DONDERDAG 28 JUNI 1928 DERDE BLAD PAGINA 2 na het moordschandaal IN DE SKOEPTSJ1NA DOLLE DUITSCHE RENNEN HET BESTUURBARE LUCHTSCHIP TREEDT WEER OP DEN VOORGROND HOE DE DRIE HOOFDTYPES GECONSTRUEERD ZIJN ÏNTFiRESSAN'T ONDERHOUD MET EEN HOLLANDSCHEN LUCHTSCHIPS PECIALITEIT LUCHTVAART. 24e INTERNATIONAAL LUCHTVAARTCONGRES VLUCHT NAAR DE AZOREN N EDERL, HEIDEMAATSCHAPPIJ PE LIJDT ÜSWEG DER BEVRIJDE NATIES. Onoverbrugbare tegenstellingen. (Van onzen bij-zou-deren correspondent). Ia West-Europa zal men weer verraat zijn geweest, toen de telegraafagentschappen de Moedige gebeurtenissen te Belgrado berichtten £n men zal de misdaad van den Servisohen 'afgevaardigde op de schuldenlijst van den par tijstrijd hebben geboekt; men kent immers zoo plecht de toestanden daar ginds! En dat is geen wonder, want de berichten uit den Bal kan blijven zelden onweersproken, zoodat men jeidh gewoonlijk houdt aan wat officieede per soonlijkheden bij verscheidene gelegenheden yerklaren. In den Balkan kruisen elkaar de belangen yan twee grootmachten en een dozijn kleine naties bestrijden elkander hartstochtelijk. Ita lië werkt onvermoeid en Frankrijk heeft het groote voordeel, de beschermer der vredesver sflragen te zijn, waaraan de nieuwe en groot ge- Jvordén staten hun bestaan te danken hebben. 'Volken met een oude, Westersche cultuur strij- iüen om hun vrijheid, maar daarvan hoort de iwereld nauwelijks iets. Wien zou het ook in- jjciresseeren, dat Kroatië geen vrije staat meer Is, dat de Montenegrijnen nog bestaan ondanks het feit dat hun land van de kaart is verdwe nen en dat eenige honderdduizenden Macedo niërs de hoop niet opgeven, nog eens in een Vrij vaderland te zullen leven zonder als opge jaagd wild in de hosschen en bergen te moeten iWuehten terwijl thans nog velen hunner in de £ervis:ke gevangenissen zijn opgesloten. Wie weet in Europa,' in de wereld, iets van liet f it, dat in Bosnië en Herzegowina het brood tot de zeldzaamste weeldeartikelen be hoort en dat in een staat, welke de „koren schuur van Europa", de Hongaarsche Batsch- ka, van de overwinnaars ten geschenke kreeg, hourende steden en dorpen vergeefs om hulp J? N-: a dan besluiten invloedrijke journalis ten em studiereis naar den Balkan te onder- jneroen en dan brengen ze de niets vermoedende jcultureele wereld berichten en waardevolle Inlichtingen. Zoo dankt men thans aan Jules Sanerwetn van de Parijsche „Matln" een on derhond met koning Alexander van Joego slavië, die uitvoerig sprak over alle vraag stukken van eenig belang. Dit onderhoud be hoort tot de interessantste historische docu menten, daar de revolverschoten in de Skoep- tsjina nauwelijks een etmaal na de publicatie .Van het interview als echo weerklonken. Ket is onmogelijk te gelooven dat koning Alexander de toestanden in zijn land niet kent. De J„' go-Slavische monarch staat midden in de politiek, hij heeft contact met d.e politici Van alle partijen en wanneer zijn raadgevers den werkelijken tosstand wilden verheimelijken, dan nog had do koning gelegenheid de volks- jüfkaeening te leeren kennen uit de zonder terug- Ï-ÏoihIandheid schrijvende per3. Reeds wees ik jtjferder op de onoverwinnelijke tegenstellingen Jusschcu Kroaten, Serven, SI ovenen. enz. Wan- beer de jonge vorst verklaart, dat de Joego- Slaven een vereenigd volk zijn, dan heeft hij "flaarmvde bewezen noch zijn onderdanen, noch "him t floeilngen tè kennen. De moord in de ëko-v- sjina is niet het gevolg van een partij strijd -"mals mm het officieel zal pogen voor te steüen, doch hij is de bevestiging der groote tegei. -Hing tusschen de Serven en de andere feiavi che volkeren, in het bijzonder de Kroa- .ten. Zo verschillen niet alleen in schrift en godsdienst, doch tevens in cultuur en traditie. De Kroaten hebben een roemrijk verleden, ze Srerdeu in de Westersche cultuur opgevoed, bun godsdienst, gebruiken en zeden verschil. Jen van die der Serven. Wel hebben zij het Slavische bloed gemeen, wel behooren ze tot .denzeifden stam, doch ze leefden duizend jaren .gescheiden ea waren het gedurende dien tijd aooit eens. Zoo kunnen ze zich nooit één met fle Serven voelen. Do centralisatie-pogingen van Belgrado padden in de tien jaren van den samenvoeging geen succes en ze zullen nooit succes hebben, zelfs al worden ze eeuwenlang volgehouden. De Kroaten waren het eenige volk van den ^tefanuskroon, dat Ijverzuchtig negen eeuwen lang zijn nationale zelfstandigheid bewaarde en Igderen inbreuk daarop verijdelde. Ze begonnen ,flen strijd tegen Boedapest, toen Hongarije in 1880 op de Kroatische stations naast de Kroa tische plaatsnamen ook Hongaarsche wilde Jaten aanbrengen en nu ontroofden de Serven dit vrijheidlievende volk zijn geheele vrijheid, ,uen Kroatischen staat zijn souvereiniteit, ze hie- yen den Kroatischen landdag op, ze schaften de pan us waardigheid af en vormden van Kroatië een Balkan-Servische provincie. Uiterlijk, staatsrechtelijk kan koning Alexan der gelijk hebben, dat Joego-Slavië thans een .yereenigden staat vormt, innerlijk is het echter feen ontredderd land, waarin zich Kroaten, Slo- yenen, Macedoniërs, Montenegrijnen noch Bos- biërs behagelijk gevoelen, om nog niet eens yan Duitsehers en Hongaren te spreken, die akn den strijd tegen Belgrado niet deelnemen ph rustig den loop der dingen afwachten. "V. ::t koning' Alexander in dit verband ver klaarde, is geheel onbegrijpelijk. Hij beweerde, lat in Joego-Slavië nauwelijks eenige duizenden JUitsohera en Magyaren wonen. Zelfs de offi- •ileele Servische statistiek telt 560.000 Duit- ichers en 800.000 Magyaren, dus een behoor-, lik aantal in verhouding tot de 7.5 millioen •Serven van den Joego-Slaviscben staat, waar- .Vail de geheele bevolking 13 millioen zielen telt. De Serven vormen in den staat een minder heid, die eerst dan een meerderheid zou wor den. wanneer Kroaten, Slovenen en Dalmatiërs pich lot het Servendom zouden bekeeren, het geen nooit het geval zal zijn. De Kroaten haten de Serven evenzeer als de Slovenen en Macedoniërs. De Serven gevoelen tUet het minste voor de Kroaten, Slovenen en facedoniërs. Zij gevoelen zich overwinnaar ia Jen wereldoorlog_ en kennen de begrippen r.oatië en Slovenië evenmin als koning Alexan dre slecht3 één groot Joego-Slavië kent de Drau tot de Maritza. Belgrado wil van een federatieven staatsvorm filets weten, de samengevoegde gebieden zul- 1 Jen zich echter niet centraal laten regeeren. Belgrado erkent de hooge ontwikkeling van Jjjoau n eji Sloveneh niet, doch wil hun cul- jui- tot het Servische niveau neerdrukken, laar ook de buitenlandsclie politiek van Servië in tegenstelling met de belangen van Slo gan en Kroaten, zooals blijkt uit den strijd Kroaten tegen het verdrag van Nettuno. DE PROEVEN VAN VON OPEL. (Van onzen correspondent). Berlijn, 25 Juni 192S. De heer Max Valier is van oorsprong vliege nier in de Oostenrijksche armeeën. Wanneer hij daar indertijd In zijn machine gezeten over de Alpen ronddreef om de Italianen met bommen te bestrooien, hield zijn geest zich met tech nische perfecties bezig en zocht hij met name naar middelen om het opstijgen van een vlieg tuig te versnellen. Hij dacht daarhij aan raket ten, een idee, waarin hij niet alleen stond, want vele andere» hadden het eveneens tot voor werp hunner overpeinzingen uitgekozen. Zoo als b.v. de Amerikanen, die in 1919 al met een rakettenvliegtuig naar de maan wilden vliegen. Valier legde het wat bescheidener aan, stelde zich, toen de oorlog afgeloopen was, met ver schillende ingenieurs, technici en kapitalisten in verbinding in de hoop een syndicaat of iets dergelijks tot stand te brengen, dat zich een reis naar de stratosfeer ten doel zou stellen. Na eindelooze teleurstellingen vond hij ten lange leste een gewillig oor bij den ingenieur Sander te Wesermunde, die zich in staat achtte een rakettenvliegtuig te bouwen en bij den heer Fritz von Opel, die over voldoende geld en fabrieken beschikte om de Valier-Sandersche plannen te verwezenlijken. Maar intusschen heeft ook von Opel heele- maal niet stil gezeten. Uitgaande van het stand punt, dat het raadzaam is het rakettentuig eerst eens op den heganen grond te proheeren, heeft hij op 12 Maart j.l. te Rüssolsheim al een rakettenauto laten loopen, die met 12 patronen onder 600 atmosfeeren druk geladen was. Men slaagde er toen in een snelheid van 100 K.M. te bereiken. Dtarop volgde kort ge leden op den Avus bij Berlijn de proefneming met de z.g. Rak, 2, welke maan, sterren, enz. in eens een heel eind dichter bij ons gebracht heeft dan ze het voorheen schenen te zijn. En nu heeft er dan op de Limeburgerheade een derde, proefneming plaats gehad en wel met de Rak. 3. De bevindingen op den Avus hadden het wensdhelijlc gemaakt ditmaal eens een wagen op rails te laten loopen en daartoe Bette von Opel zich In verbinding met den heer Dorpmüller, directeur van de rijksspoorwegen. Ofschoon het net dezer baan vele duizenden K.M. lang is, waren er toclh maar twee kleine stukjes, die nog net even voor de gevaarlijke proefneming in aanmerking kwamen. Van deze beide werd het minst slechte gekozen en wel eene sectie in de omgeving van Hannover, die nog niet in gebruik is genomen, over omtrent 5 K.M. kaarsrecht uitgaat, en voor een deel door een soort dal voert. Hier heeft von Opel nu zijn speciaal ge con strueerden wagen heengesleept, die nog veel mindor dan de Rak. 2 aan een auto doet den ken. Had von Opel over eeme kaarsrechte leng te van 20 tot 50 K.M. kunnen beschikken, waar hij zijn afgeschoten wagen vrij uit kon laten loopen, dan was het geval eenvoudiger ge weest. Nu zag hij zich echter genoodzaakt zijn vëhikel aan den voorkant van een tweede te voorzien; waarin remraketten werden aange bracht. Bovendien draagt dit voorstuk twee Vleugeltjes, die sclkuin tegen de atartridhting zijn aangebracht en waarop, na afschleting des wagens, een zóó krachtige luchtpersing moest ontstaan, dat men het geheel er mede in de rails hoopte te kunnen honden. Von Opel maakte zich over het lukken van deze proef geen overdreven illusie. De gering ste hapering aan de rails, zoo verklaarde hij bij voorbaat, ls reeds voldoende om den wagen te doen derailleeren. Hij voorzag de mogelijk heid ook, dat zijn vigilante drie tot vier hon derd meter hoog in de lucht geslingerd werd, welk merkwaardig schouwspel den aanwezigen echter bespaard bleef. In zijn inleddingsspeech beklaagde Frits von Opel zich ook over de een- sationeele geruchten, welke over zijn raketten vliegtuig gelanceerd waren, maar zij zorgde er intusschen met alle middelen der techniek voor, dat zijn demonstratie niet ongemerkt voorbij zou gaan! Want behalve, dat er bij de dertig duizend Hanmovera-nen naar het levensgevaar lijke spel heengelokt waren, zorgden megafo nen, luidsprekers, enz. voor de noodige géluids- veorhreidinig terwijl de radio zelfs in dienst was genomen om heel Duitsohland voortdurend met den gang der proefneming op de hoogte te houden. Maar eindelijk zou d>an de pret beginnen, zooals het ln de oude dichtkunst luidt en span de Von Opel niet zijn geweer maar zijn raket- tenwagen. Hij laadde dezen met tien patronen zwartkruit onder een persing van 800 atmosfeer. De eerste patroon wordt door een snoer tot ontploffing gebracht en de andere ontbranden na korte tijdruimten automatisch. De Rak 3 vliegt als een pijl uit een boog weg en bereikt spoedig zijn hoogste snelheid. Na 2 K.M. vaart beginnen de aangebrachte rem men de vaart voorzichtig te temperen en na nog 1 K.M. ontbranden aan de voorzijde een paar raketten, die hun kracht tegen de bewe gingsrichting in ontwikkelend, het voertuig spoedig tot staan brengen. Zonder deze 'rem- merij ware de Rak. 3 ongeveer 20 K.M. ver gereesd alvorens töt staan te komen. Volgens den meetingslband beliep de snelheid bij elke 250 M. respectievelijk 62, 159, 190 en 254 K.M. Daarna traden de remmen in werking en wees de meetband achtereenvolgens 159, 204 en 160 K.M. aan. De hoogste tot nu behaalde snelheid is 333 K.M. op de vrije baan em 215 op rails, zoodat de Rak. 3 dit laatste record tenminste geslagen heeft. Na deze eerste proefneming ging men met de tweed© beginnen. De wagen werd m# gela den met 30 patronen, die elk 12,5 K.G. kruit inhield. Bovendien werd op den bok een kat getzet, welk dier opdracht kreeg na goeden af loop to vertellen, hoe het aanvoelt met een snelheid van 400 K.M. over de Lüneburgerhei- de te razen. Ditmaal lukte de zaak echter niet. Of er wat aan de rails haperde, gelijk zoo licht t© voorzien was, dan wel of de remraketten een seconde te vroeg ontbrandden, dan wel of er roet van andere soort in von Opeis eten werd geworpen, is nog niet uitgemaakt, maar vaat staat in alle gevallen, dat zijn wagen, na de eerstig dertig meter al helmwee naar de strato sfeer ontwikkelde, maar deze zwakheid moest boeten door op de plaats zelf t© verongeluk ken. Want de Rak. 3 ging maar net hoog ge noeg de lucht in om uit de rails te wippen en vervolgens tegen den berm langs de baan smadelijk, maar toch altijd onder het satani sche misbaar van 375 K.G. ontploffend kruit, zijn korte carrière te eindigen. Het algemeen© zoeken ging natuurlijk dadelijk naar de kat uit maar van dit beest heeft men nimmer meer eon atoom terug gevonden. Generaal Nobile's Poolvluchten hebben ook in ons land de bijzondere aandacht op het bestuurbaar luchtschip gevestigd, waarom wij ljet van belang achten iets over de tegenwoor dig toegepaste typen luchtschepen te vertellen. Een onderhoud, dat we een dezer dagen had den met den heer André Andreoli, die Izeldz.aam verschijnsel! een Hollandsche specialiteit is op het gebied van luchtschepen- bouw, stelde ons daartoe in staat. De heer Andreoli ls 15 jaar lang als ont werper van luchtschepen verbonden geweest aan The Goodyear Tire Rubber Cy. te Akron (Ohio) in Amerika en vertoeft thans als special representative van genoemde on derneming hier te lanjde. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat de heer Andreoli gedurende een viertal maanden niet NoMle het was in 1923 bij The Goodyear heeft samengewerkt. De luchtschepen worden verdeeld in drie soorten: het slappe, het half-stijve en het stijve-type. De slappe luchtschepen, in Enge land „blimps" genoemd, een verkorting van „B-limp type", zijn van een motor en van stuurvinnen voorziene vrije luchtballons, die den vorm hebben van een sigaar, teneinde den wieerstand van de lucht gemakkelijker te kunnen overwinnen. De motor €n de schroef zijn in een gondel aangebracht, welke met kabels aan den ballon bevestigd is. In de gondel bevindt zich voorts een kleinere bal lon, welke met lucht is gevuld en die door middel van een buis in verbinding staat met den grooten ballon. Zet het gas in den grooten ballon door de warmte der zonnestralen of, op groote hoogte, door verdunning van de omringyndJa lucht uit, dan ontsnapt het overtollig© gas van den grooten ballon in den kleine na eerst de daar aanwezige lucht te hebben uitgedreven. Trekt het gas ln den grooten ballon weer samen, dan keert de gereserveerde hoeveelheid gas uit den kleinen ballon weer iu den grooten terug. De voordeelen van het slappe type luchtschip zijn verscheidene; hot is eenvoudig en niet zoo bijzonder duur. Zij hebben een gas- inhoud van 35.000 tot 200.000 kubieken voet. Een luchtschip van het slappe type, de „Pil grim", door de Goodyear Cy. gebouwd, had een gasinhoud van 50.000 kub. voet en kon een snelheid van 50 mijl (80 K.M.) per uur ontwikkelen. Het li a l'f - s f ij v e type luchtschip ken. merkt zich door de aanwezigheid van een me talen kiel over de geheel© lengte van het schip. Deze kiel wordt vervaardigd van duraluminium- buizen en heeft een dwarsdoorsnede van een driehoek met den punt naar boven gekeerd. De kiel wordt in den ballon ingebouwd ea is door het inwendige van het schip door middel van verticaal gespannen metalen dra den met het bovenste deel van den ballon verbonden. De gondels voor de motoren, voot de bemanning en voor de passagiers worden onder den ballon aan den metalen kiel opge hangen. Voorts heeft dit type een metalen neus en staart. Door de metaal-constructie bezit het half stijve luchtschip heel wat meer weerstands, verm'ogen dan het slappe type en kan In groo- ter afmetingen gebouwd worden dan het laatstgenoemde. Er zijn luchtschepen van het half-stijve type gebouwd met een gascapaciteit van zfc 800.000 kubieken voet. De „Norgia", waarmede de Nobile-Amund- sen-Ellsworth-expeditie van" Spitsbergen naar Alaska over de Noordpool ls gevlogen, was van het half-stijve type, evenals ook de Italia, het huidige Noordpool-expeditie-lueht- scliip van Nobile, over welks lot heel de we reld thans in spanning verkeert. Alle Ameriliaansche luchtschepen worden tegenwoordig met het niet-ontvlambare helium- gas gevuld, hetgeen de veiligheid aanmerke lijk verhoogt Het duraluminium, dat voor den bouw van half-stijve en ook van stijve luchtschepen gebruikt wordt, roest niet, Is even sterk als staal, maar bezit slechts 1/3 van het soortelijk gewicht van staal. De half-stijve luchtschepen worden in Arno rika o.a. gebruikt als moederschepen voor vliegtuigen. Zoo heeft d-e R.S. 1 een takel inrichting om vliegtuigen tijdens de vlucht op te pikken en op elk gewenscht oogenblik weer te kunnen loslaten. Men zou verwach ten, dat het luchtschip, nadat het een vlieg tuig heeft losgelaten, plotseling snel zou stij gen, omdat het van een grooten last bevrijd is. Dit Is echter niet het geval, want het vlieg tuig drijft, zoolang het door het luchtschip in de lucht wordt meegevoerd, op de aëro dynamische kracht, dat is dezelfde kracht, wel ke het vliegtuig bij glijvlucht in de lucht houdt. Het derde en grootste type luchtschepen is het geheel s t ij v e schip. Dit type is een uitvinding van graaf Zeppelin, die in 25 jaar tijd 116 schepen van deze soort heeft gebouwd en er waardevolle ervaringen mede heeft op gedaan. Men zal zich de groote rol herinne ren, welke de Zeppelins tijdens den wereld, oorlog hebben gespeeld en het is wel merk waardig thans een Amerikaansche uitspraak to vernemen over d© belangrijke diensten, welke de Zeppelins tijdens den oorlog aan Duitsohland hebben bewezen. Een zeer belangrijke daad in de geschiede nis der Zeppeliiis Is geweest de tocht van de L 59, die in 1917 v"an Bulgarije naar Oost- Afrika en terug vloog, heen met meer dan 13 ton munitie en geneesmiddelen voor de Duitsche koloniale troepen aan boord. Dit was een reis van 6700 K.M. in vier dagen, een record, dat nog niet verbeterd is. De Zeppelin-maatschappij heeft ook passa. giersschepen gebouwd, die een merkwaardige proeve van bedrijfszekerheid en veiligheid hebben afgelegd bij het vervoer van ongeveer 40.000 personen en vele tons mail zonder eenig ongeluk of incident. De „Bodenses" maakte 103 vluchten in 98 dagen en vervoerde 3000 passagiers tusschen Friedrlchshaven en Ber lijn. De dienst werd in 1919 door de geallieer den stopgezet. Zij namen toen de bestaande luchtschepen over en verboden aan Dultsch- lend den bouw van nieuwe. Het laatste lucht schip, door de Zeppelin-maatschappij ge bouwd, was 'de Los Angeles, de Z.R. III, die ln 1924 yan Centraal-Europa over den Atlan- tischen Oceaan naar de Amexkaansche lucht- vloot-basis te Lakehurst vloog. Op het oogenblik construeert de Goodyear- Zeppeiin Maatschappij twee enorme luohtsche. pen van het stijve Zeppelin-type, welke ruim tweemaal zoo groot zijn als de „Los Angeles" en een gasinhoud zullen hebben van 6.500.000 kubieken voet. Zij zullen 75 h 80 passagiers kunnen vervoeren (tot nu toe was de grootste vervoerscapaciteit 30 personen) en bovendien 6 vliegtuigen in het schip kunnen medenemen. De snelheid wordt opgevoerd tot 150 K.M. per uur, zoodat deze schepen in U/% dag den Oceaan zullen kunnen oversteken. Zij "zullen 8 k 10.000 K.M. met volle lading kunnen vliegen. Over de constructie van deze luchtschepen kan het volgende worden meegedeeld: Het stijve luchtschip heeft geheel een meta len geraamte, dat aan de binnenzijde met een gasdicht omkleedsel is bedekt en van buiten met een waterdichte en brandvrije stof is over trokken. Het gas wordt echter niet vrij in de binnenruimte toegelaten, maar afzonderlijke afdeeüngen of cellen, welke zich in het groote sigaarvormige lichaam bevinden, worden er mede gevuld. Het nieuwste type, dat thans ge bouwd wordt, heeft twintig zulke afzonder lijke gashouders. Dit meervoudig gashouders systeem verhoogt de veiligheid. Wanneer n.l. het luchtschip plaatselijk beschadigd wordt, waardoor het gas verliest, dan behoeft nog geen catastrophe te dreigen, want het schip is zoo gebouwd, dat het zelfs nog met 17 ge vulde gashouders in de lucht kan blijven. Het inwendige van het schip is bovendien zoo gaconstrueerd, dat men binnen door over. al gemakkelijk bij kan komen om herstellin gen aan gashouders of motoren te verrichten. Do Goody ear-Zeppelin krijgt Inwendig niet één maar drie kielen, welke over de geheele lengte van het schip van neus tot staart door loop en Deze kielen, waarvan één midden- ouder en de andere twee iets hooger en ter weerszijden tegen den buitenwand van het ge raamte zijn gelegen, vormen de verblijf-, werk en bergruimten, terwijl daar ook de motoren zijn opgesteld. Het geheele leven op dit luchtschip speelt zich dus af binnen het om/hulsel; onder aan het schip hangende gondels of cabines treft men bij dit type niet aan. Alleen steken bui ten het omhulsel uit de staartvinnen en roe ren, de schroeven en de commandobrug, wel ke een voortzetting is van de onderste kiel en voor-onder gedeeltelijk buiten het omhul sel uitsteekt. De commandobrug is echter zoo gebouwd, dat de vorm er van toch zooveel mogelijk In de omtreklijn van het luchtschip Vervloeit. Deze uiterste bep'ërking Van uit stekende deel-en doet den weerstand, welke het schip in zijn vaart van de lucht onder vindt, zoo gering mogelijk zijn. Wanneer men bedenkt, dat het ontwerpen luchtschip een inhoud krijgt van 6.500.000 ku bieken voet en een lengte van 775 voet, dan zal men begrijpen, dat de Melen, die de ste vigheid aan het geraamte moeten geven, ook een respectabele afmeting moeten hebben en dat er gemakkelijk comfortabele verblijfplaat sen in zijn in te richten. In de beide zijkielen komt dan ook over de geheele lengte een wan delgang, waar twee of drie personen elkaar gemakkelijk kunnen passeeren. Aan de binnen zijde van die wandelgangen worden cabines, eet- en recreatie-zalen gebouwd van ruim een drietal meters diep. Aan de buitenzijde van de wandelgangen zijn in het omhulsel ramen aangebracht, waardoor <le luchtreizigers een mooi uitzicht hebben op het panorama be neden hen. Zooals we reeds meldden, werden tegenwoor dig alle Amerikaansche luchtschepen met niet- ontvlambaar helium-gas gevuld. Natuurlijk wordt dit gas ook gebruikt in de in aanbouw- zijnde Goodyear-Zeppelin. De „Shenandoah", het Zeppelin-luchtschip, dat zoo treurig aan zijn eind is gekomen, doordat het in drieën brak, had veel overeenkomst met het nieuwe type luchtschip. Het gevaar voor breken heeft men echter bij het nieuwe type aanmerkelijk verminderd door d© diameter veel grooter te maken. De kosten van de in aanbouw zijde Good year-Zeppelin worden geraamd op 3 k 4 mil lioen dollar, wat geen peulschilletje is, maar wat Amerika blijkbaar gaarne voor deze mo derne vervoermiddelen over heeft, want het Congres hoeft onlangs de gelden voor twee zulke schepen gevoteerd. Men seint ons uit Brussel d.d. 27 dezer: Door Prins Leopold ls hedenmorgen op plech tige wijz'e het 24ste congres geopend van de „Federation aeronautique internationale55. De Federatie besloot de gouden medaille 1927 aan Lindberg toe te kennen. Viering van het 40-jarig bestaan. Courtney heeit pech Het Wolffbureau seint ons uit Lissabon d.d. 27 dezer: De Engelsche vlieger Courtney is heden morgen 10.20 uur voor sijn vlucht naar de Azoren, de eerste etappe van zijn Oceaan-vlucht, gestart. LONDEN, 27 Juni. (H.N.) Uit Lissabon woxdt gemeld, dat kapitein Courtney, die van morgen om 10 uur voor een vlucht over den. Oceaan was gestart, ten gevolge van een de fect aan de watertank weer terug ia moeten, koeren. SECTIEVERGADERINGEN. De ganseke Woensdag was bestemd voer het houden van sectievergaderingen die samenkwa- men in het gebouw der Nederlandsche Heide Maatschappij. In den voormiddag vergaderde de cultuur», technische sectie, In deze sectie werden zeven inleidingen ge houden, terwijl verder nog een aantal rappor ten werden uitgebracht. Inleidingen De heer Glass, Landesökonomierat te Olden burg, hield in het Duitseh een inleiding over de ontginning van woesten grond in den Vrij staat Oldenburg. Ir. J. C. II o r c h, te Nieuw Amsterdam, leid de het onderwerp in: Van hoogveen tot dal grond. Ir. J. H u d i g, directeur van de afdeeling voor de cu-ltuur op zand- en veengronden van het Rijkslandbouwproefstation te Groningen, had als onderwerp te behandelen „Bodemziek- ten". De verschillende ziekten verschijnselen werden door spr. nagegaan en het gesproken© door lichtbeelden verduidelijkt. De heer Langhaus, bedrijfsleider van de Landbouwkanxer voor de provincie Sleeswijk- - Holstein te Kiel, hield een referaat over de cultiveering van heidegrond tot bouw- en wel land in Sleeswijk-Holstefn. Prof. dr. W. C. Mees R.A z n., hoogleeraar te Wageningen, behandelde de Nederlandsche landbouwwetgeving der laatste jaren. Prof. dr. T a c k e, uit Bremen, leider van het Veenproefstation, hield een inleiding over: Gesteldheid en cultuurwaarde van het veen der West-Duitsche laagvlakte. De heer J. We ster gaard, afdeelingschet der Deensche Heidemaatschappij te Viborg, sprak over: „De actie der Deensche Heidemaat schappij met betrekking tot grondverbetering en de ontginning van woesten grond." Behalve deze inleidingen waren er nog rap porten ingediend van Z.Exc. den minister van landbouw in België, den heer Baels, betreffen de de ontginning van braakgronden en de verbetering van natte gronden in België, den heer A. Borremans, directeur der Belgische Heidemaatschappij over: De werkzaamheid der Belgische Heidemaatschappij voor het herstel der verwoeste oorlogsstreken van West-Vlaau- deren, den beer Von Gartsen, landbouwraad te Hannover, over: De verschillende soorten van ontginning in de provincie Hannover en haar handelswaarde, ir. W. van Konijnenburg te Rijswijk: Eenige opmerkingen betreffende het stichten of ombouwen van polderbemalingen; H. J. van Leusen, inspecteur jjpor Ruilverkave ling der Ned. Heide Mij. te ™-nhem: Ruilver kaveling in Nederland; T. van Maan en, adj.- directeur der Ned. Heide Mij. te Arnhem: De tegenwoordige stand van de ontginning tot bouw- en grasland en T. van Maan en en G. G. Born inspecteur der Ned. Heide Mij. te Arn hem: Ontginning met behulp van afvalstoffen van steden, fabrieken, sanatoria e.d. CONGRES-BOSCHBOUWSECTIE. In de Boschbouwsect!e werden een zevental inleidingen gehouden, terwijl verder nog elf rapporten waren ingediend. 4. Inleidingen. De heer F. Aminoff, af deel i ngsbestnarder van het centraal beheer der Staatsbosschen en Domeinen te Stockholm, gaf een overzicht van den boachbouw in Zweden, in het bijzonder van de proeven tot bebossching van armen groni. De heer Chr. Dal gas, afdeelings-bestuurdcr der Deensche Heide-Mij. te Viborg, hield een inleiding over de Deensche Heide-Mij. en sprak daarbij vooral over de boschcultuur. De heer E. Hesselink, directeur van liet Rij,ksboschibo,uwproei£statiou te Wagenin gen sprak over het Bosch-onderzoek en het Rijksboschbouwproefstation in Nederland. De heer E. Lundh, leeraar aan de Bosch- ibouw-koogeschooil te Stockholm, sprak over de bosch-ontwatering in Zweden. De heer Eg. Rosseels, hoofdinspecteur van den waterloopen- en boschdienst te Brussel, leidde het onderwerp in: selectie bij boseli- cultuur. Graaf Von der Schulenburg uit Berlijn hield een reféraat over de beteekemis der controle van pootgoed voor de boscheultuur. Prof. A. te Weehei, hoogleer-aar te Wagenin gen, sprak over de Bosch wetgeving in Neder land. Rapporten. Voor de boschbouwsectie waren verder- nog de volgende rapporten ingediend: De Ned. Bosehbouwvereeniiging door Prof. d,r. II. A. J. M. Beekman en G. Houtzagers, voor zitter en secretaris der Ned. Boschbouwvereenï- gïng. De heide-cultuurvereeniging in Sleeswijk Hol stein en haar werk voor de boschcultuur door W. Emeis, Lands-boschbouwdirecteur, Marieu- holz bij Flensburg. De beplanting van heidegrond in den Iei^chen vrijstaat door A. C. Forbes, Boschbouw-direc- teur van het departement van Landbouw te Dublin. De bebossöbing van onze zandverstuivingen ■door C. M. van 't Hoff, houtvester van het Staatsbosohheheer te Apeldoorn. Dunning en verdere verplegingsmaatregeten in het grove dennenbosch door G. Houtzagers, inspecteur der Ned. Heide-Mij. te Arnhem. Het gebruik van vreemde hout-soorten in den Nederlands-ellen bos-chbouw d-oor M. de Koning, houtvester d-er Ned. Heide-Mij. te Arnhem. Verzekering van bosschen tegen schade door brand door D. van Maaswinkel en P. J. Drost, reap, administrateur en houtvester der Ned, Heide-Mij. te Arnhem. Ontginning van heide tot bosch door C. J. G. Sissingh, inspecteur der Ned. Heide-Mij te Esbeek. Gementebosch en bebosscbing van woeste gemeentegronden door A. A. C. Sprangers, hout vester van het staa-t-sboschbeheer te, Nij megen. Duin-bebesschin-g door J. A. van Steijn, hout vester van het Staatsboschbeheer te Aerden- hout. De afzet van lichte hout-sorteeringen in land- en tuinbouw enz. door bemiddeling van de „Afdeeling Houtsorteeringen" der Neder- landsclh© Heide-MaatsehappiJ door M. de Vrdes, hoofdambtenaar der Ned. Heide-Mij. t» Arnhem,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 10