DONDERDAG 14 JÜM8 1928 DR. SCHAEPMAN-KULDIG NG PLECHTIGE EERSTE II. MIS PRINSES JULIANA ALS GAST VROUWE TWEEDE BLAD PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND HET KLOMPENWETJE HET MOND- EN KLAUWZEER LUCHTPOSTVERVOER TUSSCHENLANDING TE AMSTERDAM, DE VAN GEND- EN LOOS-KVVrSTIE TWEE MOTIES AANGENOMEN ZONDAG A-S. IN TUBBERGEN Zondag zal in de geboorteplaats van dr. Seltaepman te Tubbergen bij bet bronzen mo nument een gTootsohe huldebetooging plaats hebben der katholieke werklieden uit het Aartsbisdom Utrecht. De bond van werkliedenvereenigingen orga- nfcc-ert dien dag een groote betooging rondom het monument v"an den Doctor" om zijn na gedachtenis te huldigen ais sociaal werker, als stichter van den Bond en eersten Bondsadvi- seur. Verwacht worden een kleine 10*00 deelnejners uit alle streken van het aarts bisdom. Het programma Do hnMcbctoogiag zal worden gnopcni door hst zingen van het. lied van dr. Sckaepman „C '-h3 van Arbeid". Vervolgens zuilen de deelnemers worden verwelkomd door den burgemeester der ge meente Tubbergen, den heer Th. Luykx. De Bond svoorz ittor H. Broawer van Hil versum zal daarna oen huldigingsrede uit spreken getiteld: Dr. Sehacpman, emancipa tor der katholieke arbeiders. Na het zingen van het Strijdlied ven het R. K. Weirk 1 ledenverbond, zal de kransleg- ging plaats vinden, waa.rna het vaaadel-de- tilé van de nu reeds opgegeven talrijke vaan dels de huldebetooging zal sluiten. Om 2 uur aanvangende zal te circa 4 uur de huldebetooging geëindigd zijn. De Centrale Raadsvergadering, voorafgaan de aan de Dr. Schaepmanhulde zal beginnen op Zaterdag 16 Juni 1928 das namiddags om 3 uur in het gebouw der R.K. "Werkliedenver. te Almelo PASTOOR VAN RIEL. Weer in de bediening terug De Zeereerw. heer N. van Riel, Pastoor van de parochie van St. Jan te Waalwijk, die tot herstel zijner keelaandoening geruimen tijd in het Zuiden van Frankrijk heeft doorgebracht, is thans, naar het „D. v. N.-Br." meldt, terug gekeerd, en heeft zijne herderlijke bediening hervat, PATER 31. VAN BINTHEREN. Ih de missie ©verleden Gisteren ontvingen, volgens het „D. v. N.-B.", de missionarissen der H. Familie ta Grave het telegrafisch bericht uit de missie van West-Borneo, dat hun mede-broeder, de Weleerw. Pater M. van Dintheren, in 't hospi taal te Balikpapan is overleden. De Weleerw. pater J. M, A. Boomkens ge boortig van Delft, die Zondag te Sandooal In den Staat Illinois (N-Amerika) de II. Pries terwijding ontving, zal Zondag 1 Juli a.s. zijn «emste plechtige H. Mis opdragen in de St. Josepakc rk te IA lit. Ds Weleerw. pater Chris Spaans van de con gregatie van den H. Geest, die geruimen tijd als professor in Haiti werkzaam was en 6 November van het vorige jaar in dezelfde kerik zijn eerste plechtige H. Mis opdroeg, zal de feestpredikatie houden. Zy trakteert bewaarscheolkleuters Gisterenmiddag zijn de kindoren van de Prin ses Juliana-bewaarschool te Katwijk aan Zee door Prinses Juliana in de nabijheid van baar verblijf aldaar opgewacht. De kleintjes zongen de Prinses eenige lie deren toe en voerden daarna een rondedans uit. De Prinses overhandigde den kleuters daar na ieder een geschenk en eenige Idkkernfjen VOORBEREIDEND EN ALGEMEEN VORMEND MIDDELBAAR ONDERWIJS. Een adres van de Ver. van H. B. Scholen. De Vereeniging van directeuren van floogere Burgerscholen met vijf-jarigen cursus heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waaraan wij het volgende ontleensai: De Vereeniging neemt de vrijheid, te Uwer kennis te brengen, dat bet ontwerp van wet tot egeling van het Voorbereidend Hooger en Algemeen Vormend Middelbaar Onderwijs haar aanleiding heeft gegeven tot het uiten van eenige -bedenkingen, die naar zij hoopt, door U bij de behandeling van bovengenoemd Wets ontwerp in overweging zullen worden genomen Haar bedenkingen hebben in hoofdzaak be trekking op do volgende onderwerpen: a. de gelijkstelling en vereenzelviging van drie verschillende schooltypen (de zg. H.H.S de reeds in een H. B. S. A. omgezette H. H. S. en de eigenlijke Afd. A. der H. B. S.), die allé drie onder den naam H. B. S. A. zullen gaan behooreu tot het Voorbereidend Honger Onder- .WijJS; b. een regeling bü Alg. Maatr. v. B. van zoo gewichtige onderwerpen als het leerplan en de splitsing der klassen, zonder dat in de wet de grenzen voldoende nauwkeurig worden aan gewezen, waarbinnen deze Alg Maatr v B zich hebben te bewegen; c. het voorstel tot uniforme regeling van de salarissen van het aan de Openbare en Bijzon dere Scholen verbonden personeel, zulks in afwijking van het Rapport der Staatscommis- Ble-Rutgers; d. het beletten van de mogelijkheid tot stich ting of instandhouding van Rtjksiycea in plaat sen, waar naast een Rijks Hoogere Burger school nog geen Gemeentelijk Gymnasium be staat. Deze punten worden in het adres uit voerig toegelicht. DE ZOMER-ZITTING De vergadering werd gister voortgezet in de Ridderzaal. Buitengewoon lager onderwijs. Aan de orde is de voortzetting van het voor stel inzake de subsidieering van het buitenge woon lager onderwijs met bet voorstel-van Si een. De heer v. Sleen (S.'D.A.P.) zette zijn Dins dag afgebroken rede voort en bepleit subsi dieering van dit onderwijs, waarvan hij giste ren de noodzakelijkheid reeds heeft aange toond. Mevr. Wenniger (Lib.) is eveneens overtuigd van de noodzakelijkheid van het buitengewoon lager onderwijs. Spr. is evenwel van meening, dat niet de provincie bet initiatief tot de op richting van scholen moet nemen, maar dat dit moet worden overgelaten aan hen, die zich op dit oogenblik reeds voor dit onderwijs in- teiresseorep. De heer Bergmeijer (S. D. A. P.) merkt op, dat de belangstelling, die volgens den heer Hoffman op het platteland voor het achterlijke kind bestaat, dan toch van zeer reoenten datum is. Tot dusver is niets *oor het achterlijke kind gedaan, de stumperds werden geheel aan hun lot overgelaten eu daardoor kwam er'niets van terecht. De heer van Aalten (V.D.) is van meening, dat het Rijk in de eerste plaats is aangewezen, om het buitengewoon lager onderwijs met kracht te bevorderen. De heer Heukels, lid van Ged. Staten, ver dedigt het praeadvies van dit college. Spreker merkt op, dat de zaak van het buitengewoon lager onderwijs duidelijk in de wet Is geregeld. In dit verband erkent spr., dat er op dit ge bied voor de provincie een taak is weggelegd, en ook, dat, wanneer aan de wettelijke regeling volledig uitvoerig zal zijn gegeven, voor de provincie nog een aanvullende taak zal over blijven. De provincie is hierin echter geheel vrij en spr. ontkent dan ook ten stelligste, dat door den wetgever in dezen aan de provincie een op dracht is gegeven. Vervolgens merkt spr. op, dat het college van Ged. Staten van oordeel is, dat aan de wettelijke regeling slechts een voorloopige uit voering is gegeven. Wat betreft het buitengewoon lager onder wijs in de provincie Zuid-Holland, merkt spr. op, dat het aantal leerlingen bij dit onder wijs is toegenomen van 2014 In 1923 tot 2712 in 1927. Aan spr. is medegedeeld, dat in alle steden van Zuid-Holland op dit oogenblik ge legenheid voor het ontvangen van buitenge woon lager onderwijs is. Spr. merkt voorts op, dat de behoefte aan buitengewoon onderwijs, voor hen die dit nog niet ontvangen, niet zoo groot is, als dooi den heer van Hees c.s. wordt voorgesteld. Spreker komt op de volgende wijze tot deze conclusie: Wanneer het percentage zwakzinnige kinde ren wordt gesteld op 1'/, pet. van het aantal schoolgaande kinderen, dan komt men voor onze provincie tot een aantal van 4081 ach terlijke kinderen en wanneer men het inwoner tal tot basis neemt, en aanneemt, dat per 1090 inwoners twee zwakzinnige kinderen worden aangetroffen, dan komen we tet een aantal van 3688. Na de pauze wordt hot voorstel—van Sleen verworpen met 45 tegen 20 stemmen. Subsidieering Handelsonderwijs. Aan de orde is daarna het afwijzend prae advies op de motie-van Zadelhoff, waarin uit gesproken wordt, dat het steun-verleenen aan inrichtingen van handelsonderwijs, ongeacht of deze uitgaan van gemeenten of particulieren mede tot de taak van de provincie behoort en waarin Ged. Staten worden uitgenoodigd, hier voor een regeling te ontwerpen. De heer Van Zadelhoff (S.D.A.P.) herinnert er aan, dat hij deze motie reeds in December 1925 beeft Ingediend. Spr. betreurt dat bij er toen in heeft toegestemd, dat over de motie praeadvies. zou worden uitgebracht. Wanneer m 1925 de motie onmiddellijk in behandeling was gekomen, zon zij naaT sprekers oordcel groote kans hebben gehad om te worden aan genomen. Spr. handhaaft dan ook zijn motie De heer Heukels lid van Ged. Staten herin- nert aan de indiening van een wetsontwerp bd de Tweede Kamer waarin een regeling van het handelsonderwijs is opgenomen lAten we aldus spr. rustig afwachten, wa- er op het Binnenhof geschieden gaat, en wat. er van dat wetsontwerp terecht komt. Spr. geeft dan ook in overweging om de motie af te wijzen. De heer van Zadelhoff repliceert en wijzigt het laatste deel van zijn motie in dien zin, dat Ged. Staten worden uitgenoodigd om bij de voorbereiding van voorstellen betreffende sub sidieering van inrichtingen van handelsonder wijs met het in het eerste deel der motie uit gesproken oordeel der Staten, dat steun-verlee- nen mede tot de taak van de provincie behoort, rekening te houden. De gewijzigde motie wordt daarna ver worpen met 34 tegen 31 stemmen. Subsidie Residentie-Orkest- Bij het afwijzend praeadvies op de subsidie aanvrage voor het Residentie-orkest te 'sGra- venhage vraagt de heer Werker (V.D.), of het niet op den weg der provincie ligt, om ten deze iets te doen. Spr. dient een voorstel in, om aan het Resi dentie-orkest tot wederopzegging toe een jaar- -lijksch subsidie te verleenen van 10.900, onder voorwaarde, dat een bepaald aantal volkscon certen worden gegeven in verschillende deelen der provincie en dat jaarlijks de exploitatie rekening wordt overgelegd. Mr. de Visser (C.H.) merkt op, dat het ver zoek van het orkest om subsidie gedaan is, teneinde de salarissen der orkestleden te ver beteren. Wij aldus spr., kunnen hier thans niet beoordeelen of deze salarisverbete ring' inderdaad noodig is. Spr. zal tegen de motie ©temmen, mede om dat hij van oordeel is, dat deze zaak niet in cidenteel moet worden behandeld. De heer Schouten (A.R.) ts Yan meening, dat -het Residentie-orkest een zuiver plaatselijk karakter heeft. Dat karakter zal ook niet wor den verloren, wanneer het orkest in staat zou zijn te voldoen aan de in de motie opgenomen voorwaarden dat een nader te bepalen aantal volksconcerten in de provincie moet worden gegeven. Verder merkt spr. op, dat de 10.000 niet worden gevraagd, om de kun-st te bevorderen, maai daL die gelden zullen worden besteed voor verbetering van de sociale positie van de orkestleden. Tenslotte constateert epr., dat vast staat, dat met alle gelden, welke de Amsterdamsche raad heeft gevoteerd als subsidiën voor kunst, die kunst in geen enkel opzicht gediend is ge weest, en dat al het geld als weggeworpen moet worden, beschoiuwd. De heer Hoffman (R.K.) vindt, dat het ver leenen van subsidie niet ep den weg der provincie ligt. De heer L. de Visser (c.P.) merkt <>P. dat het hier gaat om het behoud van het tweede orkest in ons land. Spr. critiseert de klein, burgerlijke opvattingen van den beer Schouten, die zeide, dat het hier niet betreft de kunst! maar de sociale positie van de erkestleden. Daartegenover stelt spr. dat er een nauw ver band bestaat t-usschen de levenspositie van de orkestleden en het levensbehoud van het orkest. De heer Heukels, lid van Ged. Staten, herim nert er aan, dat in 1920 eenzelfde verzoek van het Residentie-orkest is;. Ingekomen. Ged. Sta ten prae-adviseerden ook toen afwijzend, en in de zitting van Prov. Staten van dat jaar werd dit afwijzend prae-advies, zelfs zonder eenige beraadslaging of stemming aangenomen. Wanneer het voorstel-Werker zou worden aangenomen, zouden de Staten zich daarmede op een verkeerd terrein begeven en dan zo-uden de daaraan verbonden consequenties niet zijn te overzien. Eenparig Is het college van Ged. Staten tet het besluit gekomen, dat de ver gadering op dit oogenblik dezen nieuwen stap niet moet doen en daarom ontraadt spr. dan ook ten sterkste aanneming van bet voorstel- Werker. Het voorstel-Werker wordt daarna verwor pen met 39 tegen 26 stemmen. Het prae-advies wordt daarna z. b. s. aan genomen. In den loop der vergadering werden nog z. h. s. aangenomen: het afwijzend prae-advies op de subsidie-aanvraag van de gemeente 's-Gra- venhage voor de gemeentelijke handelsscholen; het voorstel tot het verleenen van subsidié aan de gemeente Gouda ten behoeve van haar handelsavondcursus; het voorstel tot het ver leenen van een subsidie aan de vereeniging Bartimeus voor haar blindeninstituut te Zeist; het voorstel tot het verleenen van een subsidie aan de vereeniging „Opleidingsschip voor de Handelsvaart te Rotterdam; het af wijzend prae-advies op de suibsidie-aanvraag van de Prins Hendrikvereeniging te Rotter dam; het afwijizend prae-advies op de subsidie aanvraag van de vereeniging „Bewaarschool i« wijk C" te Sliedrecht; het. af wijzend prae-advies op de sulbsidie-aanvraag voor de vakschool voor meisjes te Voorburg en het afwijzend prae advies op de subsidie-aanvraag voor een insti tuut voor lichamelijke opvoeding te 's-Graven- hage. DE NEDERLANDSCHE JAARBEURS Gestadige vooruitgang De statistische Berichten van de gemeente Utrecht geven ook eenige vergelijkende cijfers boti eifende de drie laatste Jaarbeurzen. Vergeleken zijn de 18e Jaarbeurs Voor- jaarsbeurs 1928) de 16e Jaarbeurs (Voor- jaarsbeurs 1927) en de 17e Jaarbeurs Na- jaarsbeurs 1927). De volgende cijfers geven een beeld van den vooruitgang. 18e 1828 16e 1927 17e 1927 Aantal deelnemers 1084 975 303 Aantal monster. kamers 350 226 308 Tafelvlakte 391 M. 358 M. 356% Aantal M2 open ruimte 3300 .3256 1212% De grootste vooruitgang viel te constatee- ren bij de M2 open ruimte. Dit komt vooral op rekening' van de bouw vakken en bouwmaterialen, die op de laatste beurs met 1612 M2 vertegenwoordigd waren, de industriebenoodigdheden met 64 M2, de tex- tiel-iudustrie en confectie met 416 M2. Wat de monsterkamers betreft toonen de voeding». en genotmiddelen den meest opval lenden constanten vooruitgang: de aantallen zijn successievelijk 45, 39, 29. nederlandsche eoNd VAN VEEHANDELAREN. Gisterenmorgen kwamen de leden van den Neder! andachen Bond van veehandelaren in bet. hotel „Terminus" te Utrecht, onder voorzit terschap van den heer An-t. Trompetter uit Hoogeveen in vergadering bijeen. Het jaarverslag, de rekening en verantwoor ding van den penningmeester alsmede de be grooting werden goedgekeurd. Bij de daarop gehouden bestuursverkiezing werd tot voorzitter herkozen de heer An" Trompetter uit Hoogeveen terwijl tot leden van het algemeen bestuur gekozen werden de bee ren C. van Tilburg te Steenbergen, G. van Herwuerdea te Utrecht, J. Kaufman te Maas tricht, J. C. WicTsma te Wie werd, Ant. van Geuns te Ulrum, H. Noom uit Marken-binnen, B. Levy to Assen, s. Wilderbeek te Zwolle, m! de Haas te Rotterdam en K. van Gelder te Zntphen. Dr. W. S. G. A. van Leeuwen, voorzitter der Vereeniging voor Vee-arbitrage hield een cau serie over bet arbitrage-vraagstuk. De voorzitter sprak hierna een afscheids woord tot de aftredende bestuursleden en in stalleerde vervolgens de nieuw benoemde be stuurders. De motie-Drop door de Tweede Kamer ih. verworpen. HET VOORSTEL-FLESKENS AANGENOMEN. De Tweede Kamer heeft gisteren de mo tie-Drop verworpen met 46 tegen 32 stemmen. Het initiatief-voorstel-FleskensSmeenk werd daarop aangenomen met 45 tegen 34 stemmen. Vóór stemden de Katholieken, de Anti-Revo lutionairen, behalve prof. Visscher, de Chr.- Historiscben en de beer Arts (R.K.V.P.) Tegen stemden de linkerzijde en ds. Ling- beek en prof. Visscher. De heer Fleskens werd door de geheele rech terzijde gelukgewenscht. Hij zal het ontwerp ook in de Fierst© Kamer verdedigen. De van regeeringswege genomen bestrydingsHiaatregelen STRENG OPTREDEN TEGEN DE OVERTREDERS DER WETTELIJKE MAATREGELEN Op de vraag van den heer Lovink be treffende de van Regeeringswege genomen maatregelen ter bestrijding van bet thans heerschende mond- en klauwzeer, heeft de heer Kan, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, het volgende geantwoord. Toen gedurende de stalperiode van het najaar 1927 tot het begin van 1928 bet mond- en klauwzeer sporadisch hier te lande voorkwam, was de veeartsenijkundige dienst meer dan ooit ear op bedacht, om profijt te trekken van deze voor de bestrijding der ziekte gunstiger factoren en te trachten uit breiding der ziekte te beperken. Hiervoor werden toegepast inspuitingen met hoog- immuunserum, voor het grootste deel Neder- landsch, ten deele Duits,ch serum; dit laatste wegens onvoldoende capaciteit der Rijks- seruminrichtiug te Rotterdam. Het resultaat van deze gecombineerde bei- strijdingsmethoden was aanvankelijk niet te leurstellend. Nochtans trad in Maart j.l. een uitbreiding van het mond- en klauwzeer op. Onverwijld heeft toen de ondergeteekende zich in verbinding gesteld met tal van organi saties, betrokken bij veehouderij en vee handel, en met deze en den directeur van den veeartsenijkundigen dienst en den direc teur van de Rijksseruminrichting een ver gadering belegd. In de vergadering bleek opnieuw de onver antwoordelijke handeiing van sommige vee houders én veehandelaren, die vee, afkomstig van erven, waar het mond- en klauwzeer voorkwam, verhandelden en overigens het aanwezig zijn der ziekte verzwegen of te laat aangifte daarvan deden. De vergadering had tot resultaat, dat alle belanghebbenden zich bereid verklaarden met het Staatstoezicht samen te werken in den strijd tegen de ziekte. Het begin van den weidetijd stond voor de deur, en toen deze aanbrak, moest van serum behandeling op groote schaal worden afge zien door het niet ter beschikking zijn van de daartoe benoodigde hoeveelheden serum, hetgeen trouwens geheel onevenredige kosten zoude hebben meegebracht. Voor ontsmetting is ter beschikking gesteld het middel, dat volgens de laatste weten schappelijke onderzoekingen het meest doel treffend ls. Tot de burgemeesters ls een aanschrijving gericht, waarin hun wordt verzocht, de aan giften van mond- en klauwzeer in hun ge meenten telegrafisch ter kennis van den be trokken inspecteur van den veeartsenijkun digen dienst te brengen zulks ter bespoedi ging van bet nemen van maatregelen. Behalve bovestaande maatregelen, is ter bevordering van de bestfljding het; serum voor particulier gebruik tegen ongeveer "de helft van den kostenden prijs ter beschikking gesteld; verder wordt vanwege het Departe ment wekelijks aan de landbouw- en zuivel- pers de stand der ziekte medegedeeld, terwijl de directeur van den veeartsenijkundigen dienst meermalen met de inspecteurs ver gaderde ter bespreking van den toestand en de maatregelen, die deze veretschtw Ten slotte zij medegedeeld, dat de onder geteekende zijn ambtgenoot yan Justitie ver zocht heeft, te bevorderen dat tegen de over treders der betrokken wettelijke maatregelen met gestrengheid zal worden opgetreden. TUINBOUW IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Een veilingvereeniging opgericht Tot heden geschiedde de omzetting' van bouw- in tuingrond op Walcheren en Zuid-Beveland in vlugger tempo dan in de andere deelen van Zeeland. Toch wordt ook in Zeenwsch-Vlaan- deren steeds meer aan tuinbouw gedaan. Zoo is nu opgericht de Coöp. vruchtenvelling „Zeenwsch-Vlaand eren G. A.", gevestigd te Neuzen. Het ledental denser vereeniging is reeds sinds de oprichting sterk toegenomen. BOND VAN ORKEST-DIRIGENTEN. De oprichtingsvergadering Zondag vond in Amsterdam de oprichtings vergadering plaats van den Bond van Orkest, dirigenten. Van pl.m. 120 directeuren van harmonie- en fanfare-orkesten in het land, waren bewijzen van instemming ingekomen, zoodat aangenomen kan worden, dat de bond zijn werkzaamheid met 120 leden aanvangt. Als leden kunnen zoowel beroeps- en dilet tant-directeuren toetreden. Het secretariaat is voorloopig gevestigd: L. Ebeling, Stadhouderskade 65, te Amsterdam Zuid). Nachtvluchten StockholmLonden v.v. HET OPENLUCHTSPEL TE OOSTERBEEK. Bezen zomer zullen te Oosterbeek wederom d« bekende avondspelen op dën Hemelsehen Berg aan den fantastisch verlichten vijver plaats hebben. Gekozen is voor deze avondspelen een eyn-» bolisch spel „Sa-i-jo" van den auteur der vroe gere avondspelen Johan Weeselink. De eerste opvoering is bepaald op 25 Juli. Op het gebied van luehtpostvervoer staat ona jinnenkort weder iets nieuws te wachten* Van de Zweedsche postadministratie is n 1. bericht ontvangen dat zij voornemens is proe ven te nemen met een nachtvlucht Stockholm -—Londen v.v., met tusschenlanding o.a. te Amsterdam. Aan boord zal een expediliekan', toortje voor de posterijen worden ingericht, waarin tijdens de vlucht een Zweedsch post> ambtenaar de correspondentie voor de ver schillende richtingen zal gereed maken. Het ligt in de bedoeling bet eerste vliegtuig 18 dezer des avonds van Stockholm te doen ver- trekken, zoodat Schiphol in den vroegen mor gen van den 19en bereikt wordt en Londen in de middaguren. De houding van het, administratief personeel. Dinisdagavomd had een druk bezochte lande lijke personeel vergadering plaats, uitgeschreven door den Algemeenen en den R. K. Bond van Handels- en 'Kantoorbedienden, onder voor zitterschap van den beer van Hamereveld. Het bejeid van de bondsbesturen werd met algemeene stemmen goedgekeurd. I?t standpunt der vergadering werd daarop ju de volgende moties met algemeene ©temmen neergelegd, welke moties telegraphiach ter ken nis werden gebracht van de heeren Coliguon. te Antwei pen en de Nederl. Spoorwegen Do vergadering enz. bijeengeroepen door den Algemeen en en den R. K. Bond van Hand els- en Kantoor bedienden, op 12 Juni te Utrecht; kennis genomen hebbende van de mededee- ling van de hoofdinspectie aan de beide Bonds besturen, dat ze aan Antwerpen het voorstel heeft gedaan, alsnog de toegezegde 100.000 als inkoopsom voor de dienstjaren van bet per soneel tel- beschikking te stellen; van oordeel, dat de inlossing dezer toezeg ging als vanzelfsprekend moet worden be schouwd bevestigt echter, dat dit bedrag vermeerderd met de eveneens toegezegde ƒ15.000 per jaar onvoldoende is, om als grondslag voor eea pensioenfonds te dienen- draagt den Bondsbesturen op, te blijven ijve ren voor de storting van de zijde der heerea OoiWgnon van een voldoend bedrag als inkoop som voor de pensioen jaren van bet administra tief personeel. De vergadering enz.; kennis genomen hebbende van de mededee- lingen der directie der Ned. Spoorwegen be treffende de overname per 1 Juli 1928 der fir ma van Gend Loos H. Coliguon Cie.; constateert dat, terwijl voor het doode mate- niaal de Ned. Spoorwegen een bepaalde som zullen uitkeeren, over de dienstjaren van het personeel blijkbaar niet is gesproken; dat het de plicht der Ned. Spoorwegen ware geweest, bij deze overname ook op de belangen van bet 'personeel te letten en te verlangen dë storting van een bedrag als inkoopsom voor een pensioen over de (bij van Gend Loos door gebrachte dienstjaren; dat het verzuimen van dien plicht, de Ned. Spoorwegen niet Ontheft van de verantwoorde lijkheid voor pensioenrecht over die dieast- jaren; draagt den Bondsbesturen op, niet te rusten vóór een behoorlijke pensioenregeling bij de Ned. Spoorwegen, re«p. de A.T.O., of de N.V. van Gend Loos is tot stand gekomen; waarbij rekening wordt gehouden met dë dienstjaren bij van Gend Loos H. Colignon Cie.. doorgebracht. DE LOONONDERHANDELINGEN VOOR HET AMSTERDAMSCHE GEMEENTEPERSONEEL Nieuwe voorstellen van werknemerszijde In de te Amsterdam voortgezette onderhan delingen in het Centraal Overleg voor Ge- meentepersoneel (werklieden en ambtenaren) over de nieuwe loonregeling is van werkne merszijde een nieuw voorstel gedaan inzake de pensioen-bijdrage, hierop neei-komende dat deze voor het jaar 1 Juli 19281929 terugge bracht zal worden van 8% op 7%, daarna op 6 percent. Voorts stellen de vertegen woordigers der werknemersorganisatles voor verhooging yan den vaeantietoeslag van 20 op 30, eo verbooging van den loongrens voor dien toeslag van ƒ2400 op ƒ3000. In een vol gende vergadering zullen B. en W, hun stand punt ten aanzien vaa deze nieuwe voorstel len mededeelen. DE STAKING TE VLISSINGEN Het ontslag aan een ouden arbeider in een vergadering, belegd door de moderne organisaties te Vlissingen heeft de voorzitter o.a. geprotesteerd tegen het geven van ontslag aan 'n ouden arbeider, die binnen enkele we ken pensioen zou krijgen en nu werd wegge jaagd, omdat bij connecties met de ©takin ge leiding zou hebben, wat apr. absoluut ontkent. Van de zijde der directie wordt medegedeeld dat aan den bedoelden arbeider wel ontslag is gegeven maar met behoud van het volla loon over een week. Daarna krijgt hij pen sioen van de zijde der Schelde tot 6 Augustus waarna hij gaat trekken uit bet pensioenfonds dier maatschappij. OPHEFFING EENER RIJKS KWEEKSCHOOL Ingericht tot gymnasium De Rijkskweekschool voor onderwijzers t«i Nijmegen wordt opgeheven. De gebouwen zijn thans voor 115.000 aan gekocht door d« gemeente Nijmegen, welke in de hoofdgebouwen het stedelijk gymnasium zal onderbrengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 6