DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Op In 51ste Jaargang Woensdag 20 Juni 1928 No. 15151 Bit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS HINDERWET H. MIS OP IIET KERKHOF BUITENGEWOON ONDERWIJS COLLECTE VOOR DEN GEWAPENDEN DIENST DISTRICTS-ARBEIDSBEURS ZWEMMEN 3 K-M-wed strijd EERSTE SCHIEDAMSCHE SCHAAKVEREENIGING scheepvaart BURGERLIJKE STAND Aangifte van 1719 Juni 1928. m LAAT UW HA -N GSRUfT ROOKÊ HAM GERUIT ROOKEN MAAR GEEF HEM TABLETTEN UIT KETHEL EEN ONGELUKSDAG Toen Maandagmorgen de 13-jarige mej. M. v. d-, E. zich met haar vriendin mej. J. v. d. V. per fiets naar de school te Vlaardingen wilde begeven, geraakten beide dames op de Valbrug in den polder met het stuur der rijwielen in elkaar verward, waardoor mej v. d. E. onder de leuning van de brug door schoot en met haar rijwiel in de poldei-vaart terecht kwam. De dren keling was spoedig op het droge en kwam met een nat pak en de schrik vrij. Het rijwiel werd later opgevischt. UIT ROTTERDAM INKOMEN EN VERMOGEN TE ROTTERDAM RECHTBANK DRONKEN ACHTER HET STUUR in slis roede ÏELFT5 lluUi4JI ROEM zaken verkrijpl AGENDA Heden Donderdag 21 Juni KUNST-AGENDA BEURS VAN SCHIEDAM I SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMAHKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal uo. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.2ö, per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post ƒ3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en girodienst 81440. ÜS ADVERTENTIEN 1—5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. per regel. Kleine advertenties 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouter-advertenties 5 regels ƒ0.50, 10 regels 0.75, 15 regels 1.Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; f 150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een band; 25 bij verlies van elkeu anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt, De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAV Bank, Lange Haven no. 103, Schiedam. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere offieiëeïe af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Ingekomen is een verzoek van de Btaafsche Import Maatschappij (v.h. N.V. „Acetylena") om vergunning tot oprichting van een ben zineinstallatie met ondergrondseh reservoir, inhoudende 6000 L., in het pand Graaf Florisstraat N.Z., kadaster Sectie M. no. 3S89 (garage C. v. cl. Ende), en bovengrond- sche aftapinriebting op het trottoir vóór ge noemd pand. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag den 4en Juli 1'928, des voor. middags ten 11 ure, zal ten Raadhuize ge legenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der gemeente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden ge nomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet over eenkomstig art. 7 dier Wet voor het Ge meentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde bun bezwaren mon deling toe te lichten. SCHIEDAM, 20 Juni 1928. Kn.vt.rin. eater en Wethouders van Schie dam hebben bij hun besluit van 18 Juni 1923 vergunning verleend aan: le. de drukkerij Steens tot uitbreiding van de boek- en handelsdrukkerij In het pand Overschieschestraat 74, kadaster Sectie I. no. 1398, door bijplaatsing van 2 electro- motoren van reep. 3 en 1 P.K., drijvende een snelpers en een snijmachine, en door ver wijdering van 1 electromotor van 1 P.K., drij vende een snelpers; en 2e. de firma G. J. Stoelers tot oprichting van een modelmakerij in het pand Lange Haven 21b, kadaster Sectie C. no. 795, met 2 electrosiotoren van resp, 5 en 2 P.K., drij vende 1 lintzaag-, 1 langgatboor- en 1 slijp machine, 1 draai- en 1 vlak- en vandikte, bank. SCHIEDAM, 20 Juni 1928. Dinsdag a.s. om negen uur zal op het kerkhof een H. Mis worden gelezen voor de overleden priesters die te Schiedam zijn werkzaam geweest. Tot onderwijzer bij het buitengewoon ond. wijs te Den Haag is benoemd de heer J. Eering onderwijzer aan de school voor buitengewoon onderwijs alhier. De Maandag alhier gehouden collecte v, r den gewiapenden dienst in de Nederlanden beeft opgebracht 199.05, bet vorig jaar was dit bedrag een 40.hooger. Aangeboden arbeidskrachten: glasblazers, stellers, letterzetters, grondwerkers, metselaars opperlieden, timmerlieden, schilders, kisten makers, kuipers, zagers, macb.-houtbewerker, aanhouder^, bankwerkers, electriciens, klin kers koperslagers, mietaalboorders, scheepsbe- schieters, machine-drijvers, spantenbuigers, smeden, voorslaanders, stokers, branders- knechts, distillateursknechts, mouters, siga renmakers, magazijlnpersonee.1, chauffeurs, transportarbeiders, varensgezellen, voerlieden, wakers, zakkendragers, kamt oor bedienden, fa brieksarbeiders en losse werklieden. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Broersveld 142. De 3 K.M. zwemwedstrijd door de Schie- damsche havens zal niet gehouden worden bp 3 Juli, zooals aanvankelijk was vast gesteld, maar op Zaterdag 14 Juli. Da temperatuur van het water bedaagt rieden 64 graden. 11ERMES-D. V. S. Terreinvcrbeteringen üp een gisteren in hotel Beyersbergen ge houden buitengewone algemeene vergadering van HermesD. V. S. is besloten het clubhuis te doen verplaatsen naar de zijde van de Laan van Offerman en daaraan te verbinden een res tauratiezaal. Aan weerszijden zal dan een stuk overdekte tribune geplaatst worden, hetgeen bereikt wordt door de A en B tribunes te laten staan, zooals ze in bet tegenwoordige cricket seizoen geplaatst zijn. Langs de Damlaan wordt behoudens goed keuring van B en W een overdekte tribune gebouwd, die een lengte zal hebben van 50 meter. Naast deze „overdekte", waarvan de bouw zal geschieden zonder dat bet noodig wordt op de sloot langs de Damlaan te dempen, komt aan elke zijde een overdekte zittribune. Aan de beide andere zijden blijven de zit- staantribunes zooals ze op het oogenblik reeds bestaan, die aan de „offside" zal echter enkele tientallen meters verlengd moeten worden. De uitslag vau den 2en Promotiewedstrijd E. S. S. I—D. D. IV. luidt als volgt E.S.S, D.D.IV. J. PenningVoegers ',z N. Vermaatniet opgekomen 10 J. EeringHagedoorn 01 J. W. van SlobbePolder 01 J. Verburgniet opgekomen 10 B. BackesteinSehottelndreier 10 J. DonkhorstJacobsen 0—1 N> van HeiningenMeijnens 10 J.'j. Tb. Penning—Berckhuijsen 10 H. HametraH. Straub 10 Totaal 6%3 Va Daar E. S. S. den lsten wedstrijd met 46 verloren bad, moest zij nu winnen met 6 te— Zy2 om tegen de degradeerende 2e Wasser te mogen spelen. Toen bet 63 voor E. S. S. stond werd de partij J. PenningVeegems in een voor den beer Penning ongusitlge stellig afgebroken. De beer Penning (zwart) wist echter met een han dige val bet voortdurend sohaak der zwarte Koningin to forceeren. Te Schiedam, 20 Juni, aangekomen: Eng. s.s, Automedon, met olie en stukgoederen van Oost-Azlë, laatst van Londen, in de Wilbelminabaven; Eng. s.s. Samala, van Bremerhaven; s.s. Belis, van Rotterdam, beide om bier te dokken in de Wilbelmina baven. Te Londen, 20 Juni, aangekomen: motor schoener Nysslena, kapt. L. Pot, met ledige flesschen van Schiedam. GEBOREN: Francina, dochter Van J. Ver- weij en N. Bulier, Schie; Petronella Neeltje, dochter van J. H. J. van Housclt en A. Beze- mer, IJsselmstraat; Adrian us, zoon van C. Reine en H. van Puffelen, Nieuwe Haven; Theodora Engelina Maria, dochter van T. P. J. Collignon en J. M. Eijkenbroek, Westfranke- landschesitraat; Johannes Betnardus, zoon van J. A. Verschure en M. Bakker, Strijensehe- straat OVERLEDEN: H. E. van den Dobbelsteen, 71 j echtgenoote van L. J. J. Heggelman, Damlaan. Op dezelfde plaats trof een grasmaaier uit Riiabant des namiddags bijna een zelfde lot. Door tijdig op den kant te springen kon de man zich zelf voor een frisch bad vrijwaren. Zijn vehikel met de noodige bagage kwam eveneens in de vaart terecht. LANGZAME STIJGING VAN HET INKOMEN. 7500 forensen met een inkomen van 30 '/2 millioen. Concentratie der grootere inkomens. Drie inkomens van meer dan één millioen. Reeds thans kan, evenals vorige jaren, een overzicht verstrekt worden van de verschillende gegeVens, die omtrent bet inkomen en vermogen te Rotterdam bekend zijn geworden. Ook nu weer moet er de aandacht op worden gevestigd, dat ten aanzien van het inkomen de cijfers se dert 1920 betrekking hebben op de rijks-inkom stenbelasting. In de eerste plaats volgt hieronder een staat waarin is opgenomen het inkomen, waarvan te Rotterdam belasting is geheven sedert 1914 en waarbij tot 1920 telkens bet hoogste cijfer, dat bij rijks- of gemeente-administratie bekend was, in aanmerking is genomen. Zuiver inkomen in millioenentallen guldens 1914 130.09, 1915 139.9, 1916/17 168.4, 1917/18 204.1, 1918/19 249.6, 1919/20 262.6, 1920/21 376.0, 1921/22 419.6, 1922/23 394.5, 1923/24 358.8, 1924/25 339.1, 1925/26 350.7, 1926/27 350.0, In de latere jaren werd de dienst afgesloten één jaar na afloop van het belastingjaar, maar over 1926/27 reeds drie maanden na afloop daarvan. Door deze vervroegde afsluiting is het wel is waar mogelijk geworden, om de be kend geworden cijfers vroeger te publiceeren, maar dientengevolge zijn toch ook de inkom sten der laatste jaren niet geheel vergelijkbaar meer. De ervaring heeft n.l. geleerd, dat ver schillende hooge aanslagen eerst geruimen tijd na afloop van bet belastingjaar tot stand ko men, zoodat vervroegde afsluiting van het sta tistisch dienstjaar noodzakelijk tengevolge moet hebben, dat verschillende groote Inkomens niet meer in de statistiek -,.vrdcu verwerkt. Uit de na de afsluiting bekend geworden gegevens kan worden berekend dat het jaar 1926/27, als het op dezeifdo wijze als de voorafgaande jaren was afgesloten, een totaal zuiver inkomen van pl.m. 353 millioen gulden zou hebben aan gewezen. Als algemeene conclusie mag uit dit cijfer worden afgeleid, dat de stijging van het inko men hier ter stede zich van 1925/26 af lang zaam voortzet. Bij de beoordeeling van deze ge gevens moet echter niet worden vergeten dat zij het Inkomen weergeven van de ingezetenen en niet van de z.g. werkforensen, hoewel een belangrijk deel van het inkomen dezer laatsten ook in Rotterdam is verkregen. Het aantal forensen Is in de laatste jaren nog al in be- teekenis toegenomen. In het belastingjaar 1914 waren er 1277 forensen aangeslagen met een inkomen van rond 6.351.000 tegen pl.m. 7500 in 1926/27 met een zuiver inkomen van ruim 30.500.000. Terwijl, zooals uit tabel I blijkt, bet inkomen der ingezetenen in de genoemde jaren toenam van bijna 131 tot pl.m. 353 mil lioen, alzoo met 170 pet., nam dat der forensen toe met 383 pet. Uit een meer gespecificeerd overzicht ziet men, dat het aantal aanslagen per saldo Is toe genomen met 1367. Hiertoe is bijgedragen door de inkomens van 800,— tot 1800,—- met 5029, door die van 9000,— tot lO.OOo'met 48, door die van 20.000,— tot 6O.OO0'— met 17 en door die van 90.000,tot 1.000.000, met 10. Daarentegen is de groep van I80(b tot 9000,— afgenomen met 3684, die van 10.000,— tot 20.000,— met 29, die van 70.000,tot 100.000— met 24. Neemt men in aanmerking dat het aantal aanslagen in de hoogere inkomensgroepen ten gevolge van de vervroegde afsluiting van het statistisch dienstjaar, lager is dan het zóu ge weest zijn, wanneer dit op hetzelfde tijdstip als vroeger was afgesloten, dan mag de alge meene conclusie worden getrokken dat, in het algemeen, de vermindering' van bet aantal aanslagen betrek king beeft op de middelbare en de vermeerdering op cje laagste en hoogste groepen Van die middelbare groepen zijn het sterkst getroffen die personen, welke een inkomen hadden, dat ligt om en bij de 2000 bet aantal aanslagen tusschen de XSOO en 2500,verminderde alleen al met 2623.' Niet mag uit het oog worden verloren dat vermindering van het aantal aanslagenniet altijd gepaard gaat met vermindering van het totale inkomen in een bepaalde groep. in een andere tabel zijn hieromtrent weder eenige cij fers gegeven, waarbij de aangeslagenen" in 5 groote groepen zijn gerangschikt. Daaruit blijkt, dat in de eerste groep soo,tot 1S00,de vermeerdering van bet aantal aanslagen (van 55.96 tot 58.97 pot. van het totaal) is gepaard gegaan met vermeerdering- van het inkomen (van 29.40 tot 31.29 pet. van bet totaal). In de volgende drie' groepen (die van 1800— tot 3000,—, van 3000,— tot 5000 en van 5000,— tot 20.000,—) is do achteruitgang van het aantal aanslagen ook gepaard gegaan met een achteruitgang van het totale inkomen, waarbij echter dient te worden opgemerkt, dat de eerstgenoemde achteruitgang percentsgewijs grooter is dan de laatste. In de vijfde groep 2.000,— tot 50.000,—) is bet aantal aanslagen gestegen met 8 en bet in komen met rond 250.000,In de laatste groep (van 50.000,en daarboven) is echter het aantal aanslagen gedaald met 5, maar het in komen gestegen met ruim 1.8 millioen, terwijl het aantal personen, dat een inkomen heeft van meer dan één millioen gulden, is gestegen van 2 tot 3. Uit een en ander valt af te leiden, dat er een concentratie heeft plaats gehad der grootere in- komens over een kleiner aan tal personen. Omtrent de vermogensbelasting zijn nog geen latere cijfers bekend geworden dan die, welke werden gepubliceerd in het vorige overzicht. Wel kan de daarin opgenomen tabel VI thans worden uitgebreid met de gegevens over bet belastingjaar 1926/27. Daaruit blijkt, dat bet op 1 Mei der jaren 1914 en 1926 ter plaatse belaste vermógen is toegenomen, te Rotterdam met 50 pet., te Amsterdam met 46 pet., te 's Gra- venbage met 51 pet. en in bet Rijk met 77 pot. Per hoofd der bevolking zijn deze cijfers respec tievelijk 27, 23, 17 en 50. Bij bet beoordeelen dezer cijfers dient men in het oog te houden, dat een belangrijk deel van liet kapitaal, dat in de groote handelsste den is belegd, elders in de vermogensbelasting wordt getroffen. 't Schijnt «teer te gebeuren Gisterenmorgen stond terecht de 36-jarige koopman J. Z. B. die op 30 April te Krimpen a.d. Lek met een auto hoogst roekeloos, on voorzichtig en nalatig over den Lekdijk bad gereden en daarbij den winkelier G. v. Vugt had overreden. Van Vugt had. tengevolge daar van een rib gebroken en hoofdwonden beko men. Het bleek, dat verdachte van een feestje in do sociëteit was gekomen. Hij bad nogal wat biertjes naar binnen gewerkt en was ia een zoodanigen toestand, dat de rijwielhandelaar M. v. Wynen aanbood hem naar huis te rijden. Onderweg was verdachte echter zoodanig opge knapt, dat hij zelf het stuur in banden kon nemen en alleen verder reed. Dat bij Van Vugt heeft overreden bad hij niet gemerkt. Wel was bij even verder met zijn auto van den dijk gegaan. M. Roosendaal, die hem toen uit den auto heeft gebaald, had ook geconstateerd dat hij dronken was. Do dochter van het slachtoffer, die naast baar vader liep, doch nog juist bad kunnen weg springen, bad gezien, dat verdachte aau het stuur zat. Do veldwachter verklaarde dat verdachte 14 dagen geleden weer met zijn auto van den dijk was gegleden, ook weer tengevolge van dronkenschap. Het O.M. waargenomen door mr, J. G. Hol- steyn,eischte 1 maand hechtenis en ontzeg ging van bet recht om motorrijtuigen te be sturen voor den tijd van 1 jaar. Do verdediger mr. De Groot merkte op dat ontzegging verdachte zeer veel schaden in zijn bedrijf veroorzaakt. Hij verzoekt de straf j voorwaardelijk op te leggen, doch te bepalen dat verdachte geheelonthouder zal moeten worden. In hooger beroep heeft de rechtbank voorts behandeld twee zaken tegen den koopman Tb. G. verdacht van overtreding van de loterij wet, door middel van de z.g.n. prikplank. Do kantonrechter to Sehiedati had verdach te vrijgesproken, doch de kantonrechter to Bridle had hem veroordeeld tot 100 boete subs. 100 dagen hechtenis. In bet eerste geval was de ambtenaar, ln bet tweede verdachte la appel gekomen. Het O.M. waargenomen door mr. J. G. Hol- stein kon zich vereenigen met de opvatting van den ambtenaar van hot O.M. te Schiedam, di© in zijn uitvoerige memorie bad aangegeven dat wiaar men eerst eenige proefprikken moet doen, om met eenige zekerheid te kunnen na gaan waar do prijswinners zich bevonden, men hier wel degelijk met een loterij te doen had. In het eerste geval eischte bet O.M. 25 boete subs. 10 dagen, in het tweede geval bevestiging van het vonnis van den 'kanton rechter. Mr. G. C. A. Oskam wees er opT dat de recht bank reeds eerder een vrijsprekend vonnis beeft gegeven in een dergelijke zaak en betoogde dat do deelnemers wel degelijk overwegenden In vloed konden hebben op bet bepalen van liun kans. Uitspraken 28 Juni. Uitspraken. De rechtbank beeft veroordeeld: In de zaak van H. T. M. en J. W. de J. wegens diefstal tezamen en in vereeniging in den nacht van 8 op 9 Augustus van eenige pakjes levensmiddelen en sigaretten uit reu roeiboot van den proviandvaarder J. J. v. Gastel werd een nader onderzoek gelast. In do zaak W. de H., 28 jaar, chauffeur, wegens het besturen van motorrijtuigen, ter wijl hem de bevoegdheid daartoe ontzegd was, werd een nader onderzoek gelast. J. P. v. L., 19 jaar, winkelbediende, wegens diefstal van een groot aantal porceleinen voor werpen ten nadeelo van M. van Zanten, in wiens dienst hij was, tot 3 maanden gevange nisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. J. C. J., 19 jaar banketbakker, wegens heling hij bad van de opbrengst van bet gestolen porcelein geld aangenomen tot 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van 8 jaar. C. M. B., 31 jaar, koopman, wegens heling van het gestolen porcelein, tot 3 maanden go- yangenisstraf. P, L„ melkboer te Capelle a. d. IJssel, die 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambroslus, 8 uur, R. K_ Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K, Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Lang* Haven; aanvang 8 uur. Dinsdags bestuursvergadering R. K. Metaal» bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Dinsdagavond om balt negen repe> title R. K. Gemengde Zangvereenlglng Lorenzo Perosl. Gebouw tt. IC Volksbond. lederen Woensdagavond van 7 nur tot half 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V, Excelsior: Gebouw R. K. Kring. lederen Woensdag Repetitie KonlnkL Man- nenzangvereenlglng „Orpheus". Gebouw R. K, Volksbond. Aanvang half negen. lederen Zaterdagmiddag van 8 tot 6 out 13 geopend het Stedelijk Museum, St. Jorlg Doele, Doelepleln. Dinsdag 5 Juni van 8 uur af en voorta lederen dag tot Maandag 11 Juni telkeng van 2 tot 5 en van 7 tot 10 uur tentoon, stelling reproducties vaD werken van Toorop» Gebouw Kath. Leeszaal R. K. S. V. ^Excelsior". Huldiging van het 5e elfta). Gebouw R. K. Kring, Aanvang hal? negen. Toegang voor leden en donateurs. Vergadering Ned R. K. Bond van P. T, T> personeel afdeeling „St. Liduina" Gebouw Sin. Maandag 25 Juni Concert, te geven door do Kon. Militair^ kapel te 's Gravenbage, ln de Orpheusschulp. TE ROTTERDAM 22 Juni Diergaarde, avondconcert de< Haagsche Harmonie. Dagelijks: Circusschouwburg. Moola Marietje (Spree gezelschap); 8:15 uur (voof volwassenen.) Bioscopen: Goedgekeurde progTam. ma's tot en met Donderdag 21 dezer in Royal (voor vowassenen); Ti^oli, (voor volwassenen) en Centraal (voor volwassenen.) Tentoonstellingen: Nenljto^ Stationssingel (10 v.m.12 n.nr.) SCHIEDAM, 20 Juni. Officieeio noteerin^ van de Commissie uit de Kamer van Koop. handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. 19.per H.L. Namens de commissie voor do noteering H.„J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 20 Juni. men noteert voor me lasse spiritus 100 pet. 29.per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pet. 17.per II.L, Spoeling Noteering 1.40. terecht bad gestaan terzake van het veroorza ken van zwaar lichamelijk letsel door schuld hij zou het aan zijn schuld te wijten hebben gehad, dat de motorrijder W. L. v. d. Werken tegen zijn op den Lekdijk zich bewegenden melkwagen was aangereden werd vrijgespro ken. In da zaak van J. P. R„ winkelierster t© Schiedam, die in hooger beroep terecht gestaan had van een vrijsprekend vonnis van den kan tonrechter te Schiedam, terzake van een over treding van de wet op do artsenijbereidkunde zij had 3 asperinepoeders, tezamen wegend© 1.51 Gr., althans minder dan 25 gram, verkocht zonder daartoe gerechtigd t© zijn, immers zij komt niet voor op de lijst van geneeskundigen, apothekers en tandartsen, door den'Gezond heidsraad aangelegd heeft do rechtbank het vonnis vernietigd en opnieuw rechtdoende ver-* dachte veroordeeld tot ,f 2.50 boeto subs. I. dag hechtenis.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1