DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 1 iri«- tabletten 51ste Jaargang Zaterdag 23 Juni 1928 No. 15154 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS tij Verkoudheden en Rfmumaüek GEMEENTERAAD PASTOOR EXLER 0;P. DE EENERVELDBRS DE „GRENADIERS" UIT SCHIEDAM'S VERLEDEN radiocentrale ZONDAGSDIENST GENEESKUNDIGEN EN APOTHEKEN MMé AGENDA KUNST-AGENDA TE ROTTERDAM ROSA'S DERDE BLOEMEN TENTOONSTELLING ZWEMMEN COURANT Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085. 11: )NNEMENTENpet 3 maanden ƒ3.25, per maand ƒ1.10, peT week 25 cent. Franco ra75 pet kwartaal Afzonderlijke nummers ct. Postchèque en girodienst '81440. A D VE R TEN TI EN 1—5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames lusschen den teksl 60 v't. per regel. Kleine advertenties 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouter-advertenties 5 regels 0.50, 10 regels 0.75, 15 regels 1.Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekerin van een wijsvinger; f 50 twee 500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringeu ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij dé Nieuwe HAV Bank, Lange Haven no. 103, Schiedam. Een openbare vergadering van den gemeente raad van Schiedam is uitgeschreven op Vrijdag 29 Juni 1928, des namiddags om 2 uur. De agenda vermeldt: le. Onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid van den Raad, den heer W. Weergang. 2e. Voorstel van B. en W. om den heer A. H. de Bruijn, geneesheer-directeur van het Ge meente-ziekenhuis, wederom voor den tijd van 5 jaren als zoodanig te benoemen. 3e. Voorstel van B. en W. tot bevordering van den opzichter 2e klasse bij Gemeentewer ken, de heer A. T. van der Lende, tot opzichter le kl. bij dien dienst. 4e. Voorstel van B. en W. tot aanvulling van de verordening, regelende de bezoldiging van ambtenaren in dienst der gemeente Schiedam, ten aanzien van de rubriek Technische Bedrij ven. 5e. Voorstel van B. en W. om hun college te machtigen in het 3e kwartaal van 1928 kas geld op te nemen tot een bedrag van 850.000, tegen geen hoogere rente dan 6 pet. 's jaars. 6. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Bedrijfsbegrooting en van de begrooting van Kapitaalsontvangsten en -uitgaven betref fende het dienstjaar 1927 van: a. het Grondbedrijf; b. het Woningbedrijf; c. de Gemeentewerken d. de Gemeente-Reiniging e. het Gemeente-ziekenhuis; f. de Openbare Leeszaal en Bibliotheek. 7. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot verhooging van den huurprijs van de winkel- woning aan den Singel 209. 8. Voorstel van B. en W. om hun college te machtigen tot verhuring aan de Bataafsche Iin. port Maatschappij (voorheen N.V. „Acetylena te 's-Gravenhage, van een perceel grond, gele- I gen vóór de garage van C. van der Ende aan de Graaf Florisstraat, tegen den prijs van 15 per jaar, zulks ten behoeve van de plaatsing Van een benziine-aftapinrlchting. 9. Voorstel van B. en W. tot uitgifte in erf pacht aan de N.V. Gebr. Vincent's Fabriek van Smeedwerken en IJzerconstructie te ^Schie dam van een terrein, groot ongeveer 1!U5 M2, (lang 75 M. en breed 15 M.) kadastraal bekend als gemeente Schiedam sectie N. no. 401 (ged.) gelegen aan de Wilhelminahaven, onmiddellijk aansluitende aan de Noordzijde van het perceel, kadastraal bekend als sectie N. no. 402 en ovei de volle diepte daarvan, zulks tot 1 April 1987. 10. Voorstel van B. en W. tot verkoop van diverse perceelen bouwgrond. 11. Voorstel van B en W. tot onderhandschen aankoop van den heer A. H. M. Melchers, al hier, van een perceel weiland, gelegen ln Oud- Mathenesse, kadastraal bekend als gemeente Schiedam, sectie I. no. 2633 ter oppervlakte van 1.72.88 H.A. 12. Voorstel van B. en W. om den post „Kos ten 'van de Schoonheidscommissie", voorko mende onder volgnummer 689 op de gemeente- bcgrooting dienst 1928, te verhoogen van 400 tot ƒ1000. 13. Voorstel van B. en W. om guns.ig te be schikken op 't verzoek van het bestuur der Vereeniging tot bevordering van Christelijk Cu. Oerwijs om de beschikbaarstelling van twee gemeubileerde lokalen van 't schoolgebouw aan de Lekstraat, welke 31 Augustus a.s. eindigt, te Verlengen voor den tijd van 1 jaar. 14. Voorstel van B. en W. om gunstig te be schikken op het verzoek van het bestuur dei Vereeniging voor Christelijk Middelbaar Onder wijs te Vlaradingen om ook voor het cursus jaar 192S1929 een subsidie uit de gemeente kas te verleenen voor iederen leerling uit deze gemeente, die de Christelijke H B. S. te Vlaar- dingen bezoekt cn zulks op dezelfde voorwaar den als voor het loopende cursusjaar werden be paald. 15. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 19.000 tot bestrijding der kosten van buitengewone horstplbpgen aan de school aan de Lekstraat. VEERTIGJARIG JUBILé Op 1 Juli a.s. hoopt de heer J. Amoureus, wo nende Thomas Kempisisitraait lib, den dag te herdenken waarop hij voor 40 jaren hij de firma Gebrs. van Noortwijk in dienst trad. HET DR. SCHAEPMANFONDS De kwiteering der bijdragen Naar aanleiding van de verschillende gere- sen meeningen betreffende het zegelrecht op kwitanties voor bijdragen voor het dr. Schaep- Uianfonds, iheeft de penningmeester een onder- boud gehad met den rijksontvanger alhier en '■evens informaties ingewonnen bij den secre taris-penningmeester van het hoofdcomité. Daarbij is komen vast te staan dat kwitanties aan gévea's van een bedrag boven de 10 moe ten worden gezegeld, terwijl de afdracht door de propagandisten aan den penningmeester vrij Van zegel is Men gelieve hiermee dus rekening te houden. NED. R. K. BOND VAN P. T. T-PERSONEEL Algemeene vergadering In het Singelpatronaat in de Emmastraat hield de afdeeling Schiedam van don Ned. R. K. Bond van P. T. T.-P«rsoneel Donderdag avond een algemeene vergadering. In zijn openingswoord heette de voorzitter alle aanwezigen hartelijk welkom, terwijl hij tevens dankte voor die fpR-.de opkomst der leden. Spr. gaf zijn afkeuring te kennen over de trage afwikkeling der salariskwestie en die der dienstvoorwaarden door de regeering. Uit „De Maasbode" toonde hij aan hoe groot de tegenstelling is met hetgeen hij andere groote maatschappijen én in het belang van de zaak én in het belang van het personeel gedaan wordt. In verband met het geringe bezoek op de vorige vergadering, werd het jaarverslag door den secretaris nogmaals voorgelezen en evenals de vorige maal kwam ook nu bij de passage omtrent contributieverhooging, ingegaan op 1 Januari j.l. de penningmeester op dit punt terug, waarbij hij Opmerkte, dat ondanks de contributieverhooging de toestand van de kas niet rooskleurig is. Bijzondere uitgaven b.v. op 19 Augustus eenige afgevaardigden der afdeeling Schiedam op afdeelingsko-sten hij het 25-jarig jubileum van den bond te doen vertegenwoordigen, kunnen ditmaal niet ge daan worden. Kapelaan Bekkers, geestelijk adviseur der afdeeling, die tijdens de besprekingen ter vergadering, was gekomen, werd nu door den voorzitter hartelijk verwelkomd, waarna de be sprekingen werden voortgezet. Een der leden merkte op, dat niemand te zenden op het grootseh feest als het 25-jarig bestaan eener zoo groote organisatie, uit den booze is en een voorstel om de reis per ge- zelschapsbiljet te maken, waarvan de kosten gedeeltelijk door de leden en gedeeltelijk door de reservekas gedragen zouden worden, ver kreeg veel bijval en terstond gaven ziqh reeds 12 deelnemers op. Een schrijven van de afdeeling Arnhem, be treffende de candidaatstelling van nieuw® bonds-bestuursleden werd voor kennisgeving aangenomen. Voorts van den heer Borsboom, waarin hij dank zegde voor het bij zijn 25 jarig ambsjubi- leum van de afdeeling ontvangen cadeau. Als nieuw© candidate» voor de landelijke vakgroepbestuurders werden gesteld: voor de bestellers, de heer M. P. Ooms, Rotterdam, en voor de vakwerklieden de heer J. J. der We duwe, Schiedam, In de overige categoriën kwam geen verandering. Als vertegenwoordigers voor het congres te 's Hertogenbosch, werden aange wezen de heeren de Ruiter en der Weduwe. Bij de bespreking van de jaarlij ksche retraite, waarvoor zich ditmaal 3 leden aanmeldden, voerde de eerw. adviseur nog even het woord om te wijzen op het groote nut van de retraite en de geestelijke voordeelen daarvan. Naar wij vernemen zal onze oud-stadgenoot, de ZeerEerw. heer pastoor Theod. Exler O.P., morgen de Hoogmis in de St. Janskerk opdra gen. Zij>n Eerw, is zoojuist uit West-Indië te ruggekeerd om tijdelijk hij zijn familie van zijn zwaren arbeid uit te rusten. Te dezer gelegenheid zal door het zangkoor de missa Oremus worden uifgevoerd. Looncijfers De door de achtergeblevenen te Eenerveld in de laatste 14 dagen gemaakte looncijfers zijn: 31.53; 32.61; 33.35; 35.89; 36.21; 36.51; 44.52; 49.02; 52.74 en 59.70. Het gemiddelde door deze menschen behaalde loon, bedraagt dus 41.21 in de twee weken. Maandag zullen waarschijnlijk 32 personen de reis naar Eenerveld ondernemen. Behalve het tiental, waarvan wij hierboven de loonsta- ten mededeelden zijn bij deze groep 6 nieuwe lingen. De overige 16 behooren tot de groep die 14 dagen geleden in staking ging. Over twee weken worden de laatste 16 sta kers aan de groep toegevoegd, zoodat dan het aantal tewerkgestelden de 50 nabijkomt. Maandagavond a.s. te 19.25 zal de Kon. Mil. kapel hier aan het station aankomen. De 1ste luitenant L. Boer en de onder-kapel- meeteter van het corps zullen plaats nemen in den auto van den voorzitter van Orpheus" daartoe welwillend aangeboden. Met de overige muzikanten, waarvoor auto bussen beschikbaar zijn, wordt door de stad en tochtje gemaakt naai- het Feestterrein. Daar zal dan precies acht uur het concert beginnen De kapel is in andere plaatsen gewoon, voor een zeer ordelijk en aandachtig publiek te spelen. Dat kan in Schiedam ook. .Laat iedere bezoeker van het concert er aan meewerken, onder da uitvoering de grootst mogelijke stilte in acht te nemen VOOR vijftig jaar. Uit de „Nieuwe Sch. Crt." van IS Juni 1873. Het bestuur van de Katholieke Vereeniging „De Grondwiet", te weten de hoeren J. L. J. Jan sen, voorzitter, W. A. Beukers, P. Melchers, A. K. J. van der Drift en H. R. M. A. van Gent, secretaris, noodigt de hoofden van de Katho lieke gezinnen met den meesten aandrang uit het adres te teekenen dat inzake de wet op het Lager Onderwijs (de Wet Kdppeijne van de Coppello) aan de Tweede Kamer der Staten- Genqraal zal worden gezonden. Het adres zal aan de huizen der Katholieke ingezetenen ter teekening worden aangeboden, terwijl teekening ook is opengesteld hij de boekhandelaars W. H. Reterink, J. B. C. Huls man, J. J. F. van Zijl en A. L. A. van Pinx- teren en ten huize van den heer Schoof, aan het hoofd der school, alhier. Uit de „N. Sch. Crt." van 22 Juni 1878. Het totaal der op de petitie aan de Tweeda Kamer geteekend hebbende Katholieken alhier be draagt 797. VOOR VIJF ER TWINTIG JAAR. Uit de „Nieuwe Sch. Crt." van 13 Juni 1903; De directeur van „Schiedam Vooruit" deelt ons mede, dat door tusschienkomst van die ver eeniging „Huize Eendrngt" met buitenplaats enz. aan dc Tuinlaan alhier, is verkocht voor bouwterein. Het plan is een bouwmaatschap pij op te richten om het te bebouwen met mo derne heerenhuizen met een plein in het mid den en van verschillende prijzen. Uit de „Nieuwe Sch. Courant" van denzelfden dag: Uit Belgrado wordt geseind: Het leger heeft Peter Karageorgiewitsj uit geroepen tot koning vtr» Cc. .'IC. De militairen drongen het koninklijk paleis binnen. De ko. ning en de koningin zijn vermoord. Uit de „Nieuwe Sch. Crt." van 17 Juni 1903: De heer H. B. E. Blaisse, die als raadslid' voor distriet I zitting heeft, stelt zich bij de aanstaande periodieke raadsverkiezingen niet meer herkiesbaar. Een afwachtende houding gewenscht Door het lid van den Raad, den heer Fetter, werden tot B. en W. de volgende vragen gericht: 1. Zijn B. en W. niet van meening, dat de instelling van een radio-distributiebedrijf, zooals dat in andere gemeenten in 't leven is geroepen, recht van bestaan heeft? 2. Zijn B. en W. bereid de wenschelijkheid en de mogelijkheid van de instelling van een radio-distributiebedrijf te overwegen en even tueel een desbetreffend plan aan den Raad voor te leggen? Naar aanleiding daarvan is deze zaak door B. en W. nader onder de oogen gezien. In een rapport aan de leden rondgezonden wijst de Vereeniging van Ned. Gemeenten er op, dat de snelle evolutie der radiotechniek medebrengt, dat men de geheele installatie inclusief het net moet afschrijven in 23 jaren. Daarbij merken B. en W. op, dat een bovengrondsch net in de straten niet meer past bij den tegenwoordigen tijd ook het telefoonnet is ondergrondsch gemaakt. "Wellicht zou men een combiuatie kunnen toepassen van bovengrondsch en onder grondsch net, met dien verstande, dat de straatverbindingen ondergronds werden ge1 maakt, terwijl tusscben de huizen de ver bindingen dan bovengronds werden aange legd, hoewel wij ons niet ontveinzen, aldus B. en W., dat aan dit laatste vele moeilijk heden zullen zijn verhonden. Al hebben wij dit niet speciaal onderzocht, zoo nemen wij wel aan, dat, de privaatrechtelijke belemme- ringenwet bij eventueels gevallen van gemis aan medewerking van de eigenaren der tui nen, waarover draden zouden moeten wor den gespannen, zou kunnen worden toege past. Intusschen zullen de kosten belangrijk zijn, terwijl het risico groot is. Nog wijzen B. en W. er op, dat in de rijks voorschriften het ontvangen en door geven van huitenlandsche omroepprogramma's is verboden. Waar dit ook op de zeer in de smaak vallende uitzendingen van Londen en Daventry van toepassing is, meenen wij, dat dit ook de aansluiting hij een radlocentrale minder aantrekkelijk zal maken, B. en W. meenen op grond van dit alles, dat ten aanzien van deze zaak een afwach tende houding moet worden aangenomen, De Zondagsdienst zal morgen worden waar genomen door de geneeskundigen van den Berg, Lange Nieuwstvaat 113} Elzevier Dom, Singel 70; Hoogendijk, Tuiinlaan no. 73 en De Leeuw, Westvesit 12. Geopend zal zijn de apotheek van A. F. van Ldssa, Hoogstraat 118. NEERLANDS HOLLYWOOD In Bet's" heiligdommen ....En daar is de Studio, zei mijn met gezel die mij als vreemdeling, de belangrijk heden van Schiedam wilde toonen. Even meende ik den goeden man niet ver staan te hebben en daarom trok ik een ietwat verbouwereerd gezicht. Ja. de studio! Hier worden immers de „Bct"-films opgenomen. Kom nu, je kent ze wel die Cbïiemaiogi'afische Jordaanschets met Adrienne Soleer in de hoofdrol En of ik die kende! Voor menig stadstheater had ik al da aankondigingen van dergelijke films zien schitteren, en nu te moeten hooren dat Schiedam, een doodgewone Hollandsche stad de bakermat van echte ouvorvalschte speel films is. Mijn journalistieke neus rook hier een kostelijk onderwerp. Het duurde dau ook geen kwartier md het voertm van bovenvermeld gesprek, of ik bevond mij in de studio Eureka" en wea'd voorgesteld aan mevrouw Solser, de hoofdheldin der Jofrdaan films. Ze zat voor een bureau-ministro en vertelde ons wat van haar nieuwste creatie: „Bet naar de Olympiade". Waar die opgenomen is? Gedeeltelijk in Scliie- damt gedeeltelijk in Rotterdam, gedeeltelijk in Amsterdam, gedeeltelijk in Wassenaar Daarin verschilt de film sterk van de vorige, die voor een groot gedeelte in Parijs werd op genomen Wilt u een paar scènes zien? Matthieesen, geef meneer even de folto's. En de hoer Mat- thiesen de Groote Onmisbare in Eureka" kwam met een bundel foto's aandragen waarop de dolste momenten uit de nieuwe vijfacter waren vastgelegd. Hoe kwam u daar zoo hoog in de lucht? vroegen we, toen we ,Bet"op een geweldig voetstuk voor het Paleis op dep Amsterdain- schen Dam zagen staan. Dat bleek de handige Matithieseo Voor elkaa r gebracht te-hebben. Des morgéns te half zes was men met een heele stellage naar de Dam getrokken, waar Bet als standbeeld Werd Verfilmd. Heel veel bekende plekjes herkenden' wé op de kieken. Vanavond draait dé eerst copie. Komt u kijken? Natuurlijk graag! Én zoo waren we des avonds weer present met de leerlingen ja, Schiedam en omstreken herbergt adspirant- filmartisten! waar we op een paar klap stoeltjes werden geïnstalleerd dn 'n knus pro- jeetiezaaltje. Floep! Heit licht ging uit. Nu niet pa-aten of lachen meer, maar kij ken, zei mevrouw Solser en ze voegde er lachend aan toe: behalve de heeren van de pers Maar die bevoorrechten hielden vanzelf hun mond en concentreerden hun aandacht op wat de Fmnsdhe operateur Gauthiev op het doek ging tooveren. RrrrRTTTRrn'r.klonk het uit de cabine en daar vemschcen het filmbeeldMevrouw Sol ser als Bet met nachtjak en slaapmuts en De Meester u weet wel, de plaatsvervanger van Buziau als haai' echtgenoot gestreept in een zebiia-adhtige trui. Ik hoef er verder niets meer van te ventellen, men lrent den inhoud nu wel langzamerhand. De artisten waren zelf verrast over het re sultaat. Aanhoudend, klonken uitroepen als: Nee maar, dan moet je mevrouw Dinges zien! Kijk mij!.,.. Zie je, hoe die Van Kruimelen 'n gezicht trekt?.. Hij is goed, hij ishéél goed! '8 Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambroslus, 8 uur, ft- K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub 1. D. O., Patronaatsgebouw Lang* Haven: aanvang 8 uur. Dinsdags bestuursvergadering R, K. Metaal- bewerkersbond „SL Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. Iederen Dinsdagavond om balt negen rep* title R. K. Gemengde Zangvereenlglng Lorenzo Perosi. Gebouw IL K, Volksbond. lederen Woensdagavond van 1 uur tol half 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V, Excelsior: Gebouw R. K. Kring. lederen Woensdag Repetitie Konlnkl. Man- nenzangvereehiging „Orphens". Gebouw R. K, Volksbond. Aanvang half negen. lederen Zaterdagmiddag van 1 tot S nn? Is geopend het Stedelijk Museum, SL Jorl| Doele, Doeleplein. Dinsdag 6 Juni van 8 uur af en voort? iederen dag tot Maandag 11 Juni telken? van 2 tot 5 en van 7 tot 10 uur tentoon, stelling reproducties van werken van Toorop, Gebouw Kath Leeszaal. Maandag 25 Juni Concert, te geven door de Kon. Militair? kapel te 's Gravenhage, in de Orpheusschulp. 23 Juni: Groote Schouwburg. De tante van Charley (Ver. Haagsch Tooneel) 8.15 uur. 24 Juni: Groote Schouwburg, De tante van Charly (Ver. Haagsch Tooneel) 8.15 uur. 26 Juni: Groote Schouwburg, Do tant? van Charley (Ver. Haagsch Tooneel) 8.15 uurjj] Diergaarde, avondconcert Itott. Philh. Gen. Dagelijks: Circusschouwburg. Mooi? Marietje (Spree gezelschap); 8.15 uur (voor; volwassenen.) Tentoonstellingen: NenJjtOj Stationssingel (10 v.m.12 n.m.) H. A. V. BANK. Uitbreiding Belangensfeer. Naar wij vernemen besloot de Centrale Le, vensverzekeringsbank te Rotterdam liaar por tefeuille levensverzekering over te dragen aan de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank (Havbank) alhier. De Verzekeringskamer heeft tegen de bovenbedoelde overeenkomst aan» vankeltjk geen bezwaar. Zij stelt de verzeker, den in de gelegenheid vóór 7 Juli 1928 bij haar, schriftelijk bezwaren tegen de overeenkomst in te brengen. Na verloop van dien datum zal zij haar definitieve beslissing geven. Woensdagmiddag van 3 tot 6 uur zal voor, een 1000-tal kinderen de gelegenheid worden opengesteld om zich te voorzien van een kaart voor deelname aan de tentoonstelling, Deze kaarten worden kosteloos verstrekt aan kinderen van 6 tot 14 jaar, op vertoon dezet kaart zal dan een plantje te verkrijgen zijn. De aanmelding moet geschieden op boven gemeld tijdstip aan magazijn „Rosa", Hoog straat 108110. De temperatuur van het water beraagt hedeq 66 graden. Sana* Lel Vooral op den naam Sanaplrlo daar dete tabletten Wettig bcKbcrmd lijn legen namaak en verval.chlno Ph|. 25, 40 co "li p|, Reel. 2204S 13 Wat sta ik op een bescheiden plaatsje! enzoo. voorts. Na de voorstelling nog een klein filmpje van de leerlingen. Heel aardig kwam daarbij uit, hoe verschillend de toekomstige sterren spelen, daar dezelfde scène werd gedraaid, ter wijl er telkens andere leerlingen in optraden. Het was over eiven, 't werd tijd. Ds artisten en leerlingen vertrokken mevrouw Solser ver dween in haar kantoorkamer en de journalisten gingen naar huis, want zij moesten er nog een artikeltje schrijven voor de krant! J. A. v. S.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1