VRIJDAG 15 JUNI 1928 DERDE BLAD PAGINA 4 DE RHYTHMONOOM Iets voor muzikale paedagogiek Thans voor minder geld te krijgen UIT VLAARDINGEN CENTRAAL ZEVENDE LEERJAAR UIT MAASSLUIS benoeming VAN DE LEESTAFEL t -Thy imm EEN NIEUWE VINDING HET EI VAN COLUMBUS Tik., tik., tik., tik.. Wie der muziek be ginnelingen kent niet dit fatale ten slotte zenuwschokken verwekkende geluid van de oftewel Maelzel s Metronoom? „Im Anfang war der Rhythmuc" heeft von Bülow eens gezegd, en die kon het weten, maar er schijnen er helaas velen te zijn, die in dit opzicht geen Anfaug hebben en wien het rhythme met den mo-kerha m er- in-miniaituur van wijlen Maelzel moet worden ingeslagen. Of eigenlijk gezegd, Maelzel was het niet die den toch ongetwijfeld verdienstelijken metro noom heeft uitgevonden, doch de Amsterdam mer Winkel, die mechanicus van beroep, zijn leven sleet tijdens den overgang van de 18e In de 19e eeuw en als onpractlscb man den Regensburger Maelzel met de eer en met het geld van zijn uitvinding, den metronoom, liet strijken. Be Rhythmonoon- Doen de beer M. ,T. Goudsmit te 's-Üraven» bage, destijds bekend juwelier te dier stede, thans .als zoodanig in ruste, heeft iets derge lijks verstandiger en bovendien genialer aan gepakt. Als ijverig beoefenaar der schoone muziek kunst (laastelijk als fluitist) ontging ook hem tijdens zijne studie het gemis van een ge- echikten metronoom niet, want men weet dat de M.M. een groot inconvenient heeft, of meer dan een, n.l. dat men of er naar moet kijken, of gehinderd wordt door 't obstinate tik., tik., tik.. Bovendien moeten de her senen, die zich al genoegzaam bij de muziek hebben te bepalen, ook nog do werking van M.M. verwerken, zij het via het oog dan wel het gehoor. De heer Goudsmit peinsde en peinsde en vond op een goeden dag, of liever op ver scheidene goede dagen, zijn „Thythmonoom" uit, 'n welluidendeu geleerden naam voor 't muzikale el van Columbus. Uitgaande van 't feit dat ieder muzikaal leerling de natuur lijke neiging beeft met den voet de maat te markeeren, dacht de heer Goudsmit een mid del uit om dien voet in datzelfde markeeren een handje te helpen. Hij construeerde een .pedaal, dat door een uiterst-eenvoudig doch tevens uiterst vernuftig apparaat automa tisch rhytlimisch wordt omhoog gedrukt, daar bij zorgend dat de bewegingen naar believen op tempo gebracht kunnen worden. Et vollikdat is In weinige woorden de geheele vinding van den heer Goudsmit, die, we twijfelen er niet aan, een grondige revolutie op muzikaal paedagogisch terrein aal teweeg brengen, maar een revolutie die weldadig zal weïken en de aftandsehe M. M. voorgoed naar het museum zal verwijzen. De Thythmonoom tikt niet hoorbaar, want alle raderwerk loopt In de olk Ij kan naar belleven met een veer dan wel met elektri citeit worden bediend. Bovendien en dit is waarlijk niet een der geringste verdien sten, die de vinding werkelijk perfect maakt is eT nog een inrichting aangebracht, die door een extra Stoot tegen het pedaal de me trische accenten voelbaar maakt, een uit komst voor de syncopisteu, polyrhythmieten en meer" dergelijke -isten. Men staat er werkelijk paf van, wanneer men den heer Goudsmit zijn vinding hoort uitleggen en verklaren. Hoe dit zij, de heer Goudsmit zal ongetwij feld de gebeele muzikale wereld aan zich ver plichten en vele geslachten zullen zijn naam als uitvinder van de „rhytmonoom" hoog in eere houden. Patent op de nieuwe vinding weTd reeds verleend In Duitschland, Frank rijk, Engeland, Amerika, terwijl ook in eigen land een dergelijk octrooi binnenkort zal worden gegeven. En succes Is hem van ontelbare kanten Teeds geworden in den wrm van schitte rende getuigschriften van vooraanstaand.™! op mn-"">al paedagogisch terrein. DE RETOURCOMMISSIES IN HET SBEDRIJP ---root contra van der Stel. De Zutphensche Rechtbank deed gister uit spraak in de zaak van H. J. de Groot, direc teur der lichtbedrijven te Beverwijk, als elscher tegen R. van der Stel, te Apeldoorn, als ge daagde. De rechtbank verklaarde de door ge daagde gepleegde daad voor eiseher beleedi- gend en veroordeelde gedaagde tot betaling van een schadevergoeding van f 10 en in de kosten van het geding. Door van der Stel was eveneens reconven- tioneel een vordering tegen de Groot ingesteld, ook strekkende tot betering in eer en goeden naam en schadevergoeding. De rechtbank ver- oordeelde de Groot eveneens tot betaling van kostenhadCTerg0€dinS f 10 on in cle Proces- DE WIJWATERKRUIK VAN HARZING. De onlangs door W. A. M. Harzing ontworpen wijwaterkruik vond overal een gunstig ont haal. De kruik voldoet wezenlijk in een be hoefte ;_Jedereen wil gaarne, nu er gelegenheid is, heit wijwater een waardiger bewaarplaats geven. De eerste serie had echter heit bezwaar door haai' hoogen prijs buiten hef bereik van velen te vallen. De firma wed. J. R. van Ros- sum te Utrecht is er in geslaagd door de kruik in een ander materiaal te doen uitvoeren, den prijs tot de helft te reduceeren. Het nieuwe kruikje is gebakken in gres; de glazuur is in verschillende kleuren, die door haar vermenging een zeer mooi effect geven. De voorstelling van hef relief is gelijk aan die van de luxe uitvoering, maar met forsohe lijnen en zwaardere schaduwpartijen. Het stopje is weer voorzien van twee gaatjes, voor het palm takje en opdat het water frisch zal blijven. De inhoud van het kruikje is pl.m. 1 liiter. De Federatie van Liturgische Vereemigingeo in Nederland hechtte haar goedkeuring aan dit ontwerp door het haar stempel te verleenen. DE NATIONALITEIT VAN DE GEHUWDE VROUW. Een schrijven aan den Raad van ministers De Nederlandsche afdeèling van den Interna tionalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid heeft een schrijven aan den Raad van Ministers gericht, waarin wordt verzocht te willen bevor deren dat op de a.s. Nationaliteits-conferentie te Genève als basis van de internationale rege ling der nationaliteit van de gehuwde vrouw worde vastgesteld, dat aan haar bij huwelijk de vrije „keuze zal gelaten worden haar eigen nationaliteit vast te stellen. HET ROODE KRUIS Gisteren werd te Hilversum de jaarver gadering van het Ned. Roode Kruis ge houden. Woensdagavond ontving het bestuur van de afd. Hilversum de afgevaardigden in het Hof van Holland. Jhr. Engelen, voorzitter van de afdeeling, heette hen welkom. De waarnemende onder-voorzitter van het Roode Kruis dankte het afdeelingsbestuur voor de voorbereidende werkzaamheden. Het congres ving gistermorgen om 9 uur aan. Z. K. H. de Prins, die de vergadering leidde, werd om half negen aan de grens van de gemeente opgewacht door den heer Kan ter, voorzitter van liet Roode Kruis, ver gezeld door de heeren Jhr. Engelen en W. C. Emous, secretaris van de ontvangende afdeeling. Het Politiemuziekgezelschap gaf Woensdag avond een eere-coneert op de Kerkbrink. Het jaarverslag, werd zonder discussie goed gekeurd. De rekening en verantwoording ever 1927 werd zonder discussie goedgekeurd. Terwijl de begrooting voor 1928 werd vastgesteld. Daarna werd een voordvacht opgemaakt tot benoeming van een lid van het dagelijksch bestuur ter vervulling van de vacature, ontstaan doordat 't lid van het dagelijksch bestuur, dr. N. M. Jo- sephus Jitta in den loop des jaars den 70-jari- gen leeftijd heeft bereikt. Op deze voordracht, welke aan H. M. de Ko ningin zal worden aangeboden werd door de vergadering geplaatst mr. dr. D. A. P. N. Kooien lid van den raad van State te 's Gravenhage. Besloten werd de algemeene vergadering in 1929 in Middelburg te houden. BELOONDE DAPPERHEID. Bij Kon. Besluit is als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bronzen eerepenning voor memsehlieveoad. hulpbetoon en een loffelijk ge tuigschrift toegekend aan den heer L. Seekles, agent van politie le klasse, alhier, voor het indertijd met levensgevaar tot staan brengen van twee op hol geslagen paarden op den Scliie. damschen dijk, nabij den tol. BRANDJE. Bij het aansteken van een kachel ontstond Dinsdagavond brand bij de wed. de Jong aan den Korten Dijk. Door S. v. Vliet werd het brandje door middel van een brandblu-sch- apparaat geWuscht. ONDER EEN VRACHTAUTO.. De 19-jarige wielrijderF. Sey, wonede 6e Nieuwlandsteeg, had Dinsdagavond het ongeluk nabij den spoorweg-overweg aan den Maas- sluisschen dijk onder een vrachtauto te gera ken van v. H. uit 's Gravenzande. S. weTd meegesleurd, doch had de tegenwoordigheid van geest zelf onder den rijdenden auto van daan te kruipen. Met een geknesden voet en geheel vernielde k-leeren werd hij naar huis ge bracht. Het rijwiel werd vernield. OPENBARE VEP. KOOP ING. Een woon- en winkelhuis aan de Arnold Hoogvliets.tr. 27 en 27a; Geveild voor ƒ7400. Een woon- en winkelhuis aa nde Kornelis Speelmanstraat 37 en 39; Geveild voor ƒ5500. Een woonhuis aan de le v. Leyden Ga eist r. 76; Geveild voor 3300. VISSCHERIJ. Alhier binnengekomen van de haringvisischerij VL70 P. Keus met 19 last vau de haringvis- scherij; VL114 J. v. Hoogteylingen met ƒ171 besomming aan versclie visch, 10 kantjes kol- maatjes en 8 ton zoutevisch; VL172 C. Poot met 180 kantjes ltolharing; VL156 S. v. Hoog teylingen met ƒ92 aan ver-sehe viscto. Te IJmulden binnengekomen VL 199 A. v. Roon. Betaald werd voor: Maatjesharing ƒ17.70 a 27.40; KolniOiaitjes ƒ23.90 a 36.40 per kantje. Zoutevisch ƒ64.10 a ƒ64.60 per ton. Vertrokken ter harlngvisischerij VL 3 Th. v. Zwieten; VL 205 A. v. d. Zwan; M H. 110 A. Visser KENNIS IS MACHT. Voor het eindexamen van den Handelscursus „Kennis Is Macht", zijn geslaagd de dames M. v, d. Ende, J. Vons en M. v. d. Weyden en de heeren H, Cordla,, P. Bongers en A. Poot. DAPPERE REDDER Gisterenmiddag half vijf viel nabij de Visch- bank een jongen In de haven.. Hoewel er een honderd kijkers aanwezig waren en zelfs eeni- gen in een roeiboot pogingen tot redding in liet werk stelden, begon het ventje reeds te zinken. Zekere Sluimer, die oók eens kwam kijken, zag nauwelijks waf er aan de hand was, of hij sprong geheel gekleed te water en smaakje •het genoegen het knaapje te redden, waarop hij zich verwijderde alsof er niets gebeurd was. Een woord van lof mag den kordaten en dapperen redder niet onthouden worden, R. K. SCHOOLBESTUUR Als opvolger van den heer A. G. van Vliet "is tot lid van het schoolbestuur benoemd de heer G. J. Buter», In de vergadering van het R. K. Schoolbe stuur is besloten met Ingang van 1 September a.s, voor de drie katholieke lagere scholen een centraal zevende leerjaar in te stellen, hetwelk zal worden ondergebracht in de Willi- brordusscholen aan de Boschlaan. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: 13 Juni. Cernelis, zoon van A. Peeman en W. Minke, De Wetstraat 8. ONDERTROUWD: A. Brouwer 24 jaar en M. Zoutendijk 23 jaar; J. Sierat 27 jaar en M. Verkade 23 jaar; P. V. d. Pijl 21 jaar en J. van Nieuwedijk 24 jaar. GETROUWD: P. A. Vink 25 jaar en H. Kop 22 jaar; J. Torn 26 jaar en M. Benne 21 jaar; A. Hofman 35 jaar en W. v. d. Waardt 27 jaar; P. van Assen 28 jaar en E. van Minnen 25 jaar. Benoemd tot bediende ten kantore van den gemeente-ontvanger de beer J, C, de Pagter. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 8 tot en met 14 Juni 192S: GEBOREN: Maria Johanna, dochter van N. van 't Wout en N. Schippers, Piersonstraat 45; Nicolaas Antoni. zoon van Hoogvliet en A. KToes Govert van Wijnkade 12; Annetje Cornelia, dochter van A. Looij en W. Proost Klaas Katerstraat 10; Johanna, dochter van J. Kloppenburg en J. Westein, Lange Boone straat 15a; Josina, dochter van W. Westerdijk en E. van Wijk, Arie Krijgsmanstraat 9rd. OVERLEDEN: J. Montenij 82 jaar, ec-htg. van P. Looij, Burg. de Jonghlcade 5; Levenl. aangegeven dochter van Gerrit v. d. Meijde en Maantje van den Heuvel Taaustraat 17. ONZE MEISJES OP GYMNASIUM EN H. B. S. Door Dr. Annie Kuyer, bij Ma- riënburg te 's Bosch; uitgave van den R. K. Vrouwenbond. Aan het verzoek van „De Kafh. Vrouw", om een paar artikeltjes te schrijven over haar ervaringen met meisjes op liet Gymnasium en H. B. S. heeft Dr. Annie Kuyer, rectrix van het St. Gertrudislyceum te Roosendaal, met graagte voldaan en de R. K. Vrouwenbond zorgde ervoor, dat het werk van deze des kundige als een G. G. G. brochure bij Ma- riënburg te 's Bosch verscheen, welk werkje voor slechts 50 cent verkrijlsbaar is gesteld. De bedoeling van deze artikelen staat dui delijk omschreven: „aan de ouders van de meisjes een kijk op de kinderen te geven, die zij door de betrekkelijk geringe samen werking tusschen school en huis dikwijls missen". Waardeering en dank zijn wij verschuldigd aan de initiatiefneemster en verzorgster dezer uitgaven; bij goede ouders, die het ernstig meenen met hun dochters, zal werkelijk wel eens behoefte gevoeld zijn aan dergelijke® leiddraad. De veranderde tijdsomstandgbeden hebben nieuwe problemen gebracht, niet het minst op onderwijls- en paedagogisch gebied en hier neemt de zorg voor de vrouwelijke jeugd wel een heel voorname plaats in. Het meisje tus schen 12 en 18 jaar is werkelijk een voor werp, waaraan nog veel en vooral fijn werk verricht moet worden, om het klaar te maken voor het zelfstandig bestaan. De schrijfster van de brochure heeft mede- deelingen „uit ervaringen op school zoo in gekleed, dat de ouders de positie van het meisje in de school beter leeren begrijpen, meer zullen voelen, met welke moeilijkheden heit in die jaren heeft te worstelen. Vooral dringt schrijfster aan op een voort durend wederzijdsch contact tusschen moeder en school, hetwelk nuttig en zelfs noodig ge oordeeld wordt voor een goede opvoeding. Niet vergeten mag worden, dat men in dezen tijd de cijfers voor hef Gods-dienstvak een groote waarde moeten toekennen; Godsdienstleer kennis is geen eindexamenvak, maar een vak voor heel liet leven. Voorts dienen de ouders te bedenkèn, dat bij de huidige hooge eischen van ontwikke ling en de overlading van huiswerk, de aller beste ontspanning voor den geest is en blijft: op tijd en in gepaste omgeving een flinke lichaamsbeweging. Dit laatste behoeft in 't geheel geen beletsel te zijn voor het aankweeken van de gevoelens van eigen waarde en zelfstandigheid, die met liet oog op den ernst van het wachtende volle leven zóó noodzakelijkheid zijtn; het eene vuile het andere aau. Waar door vele ouders zoo geklaagd wordt, dat zij het contact met hun kinderen kwijt raken, als dezen in contact komen met de invloeden der buiten-wereld, zij de lezing van deze brochure ernstig aanbevolen. WAT VADERLIEFJE DEED. -> Th. G. de Valk O. P., bij J. J. Romen Zonen te Roermond. Dit werkje, wederom een welverzorgd exem plaar in de Ster-uitgaven-serie, wil to'oiien, dat de Katholieke Kerk den Almachtige het aller breedst en in den volsten zin als „Onzen Vader" viert; dat de geloofspunten, die een buitenstaander in „Rome" wraakt, juist de meesttypeerende en de treffendste blijken van Gods aanbiddellijke Vaderliefde zijn. Ter geruststelling van andersdenkenden en buitenstaanders zegt het voorwoord kort en zakelijk: „polimi-ek te voeren ligt even ver bui ten de bedoeling dezer beschouwing, als wien dan ook te willen krenken". En na doorlezing van dit bijzondere mooie werkje moeten wij ook toegeven, dat deze edele opzet, geen moment gefaald heeft. Een edele, ook een bemoedigende en troos tende opzet in dezen aan waarachtig geluk zoo armen tijdaan te toonen, dat wi] met het volste recht en het grootste vertrouwen mogen zeggen: „Onze Vader, die in de heme len zijft!" Ligt hierin immers niet een groot verschil tusschen Katholieken en vele andere Chris tenen, dat wij, als kinderen zoo eerlijk en een voudig durven spreken over „Onzen Vader", terwijl diezelfde liefdevolle God door zoovele anderen vaak te uitsluitend wordt beschouwd als „De Heer", die machtig Is en troont vol majesteit: Van geen waarheid zijn wij ons liever en inniger bewust, dan dat de Almachtige met Vaderlijke bezorgheid over ons waakt. Heel het Goddelijk Wezen is liefde en goed heid, al valt. het den zondigen mensch wiel. eens moeilijk, zich in te denken, dat de oneindige God zich tot ons zal neerbuigen om met een vredekus ons voorhoofd te heiligen, of dat Hij onze zwakheid zal ontzien, om ons op te voeden voor het Rijk der Hemelen. Van- de Kribbe to.t het Kruis en van liet Kruis tot den Henielvaartsberg was Gods han del en wandel hier op aarde een onafgebroken serie liefdedaden; maar met de blijde Hemel vaart werd de openbaring van Gods vader liefde niet afgesloten. Hij zou met ons zijn „tot het einde der tilden". En waar Hij ons „een. plaats ging bereiden" daar, waar niets onbesmet mag ingaan, gaf de Vaderlijke liefde aan de Goddelijke wijsheid het plan_ in, om ons te helpen in den moeilijken strijd voor de eeuwigheid. In de heilige Katholieke Kerk hl egen Wij overvloed van middelen, om opgeheven in de heilsorde van bet bovennatuurlijk leven, onze mensehelijke zwakheid op te voeren tot Goddelijke kracht, welke uitgedeeld wordt m de II. H. Sacramenten. Zoodra wij wereldburger(es) werden, stond de Kerk klaar, om ons té maken tot medebur gers der Heiligen en in te lijven in bet leger der Strijdenden, om sterk te worden en te blijven in dien strijd, ontvingen wij het H. Vormsel; om ons te blijven voeden met een spijs, die eeuwigheidskracht verwekt, vernie tigde God zich zelf in het Liefdes-sacrament bij uitnemendheid; waar de strijd des levens als van zelf van tijd tot tijd slachtoffers zon eischen, werd het psychologisch zoo noodza kelijke Sacrament der H. Biecht gegeven, om direct na den val weer moedig op te kun nen staan; ter heiliging vain de twee gioote levensstaten, waarin de mensch zijn zaligheid bewerken moet, dienen de H. H. Sacramenten van Huwelijk en Priesterschap; en wanneer de mensch, het strijden en lijden moe geworden aan den avond van zijn Teven is gekomen, staat Gods Kerk nogmaals klaar, om hem te zalven met de H. Olie, die sterk maakt voor de pel- grimsreize ter eeuwigheid. Ter leering en om ons een voorbeeld te ge ven beschikt de Katholieke Kerk voorts over een mocht van priesters en een keur bende van kloosterlingen, die zelfs streven naar de volmaakte beleving der Evangelische raden. Voor zooveel bewijzen van een zoo groote onverdiende liefde past zeker wederliefde van den mensch. Hoe nu zouden wij als ledematen van het groote lichaam (de Kerk) dat ons allen op geheimzinnige wijze verbonden houdt, beter onze liefde jegens den Vader toonen, dan door Hem te eeren in den uitwendigen eeredienst, door de bruid van Christus zelf geregeld en geheiligd alsmede door de vereering en (door) navolging der heiligen, die Zijne intieme vrien den mogen genoemd wordien. Het werkje weinscht nog eens speciaal te wijzen op de noodzakelijkheid van den u 1 t- w n d 1 g e n eeredienst: de mensch bestaat uit ziel en lichaam, geest en stof, en" voldoet dus niet te-nvolle aan zijn plicht, als hij God slechts in den geest alleen hulde en dank brengt, doch Hem den dienst van het stoffe lijk© element weigert. Nadat het werk ons in den breede geëtaleerd beeft de verschillende aspecten van Gods va derlijke liefde, Wordt natuurlijk nog een hoofd stuk gewijld aan Maria, „0nz6 Moeder", wier Zieleschoonheid, door Gods Vaderhand, als een rijk koningsklead voor Christus gespon nen werd uit de genaden, verdiensten en vol doeningen van Christus. „Het mooiste" aldus de schrijver „het tee- derste, waarmee de Schepper liet natuurlijke, socials familieverband zoo aantrekkelijk beeft gemaakt van zoete zonnigheid: een moeder, wilde de heiligmakende Vader ons in het bo vennatuurlijk, gemeenschapsleven niet onthou den. En wij worden herinnerd aan die van liefde trillende kruiswoorden: „Ziedaar uw Mo-eder", waardoor Maia ons aller Moeder werd. Laten wij tenslotte deze aanbevelende aan kondiging van dat schoone boek besluiten met do laatste zin van het slotwoord: „Mogen wij met de onbevangen vrijmoedigheid van een kind alle goede gaven gebruiken, waarmede de Schepper ons vooi'zag ter verwezenlijking van ons welzijn; als zij® trouwe dienstknechten rust OP °ns de plicht, te woekeren met hl de talenten, die Hij aan ons heeft toevertrouwd. Zooals de lezer begrepen zal hebben, is hier een boek aangekondigd, dat wij graag in de handen zouden zien van ieder, die zich de moieite en tijd getroosten wil,, de schoonheid der Goddelijke Waarheden wat dieper te door voelen. „DE H. THERESIA VAN HET KINDJE JESUS EN WIJ." Door Dr. H. Derekx; G. G. G. Mariëntourg. te 's Hertogenhosch Ó.25. Wat de beteekenls is der in korten tijd zoo populair en bemind gewórden heilige, voor onzen tijd? Dr. H. Derekx geeft op deze vraag ,n een G. G. G.-brochure een kort antwoord, 'hetwelk geen aanspraak wil maken op volledigheid, doch slechts wacht op aanvulling door anderen in vollediger leshandeling. Onze tijd is beredeneerdmen zoekt in alles zooveel mogelijk het natuurlijke, d.w.z. men schrikt voor wat naar toet bovennatuurlijke, liet buitengewone zweeft. Alsjeblieft geen hoog- dravenheid of ijzig-opgeschroefden ijver om - maar bijzonder te zijn of te schijnen. Nuchter wil men zijn. Welnu, in die behoeften van onzen tijd is ook op geestelijk gebied volledig voorzien: er is een Heiligenbeeld op onze altaren gekomen, voorstellend een simpele kloosterzuster, jong en schoon, aantrekkelijk en lieftallig, het type va.u een beminnelijke m on schel ijk© volmaakt heid, door den Goddelijken Geest geboetseerd, in vormen en lijnen, die spreken tot geest en hart, zoowel tot het natuurlijke als het boven natuurlijke eeho-anhe-klsgevoel vImi dfe-n mo dernen mensch. Het Is de kleine Theresia. Het is de kinderlijke Heilige, die zoo graag sprak over den ...kleinen weg der geestelijke kindsöhheid"; het is de groote Heilige, die in simpele woorden een groote levenslee aan de were.!if gaf: „wat ik doe, moéten de kleine zie len ook kunnen doen." Theresia van het Kindje Jesus. ZouJesus zich dit heilige kind hebben voor gesteld ,toeii Hij .tot Zijn Apostelen sprak over. het kind-W orden", als noodzakelijke voor waarde voor het bereiken van het hemelsge- 11 uk. Theresia hield niet van toet buitengewone, zij bekommerde zich er niet over, dat zij geen wonderen verrichte, geen afschrikwekkende verstervingen kon plegen, geen geleerde boeken kon begrijpen of schrijven; zij hield vain Jesus en las in baar H. Schrift; zij bad tot Jesus en wilde maar liefst ongeleend en onbesproken blijven. Geen ordestichter, die slechts een levenswijze van z'n volgelingen kon aanwijzen, een geest kan inprenten aan zijn geestelijke zonen, doch overigens „meer te bewonderen dan na te vol gen"; zij .hield van het gewone, het algemeen- menschelijke, het natuurlijke en voor ieder mogelijke; desnoods zou men haar mogen noe men de Stichteres der orde voor de broeders en zusters van het g e m e e u e leven, n.l. voor allen die in de wereld leven, zoowel als voor. degenen, die in kloostercel of missieland werken. Willen wij groot worden in het Rijk der He melen, laten wij dan Theres-ia's voorbeeld vol gen, en ons best doen, klein te zijn ln de we reld; zij begreep Jesus' waarschuwing tot de Apostelen, dat zij niet moesten vechten, wie de eerste zou zijn; zij beleefde den grooten le vensregel van Thomas a Kempis: ,w1ï onge kend blijven en voor n.iet-s geacht worden!" Zij heeft gewerkt en gebeden. Gewerkt .aan ei-gen heiliging en gebeden voor die van anderen. Niet alleen was en is zij een voorbeeld voor religieus-en, maar ook voor de gewone men- schen in de wereld, ook voor de kind-eren, en zoogenaamde „groote" kinderen, want zij hield zooveel van het geluk, dat een echt Christelijk gezin kan schenken, waar vader en moeder leven als heiligen. Ziehier in 't kort eenige gedachten, nader uitgewerkt in genoemde brochure, die gericht is „tot onize ontwikkelde men-schen, maar ge rust door iedereen mag en kan doorgewerkt worden. Men zal er zeker voordeel mee doen. Twee heldengestalte n", (Don Bosco en Ozanam), door H. M, H. Bartels en Paul de Sévaux. -- M Water reus, Roermond. f 0,45.) Congressen hebben eenig nut, predicates, mits behoorlijk voorbereid, kunnen meer goeds uitwerken, bonden en organisaties bevatten eveneens vruchtbare elementen, doch het In vloedrijkste middel, dat tevens het verst effect sorteert en zelfs permanent massale belang stelling en navolging wekt, blijft het krachtige uitstekende voorbeeld, hetwelk in al zijn func ties en uitingen steeds hetzelfde uitgangspunt aanwijst en hetzelfde beginsel doot schitteren: alles uit liefde. Deze thesis vindt een uitgewerkte bewijs voering in bovengenoemd werkje, dat schrijvers en uitgever terecht in de aandacht van de gees telijken, Vineentiusvereenigingen, propaganda- clubs, van onderwijzers en opvoeders, patrona ten en jeugdbonden aanbevelen. Want dit slechts 88 blz. tellend boekje is één sterk ge construeerd betoog, dat slechts dat mensehen- werk, door Gods genade geholpen, machtige waarde voor een waarachtig diep godsdienstig leven en voor de vorming van een gezonde maatschappelijke structuur bezit, hetwelk op de liefde is opgebouwd. Zulk menschenwerk leverden Don Bosco en Frederik Ozanam, de stichters van de werken, die de paters Salesla- nen en St. Vineentiusvereenigingen nog voort zetten. Als basis de liefde, maar dan ook de liefde van den heldhaftige» graad, waaraan zelfs de revolutionualr niet kan weerstaan, onbaat zuchtig, zich zelf vergetend, altijd en opnieuw offerend, d.w.z. de rijken van hun overvloed, de minder gesitueerden van hun weinige goe deren, allen gevend van wat zij liebhen aan geest en hart. Zoo hebben ook Don Bosco en Ozanam gewerkt., gestreden hun levensdagen uit in alle kringen en standen. Vinde dit boekje spoedig 'n ruime versprei ding ter vorming van een heilige priesterschap en een in echte liefde opgevoed leekenapostelen- geslacht. AFSCHEIDSAUDIËNTIE TEN KON. PALEIZE. H. M. de Koningin heeft gisteren ten Paleize Het Loo in afscheidsaudiëntie ontvangen den aftredenden gezant van Engeland, Graaf Gran ville en den aftredenden gezant van Italië, Graaf Barbaro. Daarna hebben Graaf Granville en Lady Granville en Graaf en Gravin Barbaro deelge nomen aan den maaltijd der Koningin. Zij ble ven ten Koninklijken Paleize overnachten!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 12