DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 1 51ste Jaargang Maandag 25 Juni 1928 No. 15155 Dit nammer bestaat uit vier bladen STADSNIEUWS HINDERWET DE WERKVERSCHAFFING TE EENERVELD ADRES AAN DEN RAAD De nieuwe tcrrcinaccomodatic van II.-D.V-S. ST. aloysius-patronaat REISBUREAU „CAB" R. K. S- V. EXCELSIOR HONDENSPORT Altijd werken AGENDA KUNST-AGENDA TE ROTTERDAM BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn GEVONDEN VOORWERPEN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085. ABONNEMENTEN: pei 3 maanden 3.25, per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco nel ih)h' 3 75 pui kwartaal Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en girodienst 81440. ADVERTENTIEN 1—5 regels 1.55 Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. per regel. Kleine advertenties 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden, Kabouter-advertenties 5 regels ƒ0.50, 10 regels ƒ0.75, 15 regels 1.Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallen verzekering 500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; f 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd hij de Nieuwe HAV Bank, Lange Haven no. 103, Schiedam. Bij af krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officicclo af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur Burgemeester en Wethouders van Schie dam hebben bij hun besluit van den 21 Juni 1928 vergunning verleend aan A. Sneep, tot oprichting van een fabriek tot vervaardiging van onderdeelen van verwarmingsinstallaties en van ijzeren kassen in 't pand Bakkersstraat no. 13, kadaster Sectie L. no. 197, met 3 elec- tromotoren van resp. 5, 2 en }4 k.g., drijvende 2 buigbanken, een slijp-, boor- en zaagmachine en een ventilator. Schiedam, 25 Juni 1928. Een groep stakers vertrokken VanmoTgeu is een groep van 29 personen naar de werkverschaffing te Eenervtk! ver- ilokken Hieronder bevonden zich de tien mensehfin, van de „oude" ploeg, die, toen de staking uit brak, zijn achtergebleven. Van de 6 die waren aangewezen om voor de eerste maal te ver trekken bleef er 1 om onbekende reden achter. Van de 15 stakers die weer terug zouden gaan, bleef er 1 wegens familie-omstandighe den Ihuis, terwijl een tweede verstek liet gaan, zonder opgave van redenen. Bovendien behoorde tot de groep een per soon, die op 11 Juni 1.1. was achtergebleven wegens ongesteldheid van zijn vrouw. Boor 37 bewoners van de Damlaan, onder welke zich enkele leden en donateurs van H~ D. V. S. bevinden, is het volgende adres aan den gemeenteraad gezonden: Geven eerbiedig te kennen, ondergeteeken- den allen bewoners van de Damlaan: dat naar zij uit de dagbladen vernamen de Schiedamsche Cricket en Voetbalclub „Her mes D. V. S.", huurdrv van het öeroeentelijk Sportterrein op den hoek van de Damlaan en Noordvestsingel, het voornemen heeft op dit terrein aan do zijde van de Damlaan eene groo. te, op eene verhooging geplaatste tribune te bouwen, ter lengte van p.l.m. 60 M., dat zij daartegen ernstig bezwaar hebben, waar hierdoor het aanzicht van de Damlaan hopeloos zal worden bedorven; dat toch aan de Damlaan zal komen een uit den aard ded zaak leelijlie houten wand, ter lengte van CO M., dal verder naar zij vernamen deze tribune gebouwd zal worden boven de zich ter plaatse bevindende sloot, waardoor het schoonhouden dier sloot zeer bemoeilijkt zal worden, wat toch voor het stankvrij houden eene eerste vereiscli- te is; dat zij zich afvragen of dit alles wel noo. dig is, waar toch zeer goed de gedachte tri bune kan worden gebouwd aan de zijde van de Noordvostlaan of aan een der korte zijden van het terrein, terwijl de Damlaanzijde even als voorheen voor het plaatsen van do lage tribune kan worden benut; dat het geenszins in hun bedoeling ligt Her. mes-D V. S. te bemoeilijken haar terrein tot een, 'n 1 klas vereeniging waardige inrichting te maken, mar dat zij toch meenen te mogen verwachten, dat niet door de bestaande plannen de Damlaan het aanzien verkrijgt van een straat in een achterbuurt. Reden waarom zij zich met vertrouwen wenden tot Uwen Raad met het dringend verzoek, als verhuurder van het terrein, de bouw van de tribune ter plaatse waar dit in de bedoeling ligt, tè beletten en niet ter wille van de betrekkelijk geringe huur, die het terrein oplevert de belangen van ondergetee. kenden op te offeren, door toe te laten dat het aanzien van de Damlaan hopeloos wordt bedorven en door de met redenen te verwach ten vervuiling der Damlaansloot de Volksge zondheid wordt in gevaar gebracht. ,,'t Welk doende enz. enz. te Schiedam, den 22sten Juni 192S. ijC Een ongeveer gelijkluidend schrijven zal door dezelfde bewoners, naar wij vernemen, fok aan B. eu W. worden gezonden. DE WEEFKAMER VAN DE WERKINRICHTING VOOR GEESTELIJK MISDEELDEN TE VLAARDINGEN, dezer dagen door den burgemeester aldaar geopend. Het St. Aloysius-patronaat van de Franke- landsche parochie heeft gisteren feestelijk zijn jaarfeest herdacht. Nadat tijdens de H. Mis van half 8 de leden tot de H. Tafel waren genaderd, had in het patronaatsgebouw een gezamenlijk ontbijt plaats. Vriendelijke dames-zelatricen hadden de tafels keurig gearrangeerd terwijl de nieuwe radio er niet weinig toe bijdroeg om de prettige stem ming die toch al onder de jongens heerschte, nog te verhoogen. *>ïet spel werd de tijd hierna verder aangenaam doorgebracht. Des avonds konden de patronaatsleden, met den geestelijk-adviseur, kapelaan Wie- mers in hun midden, zich naar hartelust ver maken. o.a. met touwtrekken, zakloopen. Traetaties en mooie prijzen voor de winnaars waren de beloouing na een ka.Jen strijd. Hoewel het St. Aloysiuspatronaat reeds voldoende heleend is, lijkt het ons toch dienstig nogmaals de aandacht op dit mooie jeugdwerk te vestigen, daar nog niet alle ouders het nut 'lat het patronaat voor hun kinderen heeft, inzien. Om liefhebbers te werven voor gezelsehaps- relzen per auto naar België, posteerdle gisteravond een luxe toer-wagen van het reisbureau „Cab" nabij de Koemarktbrug. In de Zondagavonddrukte had de donker blauw gelakte auto begrijpelijkerwijze veel bekijks. CRICKET EXCELSIOR 3—HERMES-D.Y.S. 4 Gewonnen door IL-D.V.S- met 77 runs en 1 wicket Excelsior le innings 38 (A. van Geloven *16, A. v. Slobbe 12). Bowling-cijfers: J. Visser 7 voor 7, K. Oosterbof 2 voor 2S, J. v. d. Kort 1 voor 0. Hermes-D.V.S. le innings SO (F. Evers 18, J. Sart 11, J. Visser 27). Bowling-cijfers; J. Oosterholt 4 voor 29, A. van Geloven 2 voor 22, P. Meyer 2 voor 18). Excelsior 2e innings 89 (A. van Geloven 25, G. Kleinekoort 15). Bowlingcijfers J. v. d. Kort 3 voor 11, A. Bart 1 voor 37, J. Visser 2 voor 7, F. Evers 1 voor 10, H. Beyer 1 voor 11, K. Oosterhof 2 voor 2. Hermes-D.V.S. 124 (F. Evers 37, A. Bart 15, J. Bart 11, J. Visser, did not bat). Bowlingcijfers: J. Oosterholt 3 voor 29, P. Meyer 4 voor 44, A. van Slobbe 0 voor 5, J. Marrevee 0 voor 19, A. van Geloven 1 ■voor 5. II. C. C- 4—EXCELSIOR 1 Gewonnen door H C.C. met 47 runs op do le innings Excelsior wint den toss en H.G.C. bat eerst. Hun totaal wordt 85, dank zij missen van vele vangen. W. Schill was 30 top scorer. De bowlingcijfers. waren: Wuisman 7, 43; v. Haspen 3, 27. Excelsior heeft met batten weinig fortuin. 2 spelers gaan run-out; do overige worden allen gevangen, uitge zonderd L. v. d. Toorn, die gebowled wordt. Topscorer waa hier W. v. Baaren met 8. K. Hagendoorn had de beste bow lingcijfers, namelijk 4, 16. Excelsior stuurt H.C.C. weer naar de mat en de Hagenaars scoren 122 waarvan F. Marang 34. Wuisman bowlde 4, 40; v. Hooyen 1, 28 en J. v. Eetten 1, 13. Excelsior moet nu om te winnen 173 runs maken, waarvoor zij 1 y2 uur heeft. De Schiedammers leggen er geducht het hout op en de score stijgt verbazend snel. De Hagenaars probeeren alles doch hebben bitter weinig succes. Van 2 voor 12 wordt het 2 voor 96 waarop A. Janse gevangen wordt. H- had een nuttige 55 gescoord, w.o. 3 fraaie zessen en 6 vieren. Met den stand 7, 125 is jammerlijk de tijd verstreken zoo dat de overwinning den Schiedammers ont gaat. W. v. Baaren kwam met 24 in de dubbele cijfers, E. Leenderts bleef met 13 not-out. HERMES-D. Y. S. II—S.C.H.C. Door de Schiedammers gewonnen met 41 runs De gasten trekken heit eerst naar de wickets en spelen va/naf den aanvang vrij voorzichtig. C. Tuyl heeft al spoedig succes wanneer hij de palen van Laboudhére laat ddikelen voor 7 runs. Het bowlen is zuiver en wanneer J. das Tomibe zich een wilde .slag veroorlooft op W. Brounts is het ook met hem gedaan (23) F. Kramer wordt hierna door een goeden vang van v. Bochove ingerekend (23) De 'ingekomen Wiaribuiftory begint mot (2 harde vieren en \echijnt heel wat van plan te zijn. W. Brouts cleaud hem eelhter wanneer hij 20 runs achter z'n naam heeft. Van ue leai. komt alleen jhr. Asch v. Wijck nog in de dubbele cijfers met 14. Extra's 16. Totaal 121. W. v. d. Schouw 52S. G. Tuyl 1—16. W. Brounts 437. Bij de Schiedammers wil het aanvankelijk minder goed vlotten. Het openingshat van Bochove scoort een verdienstelijke 23 runs. doch dan volgt een heele s«rie lage totalen, zoodat reeds 6 wickets down zijn voor 56 runs. J. Tuyl wondt op 50 door Labouckére gevan gen voor 21 en 6 runs. Later kan ook Hovingh verdwijnen voor O. Met J. den Hoed en W. Brounts gaat het daarna heter. De runs ko men snel en vrij spoedig gaat de 100 op. Voor een verdienstelijke 15 runs wordt W. Brounts op 107 gevangen. Huyswaard maakt het niet lang (1.) Met C. Tuyl samen op de mat pas seert den Hoed dan het totaal der gasten. Op 148 Wordt den Hoed gecleaud voor een harde 61. Op 162 valt het laatste wicket, dat van C. Tuyl, met een harde 30. Extra's 7. Totaal 162. Jhr. Asch v. Wijck 682. Warburton 273. v. Weel 10. De S. C. H. C. gaat daarna nogmaals batten en scoort 141 voor het verlies van 4 wickets. Warburton 46. J. des Tombe 23. Kramer 46 not out. Jhr. Asch v. Wijck 16, W. v. d. Schouw 2—22, E. Hod.ee 2—10. TE WERVE—H-D.Y.S COMBINATIE Door Te Werve gewonnen met 13 runs Gisteren speelde een H. D. V. S.-combinatie in Rijswijk tegen Te Werve. De Schiedam mers scoorden 105 runs, waarvan G. Nolet 36, J. Engering 24, v. Gent bleef met 15 not out. Van de howlers had P. Scheffers, die met Te Werve meespeelde het xneestis succes 429, v. Milligen 352, Eijken 118. T Werve wieet dit totaal te p aas eer en voor het verlies van slechts 3 wickets. Op 118 wordt gestopt. Evans 20, Eijken 65, v. Milligen 14, P. Scheffers not out. J. Engering 0—50. G. Nolet 1—29. Dr. J. Vuyisteke 313. De wedstrijden in het jtiniorentournooi zijn voor de Schiedammers succesvol ver- loopen. Beide elftallen wonnen in de demi finale zoodat zij nu in den eindstrijd komen. Excelsior a won met 71 van het veel zwakkere St. Lodewijk a en komt Zaterdag 7 Juli in den eindstrijd tegen Aeolus a. Excelsior b won na hard zwoegen in een uitstekend gespeelden wedstrijd ver diend met 20 van Aeolus b en komt a.s. Zaterdag in den eindstrijd tegen Aetivitas a. Een combinatie van spelers der lagere elftallen verloor met 40 van Aeolus; deze wedstrijd had gisteren op Dulvestein plaats. Op de 17e Internationale Hondententoou- stelling der K. C. R. gisteren in het Doele-complex te Rotterdam gehouden, be haalde de Duitsche herder „Ciino vom Sta- vrinsee" van den heer I. H. Versluys alhier, den Isten prijs in de open klasse; het praedi- eaat uitmuntend, 4 speciale prijzen en de eereprijs als best© herdershond der ten toonstelling. „BET NAAR DE OLYMPIADE" Is de film geslaagd? DE. ARTISTEN Met de klucht, „Bet naar de Olympiade", is, gelijk wij reeds meldden, de eerste in de Schiedamsche Studio vervaardigde Jordaan- film gereed gekomen en de eerste vraag die nu bij ons opkomt, luidt natuurlijk; En, is ze g eslaagd Een zeer eenvoudige vraag, die echter in sommige omstandigheden heel précair kan wor den voor iemand die zich als principe heeft ge steld om van een opkomende industrie niet al te veel slechts te vertellen. Voor een 'blad als ■het onze, dat een plaatselijk karakter draagt, bestaat in zekeren zin die verplichting ook eu als zoodanig moeten we dan mevrouw Solser gelijk geven, als ze tot de artisten zegt: over jullie werk ben ik hee.1 tevreden! Maar alle plaatselijk chauvinisme daargela ten, blijft nog altijd veel waardeering over voor het gegeven spel. Juist dat spel, dat echt en natuurlijk is, draagt voor een groot deel bij tot het welslagen van deze 1750 meter lange film, die waardig is om in de groote rij van haar voorgangsters een eervolle plaats in te nemen. Adriënne Solser en Alex de Meester speelden het is eigenlijk al lang hekend de hoofd rollen en zij werden gesecondeerd door een troep bekende variété—artisten, die doorgaans een goede creatie gaven van hun type, daar door een succes van de film mogelijk makend. We zien dan: M. Monikendam, Rinus de Wilde en Gerrit Haak, als de uit .Tordaanbewoners gevormde jury die bij alle door Bet meege maakte sport-evenementen eveneens aanwe zig is. Hugo Blum imiteert Charley Chaplin op een kostelijke manier, Folkert Kramer is zoo ge grimeerd dat zelfs insiders verbaasd staan over de treffende gelijkenis die hij vertoont met den Amsterdamschen journalist, algemeen bekend als „Barbarossa." In de overige rollen zien we nog; J. Lux, N. Souflet. Bairtley (dubbele rol) en David Staal terwijl ook de meest geschikte leerlingen voor mevr. Solser meespelen. Kan de nieuwe film dus wat spel betreft ge slaagd heeten, anders is het met de regie van den heer Frenkel gesteld. Voor het groote pu bliek zijn 'a beeren Frenkel's vondsten nog wel aanvaardbaar; de meer opmerkzame toeschou wer zal in de ensceneoring, vooral van de bui tenopnamen, wel enkele onlogische gedeeltes ontdekken, die aan het verhaal zelf overigens geen afbreuk doen. Het scenario zooals-flat oorspronkelijk door André Boesnach was geschreven, prefereeren wij ver hoven de eigen bewerking die de heer Frenkel er van gemaakt heeft. Er komen ,,aar. dlgheden" in voor, die heter in 'het kader van een revue passen en volgens den eersten opzet had ook de sport met meer in het bijzonder de zoogenaamde „field-events" een nog rui mere plaats dienen in te nemen, dan nu het geval la. Fotografisch is de film goed te noemen en den operateur, Fernand Gauthler, komt voor zijn arbeid veel lof toe. Bijzonder interessant zijn wel de kijkjes die bij geeft op de ontzet tende drukte tijdens de Olympische spelen, in de hoofdstad. Het toestel brengt telkens twee afzonderlijke beelden op het doek, hetgeen heel suggestief werkt. Wanneer' je aan mevrouw Solser vraagt: Wie heeft nu wel het hardst gewerkt? is het zeker dat ze ten antwoord geeft: August Matthiesen en zijn helpers! De groote verdienste van Mat thiesen is, dat hij intérieurs opbouwt, die niet bewegen. Dat is in tegenstelling met de Stu dio's in het buitenland, waar je tijdens het spel gedurig moet opletten, om te voorkomen dat een intérieur-gedeelte beweegt. Neen, de hard werkende chef is bij „Eureka" onmisbaar. ,,En, vertelt U nu eens, hoe U zich voelt bij de première van een film waarin U zelf mee speelt," zoo vragen we aan „Bet." ,,Ja, dat is moeilijk zoo ineens te zeggen. Iedere film opnieuw, maakt mij nerveus en wan neer ik vooraan in de zaal zit mevr. Solser expliceert altijd zelf denk ik altijd: hoe vindt het publiek 't dezen keer? Aan het ap plaus hoor ik dan de tevredenheid van de men. schen en bij mijzelf denk ik: een volgende keeT hoop ik liet nog beter te doen." „Wat zijn uw volgende plannen?" ,,Nu ben ik bezig mat het vervaardigen van een paar leuke liedjes bij de „Olympiade", want die draait op 27 Juli voor het eerst in Thalia". „En dan?. j.Dan heb ik van mijnheer Spree nog een op dracht gekregen om een stuk film te vervaar digen dat hij wil gebruiken voor een combina tie tusschen film en tooneel in een stuk dat zijn gezelschap in studie heeft. Het heet ge loof ik: De burgemeester van Rij osdorp op de Nenijto'h „Ja dat is weer echt lets voor Spree, een stuk dat een actueel onderwerp in het Rotter. damsche leven behandelt Zoo praten we verder, niet te lang, want me vrouw Solser heeft nog veel correspondentie te voeren en in een studio moet hard gewerkt worden. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambroslus, 8 uur, R. IC Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdags bestuursvergadering R. K. Metaal» bewerkersbond „St- Eloy", Gebouw R. S. Volksbond. lederen Dinsdagavond om half negen rep» title R. K. Gemengde Zangvereenlglng Lorenzo Perosl. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 7 nor tol balt 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K_ a. V, Excelsior: Gebouw R. IC Kring. lederen Woensdag Repetitie KonlnkL Man» nenzangvereeniging Orpheus". Gebouw It. K. Volksbond. Aanvang balf negen. lederen Zaterdagmiddag van 2 tot 6 nut ls geopend het Stedelijk Museum, St. Jorl4 Doele, Doelepleln. Maandag 25 Juni Concert, te geven door de Kon, Militair^ kapel te 's Grave nhage, in de Orpheusschulp. 26 Juni: Groote Schouwburg, Da tantp van Charley (Ver. Haagsch Tooneel) 8.15 uur;] Diergaarde, avondconcert Rott. Philh. Gen. 27 Juni; Casino Polenbloed (Rotterdamse^ Operette Gezalsohap') 8.30 uur (voor volw.) 29 Juni: Robberdamsclie Diergaarde, Avond concert (Kon. Militaire Kapel). D a g e 1 ij k s: Circusschouwburg. Mool(| Marietje (Spree gezelschap); 8.15 uur (voor, volwassenen.) Tentoonstellingen: NenütO| Stationssingel (10 v.m.12 n.m.) SCHIEDAM, 25 Juni. Officieele moteering van de Commissie uit de Kamer van Koop. handel. Moutwijn 46 pet. 19.per H.L. Namens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 25 Juni. Men noteert voor me lasse spiritus 100 pet. 29.per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pet. 17.per H.L, Spoeling •OKI Sni-iaamN Te bevragen aan het Hoofdbureau vau Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's mid dags: ontvangbewijs van rentekaart, mes ia schede, onderdeel van een brug deursloten^ kindersok, schaar, portemouma.ie met iuh., rozenkrans, kindermanchet, schrift, portemon- naie met 20 ct, hondje, pet, rol papierhout. Bij vinders: zakmes, P. de Ruiter, Hagastr. 41; rozenkrans, L. v, Weeland, Nieuwe Maas straat 90; portemonmaie met iuh, J. Burggraaf Visscherstraat 18; abonnement, R. E. T. M. W. de Ruiter, Botersloot 65; rijwielplaatje, A. Sluijters, Visscherstraat 23; notitieboekje, J. de Graaf, Nieuwe Haven 11; Zeeuwscho broche, C. Hoogeveen, Eeudrachtstraat 18a; taschje met iuh, A. v. d. Pas, v. Beverenstxaat 3; reticule, A. Baas, Numansdorpscliestraat 10; mondharmonika, W. Blok, 's Gravbnlandsche Polder; hond, J. Osephius, Spoorstraat 26 étui met inh;, J. Pijper, Vondel laan 14a; schooltasch met boeken, N. v. d. Sloot, Buiteu- liavenweg 180; duif, woonschip H 1593, lig gende in het Spuikanaal; rijwielplaatje, A. van Aken, Huijsmanstraat 12b; vernikkelde hor logeketting, J. Munnik, Hoogstraat 76bhon denzweep, J. Hendriks, Huijsmanstraat 49;; kindei'taschje, H. v. d. Drift, Enunastraat 22;] rijwielplaatje, L. Swarts, St. Annazuslei str, 6; portemonnaie met inh, H. Vierboom, Rijn straat 24 a; pincherhondje, H. van Gerven, Roonschestraat 14; rijwielplaatje, W. Roden, burg, Gordonstraat 17a; regenjas, W. Dumont, Damlaan 101; kinüerportemonnaie inh. rozen krans, J. van Leeuwen, Warande 61; sleutel C. Hoegé, Nieuwe Buurt 7;zakschaartje, W, Droge, Aleidastraat 116a; vernikkelde rozen krans, etc. C. L. Been, Oude Maasstraat 11|] geld, S. Kooistra, v. Beverenstraat 39a; rozen- karns, G. Rosiers, Brouwerstraat 21; hond, W. v. Befclc, Groenewegje 35beursje met rozen krans, W. Corselaar, Fabristraat 73; cape, J, Molendijk, Nieuwe Haven 2S5; damesmantel, J. Stokliof, Lange Haven 8; rijwielsleutel en schroevendraaier, A. Soeters, Oude Kerk hof 10-5; rijwielplaatje. G. Grooneweg, Hoofd, sitiraat 147b); sleut)el A. Sluiter, Visscher straat. 23,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1