DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. SUA- DE NIEUWE BISSCHOP 51ste Jaargang No. 15159 Bit nummer toestaat uit vier toladen STADSNIEUWS EEN ROTTERDAMSCHE BISSCHOP AGENDA KUNST-AGENDA BURGEMEfSTER GIJSEN PROFESSOR J. D J. AENGENENT BENOEMt» BISSCHOP VAN HAARLEM NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085. ABONNEMENTENper 3 maanden 3.25. per maand 1.10, per weck 25 cent. Franco per post ƒ3 75 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en girodienst 81110. Bij ol krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëcle af- en aankondigingen van het j Gemeentebestuur HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 28 Juni 1928 de verzoeken van: le. de N.V. Eerste Ned. Fabriek van Asbest-Cementplaten r.Martinit" om vergun ning tot uitbreiding van hare asbest-cement- fabriek in het pand Sluisweg 7, kadaster Sectie M no. 3390, met 8 electromotoren van resp. 15. 15, 1lA, 5, 4, 4, 1 en 1 P.K. drijvende diverse arheidswerktuigen, een transporthand, een pomp en een lift. 2e. de N.V. Lak-, Verf- en Vernisfahriek „ïvormica" om vergunning tot uitbreiding van hare verffahriek in het pand Willems kade 13-17, kadaster Sectie L. no. 2571, met 4 electromotoren van resp. 10, 3, 3 en IA P.K,, drijvende een goederenlift, een lucht pomp en centrifuges en met 2 zuiggasmotoren van resp. 45 en 32 P.K., ter vervanging van de bestaande van elk 30 P.K. 3e. de R. K. Vereeniging voor Zieken verpleging om vergunning tot het plaatsen van 8 electromotoren van resp. 3, 1, 3, 1, 1, A en P.K., in het ziekenhuis aan de dr. Noletstraat kadaster Sectie M. no. 2016, drijvende een personenlift; een gasmangel, een gascompressor; een waschmachine; een centrifuge en een soppomp; 2 pompen voor de warmwaterverwarming en 2 pompen voor de heetwatervoorziening, verdaagd, aangezien het desbetreffend on derzoek nog niet is geëindigd. SCHIEDAM, 29 Juni 192S. PASTOOR J- D. M. MEIJER Zondag herdenkt de zecreerw. heer J. D. M. Meyer, Schiedammer van geboorte, zijn 12 A- jarig pastoorschap te Westwoud (N.II.) Pastoor Meyer is op 15 April 1863 geboren en werd 15 Augustus 1890 priester gewijd. Als kapelaan was d.e jubilaris adhfcereenvoügens werkzaam te Leimuiden, Westwoud, Goes en Leidschendam. Daarna werd hij in 1907 pastoor te Noord-Zijpe en, na nog eenige jaren dezelfde functie te Leiderdorp bekleed te hebben, werd pastoor Meyer in Januari 1916 benoemd te West woud, waar hij, Zondag zijn koperen pastoor, jubilé herdenkt. Officieel wordt het feest niet gevierd, maar wij mogen veronderstellen, dat zijn vele oude vrienden op dezen dag den pas toor eens extra in hun gebeden zullen geden ken. SCHIEDAMSCHE TENNIS KAMPIOENSCHAPPEN De uitslagen van gisteren van de Scliiedam- sche tenniskampioenschappen zijn als volgt: Heeren-enkelspel: A. Vos slaat A. Hoogen- dPk e3_ 64; L. Loopuyt slaat J. Nolet 62, g3; g. Vos slaat mr. Welcker 68, 75, 62; W, Blaisse slaat P. Dirkzwager 36, 62, 63; H. Nolet slaat W. Meichers 36, 6 2, 61; J. van Gent slaat J. Hoogendijk G—1, 6—2; J. Tidema slaat H. Roelants-7 9, 6 3, 6 2; J. de Haas slaat S. Vies 61, 6 2. Dames-enkelspel: mevr. v. BuysenSprupt slaat mej. M. v. d. Schalk 6—0, 6—4; mej. L. Meichers slaat mej. E. Roelants G 4, 6 -3, mej. A. Beukers slaat mej. T. Evers 6 2, 6—4. Heeren-dubbelspel: A. Vos en W. Blaisse slaan J. de Haas en T. Ritman 6—2, 8—6; C. v. Euck en J. v. Gent slaan H. Nolet en J. Nolet 6—2, 6—4; A. de Bruijn en P. Dirkzwager slaan H. Griek en N. Vermaas 61, 61; H. Roe lants en F. Weijermans slaan J. Meichers en L. Meichers 64, 60. Dames-dubbelspel: mevr. v. BuysenSpruijt en mej. N. v. Bergen "Walraven slaan mevr. "WelckerKoenen en mevr. SchutVis 61, 61; mevr. J. A. Houtmanv. Buysen en mej. N. v. Buijsen slaan mej. M. v. d. Schalk en mej. E. Roelants 63, 63; mej A. Beukers en mej. L. Meichers slaan mevr. Stoffers en mevr. A. den Hoed—Ward 6—0, 6—0. Gemengd dubbelspel: mevr. den HoedWard en E. den Hoed slaan mej. R. v. Bergen Wal raven en Fr. Weijermans 61, 86. GESLAAGD Aan de Technische Hoogeschool te Delft, slaagde voor het candidaatexamen voor schei kundig ingenieur, mej. G. Dulfer, alhier. De heer K. Maat, alhier, slaagde te 's Gra. venhage voor het deurwaardersexamen B. SCHEEPVAART Schiedam, 28 Juni, vertrokken: Motorschoe ner Oscar, kapt. L. Boerma, met dakpannen naar Londen; s.s. Danefroike, ledig naar Lon den; s.3. Theano, naar Rotterdam; s.s. Kedoe, Rott. Lloyd, naar Rotterdam. Schiedam, 28 Juni, aangekomen: s.s. Wajna, van Gefle, om hier kolen te bunkeren in de Wilhelmiaahaven; s.s. Prowess met benzol van Londen, aan de boeien op stroom. Schiedam, 29 Juni, aangekomen Motorschoe- ner Nijssieua, kapt. L. Pot, met gebroken glas van Londen, voor de Vereenigde Glasfabrieken -ttan de Buitenhaven. ADVERTENT1EN 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames lusschen den leksl GO cl. per regel. Kleine advertenties 30 woorden 25 cl., elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouter-advertenties 5 regels ƒ0.50, 10 regels 0.75, 15 regels 1.Incassokosten worden berekend 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. IC. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O., Patronnatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. IC. Metaal- bewerkersboud „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Dinsdagavond om half negen repe titie R. K. Gemengde Zangvereeniging Lorenzo Perosi, Gebouw R. IC. Volksbond. lederen Woensdagavond van 7 uur tof 8 uur zitting bestuur Spaarfonds R. IC. S. V. Excelsior: Gebouw R. K. Kring, lederen Woensdag Repetitie IConinkl. Man- nenzangvereeniging „Orpheus". Gebouw R, K, Volksbond. Aanvang half negen. lederen Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur is geopend het Stedelijk Museum, St. Jorlsf Doele, Doeleplein. Woensdag 11 Juli "Weldadigheidsopenluchtconcert, te gevedf door „Gemengd Koor", met medewerking van het „Stedelijk Muziekkorps". Feestterrein iu het Volkspark. Aanvang 8 uur. TE UOTTIMIDAM 29 Juni: Casino, Poleubloed (Roitterdamsclf Operette Gezelschap) 8.30 uur (voor volw.) - Rotterdamsch Diergaarde) Avondconcert (Kon, Militaire Kapel). 30 Juni: Casino, Polenbloed (Rotterdamscii Operette gezelschap) 8.30 uur (voor volw.) 1 Juli: Doeletuin, Populair Concert (Rott, Philharmonisch Genootschap), (Harmonie-Or kest) en Mannenzangvereeniging Apolla, 8 uur. .Rotterdamscilie Diergaarde, Namiddagconcert Ilaagseih Harmonie-Orkest Casino, Poienbloett (Rotterdanxsch Operette-Gezelschap) 8.30 uur (voor volwassenen). Dagelijks; Circusschouwburg.' Mool( Marietje (Spree gezelschap); 8.15 uur (vooï volwassenen.) Tentoonstellingen: NenUttf* Stationssingel (10 v.m.—12 n.m.) BEURS VAN SCHIEDAM 1 SCHIEDAM, 29 juni. Officieele noteering van de Commissie uit de ICamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. 19— per H.L. Namens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 29 Juni. Men noteert voor me* lasse spiritus 100 pet. 29.per H.L. Ruwe graansplritus 60 pet. 17.per H.IJ, Spoeling Noteering 1.40. tenartikelen en zijn talrijke redevoe ringen is professor Aengencnt een docent geweest voor duizenden en duizenden buiten liet Seminarie. Hij is de man geweest, die de zware boeken van buitenlandsebe ge leerden in Nederland verspreidde, die de beginselen van de opeenvolgende Pausen in een kostbare verzameli]?^ „Documenten" bijeen bracht en die door zijn klare uiteenzettingen over al lerlei sociale on politieke vraagstuk ken licht, ontstak in de hoofden van talloos velen. Zijn verhandelingen over het „So- eialisati-rapport" der S. D. A. P., over liet „Eigendomsrecht", over de Politiek in sociale vcreenigingen, over het modernisme en den anti-moder- nisten-eed, over de theorie van Freud onder wijsgeerig opzicht beschouwd, over het probleem van het kwaad en het; Godsbestaan, en allerlaatst zijn veelbesproken rede op den laatsten - Nederlandschen Katholiekendag over „De Politiek en het Koningschap van ."Christus", hebben hem een nationale vermaardheid bezorgd." Men heeft den Katholieken priester kunnen zien meeloopen met de dui zenden, die hij het zilveren feest der Koningin te Amsterdam hun hulde kwamen bréngen; men hééft hem kunnen waarnemen in talrijke bijèén- - komsten. De hoogleeraar is als adviseur de stuwer van de K. S. A. geweest; hij was een der leidende krachten van de Katholiekendagen. Hij heeft er niet tegen op gezien gebruik te ma ken van de radio om door dit nieu we instrument zijn Katholiek socio logische beginselen te brengen aan heel het Nederlandsche volk. I-IiJ heeft door dhr~radio hét"Jspook van het „ult.rnmontanisme" bestreden in een van die rustig-klare redevoeringen waarvan liij het geheim bezit. Professor Aengenent is ook een der daadwerkelijkee steuners van het lee- kenapostolaat geweest door nóg eens, apart voor hen, het „Handhoek voor dfti Léekcnapostel" te helpen samen stellen. Zoo is zijn hoogleeraarsle- vcn werkelijk geen bestaan van een dorren kamergeleerde geweest. Krant, katheder, hoek, tijdschrift zijn de plaatsen van zijn arbeid geweest. „Waar is Aengenent?" vroeg dr. Sehaepman in zijn „Chronica", toen hij hem miste in de redactie van het „Ka tholiek Sociaal Weekblad". De groote staatsman heeft zich niet vergist: den man, dien zijn arendsoog ontdekt had, was geen gewoon figuur. De afgeioopen kwart eeuw heeft het bewezen. Bij zijn zilveren priesterfeest beloon de wijlen Mgr. Callier den geleerden en werkzamen priester met een eere-Kano- nikaat; in 1923 volgde de benoeming tot Kanunnik-theologaal, terwijl de regee ring achtereenvolgens door liet toeken nen van meerdere onderscheidingen de nationale verdiensten van den priester- hoogleeraar erkende. Thans heeft het Z. H. den Paus be haagd dezen verdienstelijken priester, die hooggeacht is hij de geestelijkheid van het bisdom en ver daarbuiten, te verheffen tot oppersten leider van het gewichtige bisdom Haarlem. Voor de zooveelste maal heeft de ware democratie een enorme zedelijke overwinning te hoeken; weer is be wezen, dat ook de nederige komaf in de Katholieke Kerk geen beletsel is om tot de hoogste waardigheden te wor den verheven indien deugd, karakter eigenschappen en wetenschap aanwe zig zijn. De Rotterdamsche smidszoon is nu geworden de Opperherder van duizen den cn hun leider; hij wordt opgeno men onder de prinsen der kerk; als opvolger der Apostelen zal hij met de bisschoppen der katholieke wereld deel achtig zijn aan de gave der onfeilbaar heid als hij optreedt als leeraar. Dat deze bisschop naar wien onze beste en innigste wenschen gaan en voor wien wij de gebeden van onze lezers en lezeressen verzoeken nog lang sta in de kracht Gods en dat, me de door de voorspraak der Apostelvor- sten wier feest wij heden vieren, onder zijn leiding Haarlem's Kerk goede en gezegende dagen tegemoet moge gaan! Het was dezeu middag voor het eerst* dat burgemeester Gij sen na zijn ziekte eeu zitting van den gemeenteraad presidieerde. Bij den aanvang der vergadering kon Z.Edelachtbare dan ook niet nalaten zijn op rechten dank te betuigen aan de leden van den Raad en aan de ingezetenen van Schie dam, die tijdens zijn ongesteldheid blijk van deelneming gaven. Aan heeren wethouders en aan den secretaris, was spr. reeds eerder in de gelegenheid, zijn dank over te brengen. De heer v. d. Tempel (C.H.), als oudst® lid in jaren, burgemeester Gij sen, beant woordend, meende wewl de tolk der vergade ring en der burgerij te zijn, indien hij den voorzitter hartelijk geluk weuschte mat zijn herstel van gezondheid. De vergadering had hierna haar gewon® wloop. jti' Hg „Habemus pontilicem: wij hebben HH een nieuwen opperpriester", kunnen de HH honderdduizenden Katholieken van HH het bisdom Haarlem juichen. „Wat duurt het lang", hebben som- migen gezegd, die steeds vergeten, dat gg Rome zich nooit haast en dat het dit zeker niet doet, wanneer het geroepen Ij is gewichtige posten te bezetten. 1= Want het is de Paus van Rome die de eindbeslissing in handen heeft bij de benoeming der bisschoppen in gg§ ons land. IU Het is weer als in de dagen der j= grijze oudheid, toen Willibrord en Bo- nefacius zich naar Rome spoedden om Hb daar de wijding en de zending uit de handen van de opvolger van Sint jj Petrus te ontvangen. Er waren in dien JU grijzen vóórtijd geen koningen of aard- jggj sche machten die zich mengden in de Ü1 zuiver-kerkelijke aangelegenheden. gij Toen de tijd kwam dat dit geschied- de, was het 't begin van het einde der bisschoppelijke hiërarchie. gg§ De storm der hervorming kwam en gg Re eeuwenlange vervolging: de bis- HH schoppen stierven.... en kwamen §g geen nieuwe. Tot in 1853 het bisschoppelijk be- jg stuur werd hersteld; tot wij in Ilaar- gg Jem, in de persoon van wijlen Mgr. ggg Callier een bisschop kregen, die door HH een jarenlangen arbeid herstelde en =üg opbouwde, wat anderen misschien een UI eeuw kosten zou. Toen deze Sterke HH viel, heeft men zich afgevraagd wie de man zou zijn, die hem zou op- Üi volgen. Gelukkig heeft daarin geen staats- III macht wat te zeggen: de H. Stoel al- ggj léén beslist. Hl Nu, op den feestdag van Sint Pe- trus en Paulus is die beslissing geval- HI len: Rome's uitverkorene is de Hoog- IH Eerwaarde Hooggeleerde Heer JOAN- U NES DOMINJCUS JOSEPIIUS Hij AENGENENT, Kannunik van het UI hoogwaardig Kapittel van het bisdom gg Haarlem en hoogleeraar aan het gg groot-seminarie Warmond. Professor Aengenent, zooals wij hem nu nog mogen noemen, is een Rotterdammer: hij is op 14 Mart 1873 als zoon van eenvoudige, maar brave ouders, in deze nijvere stad geboren, waaruit ook zijn oud-collega en mede- Kannunik, professor dr. Beysens af komstig is. Hij heeft gestudeerd op de semina ries van het bisdom en heeft op 3 April 1897 de II. Priesterwijding ont vangen. Nog geen maand later volgde de benoeming to kapelaan te Roe- lofarendsveen: 4 April 1897. Het scherpe oog van Mgr. Callier, die in middels bisschop van Haarlem was geworden, had de ongewone gaven ontdekt van den jongen geestelijke en benoemde hem op 30 September 1898 tot leeraar aan het Seminarie „Ha ge veld". Daar bleef de Eerwaarde Heer Aengenent zes jaar werkzaam: wie „De Katholiek" uit die dagen leest, ziet uit verschillende op stellen in welke richting de belang stellende studie van den leeraar gaat: toen begreep hij reeds, dat het al leen het Katholicisme was, dat ant woord geven kon op de vragen van het modern socialisme en dat de „moderne", ongeloovige wetenschap niet in staat zou zijn het socialisme te weerleggen om de eenvoudige re den, dat er geen wezenlijk verschil was tussehen beide stelsels. Bisschop Callier, die de nooden van den tijd begreep en inzag, dat zijn jonge geestelijken gewapend moesten zijn tegen de dwalingen van den dag, richtte op zijn groot semina rie te Warmond een cursus op in de socialogie en naast den beschouwen den wijsgeer Beysens, benoemde hij op 31 Augustus professor Aengenent tot hoogleeraar in de socialogie. Als zoodanig is hij de hoogleeraar geworden van heel Nederland, want zoowel door zijn bekende leerboeken als 'door zijn vele tijdschrift- en couran-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1