DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 51ste. J aargang Dinsdag 26 Juni 1928 No. 15156 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS LIJST VAN TE VERKOOPEN PERCEELEX BOUWGROND DE 11- A. V-BANK AFD. SCHIEDAM VAN DE ROOMSCHE REISVEREENIGING VOLKSBADHUIS KONINKLIJKE MILITAIRE KAPEL a. 8. NEUTRAAL? ST. LODEWIJK— EXCELSIOR- COMBINATIE 4—7 KLEEDING IN BRAND SCHEEPVAART Diverse zaken DIEFSTALLEN MACHINISTEN-EXAMEN VOETBAL OLYMPIA—V I. O. S. INGEZONDEN DE RAT EN DE PIJL UIT ROTTERDAM burgerlijke stand St LAAT UW HAM X (Bi GERUST ROOKEN maar geef hem TABLETTEN AGENDA KUNST-AGENDA BEURS VAN SCHIEDAM VERKEERSLANTAREN or DEN j COOLSINGEL NIEUWE SCHIEDAMS COURANT I jut eau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25,. per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco pei («.si f3 75 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 et. Postchèque en girodienst 81 MO. ADVEHTENTIEN 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den teksl 60 cl. per regel. Kleine advertenties 30 woorden 25 et., elk woord meer 5 cl. tot een maximum van 50 woorden. Kabouter-advertenties 5 regels ƒ0.50, 10 regels 0.75, 15 regels 1— Incassokosten worden berekend f rnn v.;; „--t;- van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 hij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies Gratis-Ongevallenverzekering: ƒ500 bij overlijden door een ongeval, ƒ50 J verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. - herverzekerd bij dc Ni.»wo HAV B-nk, L-ge H.vc 103. Schiedam. van een wijsvinger; 50 twee B. en W. d.d. 21 Juni 192S stellen den raad voor, te besluiten tot verkoop aan den heer W. Moerman q.q., makelaar alhier, van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Rijnstraat O.Z., ter breedte van 20.22 M. en ter diepte van pl.m. 23 M., tegen een prijs van ƒ14 per vierli. M„ ter bebouwing niet 4 benedon- en bovenwonin gen. Idem d.d. 20 Juni 1928, Rfd. A. no. 66 SS/5, tot verkoop aan den heer Coen Kramers Thz. q.q architect alhier, van een .perceel bouwgrond, gelegen op den hoek van de Penninglaan en de Dr. Noletstraat, ter oppervlakte van pl.m. 500 vierk. M., tegen een prijs van ƒ16 per vierk. M., ter bebouwing met een enkele villa. Idem d.d. 20 Juni 1928, Afd. A. no. 66 00/5, tot verkoop aan den heer A. Stahlie q.q., architect, alhier, van een perceel bouw grond, gelegen aan de Vondellaan O.Z., hoo i Dirk van Wassenaavstraat N.Z., ter lengte van 57.20 M. en ter diepte van 21 M., tegen een prijs van ƒ16 per vierk. M., ter bebou wing met 11 vrjja beneden- en boven-(mild- denstandsjwoaingen. Idem d.d. 20 Juni 1928 Afd. no. 66 RR/5 tot verka»p aan den heer H. Gabel, make laar, alh%', van een perceel bouwgrond ge legen aan de Tollensstraat W.Z., hoek Phi lips van Bourgonidiëstraat N.Z., ter breedte van 25.22 M. en ter diepte van 19 M., tegen een prijs van ƒ15 per vierk. M„ ter bebou wing niet 5 beneden- en bovenwoningen. Voorstel van B. en W. d.d. 25 Mei 1928, Afd. A. no. 66 S/8, tot verkoop aan de N.V. Maat schappij tot exploitatie van onroerende goe. deren „Hamerke" te Overschïe van een per ceel bouwgrond gelegen tusschen de Waran de en de Thomas Kempisstraat, ter lengte van pl.m. 79 M. aan de Warande en van pl.m. 77 M. aan de Thomas a Kempisstraat en ter breedte van pl.m. 50 M. aan de N.W. zijde en van pl.m. 52 M. aan de Z.O. zijde van het terrein, tegen den prijs van 14 per vierk. M„ ter bebouwing met 2 dubbele en 2 drie dubbele villa's aan de Warande en met 15 beneden- en bovenwoningen aan de Thomas A Kempisstraat. Voorstel van B. en W. d.d. 25 M. 1928, Afd. A. no. 66 JJ/4, tot verkoop aan den heer A. P. M. Koene van een strook grond, gelegen langs de N.W. grens van het hem in eigen dom toebehoorende perceel, gelegen op den lioek van de Burgemeester Knappertlaan en de Thomas Kempisstraat, breed aan genoem de straat 2 M. en diep pl.m. 20 M„ tegen den prijs van ƒ14 per vierk. M., zulks ter uitbrei ding van het hiervoor genoemd perceel. Verhoogd dividend Door de H. A. V.-bank, alhier, zal over liet jaar 1927 een divident worden uitgekeerd van 18 pet. Het jaar daarvoor werd 17 pet. uitgekeerd. Zondag a.s. organiseert de afdeeling Rotter dam een tocht naar Culemborg en vraagt aan sluiting van de leden der omliggende afdee- lingen. Om 9 uur vertrekt de boot, die door hare versiering wel spoedig in 't oog zal vallen van de Oesterkade te Rotterdam. De tocht gaat langs een 25-tal plaatsjes en om 1 uur denkt men in Culemborg te zijn. Op 22 en 23 Juni -werden genomen 553 ba den, te weten: le Klasse: Kuipbaden36; Regenbaden 69; 2de Klasse: Kuipbaden 48; Regenbaden 393 Kinderbaden 7. 2. 3. STEDELIJK MUZIEKKuko Door het Stedelijk Muziekkorps, directeur de heer H. H. van Vleuten, wordt op Woens dag 27 Juni 1928 des namiddags te 8 uur in de Plantage een uitvoering gegeven, waarbij het volgende programma wordt ten gehoore gebracht. 1. Over the Top, Marsch, H. J. Grosby. Ouverture; Lyssistrata. P. Linke. La Housarids, Wals. L. Ganne. Die Feldprediger, Potpourri. G. Milloeker KaiserParade, Militairisches Tonstück. R. Eilenberg Heil Europa, Marsch Fn. von Blon. Louis Boer Na een tienjarige afwezigheid was de Ko ninklijke Militaire Kapel, beter bekend als „Grenadiers en Jagers", gisteren dan weer ens naar Schiedam gekomen, om voor een on geveer zeven duizend nmn groot publiek, een programma uit te voeren, dat aan inhoud wei nig of geen nieuws bracht in het Schiedamsche muziekleven, maar waarvan de uitvoering een openharing was voor de velen, die steeds biji elk openluchtconcert aanwezig zijn. Hoe het laatste door de Grenadiers en Ja gers in Schiedam gegeven concert verliep, we ten we niet. Vast staat echter, dat een open lucht concert, zooals dat gisteren in de „Or- pheus-Schulp" werd gegeven, hier de laatste jaren nog niet gehoord is. Alle musici, evenals hun dirigent, de eerste luitenant Louis Boer, werkten stram-militair. Als een volmaakt acteur gaf de dirigent door zijn bewegingen een uitbeelding van het uitge voerde. Als van een keurigen ridder waren zijn bewegingen en beweginkjes in den Straus Wals. Zij waren pittig en kort in den „Grena- diersmarsch", die het slot van den avond vorm de. Fijnzinnig en altijd beheerscht werden ook de overige nummers gedirigeerd, soms nauwe lijks waarneembaar, dan weer met een wijd- schen armzwaai, die onmiddellijk onderstreept werd door een forschen paukslag. Zoo is alles tusschen misici en dirigent één, en in volmaak te harmonie wordt zulk schoon geluid uit de instrumenten getooverd, dat dit orkest er door gestempeld wordt als een allereersterangs. Het concert ving aam met den fleurigen „Over the top" marsch van Crosby. Met de volgende nummers bleef men hoofdzakelijk in de romantiek, die van de luisteraars minder inspanning vergt dan de moderne muziek. Het was een best zomerprogramma; De „Zampa" en de „Wilhelm Teil" ouvertu res, een „Lohengrin"-fantasie een een ouver ture fantasie van „Romeo en Juliette", beweegt zich daarin niet het rhythme en de melodie langs kalme lijnen van geleidelijkheid? Een perfecte uitvoering werd ook gegeven van Luibini's Egyptisch ballet, waarbij je voor al in het tweede deel danseressen als het ware ziét heen en weer bewegen op het rhythme van de bevallige muziek. Het „Ave Maria" van Gounod was voor het groot© publiek blijkbaar wat te „plechtig", of schoon wij voor ons het tot een van de best uitgevoerde nummers rekenen. Voor dirigent em musici was er veel applaus dat meermalen tot e!en ovatie oven-ging. Voor de zomeravondcompetitie speelde een Excelslor-combinatie gisteravond op Duive- steijn haar eersten wedstrijd, die door de zwart- witten met 4—7 werd gewennen in een partij waarin ondanks de heerschende warmte vrij goed spel werd vertoond. De zwart-witten hebben al een nuttigen voorsprong van 2 doelpunten als St. Lodewijk tegen scoort. Vanaf den aftrap neemt Excel sior dan den bal weer mee, een hard schot van L. Scheffers en de stand is 13. Elven voor de rust verkleint de midvoor van St. Lode wijk den achterstand met een hard schot (23) Met dezen stand wordt gerust. Direct na den aanvang doelpunt L. Schef fers twee maal achter elkaar (25). De rechts binnen der gastheeTen heeft, wanneer de Schiedamsche verdediging mist, geen moeite om den stand op 35 te brengen. Excelsior is nu weer in den aanval en de Rotterdamsche doelfhan heeft druk werk, dat hij met behulp van den paal naar behooren verricht Toch weet de Excelsior-reehtsbuiten na een ren onhoudbaar tè scoren en van Etten re kent het zich daarna tot eeri plicht om den stand op 37te brengen. In de laatste minu ten doelpunt St. Lodewijk nog eenmaal (47) met welken stand het einde komt. Toen de 17-jarige A. D. uit de Kleine Baan gisteren op een bankje in het Sterrebosch, met zijn vrienden naar het concert van de Grene- diers en Jagers zat te luisteren, bemerkte hij; plotseling, dat zijn broek, onderbroek en hemd in brand stonden. D„ die het smeulende vuur met de handen doofde, liep aan het linkerdijbeen brandwon den op. Vermoedelijk heeft een van zijn vrienden een brandend eindje sigaret weggeworpen, dat op D.'s kleeren terecht kwam, waardoor deze begonnen te smeulen. SCHIEDAM, 25 Juni. Aangekomen; Eng. s.s. Authority, leapt. 'William Miller, met olie van Bremen voor de N.V. Schieveen aan de WBlhelminahaven; s.s. Danefrike, van Stock holm in de Wilhelmlnahaven. SCHIEDAM, 25 Juni. Vertrokken: motor- schtfener Oscar, kapt. L. Boerma, ledig naar Rotterdam; Eng. S.S. Audacity, ledig naar I-Iarburg. Wij hebben er reeds eerder de aandacht op gevestigd, dat de coöperatie-„D. ELS", die op verscheidene plaatsen in onze stad zaken heeft, nog altijd geen neutrale instelling is. Onze meening is nu nog versterkt door het verslag over de werkzaamheden van den soeia- listischen Schiedamsehen bestuurdersbond in 1927, waarover wij in de „Voorwaarts" van Maandagavond lazen: „Naar aanleiding van een reeds eerder ge dane toezegging werd besloten in samenwer king met bestuur D. E. S de propaganda voor deze coöperatie onder de modern-georganiseer- den (d.w.z. do socialistische vakbeweging) ter hand te nemen. De leiding werd opgedragen aan den heer G. v. d. Zee Hzn., voor D.E.S,, aan H II. A. Plettenberg voor den S. B. B. Commentaar is hier overbodig! KANTONGERECHT Openbare zitting van 25 Juni Uitspraak J. H. K. hoofd eener lagere school alhier, is conform den eisch veroordeeld tot 2 of 2 dagen hechtenis, wegens het met zijn rijwiel vtfc-anderten. van richting, zondek (tijdig het daarvoor gebruikelijke teeken te geven. Aanrijding De autobestuurder C. W. alhier, stond terecht omdat hij in den middag van 18 April een voor hém rij diende wielrijder in de Oranjestraat heeft aangereden. Er waren in deze zaak drie getuigen waar onder zdch bevond J. C. ter H, uit Rotterdam; die door- den auto was aangereden. De twee andtere getuigen, treden schuin voor ted" II. waardoor ook zij door het vallende rijwiel van ter H. omvea- werden geworpen. Heit O.M. requisitoir Md meende dat het vaststond dat bekl. de vrijheid en de veilig heid van het verkeer in gevaar hleeft gebracht, en edschte een geldboete van 25 subs 25 dagen hechtenis. Beklaagde's verdedig er, mr. W. A. Hoek, was verbaasd over d© positievla uitlatingen van den ambtenaar, daar naar zijn meening de twee getuigen die voor ter H. reden, het ongeval niet gezien hebben. Spr. schreef het ongeval toe aan een samenloop van omstandigheden. Uitspraak over 8 dagen. De schipper J. v. d. L. te conform den eisch, die luidde 2 of 2 dagen, veroordeeld, wegens het zich bevinden in voor hem ver boden vaarwater. Wegens het stelen van graszoden is de los-werkman H. L. uit Rotterdam, veroordeeld tot 4 of 4 dagen, terwijl een door de politie in beslag genomen spade, aan lieim zal worden teruggegeven. Eiscth was 5 of 5 dagen. C. R. weird conform den eisch van het O. M. veroordeeld tot 2 of 2 dagen, wegens het op zijn rijwiel passeeren van een overweg, waarvan de afsluitboomen dalende waren. J, V. uit Overschie, die op zijn rijwiel zit tend een paard aan den teugel had geleid, werd overeenkomstig den eisch veroordeeld tot 5 of 5 dagien. Wegens overtreding der ijkwet werd A. D. uit Vlaardingen veroordeeld tot 3 maal 1 of 3 maal 1 dag hechtenis, met verbeurdver klaring van eenige bij hem in beslag genomen gewichten. Het O.M. had het dubbele bedrag gegischt. De directeur van de N.V. Tricotage fabriek „Woltex" aan de Tuinlaan deed aangifte van diefstal van een partij gereedschappen uit zijn fabriek. De politie stelt een onderzoek in. A. G. uit do Anthony Muisstraat deed bij de politie aangifte dat een bedrag van 9 is gestolen uit een ln zijn huiskamer staande kast. De heer G. verdenkt van dezen diefstal een zekeren G. K„ die een paar dagen bij hem was gelegeerd. Te 's Gravenhage zijn geslaagd voor diplo- B. de heeren: A. Rijnsbergen, Rot ter- ma dam; A. de Jager, Vlaardingen. Woensdagavond te kwart over 7 speelt Olym- pia op het Vel oei tas-terrein in het Sterrebosch tegen V. I. O. S. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) Mijnheer de Redacteur, mag ik van uw veel gelezen blad een klein gedeelte in beslag ne men, om aan autoriteiten en dierenbescher mers iets onder de oogen te brengen, dat een ergernis vormt voor he,t Schiedamsche pu bliek? Bij voorbaat mijn dank. Wat in Schiedam al niet gedaan wordt voor stadsverfraaiïng is prijzenswaardig en zelfs de jeugd heeft ingezien, dat zij boomen, planten en bloemen zich moet laten ontwikkelen om oud en jong te laten genieten van het natuur schoon. Nu heeft ondergeteekende, en velen met hem, zich al heel wat zomers geërgerd over het ver nielingswerk en oprulmingswerk dat ratten verrichten in de sloot bij de Algemeene Be graafplaats. Velen staan paf dat aan die moordpartij geen einde wordt gemaakt, temeer, waar het nog onlangs is gebleken, dat een gezelschap van 10 a 12 pijlstaart-eendjes al spoedig vermin derd is tot 2. Worden soms die beestjes in de wereid ge bracht als voedsel voor de ratten, dan kan ik ro© best indenken, waarom bovengenoemde hee ren geen aandacht aan dit kwaad schenken. Mocht dit laatste niet zoo zijn, dan is het te wenschen, dat van bevoegde zijde aan die dier tjes gelegenheid gegeven wordt, om zich zoo danig te ontwikkelen, dat de ratten geen vat meer op hen kunnen hebben. Heusch, mijne heeren, u neemt dan een er gernis wee. en doet een groote weldaad. Uw getrouwe lezer, A. V. ONGEVALLEN. Do 42-jarige havenarbeider H. J. v. D., wonende in de Lange Baanstraat, heeft aan boord van het in de Lekhaven liggende s.s. „Tambora", een baal vezels op zijn beide beenen gekregen, zoodat hij vrij ernstige kneuzingen bekwam. In het ziekenhuis aan den Coofcingel werd hij ter verpleging opgenomen. De 5-jarige A. de B„ wonende In de van Speykstraat, heeft hij het spelen in de Adrian astraat zijn rechterhand tusschen een riookloksel gekregen. In het ziekenhuis aan den Coo'lsingel moest de top van men middel vinger worden afgezet. De 6-jarige H. T. G. S. is gisterenavond bij het spelen op de Maaskade In de Konings haven gevallen. Hij werd door den 30-jarigen gemeentewerkman M. J. H. B., wonende in de Marnixstraat, gered, doordat deze zich gekleed te water begaf. Aangiften van 2325 Juni 1928. GEBOREN: Maria, d. v. P. K. Kooijman en J. C. van der Kleij, Groenwegje; Geertruida cl. v. J. Mak en G. van den Bos, Warande; (Jerrit z. v. A. van der Zee en A. M. Krab bendam, L. Kerkstraat; Arnoldus, z. v|. J. A. L. L. M. de Kok en N. M. H. Dingenouts, Nieuwsitiicht MiddenPhllippus Godefridus z. v. P. G. Mak en M. Heij, Wattstraat; Janne tje d. v. J. G. Jongebreur en M. Meulstee, PI oogstraat; Hubertus Gerardus, z. v. N. van Loosbroek en H. C. E. Jansen, L. Haven. OVERLEDEN: P. Winkelman 68 j. weduw naar van J. Prins, Brouwerstraat; A, Wee. nig, echtgenoot van E. de Geus Nassaula&n. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambroslus, 8 uur, R. K. Volkshond. lederen Maandagavond clubavond R. Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Lang« Haven; aanvang 8 our. Dinsdags bestuursvergadering R. K. Metaal bewerkersbond „St- Eloy", Gebouw R. Sa Volksbond. lederen Dinsdagavond om halt negen rep* title R. K. Gemengde Zangvereenlglng Lorenzflj Perosi. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van J uur tol 8 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Excelsior: Gebouw R. K. Kring. lederen Woensdag Repetitie KontnkL Man* nenzangvereeniglng „Orpheus". Gebouw R. EL Volksbond. sAanvang half negen. lederen Zaterdagmiddag van 1 tot 5 SU ls geopend het Stedelijk Museum, St JorUj Doele, Doeleplefn. TE ROTTERDAM 26 Juni: Groote Schouwburg*, Do tantp van Charley (Ver. Haagsch Tooneel) 8.15 uur8 Diergaarde, avondconcert Rott Philh. Gen. 27 Juni: Casino, Polenbloed (Rotterdamse^ Operette Gezelschap') 8.30 uur (voor volw.) 29 Juni: Rotterdamsche Diergaarde, Avond concert (Kon. Militaire Kapel). D a g e 1 ij k s: Circusschouwburg. Mooi# Marietje (Spree gezelschap)8.15 uur (voor volwassenen.) Tentoonstellingen: Nenijtój Stationssingel (10 v.m.12 n.m.) SCHIEDAM, 26 Juni. Officieels noteeringj van de Commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. 19.per H.L, Namens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 26 Juni. Men noteert voor lasse spiritus 100 pet. 29.per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pet. 17.per ILL. Spoeling Noteering 1.40. ZONDAG WERD TE ROTTERDAM IN DE DOELEN de 17e Intern. Hondententoonstelling gehouden voor alle rassen door de Kyn. Club „Rotterdam". Hierboven ls afgebeeld de New Foundlander „Nannok", die den eersten prijs won. Eigenares mevrouw A. van Wijk v, d. Blanken Op den Coolsingel bij het kruispunt van dtë van Oldenbarneveltstraat is men bezig met het opstellen van een verkeerslantaren welke morgen in gebruik zal worden genomen. Deze lantaren wordt bediend dooT een agent en zal gebiedend zijn voor het ge- heele verkeer, uitgezonderd trams en voet gangers. Indien het verlichte woord „stop" in een bepaalde richting in de lantaren zichtbaar wordt, zijn de bestuurders van alle middelen van vervoer, uitgezonderd de tram, komende uit die richting, verplicht te stoppen achter de zgn. verkeersstreep, welke in de nabijheid van de lantaren dwars over de rijstraat ia getrokken. Op deze streep wordt de aan dacht gevestigd door een terzijde geplaatst Indien het woord „stop" wordt vertoond, als men de verkeersstreep reeds gepasseerd is, dan kan worden doorgereden. Als het woord „stop" niet zichtbaar is, dan rijdt al het verkeer zonder meer door. Het verkeer, komende uit de richting van Hogendorpsplein dat bestemd is voor de van Oldenbarneveltstraat, stelt zich op de linker helft van de rechterrijstraat van den Cool singel op in volgorde van aankomst en gaat de van Oldenbarneveltstraat in tegelijk met het verkeer uit de St. Laurensstraat naar d<? van Oldenbarneveltsraat. Aan de trambestuurders wordt door d# verkeerspolitie een apart teeken gegeten. Men hoopt met dit nieuwe middel tot vey. keersregeling, betere resultaten te verkrijgen! dan tot nog toe. Immers de verkeersagenten hebben nog bijna steeds het verkeer op dit kruispunt aanzienlijk belemmerd, hoe goed ook hunne bedoelingen waren. J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1