Zaterdag 16 Juni 1928 Tweede Blad Pagina 1 t EEN MERKWAARDIG ONDERZOEK DE PAKKET-POSTWET HET TELEFOONVERKEER NEDERLAND-SPANJE DE VERBINDING VOOR HET PUBLIEK VERKEER OPENGESTELD. DE RADIO HANDWAGEN TE WATER DE AMBTENARENWERELD ONTVANGER GESCHORST DE GASWERELD veroordeeld DE KON. FAMILIE meisje aangereden DE N.V. IN DEN SENAAT Niet lang geleden onderteekenden 83 Ouitsche zenuwartsen in het blad (no. 147) van het Paul-Gerhardstift te Berlijn een erklaring waarin gezegd werd: „In den tegenwoordigen jammerlijken strijd der politieke partijen over school en jeugd wordt in onverantwoordelijke dwaasheid ook de veste van het Christen dom aangetast. Wij ondergeteekenden, zenuwartsen, die bij het onderzoek en de behandeling van geesteszieken dagelijks tielenood ontmoeten in diepe afgronden van wanhoop, waarschuwen dringend en ernstig er voor het christelijk geloof ook maar voor het geringste deel in de harten van onze jeugd te laten ver kwijnen of het zelfs verre van hen te houden, terwijl dat geloof toch juist in de Stormen van onzen tijd het anker is dat behoudt. De christelijke godsdienst is nog altijd en zal ook blijven: dè wijsbe geerte, d^ psychologie, dè ethiek, dè sociale gedachte.' Daarin zijn wij zenuw artsen het met de 'grootsten en edelsten op het gebied des geestesals Schleier- hiacher, Kant, Hegel en anderen, eens. Men kan óver dè grootheid der met name Senpemde mannen verschillen, zij hebben ti elk geval huri sporen nagelaten iri de Ses.cjiïedenis cn de onvergelijkelijke zede lijke waarde van het Christendom is dóór hen erkend. Intusschen heeft deze verklaring de pro- Izstantsch-apologetische vereeniging „De Toortsdrager" er toe gebracht aan hoog leeraren onzer universiteiten en hooge- Jcholen eens te vragen hoe zij wel denken ïver de waarde van het Christendom. 64 hoogleeraren van alle hoogere onder- wijs-inrichtingen hebben geantwoord: van Mie rijks- en vrije universiteiten en van alle ^oogescholen kwamen antwoorden binnen van professoren, die In de meest ver schillende vakken onderwijs hebben te geven. De antwoorden zijn gepubliceerd inno.'s 3 en 4 van „De Toortsdrager" onder den titel: Enquête over: het wezen en de be- teekenis van het Christendom Wat nu treft is wel, dat er onder alle geleerden maar één is, die de waarde van het Christendom ontkent. Die man is zekere professor Stomps uit Amsterdam, wiens antwoord echter zoo stompzinnig en van allen zin voor logica ontbloot is. dat het hem niet hijster eert. Tegenover dezen eenling staan al dadelijk ®en drietal hpogleeraren in de wis- en natuurkunde, die beslist en scherp de groote beteekenis van het Christendom erkennen en zijn beschavende waarde ook voor onzen tijd. Men moet trouwens ook stekeblind zijn om die waarde te loochenen of toevallige Verschijnselen verwarren met de zaken Waar het op aan komt. Zoo schrijft pro- lessor Stomps, dat het Christendom „den vooruitgang remt". Hij zegt niet dat door rtet, Christendom (of door de aanhangers Janrvan. wat niet het zelfde is) wei eens foier of daar de vooruitgang is geremd, faaar hij verklaart absoluut, dat het Christendom den vooruitgang remt. Waar schijnlijk beschouwt deze heer dus het één bn onverbreekbaar huwelijk, dat het Chris- ■fcndom bracht, als een achteruitgang. Ook •ie middeleeuwsche kunst en wetenschap ■sullen volgens hem de ontwikkeling tegen gehouden hebben. Het is wel typisch hoe ontwikkelde men- schen zoo onontwikkeld kunnen redenee- r0n, wanneer het over het Christendom gaat. Maar zooals wij zeiden: deze heer Stomps *8 de eenige, die het Christendom, dat hij biet kent, minacht. Als anderen erkennen er de hooge Waarde van en treffend is, hoe de een na den ander in het Christendom vooral den godsdienst der liefde ziet. Alle professoren, die met. een geopenbaarden godsdienst hebben afgerekend, zien in het Christen dom dan klaarblijkelijk nog de hoogste ze delijke godsdienst, die een verheffenden in vloed uitoefent op de samenleving en de hiensc'hen beter maakt. Geloovige Protest.antsche professoren wij- Zen met nadruk op Christus als den God- delijken Verlosser; natuurlijk loopen zij in bijzonderheden weer uiteen. Veel scherper en vaster ömlijmd zijn de O-ntvvoorden der Katholieke hoogleeraren en in vergelijking met. de oppervlakkige Praatjes van dr. Stomps valt wel bijzonder bet antwoord op van den Delftschen hoog leraar prof. ir. Granpré Molière, die zelf na ïaren lang zoeken het Katholicisme om helsde: Er ligt een winter van ongeloof achter °ns. Maar er is in de harten van velen een zacht en jong gevoel, iets wat het hoofd licht maakt en de lucht ijl en het bloed snel. In jongeren en organisaties van jongeren een zuivere drift om te vergaderen met Christus. En is het niet Wonderlijk, dat in deze dagen van nar cose en record, van de reuzen van stadions, beurzen en concertzalen, er een heimwee opleeft om zich te verliezen in een groo- te gedachte: èen diep geloof in de mystie ke eenheid, gelijkheid en uiteindelijke bevrijding van alle menschen; soms het vurigst bij hen die meenen ongeloovig te ^ijn? Mogen wij daarin begroeten een her begin van geloof in Hem, in Wien wij zijn gegrond en die ze ons heeft geleerd? kan de dorst naar vernieuwing niet bwer en meer worden een dorst naar Hem, die zegt: „Zie, Ik maak alle din- l. nieuw"? HET MAXIMUM GEWICHT DER POSTPAKKETTEN Een ontwerp tot wijziging van de postwet in voorbereiding De postadministratie overweegt sedert eenigen tijd in hoeverre het mogelijk is tege moet te komen aan verzoeken om ook in het binnenlandsch verkeer de gewichtsgrens voor postpakketten, welke thans 5 K.G. bedraagt, te verhoogen. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat het zonder technische bezwaren mogelijk zal zijn de gewichtsgrens op voorloopig 7 K.G. te brengen. De Postraad heeft zijn instemming met dit voornemen betuigd. Een wetsontwerp tot wijziging van de pak- ketpostwet' is thans in voorbereiding. Officieel geopend. Het telefoonverkeer NederlandSpanje is gisteren te 13 uur Nederlandschen tijd (13 uur 20 Spaanschen tijd) met eenig ceremonieel ge opend. De nieuwe verbinding werd ingewijd door een gesprek van den Directeur-Generaal de Posterijen en Telegrafie. Ir. M. H. Damme, met zijn ambtgenoot te Madrid. De verbinding, waarvan wij de tarieven reeds publiceerden, is thans tevens voor het publiek verkeer opengesteld. De zendtijd van de V.A.R.A. AUDIëNTIE BIJ DEN MINISTER Naar „Het Volk" verneemt .heeft de V.A.R. A. een audiëntie aangevraagd hij minister Van der Vegte, teneinde aan te dringen op uitbrei ding van haar zendtijd. De V.A.R.A. vraagt de helft van den zend tijd op den Hilversumschen zender, die over blijft, nadat aan de verlangens van den V.P.R. O. (de vrijz. pretest, zendvereeniging) zal zijn voldaan. DOODELIJK MIJNONGELUK. Arbeider door afvallend gesteente getroffen. Donderdagmiddag is in Staatsmijn Wilhel- mlna te Heerlen' de 27-jarige mijnwerker L. Lensing, woonachtig te Heerlen, door afval lende steenen getroffen. Toen hij er onderuit werd gehaald, bleek hij reeds te zijn overleden. Hij was gehuwd en laat een vrouw en een kind achter. DOODELIJK ONGEVAL. Ecu splinter van een stuk ijzer was de oorzaak Donderdagmiddag is in de fabrieken der firma-van Heijst aan de Laakkade te 's Gra- venhage een ernstig ongeluk gebeurd. De 20-jarige G. K., wonende in de Cornelis Speelmanstraat was bezig met het verrichten van werkzaamheden aan de afbraampers. Eensklaps vloog een splinter van een stuk ijzer onder de machine vandaan en drong in het lichaam van den jongen. Ernstig in den buik gewond werd hij door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis overgebracht. Korten tijd later is hij aan zijn verwondin gen overleden. DOODELIJK ONGELUK. Te Westzaan geraakte de 15-jarige H. op de houtwerf der N. V. Houthandel v.h. P. Rot Czn. onder een stapel vallend hout. De jongen werd inwendig zoo ernstig gewond, dat hij spoedig aan de gevolgen overleed. MAN IN BRAND GERAAKT. Bij liet vullen van een bonzinereservoir Te Apeldoorn is zekere S„ kok in hotel Bloe- mink, bij het. vullen van het benzinereservoir van zijn motorrijwiel in brand geraakt. De ongelukkige wentelde zich in een bloemperk rond; een ander bluschte met een slang op de waterleiding het vuur uit. S. werd met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis vervoerd. Gisterochtend geraakte een met 'n hond bespannen handwagen van den koopman in huishoudelijke artikelen Th. aan het Oost einde te Delft in de gracht. De hond ver dronk en van de koopwaar ging heel wat verloren. Het ingesteld onderzoek bewijst inder daad, dat de zin voor het Christendom in de ontwikkelde wereld herwaakt; helaas, de nawerking van vroeger gepreekt ongeloof doet zich nu pas gevoelen onder het volk, dat op de kruimels van de geestelijke ta fel leeft en altijd een halve eeuw achter de groote geestelijke stroomingen aan komt. Maar, met de antwoorden in „De Toorts drager" voor oogen, mogen wij onder Gods zegen hopen op een betere toekomst voor den godsdienst, ook voor het volk. I Een verweerschrift van Mr. van Urk. De gemeenteraad van Wijk en Aalburg be handelde het verificatierapport der Vereen, van Ned. Gemeenten inzake het onderzoek der rekening-courantverhouding van het Gemeen telijk Electriciteitsbedrijf en den gemeenteont vanger. Het rapport van het verificatiebureau komt tot de conclusie dat alsnog verantwoord zal dienen te worden een- inkomst van 1983.75 als halfjaarlijksche rente 1923, waaruit blijkt dat de directeur van dat bureau zich niet. kan vereenigen met de beslissing van Ged. Staten (neergelegd in hun schrijven van 21 Maart 1928), dat de boeking der van het G. E. B. in 1923 ontvangenrente in de rekening van dat jaar op de juiste wijze heeft plaats gehad. Ingekomen was een verweerschrift van den heer Mr. van Urk, directeur-secretaris van den Ned. Bond van Gemieente-'ambtenareü te Amers foort. V i. Deze noemt de conclusie .van dpu accountant zeer voorbarig. Na eene bespreking stalde de .voorzitter ,yppr den secretaris-ontvanger* te schorsen! Met '5 tegen 2 stemmen wer.^..- dit voófMe'I aanga-' nomen. Te Zutphcn en Winterswijk TWEE DIRECTEUREN A De Zutphensche rechtbank veroordeelde G. A. S. en J. H. A. A., resp. directeur der Gas fabriek te Winterswijk en te Zutphen wegens het aannemen van steekpenningen, ieder tot f 200 boete of 1 maand hechtenis. DIEFSTAL VAN 70000 FRANCS. En de vrouw benam zich bet leven Voor de rechtbank te 's Hertogenbosch stond terecht C. L., 30 jaar, bankbediende te Brugge, beklaagd van diefstal van 70.000 francs ten na- deele der bank van Wcst-Vlaanderen aldaar. Verdachte bekende. Hij had gespeculeerd. In Valkenswaard werd hij aangehouden. Het O. M. nam ia aanmerking, dat verd. reeds zwaar gestraft is, doordat zijn echtge- noote de schande niet kunnende dragen zich van het leven heeft beroofd. De eisch luidde twee jaar. Jhr. mr. van Nispen tot Sevenaer pleitte clementie. Uitspraak 28 Juni. INBRAAK EN DIEFSTAL Vijf jaren gevapgcnis&traf geëischt "■7 Voor het gerechtshof te Arnhem stonden terecht H. G. en G. J. M. K., kooplieden te 's-Hertogenbosch, die wegens inbraak in en diefstal uit het pakhuis vanEekhof in de Nonnenstraat te Nijmegen door de Arnhemsche rechtbank tot 5 jaar gevangenisstraf met aftrek der voorloopige hechtenis waren veroordeeld. De verdachten, aan wie o.m. was ten laste gélegd de diefstal va» 200, waren Donder dag in appèl gekomen. De advocaat-generaal achtte den diefstal met braak bewezen en vroeg vijf jaar gevangenis straf zonder aftrek der preventieve hechtenis. Jhr. mr. v. d. Goes en mr. de Visser pleitten vrijspraak. SPOORBRUG NIET GESLOTEN. Ernstig treinongeluk voorkomen. De reizigers, die Donderdag met den eersten trein van Leiden naar Utrecht zijn vertrokken zijn door de oplettendheid van den machinist aan een groot gevaar ontsnapt. De spoorbrug ovér de Nieuwe Waard vlak aan de grens der gemeente Leiden is des nachts voor de scheepvaart geopend. Donderdagmorgen nu had de spoorwegbeambte, die met het be dienen van deze brug is belast, zich verslapen waardoor de brug niet was neergelaten toen de eerste trein aankwam. De machinist bemerkte dit echter tijdig en kon den trein op ongeveer 15 meter afstand van de vaart tot stilstand brengen. ■7>: DE OUDE TIJDEN HERLEVEN. Deelnemers aan de Boogschutters-wedstrijden te New York die onlangs om den kampioenstitel werden gehouden 1 - Kf ï»- l'. V.'" f Deir.ets van Je ftoningiiv en de Prinsesnaar .j - I Zweden en Noorwegen.. De Koningin en Prinses Juliana zullen hedenavond de zomerreis naar het Noorden aanvangen. De eerste verblijfplaats is Abisko in het Noordén van Zweden, alwaar H. M. eveneens in 1924 vertoefde, terwijl het voor. nemen bestaat daarna de Noordelijke Fjorden in het Noorsche hooggebergte te bezoeken. DE WIJZIGING VAN DE KIESWET. Het wetsontwerp aangenomen. De Tweede Kamer heeft gistermiddag z.h.s. aangenomen het wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet, de Provinciale wet en de Ge meentewet. HUI,DE AAN HET H. HART Vrijdagochtend hebben de kinderen der R. K. Bewaarscholen een treffende bloemen hulde gebracht bij het II. Hartbeeld op het plein der St. Hippolytuskerk te Delft. Een schat van bloemen prijkte om het grootsche monument. Des avonds brachten een 500-tal meisjes der Zustersscholen, na een predikatie onder het Lof mede haar bloemenhulde, waarbij het beeld in een berg bloemen kwam te staan,, als nog nooit het geval is geweest. ONTPLOFFING OP EEN IJMUIDER LOGGER. Een werkman gewond. Een brandwacht bedwelmd. Gisterenmiddag is in het z.g. mangat van een I.Tmuider logger, die in een der houten Hera-dokken te Amsterdam ter reparatie ligt, een brand ontstaan, die een explosie tengevolge had, waardoor een werkman aan beide handen brandwonden bekwam en een brandwacht bedwelmd werd. Naast het mangat van den IJmuider logger IJM. 331, waar vischnetten, met carbolineum doortrokken, opgeborgen lagen, waren vonken uit een laschapparaat overgesprongen. Door 't carbolineum, waarmede de door het vuur aangetaste vischnetten doortrokken wa ren, ontwikkelden zich gassen, die de explosie veroorzaakten. Eén werkman, die poogde het vuur te blus- schen,1 werd door de ontploffing tegen den grond geslagen en bekwam zooals gemeld, brandwonden aan beide handen. Onmiddellijk werd de brandweer gewaarschuwd, die onder leiding van den hoofdbrandmeester Förch met eenige motorspuiten op de Dijksgracht ver scheet. Een brandwacht daalde in het mangat af, maar moest, toen op dek bleek, dat hij bedwelmd was geraakt, naar boven gehaald worden. Door den Geneeskundigen Dienst, werd de brandwacht weer spoedig tot bewustzijn ge bracht. Op het Oosteinde te Delft werd een 7-jarig meisje aangereden door een wielrijder. Het gevolg was dat het kind haar rechterbeen op twee plaatsen brak. Per politie-Fiat werd zij naar het gasthuis vervoerd. Een krachtige verdediging door Minister Donner TIJDENS HET CONCOVRS-H1PPIQÜE TE POORTÜGAAL werd door den heer F. van •der Poest Clement, Burgemeester van Poortugaal, een nieuw vaandel uitgereikt. NOG STEEDS BEZWAREN Een negatieve oppositie komt altijd be drogen uit We wezen er al eerder op, dat de bestrijding van hot Vennootschapsontwerp in de Eers'e Kamer evenals die buiten de Kamer over het algemeen een negatief karakter droeg. Men voerde bezwaren en o.i. gerechte aan tegen het ontwerp. Maar men voerde niet een oppositie, die op het peil stond van het voorgestelde. Men vroeg zich niet af, wat eigenlijk het sociaal-economisch doel was van het .ontwerp. Men gaf zich geen rekenschap, met welke middelen men, bij verwerping van dit voorstel, dat sociaal-economisch doel dan wèl zou willen bereiken. Bij zooveel negativitelt kon het gebeuren, dat de heer de Gijselaar aan het eind van 's Ministers rede gisterenmiddag eenigszins verontwaardigd was en meende te moeten op komen tegen een „dreigement", toen de Minis ter geconstateerd had, dat er bij afwijzing van dit privaatrechtelijke ontwerp niets anders cn over zou schieten dan te trachten de aan deelhouders-beleggers door publiekrechtelijke middelen te beschermen. En toch schiet er inderdaad niets anders over. (De publiekrechtelijke methode verdient o.i. in dit geval zelfs de voorkeur!) En toch had de Minister reeds in zijn M. v. A. met groote duidelijkheid het alternatief aldus gesteld. De heer Donner heeft het ontwerp onge twijfeld zeer knap verdedigd. Maar als ooit is aangetoond, da. dit wetsvoorstel berust op een simplistische en verouderde tbeoretiscbo constructie van het vennootschapswezen, dan is het bewezen in deze voortreffelijke ministerieele rede. De Minister had dankbaar werk. toen hjj ,1e noodzakelijkheid van een tecbnisch-juridische herziening van ons vennootschapsrecht in het belang der rechtszekerheid en rechtejulstheld aantoonde en toen hij wees op de vele ea groote juridische voordeelen van het ontwerp. Hij bestreed hier de oppositie, voorzoover zij zich niet ontzien had het tegendeel te be weren, op haar zwakste punt. Maar, aldus de Minister, het ontwerp mikt verder dan dit bloot-juridische doel. Het vindt zijn oorsprong, vöör 1910!, in financieele ven- nootsohapsschandalen, en het beoogt zeer spe ciaal meerdere bescherming te verschaffen aan aandeelhouders, beleggers en crediteuren van N.V.'s. Dit laatste vergeten de „economen-zon- der-recht", die bot ontwerp bestrijden. Maar zij mogen dit doel niet uitschakelen. Zij mogen zich niet houden, alsof hier voor den wetgever' geen enkele taak is weggelegd. De democratie in de N. V. ziet de Minister als een eisch van het eigendomsrecht der aan deelhouders. Eigendom, risico en zeggenschap, aldus de heer Donner, vormen in ons privaat recht een onlosmakelijke trias. Welnu: dit klopt misschien met de positie van den aandeelhou der in de besloten N. V.; maar geheel anders is de functie van den aandeelhouder in de moderne open vennootschap. Het ontwerp had dus meer onderscheid moeten maken tusschen de twee vennootschapsvormen en de twee aan deelhoudersfuncties. Zooals het ontwerp maar één N. V. kent, kent het ook maar één overheerschend ken merk van alle N. V.'s, de beperkte aansprake lijkheid. Ook dit is verouderde simplistiek. Bij de open N. V. bestaat de beperkte aansprake lijkheid. Ook dit is verouderde simplistiek. De Minister had geen moeite de sprookjes uiteen te rafelen, alsof het ontwerp alle macht bij de aandeelhouders legt en alsof de voor gestelde aansprakelijkheid van directie en commissarissen te streng zou zijn. Maar de hoofdbezwaren, tegen drie der voornaamste consequenties van de richtlijnen van het ont werp, heeft de Minister allerminst kunnen weerleggen. Het grootste bezwaar tegen het ontwerp lijkt ons, dat het ineffectief belooft te zijn. Zullen de anorganische en ondeskundige massa's van aandeelhouders in de open N.V.'s bij voor komende gelegenheden de organisatie vermogen te scheppen; zonder welke zij aan hun eon- troleerende bevoegdheden niets hebban De Minister kan daarvoor uiteraard geen zeker, beid stellen. We begrijpen dan ook niet het enthousiasme van den heer Wibaut voor het ontwerp. Heeft hij soms zekerheid op dit punt Voor ons heeft de heer Wibaut met zijn schildering van de verhoudingen in de moderne open N. V. het ontwerp meer bestreden dan verdedigd. De Minister beschouwt dit ontwerp als het minimum van een privaatrechtelijke regeling. Komt dit ontwerp er niet, dan zal het alge. meen belang, waarvoor het opkomt, op andero wijze moeten worden verzorgd; dan zal afge zien van de juridische herziening van het ven nootschapsrecht, die noodig blijft het beleg gend publiek met publiek-rechteUjke middelen moeten worden beschermd. Met belangstelling mag de stemming van Dinsdagavond worden afgewacht. Van de uit komst lijkt' vooralsnog niet veel te profeteeren,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5