MAANDAG 2 JULI 1928 VIERDE BLAD PAGINA 4 UIT ROTTERDAM fjp GEMEENTELIJK ARBEIDSBEURS HET GOUDEN CONSECRATIEFEEST DER ST. LAMBERTUSKERK EEN HISTORISCHE SCHETS OVER HAAR GESCHIEDENIS OVER 17 JAREN HET DERDE EEUWFEEST 1 ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. GEMEENTERAAD. Het collectanten-college Gevraagde werkkrachten ve dan maar, zoo 't hom. lust, oen latere op volger van mij hij een later paroohiefeest: misschien reeds in 1945, als de parochie haar drie-honderd-jarlg bestaan viert. Hij oordeelo dan echter, bid ik, niet te streng, zooals ik, vertrouw ik, nu ook niet ge daan heb over mijne voorgangers. Het gouden ©onseoratiefleeat der St. Lamber- tuekerk in Kralingen is gisteren op buitenge, wone wijze gevierd. De kerk was smaakvol versierd, de vlag woei feestelijk, het St. Lamber tu sbeel d boven den hoofdingang was omkranst. Binnen waren de Pauselijke wimpels opge hangen, geurden de bloemen en verhoogden Vele' vaandels het feestelijk aanzien. Voor het altaar stond een schat van bloemen, de Sint. Antoniuskapel, waarin de feestgave der Pa rochianen is aangebracht (een mozaïek, voor stellende den Heiligen Antonius, vereerd door het volk met de woorden „Sancte Antoml, ora. pro nobis") was eveneens bijzonder versierd door groen en bloemen in het hek om de kapel. In de zijbeuken waren doeken opgehangen met de woorden: „Vier nu Parochie dankbaar blij dei- kerke gouden jubeltij" en „Heilige Lambertus bid veel voor volk en clerue De Hoogmis Te 10 uur begon de Plechtige H, Mis met als intentie God te danken voor alle zegeningen tijdens deze 50 jaren in Zijn tempel ontvangen, opgedragen door den ZeerEeny. Pastoor H. J. G. Haver met assistentie van de Eerw. Heeren kapelaans. Het zangkoor, onder leiding van den heer C. van Vlijmen, was voor het feest voor den eer sten keer versterkt door een jongenskoor en bleek zeer goed te voldoen. Uitgevoerd werd een Mis van August de Broecik voor 3 mannen en 1 jongensstem. Een „O isatutarts" van Wittberger en eien „Tantum Ergo" van Frits Plchal, een eigen compositie, opgedragen aan het koor voor 2 mannen en 2 jongensstemmen, werden op zeer lofwaardige wijze ten gehoore gebracht. Inderdaad is het Jongenskoor een verblijdende vooruitgang ge bleken. Tot slot bracht ke>t mannenkoor het Halleluja van Handel ten gclhoiore. Onder de H. Mis hield Pastoor Haver de feest predikatie, waarin spr. de vreugde over dit feest kenschetste, naar aanleiding van ©en in. teressaut overzicht over het Katholiek geeste lijk leven in Kralingen. De eerw. redenaar bracht o.a. in herinnering hoé in 1845 Pastoor van Wijk de eerste geestelijke in dit stadsdeel werd, hoe er geleden Is onder de kerkvervol ging, hoe moeilijk dikwijls het allernoodigste bijeen kon worden gekregen om dan de ge. schiedemis van deze kerk te sehtesen en den wensoh nit te spreken dat de Kralingsche kerk door de liefde der Parchianen mocht blijven bloeien tot eer van Jesus Christus. De aanbieding van het geschenk Na deze plechtigheid kwam het feestcomité in de pastorie bijeen om de feestgave van de geheele parochie aan te bieden. De WelEerw. heer W. J. v. d. Berg droeg onder een korte toespraak het mozaik, dat reeds onwrikbaar in den muur bevestigd is, aan deu Pa3toor over, de hoop uitsprekende: dat de kapel, die thans voor het grootste deel op deze wijze is versierd, spoedig ook aan den anderen wand met mozaiek moge worden getooid. Pastoor Haver dankte in welgekozen woorden voor dit prachtige geschenk, zeggende, dat hiermee een van zijn liefste wenschen voor de versiering van zijn kerk in vervulling is ge gaan; een geschenk dat behaagt aan het ge. loovige volk en waardoor de Antoniuskapel in Uiterlijke waarde ten zeerste is gestegen. De leden der Feestcommissie dankte Z.Eerw. naast alle parochianen in het bijzonder voor hunne speciale gaven om te eindigen met den wensch, dat ieder het sohoone leven in Kralin. gen, door God gegeven, nog lang moge genieten. Hierna trad de heer C. van Hackt, secretaris van het armbestuur naar voren om als parochi aan den pastoor spontaan dank te brengen, voor alles, wat hij voor de parochie en speciaal bij dit feest, heeft gedaan. Spreker noemde den Herder de Gezelle voor de parochianen, omdat hij door woord en geschrift van preekstoel en in „de Klokken" het heele volk van Kralingen Iaat genieten van de gave van zijn geest. Mocht gij nog tot hoogere ambten geroepen worden, aldus de heer v. Hacht, zoo hopen wij dat gij de Klokken niet zult vergeten want de oude pastoors mogen bouwheeren geweest zijn, gij bouwt het volk op in echoone taal in de heer. Hjke waarheden van ons katholiek geloof. Parochianen hun gelukwenschen kwamen aan- hleden Tot slot der feestelijkheden, werd des avonds te 7 uur een plechtig Lof gecelebreerd door Pastoor B. Hermans van Oostenblokker met assistentie van Pastoor Laminers van Zwijndreoht, beiden oud-kapelaans der parochie Pater Frigge O. F. M. uit Lelden, zoon der parochie, terwijl W. van den Berg als caeremo. niarius fung&berde. De feestpredikatie, die de beide vorige avon. dan was gehouden door Pastoor Chr. W. van Mierlo van Voorburg en Pastoor Ch. Quêrelle pastoor der St. Elasabethkerk alhier, werd de- een sluiting savond gehouden door Pastoor Brinkman van Moordrecht, evenals de twee vorige oud-kapelaans van Kralingen. Op het priesterkoor hadden behalve de gees, telijkheid der parochie plaats genomen Em Pastoor A. Wreesmann, Pastoor C. J. Duivel steijn, de Weleerw. heer L. Wolf, leeraar van Seminarie „Hageveld", zoon der parochie en talrijke oud-kapelaans; Pastoor Querelle, Pa stoor van Mierlo, Pastoor van Veen en Kape laan van der Pluijm. Het parochiaal zangkoor zong, aan het orgel begeleid door den heer Chr. van Hacht en on der leiding van zijn directeur, den heer C van Vlijmen het „Ave Verum" van J. H. Schalken, .Magnificat" van M. Monnikendam, „Ave Maria" van Joh. van Leeuwen „Te Deum" van V. Goller en het „Tantum Ergo" van Paul van der Putten. Had voor het Lof het bekende lied „U ter eer Lambertus" door de geheel gevulde kerk ge- kloken ten slotte werd het feestlied aange heven. Terwijl de kerkgangers zich langzaam verwij derden, klonk machtig op het orgel de feest- marsclh van J. Leimmens, waarmede een plech tigheid was geëindigd, welke nog lang in de •herinnering van de parochianen van St. Lam. bertus zal voortleven. MAILVERZENDING. Eerstvolgende verzendingen en laatste bus- lichtingen, resp. laatste aanbieding van aan- get. stukken aan het hoofdpostkantoor: Suriname: 6 Juli gewone stukken 1.30, 5 Juli aanget. stukken 20.00 via Amsterdam's. „Oranie Nassau". Wellington (Nieuw-Zeeland): 5 Juli gewone stukken 13.30, aanget. stukken 13.00 via Mar- seille -s. „Moldavia". Curagao: 3 Juli als de Vereenigde Staten Pernambuco (Brazilië.) en Bahia (Brazilië)- 5 Juli gewone stukken 9.50, aanget. stukken 9 20 via Southampton s. „Andes"; G Juli gewone stukken 19.30, aanget. stukken 19.00 via Lis- sa bon s. „Andes". Rio de Janeiro (Brazilië), Santos (Brazilië), Aigentinie, Chili, Uruguay en Paraguay: 3 Juli gewone stukken 9.50, aanget stukken 9.20 via tem a.f' "fn<ia:luTC15a": 4 Juli gewone stukken 19.30, aanget. stukken 19.00 via Lissabon s. „Andalueia S Juli gewone stukken 9.50, aan get stukken 9.20 via Southampton s. „Andes"- 6 Juli gewone stukker. 19.30, aanget stukken 19.00 via Lissat 1 s. „Andes". Nederlandsch Oost-Indië. 'verzending via Marseille s. „Slamat" per „Lloyd Rapide" 5 Juli gewone stukken 11.00, aanget stukken 9.30. Na de laatste buslichting aan het hoofdpost kantoor kunnen enkele losse gewone brieven en drukwerken voor Nederlandsch Oost-Indië, alsmede voor passagiers en bemanning van het s. „Slamat" nog worden afgegeven aan het post- rijtuig van de „Lolyd Rapide", die 12.27 van de D.P. richting Antwerpen vertrekt Laatste aanbieding van postpakketten aan het hoofdpostkantoor voor passagiers en be manning van het s. „Slamat" te Marseille 30 Juni 18.00. Nederlandsch Oost-Indië per Britsche boot „Moldavia" via Marseille 5 Juli gewone stuk ken 13.30, aanget. stukken 13.00; nazending per luchtpost 6 Juli gewone stukken 8.15, jk Juli aanget. stukken 20.00. Luchtrecht tot Marseille 5 cent per 20 gram. Singapore als Nederlandsch Oost-Indië (mail verzending). Britsch-Indië: 5 Juli gewone stukken 13.30, aanget. stukken 13.00 via Marseille s. „Mol davia"; nazending per luchtpost 6 Juli gewone stukken 8.15, 5 Juli aanget. stukken 20.00. Luchtrecht tot Marseille 5 cent per 20 gram. Zuid-Afrika: 5 Juli gewone stukken 9.50, aanget. stukken 9.20 via Wissingen—South ampton s. „Balmoral Castle"; 5 Juli gewone stukken 22.00, aanget. stukken 20.00 vla Hoek v, Holland—Southampton s. „Balmoral Castle". Japan,, China, Hongkong en Manilla: 4 en 6 Juli gewone stukken 18.20, aanget. stukken 17.50 vla Moscou per Siberische spoor; 8 Juli ge wone stukken 1.30, 7 Juli aanget. stukken 18.00 via Moscou per Siberische spoor. Tijdstip van laatste aanbieding aan het hoofd postkantoor alhier, van postpakketten 3 Juli 1928 10 uur voor Mexico per s.s. „Maasdam" van uit Rotterdam. Tijdstip van laatste aanbieding aan het hoofdpostkantoor alhier, van postpakketten 6 Juli 1928 20 uur voor Italië, China en Japan per s.s. „Salabangka" van uit Rotterdam. Afdeeling voor mannen. Tel. 10403 en 10404 kappersbediende, 2 roomijsventeers, 30 .loop jongens, 6 fabrieksjongens, 2 a 3 leerling drukkers, halfwas drukker of nlegger, bar. IbiersleerliiBg, leerling bakker, halfwas kleer maker, schoenmaker, leerling cartonnagewer- ken-, letterzetter, halfwas beddenmaker, half- Was kapper, zakkenplakker, halfwas bontwer ker, leerling meubelmaker, leerling meubel stoffeerder, leerling steenhouwer, leerling hoor der, leerling schilder, halfwas glas- in lood- zetter, voor gemeentee rijtuigschilders, half- Was behanger-stoffeerder, voor gemeente wa genmakers, halfwas meubelmakers, behanger- plakker» wagenmakersleerling, 50 jongste be dienden, 5 piccolo's, colporteurs voor het aan. Werven van abonné's voor bekend dagblad, 'colporteurs voor den verkoop van boekwerken pp obnnement, standaardwerken, colporteurs yoor gasaparaten, colporteurs voor het aanwer. yen van abonné's voor bekend geill. weekblad, reiziger bakkersartikelen, en kol. waren, ver tegenwoordiger voor fijnhout en vloerbeleg ging, reiziger voor winkelmachines, winkelbe diende heerenmode-arfcikelen, colporteurs voor boeken, colporteurs voor naaimachines, colpor teurs voor radio, orgels, enz. Commis de Rang lie Hotel-Café en Restaurant-feellner voor Til- burg, chasseur voor Café-Restaurant, voor Tilburg: zelfstandig kok, voor Domburg, jon ge zaalkellner, 2e Piccolo's, buffetbediende, Café-Restaurant kellner met talenkennis, 2e bok, zelfstandig Ajide de Cuisine voor Gouda, 2 Commis de Cuisine, gevorderd banketbak kersleerling, 3e bediende banketbakker, zil- yerpoetser, piccolo's, banketbakkersleeriingeil, janto-piratwerker bank.plaatwerker, metaal- flraaier, rijwielhersteller, horlogemaker (2e bediende), smiidsleerling, leerling hoefsmid, leerling plaatwerker, leerling instrumentma ker, leerling goudsmid, leerling rijwielherstel- er, leerling blikslager, hafwas modemakeT, te Hilegersberg, 3e eTV. buffettenmakers, halfwas beïser, slagersjongen, kleermakersjongens, Te Jlellevoetsluils: kappersbediende, te Baren- ttrectrt: halfwas zadelmaker, te Zuid-Beierland: 2 schilders, te Nieuwer kerk a.d. IJsel: schoen maker, te Heeemstede: halfwas schilder, te IJsselmonde: 2 halfwas loodgieters, te Oude Tonge, smidsknecht. Afdeeling voor vrouwen: Tel. 8800 en 9389. pi bekw. typiste, steno-typiste voor Holl. en Duitsch, Engelsch en Fransch strekt tot aan beveling, kapsters en leerlingen, voor bedrijfs- kleeding knipsters, machinestiksters en leer- Ieerlingen, voor kleermakersvak (maat- en con fectiewerk) machinestiksters, voor lingerie- atelier confectie-strijksters, handwerksters, thuiswerksters voor Ilngeriewerk kunnende knippen, overhemdennaaisters, bekw. huls-, costuum- en verstelnaaisters, Ibonitisitiksters- leerlingen, bekangernaaiBters, lampekamnaai- sters en leerlingen mahtelnaalsters, mackine- I breidstere voor thulswierk, bekw. en leerling j garenspoelsters, meisjes voor het winden van garen, linnennaaisiters inrichting, thuiswerk sters voor het maken van vesten, Voor wach- ïnrichting strijksters en leerlingen, voor res taurant meisjes voor de waschbehandeling, Coufectiestrijksbers, voor winkelbedrijf: win keljuffrouwen en leerlingen, speelgoederen, kruidenierswaren, banketbakkerij, cassière, magazijnjuffrouw b.m. galanteriën en luxe art. huishoudsters, hulpen in de huishouding, En- gelsche hulp In de huishouding met huiselijk verkeer, dagmeisjes, dienstboden, 2e meisjes, noodhulpen, werljmsisjes en kindermeisje, voor Ziekenhuis leerling verpleegsters en 1 huishjoudzustor voor de controle huishouding en 1 voor controle wasscherlj, dientbode kun nende koken, fabrieksmeisjes, zakkenstopsters, lompensorteersters, boomenverleersters, tabak- Btrtpsters, sorteersters en cigarettenpaksters, voor hotel en rest.: hulsjuffrouw en assistente, buffetjuffrouwen, cassière voor de avonduren, bedienjuffirouwen en werkmeisjes. Te Voor schoten: Policieuses voor gouden kettingwer- ken. Te Zwolle: juffrouw-huishoudater. Te Brussel: dienstbode. Te Genua: kinderjuf frouw. Te Amsterdam: kurbelborduurster. Te Schiedam: kinderjuffrouw. Te Antwerpen: dientbode. Te htlversum: R. K. kinderjuf frouw, platsteekborduurster (monogrammen), plisseerleerling voor Rotterdam. Een dienst op Brazilië. Van Nlevelt Goudriaan en Co.'s Stoomvaart Mij- deelt mede, dat zij naast den sneldienst voor passagiers en goederen van Rotterdam recht streeks naar Montevideo en Buenos Ayres beslo ten heeft een driewekeliJkschen dienst van Rot terdam naar Rio de Janeiro, Santos, Rio Grande do Sul, Rosario en Santa Fé te openen. De eer ste twee afvaarten van dezen dienst zijn: s. Al eer 23 Juli van Rotterdam, s. Algenlb 15 Augus tus van Rotterdam. Veranderingen voorbehou den. Vrachten naar Rosario en Santa Fé zijn bii verschoping met een rechtstreeksclie boot be langrijk lager dan bij overlading in Buenos Ayrcs. HET TRIDUUM VOOR ZIEKEN. Het aanmelden ter deelneming aan het tri duüm voor zieken ln de St. Laurentiuskerk op JT, 18 en 19 Juli, kan nog geschieden schril- Iteiijk aan het volgende adres; Dr. C. Min- iclerop, arts, Mathenesserdijk 177 A, tot en met fc.s. Woensdag 4 Juli. Eij het aanmelden duidelijk opgeven: naam Straat en huisnummer. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden ligt het In het voornemen na de vergadering yan 5 Juli a.s. den Gemeenteraad bijeen te Xoepen op Donderdag 19 Juli, Donderdag' 16 Augustus en Dinsdag 4 September a.s. Gisteren werd op plechtige wijze ibet gou den Consecratiefeest gevierd van de St. Lani- bertuskerk in Kralingen. Bij gelegenheid van deze viering, waaraan een feestelijk triduum gedurende de laatste dagen is voorafgegaan, heeft de pastoor van Kralingen, de Zeereerw. heer H. J. O. Haver, met zijn bekende welversneden pen in het parochiaal weekblad ,,De Klokken van Kra lingen" een historische schets gewijd, aan de geschiedenis van de laatste vijftig jaren dezer parochie, welke als statie een heel hoogen ouderdom heeft. Immers In 1645 door den Vikaris Apostoliek Rovenius hersteld, zal ze over 17 jaren haar derde eeuwfeest kunnen vieren. Pastoor Haver begint zijn overzicht bij de figuur van Mgr. Gerard us Georgius Bongaerts, die hij de inwijding der nieuwe kerk in 1878 door den toenmaligen bisschop van Haarlem, den Rotterdammer Mgr. P. M. Snickers, de pastoreele zorgen wel reeds op jeugdiger schou ders had overgedragen, doch nog altijd binnen de parochie woonde en als deken van Rotter dam, waartoe ook Kralingen reeds kerkelijk behoorde, natuurlijk nog een voorname positie innam. Zelf had deze nog geen jaar tevoren, den 5den Juli 1877 de nieuwe kerk ingezegend en er het eerste H. Misoffer plechtig in opge dragen. Reeds in Mei 1872 had Mgr. Bongaerts met het oog op die nieuwe kerk voor 15.000 weten aan te koopen huis en erf van den heer H. A. Lambert naast de bestaande kerk aan de Hof laan. Deze oude kerk was in 1802 onder Pastoor Smolders, gebouwd. Pastoor Bongaerts heeft er bijna 42 jaren als trouw herder in gewerkt. Het gebouw was hem lief geworden. Maar het driekwart eeuw oude, kleine kerkje kon op den duur de menschen niet meer bevatten en er moest dus een nieuw kerkgebouw verrijzen. Dit was echter werk voor een jeugdiger kracht. Op 1 Juli 1874 vroeg Mgr. Bongaerts, ruim 75 jaren oud ontslag als pastoor, Weef echter Deken tot aan zijn dood, 10 Maart 1881 en ging met zijn zuster rusten in het huis, dat nu nog staat naast de pastorie in de Hoflaan. Pastoor Cornelius Scheiberling werd zijn opvolger. Toen deze hier kwam, de 13de pastoor in de rij na de reformatie, was hij even boven de veertig. Hij was eerder pastoor geweest in Bergen. Hij liet de kerk houwen onder den architect, E. J. Margry, in daghuur, met kosthuis en stalling (later weer ver bouwd) voor 136.595.64. Reeds de eigenlijke plek, waar de kerk komen moest, gat moeilijkheid. Scheiberling wilde de kerk liever bovendijks, en meer in het hart van de bewoonde parochie. Mgr. Bon gaerts wilde haar op het door hem aangekochte terrein. De Deken won het bij den Bisschop, Mgr. Wilmer, op den Pastoor. Pastoor Schei berling gehoorzaamde, maar met tegenzin. Nu na vijftig Jaar is nog moeilijk te zeggen, wie toen scherper zag. Voor de kerk werd natuurlijk op allerlei wijze gebedeld. Van de zelatricen van toen onder mevrouw de wed. A. A. Canta, zjjn er nog immer ln leven, en zij zullen zich haar grooten arbeid en offers van toen op dezen gloriedag nu wel blijde gedénken. Pastoor Scheiberling is de oprichter van de H. Families, van de St. Lambertusvereeniging, van de Leesbibliotheek, van de Spaarkas, van een jongenszangschool, van de St. Catharina- vereeniging; hij is ook en vooral de grond legger van onze zusterschool. Die laatste heeft hem veel zorgen gekost; van stoffelijken, maar meer nog van geestelij ken aard. Die zusterschool stond toen onder de bedie ning der Eerw. Zusters van Heithuizen, en omvatte toemaals alleen 't tegenwoordig oudere gebouw. In den beginne liep de school best, met haar drie afdeelingen voot eersten, tweeden en derden stand. Toen echter de mid denstand moest uitvallen, kwamen er groote moeilijkheden, ook over 't kostgeld der Zus ters, over de gebouwen zelf, over 't houden van kostdames boven de scholen, wat Pastoor Scheiberling wilde tot verlichting der gelde lijke lasten tegen de Zusters in, die er niets van wilden weten, over 't onderwijs zelf ook- in één woord: 't werd miserie en bleef ellende tot ten slotte onder Pastoor Damen de Zusters vertrokken, en de school leeg stond. Hoe groot de ijver en medewerking van de verschillende bestuursleden, die Pastoor Schei berling in die jaren ter zijde stonden, ook mo gen geweest zijn; de financieele moeilijkheden vooral toen vele parochianen hun plaatsen in zijn kerk opzegden, om te gaan kerken hij de Eerw. Paters Redemptoristen, die zich zeer tegen zijn zin dicht hij de grenzen zijner pa rochie inmiddels gevestigd hadden, werden hem ten slotte toch te machtig, hij geraakte iii nieuwe kerkschulden, en vroeg ten slotte verplaatsing aan. 2 Juni 1885 vertrok hij naar Vogelensang. De pastoor van Zevenhoven, Andreas Joan nes Willibrordus Dijkhoff kwam hem 57 jaar - oud, opvolgen. Deze bracht zün koster Stephanus Pessel mee, wat verandering gaf in de bediening van Sacristie en kerk tot 30 Augustus 1906, toen onder Pastoor Thus genoemde bediening over ging in de sterke handen van Joannes van Muideu, die haar nog altijd voert. Of 't aan de netelige omstandigheden of meer aan 't karakter van dezen Herder ge legen heeft, durf ik niet beslissen; maar zijn pastoraat is een ware lijdensgeschiedenis ge weest. Pastoor Dijkhoff stierf 9- Oct. 1890, en werd den 13den d.a.v. op ons kerkhof begraven. Toen begon het rijke, glorievolle bestuur van Pastoor Damen - zooals de eeresteen, in gouden letteren getuigt achter in de kerk dat van 6 November 1S90 tot 16 Maart 1905 voortduurde. Hermanus Adrianus Joannes Damen, even als Dijkhoff Amsterdammer van geboorte, was 55 jaar toen hij hier kwam. Hij was een zeer krachtige en origineele fi guur, en yoerde een hem geheel eigendomme- lijks welsprekendheid, waarin hij iets weg had van Pater Abraham k Sancta Clara, en waar door hij ook vreemden van verre weg vaalc onder zijn gehoor wist te brengen. In druk zijn zijn preeken nooit verschenen. Waren ze ooit uitgegeven geweest, dan hadden ze mogelijk evenveel aftrek gevonden als ,,de Gezonde Hutspot" van Johanu UIrich Megerle. Toch was deze geestelijk en lichamelijk sterk gebouwde man met het rake, typische woord, die openlijk zei meer van zijn jongens dan van de meisjes te houden, geen harde, on gevoelige mensch. Zijn aanhoudende zorg voor het kind, meisje en jongen: zijn krachtige doorvoering van de ietwat naïeve devotie tot het Kindje van Praag, de oprichting van de St. Antonius- vereeniging, zijn eigenaardige bestemming van da gelden en gebeden bij de oprichting der Broederschap van de H. Kindsheid n.l. om hier in Kralingen te geraken tot een Kath. jongensschool, zijn groot leed vooral om de totale stopzetting der Kath. meisjesschool in zijn parochie in 1895, toonen duidelijk, dat onder deze ietwat ruwe schors een fijne en edele pit verborgen was. Men staat waarlijk verbaasd, als men leest, hoeveel vruchtelooze pogingen ln binnen- en buitenland pastoor Damen heeft aangewend, om de school weeT op gang te krijgen. 't Was dan ook waarlijk alleen maar, om dat er geen andere uitweg mogelijk was, dat hij met zijn kerkmeesters; Th. Lemm, P. W. Trousselot, H. Overgaag en G. Teunissen begin 1896 de school overgaf aan de RotteTdamsche vereeniging. Maar op 1 April 1S96 was de school daarmee dan ook weer geopend, en tot eere van de Rot- terdamsche School vereeniging en vooral ook van de Eerw. Zusters der Congregatie van het Gezelschap van J. M. J. uit 's-Hertogen- bosch, welke haar van «au af bedienden, en nog bedienen, zij gezegd, dat die overgang ten slotte voor school en parochie tot zegen is ge weest. Met de jongensschool liep 't gelukkig min der zorgelijk, dank zij ,,'t Kindje van Praag", de hulp der jonge heeren van hier en uit heel da stad, vooral van het verdienstelijk „Genoot schap tot bev. van Kath. Onderwijs in de Pa rochie van den H. Lambertus". 31 Juli van dit jaar zullen we dan ook blij den dag berdenken, waarop vóór 25 jaar, na allerlei koop en verkoop tusschen kerk en ge nootschap en anderen de St. Bavoschool plech tig werd ingewijd. 1 Sept. 1993 -werd ze voor 't eerst in gebruik genomen. Men moge dan ook heden' ten dage eenigszins anders oordeelen dan toen,, enkele bijkomstig heden nu wat anders inzien, dan in Damen's tijd, b.y. den'verkoop in Mei 1902 van terrein, stal etc. door hem „oen keet" genoemd aan den Oostzeedijk voor 13.000; deze man, die tenslotte ook nóg den grondsteen legde voor onze Patronaten door een fonds na te laten van 10.000 voor dat doel, is in onze Parochie- geschiedenis ontegenzeggelijk een figuur van groote en verstrekkende beteekenis geweest. Hij stierf ook al echt priesterlijk! plot seling, kort na zijn terugkomen uit den Cate chismus, waarin hij zich onwel gevoelde, maar ten einde bleef. Hij had bepaald, ty pisch tot na den dood, dat hij gestorven, niet te kijk wilde liggen, en- dat er niet met zijn lijk gesold mocht worden; sinds 20 Maart 1905 rust hij in ons Priestergraf Van de volgende pastoors, Joannes H. A. Thus (1905—1911), Julius Th. Lagerweij (1911—1915), Gerardus J. M. Kabel (19151922) Is alleen Pastoor Kabel overleden. Om deze reden treedt Pastoor Haver niet in een beschouwing over hun verdiensten en bepaalt er zich toe hun voornaamste daden te memoreeren. Pastoor Thus werd houwer van het welbe kend parochiehuis. In Nor. 1909 had hij het geluk de St. Lambertusschool door de Rotter- damsche Vereeniging te zien oprichten. De jongens kregen een beter Patronaat. Onder pre sidium van Pastoor Thus kwam bet Genoot schap in het bezit van «en tweede jongens school, de St. Janschool in de Sionstraat. Aan Pastoor 'Lagerweij danken zijn opvol gers ruimte en gerieflijkheid in het pastoreele ,,home". Ook hij vierde hier onder groote deelneming zijn zilveren priesterfeest, waarvan Uet prach tige altaarkleed van Stevens nog met duide lijke letters spreekt, communiekleed en aller lei andere kerksieraden van getuigen, en vooral ook 't statige ijzeren hek rondom kerk en pastorie. Met algemeen leedwezen zag men hem 12 Nov. 1915 van hier vertrekken naar O. L. Vr. Onbevl. Ontv. te Amsterdam .Hij zelf betreurde zijn scheiden van de S. Eambertus-parochie niet minder. Toen kwam de oud-professor in de Schriftuur de pastoor van Bennebroek hier: Gerardus j' M. Kabel. Hij was 49 jaar, toen hij hier optrad, en kort te voren had ik nog deelgenomen aan zijn zilveren priesterfeest, waar ik getuige was van de groote liefde zijner menschen elders. Aan hem danken we de nieuwere electrische verlichting gelukkig zonder 't veel schoone rs kaarsenlicht radicaal te dooden en uit te drijven. Hij bracht een zeer belangrijke en hoogst kostbare men spreekt van f 30.000 her stelling aan, van toren en kerkdak en van heel de kerk in 't rond. Van zjjn tijd zijn de mooie, groene Misge waden, geschenk van de H. Familie der vrou wen bij haar veertig-jarig feest, onder liet vol- krachtig directeurschap van kapelaan C. Que relle, wiens naam hier niet spoedig zal uitster ven. Kort, na een eerste reis naar de Euwige Stad trof de dood hem, die 't sterven nog zoo verre gewaand had. Den lOen Februari 1922, toen bij mij in Be verwijk alles zoo vast zat toegevroven, dat ik mij 's morgens handen en gezicht waschte met de ingewaaide sneeuw, omdat er geen droppel water in huis was, werd hij hier in 't priester graf bijgezet. Men had den steen moeten stukslaan. Mijn eerste werk hier, toen ik hem 22 Fehr. 1922 in deze schoone, gpedbewerkte parochie als pastoor opvolgde, was dan ook mijn nieuw kerkbestuur: de heeren mr. W. van Dillen, P. van Vugt, L. v. d. Vijver en E. van Weerelt' allen nu na even zes jaar reeds vervangen door de heeren dr. B. Huybers, mr. J. Midden- dorf, L. Sadeé en L. van Schijndel voor te Stellen mijn waardigen voorganger een nieuwen, gaven grafsteen na te schenken. En nu hen ik gekomen, zoo beëindigt Pastoor Haver cp geestige, maar tevens fijne wijze zijp schets, aan ondergetoekende, en daarover schrij- Ilierna wenden In den tuin eenige foto's van het feest-comité en de geestelijken gemaakt. De leden van het Collectanten-college kwa men vervolgens in de pastorie bijeen. Pastoor Haver sprak het gezelschap toe om de heeren te bedanken voor hun fraaie geschenk bij dit feest, twee koperen lusters voor het altaar, en la het bijzonder de heeren M. van Teeffelen en E. A. Terstegge te huldigen, die resp. hun 25- jarig en 40-jarig lidmaatschap in het collec tanten-college herdachten.. Den heer van Teef felen schetste de Eerw. spreker als een goed vriend van allen, die kan zeggen, dat een groot deel van wat er in de kerk staat, door zijn zorg bij elkaar is gekomen. Nu de kerk versierd is, moet U maar denken, dat de (helft van al liet groen voor U bestemd is", eindigde spreker. Vervolgens ridbtte de Pasteer het wooTd tot den heer Terstegge die reeds in de dagen van Pastoor Dijkhoff collectant was en stellig diens zorgen verlicht heeft. Ook is de heer Teirstegge •sinds 40 jaar lid van het armbestuur. Kerk en Armbestuur die beiden hoog waar- deereu wat ge doet, 'hebben gemeend, dit ju bileum voor U ook door een gave onvergetelijk te maken en daarom den Bisschop gevraagd U voor te dragen voor een decoratie van onzen H. Vader den Paus, zeide de Pastoor, Vervol, geus speldde hij hom het Gouden Kruis „Pro Ecclesia et Ponitifice" op de borst. De penningmeester van het colleotanten-col. lege, de hoor Cariier, huldigde de beide jubi larissen, vervolgens nog op hartelijke wijze, waarna de heer Terstegge dankte voor de hooge onderscheiding en de vriendschap welke hij steeds heeft mogen ondervinden. In den middag werd in de Pastorie een zeer drukbezochte receptie gehouden, waarbij tal van Laatste buslichting aan het hoofdpostkan toor alhier, voor Zuid-Amerika behalve Brazilië per s.s. „Aldabi", 5 Juli gewone stukken 13.00 uur, laatste aanbieding aangeteelcende stukken 12.30 uur, postpaketten 10.00 uur. De verzending der briefpost geschiedt uit sluitend op verzoek der afzenders, blijkende uit eene aanwijzing op het adres. BUREAU VOOR RECHTSBIJSTAND AAN ON- EN MINVERMOGENDEN. Het Bureau werd in 1927 bezocht door 17.815 personen waarvan 1382 die, als tegenpartij diaartoe uitgenoodigd de tegen hen aanhangig gemaakte zaak kwamen toelichten. 5442 nieuwe zaken werden in behandeling genomen^ Er werden 225 zittingen gehouden, zoodat het bezoekcijfer circa 79 en het aantal nieuwe zaken ruim 24 per zitting bedroeg. In totaal wei-den 1531 adviezen verstrekt, benevens 651 adviezen na onderzoek of corres pondentie. In vele zaken zijn meerdere advie zen gegeven, deck alle in een zaak gegeven adviezen zijn als één advies genoteerd. In 46 gevallen werd bijstand door het Bureau terstond geweigerd en 76 zaken werden niet verder doorgezet. 784 zaken werden door het Bureau zelf na correspondentie of bespreking met de tegen, partijen tot het gewensebte resultaat gebracht of geschikt, terwijl het Bureau, buiten de be dragen door de medewerkers voor de rechtbank en kantonprooedures ontvangen, voor zijn cliën ten inde een bedrag van 11.480.19. In totaal werden door het Bureau gedurende het verslagjaar 8899 brieven verzonden; voorts werd een aantal beroepsschriften betrekke lijk de Ongevallen- en Invaliditeitswet, reques- tc-n tot het verkrijgen van brieven van wetti, ging enz. opgesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 16