FEUILLETON KABOUTER ZATERDAG 16 JUNI 1923 EERSTE BLAD PAGINA 2 ZWEMMEN Dc 3 K.M.-wedstrijd TOT HET LEVEN TERUG Vrij naai üet Engelsch va» WEERBERICHT. GEVONDEN VOORWERPEN ONGEVAL UIT KETHEL TE WATER UIT ROTTERDAM HET LUXORTHEATER Krijgt het grootste orgel, in Enropa gebouwd 40 JAAR ORGANIST JUBILEUM K O-Ii-ENPONDS „ST- ANDREAS WOUTERS" INBRAAK RADföMiEUW-.. PROGRAMMA'S VOOR ZONDAG iWordt vervo,sd)- de heer P. DE BRUIN, Wethouder, Voorzitter S. LINNENBRINK, onder-voorzitter1) J. A, M. MEIJER, onder-voorzitter 2) J. G. H. BROUNTS, Raadslid. B. VAN NOORE&NNEN, Raadslid J. M. VAN PELT, Raadslid. A. P S. SWARTJES, Raadslid J. VAN KATWIJK Sr. R. J. KLEIPOOL 3. A. M. MEIJER. T. STAHLIE. 3. VAN DER GRAAF, Secretaris P. VAN DER VLIES,' Directeur. De leden J. G. H. Brouts, B. van Noordennen, J. M. van Pelt en A. P S Swartjes, die per 6 September aan de beurt van aftreden waren, in verband met hun periodieke aftreding als lid van den Gemeenteraad, werden, nadat zij als raadslid waren herkozen, door den Raad als leden van ons bes tour herbenoemd De heer J. A. M. Meijer, die ook moest af treden werd eveneens herbenoemd. De rooster van aftreding luid nu als volgt: de heeren B. v. Noordennen en J. v. Kat wijk Sr. September 1928; de heeren J. M van Pelt en T. Stahlie 'Ceptember 1929; de heeren J. G. H. Brouts en R. J. Kleipool September 1930; d heeren A. P S Swartjes en J A. M. Meijer September 19B1. De heeren Linnenbrink en Stahlie (na het overlijden van den heer Linnenbrink, vanaf 12 September 1927,_ de heeren Kleipool en Stahlie) oefenden de controle op de financiën Uit terwijl het toezicht op de eigendommen onztrr instelling geschiedde door de heeren Meijer en StaSffie. Personeel- Het personeel van het Burgeadijk Armbestuur bestond aan het einde van dit jaar uit: P van der Vlies Directeur; J. Kooij, arm bezoeker; mej. A. de Jong, armbazoekstar. Het personeel van den Gemeentelijken In- liilie.hitingiend.ien,sit, werkzaam onder onzen directeur, welke dèms nauw verband houdt met bet Burgerlijk Armbestuur en wiens werk zaamheden gedeeltelijk op het terrein van ons Bestuur zijn gelogen bestaat uit de volgende peisonen: J. Blonk, le controleur; C. J. van Vonderen, klerk le klasse; A. Wetsteijn, controleur; H. Nies waag. tijitelijk controleur tier werklozen kassen: Mej. E. van Pelt, tijdelijk schrijfster. De werkzaamheden Verden door het perso neel uict lust en opgewektheid verricht, ter wij} wij over htm ijver tien volle tevreden zijn. W erkzaamheden Behandelde onderwerpen. Naast de regel matig voorkomende Werkzaamheden werd in het afgeloopen jaar onze aandacht o.m. ge vraagd voor het volgende: In het .Proveniershuis in het St. Idduina- hofje hadden, zooals wij reeds in ons vorig verslag vermeldden, in den loop der tijden enkele gezinnen huisvesting verkregen, niet gebeej in ever een rtemffl i-n g met het doel dier stichtingen, waar dit er op gericht is om woon gelegenheid te verschaffen van gezinnen van oude lieden, die met hat oog op hun gezins inkomsten bezwaarlijk een andere woning kun nen huren. Wij gingen voort om aan de gezin- Ben die konden geacht, "worden, niet ia het rveniersfcuis of hot St. Liduinahofje thuis behoor en, de huur op te zeggen. Getracht wevd de ontruiming zooveel mogelijk langs minnelijke weg te doen geschieden, doch indien betrokkenen tot "medewerking niet bereid ble ken, moeste.» strengere maatregelen worden genomen. De vrijgekomen woningen werden daarna aan daarvoor meer in aanmerking ko mende gezinnen in huur gegeven. Tengevolge van een wijziging van het Regle ment voor het St. Jacobsgastihuis, weird ons de gelegenheid geboden een afgevaardigde van ons bestuur naar bet Regentencollege «te zenden. Daartoe hebben wij aanbevolen de heeren P. de Bruin, voorzitter en de heer J. M. van Pelt lid. De heer De Bruin werd benoëlrid. maar meende de benoeming niet te kunnen aanvaar den. Hierop zonden wij een nieuwe aanbe veling i, waarop geplaatst werden de namen van de heeren J. A. M. Meijer, onder-voorzitter en A P. S. Swartjes Door dsn Gemeenteraad werd de heer Meijer benoemd, wejlce benoe ming werd aanvaard Terzake van de verplegiagskosten van min- en onvermogende patiënten in het Gemeente- Ziekenhuis. hadden wij feeds eenigen tijd ge leden met U, en W. gecorrespondeerd. Het -re sultaat hiervan is geweest dat ons bij schrij ven van 25 April 1927 werd medegedeeld, dat de vergoeding van het verpleeggeld van ge noemde patignten aan onze instelling tegen het gewone tarief zou worden berekend, doch 5at, wanneer aan het einde van het dienstjaar mocht h}ijken, dat dit tarief den kostprijs overtreft, het verschil door het Gemeente-Zie kenhuis aan het Burgerlijk Armbestuur zal worden gerestitueerd. Als gevolg van dit be sluit heeft dan ook het ziekenhuis aan ons bestuur over 1925 eenebedrag terugbetaald van J 9289. Voorts kunnen wij melding maken van een aanvulling van ons Reglement in dién zin, dat daarin is opgenomen de bepa'ing, dat, alvorens tot uitbesteding in gezinnen wordt overgegaan, de ledsn van het gezin, waaraan de uitbesteding zal worden toevertrouwd, vooraf geneeskundig zullen worden onderzocht. Met betrekking tot goedkoope brandstoffen kunnen "wij me-irdeelen, dat wij, overeenkom stig de in den Gemeenteraad uitgesproken wensch. besloten, op den voet van de regeling, inzake 'le afgifte van toeslagbons voor cokes aan de werkioozen, ook aan de ondersteunden van onze instelling bons ai te geven. Uitgebrachte Tapporten. Over het jaar 1927 W'sa-den in totaal 39S3 rapporten (vorig jaar 3362) opgemaakt, verdeeld als volgt ten dienste vaal het Gewitemte-Ziekeahuis 724 (v.j. 711) ten «behoeve van da Commi&sie voor uitge trokken werknemers enz. 2S5S (v.j. 2219) door de armbezoekster opgemaakt inzake on dersteuning, verloskundige hulp, versterkende middelen »enz. 581 (v.j. 432). Totaal 3963. Uit bovenstaande blijkt, dat het aantal opge maakte rapporten in 1927 601 meer bedroe® dan in 1926. Bovendien werden wederom de bes-taande rapporten van reedts ondersteunde rapporten regelmatig gecontroleerd en in overeenstemming gebracht met gewijzigde omstandigheden, die zich sindsdien ten aanzien van de ondersteun den hadden voorgedaan. Het aantal opgemaakte rapporten (3963) ver eisen te zeker nog eenzelfde aantal informatie.» naar loonen, redenen van ontslag enz. Ter vergelijking met de vorige jaren dient vermeld dat werden opgemaakt: in 1923 in 1924 in 1925 'in 1926 in "1927 6044 rapporten 6094 rapporten. 3956 rapporten 3362 rapporten 39 83 rapporten Totaal in 5 jaren 23419 rapporten Wet t e 1 ij k e v e r p 1 i-c h t i n g tot het b ij d r a g e n in geval van armlastigheid Het kwam meermalen voor, dat verwanten van een armlastige moest worden gewezen op de wettelijke verplichting om in het onder- boud bij te dragen. Indien men weigerachtig bleef om. een .bijdrage te verleenen, werd zoo noodig een vonnis van den kantonrechter ge vraagd om loonsbeslag te kunnen jeggen. (Wordt vervolgd) "Men deelt ons mede «dat -de 3 K.M. zwem wedstrijd waarvoor bij te S. Z. C. "reeds ge- ruimen tüd plannen bestonden, thans definitief is vastgesteld op Zaterdag 3 Juli. P. F. J. TARCUS. he). Wat TTrnitne betreft, haar gekerm had lang zamerhand opgehouden, en zij lag in doodeiij. ke bezwijming. Het grootste gevaar hadden da medeplichtigen te duchten van lraar. Zoolang zij niet bijgekomen was, kon men niets anders dan haar naar haar kamer brengen, en haar onder toezicht van Teresciu stellen. Als zij weer tiot zichzelf kwam, zouden zij een beslis sing moeten nemen, wat nu -.«order te doe». I-Iet dringendste van alles was evenwel, hoe Zij zich moesten omdoen van het lijk van den vermoorde. Allerlei plannen werden geopperd, maar ten laatste beshnrt men tot één plan, dat om zij-n buitengewone driestheid de meeste kans op 'succes moest hebben. Zij begonnen wanho pig te worden en waren bereid, om veel te wagon. Vroeg in den morgen werd een schrijven gezonden naar Anthony's kamers, met de me- dedeeling, dat mr. March den avond tevoren ernstig ongesteld was geworden en nu bij zijn oom lag. Dat was voldoende, om alle na vraag van dien kant te voorkomen. Intnssehen was de arme jongen zoo netjes mogelijk af gelegd, en wel zóó, dat alles aan een natuur lijken dood deed denken. Vervolgens werd pen valsch getuigschrift van overlijden opge maakt, Ceneri zeide er niet bij, hoe hij aan het lriljet kwam. De man, van Trien hij bet kreeg, wist er niets van, waar het voor noo dig was. Daarna werd er een doodkist besteld. Hiet lijk werd er op den avond van dienselfden dag ingelegd, 'in bijzijn van «Ceneri, en de kist terstond gereed gemaakt voor vervoer naar het buitenland. Met behulp van het valsche ge. tnigschrift van overlijden werd aan de noedige formaliteiten voldaan, en binnen twee dagen reisden de drie mannen, in Tou-weostuum, naar Italië met het lijk van htm slachtoffer. Er was niets, wat men hun in don weg kou leg gen, niets in hun wijze van doen of in de om standigheden, wat argwaan kon opwekken. Zij lieten -de kist naar de stad brengen, waar Anthony's moedor gestorven was, en den zoon bijzetten naast zijn moeder, met. zijn naam en den datum van zijn dood op den steen. Toen voelden zij zich veielig voor iederen behalve Pauline. Doch zelfs voor haar «varen zij veilig Toen zij eindelijk uit haar bezwijming ontwaakte, kon. zelfs Teresia zien, dat fir iets niet in orde was. Het meisje zei niets over het tooneel, waarvan zij getuige was .geweest. Zij steido gaeu vragen. Het verleden was weggevaagd. Ingevolge instructies, die haar gegeven wer den, nam Te res ia haar zoo spoedig mogelijk mee tiaar Ceneri in Italië, en toen zag hij, dat Macari's misdaad het meis3e van een gedeelte van haar verstandelijke vermogens beroofd had. Er werd geen navraag gedaan naar An thony March. Ceneri legde zijn plan tot in de kleinste bijzonderheden ten uitvoer. Hij gaf last, om dc weinige persoonlijke bezit tingen, die te jongeman op zijn kamers bad, in bezit te nemen, en de menseben daar mee te deelen, dat hij ten huize van z-iju oom gestorven was, en naar Italië gebracht was, Verwacht wordt: Matige Noordwestelijke tot Zuidwestelijken wind, afwisselende meest zware bewolking, waarschijnlijk nog enkele regen, of onweersbuien, zelfde temperatuur. De barometer is tijdelijk langzaam stijgende. Fietsers en matrrijders lichten op van 's avonds 9.51 tot 's morgens 4.09. Te bevragen aanhet hoofdbureau van politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags: rekening ten name SShot, rijg schoenen, rozenkrans, hond, bril in étui, 12 pakjes traproeden etc. (Politiepost Schiedam- scbe weg te Rotterdam)bril in étui, hand schoen, kindermuts, penning, zakmesje, on-, derdeei van auto, hondje, kruisje. Bij vinders: sleutel, L. v. Rutten, Watts.tr. 50A; knipmes, J. van Teeuw, Tielman Oem- straat; sleutel, K. de Jong, Nassaulaan 30B; zwemcostuum en doek, J. Schiperoord, West- vest 78; ring met sleutels, J. Brons, St. Liduinastraat 102; geldstuk, G. v. Steenis, Dam 32rozenkrans in étui, J. Hendriks, Huijsmanstraat 49; grijze kat, dr. de Ra- nitz, Tuintaan 96; dameshandsclioen, M. Heijkoop, v. Beverenstraat 28; 2 rozen kransen, G. Steronbofg, Boter straat 31B; portemounaie met inhoud, G. de Reuver, Vriendscbaps'traat 7; hond, J. van Biest, Singel 49 2; portemonnaie met inhoud, wed. v. Luick, Broersvest 23.. paraplute, J. Hejjnsbroek, Hoogstraat 71; yale sleutel, J. van Meurs, Singel 130rijwielpiaatje, A. I-Ialleman, Rozenburgerstraat 5, 4; broodzak, J. Merwijk, Louronstraat 167; gouden ring, A. Bijl, Rijnstraat SSA; blauwe duif, w: Verstralen, Nieuwe Maasstraat 67A; sleutel. II. Weenink, L. Kerkstraat 20; drink blik, M. 't Hart, Rott. Dijk 122A; ring met sleutels, M. Wolthuis, Parallelweg 164 6; zwart hondje, mej. Reuvekamp, Hoogstraat 70; portemonnaie met inh. J. Bots, Anth. Muijsstraat 48; portemonnaie inhoudend ro zenkrans, F. Peeters, Lange Achterweg 8, 3; R. K. kerkboekje, M. Sjoer, Oostsingel 32; portemonnaie, C. Holleman, Houtstraat 8, 4; alpacca beursje, J. Post, Puttershoekschestr. 7: muilkorf, K. Voorbach, Ploegstraat 19; rijwielplaatje, H. v. d. Ent, Zal matraat 34; baret, J. Schaefer, Broexsveld 15portemon naie met inhoud, J. van Meurs, Singel 130; kindermuts, J. de Wit, L. Costerstraat 20; Franscli R. K. kerkboekje, A. Mes, Zwarte- waalschestraat 52; thee, L. Vermeulen, Ma-as- lam scli es tra at 14B; gummi-cape, J. Buis, Voormalig Hofje van Beloia; alpacca beursje, H. Sonneveld, Groenelaan 75; rozenkrans in étui en R. K. kerkboekje, D. Schriek, Paral lelweg 114; koperen ring, M. Tettelaar, Roosbeek 15 2; knipmes met ketting, F. Vermunnicht, Hofje van Belois 3; jonge gans, H. Stolk, Damlaan 43 3. In het Gem. Ziekenhuis is ter verpleging opgenomen de timmerman J. K., die, terwijl hij gieter aan het werk was bij de firma Gebrs. Hhyskens met zijn rechterhand iu een machine raakte. De man moest door het ongeval de wijsvinger en een deel van den middenvinger missen. Gisteravond na het Lof geraakte de 14-jarige bakkersknecht K. Wijsbroek, voor de woning van den hoofdonderwijzer Ruijs lnet zijn fiets te water, L. L. Owendijk, die juist paseeerde, hielp -den drenkeling op het droge. Na het rijwiel te hebben opgetrokken, ver dween de bakkersjongen met zijn natte pak ijlings iu de richting ran het dorp. EEN GOEDE ViONO STAA1 VOOR GEEN SLOOT. MAAR EEN KOMT ER OOK WEL OVERHEEN Voor het in aanbouw zijnde Luxor-tlieater is bij de N.V. Standaar t-orgelfabrieken te Schiedam een drievoudig orkestorgel besteld. Het zal aan weerszijden van het tooneel worden geplaatst met een echo-orgel hoven op de kap van het theater. Dit orkestorge}, het grootste in Europa gebouwd, zal 1509 pijpen bevatten, concertpianp, mandoline, complete slagwerken jazzband, harp, klokken enzoovoorts. Op 15 Juli a.s. zal de heer Chr. A. van Hacht zijn 40-jarig jubileum herdenken ais organist der St. Lambertuskerk. Als een zeldzaamheid mag vermeld worden, dat deze ijverige orga nist iu de 40 jaren van zijn ambtsvervulling niet één maal door ziekte of vacwntie zijn plaats achter hét orgel aan een ander heeft afgestaan. Vandaag herdacht de heer C. J. Elias, wa- genlichter op het emplacement Feijenoord, zijn 25-jarig dienstverband bij de Ned. Spoorwe gen. De jubilaris werd hedenmorgen op het bureau van den Dienst van Tractie aan den Hilledijk ontvangen, waar hij door den waar nemend depotchef, den heer B. J. Verkijk in hartelijke bewoordingen namens de Ned. Spoor wegen en zijn collega's werd gecomplimenteerd onder het overhandigen van de gebruikelijke gratificatie en oorkonde. Den dag kon de heer Elias verder in liuiselijken lening doorbrengen. In het gebouw van den R. K. Volksbond aan de Putsehe laan hield gistoravonl de onderaf- deeling het koic.nonds een ledenvergadering De voorzitter, de heer J. v. Rijn, opende met een hartelijk woord en memoreerde het doel van den avond: hot bespreken van dsn aankoop van brandstoffen en de propaganda voor het fonds. Na voorlezing en goedkeuring van de notu len, werd naar aanleiding van een vraag me degedosld, dat het ledental 14S bedroeg en het geldelijk bezit 2313,66. Besloten werd het boekjaar een maand eerder af te sluiten en 't volgend jaar nog een maand vroeger, d.w.z. dit jaar einde Juni, in 1929 einde Mei Vervolgens werd als kolen leverancier de fiirma Goyaarts gekozen, die ook het kolen- fonds van de afdstad van brandstof voor ziet. Op Zondag 23 Juni zullen de boekjes wor den ingenomen, terwijl op Zaterdag 30 Juni de Jijsteu goed ingevuld zullen moeten worden in geleverd, vooral ook met het juiste adres. De leden krijgen gelijk voorheen bericht van de bezorging thuis. Daze bezorging zal plaats hebben in de weken tusschen 15 en 30 Juli. In den afgeloopen nacht heeft men ingebro ken in den viscliwlnkei vna H. P. J. de V. in de Van O.ldenbarneveldstraat. Vermoedelijk heeft men zich toegang verschaft aan de achterzijde, waar een schutting werd overklommen en een raampje vernield. Zoodoende kwam men in een werkplaats, waar weer een raampje werd ver nield, dat toegang verleende tot heit kantootje. Uiit een niet gesloten schrijfbureau is voor een waarde van S a 10 aan post en plakzegels gesloten, terwijl uit den winkel eenzelfde be drag' aan klein geld werd gestolen. De inbre kers hebben de telefoonleiding doorgeknipt. Huizen (340.9 M„ na 6 uur J.S70 M.) 10.2;' Prot. uitzending; 12.30—1.30 K.R.O. Luncli. muziek door het Trio „Winkels" te Amster dam; 1.30 1.45 K.R.O. Spr. dr. Schaepman fonds; 25 K.R.O. Uitzending van de Int. Voetbalwedstrijd tusschen het vertegenw. elf tal yap Katli. Nederland en Kath. Duitschland te Venlo; 5.20 Prot. uitzending; 7.308 K.R.O. Spr. de zeereerw. heer W. v.' Kessel, rector te Vught: Het paehtvraagstuk8.operette avond. Operette-ensemble „Klynman" (afd. kinderkoor). „De Woudkoningin", kinder operette in 2 bedr. van M. Schuil. Kluizenaar, S. Delport. Kat, een oude vrouw, F. Ristjouw. Een acrobaat, J. Dolle, Zigeunervrouw, T. Hagens. Selma, A. Tollenaar. Bianca, F. Aelen, August de domme (clown). J. Tulle- naar. Fautasio, J. Klynman. Hermine, W. Kuyper. Jo, M. Dolle. Jeanne, N. v. Lange, Karei, B. v. Duinen. Johan, A. Aelen. Henry, L. Buyen. Anna, L. Ressler. Meisje, A. Saelman; 10.45 K.R.O. Epiloog door het koor o.l.v. Jos. H. Pickers. Hilversum (1060 M.) 12.30—2 lunch- muziek door het Trio Rentmeester; 3.uit zending uit het Kurhaus te Scheveningen. Matinee o.l.v. Ignaz Neumark. Sam Swaap (viool)5.6.45 concert door het Omroep orkest. Mien BouwmeesterVerheydt (zang) 78 Prot. uitzending; 8.sport- en nieuws berichten; 8.15 Kurhaus-uitzending. Het Resi dentie-orkest o. 1. v. Prof. Georg Schnéevoigt. Marcelle Meyer (piano) Dayentry (1600 M.) 3.50 concert door de militaire kapel. A. Moxon (sopraan), F. Richardson (bas); 5.50 grondslagen van de Engelsche poëzie „Byrcn"; 6.056.30 Bach- cantate Messias-kerk Birmingham. G. Pal mer (alt), S. Wilson (tenor), A. Cranmer (bas), G. D. Cunningham (orgel). Koor en orkest; 9.05 liefda.digheidsoproep; 9.10 nieuws- ber.; 9.25 orkest; K. Falkner (bariton); het Omroep-strijkorkest10.50 epiloog. Parijs (Radio-p'aris 1750 M.) 12.20 mor genwijding. Koorzang en muziek; 1.05—2.10 Bilboquet humorist)orkest; 4.505.50 dans muziek; S.35 circus „Radio-Paris"; 9.0511.20 concert; orkest en Mm. Barthe, M. Gilles. Mile Risner (zang). Langenberg (4G9 M.) 9.20—10.20 Kath. morgenwijding; 12.35—1.15 pianomuziek; 1.20 tot 2.50 orkest; 4.506.20 orkest; S.30'„Der Vetter aus Dingsda", operette in 3 acten van Haller en Rideamus. Muziek van Kiinneke. Daarna tot 12.20 dansmuziek. Zee sen (1250 M.) 6.508.20 morgen concert; 9.20 morgenwijding; 11.50 concert; M. FlockeHagemann (sopraan); Finke'sche mandoline-ensemble; 3.255.05 groote Berli ner Regatta (roeïwedstrijden)5.20—6.50 or kest; 7.459.30 Duitsch arbeiders-zangfeest. Pliilharmonie van Berlijn. Daarna toonfilm demonstratie; 10.5912.50 dansmuziek. PROGRAMMA'S VOOR MAANDAG. Huizen (340.9 M., na 6 uur 1870 M.) 121 carillonbespeling door J. Vincent op het carillon van het Kon. Paleis te Amsterdam; 45 Prot. uitzending; 6.157.cursus fotografie door A. Boer; 7.308.zangcursus door Jae. P. Carof 8.Prot. uitzending. Hilversum (1060 M.) 12.302.lunehmu- ziek door het Trio Verliey; 4.406.55 kinder- uurtje o. 1. v. mevr. Ant. v. Dtjk; 67.15 concert door het omroep oric.es!7.157.45 Fransclie Olympiadeles; 8.15 Kurhaus-uitzending. Het Re sidentie-orkest o. 1. v. Ignaz Neumark. Di Moor- log (sopraan). Daventry (1600 M.) 11.20 gramofoonmu- ziek; 12.20 ballade-concert (bariton en piano- begel.); 12,50 dansmuziek; 1.202.20 orgelcon- concert; 2.50 causerie; 3.20 muziek; 3.25 hist, causerie; 3.40 muziek; 3.50 concert: L. Cooper (sopraan). I. Schiaen (viool); 4.20 dansmuziek; 5.20 h u is houdpr aatje; 6.35 ltinderu urt je6.20 muziek; 3.40 radiobericht; G.50 nieuwsber.7.OS muziek; 7.20 litter, critiek; 7.35 Rheinberger's orgelsonates; 7.45 Duitsche causerie; 8.05 De „Three New-Yorkers" (harmonie), F. Oldham, liedjes a. d. piano; 8.20 kamermuziek, G. Parker (bariton), A. Fachlri (viool), F. Wuhrer (piano); 9.20 nieuwsber.; 9.35 lezing: Cyprus; 9.50 nieuwsber.; 9.55 concert van Owen Mase's mu ziek, C. Clayson (tenor), O. Mase (piano); 10.20 11.20 „Up The River", hum. schets van L. du G.11.2012.20 dansmuziek. Parijs (Radio-Paris. 1750 M.) 10.50—11. gramofoonmuziek; 12.502.10 orkest; 4.055.05 orkest; 9.0511.20 solisten en orkest; daarna lta menu uziek. Langenberg {469 M.) 1.252.50 orkest; 6.207-15 orkest; 8.35 „Der Richter von Zala- mea", tooneeispel van Calderon, muziek van Knier; daarna dansmuziek. ZeesMi (1260 M.) 12:2fl5.20 lezingen: 6 20 6.20 orkest; 6.208.05 lezingen; 8.50 concert uit Weenen; werken van Mozart en Schubert; Wiener Phil harmonie; Staatsopera-koor; G. Maiki en K. Ettei (zang); 10.50 sluiten. Hamburg (395 M.) 6.15 populair concert; 7.50 „Judas Maceabaus", oratorium van Hfindei; het volkskoor en het Berliner Symphonie-orkest met solisten. om maast zijn moeter begraven te worden. Van den blinten man hoorde men ook mets meer, zoodat men veronterstelae, dat hij zoo verstandig was geweest, om zijn mon te honden- Maanden en maanden gmgen voorbij, en Pauline bleef nog' altijd dezelfde. Teres ia be- laatte zich met te zorg voor haar, en woon de met haar in Turijn tot omstreeks den tijd, dat ik haar in de San Giovanni zag. Ceneri, die geen vaste woonplaats had, zag maar wei nig van het meisje. Zijn aanwezigheid wekte geen enkele pijnlijke herinnering in haar op, doch voor hem was het zien van zijn nicht ondragelijk. Het herinnerde hem te veel aan wat hij vergeten wilde. Zij voelde zich even wel niet gelukkig in Italië. Op haar vage ma nier verlangde zij terug naar Engeland. En daar Ceneri haar gaarne uit zijn oogen had, vond hij goed, dat 'Teresia haar mee naar Londen nam. Juist dien dag was hij naar Ta- rijn gekbmen, om hun vertrek te regelen. Ma- cari, <tie haar, zelfs na den moord op haar broeder, nog in zékeren zin als zijn eigen dom beschouwde, was met hem meegekomen. Hij had er voortdurend bij Ceneri op aange drongen, om hem met haar be laten trouwen, zelfs in den toestand, waarin ze nu was. Hij had gedreigd, dat hij haar met geweld zou meenemen. Hij had gezworen, dat zij hem zou toebehooren. Zij herinnerde zich niets. Waar om zou hij haai* niet trouwen? Hoe slecht Ceneri ook was, daarvoor was hij toch teruggedeinsd. Hij zou zelfs alle betrekkingen met Macari hebben afgebroken, als hij flat gekund had. Maar de beide man nen waren te diep in elkanders geheimen in gewijd, om nu verdeeld te worden tengevolge van eeD misdaad, lioe afgrijselijk ook. Daar om zond hij Pauline naar Engeland, waar zij veilig was voor Macari. Toen kwam mijn aanzoek, dat werd aangenomen, waardoor ik haar te mijne koste Ceneri geheel uit handen nam, en tevens buiten bereik van zijn kameraad bracht. Vandaar ons vreemde huwe lijk, dat hij ook nu nog verdedigde door te zeggen, dat de vermogens van het meisje ge leidelijk weer zouden herstellen, als zij zich aan iemand zon hechten, en genegenheid voor hem zou opvatten. Dat was Ceneri's verhaal, zij het ook niet geheel met zijn eigen woorden. Ik wist nu al les, wat ik weten wilde. Misschien had hij zichzelf beter afgeschilderd, dan hij verdien de. Maar hij had mij de gelieele duistere ge schiedenis vrijelijk en zonder voorbehoud ver haald, en ondanks de walging en afkeer, waar- vau ik nu ten opzichte van hem bezield was, voelde ik, dat hij mij de waarheid gezegd had. XIV. Het was tijd, om ons onderhoud te beëindi gen. Het had zóólang geduurd, dat de hoffe lijke kapitein meer dan één.3 naar binnen had gekeken, met een vee-lbeteekenenden blik, als wilde hij te kennen geven, dat er nog zoo iets bestond als de grenzen te buiten gaan, zelfs bij een volmacht, als ik bezat. Ik bad geen lust, om het gesprek met den veroordeelde voort te zetten. Het doel van mijn lange reis was -be reikt. Ik had alles vernomen, wat er maar te vernemen was. Ik kende Pauline's verleden. De misdaad was volledig bekend. De man tegenover mij kon geen aanspraak maken op mijn toegevendheid. Maar al had ik mij geneigd gevoeld, om hem te helpen, dan beschikte ik toch niet over de middelen, om dat te doen. Waarom zou ik mij nu nog langer ophouden? Toch aarzelde ik nog een poos. De gedachte, dat zoodra. ilc opstond, en daarmee het teelten gaf, dat het onderhoud geëindigd was de gevangene op staanden voet zou moeten teruggaan naar dat walge lijk hol, waar hij uit was gekomen, was onuit sprekelijk pijnlijk voor me. Elk oogenblik, dat ik hem bij me kon houden, zou kostbaar voor hem zijn. Noodt zou hij meer het gelaat van een vriend of bekende terugzien. Hij zat daay met gebogen hoofd, zijn oogen op den grond 'gericht, een vervallen, hopeloos en rampzalig wezen, zoo totaal gebroken, dat men hem geen verwijten durfde maken. Ilt sloeg hem zwijgend gade. Dan zeide hij epeens: Kunt u geen verontschuldiging voor mij vinden, mr. Vaughan? Geen enkele, zeidie ik. Hot komt mij voor, dat er weinig verschil is tusschen u en uw medeplichtigen. Hij stond vermoeid op. U denkt, dat Pauline herstellen zal? vroeg liij." Ik denlc ik hoop, dat ik haar nage noeg hersteld zal vinden, als ik terugkom. Zegt u haar, hoe u mij hebt aangetrof fen. Zij zal misschien gelukkiger zijn, als zij weet, dat Anthony's dood mij indirect in dezen toestand gebracht heef. Ik boog toestemmend op dat treurig ver zoek, Ik moet nu weer heengaan, zeid-1 hij, met een soort van huivering, terwijl hij zijn moede leden langzaam naar de deur sleepte. Niettegenstaande heit kwaad, dait hij ge sticht had, kon ik den rampzalige niet la ten gaan, zonder een woord te zeggen. Wacht een oogenblik, zeide ik. Zeg mij, of ik iets voor u kan doen, om uw le ven wat gemakkelijker te maken. Hij glimlachte flauwtjes.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2