HET GROEIEND ZELFBEWUSTZIJN VAN ROTTERDAM Maandag 2 Juli 1928 Vierde Blad Pagina 1 MAATSCHAPPIJ „DE KORENSCHOOF" NELUPA-EXPRESS DE TROTS VAN DE TENTOONSTELLING MAXIMUM ONBEWAAKTE OVERWEGEN MINIMUM ONGELUKKEN KUNST OP DE NENIJTO en knien" 1 Hoe de miniatuur-Jumbo-Iocomotief door een laten gast van „Ober Bayern" wordt gezien. Het lieeft heel wat voorbereiding en zorgen .van de betrekken au oriteiten gekost, om er eindelijk toe te besluiten op de Nederlandsche Nijverlteids Tentoonstelling (Internationaal) een origineelen miniatuur scoorweg aan te leggen. Niet omdat zij er het nut en de attrac tie niet van inzagen, maar de exploitatie rekening zou met niet minder dan tweemaal honderdduizend gulden worden verhoogd, wan neer men tot een dergelijk besluit zou komen. Tegen deze cijfers heeft men echter niet op gezien, temeer, daar een miniatuur nabootsing van de origineele Jumbo-locomotieven, zooals deze door de firma Krauss en Co te Miinchen worden gemaakt, nu eenmaal thuisbehoort op een tentoonstelling, die het adjectief van inter nationaal waardig wil voeren. Het eerste Ltliput-treintje verscheen op de Duitsche Yerkeers-tentoonstelling die in 1925 te Munchen werd gehouden. Niet alleen werd met deze prestatie het enthousiasme van het publiek gewekt, maar ook de doelmatigheid van zoo'n miniatuur spoorweg trad reeds da delijk op den voorgrond. De „Gesolei" te Dus- seldorf gehouden in het jaar 1926 wilde niet on derdoen. Ook op deze tentoonstelling is dit „klein fabrikaat" van de oudste locomotieven- fabriek in Duitschland, een van de grootste at tracties geweest, niet alleen uit het oogpunt van vermaak, maar en niet het minst uit het oogpunt van wonder-techniek. En thans nu in Keulen de groote internatio nale Pers-tentoonstelling wordt gehouden, loo pen er over de uitgestreltte tentoonstellingster reinen niet minder dan drie van deze Liliput- treintjes. Wij zouden ons dus wel achterlijk hebben getoond, en onze conservatieve ideeën, die in menig opzicht zoo zoetjes aan toch be ginnen te sluimeren, wel wéér hebben gede monstreerd, wanneer we een dergelijke wereld- attractie zonder meer hadden genegeerd. Dit is echter niet gebeurd. Ook wij hebben op onze tentoonstelling twee origineele minia tuur-locomotieven, die om de drie a vier minu ten circa 170 personen kunnen vervoeren naar en door liet Lunapark. In den beginne werd hog ai eens gesputterd tegen de hooge tarieven Van den „Nelur a-express", doch wanneer men èens precies nagaat, wat er voor een dergelijke attractie komt kijken, dan moet men toch be kennen, dat de reiskosten waarlijk nog niet zoo hoog zijn. De Liliputbahn, zooals de Duitschers zeggen, moet nu eenmaal beschouwd worden als een gewoon spoorwegbedrijf in het klein, welke ook staat onder de controle van de Rijkskeurings- wet. Alles wat bij een gewoon spoorwegbedrijf moet worden aangewend, om het geheel goed te laten functioueeren, is ook hier aanwezig, maar dan in miniatuuruitgave. Doch het is juist deze miniatuur-uitgave, die de exploitatie van een dergelijk bedrijf zoo duur maakt. De miniatuur-Jumbo is op een derde grootte gemaakt van de origineele sneltrein Jumbo-lo- Comotieven, zooals deze gebruikt worden op de groote internationale spoorwegen. Tot in de kleinste finesses is het miniatuur-treintje een juiste nabootsing. Het locomotiefje is een twee- cyllnder en verwekt een druk van twaalf at mosfeer en heeft een kracht van plus minus 30 P. K. De ketel is op een vijfde groote gebracht van de origineele Jumbo. Gemiddeld wordt hier op de tentoonstelling vier ton kolen per week ver- Stookt, dat is dus 400 K.G. per werkdag van 10 uur. Ook heeft de miniatuur Jumbo zoowel de s oom- als de Iuchtdrukrem. De hoogte van de i locomotief is 1.30 M. Zij is zeven M. lang en heeft een spoorwijdte van 381 m.M. Dit treintje vraagt ook een bijzonder soort rails, die plus minus 80 m.M. boven den grond uitsteken. De locomotief heeft een schijnwerper, die zijn licht krijgt van de accu's op een sterkte van 20 am père. Voorop de locomotief vlak tegen den grond aan zit een z.g.n. koevanger", een sys teem dat men in Amerika heeft toegepast, om de koebeesten en dergelijken, die mogelijk op de spoorbaan zouden loopen er ongedeerd vanaf te schuiven. Op onze tentoonstelling kan deze „koevan ger" misschien ook nog wel diensten doen, al zou het alleen maar zijn om sneeuw te ruimen. Men weet nooit hoe het dezen zomer afloopt. Bijzondere aandacht zijn ook waard de perso nen-wagens, die uitgerust zijn met een automa tische Scharffenberg-koppeling, d.w.z. de wa gens koppelen zich zelf. Toen destijds op de groote Duitsche verkeerstentoonstelling, die te München werd gehouden, voor het eerst met dit Scharffenberg-koppelsysteem werd gedemon streerd, heeft men terstond in Duitschland deze wijze van koppelen overgebracht op de groote treinen. Iedere locomotief trekt tien wagens, die ieder leeg een gewicht hebben van onge veer 1500 K.G. Niet iedere wagen is toegerust met een automatische Scharffenberg-koppe ling, er zijn ook wagens die twee aan twee rus ten op een draaistel een z.g.n. Jacobs Gelenk- wagen. Dergelijke wagens kunnen niet van el kaar af. Dagelijks moet de geheele spoorlijn worden nagezien; of de rails-dwarsliggers niet zijn los geraakt; of de planken die tusschen de rails liggen bij de z.g.n. onbewaakte overwegen, niét boven den grond uitsteken, enz. Men heeft ook aan het einde van het Lunapark een machine hal gebouwd, waar 'n bankwerker en een mon teur dagelijks bezig zijn het materiaal Van bo ven tot onder na te zien. Is het Liliput-treintje uit technisch oogpunt ons aller bewondering waard, wij kunnen er ook als attracie van profiteeren. Wanneer de „Nelupa Express" de hoofd-allée binnen- stoomt, dan krijgt men zoo'n veilig idee over zich. Het treintje ziet er zoo gemoedelijk uit, dat ongelukken, botsingen, déraillementen enk niet kunnen voorkomen. Het zal oók geojn kwaad' dloen op de massa's onbewaakte overwe gen' bijna de geheele spoorlijn is een onbe waakte overweg want de tentoonstelling- en Nelupa-bezoekers zien het treintje veel te graaig aankomen. Bij de hoofd-allee ingestapt, weet men bin nen een kwartier tijds hoe de witte tentoon- stelüngsstad en het daaraan verbonden Luna park zich uitstrekken. De „Nelupa Express" is een treintje voor iedereen. Het heeft 's mor gens, 's middags en 's avonds zijn bijzondere attracttie. In de morgenuren trekt het „Liliput-trein tje" de aandacht van vele ouden van dagen, die met negatie van hun stijve beenen, rijdend de keurig aangelegde omgeving wenSchen te bekij ken. Des middags maakt een variatie van al lerlei leeftijden, met dé meest verschillende bedoelingen, gebruik van den „Nelupa-Ex- press", en 's avonds zijn het vooral de gasten van ,,Oben Bayern", die na zoo'n vroolijken avond het „Liliputtertje" een uitkomst noe men. Zoo weet een ieder op zijn beurt gebruik te maken van dit technisch wonder dat de trots is geworden van de Nederlandsche Nijverheids- tentoonstellinf De N. V. Brood- en Meelfabriek „Maatschap pij De Korenschoof" waarover wij thans eenige bijzonderheden geven, is reeds van ouden da tum. Zij werd te Utrecht opgericht in het jaar 1856. Feitelijk werden twee fabrieken gevestigd. Eén te Utrecht, één te Rotterdam, het bekende adres aan het Vasteland. In de wandeling wordt de bakkerij „De Korenschoof" gewoonlijk „de Schoof" genoemd. De „pressa-tofen", welke de Maasbode op het terrein der Nenijto aan het einde van de hoofdallee heeft opgericht. -, IV. TAFELLINNEN. Bij de moderniseering van de woninginrich ting en de gebruiksvoorwerpen uit onze dage- lijksclie omgeving, vertegenwoordigt veelal de huisvrouw de behoudsgezinde stroomingen. Het is immers voor de vrouw moeilijker een dihg op zichzelf te beschouwen en te waardeeren èn het er met een nieuwigheid je, dat er nog onver trouwelijk uitziet, op te wagen. Het is zoo begrijpelijk. Het meisje groeit In het ouderlijk huis op in een veel intiemer ver keer met de dingen van woninginrichting èn dagelijksch gebruik dan de man. De man be dient er zich van voor een enkel uur of enkele uren van den dag, de vrouw heeft er altijd de zorg voor. Daardoor raakt zij veel inniger met de dingen vertrouwd, zij voelt zich er veel meer aan gehecht. En de dingen, die voor haar die gevoelswaarde gekregen hebben, het zijn de oude dingen uit het ouderlijk huis. De oude stijlen, de conventioneele vormen, de gebruike lijke materialen, de overgeleverde versieringen gaan onwillekeurig beschouwd worden als het Ideaal van degelijkheid, behagelijkheid, gezel ligheid en practischen zin. Toch zal ook de vrouw er aan moeten geloo- ven. De moderne kunstnijverheid laat niets met rust en bemoeit zich al met haar intiemste heiligdom: de linnenkast. Maar het kan aan de schoonheid van den inhoud uiet anders dan ten goede komen. In het paviljoen van de B. K. I. op de Nenijto vindt men achterin een gedekte tafel gereed staan en het heldere witte tafeldamast met de fijne glanzingen van het licht trekt direct de aandacht om het fraaie patroon. Hier staan we tegenover een product van de Linnenfabrieken E. J- F. van Dissel Zonen te Eindhoven, die mede tot de eersten heblfth behoord in ons land, die een modern machinaal vervaardigd kunstnijverheadsproduct aan de markt hebben gebracht. Talrijk zijn de weefstukken, die op de fa- bTiek worden vervaardigd. Een handige cata logus, tevens prijscourant, geeft een duidelijk overzicht van het uitgebreide arbeidsveld. In een lange rij zien wij ze voor ons, de huishoudlinnens en gebruiksdoeken. De vrouw met het Hollandsche gevoel voor die dingen kan genieten van dien aanblik. De verschillen de weefselpatronen doen vooral in de fijne kwaliteiten wondermooi, maar ook de grovere soorten hebben liun eigen geestig karakter. Modern als de fabriek is, }a dit product van Hollandsche industrie, frisch, origineel, smaak vol en degelijk. De theedoeken en de toiletdoeken met de rood ingeweven randen hebben een weefdessin van Chris Leheati en ook het ontwerp van den fijnen damasten handdoek met het balleq- kruisje is van zijn hand. Fraai en aardig ge vonden is ook de handdoek met het bijenmotief, als stille aanmaning bij de ocbtend-verfrissching om te gedenken het: „leven en werken". Fon teindoeken, keukendoeken en andere huishoud- doeken met rood of blauw doorweven, ze zijn er alle in diverse soorten en kwaliteiten. Ook lakens en sloopen met eenvoudige koord- en hjourranden tot de meest luxueuse borduur- en kantversiering Voor de Indische bedden is een Sins 1919 in Utrecht en sinds 1923 in Rot terdam is „de Korenschoof" haar brood niet alleen op de meest moderne-, maar ook op de meest hygiënische wijze gaan bereiden. Men richtte het bedrijf gebeel automatisch In, zoo dat het bandenbedrijf vrijwel werd uitgeslo ten. De „Maatschappij de Korenschoof", geves tigd aan het Vasteland, is de eerste firma geweest op het vasteland, maar dan van Europa, die dit modern-bedrijf heeft toegepast. Vele buitenlandsche bedrijven hebben de laat ste jaren studiereizen gemaakt naar Rotter dam om in genoemde bakkerij de werking van deze nieuwe toepassing in oogenschouw te nemen. Wij noemen slechts „Witler" uit Ber lijn, „Le Bon Grain" uit Montanwetz-Hayette3 (België), etc. Dezer dagen hebben ook wij een bezoek aan deze modern geoutilleerde fabriek gebracht en wij achten het wel van waarde om in korte trekken het nieuwe systeem van broodbakken in dit nummer eens naar voren te brengen. „De Korenschoof" koopt en meleert zelf hetgeen van groote waarde Is het voor haar broodbakkerijen benoodigde graan en maalt bet ook zelf In haar moderne meelfabriek. De hou ten trog, het kneden met handen en voeten be staat niet meer. 't Rijmpje van vroeger uit den goeden ouden tijd: „Misgun geen bakker winst, gij goede en quade lien, „Sij arbeyden het broedt met ljchaam, voet heeft bij „De Korenschoof" geen zin meer; 'de tweede regel zou nu moeten zijn: „Sy arbeyden het broodt met een modern machien." Het meel dat op een grooten zoldér ligt op geslagen gaat, voordat het in de deegmachines valt, om gekneed te worden, eerst door zgn. ziftmachines. Dit is noodig om uitsluitend meel te krijgen dat van alle ongerechtigheden 'ge zuiverd is. Heeft deze zuivering plaats gehad, dan wordt het meel gestort in stortkokers die uitmonden boven een weegschaal, waarop de ronde kuipen der kneedmachines kunnen wor den gereden. „De Korenschoof" aan het Vasteland te Rot terdam heeft een viertal kneedmachine», waar bij 22 groote ronde vertinde deegkuipen, die maximaal plus minus 400 K.G. deeg kunnen inhouden. De melk, noodig voor het brood, bevindt zich in een melkcentrale, waar 4000 Liter, afgekoeld in acht bassins, bewaard kun nen worden. Door middel van stoom wordt de melk op de vereischte temperatuur gehouden. Nadat op de Amerikaansche Toledo-Berkel- schaal de hoeveelheid meel en vocht nauwkeu rig zijn gecontroleerd, wordt, met het kneden aangevangen. De afgedraaide deegkuipen wor den geplaatst In de steeds op „normaal" tem peratuur gehouden rijskamer, waar de deegen rijpen (gisten). Na twee k twee en een half uur worden de kuipen gereden naar de „Ele- volta" d.i. hefmachine. Langzaam gaat de ge heele kuip met inhoud de hoogte in, zij wordt gekiept en het deeg valt in den trechter van Op de Nenijto is ook een postkantoor, hetwelk is ondergebracht in den stand van de fa. Wed. Benedictus. de „divider" d.i. de machine welke het ge heele deeg afweegt in gelijke stukken. De stukken deeg tuimelen langs een goot in den trechter van den broodvormer en ver laten deze machine in den vorm van rollen, de zgn. broodvorm. De opgerolde stukken deeg worden nu in de op een transportband passee- rende broodpannen geplaatst, om vervolgens een laatste reis in de groote narijskast te ma ken, alvorens te worden gebakken. Nu komt de deegrol bij den tunnel-oven, ook wel travelling-oven genaamd. Een ongeveer 27 M. lange en 2.75 M. breede transportband wordt in het binnenste van den oven voortbewogen, door middel van een electro-motor, onder en boven verwarmd door middel van 136 gasbran ders. Een electrische thermometer geeft doof een enkelen druk op een knop onmiddellijk op één centraal punt van tien verschillende plaat sen do onder- of bovenhitte aan. Twee mano meters toonen aan den gasdruk. Het gewone stadsgas heeft een vasten druk van plus minus 45 m.M. Door middel van een compressor wordt deze druk voor de specials patentbranders opgevoerd tot 3100 3300 m.M. Is de 27 meter lange weg afgelegd de snel heid kan geregeld worden dan is het koros- brood gebakken. De achter-ovenist kiept vier aan vier de uitvallende pannen om, het brood valt weer op een transportband en de bussen loopen over een passeerenden ijzeren bussen- band weer terug. Zoo bakt deze oven onafgebroken door, Ieder uur 2500 k 2700 gebakken brooden afleverende. Per dag hebben deze ovens dus 'n capaciteit van plus minus 55.000 h 60.000 brooden. De tegenwoordige werkomstandigheden laten natuurlijk een der gelijk kwantum niet toe. Vanuit de fabriek wordt het brood door mid del van auto's en handwagens over de verschil lende filialen verdeeld. Momenteel heeft men ln Rotterdam 24 filialen, doch wanneer met In gang van 1 Jnli a.s. de Broodfabriek „Hofdijk" zal zijn overgenomen, wordt het getal uitge breid tot 40. Ook in Utrecht zijn plus minus 40 filialen. De fabriek in Rotterdam beslaat een oppervlakte van 1900 k 2000 M2. en verwerkt per week ongeveer 1300 zakken k 50 K.G, meel. Het modern ingerichte bedrijf van „De Ko renschoof" vindt ook reeds navolging In on» eigen land. stellen van: lakens niet afzonderlijke stroo- ken, sloopen en goelings, ISfeiG: :lajiliu!'l.i^: i.i A"j_l, ÏM N, Een van de automatische tunnelovens, die in gebruik zijn bij de N. V. Bakkerij „De Koren »choof" aan het Vasteland,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 13