-f f FEUILLETON DE PIEPER ZATERDAG 23 JUNI 1928 DERDE BLAD PAGINA 2 INTERN. KATHOLIEKE WEEK In België NEDERL. VEREENIGING VOOR AUTO-SNELWEGEN Nog niet voor iedereen mogelijk RADIO EN FILM Do strijd om de luebt in Nederland {Van onzen redacteur) In de vergaderingen der internationale 'sec tie voor de radio, die werden voorgezeten door den Zeereerw. heer directeur Marchall, werd allereerst verslag uitgebracht over den toe stand van de Katholieke radiobeweging in de verschillende landen. De toestand in tuis land, waarover de direc teur van den K. R. O., pa3toor Perquin O.P., berichtte, mogen wij als bekend veronderstel len. Nochtans zij hier met een enkel woord op de huidige situatie ten onzent gewezen. Na eerst met andere richtingen gebruik te hebben gemaakt van den Hilversumschen zen der, hebben de Katholieken met de Protestan ten samen sinds 1927 een eigen zender te Huizen. Deze zender kan ook in Duitschland op een golflengte van 1852 M. goed gehoord worden. Het beheer van den Katholieken Radio Om roep is in handen van hat Doorluchtig Episco paat, dat een uitvoerend comité heeft aange steld met pastoor Perquin O.P. als voorzitter. Wijl de Staat geen subsidie aan den zender te Huizen geeft, moeten de Katholieke radio- vereenigingen in Holland het nootfige geld daarvoor bijeenbrengen. De K. R. O. in Hol land verheugt zich in een grooten bloei. De secretaris van den K. R. O. in Neder land, de heer L. Speet, deed mededeel ing van de plannen, die onze K. R. O. heeft op inter nationaal gebied. Op de eerste plaats wil men, overeenkomstig den wensch van Z. H, den Paus, door den zender te Huizen over de Kerkvervolging in Mexico voorlichting geven; Verder is men van plan, het Eucharistisch Congres in Sydney uit te zenden over den Hollandflch-Oost-Indischen kortegolfzender en op de derde plaats laat men Iedere maand een Katholiek buitenlander voor de microfoon spreken, waarvoor men jreeids verschillende malen een Dultscher heeft uitgenoodigd. Daar door is het te begrijpen, dat reeds nu door Holland en Duitschland hij de radio werd saamgewerkt. Ia Duitschland Directeur Marchall rapporteerde over de Katholieke radio in Duitschland. Door de Ka tholieke vereenigingen voor volksontwikkeling ,wordt krachtdadig aan de Katholieke radio meegewerkt. Bij lederen zender ln Duitsch land is een Katholieke radiocommissde werk- Eaam, welker gedelegeerden zich onder voor zitterschap van directeufMarohall hebben ver- eenigd tot een groote Duitsche Radio-vereeni ging. Deze algemeen® Katholieke vereeniging is er in geslaagd, de belangen der Duitsche Ka tholieken bij de radio in samenwerking met do leiders der zendstations te behartigen. Zoo heeft men In Duitschland een verheu gend en sterk Katholiek radloleven kunnen wekken. In Frankrijk Over Frankrijk zeide kanunnik Reymond, 'dat de positie der Fransche Katholieken on gunstig wordt beïnvlt^d door het feit, dat er geen wettelijke regeling voor de radio bestaat. Toch Is inmiddels een regeling bij de regeering aatohangig gemaakt, die binnenkort, naar men verwacht, kracht van wet zal bekomen. In Frankrijk verwacht men geen staatsmo- iuopolie maar een staatscontröle op de radio. In 1925 is de actie van de Katholieke radio ln Frankrijk begonnen met het uitzenden des Zondags van preekien uit de Notre Dame te Parijs. In Frankrijk heeft zich thans ook een radio- comité van Katholieken gevormd, dat tot doel heeft de belangstelling der Katholieken voor de radio op te wekken en voorbereidingen te treffen tot het oprichten van eigen zend stations. Door abbê Delvoie werd over den toestand op radiogebied in België gesproken. In België nemen de Katholieken nog niet actief deel aan de radiobeweging. Tot nu toe betrachtte de Belgische radio -een welwillende neutrali teit, maar toch voelen de Katholieken de nood zakelijkheid, om een eigen zender op te rich ten, waarvoor het geld reeds bijeen is ge bracht en waartoe men verlof van de regee ring heeft bekomen. Een internationaal bureau Overeenkomstig het verlangen vaa de Fran sche delegatie werd besloten, een internatio naal bureau voor de radio op te richten te Keulen. De voorzitter constateerde met groote vol doening, dat Holland grootmoedig genoeg was, om terug te komen op een besluit der commissie van voorbereiding, waar men was overeengekomen het bureau te Amsterdam te vestigen. Aan een kleine commissie uit de gedele geerden werd overgelaten, den naam der In ternationale radiovereeniging te kiezen. Deze naam zal lulden „Internationales Ka- tholisches Rundfunktburo. I. K. R. Het bureau wordt gevestigd te Keulen, Dagobertstraat 79 en staat onder leiding eener internationale commissie. Tot voorzitter dier commissie is, zooals wij bereids hebben gemeld, benoemd pastoor Perquin O.P. te Amsterdam, als algemeen secretaris en leider van het bureau directeur Marchall te Keulen, terwijl verder als com missieleden zijn benoemd de heer L. Speet, Amsterdam, kanunnik Reymond te Parijs en abbé Delvoie te Tongeren. Door een internationale commissie, waarin een vertegenwoordiger van een der landen zit ting neemt, wordt het werkprogram van het bureau saamgesteld. Voor Duitschland werd daarin aangewezen. Studienrat Mon&el, Ber lijn; voor Holland de heer L. Speet; voor Tsjecho-Slowakië dr. Diessel. De andere landen moeten hnn gedelegeerden nog benoemen. DE FILMSECTIE. Woensdagmorgen had op de Pressa de alge- meene vergadering plaats van de filmsectie, welke vergadering daags te voren was voor bereid door het internationale Katholieke Co mité voor Cinematografie, waarin zitting heb ben dr. Ernst uit München, Chanoine Reymond uit Parijs, Chanoine Brohée uit Leuven, Pater Hyacinth Hermans uit Rotterdam en Fröh- lings uit Keulen. Heel het bestuur was te Keulen present. Pater Friedrich Müekermann S.J. hield een voordracht over: „Hoe krijgen wij Katholie ken invloed op de film?" De voorzitter bracht vervolgens een uitvoe rig verslag uit over het welgeslaagde Congres in Den Haag, waarbij hij hulde en dank bracht aan Pater Hyacinth Hermans en den heer Rozemeyer, die voor dit congres het initiatief hebben genomen. Dit congres heeft zijn groote verdienste hierin, dat een eerste contact Is gevormd internationaal tusschen die Katho lieken, die zich voor de film interesseeren. Meer dan de krant, het boek en het theater is de film internationaal, omdat de taal er geen rol bij speelt. Met algemeens Instemming machtigde de druk bezochte vergadering het Internationaal comité het tweede Internationale Katholieke filmcongres te München voor te bereiden. Algemeene vergadering. DE ONTWORPEN PLANNEN, Onder voorzitterschap van den heer J. v. Molen, burgemeester van Renkum, hield de Nederlandsche Vereeniging voor Auto-snelwegen (N.E.V.A.S.) gisterenmiddag een algemeene vergadering op de bovenzaal van restaurant „Riche" te den Haag. De voorzitter bracht in zijn openingswoord de stichting der vereeniging op 13 October jl. in herinnering en zeide, dat de N.E.V.A.S. zich voornamelijk ten doel stelt, voor het snelver keer met auto's eigen wegen te stichten, om dat dit verkeer op den duur geen bevrediging kan vinden in de bestaande Rijkswegen, noch in nieuwe wegen, die voor gemengd verkeer toegankelijk zijn. Een voorloopig tracé is opgemaakt door ir. H. W. O. de Bruyn, die verhinderd was dezen middag het plan toe te lichten, doch in wiens plaats ir. W. Burger zich bereid had verklaard, een toelichting te geven. De vraag is, hoe we zullen krijgen wegen, waarop de autobestuur ders geen hinder van anderen kunnen onder vinden en waarop zij evenmin voor anderen hinder kunnen veroorzaken. De medewerking van Waterstaat is gevraagd doch een beslissing is daaromtrent nog niet Verkregen. Onder de ingekomen stukken bevonden zie' sympathiebetuigingen van bestuursleden der Duitsche instelling voor auto-snelwegen. Ir. Burger, daarna het woord verkrijgend, gaf een kort overzicht van den bestaandea toe stand van het verkeer hier te lande. In de eerste plaats zijn noodig rechte wegen ter snelverhind'ing van de groote centra, terwijl op het tweede en derde plan de wegen voor gemengd en langzaam verkeer kunnen blijven. Noodig zijn allereerst autosnelwegen ter on derlinge verbinding van Amsterdam, 's-Graven hage, Rotterdam en Utrecht. De ontwerpen weg AmsterdamHaarlemmermeerSassenhsim Den HaagRotterdam kan daartoe niet dienen, omdat er tusschen Sassenheim en den Haag te veel plaatselijk verkeer bestaat. Een veel logischer verbinding van Amsterdam met Rot terdam, met zijtak naar Den Haag, is in rechte lijn mogelijk, hetgeen ook voor de verbinding met Schiphol aanbeveling verdient. De K. L. M.- directiie zou zulk een weg zeer toejuichen, mits hij binnen enkele jaren gereed kome. De nieuwe weg van Amsterdam naar Utrecht kan uitsluitend voor snelverkeer worden aan gewezen; het minder snelle verkeer kan dan gebruik blijven maken van den bestaanden weg langs Merwedekanaal en Vecht. Tenslotte is een tracé gedacht rechtstreeks van den Haag naar Utrecht en Arnhem. De voorzitter lichtte nader toe, dat een zoo goed als rechte weg van Amsterdam naar Rot terdam zoo dicht mogelijk langs den Haag moet gaan, en de weg van den Haag naar Utrecht recht langs en ten Noorden van Gouda, met vermijding van deze plaats zelve. Op het kruispunt dezer beide wegen zou dan een station voor het internationale luchtver keer moeten komen. Locale wegen kunnen ter verbinding met den centralen weg dienen Voorts moeten er ringbanen rondom de groote steden komen, om degenen, die niet in de stad behoeven te zijn, ln de gelegenheid te stellen de stad te passeeren. De verbinding met het Zuiden zou over de Biesbosch kunnen worden gelegd: de vertra ging bij den Moerdijk wordt dan vermeden. De weg RotterdamGoudaAmsterdam, die in het Rijkswegenplan is opgenomen, kan ter wille van den meer westwaarts bedoelden rech ten weg vervallen. Baron van Hardenbroek van Ammerstol voeg de hieraan nog toe, dat de verbinding van Haarlem en Kennemerland naar zijn meening, en ook die van den heer Ten Bokkel Huinink, naar Utrecht in rechte lijn behoort te loopenj de weg AmsterdamUtrecht uit het Rijkswe genplan kan dan gevoeglijk achterwege blijven. De heer Rauh (Bond van Bedrijfsautohou ders) vestigt de aandacht op de, vooral ten platteiande, nog heerscbende achterlijkheid in verkeersopvattingen. De heer Reinalda (wethouder van Haarlem) vreest, dat we ons doel zouden voorbij schieten, wanneer we ieder voor zich plannen en tracé's maken. Nu er een Wegenraad komt, zou spr. de gedachte der autosnelwegen in dat coliege wil len zien gebracht. De heer van Löben Seis betoogt, dat het er vooral op aan komt, de gedachte der autosnel wegen ingang te doen vinden. Aan die wegen toch zal in de toekomst de meeste behoefte zijn. Tenslotte werden eenige punten van huis- houdelijken aard afgedaan; de minimum-con tributie werd op 5 bepaald. Het voorloopig bestuur werd als definitief bestuur aangewezen. De volgende heeren maken daarvan deel nit t.w.: J. v. d. Molen te Ooster- beek, mr. G. Ruys te Amsterdam, jhr. ir. R. de Muralt te Boreulo, A. H. baron van Harden broek van Ammerstol te Haarlem, Jacob Mees te Rotterdam, M. J. van Löben Seis te Velp,' 3. B. Goudriaan te 's-Gravenhage en S. ten Bokkel Huinink te Zandvoort. Dit bestuur zal nog werden aangevuld met vertegenwoordigers van den Bond van Bedrijfs- autohouders, de K. N. A. O. en de K. L. M. Tot secretaris werd benoemd mi". C. P. de Vries te 's-Gravenhage. De vergadering werd hierna door den voor zitter gesloten. INTERNATIONALE -AFOONDIENST. gvragen tot het voeren van gesprekken op een vastgesteld tijdstip. Met ingang van 1 Juli a.s. wordt de gele genheid geopend om in het internationaal te lefoonverkeer gesprekken aan te vragen, welke op een daarbij op te geven tijdstip afgewikkeld moeten worden. Is op het gevraagde tijdstip juist een gesprek loopende dan volgt de aan sluiting onmiddellijk daarna. Eveneens zal de totstandkoming van de aansluiting moeten wachten indien een bliksem- of diingiend-regee. ringsgesprek over de verbinding moet worden afgewikkeld; overigens hebben de bedoelde gesprekken echter voorrang boven alle andere soorten van gesprekken. Het tarief bedraagt het drievoudige van de kosten van een gewoon gesprek, vermeerderd met 1/3 van de takseenheid, welke vermeerdering ten min ste 25 cent bedraagt. Tot deze regeiing zijn toegetreden de telefoou- administratiën van België, Danzig, Denemar ken, Duitschland, Hongarije, Noorwegen, Oos tenrijk, Tsjecho-Slowakijs, Zweden en Zwitser land. DE TELEFOONGESPFvEKKEN MET INDIë Het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegra fie deelt ons mede, dat de onlangs in de cou ranten verschenen beschouwing over de tele foonverbinding met Indië, blijkens tal van ont vangen verzoeken, den verkeerden indruk heeft gevestigd, dat thans ledereen, die familie in Indië heeft In de gelegenheid is telefonisch met deze te spreken. Dit is niet het geval. De nog steeds bij wijze van proef met Indië gevoerd wordende telefoon gesprekken worden alleen toegelaten aan P.T.T.-ambtenaren en hun verwanten en voorts aan hen, die daartoe speciaal worden uitge noodigd. Hiermede zijn de gesprekdagen reeds zoo druk bezet, dat aan andere verzoeken niet kan worden voldaan en deze onbeantwoord terzijde moeten worden gelegd. NED. CENTRAAL SPOORWEG MIJ. Onveranderde winst. Aan het jaarverslag der Nederlandsche Cen traal .Spoorweg Mij. over 1927 ontleenen wij: Over het jaar 1927 kan wederom alleen aan spraak worden gemaakt op de van de Mij. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen bedongen minste vergoeding. Do waarde van don spoorweg is door de uit voering van verschillende werken van- uitbrei ding en verbetering toegenomen met 138.090 terwijl door overdracht aan de My. tot Expl. van Staatsspoorwegen van vrijgekomen mate rialen, enz. een waarC vermindering plaats vond van 5.184. Het batig saldo bedraagt evenals het vorige jaar f 36.265; de helft van dat saldo Is te be stemmen voor aflossing van bewijzen van uit gestelde schuld, waarvoor dan beschikbaar is f 48.179 toelatende de uitloting van 481 bewijzen van uitgestelde schuld. Van de andere helft van liet batig saldo ko men 10 pet. of 4.813 aan het Reservefonds en f 43.319 aan aandeelhouders, toelatende de uit- keering van f 2.25 per uitgegeven aandeeL De winst en verliesrekening staat Debet voor: Intrestbetaling diverse iee- ningen 748.530, verschillende afschrijvingen 153.235, saldo 96.265 en Credit voor: Uitkeering door de My. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen 998.030. In de gist-ereh gehouden gewone algemeene vergadering van aandeelhouders is de balans en da winst- en verliesrekening over 1927 goed gekeurd, het dividend bepaald op 2-25 per uitgegeven aandeel en de heer mr. H. ran Manen als directeur herkoztn. NEDER-LANDSGiïE SPOORWEGEN Ontvangsten over Mei De geschatte ontvangsten van de maand Mei 1928 (hid. die der geëxploiteerde spoor- en tram wegen bedragen totaal 14.242.169. Totaal ont vangst van 1 Januari af f 66.975,931 (v. J. "definitief f 61.880.457). Gemiddeld aantal kilo meters in exploitatie van 1 Januari af 3691 13638). Dus ontvangst per dagkllometer f 119.88) <112.65). POGING TOT HET DOEN VERDWIJNEN VAN 90.000. j Een kassier van een landskas wordt verdacht BANDOENG, 22 Juni. (ANETA). Een voer der van een grobak (kar) heeft een poging ge daan om 90.000 te laten verdwijnen door on gemerkt weg te rijden toen genoemd bedrag uit de landskas en dat zieh in zijn wagen be vend, vervoerd werd. De verdenking van mede plichtigheid ls gevallen op den kassier van de landskas, die zich in de nabijheid van de grobak bevond, toen deze door een politie agent werd aangebonden. KWAADWILLIGEN NEERGELEGD. BANDOENG, 22 Juni. (ANETA.) Bij het legerbestuur is een telegram uit Atjeh on t van gen, dat een patrouille in het Troemonsche, on der den lsten luitenant der Infanterie, J. Bree- mouer, drie kwaadwilligen, die verzet pleeg den, neergelegd heeft. OPRUIING TEGEN HET GEZAG. Do straf voor communisten SOEKABOEMI, 22 Juni. (ANETA.) De land raad behandelde een der laatste zaken tegen, de communisten, waarhij de Javaan Siswo te rechtstond. die ln Juni 1927 ais groepsleider van de PaTtij Sarekat Islam, ln een vergade ring opruiende woorden tegen het gezag genit heeft. Hij werd veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Avonturen - roman van Edgar Wallace 14.) Uw Millie! Zooiets vermoedde ik allang en dat was ook de oorzaak! Om kort te gaan, Ik heb haar verteld, dat ze niet langer 's avonds met u op het kantoor moest zijn, als ze haar goeden naam wilde bewaren. Frank barstte nu in een onbedwingbare lach bui uit. 't Is toch niet waar? zei hij bijna verwon derend. Kerel, ik ben jaloeTsch op je moed. En toen vertelde ik haar nog iets, wat mis schien niet waar kan zijn, maar ze daagde me uit en Ik wilde haar plagen, zei captain Leslie, maar hij gaf geen uitleg, waarin die uitdaging bestaan had. Laat haar asjeblief met rust, zei Frank, terwijl die glimlach nog over zijn gezicht hing. 't Is een echte duivel, hoor, als ze woest wordt. Arme ouwe Millie! En wat ben je toch stom, Leslie; natuurlijk is ze hier wei eens niet alleen gisterenavond, maar dozijnen keeren! Na mijn huwelijk ga ik de zaak nog verder uitbreiden en dat kan allemaal maar niet ge beuren, zonder dat er een reusachtige stapel privê-werk verzet wordt. Als het plan voor el kaar is, zul je er wel van hooren. Arme ouwe Millie, zei hij nog eens. En hij schudde zijn hoofd, maar er lag een wreede grijnslach over 2ljn gezicht, toen hij vertrok. Gewoonlijk keek John Leslie, als hij zijn .ochtendwerk af had, 't ochtendblad eens door, dat hij eiken morgen meebracht en zette hij zich dan aan een nauwgezette studie van enkele rubrieken. Na den kleinen storm van den mor gen, vond hij deze bezigheid buitengewoon kal- jneerend. Da kolom van verloren goederen racht niks voordeeligs aan den dag, maar op pagina binnenlandsch nieuws, vond hij twee .belangrijke berichten. Er waren ln die dagen in Londen vier inter- nationale benden juweelen-dleven, dlegezamen. lijk hadden gewerkt, over plaatsen, die zoover iVaa elkaar lagen als Aberdeen van Plymouth. Jn werkelijkheid waren er echter, voor zoover M wist, slechts drie van eenlg belang: dé g-Ollaudsohe bende, die verantwoordelijk was voor de laatste groote sensatie en twee Ameri- kaanselie en Engelsche groepen, die reeds dik wijls en zeer goed haar slag geslagen hadden. De laatste onderneming van een van beiden hij vermoedde dat de Hollanders of uit het land waren, of alle pogingen deden om het te verlaten trof zijn oog. In park Lane had een insluiping plaats gehad en een halssnoer van acht duizend pond, hat eigendom van de douai rière Lady Creethorne, was gestolen, terwijl de familie aan tafel zat. Het kranten-bericht ver telde nog, dat het een zeer ouderwetsch sie raad was, ongeveer tachtig jaar geleden ge maakt, maar dat de diamanten zeer kostbaar waren. Het tweede bericht was maar twee regels gToot en maakte bekend, aan de heele wereld, dat inspecteur Barrabal heel langzaam her stelde. De insluiping was twee dagen oud en was op verzoek van de politie stil gehouden. Er was een foto van den halsketting gepubliceerd, met een uitvoerige beschrijving van eiken grooten steen, maar hij ging er maar even vluchtig langs. Hij had de krant al weer opgevouwen en stond nu aan het venster op straat te zien, zooals hij dien avond van Larry Greame's dood ook naar buiten gekeken had, toen Millie Trent terugkwam. Niemand, die haar nu zag, zou ver moed hebben, dat zij ongeveer een half uur ge leden diezelfde kamer als een razende had ver laten. Ze groette John Leslie mét een veront schuldigenden glimlach. Ik vrees, dat ik me daarstraks t© veel heb laten gaan, captain Leslie, zei ze en ik hoop dat u me wil vergeven. Ik voel me vanmorgen niet al te best en ik ben wat zenuwachtig. Je was werkelijk lastig hoor! 't Spijt me, zei Lesiie glimlachend. Geen enkele vrouw verdraagt verdacht makingen en hatelijke toespelingen op haar gedrag. Ze sprak erg gehaast en was klaarblij kelijk weer in haar gewone doen, want spraak zaamheid ging altijd samen roet de oogenblik- ken, dat ze bijzonder goed gemutst was. 't Spijt me, dat ik dat alles over miss Sted- man heb gezegd, ze komt binnen een paar minu ten naar het kantoor en ik zou niet graag heb ben, dat u haar vertelde.... Komt ze naar 't kantoor? zei hij ongeloo- vig, ben je daar zeker van? Ze knikte. Hij kon haar vluggen vervloeien- den glimlach niet vangen. Ze ls nu in de stad en mr. Sutton vroeg haar of ze hem wilde komen halen zij met mr. Friedman. Dat had Leslie nou toch heëlemaal niet ver wacht. Toen hij beloofd had het meisje niet te naderen had hij op z'n minst verwacht dat Ze zoo nauwgezet mogelijk .van het gebouw ge- jveerd zou .worden; Hoe laat kwam u gisterenavond binnen, captain Leslie? Wij gingen pas om half twaalf weg. Ongeveer kwart voor twaalf zei hij. Vijf minuten nadat jullie vertrokken waren. Wat had u toch hier te maken? vroeg ze, met een ondeugende vriendelijkheid. U hebt toch zeker geen llefdesaffaire kijk nou maar niet zoo leelijk! Nee, zei Leslie koeltjes, ik kwam na den schouwburg even langs, om wat werk mee ie nemen; waarom wil je dat allemaal weten? Och, ik vroeg het zoo maar! Sutton's bel riep haar en binnen vijf minu ten was ze weg en weer terug. Toen ze terugkwam, was ze vergezeld van een langen, mag en man, met een heel zwa- ren zwarten snor en die oyer zijn geheele ge stalte, vanaf zijn schoenen met vierkante neu zen, tot zijn keurig gekamde haren, „politie had geschreven. Deze heer wenseht je te spreken, zei ze. En toen kwam Frank Sutton binnen. Zeg eens ouwe jongen sprak hij op een toon van de hevigste belangstelling, deze kerel doet me daar 'n verhaal waar ik van omval inspecteur, llc bedoel sergeant Valentin van Merylebone. Sergeant Valentin C. I. D. (van de crimi- neele af deeling van onderzoek), verbeterde de groote man met klem. Hij keek een3 om zich heen; ik geloof niet, dat het noodig is, dat deze jonge dame hier blijft. Ja, dat moet ze juist, zei Sutton. Indien, wat u me verteld hebt, tenminste waar is. Zeker, zeker, mompelde de inspecteur. Hij was tamelijk diepzinnig, tamelijk dreigend en verpersoonlijkte op dat oogenblik alles, wat er voor ongunstigs was in de majesteit der wet. Ik heb een paar vragen captain Leslie zoo terloops zou ik om te beginnen wel eens Iets willen weten over uw vroegere betrekking. Natuurlijk weet u alles al, daar u immers detective bent, zei John Leslie koeltjes. Ik ben op 't oogenblik belast met een diefstal, die gepleegd is, op 804, Park Lane en waarbij de diamanten halsketting van de douai rière Lady Creethorne werd gestolen. Volgens zijn inlichtingen, moet die halsketting nu ln uw bezit zijn, Leslie keek hem strak aan. Inderdaad, zei hij. Ik hoef natuurlijk niet te vertedien, dat de man die den halsketting stal, vanmorgen gearresteerd is tenminste een van hen. Hij vertelde me, dat hij gisteren avond om elf nur den halsketting verpatst had aan Iemand, dien zij allemaal den Pieper noemen. Captain Leslie was hier om kwart voof twaalf! Het was Millie Trent dié deze Inllch- É/n# verstrekte en ze deed geen, poging, om dl ongeveinsde voldoening in haar toon te ver bergen. Om kwart voor twaalf? Nou, dan had u tijd genoeg, hè. De armband werd op het Theems Embankement om elf uur verkocht. De heler betaalde den man er negen honderd pond voor, in Amerikaansche biljetten. Die zijn nu in het bezit van de politie. Volgens mij ver strekte gegevens, zou u de heler zijn. Uw inlichtingen zijn een beetje vaag, zei Leslie. Wil u mij fouilleeren? U kwam hier om kwart voor twaalf? Hij wierp een blik dooT het vertrew. Wie heeft den sleutel van die safe? Ik heb den sleutel van die safe. Heeft er iemamd anders soms zoo'n sleutel? Niemand, zei Millie Trent Ineens. Alle duivels, riep Sutton plotseling, ik heb ook nog ergens een sleutel. Ik gebruik hem nooit, maar.... I-Iebt u den sleutel op het oogenblik ln uw bezit, mr. Leslie? Captain Leslie, verbeterde de ander. Ja, asjeblieft. Hij nam zijn sleutelkettiug en wrong een lan gen sleutel van den ring. De detective nam hem uit zijn hand, draaide hem ia het slot en trok de twee stalen deuren van de safe open. Er waren drie stalen boorden, die beelemaal leeg waren, uitgezonderd enkede kantoorboe ken en In zilver zijde-papier nog iets, dat hij in het licht trok. Frank Sutton stootte een uitroep van verwondering uit, toen het papier werd opengevouwen, want op de handpalm van den politie-man schitterde de halsketting der douai rière, verblindend in het zonlicht. Frank sprong naar de deur en trok ze open. Lew, riep hij héesch en Lew Friedman en het meisje kwamen binnen. Lew, daar vindt hier een afschuwelijke vergissing plaats. Zé beschuldigen Leslie, dat hijde Pieper is en dit is in zijn safe gevonden. Hij wees naar het schitterende ding in de hand van den de tective. Komt u van Scotland Yard? Het was Leslie's vaste stem. Hij alleen was kalm: het was, alsof hij eru onbewogen be langstelling toonde in iemand anders Ongeluk. 't Komt er niets op aan, waar ik vandaan kom de detective stond, op Zijn waardigheid. Ik verzoek u beleefd, met mij naar Malborougü Street te wandelen. Wat zou ja van een taxi denken? vroeg Leslie. Ik houd niet van loopen. Zoo wit als de dood keek BeTyl Stedmau inaar den man, die daar stijf bij de tafel stond en toen hij zijn hoofd omdraaide, ontmoette John Leslie haar oogen en glimlachte en knikte, —- Ik ben de Pieper, zei hij op luchtlgen tood, is dat geert yerpfetterend pleuws| Zij antwoordde niet, hoorde zelfs het laatste woord van zijn zin niet eens en kon nauwelijks den gedachtenloop vatten. Plotseling zakte ze door haar knieën en Lew had nog Jnist den tijd om zijn arm om haar middel te slaan, voordat ze in zwijm viel. XVI. Beryl had een zeer verwarde herinnering aan haar tocht naar huis. Lew vertelde haaiy dat ze bijna onmiddellijk weer bijgekomen was, toen hij haar naar zijn wagen had gebracht. Ze zat in een diepen armstoel ln de bibliotheek te Wimbledon, terwijl door het open venster de koude lucht met fiksche tochten binnen stroomde, toen ze plotseling zich bewust werd, van haar eigen bestaan. Toen ze ontwaakte, vond ze zich vreemd ge noeg, terug in het heetst van een hevig dis puut ....vandaag niet, vandaag niet, zei ze tel kens. Kind. Lew's stem klonk erg ver weg, maar ze wist dat hij verschrikkelijk zenuwachtig en ontroerd was en het schoot baar te binnen, dat zij daar de oorzaak van was. Frank gelooft dat het het beste is gezien alles wat er voorviel. Ik wil dat Je alles vergeet.... Frank heeft al les al bepaaldtwee uur op het stadhuis. Hier hield hij op. Meisje, toon eens wat belangstelling! Hij schudde haar heel zacht door elkaar. Ze ontdekte nu, dat ze een lang paars etui ia haar bevende handen hield. Het eenige waar ze zeker van was, was die violette kleur; er waren gouden lijnen in gewerkt en er was een prachtig klein slot. Ze opende het etui en keek zonder te denken naar de parels en hoorde Lew Friedman zeggen, dat dit haar huwelijks cadeau was, zonder de diepere beteekemls van den zin te vatten. Ik heb alles vanmorgen geregeld. Nu begon ze te begrijpen. Je liefat alles vanmorgen geregeld vóór vóór Johns gevangenneming? Hij knikte. Ja, daar ben ik toch maar blij om. Ik zou niet beter gedaan kunnen hebben. Maar vandaag niet, zei ze wild. Je bedoelt toch niet vandaag, Lew. Je had me toch ver teld dat het Zaterdag zou zijn! Vandaag ik geloof dat het beter is# zei hij. Hij werd norseli, als een man, die vasiü besloten is door een zuren appel heen te bijten? (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 10