m f Zaterdag 2ö jun* j ZELF-OVERSCHATTING t ROODE TERREUR DIRECTEURENDAG DERDE ORDE DR- SCHAEPMAN-FONDS Op zijn zeer zakelijke wijze heeft het Ka ïnerlid. Kuiper de aandacht gevestigd op de uitsluitingszucht der socialisten, die er we derom in geslaagd zijn te Genève den Katho lieken arbeiders-afgevaardigde Serrarens te weren van een plaats waar hij thuis be hoorde. De heer Jan Oudegeest, die de laatste moest zijn om in deze kwestie te spreken, is nu in zijn penhouder geklommen en beschrijft „Volk" en „Voorwaarts" met een groot artikel, waarin hij tracht de houding zijner partij-genooten schoon te wasschen. Zijn heele rcdenritie komt eigenlijk hiel op neer, dat Serrarens de man niet is voor die plaats (maar daarover heeft meneer Oudegeest heelemaal niet te oordeèletij en dat hij er eigenlijk heelemaal niet noodig is en dat er ook geen Katholieke arbeiders beweging noodig is (dat is toch maar èèn verradershende en een sta-in-den-weg,) w ant, dat de socialisten alles best, allèèn af kun nen. Het schijnt dat. deze bulkende eigenwaan geen persoonlijke eigenschap is van den voorzitter der frlederlandsche S. D. A. 1' Ook zijn partijgenooten in andere landen lijden in hevige mate aan dezelfde ziekte. De Geneefsche correspondent van de „Croix" vertelde nog dezer dagen, hoe bij een metselaarsstaking in de Volkenbonds- stad, patroons- en arbeiders-afgevaardigden naar de regeering gingen om bemiddelend optreden te vragen. Natuurlijk gingen ook de Katholieken, die nota bene de meeste af gevaardigden in de Kamer hebben, naar de regeering. De socialisten vonden dat blijk baar zóó brutaal, dat zij zich terugtrokken'. Toen hebben de Katholieken de zaak alleen opgeknapt. De heer Oudegeest stelt zijn geloofsgenoo- ten voor als een soort onverbeterlijke wezens, wiea volmaakt werk voor de arbeiders een voudig niet te overtreffen is. Hij vergeet ech ter te vermelden, hoe de heeren tyrannisee- rend optreden; hij vergeet, hoe zij het mo nopolie voor zich opeischen en, waar zij maar kunnen, het, vast leggen in wet of contract; hij vergeet daarbij, hoe zijn knappe kerels, zooals nu weer in Antwerpen is gebleken, hun volgelingen nooit in handen hebben en bij beroeringen zich eenvoudig laten leiden in plaats dat zij leiding geven; hij vergeet ook. dat overal, waar zijn vakbeweging het monopolie heeft, de toestand voor de arbei ders slechter is dan dèAr, waar meer vak- vercenigingen bestaan. Deze heer vergeet &lles; hij heeft er geen erg in hoe de hoogmoed als een spijker is, die de nauwkeurige werking van zijn ge dachten belemmert Te Weenen was zekere Otto Hammer schmied op 14 April 1.1. uit zijn betrekking bij de firma Kapsch Zonen ontslagen op aan dringen van 172 arbeiders, die verklaarden niet. te willen werken met een niet-georgani- seerdc. Hammerschmied diende een eisch tot scha deloosstelling tegen deze arbeiders in. Do verdediger van een der arbeiders ver klaarde, dat in Oostenrijk de weigering van georganiseerde arbeiders om met ongeorga niseerden te werken algemeen gewoon is. De verdediger van don aanklager echter protesteerde daartegen en meende dat de ar beiderskamer, zou zij zich hierbij neerleggen, eenvoudig niets anders deed dan bevestigen, dat in Oostenrijk het misbruik heerscht, dat op rle arbeiders een waar partij-schrikbe wind wordt uitgeoefend en dat degene, die zich daarbij niet neerlegt, de laan uitvliegt. Betriehsrat YVittek vertelde, dat sinds 1919 het contract gold waarbij alleen georgani seer! tèn mochten arbeiden; hij voegde er bij, dat onderscheiden moest worden tussclien arbeiders- en politieke organisaties. jammer genoeg voor dezen meneer, zei dr. Seitz, de socialistische burgemeester van Weenen juist Maandag 1.1. op het jaarlijk- sche congres der roode vakvereenigingen: „Er wordt den laatsten tijd zeer dikwijls in de vakvereenigingen de raad gegeven, dat zij zich buiten alle politiek moeten houden en zich met eigen zaken moeten bemoeien. Deze meening is wereld-vreemd, ja dwaas. Het is een onzinnig idee vakvereenigingen als nvet- póliticke instellingen te beschouwen. Als er geen socialistische partij bestond, dan moes ten de vakorganisaties haar scheppen". Dat spreekt elkaar dus wel een beetje tegen! Dooi zijn chef werd Hammerschmied nog beschreven als uitstekend arbeider, alleen op aandringen der andere arbeiders kreeg hij ontslag, daar deze met staking dreigden. „Er zijn niet-socialisten in het bedrijf", ver klaarde zekere Otto Nemeth, „zij worden niet lastig gevallen als zij gp<v\ganiseerd zijn. Mijn zuster en ik hebben een keer last ge had, doch wij hebben do verdenking tot een andere richtingpartij te behooren, weerlegd". Moet men nog vragen of er door de Oos- tenrijksche roode broeders dwang wordt uitgeoefend? INTERNATIONALE POLITIE- BIJ EENKOMST Zooals we melden, werd enkfle maanden geleden te Aken een bijeenkomst gehouden van poiitie-autoriteiteu uit de Duitsche, Belgische en Nederlandsche grensstreek. De tweede in ternationale politiebijeenkomst is nu bepaald op 30 Juni en zal gehouden wordea te Maas tricht. IN HET KLOOSTER TE N. NIEDORP. Donderdag werd te N. Niedorp in het klooster der P. P. Minderbroeders een congres gehouden van directeuren der Derde Orde van Sint Fran- ciscus. Nagenoeg alle betrokken directeuren waren opgekomen, wat de voorzitter, Pater Petrus Nielen O.F.M., commissaris der Derde Orde, in zijn welkomstwoord met voldoening constateerde. Van den hoogeerw. heer Mgr. H. J. M. Tas- kin, Vicaris Kapitulaar, was het volgende aan moedigend schrijven binnengekomen: Zeereerw. Pater. Met groot genoegen namen Wij kennis van UW schrijven, dat op Donderdag, 21 Juni, te N. Niedorp een congres zal worden gehou den van directeuren der Derde Orde en van belangstellende priesters. Dit congres .wensohen Wij het beste succes toe en vertrouwen, dat de geest van onzen overleden Bisschop, die zulk een vurig voor stander was van de Derde Orde, de vergade ring zal bezielen en dat hij, laten wij hopen, vanuit den hemel met vreugde op de vergader den fnoge nederzïen niet alleen, maar ook een machtige voorspreker moge zijn voor den bloei van de Derde Orde in het Bisdom Haarlem, hetgeen ook wij U van harte toe- wenschen. Met alle hoogachting inmiddels Uw dienaar in O. H. (w.g.) H. J. M. Taskin, Vicaris Kapitulaar. Nadat deze brief, met applaus begroeit, was beantwoord door een telegram van dank en hul diging, gaf de voorzitter het woord aan pater Methodius Mulder O.F.M., visitator der Derde Orde, die een mooi verslag uitbracht over het betrokken district. Als bewijs van inwen- digen bloei memoreerde hij vooral de zeer groote deelneming aan de speciale Derde Orde-retrai tes in het retraitehuis te Bergen. Dan hield Pater Dr. Fidentius v. d. Borne O-F.M. zijn inleiding over: „Derde Orde en H. Eucharistie", De degelijke lezing werd met de grootste aandacht gevolgd en zal, mede ten gevolge van de vruchtbare bespreking, het Eucharistisch leven onder de tertiarissen ten zeerste bevorderen. De Zeereerw. heer J. C. Vijverberg, pastoor te Onderdijk, gaf een causerie over „Derde Orde en huisverzorging". Tenslotte hadden nog besprekingen plaats over een degelijke ascetische opleiding der ter tiarissen, uitgave van een „Handboekje voor directeuren, Derde Orde-tijdschriften enz. Het voorstel van het Centraal Bureau der Derde Orde om oen gewestelijk congres van tertiarissen te organiseeren in dit district werd aangenomen. Na een geanimeerde rondvraag sloot de voor zitter met een dankwoord de vergadering. KERKCONSECRATIE. De nieuwe kerk te Oost-Maarland (gem. Eysden) zal Maandag 2 Juli door Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roermond worden geconsacreerd. Den avond te voren zal de bis schop feestelijk worden ontvangen. MISSIE-AVOND OP DE I. T. A. Naar wij vernemen, zal op Zondag 8 Juli a.s., 's avonds ten 8 ure te Arnhem in het Theater op de I. T. A.-terreinen een Indische Missie avond gehouden worden onder leiding van Prof. Dr. Jac. van Ginneken, Rector-Maguificus der Keizer Karei Universiteit te Nijmegen. Sprekers zijn: mr. dr. D. Kooien, lid van den Raad van State; P. Verlieggen, Missionaris in do West; C. Wessels, Docent aan het Canisius- College. Het doel van dezen wetenschappelijker avond is: op de I. T. A„ waar uit alles een univer- seele, ruime geest spreekt, ook eene beknopte uiteenzetting te geven der Missie-gedachte in het algemaen en hare uiting in West- en Oost-Indië. Verschillende autoriteiten zullen hiertoe wor den uitgeuoodigd. LIT DE MISSIE TERUG De zeereerw. Pater Th. v. Oyen vaa de Fransche provincie der Lazaristeu, is na een verblijf van 10 jaar in de Missie van China in de ouderlijke woning te 's Gravenhage teruggekeerd. Pater v. Oyen was werkzaam te Halman in de missieprefectuitr van den Chineeschen Bisschop Mgr. Hou. De Zeereerw. Pater Vekemans, die bijna der tig jaren in de Missie in Afrika werkzaam is, zal de volgende maand tot herstel van ge zondheid naar ons land terugkeeren. De Rijkskieskring Leeuwarden neemt de leiding met bijna 1.25 per Katholieken kiezer De eerste maal, dat het Comité van Actie voor het Dr, Schaepmanfonds de stilte ver breekt met een onthulling der tot heden be reikte resultaten, is wel een uiterst gelukkige gelegenheid. Geen gevaar, dat een gedeeltelijk resultaat een onjuisten of teleurstellenden Indruk zou vestigen, nu het Rijkskieskringcomitë-Leeu- warden ons bericht, dat het zijn wakkere actie in Friesland bekroond ziet mfot een totaal opbrengst van 14.240. Als maatstaf voor de landelijke opbrengst der béfaamde 7 ton houdt het Comité vast aan één gulden per stem, in 1925 uitgebracht' op de Katholieke lijst. Friesland telde toen 11.329 Katholieken" kiezers. Worden van de bovengemelde totaal-op brengst 200.onkosten aan geleverd propa gandamateriaal afgetrokken, dan neemt de Rijkskieskring Leeijwarden de leiding met bijna 1.25 pet Katholieken Kiezer, d.i, 14.040.nette opbrengst. Neemt men het aantal Katholieken als maatstaf, dan brengt Friesland hét met dit bedrag tot 52 ets. per Katholiek.. De eerste uitslag laat-thans voor remmende vrees noch wankelmoedigen twijfel meer plaats. Dat de actie voor heit Dr. Schaepmanfouds •niet overmoedig is, heeft Friesland bewezen. Katholiek Nederland onderschatte zich zelf niet en bevestigde de reeds hoopvolle gegevens. Wij publiceeren slechts eindcijfers. Friesland heeft de leiding. Wie bezet dé tweede plaats? N "TONALE LANDSTORMDAG 1928 De lijst van sprekers De navolgende sprekers hebben zich bereid verklaard, op den Natlonalen Landstormdag op 27 September a.s. een rede te houden: de heeren H. Colijn, oud-minister van Finan ciën, eere-voorzitter der Nationale Landstorm commissie: mr. D. Fock, oud-gouvernieur- generaal van Nederlp-udsch Oost-Indië; dr. J. Th. de Visser, oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; mr. dr. L. N, Deckers, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en mr. P. Droogleever For- tuyn, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. De openingsrede zal worden uitgesproken door den heer L. F. Duymaer van Twist, voorzitter der Nationale Landstormcommissie. „ONZE VLOOT.? Jaarvergadering te Arnhem. Gisterenmorgen had in het Theatergebouw der Indische Tentoonstelling te Arnhem de jaarvergadering plaats van „Onze Vloot". De heer H. F. v. èemmelen algemeen voor zitter, opende de ljttcenkomst met zijn spijt te uiten over de aanneming van het wetsontwerp waardoor het departement van Marine tot de geschiedenis zal gaan behooren. Spr. gaf de verzekering dat het bestuur zeer paraat zal zijn en nauwlettend toeziet om tijdig cp de bres te staan als er maatregelen worden genomen die gevaarlijk zijn voor de marine. Spr uitte den wens.ch dat „Marine" slechts voor korten tijd opgedoekt zou zijn en dat men spoedig zou inzien, dat een apart Ministe rie noodig is voor de paraatheid der vlóot. Het ledental is stijgende en bedraagt thans 150; 2 afdeelingen werden opgeheven, een nieu we (Semarang) werd. opgericht. In Indië werd herleefde belangstelling voor de vereeniging ge constateerd; er wordt thans een centraal afdee- lingsbestuur opgericht. Als bestuursleden werden herkozen kolonel A. L. Boelen, E: baron v. Heerdt tot Eversberg,. en C. v. d. Voort van Zijp. In de vacatures ont staan door het bedanken van de leden. prof. Blok en Evers wérden gekozen het Eerste Ka merlid de beer Blomjous en de heer Zuidérhoff, voorzitter van „Oost en West". Tot lid van den algetneeüen raad werd benoemd prof. dr. P. J. Blok. AIS plaats voor de volgende jaarvergadering werd aangewezen Rotterdam; aan deze verga dering zal een huldiging aan de nagedachtenis vau Piet Hein verbonden worden. MR. E. B. ENTHOVEN f Gisteren 'is te Hilversum na eèn vrij lang. durige ongesteldheid overleden mr. F. B. Ent hoven, rechter: in de Re'clïtbaulc te A'dam.: B.\sCsiastk oxTVA.xasr ..der jiresjf ..tl.ï'E rrk.vl.. tocht worden de Oceaan-vliegers door de stad gereden. Een kijkje op de opgetogen menigte. DE n-UClOTSTE 'SLUIZEN VAX EUROPA IXU-EXS'JJD. !u tegenwoordigheid vn it. -- president werden dezer dagen te Andëtten hij Hannover de grootste sluizen van Europa inge wijd. De Rijksprésident, alsook''Nöskë, Minister.:.Koc-h en «(e. Staatssecretaris Mei3sner lie- fen ■zich aan dé liand- vaii ëen model den bouw van de sluis verklaren. DE „CORRUPTIE" TE ONSTWEDDE. Een directeur van G- W. veroordeeld De rechtbank te Winschoten heeft gisteren G. v. D., directeur-uitvoerder van betonwerken, In verband met de „corruptie" te Onstvvedde, ver oordeeld tot vier maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf. DE MOORD NABIJ KERKRADE. Hooger beroep tegen een vonnis Do Gbers'taatsamvalt te Aken, die vorige week Donderdag de doodstraf eischte tegen N. en vrouw L., beiden uit Kerkrade, resp. beschul digd van moord en medeplichtigheid van moord op L„ heeft tegen het vonnis van het Schwur- gericht, waarbij vrouw L. tot 10 jaren tucht huisstraf werd veroordeeld, hooger beroep aan- geteekeud. DE VERDUISTERING BIJ DE H. T. M. Hooger beroep op de vonnissen De drie gebroeders R., die door de Haagsclie Rechtbank, wegens heling, in verband met de in September van het vorige jaar door den kan toorbediende bij de H. T. M. G. gepleegde ver duistering van 15.000, zijn veroordeeld tot ge vangenisstraffen van 1 tot 3 jaar. liebben van die vonnissen hooger beroep aangeteekend. Het O. M. heeft appèl aangeteekend tegen het vrijsprekende vonnis der Rechtbank, ten aan zien van den koopman S. v. d. E., eveneens be schuldigd van heling. DRINKWATERPUT VERGIFTIG D Wat buurvrouwen elkaar aandoen C. G. te Susteren die het water van een drinkwaterput, waarvan ook haar buurvrouw gebruik maakte, had vergiftigd is door de Maastrichtsche rechtbank veroordeeld tot ééu jaar gevangenisstraf. De eisch was twee jaren. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een auto aangereden. Op den ónbewaakten overweg onder Ouden bosch, op den weg via Zegge naar Roosendaal, is Donderdag 'n melkauto van den voerman C. Tak, uit Zegge, door een passeerenden trein aangereden. De auto werd slechts licht be schadigd en de chauffeur, een knecht van voer man Tak, kwam gelukkig met den schrik vrij. INBRAAK IN EEN GOEDERENLOODS. Vingerafdrukken wjjzen den weg. Eenige wéken geleden werd te Lelden inge broken in de goederenloods, van de spoorwegen. Uit een koffer, die is opengebroken, is toen éen kóralëii. ihalssnbër ontvreemd'. De 'politie Vond op .den koffer vingerafdrukken. Welke niet in haar verzameling voorkwamen. Uit Amster dam is thans bericht gekomen, dat zij dezelfde vinger afdrukken bezit,- die blijken afkomstig te zijn van den 2S-jarigen Duitseher. A. J. H., die reeds in het Huis' van Bewaring in den Haag is opgesloten, wegens een Inbraak te Delft. VROUW IN BRAND GERAAKT. Op straat door politie geholpen Gisterenmorgen half 11, is de 34-jarige mevr. F. in haar woning aan den Kruisweg te Haar lem bij het koken van was in brand geraakt. Zij rende de straat op, waar een passeerende rechercheur en agent van politie de vlammen doofden, door haar in jassen te wikkelen. De eerste hulp werd lïaar verleend in een nabijzijn- de woning door den lieer J. H. W. Scliolte, Commandant van de Rotterdamsclie brandweer en lid van de R. K. E. H, B. O. aldaar, die juist te Haarlem met den trein arriveerde. Nadat zij. door een' dokter verdèr verzorgd was, werd ze in hoogst ernstigen toestand naar het diaconessenhuis overgebracht. CONSULAATWEZEN. Den vice-consul te Kaap Haïti is om gezond heidsredenen een verlof naar Europa verleend zonder vaststelling van den duur zijner af wezigheid. VOORBEREIDEND HOOGER, MIDDELBAAR ONDERWIJS' EN SCHOOLGELDBEPALINGEN. Een adres van het gemeentebestuur van Utrecht. Naar aanleiding van het bij de Tweede Ka mer aanhangige wetsontwerp tot regeling vaa het voorbereidend hooger en algemeen vor. mond middelbaar onderwijs heeft het gemeen tebestuur van Utrecht een adres gezonden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Er wordt in dit adres op ge wezen, dat dit ontwerp voor .de gemeenten belangrijke fiuancieele gevolgen zal hebben. Zoo zal voor Utrecht de nieuw in te voeren subsidieregeling een verlies aan subsidie van 55.000 medebrengen, wat een gevolg is deels van het niet meer toekennen van een subsidie van ongeveer 50 pet. van de netto-kosten van het gymnasium, deels van de verlaging der rijksbijdrage in de kosten voor de dagschool voor haudel en administratie. Het ontgaat adressant te eenen male, waarom de gronden, waarop het in 1922 werd billijk gevonden de toen bestaande wijze van berekening van het subsidie voor de aanwezige gymnasia bij wij ze van overgang te handhaven, thans niet meer van kracht zouden zijn. Het gemeentebestuur van Utrecht dringt erop aan, dat indien zijn vermoeden juist is, 'n overleg alsnog plaats hebben, opdat daar van het gevolg zal zijn dat de ontwerpen ten gunste van de genaeemte-finauciën worden ge, wijzigd. ZUILEN IN MOEILIJKHEDEN Autoriteiten in conferentie Naar wij vernemen heeft te Utrecht, onder voorzitterschap van Z. Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en in tegenwoordigheid van den Commissaris der Koningin en een commissie uit Gedeputeerde Staten van Utrecht, een bespreking plaats gehad met de gemeentebesturen van Utrecht en Zuilen over de grenswijziging tusscheu beide gemeenten en de daaraan voor beiden verbonden moeilijkheden. Getracht wordt een middel te vinden, om de bezwaren van Utrecht te ondervangen, waaromtrent in dezen stand van zaken, geen nadere mede-deelingen kunnen worden gedaan. DE REGELING VAN DE TULPEN- KWEEKERIJ.. Plannen die verontwaardiging opwekken De bloemboüeuvereeniging West-Friesland heeft een motie aangenomen, waarin veront waardiging wordt uitgesproken over de bij de vereeniging „De Tulp" aanhangige plannen in zake een teeltregeling, die onvermijdelijk zullen leiden tot groote schade voor het bloembollen- vak, en de telers zullen brengen op wegen, waarop zij zich niet behooren te begeven. UIT DE METAALINDUSTRIE. Gemeenschappelijke besprekingen Inzake het conflict bij de firma P. M Duyvis, N.V. Machinefabriek te Koog aau dé Zaan, heb ben, naar de „Volkskr. meldt, besprekingen plaats gehad tussclien den rijksbemidd-elaar eii de hoofdbestuurders der drie betrokken Metaal bewerkers bonden. Hierna onderhield de rijksbemidd-elaar zich met de firma. Een en ander liad tot gevolg dat Dinsdag a.s, een gemeenschappelijke bespreking tusscheu partijen zal plaats vinden onder leiding van den rijksbemiddelaar, waarbij ook een verte genwoordiger van den Metaalbond zal aanwe zig zijn. ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNST. Een drankje van petroleum en levertraan Voor de Bredasehe rechtbank werd tegen deu bekenden H. E. te Oegstgeest wegens onbe voegd uitoefenen der geneeskunst hij had een ernstigen patient een drankje verschaft, dat vrijwel geheel uit petroleum en levertraan bleek te bestaan twee maanden hechtenis geëischt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5