlijk gezamen lijke missiefeesten zullen worden georganiseerd om vooral ten aanzien van drie Pauselijke Mis wasenootschappen in Rotterdam-Zuid nu eens tot een flink ledental te komen Doch zou het waar zijn? Ook zou er binnenkort een sociale Zondag op don Linker-Maasoeva.- wcjiden getargani- eeerd met in elke parochiekerk een speciale preek en een aigemeene vergadering, teneinde le katholieke sociale gedachten nog eens ter dege in te scherpen en de waarde van stands in vakorganisatie opnieuw scherp uit te tee- henen. Maar of het waai' is? Voorts zou het met het dr. Schaepmanfonds voortreffelijk gaan, terwijl het aantal leden van ,,Recht en Orde" zou verdubbeld zijn sinds Januari. Echter of het bericht op werkelijk heid berust? Met de tweede oeververbinding en den zie- "'ehhuishouw zou men zoover zijn, dat men wer drie maanden met beide werken wordt «tangevangen. Het spoorwegvraagstuk wordt nog dit jaar jpgelost. Doch nog eens, of het allemaal waar is? We staan er niet voor in. Het is geduld Pefenen tot in den heldhaftigisten graad. Doch ■«en zaak is waar, dat onze menschen nog veel le passief zijn en veel te weinig actief. Znlks beidt niet zoozeer bestuurders en trouwe wer- tende leden onzer uitloopende organisaties en vereenigingen als wel de slapende leden en buitenstaanders. Geldt dus ten aanzien van het godsdienstige Vditieke en sociale leven, dat nog steeds naar ternvorming moet worden gestreefd; ten aan- De Rotterdamsche R. K. Vereeniging tot Uitzending van zwakke of tubercuieuse kin- leren en jeugdige personen „St. Jozef" te. fens afdeeling Rotterdam van het Ned. R. K. Hu i'svesfingBcomitheeft gisteren weer een 'transport van 50 zwakke kinderen uitgezon- len. De kinderen zullen in gezinsverpleging *n Gelderland worden ondergebracht Te za- Xnen met de. achtergebleven kinderen van Vet vorige transport, kunnen thans 70 bleek neusjes van het buitenleven genieten. Bovendien heeft de vereeniging 61 patiën- l311 in verpleging in het Sanatorium, zoodat momenteel 131 patiënten voor rekening van le Vereeniging „st. Jozef" zijn uitgezonden. De Roomsche Reisvereeniging, afdeeling Tptterdam organiseert a.s. Zondag 17 Juni >n aardig tochtje naar het eiland Marken, Tevens zal een bezoek worden gebracht aan Jf alen dam. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij laar de kabouter-annonce in ons blad van leden. zien van het gemeentelijk werk, valt al meer afbouw te conistateeren. Men bekijke eens het plamtsoenwerk, het be- stratingswark bijv. op een Beyerlandsahelaan, een Kreekweg. De nieuwe verbinding tusschen de Tolhuislaan en de Tweede Kaïten drechtsch e haven door samenwerking tusschen spoorwe gen en gemeente tot standgekomen, de heer lijke vei-breeding van de Gouwstraat op Char- lois, den aanleg van de Wolpihaertsbocht de opruiming van de vuilnisbakken in Ploeg- en Veldstraat door den bouw van aardige wonin- gen; de komende de Hertigstraat om maar een greep te doen. Natuurlijk zijn er nog we use hen te vervullen of verbeteringen aan te brengen. Zoo zou een fietspad in de Oranjeboomstraat, waarvan het straatdek na het leggen van een nieuwen ka- hel weer de noodige percenten in de toch al niet hooge achting gedaald, zeer geapprecieerd worden evengoed als in de Paul Krugerstraat, op den Breed e Hilledijk en verbeterde editie in de Putschlaan. Het rijwielpad van de Brielsche laan blijft een uitstekend voorbeeld, ofschoon het daar overigens 'tijd wordt om de gras maaiers aan het werk te zetten, want vanwege de stoomtram is het houden van koebeesten daar te gevaarlijk. Bij al deze wenschon be hoort ook de aanvrage om toef geheele ver hoogde voetpad van de Maashaven te betegelen want zooals gisteren was weer het geheele terrein tot het electriciteitsihuisje bezet, 'ft Is ons trouwens nooit duidelijk geweest waarom men halverwege is blijven steken. In de lijst der wekelijkscho nieuwtjes no teerden we de volgende nieuwtjes: In den bouw van woningen voor minder- draagkraetoUgen is thans gang gezet. Het te behouwen terrein is reeds geheel met planken verkaveld^ het uit graving:-werk is begonnen, booge rijen witte steenen wachten al op hun begrafenis. De Groene Hilledijk achter den Slag heeft een opknappertje gehad, terwijl daar naast een merkwaardige grondaanvoer plaats heeft. Het landintgshoofd van het wagenveer en de Charloisehe kade is weer hersteld, terwijl de kade nu zelf een beurt krijgt. Aan den Sluisjesdijk lazen we de mededeeling dat de tuintjes daar niet meer worden verhuurd. De gemeente heeft blijkbaar zelf den grond noodig evenals langs den weg n. den Schiemond waar voor den houten materialenloods een nieuw werkterrein wordt afgepaald. Het wordt langs dezen weg nu ook tijd voor een paar lantaarns. Voor de H. B. S. aan de Pretorialaan worden boomen gerooid. Zou nu het doortrekken van de tramrails gebeuren? De hevige rukwinden van heden hebben op de rivier geen schade kunnen doen, hoewel men aanvankelijk het ergste vreesde. In de stad en vooral in de dien.bebouwde wijken daarentegen heeft de storm wel dege lijk veroveringen weten te maken. In de Wes. terlaau woei een boom om. Op de Kipstraat viel een uithangbord, vele parapluies en dak pannen Meiten hef leven, op den Coolsingel zeilde een reclamewagen eenïge tientallen me ters dwars over straat totdat het karkas te ziien kwam. Het tramverkeer werd hierdoor even gestremd. Bij de hulpbrug' werd een bakfiets met in houd onderste.boven geworpen. Op de Nenijto hadden sommige „etablisse menten" van het Lunapark moeite stand te huoden. Van het paviljoen der kunstnijver heid woeien eenlge ruiten in. Vanmiddag ls op den Groene Hilledijk een boom in tweeën gebroken. Een stuk kwam terecht op het dak van pand 196, dat hier door gelukkig slechts licht ward beschadigd. Van het manufacturenmagazijn van firma Lammers werd een scherm afgerukt; enke le ruiten van etagewoningen werden vernield. De stoomtram onder-vond stagnatie in beide richtingen. Eveneens ondervond het tram verkeer hier vertraging, doordat een draad van de bovenleiding afknapte. BAD MEINBERG in het Teutoburgerwoud. Veel bezocht door buitenlanders. Meinberg is wel een moderne badplaats, doch overdreven prijzen zijn er onbekend. Nederlandsche doktoren bevelen Meinberg ten zeerste aan tegen jicht, rheuma- tiek, hart- en zenuwlijden, vrouwenziekten en ademhalings-ongesteldheden. Talrijk zijn de Nederlanders, die bij deze badplaats „zweren." Namens de federatie van R. K. Vrouwenbon den in Nederland verzoekt man ons opneming van het volgende: Aan de besturen der afdeelingen is verzocht allen leden van den R. K. Vrouwenbond te ver zoeken een aigemeene H. Communie t© houden op toet feest van het H. Hart van Jesus, 15 Juini a.s. tot intentie van de vervolgden in Mexico. Dit verzoek is gedaan naar aanleiding van een besluit, genomen op 't Internationaal Con gres van R. K. Vrouwenbonden te Den Haag, om over de geheele wereld op dien dag de H. Communie op te dragen, teneinde op deze mar nier de vervolgers^ en a-Hem, die lijden ter wil le van het H. Geloof, geestelijken steun te kun nen veirleenen. 25 Milltoen vrouwen zullen dien dag in ge bed vereenigd zijn, 25 millloen vrouwen zullen den hemel een heilig geweld aan doen, 25 milli- oen vrouwen zullen om hulp en bijstand voor haar zusters en broeders In Mexico smeeken. Laten wij allen zonder uitzondering, wij, leden van den R. K. Vrouwenbond, die deel uit maken varn één groote familie, deel nemen aan de bestorming van den hemel, opdat Jesus' H. Hart op dezen feestdag de bronnen van genade en bijstand in groote mildheid wijd open zette. De 21-jarige Sjef van Dongen, de Hollander due, gelijk wij in de couranten hebben kun le zen, deel uitmaakt van een der expedities tot opsporing van generaal Nobile en de zijnen, is bij de Ned. Spitsbergen Co. te Rotterdam, een goede bekende. Vijf jaar geleden in 1923, vertrok bij op 3 6- jarigen leeftijd naar Spitsbergen, om daar zijn avontuurlijke werkzaamheden te beginnen. Door zijn zeldzaam doorzettingsvermogen en zijn jeugdig enthousiasme is hij in korten tijd een prima kracht voor de nederzetting ge worden. Reeds vijf maal heeft hij overwinterd. Ook dit jaar maakte hij deel uit van de winterploeg en was hij meer speciaal belast met bot africhten van honden. Naar de directeur der Ned. Spitsbergen Co. de heer H. H. Dresselhuys aan „Het Nieuws van den Dag" mededeelde, ls, dat een zeer be langrijke functie. De Ned. Spitsbergen Co. heeft steeds de grootste zorg besteed aan de honden. Aanvan kelijk koos men afstammelingen van de die ren dóe de expeditie van Amundsen meemaak ten. Door herhaaldelijk van Groenland nieuwe honden te importeeren, brengt men er versch bloed in, want het fokken van de dieren on der elkaar kan het ras zeer benadeelen. Sjef staat bij de Ned. Spitsbergen Co. in zeeir hoog aanzien om zijn moed, zijn energie en zijn betrouwbaarheid. Men kan te aUen tijde op den 21-jarigen jongen man rekenen. Gisteren had hij een brief naar de directie ge schreven om verlof te verzoeken. De heer Dresselhuys was van plan hem mee naar Hol land terug te nemen, als hij van zijn a.s. reis naar Spitsbergen terugkeerde. Dat gaat than3 niet door. Telegrafisch had men de directie verlof verzocht, van Dongen aan de expedi tie te doen deelnemen onder toevoeging, dat ook Advent Bay 'n span ter beschikking stelde Onmiddellijk heeft de directie toegestemd in het verzoek, Sjef van Dongen met zijn honden naar Kingsbay te zenden. De reis, die bij thans aanvaardt, is niet van gevaren ontbloot. Het is thans het slechte seizoen, want de IJsschotsen laten los en zijn omringd door kanalen, ten gevolge van den dooi. Daar doorheen moet men zijn weg zoeken, door het slaan van ijsbrug- gen. Maar, zoo eindigde de beer Dresselhuys, wij hebben het volste vertrouwen in Sjef van Dongen en twijfelen niet, of hij zal voor de expeditie een goede hulp zijn. Gisteren vervoegde zich bij een „Kunst handelaar in de binnenstad een als heer vermomd personnage, dat trouwplannen zeide te hebben. Het „home" waarin hij zijn geluk tegemoet ging, moest een waar paleis worden; als man van smaak had hij oog voor picturaal schoon, vandaar dat hij den kunsthandelaar met zijn bezoek vereerde, ten einde vijf echte „levens- groote" schilderijen te koopen. De aestheticus bleek moeilijk te voldoen, doch tenslotte had zijn gescherpte blik de vijf grootste meesterstukken, stadsgezichten van olieverf, ontdekt en besloot hij tot den koop van deze geniaal geb'orselde doeken die elk een geschatte kunstwaarde hadden van ongeveer 12 Hollandsche guldens, ter wijl de mollig-gouden lijsten slechts 4 van zulke zilverstukken kostten. Ofschoon zijn „standing" het scheen te verbieden, gaf de heer te kennen, dat hij eigenhandig twee van de vijf lijsten naar zijn woning wilde brengen. Menschen met artis tiek inzicht doen wel eens meer Taar! De verkfboper, die tevens menschenkenner was, verbaasde zich dan ook., niet al te zeer en stond dit verzoek toe. De drie andere schilderstukken zou hij, met een kwitantie voor alle vijf, een uurtje later aan het op gegeven adres bezorgen. Nauwelijks echter had de prachtklant zijn hielen gelicht, of de winkelier kreeg een sombere ingeving. „Stel je voor, dat 't eens een oplichter zou zijn?" Hij riep zijn loopjongen die eigenlijk fiets- jongen is en beval hem, den gentleman achterna te gaan en de doeken terug te vragen, opdat ze met de overige drie be zorgd zouden kunnen worden. Aldus geschiedde. De jongen baalde den klant spoedig in en zei: „Asdat me baas gezegd heeft, dat uwé de plaatjes maar weerom moet geve." Wa3 het wonder dat de fijnbesnaarde ziel van den man van smaak begon te trillen. Hij bezag de stadsgezichten nog eenmaal werd zijn oog niet vochtig? en zeide toen op een toon, welke smart naast toorn ver ried, iet3 als: „Vertrouwt uw meester mij niet? Welnu, hoe zwaar het mij ook valle, hier, neem de doeken terug, ik wensch ze niet te behouden. En ook met de andere kunt ge voor mijn part naar de. loopen!" Toen de jongen bij den winkelier terug kwam en vertelde wat er gebeurd was, werd deze laatste kwaad en spijtig. „Je mag een klant niet beleedigen", snauw de hij, „ga terug eu zeg dat ik me vreksku- seer". Ook dit bevel werd opgevolgd, de jongen fietste hard, haalde dan gentleman, die met gebukt hoofd langzaam liep, spoedig weer in en bracht de excuses over. Even machtige tweestrijd maakte zich van kooper meester. Eenerzijdfl verbood zijn trot- sche hart elke nieuwe toenadering, anderzijdo, waaratje, kon hij toch niet van de waergalooze stukken afstand doen. De knnat won het. De kunst won het. „Ik pardonneer", sprak hij op zachten toon, „geef ze maar weer hier". Wat kon de fietsjongen anders doen dan de stadsgezichten, die nog achter op z'n velo ge bonden waren, met een bios overreiken? Toen de kunsthandelaar spoedig daarop de drie overige schilderijen met een kwitantie voor de vijf, aan het opgegeven adres liet be zorgen, bleek daar noch een trouwlustige, noch eengentleznan, noch een kunstminnend hart be kend Van morgen is de 27 jarige boot-werker N. Bernhard, gewoond hebbende in de Zwarte F aardenstraat 16 b bij het terrein van Wm. Miiller Co. aan de Parkkade, bekneld ge raakt tusschen de buffers van twee spoor wagens. De man wilde nog op het laatste oogenblik tusschen deze wagens doorloopen, terwijl de eene door een paar paarden opge trokken werd. Bernhard raakte juist met zijn borstkas tus schen de ijzeren otootblokken, zoadat dit li chaamsdeel werd ingedrukt. Dooi' den Geneesk. Dien: 't nar.D Jhet ziekerihul> aan| den Cool singel overgebracht, bleek bij bij aankomst reeds overleden. Verwacht wordt: krachtige tot matigen, later ver-der afnemenden Z. W. tot W. of N. W. wind, aanvankelijk zwaar bewolkt of betrokken^ regen of onweersbuien, iets koeler De barometer is op den voormiddag vrij snel stijgende. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 9.51 tot 's morgens 4.09. AARDAPPEL-ZIEKTE Indien het vandaag in het Noorden van het land zwaar bewolkt blijft, zijn daar de vier voorwaarden, gunstig voor het optreden van aardappelziekte, vervuld. Aan land- en tuinbouwers wordt daarom aangeraden hun aardappelgewas mcit Bor deaux- of Bourgondische pap te bespuiten. Huizen (340.9 M„ na 6 uur 1870 M.) 12.30 K.R.O. Tijdsopgave; 12.301.30 K.R.O. Luncbm-Hswak door het Trio Winkels; 4.50 N.C.R.V. Gramofoonmuziek; 5—6.45 N.C.R.V. Vooravondconcert; mevr. Marie Hovingvan Driel (sopraan). Jan L. Hoving (declamatie); Ilenka Ritschel (piano); 77.30 K.R.O. Cur sus Gregoriaansch door den zeereerw. heer J. C. W. v. d. Wiel, leeraar aan het semi narie Hageveld te Heemstede; 7.30 Prot. uit zending. Hilversum (1060 M.) 12.302 lunch- muziek door het Trio Verhey; 67.15 dlner- muziek door het Trio Rentmeester; 7.15 tot 7.45 wekelijksche boekbespreking door dr. L. J. v. Hollt; 89.15 kamermuziek; Lucilo Delcourt (harp); Joh. Feitkamp (fluit); Godefroid Devreeze (alt-viool); 9.15—11 popu lair concert door het omroep-orkest o. 1. v. Nico Treep. Daventry (1600 M.) 11.20 gramofoou- muziek; 12.20 sonates voor cello en piano; 12.50 orgelconcert; 1.202.20 orkest; 3.20 histor. causerie; 3.45 muziek; 3.50 tooneel voor scholen; 4.50 balladen (alt, piano); 5.20 tuinpraatje; 5.35 kinderuurtje6.20 orkest; 6.50 nieuwsber.; 7.05 orkest; *7.20 bioscoop- praatje; 7.35 Bach's sonates (fluit en piano) 7.45 lezing: Tragedies of Shakespeare; 8.05 Vaudeville; dansorlcest en variété-artisten 8.50 concert door de „Royal Academy"; 9.20* nieuwsber.; 9.35 nieuwsteer.; 9.40 speech door de Rt. Hon. Earl of Balfour; 10.10 concert door het militaire orkest; F. Titterton (te- noor), V. KelyHutchinson en G, Bryan (piano); 11.2012.20 dansmuziek. .Parijs (Radio-Paris, 1750 M.) 10.5011 gramofoonmuziek12.502.10 orkest; 4.05 tot 5.05 orkest; 8.5011.20 „Tannhauser", Wag ner en werken van Widor; orkest. Langenberg (469 M.) 1.252.50 or- kekst; 6.20—7.15 „Schwanengcsang", laatste werk van Schubert; 8.35 orkest; orkest o. I. v. dr. Busehkötter en de heer Feldin (cello); daarna tot 12.20 dansmuziek. Ze es en (1250 M.) 12.204.20 lezingen; 4.205.20 orkest; 5.208.05 lezingen; 8.05 „Fidelio", opera in 2act.en van Beethoven; 10.50 sluiten. Hamburg (395 M.) 4.35 Duitsche sprook- jesmuziek; 6.20 orkest; 7.20 orkest; 8.20 tot II.20 „Gudrun", tooneelspe! in 5 acten van Bruno Peyn; daarna cabaret. Brussel (509 M.) 5.206.20 dansmuziek; 6.507.50 kamermuziek door het radio-trio; 8.35 orkest; 9.05 gramofoonmuziek; 9.25—9.50 orkest en de heer Goossens, Vlaamseh humo rist; 9.50 Vlaamsche causerie; 1010.35 orkest. Laatste busliehting aan het hoofdpostkantoor alhier, voor Noord-Amerika per s. „Rotterdam" 15 Juni gewone stukken 22.00, laatste aanbieding van aanget. stukken 20.00, postpakketten 10.00. De verzending der briefpost geschiedt uitslui tend op verzoek der afzenders, blijkende uit eene aanwijzing op het adres. ■Laatste buslichting aan het hoofdpostkantoor alhier, voor Nederiandsch Oost-Indië per s. „Johan de Witt" 18 Juni gewone stukken 23.30, laatste aanbieding van aanget .stukken en post pakketten de laatste ook met bestemming voor Italië, Egypte, Palestina, Syrië, Irak, Hedzjas, Aden, Perim, Britsch-Indië, Singapore, Fransch-China, 12.00. Op de per zeepost te verzenden correspon dentie te vermelden: zeepost. Laatste buslichting aan het hoofdpostkantoor alhier, voor Zuid-Afrika per s. Sumatra, 21 Juni. gewone stukken 13.00, laatste aanbieding van aanget. stukken 10.00. De verzending der briefpost in eene brieven maal voor Kaapstad geschiedt uitsluitend op verzoek der afzenders, bliikens uit eene aan wijzing op het adres. 82). Anthony March was hu 22 jaar. Hij ver bouwde zijn oom, en leidde overigens een on- «eeorgd en gemakkelijk leven. Zoolang hij Weeg, wat hij vroeg had hij tot dusver ge noegen genomen met de verontschuldigingen, lie zijn oom aanvoerde voor het uitstel in take de regeling van zijn vermogen. Misschien Vas in den iaatsten tijd zijn argwaan opge- ebt. In ieder geval had hij een anderen toon jangenomen, en drong hij er op aan, dat zijn ?©rmogen onmiddellijk tot zijn beschikking JU worden gesteld. Ceneni, wfens plannen hem •oor eenigen tijd naar Engeland riepen, stelde kemt tevreden met de verzekering, dat hij tij lens zijn verblijf in Londen alles zou verklaren. )n die verklaring was inderdaad noodig, daar je laatste bedragen, die Anthony had opgeno men, ,het restant van zijn vader's vermogen jagenoeg hadden uitgeput. Nu Macari'3 aandeel in de zaak. Hij was ja- onlang oen nuttig en vertrouwd agent van teneri geweest, doch hoogstwaarschijnlijk zon- #T de onbaatzuchtige doeleinden van dezen ^atete. Hij sctoeen samenzweren meer be- fhouwd te hebben als een zaak, waar men feld mee kon verdienen. Het feiit, dat bij wer- fk dapper gevochten had, en zich als zoo- had onderscheiden, was wellicht te verklaren door de wilde natuur, die hem eigen was, zoodat hij vocht om het vechten zelf. Daar hij in al de plannen van Ceneri was ingewijd, kwam hij dikwijls bij hem aan huis, nu hier, dan daar, en bij tal van gelegenhe den zag hij Pauline. Hij werd verliefd op haar, toeii zy nog maar een jong meisje was. en stelde alles in het werk, om haar hart te winnen. Voor haar was hij altijd zacht en vriendelijk. Zij had geen reden, om hem ts wantrouwen, maar zjj was niet in staat, om ziju liefde te beantwoorden. Zoo duurde de toestand voort, bij tusschenpoozen, sems ja ren achtereen. De man was de standvastigheid in persoon, hoewel Pauline hem telkens en telkens verzekerde, dat zij hem niet de min. ste hoop kon geven. Ceneri moedigde hem niet aan. Hij wilde hem evenwel niet grieven en toen hij zag, dat het meisje bestand was tegen al zijn pogen, liet hij de zaken op haar beloop, in de hoop, dat Macari het moe zou worden, om telkens maar weer met een aan zoek te komen, dait steeds met een weigering beantwoord werd. Hij was overtuigd, dat Ma cari het meisje niet zocht om haar geld; want de man wist, welke sommen hij, Ceneri, had besteed aan de „goede zaak", en had on getwijfeld wel vermoed, waar die vandaan kwa. men. Pauline bleef op school, tot zij bijna 18 jaar was. Toen bracht zij twee jaar door bij haar oom in Italië. Het was een vervelend leven voor het meisje, eu zij gaf hoorbaar haar ver langen te kennen naar Engeland. Hoewel zij haar broer maar zelden zag, was zij hartstoch telijk aan hem gehecht; en zij was dan ook op getogen, toen Ceneri kaar meedeelde, dat hij voor zaken eenigen tijd naar Londen moest, en zij m>et hem mee kon gaan. Het meisje werd Macax'l's aanhouden moe, en verlangde .bovendien haar broer terug te zien. i Teneiinde zijn vele politieke vrienden te kannen ontvangen op wat voor uur van den dag of den nacht hij verkoos, huurde hij voor korten tijd een gemeubileerd huis. Pauline was ten diepste ontstemd, toen een van de eerste bezoekers Macari was. Zijn tegenwoordigheid was voor Ceneri zóó onontbeerlijk, dat hij bij hen kwam wonen, in de Horacestreet. En daar de oude Tereeia, de dienstbode van Ceneri, met het gezelschap meekwam, was het maar een heel geringe verandering voor Pauline. Macari achtervolgde het maisje nog altijd zonder succes. Ten laatste vormde hij, bijna wanhopig, het wilde plan, om te trachten, haar broer aan zijn zijde te krijgen. Hij dacht, dat Pauline's liefde voor Anthony haar bewegen zou, om toe te geven aan wat die van haar vroeg. Hij was niet bepaald een vriend van Anthony, maar omdat hij hem eens een onbe- duidenden dienst had bewezen, voelde hij zich voldoende gerechtigd, om hem een gunst te vragen. En daar hij wist, dat broer en zuster zoo goed als niets meer bezaten, aarzelde hij no-g minder. Hij ging naar Anthony toe, en legde hem zijn verzoek voor. Anthony, die een trotsche. verwaande en niet al te prettige jongen schoen geweest te zijn, lachte eenvoudig om zijn onbeschoftheid, en wees hem de deur. Mis schien was het 't antwoord, dat Mareari gaf, toen hij in een storm van woede vertrok, dat Anthony de oo'gen opende voor het gevaar, waarin zijn vermogen verkeerde. In ieder geval schreef hij onmiddellijk aan zijn oom, en drong aan op een onmiddellijke regeling Ingeval van uitstel zou hij «en advocaat raadplegen, en zoo noodig gerechtelijke maat regelen nemen. Het oogenblik, dat Ceneri zoolang gevreesd had, en zoo lang mogelijk had uitgesteld, was daar. Doch nu zou de bekentenis niet vrijwillig zijn, zooals hij gewild had, maai' hem als het ware ontrukt worden. Hij was overtuigd, dat Anthony alsdan onmiddellijk stappen zou doen, om hem te laten arrastee- ren en in verzekerde bewaring te houden. En dat laatste, al was het van tijdelijken aard, zou het plan doen mislukken, waaraan hij nu werkte. Tot eiken prijs moest Anthony March voor een bepaalden tijd onschadelijk worden gemaakt. Ceneri verzekerde mij met den plechtiigen ernst van een ten doode opgeschreven mensch, dat hij ook maar geen oogenblik gedacht had aan het verschrikkelijke middel, waarmee dat doel bereikt werd. Hij had vele plannen overwogen, en tenslotte besloten tot één, dat weliswaar moeilijk ten uitvoer was te bren gen en bijzonder gewaagd was, maar toch de meeste kans op succes beloofde. Met behulp van zijn vrienden en betaalde helpers zou hij Anthony naar het buitenland brengen, en hem voor enkele maanden in een krankzinnigen gesticht zetten. Het zou slechts een tijdelijke maatregel zijn, maar, al zei Ceneri het niet, ik twijfel er geen oc-genblik aan, of men zou den jongeman zijn vrijheid hebben laten koo pen voor de belofte, dat hij tegen de wijze, waarop het geld besteed was geen verder be zwaar zou maken. Macari, die gezworen had, zich te wreken over de beleediging, die hem was aangedaan, was bereid, om op allerlei wijze te helpen. Petroff, 'de man met het lidteeken op zijn ge laat, was om zoo te zeggen één met den doc tor. En Teresia zou iedere misdaad hebben gedaau, als haar meester haar dat bevolen had. De noodige papieren kon men gemakkelijk krij gen of vervalscken. Als Anthony ertoe te brengen was, om do samenzweerders te be zoeken in bun huis in de Horacestreet, dan zou hij het alleen verlaten als een krankzin nige, onder toezicht van zijn dokter en diens helpers. Het succes was ietwat twijfel- i achtig, doordat het noodzakelijk was, het slachtoffer naar Italië te brengen. Hoe dit gedaan moest worden, legde Ceneri niet pre cies uit Misschien bad hij ook alle bijzon derheden nog niet uitgewerkt. Denkelijk zou men den jongen een verdoovingsmiddel inge ven. Misschien rekende men ook wel wat op den toestand van razernij, waarin hij ver- keeren zou als hij den juisten stand van zaken vernam, zoodat dit wat kleur kon ge ven aan de verklaring, dat hij niet geheel bij zinnen was. Allereerst moeet men dus Anthony bewe gen, om in de Horacestreeit te komen, op een uur, dat zich leende voor de uitvoering van het plan. Ceneri trof zijn toebereidselen, eu schreef dan aan zijn neef, om hem te verzoe ken, dien avond bij hem te komen, ten einde zijn uiteenzetting te hooren. Misschien wan trouwde Anthony zijn bloedverwant en diens helpers meer, dan zij wel vermoed hadden. In ieder geval weigerde hij, en stelde inte gendeel voor, dat zijn oom bij hem zou ko men. Toen werd Pauline, op raad van Macari, als het onschuldige middel uitgekozen, om haar broer naar het bewuste huis te lokken. Ceneri verklaarde, dat het hem volmaakt on verschillig was, waar de ontmoeting zou plaats hebbon, maar aangezien hij het zeer druk had, stelde hij dio een dag of twee uit. Ver volgens zeide hij Pauline, dat hij voor zaken tot laat den volgenden avond zou uitblijven, en dat zij dus een goede gelegenheid haid, om eenigen tijd met haar broer door te bren gen. Hot zou wel het beste zijn, als zij hem vroeg tijdens zijn (Ceneri's) afwezigheid. Daar hij Anthony óók wenschte te spreken, meest zij haar best doen, om hem b!j zich te houden, tot hij terugkwam. .(Woi,at ^voigd),

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2