ZATERDAG 13 JUNI 1928 DERDE BLAD PAGINA 2 DE JAPANNERS IN BRAZ Lib DE STRIJD TEGEN DE VUILSCHRIJVERIJ IN ITALIë DE VEEN DAM [VIER HYPOTHEEKBANK VOOR DE RECHTBANK DE VERKLARINGEN BLIJVEN ZONDERLING NATIONAAL LORENTZ COMITÉ RABÏNDRANATH TAGORE. TIEN JAAR VLOOTAALMOEZENIr-R NEDERLANDSCHE SCHEEPVAART UNI# liet werk van Pater Del Toro De Japansclis consul in Brazilië hield dezer agen een rede, waaraan wij deze merkwaar dige passage ontleenen: „De godsdienst en de taal zijn twee gewicn- ige factoren voor de eenheid, die den inner- jjken geest van een volk kunnen versterken, leze gelijke factoren zijn ook van groote be tekenis voor de goede verstandhouding tus- chen binnen- en buitenland. Br zal een in- lige band ontstaan tusschen de Brazilianen en Tapanneezen, als zij de taal en den godsdienst Ier bewoners overnemen. Van de 35.000.000 nwoners telt Brazilië 34.000.000 Katholieken." Wat de .Tapansche consul aanhaalt is volko- nen juist. Het is tegelijkertijd een erkenning dat pa- er del Toro een goede arbeidsmethode volgt. Deze onvermoeide werker heeft reeds een gioot \antal bekeeringen te boeken als resultaat van zijn ijverig streven. De kranten van allerlei richting maken gewag van de groote plechtig heden die hij den doop van de bekeerlingen geregeld plaats hebben. Op Zondag 3 Juni werd het H. Doopsel toegediend aan een groot aantal Japanneezen, waarbij de meest vooraan staande Katholieke Brazilianen op sociaal en politiek gebied het peterschap aanvaard hadden. Een redacteur van de „Diario de Noite, Sao Paulo" stelde aan pater del Toro de vraag, wat hij deed om de Japanners voor den Ka tholieken godsdienst te winnen. Dr. del Toro gaf ten antwoord: Wij zijn hoofdzakelijk aangewezen op de hulp van de nieuw-bekeerden zelf. Bovendien verspreiden wij een massa lectuur over den Katholieken godsdienst en vooral het leven van Jesus Chris tus. Wij vragen ook aan de Japanneesche kolo nisten: „Wilt ge dat uwe kinderen goede Bra zilianen worden? Om goede Brazilianen te wor den moet ge beginnen met hun godsdienst over te nemen." De godsdienst van Brazilië is het Katholi cisme. Dat is gewoonlijk reeds voldoende. Zij geven ons hun kinderen. Als dezen gedoopt zijn, dan volgt de rest van de familie vanzelf." Pater del Toro heeft reeds een groot college gebouwd, dat hij onder bescherming heeft ge steld van den groeten Apostel van Japan, den H. Franciscus Xaverius. De Japannees Aoki is directeur van dit opvoedingsgesticht. Dit col lege, dat door den staat erkend Is en als zoo danig ook subsidie ontvangt, wordt bestuurd door een college van curatoren der Esfeola Akademika S. Fransisco. Dit college heeft in terne en externe leerlingen; zij genieten allen een kostelooze opleiding. Het studieprogram past zich geheel aan bij de officieele staatsin richtingen. Aan de kinderen die een bijzon deren aanleg hebben wordt gymnasiaal on derwijs gegeven in het Jesuieteneollege te San Paulo; in datzelfde college wordt ook een avondcursus gegeven voor volwassenen, die zeer goed bezocht wordt. Enkele dagen nadat het Sint Franciscus Xaverius-college geopend was stonden reeds 55 leerlingen Ingeschreven. (20 intern en 35 extern). I Een afstraffing op de Milaneesclie Boekententoonstelling Men meldt ons uit Rome: De „Azione Giovanile" uit Milaan schrijft: Verleden Zondag sprak op de boekententoon stelling te Milaan o.m. de beruchte sfihrïj ver Guido da Verona, die met veel woorden uit weidde over de grootheid van Italië. Deze rede werd ook bijgewoond door eenige geestelijken, die moedig hun stem verhieven en met den beruchten volksverderver polemi seerden. Er ontspon zich een levendige gedachteiiwis- Seling, waarbij werd vastgesteld, dat de boeken van Guido da Verona, evenals \£le andere, welke tentoongesteld waren, allen door de Kerk waren veroordeeld en verboden; dat zekere schrijvers de jeugd en het geheele volk beder ven en dat, dezen ook volstrekt niet waardig waren hun werken op de boekententoonstelling nit te stallen. Het is een werkelijk schandaal, dat lieden als da Verona tot de ïtaliaansehe jeugd, die toch gezond en rein en niet in den zin van de in diens boeken gehuldigde theorieën moet opgroeien, durven spreken. In het Katholieke Italië is geen plaats meer voor zulke schrij vers, want ook de regeering doet moeite de jeugd verre te houden van al het slechts in woord' en beeld. Een talrijke menigte hoorde met de grootste belangstelling de betoogen van de geestelijken aan en scheen met de moedige verdediging der moraal zeer ingenomen te zijn. Hot is echter ook hard noodig tegen de slechte pers op te treden, want op de boeken tentoonstelling liggen ook boeken van de „Action frangaise", welke met verscheidene andere de waardigheid van Kerk en Paus naar beneden halen. HET PROCES VAN KARD. CERRETTI TEGEN DE COMMUNISTEN. Onze Parljsche correspondent schrijft ons: De correctioneele rechtbank te Annecy heeft de conclusies van niet-ontvankelijkheid van de verdedigers van een communistisch Mad, dat door kardinaal Cerretti,: den vroegeren nuntius te Parijs, vervolgd werd wegens smaad en laster, verworpen en het bepleiten der zaak toegelaten. De vervolgde partij liet daarop verstek gaan, doch de rechtbank heeft de zaak in beraadsla ging genomen en zal 20 Juni uitspraak doen over den eisch van de Veiwolgende partij, die 5000 francs schadevergoeding vraagt van ieder dor beschuldigende communisten en plaatsing van het vonnis in tien bladen naar keuze van kardinaal Cerretti. Gister werd de behandeling van de zaak der Veen dammer Hypotheekbank voor de Vierde Kamer der Amsterdamsehe Rechtbank, onder leiding van den president, mr. Meckmanu, voortgezet. Gehoord wordt allereerst de getuige a dé charge mr. Wijnveld, die op verzoek van dien verdediger van den verdachte K., mr. v. d. Meer buiten diens tegenwoordigheid wordt gehoord. Deze getuige verklaart den verdachte K. lan gen tijd te hebben gekend. De verdachte was nl. bij hem op het kantoor geweest. Hij had den indruk gekregen, dat verdachte K. wel een ijverig mensch was, doch dat hij zich ab soluut niet kon concent reeren op «enigen ar beid. Getuige zou hem een psychopaat willen noemen. Bovendien is hij steeds zeer ij-del ge weest. Op een vraag van Mr. v. Berkel of de ver dachte K. erg gebrand was op geld, antwoordt de getuige, dat hij dien indruk niet heeft ge kregen. Toen de verdachte hij hem op kantoor als volontair werkte, ontving hij daarvoor geen salaris. Hij bezat toen 'n bescheiden vermogen, maar liet 't gaarne voor komen, dat hij zeer bemiddeld was. Gehoord wordt vervolgens een tweede getuige a décharge, do heer Hoogstra. Deze verklaart den verdachte IC. reeds langen tijd'te kennen. Getuige heeft neoit den indruk gekregen, dat de verdachte slecht was. Wel was hij steeds spoedig over te halen; vooral al-s hij in een vroolijke stemming verkeerde. De president Stelt daarop enkele vragen aan den verdachte A. C. M. Daarop wordt den get.uige-deskun-dige P. J. van der Maat verzocht, een uiteenzetting te geven van de transacties der N. V. „Castor". Het blijkt, dat deze transacties al even zon derling zijn als de transacties van de Veen dam mer Hypotheekbank. Tenslotte deelt getuige mede, dat de winst van de „Castor" verdwenen is in een inmid dels gestichte trust, waar-in Kok eveneens be trokken was. Daarop wordt gehoord de getuige J. P. G. Kok. Als deze de zaal binnentreedt gaat er een gemompel op. De verdediger van verdachten W. verzoekt den getuige Kok als deskundige te hoeren. De president; In welk opzicht is de heer Kok deskundig? De verdediger mr. Muller Massis: Inzaka de grondprijzen. De heer van Nierop verklaart, dat de ideeën van den getuige Kok omtrent de grondprijzen aanmerkelijk afwijken van de gangbare en hij ziet ln den heer Kok dan ook geen des kundige. De rechtbank gaat daarop in raadkamer, om zich over het verzoek der verdediging te be raden. Wanneer de zitting heropend wordt, deelt de president mede, dat aan het verzoek der verdediging gehoor zal worden gegeven. Getuige deelt mede, dat hij in 1923 voor het eerst heeft kennis gemaakt met den verdachte J. J. W. sinds 1920 heeft getuige gebouwd. Telkens, wanneer hij geld noodig had, wendde hij zich tot vertegenwoordigers van verschil lende hypotheekbanken. Getuige had dan steeds gedacht, dat de grond berekend werd op t 12 per vierkanten meter. In 1-923 is getuige begon nen zelf grond te koopen. Zijn bezittingen heeft hij in April van dat jaar Ingebracht ln de BeTegglngs-Mij. Noord-Holland. De bezittin gen van den getuige hadden bij den Inbreng een waarde van ongeveer f 900.000'. Toen de verdachte J. J. W. echter toetrad'als aandeel houder moest getuige een contract teekenen, dat hij eventueele stroppen van de Veendam meï zou overnemen. Getuige Kok vertelt daarop va,n de stroppen der „Noord-Holland". Getuige verklaart, dat bij executies van nog niet voltooide bouwwerken steeds zulke hoogs cre-di-eten werden verstrekt, omdat daarin tevens de gelden begrepen waren die voor den afbouw van de perceelen noodig zouden- zijn. De „Veen-dammer" heeft later de aandeelen der Belegging-Maatschappij „Noord- Holland" gekocht. De president: Het is merkwaardig, dat do koopprijs van die aandeelen dikwijls zoo ver schilde. Weet u er iets meer van. De getuige: Ik weet dat sommige aandeelen a 100 pet. verkocht zijn, terwijl de koopsom voor anderen nog geen 50 pet. bedroeg van de nominale waarde. De president: Het is te merkwaardiger om dat het hier incourante aandeelen betreft, die met een tusschentijd van enkele dagen groote koersschommelingen hebben ondergaan. De getuige: We had-den, toen we begonnen, niet verwacht dat onze huizen zouden kelderen. De verdachte J. J. W. heeft toen tegen mij gezegd: „We zullen wel zorgen, dat jouw aan deelen 100 pet Wijven, want jij bent niet voor deze stroppen verantwoordelijk De president: Kreeg de verdachte J. J. W. misschien provisies voor deze transacties. De getuige: Neen, De verdachte J. J. W.: Ik geloof, dat de inkoopsprijzen van de aandeelen der Bel-eg- gings-Maatschappij lager in de hoeken der Veendammer zijn gehoekt dan zij in werkelijk heid waren. De president: Hoe verantwoordt u dan het meer betaalde. Dan deugden uw hoeken dus niet. De verdachte J. J. W. geeft een uitlegging, waarin hij zegt, dat de aandeelen een tijd lang in portefeuille zijn gehouden.' Door de be taling der coupons, die inmiddels plaats had, zou de pandbrief lager in de kas komen dan er eerst voor hetaal-d was. Ds president: Begrijpt u hot, meneer v. d. Maat? "Getuige v. d. Maat: Niet best l Verdachte J. J. W. begint opnieuw zijn uit legging, waaruit de president nu opmaakt, dat de verdachte de pandbrieven beschouwde als zaken, die geea rente opleverden. De president: Maar dat is een foutieve be schouwing. De verdachte J. J. W.: Ja, dat kan wèl, maar onze pandbi'iefhouders hebben er nooit be zwaar tegen gemaakt De president vraagt daarop wat er met de liooge winsten is gebeurd, die gemaakt zijn hij de affaire met de Mij. „Nijborg". De getuige gelooft niet dat die winsten mo hoog zijn geweest als de president zegt, n.l. drie ton. De president: Dat laten we nu een oogen- blik buiten beschouwing. Waar is die winst gebleven. De getuige: Het is best mogelijk dat ik er mijn deel Van heb gehad. De- verdediger vaö den verdachte A. C. M., mr. Kokosky merkt op, dat het wel wat vreemd is, dat de getuige geprofiteerd heeft van de winsten die bij verltoopen aan zijn eigen maat schappij gemaakt zijn. De president ondervraagt dan den getuige over een geval, waarin de-ze namens eon z.g. „belangengemeenschap" een stuk grond had verkocht aan een maatschappij voor 140.000. Onmiddellijk daarop had getuige van den kooper ongeveer de helft van de koopsom gekregen. De president: Wisten uw deelgenooten la die belangengemeenschap, d'at u dat geld kroeg. De getuige: Ik weet het niet, maar ik denk het wel De president: Dat wil. dus zeggen, dat ze het niet wisten. De getuige: 't Is mogelijk De president: Dan heeft u dus de helft van de koopsom opgestreken, ten koste van uw deelgenooten Tenslotte wordt den getuige nog gevraagd in welke verhouding hij stond tot den be klaagde J. J. W- De president: Was uw verhouding zoo, dat wanneer de Veendammer hypotheken verleen de aan maatschappijen waarbij u betrokken was. een gedeelte van de betaalde winst aau den verdachte J. J. W. werd uitgekeerd als beloon ing? De getuige ontkent dit. Daarna wordt gepauzeerd. Naar dé Chicago Tribune verneemt zullen dezen zomer in de V. S. 273.000 burgers iü da legerkampen een militairen cursus onder lei ding van officieren en manschappen van bat staande leger volgen, ZEDELIJKE VERBETERING DER GEVANGENEN. Ouder leiding Van den heer G. M. A. de Bruyn, werd Donderdag in Krasnapolsky te Amsterdam de aJgemeene vergadering gehou den van de vereeniging tot zedelijke verbete ring der gevangenen. In zijn openingswoord bracht de voorzitter o.m. hulde en dank aan den secretaris voor zijn uitnemend verslag van diens reis haar Amerika, waar hij hot gevangenis- en reclas- eeerlngswezen heeft bestudeerd. gpr. bracht hulde aau die ambtenaren. Hier naast betreurde spr., dat het werlt niet in vol len omvang kan gedaan worden, omdat van wege de regeering de noodige financieele steun ontbreekt. Do nieuwe strafwetten zullen waarschijnlijk een geheel ander systeem van werk noodzake lijk maken. Hierna was aan de orde het jaarverslag dat reeds in druk was verschenen. Het verslag werd onder dank goedgekeurd. Ook het finan cieel' verslag werd goedgekeurd. Hierna werd een korte beschouwing gehou den door mej. M. Frieda Catz over den Inhoud van de rapporten van de commissie voor de godsdienstig-^ behoeften der gevangenen. In de middagvergadering werd door den voor zitter een korte uiteenzetting gegeven van den inhoud der aanhangige strafrechterlijke Wets ontwerpen. Hierna hield dr. S. P. Bakker een referaat over „Voorlichting van den strafrechter", speciaal in verba/nd met de nieuwe straf rechterlijke wetsontwerpen en de psycho- pathenwetten. Na debat werd de vergadering gesloten. KON. NED. BOND VAN OUD- ONDEROFFICIEREN. Viering 40-jarig bestaan Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van ■den Koninklijken Nederl-andschen Bond van Oud-onderofficieren werd gisterenmiddag van 3 tot 5 uur in Restaurant De Twee Steden te 's-Gravenhage door het hoofdbestuur gereci pieerd. De groote zaal van het restaurant was 'keu rig met hloemon en palmen versierd. Vele bloemstukken waren gezonden. Zeer velen maakten van de gelegenheid ge. bruik het jubileerende hoofdbestuur hunne gelukwenscben aan te bieden. Na een gemeenschappelijke!! maaltijd werd gisterenavond in dé Kroon een gezellige avond gehouden. Heden hield de. Bond zijn 40ste algemeen® vergadering. AFSCHAFFING IN- EN UITVOER VERBODEN EN BEPERKINGEN GEPROMOVEERr pater A. v. d. Pasch, Kruisheer, promoveerde te Rome „magna cum laaide" tot doctor in de theologie. TER HERDENKING VAN ZIJN NAGEDACHTENIS. Toen Hendrik Antoon Lor-entz den vierden Februari 1928 te Haarlem overleden was, uitte zich aanstonds een waarlijk nationale rouw, als in Nederland om een man van wetenschap wellicht nog nimmer is betoond. Heel het volk, zich waarschijnlijk niet eens bewust, hoeveel het ook voor 's lands welzijn aan Lorentz dankt, heeft als bij instinct gevoeld, dat hier een van zijn zeer grooten was heengegaan. De gedachte dat het machtig brein van dezen beroemden natuurkundige thans aan het einde van zijn taak is gekomen, 'stemt tot diepen weemoed. Hij had de wetenschap, waaraan hij zijn ar beidzaam leven had gewijd, nog vee-1 kunnen geven. Maar toch zal die vierde Februari in de toe komst niet alleen een rouwdatum zijn. Tot in lengte van dagen zal het Nederlandsche volk op dien dag tevens met dankbare herinnering denken aan de resultaten, waarmee Lorentz door zijn genialen denkarbeid de natuurkundige we tenschap heeft verrijkt. De levendige behoefte om Lorentz' nagedach tenis te eeren bleek terstond op allerlei wij zen, met name daar, waar dit rijke en vrucht bare leven geleefd was. Te Haarlem waar het moest eindigen, te Arnhem, Lorenitz' geboorte plaats, te Leiden, waar hij gewerkt had, sprak bijna tegelijkertijd een algemeene wenseh, dat de herinnering, die Lorentz' naam aan dia plaats bond, nooit mocht verloren gaan. Spoedig heeft men zich rekenschap gegeven, dat elke wedijver tusschen verschillende co- mité's aan de waardigheid der hulde afbreuk zou doen, en tevens, dat slechts een nationale hulde, waaraan allen in Nederland in staat worden gesteld mede te werken, de vereering der natie genoegzaam tot uitdrukking zou bren gen. De reeds opgerichte Comité's te Arnhem en te Leiden en eenige leden van het gemeente bestuur van Haarlem hebben zich daarom ver- eenigd en zich uitgebreid tot een nationaal comité, met de bedoeling om geheel Neder land tot het schenken van bijdragen op te roepen, en daarna, zonder ouderlingen naijver, aan de bijeengebrachte gelden een bestemming te geven, die aan de tot uiting gekomen won- Bchen het best zal beantwoorden. Voorloopig ziet het comité den stand dezer wenschen ongeveer als volgt. Op de plaats van Lorentz' werkzaamheid bestaat weinig gevaar, dat men hem niet steeds gedenken zou, te min der daar sedert 1925 te Leiden gevestigd is het Lorentzfonds de grootsche hulde van wetenschap, pelijken aard, met medewerking van de gan- sche geleerde wereld tot stand gehracht, ter gelegenheid van de viering van zijn 50-jarig doctoraat. De Universiteit, die roem op hem draagt, heeft aan zulk een monument genoeg. De stad Leiden evenwel wenscht nog iets meer: een eenvoudig gedenkteeken, van welken aard het ook zal zijn, dat blijvend ook tot een groo- ter publiek zal spreken. Naar Haarlem zal de blik vanzelve gericht blijven, omdat het zijn graf bezit, een monu ment, welks waardigheid geen kostbare versie ring kan verhoogen. Om daarnaast nog van vereering te getuigen wenscht men evenwel een monument van bescheiden afmeting te plaatsen op het naar Lorentz genoemde plein. Arnhem, de plaats van Lorentz' geboorte, voelt thans het sterkst de behoefte, een indruk wekkend monument ter bestendiging van zijn gedachtenis te stichten, op een plaats, die den naam van Lorentz zal dragen. In den geest van het bovenstaande zou het comité over de middelen, die het In ruime mate verwacht, willen beschikken. Het comité noodigt -hen, die bereid zijn tot dit d®el mede te werken uit, hunne bijdragen te doen toekomen aan den secretaris-penning meester van het comité (postrekening no. 9655). Eusebiusbuitensi-ngel 55, Arnhem. Wegens gezondheidsredenen niet naar Europa Reuter seint ons uit Colombo: Wegens zijn slechte gezondheid heeft de In dische dichter Rabindranath Tag ore er van af gezien Europa te bezoeken. Hij is van plan het volgend jaar te gaan. IN MEMORIAM JAN TOOROP Regeeringsvertegenwoordigei's ter conferentie Bij Kon. besluit zijn benoemd tot vertegen woordigers van Nederland ter conferentie, welke 3 Juli 1928 te Genève zal bijeenkomen en waartoe de s-ecre tasis-gencraal van den Volkenhond overeenkomstig art. 17 van het op 8 November 1927 te Genëve geteekende Verdrag voor de afschaffing van in- en uitvoer verboden en -beperkingen de Nederlandsche Regeering heeft uitgenoodigd, de heeren: dr. F. E. Posthuma, F. M. Wlba-ut en 8, de Gr aaff. Tentoonstelling te Nijmegen Bij de herdenking van Jan Toorop wil Nijme gen niet achter blijven. Nijmegen is immers de stad geweest, waar de meester eenige van de voor zijn kunstenaarschap belangrijkste jaren heeft doorgebracht en waar menig werk van beteekenis is achter gebleven. Reeds in April heeft het bestuur Van „In Consten Een" zich met een ciculaire gewend tot de ingezetenen der stad. Het resultaat der be moeiingen is, dat Maandag 18 dézer een ten toonstelling van werk door Jan Toorop te Nij megen zal worden geopend en wel in den na middag om 3 uur. Joan Colette zal een inlei ding houden. F. A. M. PHLIPPEAU f Donderdag is te A'dam overleden de in zangerskringen zeer bekende Frans Phlippeau De overledene was een lyrische tenor van groote begaafdheid, die reeds in zijn jonge jaren een erkende reputatie als zanger genoot. Destijds trad hij vaak in concerten op. Ook was hij eenige jaren aan de Nederlandsche Opera verbonden en maakte hij met een dubbel inan- nenkwartet een tournée. Van zijn jeugd af was hij kerkzanger, aan vankelijk in de kerk op het Rusland, waar zijn vader directeur van het zangkoor was, later in de Mozes en Aiironskerk, van welker zang koor hij een der verdienstelijkste en meest ge trouwe leden was. Een kortstondige ziekte heeft hem van zijn verwanten en zijn talrijke vrienden weggerukt. Hij bereikte den leeftijd van 66 jaar. MAJOOR ALINK GEHULDIGD. De Zeereerwaarde heer Alink mocht het feit gedenken, dat hij tien jaar de functie had ver- vuld van zielszorgen der Katholieke marine- j mannen. Deze gebeurtenis is niet zonder meer voorbij gegaan. Majoor Alink mocht vele blijken van harte- j lijkheid en waardeering ontvangen. Door 't hoofdbestuur van den R.K. bond van Marine-personeel „St. Christophorus" werd op dien dag eèn vergadering belegd, waar men naast het bespreken der organisatorische be langen, gelegenheid zou hebben den aalmoeze nier te complimenteeren. Woensdagmorgen vroeg werd de aalmoeze nier wien men van alles onkundig had gehou den, reeds aangenaam verrast toen tijdens de H. Mis de afgevaardigden met hun hoofdbe stuur aan hst hoofd ter H. Tafel naderden. In het Militaire Huis te Helder had daarna een gemeenschappelijk ontbijt plaats, waarna de H. B.-vergadering aanving. De eigenlijke verrassing werd den vioetaal- moeaenier eigenlijk pas bereid, des middags te liaif 1, toen de herdenkingsbijeenkomst plaats had. Zeer velen hadden aan de nitnoodiging van 't hoofdbestuur gehoor gegeven, en hadden zich verzameld in de gezellige zaal van het R.K, Militair Tehuis. Da heer Angenent, voorzitter van het hoofd bestuur opende rlese herdenkingsbijeenkomst met den christelijken groet en zoide de H. B- vergadering even te willen onderbreken voor een niet onbelangrijk..intermezzo, namelijk de herdenking van het feit,, dat het 10 jaar gele den is, dat het instituut Vlootaalmoezenier werd ingesteld. Het Is de bedoeling niet om het ambtsjubi leum te herdenken, maar ds stichting van liet instituut Vlootaalmoezenier, maar.... het een is nu eenmaal niet los te maken van het ander. Als wij terugzien op den afgelegden weg, dan is het steeds majoor Alink dien wij moeten noe men. Thans ook zien we terug met genoegen, dank en bewondering. De zielzorg bestaat lan ger dan 10 jaar, reeds in 1914 werd kapelaan Alink tot aalmoezenier benoemd, eerst in 1918 officieel benoemd met den rang van majoor en in 1921 kwam de gelijkstelling van den vloot aalmoezenier zooals bij de landmacht reeds lang bestond. Ondanks de vele zorgen, de groote tegensla gen is de marinezielzorg vooruitgegaan, dank zij de persoonlijkheid van majoor Alink. Ds afgeloopen tien jaar waren jaren van zaaien, als voorzitter achtte spreker hot onnoo- dig voor al het werk van den aalmoezenier dank te brengen op dezen dag, we doen dat steeds. Op een zeer ondergeschikte zaak wilde spreker echter wel wijzen. Het is voldoende he kend, hoe steeds weer de vlootaalmoezenier met financieele zorgen had te kampen, welke doof de vermindering van de subsidie van het Te* huis wederom werd verzwaard, daarom heeft 't hoofdbestuur gemeend van den „traditionee- len weg" te moetmi afwijken en inplaats van een cadeau iets anders te moeten geven. Veertien dagen geleden wist spreker zeif nog niet, dat dit herdenkingsfeest zou plaats heb ben doch toen men 't H. B. er op attent maakte is men aan den slag gegaan en is men er in mogen slagen een bedrag van 500 bijeen te brengen om dit den aalmoezenier te kunnen overhandigen, als een kleine verlichting van de financieele beslommeringen aan mariaeziel- zorg verhonden. Hierna werd het woord gevoerd door schout bij nacht Quant, die er 0p wees, dat er weinig zai zijn wat de regeering meer zal verheugen dan de goede verstandhouding, welke spreker hier heeft mogen opmerken, tusschen het per soneel en 't adviseerend lid den vlootaalmoeze nier Alink. De tweede spreker, burgemeester Houwing, van Den Helder, zeide het gevoeld te hebben, welk een belangrijke dag een dag als deze 18, voor den vlootaalmoezrenier die tien jaar de lei ding had in het instituut Vlootaalmoezenier, van welken arbeid de vruchten reeds zichtbaar zijn. Toen spreker, die zelf een oud-marine-offi* eier is, nog hij Hr. Ms. marine diende, heeft hü van esrtiig godsdienstig leren nimmer iets be speurd. Als oud-zeeman heeft hij geteeld, hoe vlootaalmoezenier de man was, die sprak tot Bet hart van het marinevoIR, spreker hoopte, dat het den aalmoezenier gegeven mag zij® nog lange jaren te werken tot heil van het Ka tholiek marinepersoneel. De hoogeerwaarde heer deken Guilloaard val Schagen, bracht de gelukwenscben over van d0 geestelijke overheid, en was er van overtuigd, dat wanneer mgr. Callier nog zou leven, dez8 zeker zou verklaren geen spijt te hebben van d0| benoeming van kapelaan Alink tot vlootaaimoc- zenier. De Zeereerwaarde heer Pater B. F. de Jon? kan niet zwijgen. Uit den grond van zijn har' bracht hij den aalmoezenier dank voor het vel0 goede, dat hij in de heide parochies heeft tot' stand weten te brengen, want al is hij aalmoe zenier, Zijn werk liep veelal parallel met lie'i parochiewerk der beide heeren pastoors. Leef lang, zoo eindigde spreker en maak no? velen gelukkig. Da vlootaalmoezenier dankte ontroerd voof' zooveel blijken van belangstelling. Spreker Wf3 zeer verrast over hetgeen men dezen keer wee'l op touw had gezet. Het meest heeft spreker wel ontroerd, dat de mannen zonder dat hij er maar eenigszlns of voorbereid was, te zijner intentie ter H. Taf0' zijn genaderd. Dat had spreker diep getroffc" en gaf hem weer moed om voort te gaan. Be voorzitter van het hoofdbestuur sloo'l hierna op ds gebruikelijke wijze deze welgo'l slaagde herdenkingsbijeenkomst. Des avonds had in het Militaire Tehuis een feestelijke ven gadering plaats voor de leden en tehui2en-b«1 zoekers. OUD-LUIT. TER ZEE D. A. VAN DROOGE f Gisteren is te 's-Gravenhage overleden in den ouderdom van 66 jaar de heer D. A. van Drooge, oud-luitenant ter zee le kb Onder presidium van den beer S. P. van EeF hen is gisteren in het Scheep vaarthuis de jaa>"j lüksche algemeene vergadering van aandeelhoih ders in de Nederlandsche Scheepvaart Unie ge' houden. Da heer Herbert Cremer ia als lid van h0 college van Commissarissen herkozen. Op voordracht van de preferente aandeelhoi' ders zijn tot leden der directie herbenoemd directies- van de Stoomvaart M(j. Nederlan den Ttotterdamschen Lloyd en de Kon: Pake vaart M(J.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 10