VRIJDAG 22 JUNI 1928 TWEEDE BLAD PAGINA 2 DE VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK TOOE DB RECHTBANK Liebermann's verzoek is afgewezen VRIJWILLIGE VOOROEFENING Verkorting van eersten-oefeningstijd UIT MAASSLUIS UIT VLAARDINGEN Gisteren werd de behandeling van de zaak der Veeodammer Hypotheekbank voor de vierde kamer der Amaterdamsdhe Rechtbank onder leiding van den president mr. Meekmann voort gezet. Gehoord zou allereerst worden de getuige G. Kloppenburg; deze bleek echter nog niet aan wezig te zijn. De president leest daarop aan den getuige J. Spanjersbeirg een volmacht voor, door dezen mede onderteekend, waarin aan de Disconto- bank de vergunning werd verleend om de gei den, die Kok te betalen had voor de hypothe ken van de „Veendammer" in ontvangst te nemen. Do inmiddels verschenen getuige G. Klop penburg wordt daarna gehoord. Deze is zoowel direct als indirect betrokken geweest bij de affaires der Veendammer Hypotheekbank. Als vertegenwoordiger van de aandeelhou ders had getuige reeds lang bemerkt, dat het niet goed ging. Onmiddellijk heeft getuige toen de verdachten W. gewaarschuwd, die daarom zeer boos op den getuige werden. Voorts zegt getuige te vermoeden, dat de heer Paardekooper later den heer Meynema als direeteur van de Veendammer wilde, oan- dat hij met dezen bevriend was en blijkbaar verwachtte dat de nieuwe direeteur zou hande len in het belang van zijn promotor. Daarin heeft de heer Paardekooper zich echter ver gist. Getuige heeft omstreek» Kerstmis een rap port opgemaakt omtrent den toestand waarin de Veendammer verkeerde, en waarin de arres tatie werd verzocht van de beeren W. en Lie bermann. Hij heeft echter dit rapport niet dadelijk ingediend, daar er kans bestond, dat de ver dwenen gelden terug gestort souden worden. De president: Hadt n een belofte van Lie- bermann? De getuige: Aan beloften ontbrak 't niet. maar soodra 't om de verwezenlijking er van ging, stuitte ik op allerlei moeilijkheden. De president: En welke houding hebben de verdachten W. aangenomen? De getuige: Op herhaald aandringen van mijn kant, verklaarden ze zich bereid Mn twee mlllioen gulden te storten als zekerheid voor wat zij later sohuklig zouden blijken te zijn. De president: Maar waarom heeft u dan uw rapport ingediend. De getuige: Omdat ik alleen maar vage ter men te hooren kreeg. De president: Dan hebben ze die belofte dus eigenlijk niet gegeven De getuige: Jawel, maar eerst toen ik mijn rapport reed» had ingediend. Op drie Januari kreeg ik de belofte. De passieve tegenstand van de advocaten der Liehermann-groep, waarop getuige voort durend stootte, maakte het hem onmogelijk, iets meer te bereiken. Ter sprake komt dan nog de'buitengewoon geslaagde" vergadering, waarin de getuige voor de eerste maal heeft gehoord van den verdachte A, C, M., dat de borgtocht van den heer v. d. Toorn niet bestond. Get. bevestigt de verkla ring van getuige Meijnema, dat hij na deze mededeeling de vergadering onmiddellijk heeft verlaten. Op vragen van de verdedigers, mrs. Kokosky en Muller Massis, zegt getuige den indruk te hebben gekregen, dat de heer Paardekooper het eerlijk meende met de Veendammer Hypo theekbank. Verd. J. P. H. W. merkt in zeer zenuw- achiigen toestand op, dat de getuige Kloppen burg heeft verklaard, bij zijn bespreking over de saneering op tegenstand te zijn gestuit bij hem en zijn vader. Verd. ontkent dit ten stelligste. Na langduringe discussie erkent getuige Kloppenburg, dat de besprekingen over de saneering der Veendammer alleen geveerd waren met den verdachte J. J. W. Deze verklaart van den beginne af bereid te zijn geweest een belangrijk bedrag te resti- tueenen. De president: Zag u toen in, dat u verkeerd had gedaan? Verdachte: Neen. Wij hebben geheel en al te goeder trouw gehandeld. Toen wij zagen, dat de zaak verkeerd geloopen was, heb ik onmiddellijk gezegd te zullen restitueer en, om de saneering van. het bedrijf imiogalijk te maken, opdat men later niet zou kunnen be weren, dat wij meegeholpen hadden bij de leeg- plundering van de bank. De president leest daarop een brief voer die verdachte uit Bordeaux heeft geschreven aan zijn zoon, in de tweede helft van November, en waaruit blijkt, dat hij toen no.r ia® restitutie dacht. ~roa wordt gepauzeerd. ZooiUi, lucu weet, werd tijdens oe t-rste zit ting, die de Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank wijdde aan de behandeling der straf zaak betreffende de Veendammer Hypotheek bank, medegedeeld, dat mr, Marchant, namens Salomon Liebermann, tot de Rechtbank een request had gericht, waarbij Liebermann zich bereid verklaarde als getuige te verschijnen, mits het tegen hem uitgevaardigde hevel tot inhechtenisneming zou worden ingetrokken. Tot zekerheidstelling zou hij dan afstaan de 180.000, die de curatoren, krachtens overeen komst, eventueel aan hem moeten betalen als opbrengst van de 1.800.000 indertijd bij hem in beslag genomen. De Eerste Kamer der Amsterdamsche Recht bank heeft de behandeling vp® dit request in raadkamer een paar malen verdaagd, in af- wachting van de komst van mr. Marchant om het verzoek toe te lichten. Mr. Marchant ver soheen echter niet en thans heeft de Eerste Kamer, naar het „Hbld." verneemt, het verzoek -definitief afgewezen. Tegen half drie wordt de zitting hervat. Ala getuige wordt gehoord B. P. Ter Laag, candid aat-n ot ar is. Deze is commissaris geweest van de Veen dammer Hypotheekbank, van 't laatst van '25 tot 25 Juni '27, toen heel het bestuur aftrad. In den tijd, dat getuige commissaris was, be- Woeide hij zich weinig met de Veendammer. Het verleeinen van bouwcredieten werd zonder J*el discussie en zonder onderzoek door com- mls/sarissea toegestaan. De overdracht van aandeelen der Veendammer en de voorwaar den dier overdracht werden niet met commissa rissen besproken. De heeren Woitman hebben geheel eigenmachtig gehandeld. Op een vraag van den president, deelt bekl. Kortenoever mede, dat deze getuige op hem den indruk maakte, geheel met den staat van zaken op de hoogte te zijn. Voorts blijkt get. als belangstellende aan wezig te zijn geweest op een vergadering van ontevreden aandeelhouders in Juli '26, Getuige was bij Kok op kantoor werkzaam. Daar kon iedereen, die wilde, de aandeelen overdragen aan -een consortium. Om van het obligo af te komen, moest iedere aandeelhouder 50 storten. Van dit geld heeft getuige f 2500 ont vangen, welk bedrag hij in de kas van de „Lutine" heeft gestort. Getuige weet niet den datum, waarop Woit man Sr. heeft onderhandeld met Liebermann over den verkoop der aandeelen Ned. Midden stands Hypotheekbank. Getuige is ook verschillende malen borg geweest, waarbij Kok steeds verzekerde, dat dit nooit tot nadeelige gevolgen kon leiden. Dat de verdachte J. J. W. douceurtjes heeft gekregen van Kok weet getuige niet. Getuige wist wel dat Kok de aandeelen van de „Bo- hamas" in zijn bezit had. Wanneer de „Castor", waarvan Kok eveneens de aandeelen bezat, dus perceelen waarop hypotheek rustte, ver kocht aan de Bobamas, dan verkocht hij deze aan zichzelf. Getuige zegt, dat de verdachte J. J. W„ wan neer het dreigde mis te loopen met het een of ander verleende crediet, hem toegevoegd zou hebben, dat hij door den minder goeden gang van zaken wel gedwongen was om de zaken van de .Veendammer" op 'n andeTe wijze te beheeren, dan gewoonlijk bij hypotheek banken geschiedt. De verdachte J. J. W. zegt, slechts betere voorwaarden bij Kok te hebben bedongen. De president: Betere voorwaarden voor u zelf, niet voor de bank! De verdachte: Wel voor de bank! De president: Maar dan toch in ieder geval tegen een veel grooter risico. De getuige ter Laag doet nog eenige med-e- deelingen over de transacties van Kok. De president: Er is nogal geknoeid, niet waar De getuige: Och, u kunt 't zoo noemen. Maar ik geloof toch wel dat veel van die zaken nog wei terecht hadden kunnen komen. De president vraagt daarop aan den ver dachte J. J. W. of deze zich herinnert op 14 November 26.000 te hebben ontvangen van Kok als winstaandeel in de affaire tan de Maatschappij Bandoeng". De verdachte ontkent dit. De president: Dan heb ik hier nog eem kwitantie van 81 December, waarop staat dat u een bedrag van 21.800 hebt ontvangen vaa Kok als winstaandeel in verschillende trans acties van Kek. Op de kwitantie staat de hand- teekening van uw zoon. Dit blijkt inderdaad zoo te zijn. De datum klopt echter niet daar de verdachte J. P. H. W. toen met een schotwonde te bed lag en dus niet teekenen kon. De getuige deskundige van der Maat deelt mede dat het geld eerst in Mei aan den ver dachte ter hand moet zijn gesteld. De verdachte J. J. W. weet van deze be dragen niets af. De president; Nou ja, u weet niets De getuige ter Laag weet evenmin iets van de uitbetaling van deze bedragen aan den ver dachte J. J. W, Wel weet getuige dat Kok wel eens boekingen deed van gelden, die eerst later betaald werden. Dit geschiedde in verband met den aanslag der belastingen. De president: Dat waren dus valsche boe kingen De getuige: Dat wil ik niet zeggen. Getuige deelt mede bij zijn aftreden als com missaris van de „Veendammer" een douceur te hebben ontvangen. De president: Hebt u niet gevraagd aan wie de aandeelen van de „Veendammer" verkocht werden De getuige: Dat was mijn zaak niet en trouwens, wanneer ik 't gevraagd had, dan had men 't mij waarschijnlijk toch niet medege deeld. Daarop wordt nogmaals de getuige mr. L. van Gigh voorgeroepen. De president: We hebben hier 'n contract tusschen den verdachte J. J. W. en de Dis- contobank, waarin staat dat de „Veendammer" een schuldvordering van den verdachte W. op de Discontobank heeft. Op deze overeenkomst ia het geheele door u opgemaakte verkoop contract gebaseerd. Maar u hadt moeten in. zien dat deze overeenkomst tusschen den ver dachte W. privé en de DIseontebank niet geldig was. Als de verdachte W. zich ergens toe ver bindt, dan doet de „Veendammer" dit nog niet. Hebt u niet ingezien, dat die heele over eenkomst onzin was De getuige: Ik heb er niets anders in gezien, dan dat men 'n weinig op den gang van zaken vooruit liep. De president: Er is nog iets anders dat ik u vragen wilde, iets dat mij het meest geërgerd heeft in dit proces. Mr. Schürmann heeft hier verklaard dat u hem nimmer op de hoogte hebt gesteld van het contract Schim van der Loeft en het z.g. kassierscontract. Deze twee contracten waren van groot be lang voor de verdere afwikkeling der zaak. Immers hing er van af of de verdachten W. do zaak mat de Discontobank zouden doorzetten en of hun advocaat mr. Schürmann hun advi- seeren zou om de zaak door te zetten. Do getuige: Zij zouden van belang kunnen zijn. De president: Neen, zij z ij n inderdaad van belang. Wat is nu de waarheid. U kunt hierop gerust antwoorden, want deze aangelegenheid is louter' persoonlijk en heeft niets met uw ambtsgeheim te maken. De getuige: Ik heb 't u al eerder gezegd, dat ik in 't algemeen genegen ben om den advocaat van mijn tegenpartij alle noodzake lijke medodeelingen te doen. Ik ben van mee ning dat 't hier wel degelijk mijn ambtsge heim betreft, en daarom kan ik thans geen verdere mededeelingen doen. De president! Was het totaio bedrag dat u van Liebermann hebt gekregen niet hooger dan 30.000. I>e getuige: Het was inderdaad iets hooger, maar daarbij was ook het honorarium inbegre pen voor andere zaken, die ik voor Lieberman heb waargenomen. In 't geheel heb ik onge veer 55.000 gekregen. De griffier leest daarop verklaringen voor van Professor Coppens en notaris Bom, waarin beiden aeggen van Liebermann vernomen te hebben dat Mr. Schürmann en mr, v. Gigch ieder een ton honorarium hebben genoten. Aan professor Coppens had Liebermann bovendien gezegd dat de verschillende Nederlandsche advocaten hem als vampyren hadden vervolgd. De getuige: Ik weet niet wie hier liegt. Ik blijf er bij dat ik het voor dit geval heel nor male honorarium Meineed? De officier van justitie mr. Reilingh Wzn., stelt daarop voor op grond van artikel 293 W. v. S. een onderzoek in te stellen naar het sala ris van mr. v. Gigch, daar er ernstige twijfel is gerezen omtrent de waarheid van zijn ver klaringen. Na zich in de raadkamer te hebben beraden gelast de rechtbank een onderzoek naar de vraag of de getuige, mr. L, van Gigch zich heeft schuldig gemaakt aan meineed. De verklaring van dén getuige wordt op schrift gesteld en door den getuige ondertee kend. Gehoord wordt daarop de getuige W. Hagen, die door Liebermann's medewerking benoemd was tot commissafis van de Discontobank voor credietinstellingen. De getuige vertelt dat de Discontobank voor zoo ver hem bekend, -sleehts een zaak heeft behandeld en deze is mislukt Getuige had be dankt als commissaris, doch 'n half jaar later had hij op nieuw aandringen van Liebermann, het commissariaat weer op zich genomen. Getuige vertelt daarop, dat de verdachte K. hem bij -de overdracht van de Veendammer had gevraagd of hij namens den getuige mocht teekenen. Toen heeft de getuige gezegd, dat de verdachte K. doen kon wat hij wilde, wan neer hij den getuige er slechts niet in wilde betrekken, daar getuige van de zaak niets af wist, Van de transactie van de „Veendammer" wist getuige niets. Alleen had hij achteraf van Liebermann gehoord, dat deze de „Veendam mer" gekocht had voor een mlllioen. Getuige had toen tegen Liebermann gezegd, op 'n be- hoorlijk dividend van de Discontobank te heb ben gerekend. Liebermann had hem beloofd op de eerstvolgende aandeelhoudersvergadering voor te zullen stellen een interim dividend uit te keer en van 100 pet. De president: Toe maar! En waar moest dat vandaan komen De getuige: Ik weet 't niet. De president: Wat weet 'n van de Disconto- bank h De getuige: Ik weet er-niets van. De president: 't Was eigenlijk geen bank, nietwaar De getuige: De bank ij ^begonnen met een soort sneeuwbalsysteem waardoor het begin van bet bedrijfskapitaal werd gevormd. Ben contra prestatie bestond er eigenlijk niet. De president: Dat was dus de reinste op lichterij De getuige verhaalt daarop iets van de „zaken" die de bank heeft gedaan, de mislukte onderhandelingen ever den aankoop van een trust en de besprekingen oier den aankoop van oude schilderijen ter waarde van een mlllioen. Tenslotte wordt gehoord de getuige J. van Schuppen Jzn., makelaar te Utrecht. De getuige is destijds tusschenpersoon ge weest voor iemand, die de aandeelen in de „Veendammer" wilde koopen van de verdach ten W. De verdachte J. J. w. vroeg toen twee mil- lioen. Deze prijs werd door den verdachte ge motiveerd door te zeggen dat er jaarlijks een ton in de zaak werd verdiend en dat er een agio bestond van 25 pet. van de ƒ8.000.000 aan pandbrieven of twee millioen gulden. De president tot den verdachte J. J. W.: Wij hebben nu al van verschillende getuigen ge hoord, dat u blijkbaar altijd een soort recht hebt meenen te hebben op het verschil tus schen de nominale waarde en de beurskoers De verdachte ontkent, dit aan deze getuige gezegd te hebben. De getuige Schuppen: Ik heb geen enkele reden om de waarheid te verbergen. Ik ken den verdachte J. J. W. niet en ik sta geheel buiten de zaak Den getuige is het niet bekend dat de verdachten W. hebben geleurd met bun aan deelen. De president schorst daarop om kwart over zeven de zitting tot Zaterdagmorgen. DEPARTEMENT VAN MARINE. Ontslagaanvragen. Naar wij vernemen heeft thans de secretaris generaal van het Departement van Marine, vice-admiraal C. O. Zegers Ryser, aan H. M. de Koningin tegen 1 September e.k. ontheffing uit zijn functie verzocht. Met gelijken datum heeft, wegens iangduri- gen dienst, de hoofdintendant der zeemacht, de hoofdofficier van administratie der le kl. E. G. de Wijs, chef der afdeeling Intendance van het Departement van Marine, zijn ontslag aanvrage ingediend. INDISCH GENOOTSCHAP. Een Vest-Indischc groep. In do in Mei gehouden jaarvergadering van bet Indisch Genootschap is een vijftigtal nieuwe leden tot dit Genootschap toegetreden. Naar wij vernemen, bestaan deze nieuwe leden bijna allen uit personen, wier belangstelling meer bepaaldelijk naar West-Indië uitgaat en wier bedoeling het is binnen het Genootschap gelegenheid te vinden om in deskundigen kring de belangrijkste vraagstukken van den dag, Suriname en Curacao -betreffende, in bet openbaar of in besloten vergadering te be spreken, waartoe het in verhand met dit doei gewijzigde reglement van het I.G. den weg opent. Een voorzitter en een secretaris dei- groep zuilen in het najaar worden aangewezen. Tot 26 September a.s. kunnen jongelieden, geboren in 1910, zich verbinden bij het voor oef eni n gs mrtitu u t om door het behalen van het bewijs van voorgeoefendheid verkorting van eerste oefening te krijgen indien zij later be stemd worden voor gewoon dienstplichtige. Dit bewijs geeft voigens de wet recht op een verkorting van v-<_x maanden diensttijd. De vooroefeningen worden plaatselijk gehou den. De dagen en uren waarop geoefend wordt, worden zooveel mogelijk in overleg met belang hebbende werkgevers en hoofden van scho len geregeld. De oefeningen vangen aan op 1 Oct. a.s. duren ongeveer tot October 1929, waarna examen moet worden gedaan voor bét bewijs van voorgeoefendheid. In een jaar zal hoogstens 300 uren geoefend moeten worden, wat neerkomt op ongeveer 2 maal 3 uur per week. Heeft men bij het examen het bewijs ver worven dan moet, totdat men voor eerste ■oefening opgeroepen wordt nog ongeveer 4 uur per maand worden geoefend om het geleerde niet te vergeten. Is men in dien tusschentijd vrijgeloot, dan kan men ontslagen worden. Voor den vrijwilliger zij® aan de vooroefe ningen geen koeten verbonden. Wapens, klee ding en uitrusting worden hem door het Rijk in bruikleen verstrekt. Voor schoeisel moet de vrijwilliger zelf zor gen. Om toegelaten te worden tot de voor oefeningen moet de adjudant-vrijwilliger een bewijs van toestemming hebben van hen of haar dio de ouderlijke macht over hem uit oefent. Alvorens toegelaten te worden moet de ad- spirant-vrijwilliger worden gekeurd en genees kundig geschikt worden bevonden. Opleiding tot een rang. Vrijwilligers va® de landstorm kunnen ais zij gewoon dientplleh- tige worden ook worden aangewezen voorof ficiers- of on der officiersopleiding. Hebben zij "het bewijls van voorgeoefendheid behaald, dan blijft dit ook voor hen gelden en wordt hun diensttijd toch met vier maanden verkort. Jongelieden, die door hun opleiding, hooger, middelbaar, Mulo, en zij die- een hoogeren graad vau ontwikkeling bezitten dan dien bereikt bij het doorloopen van de 7e klasse eener lagere school, in de termen vallen om later, Indien zij bestemd worden voor gewoon dienstplichtige, in aanmerking te komen voor de officiers- of onderofficiersopleiding, kunnen bij den vrij- willigen landstorm, tot kader worden opgeleid. Inlichtingen hieromtrent worden mondeling en schriftelijk op verzoek verstrekt door de verschillende Jand&tormcofflunandanten. Ook zij, die reeds tot buitengewoon dienst plichtige bestemd zijn, kunnen nu weder toe treden, teneinde het bewijs vaa voorgeoefend heid té behalen, din, wanneer zij eventueel van plan zijn, in Ned. Oost-Indlë een. 'betrekking te aanvaarden, daardoor aldaar een aanmer kelijke verkorting van diensttijd te verkrijgen; of- door het hier aangaan van een vrijwillige verbintenis een broeden- vrij te maken van den dienstpHchL Voord-eeler^, welke eein verbintenis biedt, zijn: oefenen in vrijen tijd, vermindering van eersten oefening&tijd, minder loonderving bij inloten. Spoedige aanmelding is gewenscht CONSULAATWEZEN. De vice-consul der Nederlanden te Lawik (Noorwegen), de heer S. Falch, is overleden. De waarneming van het vice-consulaat is op gedragen aan den heer J. W. Falch. De consul te Colombo is op 26 April j.i. voor zes maanden naar Europa vertrokken. Het consulaat wordt waargenomen door den heer H. de Wildt. De consul te Freetown (Sierra Leone) is op 19 April j.l. voor drie of vier maanden naar Europa vertrokken. Het consulaat wordt waar genomen door den heer F. F, van Wageningen. ONTHEFFING MOTOR- EN RIJWIEL- REGLEMENT. De Minister van Waterstaat heeft ten be hoeve van de motorrijtuigen en de door motor rijtuigen voortbewogen aanhangwagens, in ge bruik bij den openbaren dienst van het Depar tement van Marine, voor zooveel deze worden gebezigd voor militaire doeleinden, tot weder opzegging ontheffing verleend van het bepaalde bij de artt. 2, 28, 43, eerste lid, en 50 van het Motor- en Rijwielreglement, en ten behoeye van motorrijtuigen en aanhangwagens, als bovenbedoeld, die in het bijzonder bestemd zijn voor het vervoer van vliegtuigen of onderdeelen van vliegtuigen, daarenboven ontheffing te ver leunen van het bepaalde bij de artt. 11, eerste en tweede lid, en 77 van genoemd reglement. BURGERLIJKE STAND. Aangifte van 15—21 Juni 1928. GEBOREN: Gerritje, d van P. Rietdijk en J. van Es, Hellingkade 11 inw.Jan, z van D. van der Hoest en M. van der Bu-rg, Zuiddijk 30. ONDERTROUWD: Johannes de Werker en Neeltje Aiida Minderhoud; Daniel Poortman en Lubbet.j-e Koffeman; Jakob Dijkshoorn en Pietertje van der Waal; Machiel Pijnacker en Jannetje Boxhoorn. OVERLEDEN: Cornelia IJdo, 75 j weduwe van Maarten Snel, Prinsekade 4. REDDERS GEHULDIGD. Op het Raadhuis heeft gisterenmiddag de Burgemeester de medaille voor menschlievend hulpbetoon uitgereikt aan de heeren A. Jol en J. de Reus met een getuigschrift, geschon ken door H. M. de Koningin, Beide heeren zijn matrozen op de sleepboot „Seine" van den Internationalen Sleepdienst L. Smit Co. In zijn rede bracht de Burgemeester nog eens in herinnering hoe zij in den nacht van 22 op 23 Nov, 1927, nabij de Finsclie Golf, twee menschen het leven redden. GESLAAGD. De dame» M. Bloemendaal. J. Thomson en M. Thomson, allen werkzaam aan de Bewaar school van „Volksonderwijs" aan het West- nieuwla®d, zijn geslaagd voor de akte A b«- waarschoolondérwijzeres. DE WERK- EN WEEFINRICHT1NG. De groote belangstelling, waarin de weefka mer voor zwakzinnige meisjes zich Maandag j.l. bij de opening mocht verheugen, is het be gin geweest van een komen en gaan ven vele ingezetenen onzer gemeente en van daarbuiten. Niemand heeft van dit bezoek spijt gehad; dat bleek wel uit de vele waardeerende woorden door de bezoekers gesproken, Zoo was het ook Woensdagmiddag 1.1. Een dertigtal dames en heeren, allen werkzaam hij het B.L.O. uit Rotterdam, Dordrecht en Schie dam hebben met eigen oogen kunnen aanschou. wen, wat Vlaardingen doet voor deze onvol waardige arbeidskrachten in de maatschappij, r 'jij velen, die toch ook wel eens elders een 1 je hadden genomen in een dergelijke werk inrichting voor jongens, moest de erkentenis van het hart, dat ze het zich zoo hier niet had den voorgesteld en nog bijna nergens hadden aangetroffen. Vooral ook in de weefkamer, waar de meisjes aan het werk waren, bleef het gezelschap Jang toeven, vol bewondering voor het werk van de heide dames, mej. van Heyst en mej. Bongers, die de tentoonstelling hebben georganiseerd. WETHOUDERSVERKIEZING. In de Woensdagavond gehouden vergadering van het Vrijzinnig Comité afd. van de Liberale Staatspartij is breedvoerig het voor en tegen besproken van de wenschelijkheid om bij de a.s. wethoudersverkiezing een zetel in het dage- lijksch bestuur der gemeente te aanvaarden, indien daartoe de gelegenheid zal worden ge boden. Ten slotte is met bijna algemeene stem men aangenomen bet aan de Raadsfractie over te laten en naar eigen inzicht to handelen. "Wegens vertrek van den heeriiRoos op 1 Sep tember a.s. is met ingang van dien datum ais voorzitter gekozen de heer N. Moermum INBREKER. Mej. N. heeft aa®.gifte,gedaan dat in haar woonschip in de haven is ingebroken en dat ongeveer 10.is ontvreemd. Aangehouden werd hierop de 12-jarige v. d. L., die zich hier. aan had schuldig gemaakt. De jongen had een portemonnaie gekocht, het overblijvende geld hierin gedaan en portemonnaie met geld tus schen de spoorbiels verstopt, waar het geld teruggevonden. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad dezer gomeent» op Maandag 25 Juni a.s. 's avonds 7.30 uur. Agenda o.a.: Voorstel van B. en W. tot het uitgeven In erfpacht van gemeentegrond aan de Groen van Rrinstererstraat aan de vereeniging voor Bij. zonder Christelijk schoolonderwijs. Alevoren tot verhuren van het elandje in de Vlaardingsche Vaart.. Alsvoren tot inwilliging van de verzoeken van de N. V. Vlaard. Machinefabriek I. A. Kr«. her en de Aigem. Reederij en Handelroaatechap. pij, o.m. om verlenging van tijdelijke erfpacht. Antwoord van B. en W. op de vragen van het lid van den Raad K. Korpershoek, inzake eenige voorschriften der Bouwvereeniging. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op het administratief beheer en de tarieven der Waterleiding. JUBILEUM. 1 Juli a.s. zal de heer L. IJzermans den dag herdenken, waarop hij vóér 40 jaren mede aan het hoofd kwam te staan van de firma Ijzer, mans Co., alhier. VISSCHERIJ. Alhier binnengekomen MA2 G. Spaans met 16 last; VL 86 C. Storm met 99 kantjes kol- maatjes en 2 ton zoutevisch en ƒ134 besomming aan veTsche visch; VL 204 met 120 kantjes kol- maatjes en 6ton zoutevisch. Betaald werd voor: Kolmaatjes 35.50 a 46.60, Maatjesharing 22.90 a ƒ28.60 per kantje; Zoutevisch ƒ64.30 per ton. Ter haringvlsscherij vertrokken VL19G A, Visser; VLS5 A. Visser Jr.; VL 29 S. Broek. WATERLEIDING. B. en W. doen de® Raad een voorstel tot wij. ziging van de „verordening op het administra tief beheer en de tarieven der waterleiding" en wel om weg te nemen de onbillijkheid, dat zij, wier panden gebouwd weiden aan die zijde van de straat waar de hoofdbuis gelegen was, slechts 1 a 2 M. dienstleiding hadden te beta len, terwijl de andere zijde der straat onge. veer de geheel straatbreedte in rekening ge bracht werd. Thans wordt voorgesteld, dat de tot water levering in een perceel noodige dienstleiding van de hoofdbuis tot op M. binnen hot ge bouw of de scheiding van gemeente- en parti. culier eigendom, vanwege de Waterleiding ge legd worde. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: 8 Juni, Klaas, zoon van S. Kooij e® J. A. Bouman, Hofjesstraat 5; 16 Juni, Ro bert Solko, zoon van H .Verkerk en A. J. van Hettinga Tromp, Iepestraat 1; 18 Juni, Jan zoon van A. Sprij en II. Hoogerwerf, 2 Van Leij- den Gaelstraat 170; 21 Juni, Gerrit, zoon van HH. Maurits en K. van der Lugt, Voesenstraat 14; 20 Juni Jan, zoon van D. den Boer en J. TieT, Va® Kinsbergenplaats 39; 21 Juni Wil. lem Cornells, zoon van A. Vermaat en G. Wil. denboer, P. K. Drossaartstraat 169. ONDERTROUWD: Lourens Brinkman, oud 27 j. en Arendje Assenberg, oud 26 j.; Nicoiaes Don, oud 29 j. en Jansje v. Papeveld. oud 28 j. Adriamis van Witzenburg, oud 23 j. en Cornelia Elizabeth Neijnssel, oud 23 j.; Jeroen Lang. broek oud 25 j. en Jannetje Jacoba Dijkshoorn oud 28 j.Arie van Dorssen, oud 35 j. n Neel tje van Dooren, oud 32 j. GETROUWD: Wilhelmus Ansems, oud 42 j. en Elizabeth Franclna Wllhelmina Sjoukes oud 29 j.; Martini» Vooxburg, oud 25 j. en Cornelia van der Windt, oud 22 j.; Alewijn v. d, Valk, oud 23 j. en Pieternella van Nes, oud 21 j.; Anne Roskam, our 28 j. en Htendrika Margaretha Cornelia de Bruijn, oud 28 J,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 6