L m VEILIG THUIS FET REDDINGSWERK AAN DE POOL DONDERDAG 5 JULI 1923 EERSTE BLAD PAGINA 3 ARBEIDSBEMIDDELING VOOR LOSSE WERKLIEDEN. TIJDELIJKE WER KGELEGENEEDEN DE BESTE W'JZE VAN ORGANISATIE. VEREENIGING VAN NEOERL- ARB; IDSBEURZEN DE PRAE-ADVIEZEN UIT HET BUITENLAND. MISSIEPROPAGANDA IN ITALIë UDET NAAR SPITSBERGEN. DE ZWEEDSCHE HULPEXPEDITIE TOENEMENDE WARMTE EN NEVEL UIT VLAARDINGEN LAATSTE BERICHTEN. DE BELGISCHE BANKIER LOEWENSTEIN VALT UIT EEN VLIEGTUIG WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM NED. ARBEIDSBEURZEN. Jaarvergadering. Breda, 4 Juli 1928. In de openbare vergadering der Vereeniging yan Ned. Arbeidsbeurzen, die gistermorgen om 10 uur ln de bovenzaal van bet Zuid-Hol- landsch Koffiehuis aanving, had de bespreking plaats der prae-adviezen over het onderwerp: >»°P welke wijze kan de arbeidsbemiddeling ivoor losse arbeidskrachten en tijdelijke werk gelegenheid het 'best worden georganiseerd". De heer W. F. D e i i g e r, directeur der gemeentelijke en districts-arbeidsbeurs te Am- Sterdam, prae-adviseerde o. m.: De noodzakelijkheid voor een rationeele orga nisatie der arbeidsbemiddeling voor de geheele markt van den gelegenheidsarbeid blijft be staan, ja, klemt te meer uit hoofde van het samenvloeien der markten voor den onder scheiden lossen arbeid. Evenwel stelt deze arbeidsbemiddeling wel bijzondere eischen van organisatie en outillage. a. Ze dient om principieele en om practiscbe reder r- van Overheidswege te worden georga niseer b. Zo dient gecentraliseerd te geschieden, Wat aangaat de organisatie en leiding, de lijnen, jie moeten worden uitgestippeld, het contact met de andere takken van bemiddeling, den innigen samenhang met werkloosheids- en steunorganen. c. Doch decentralisatie is geboden, waar het betreft het dienen der bedrijfsbelangen op de meest effectvolle wijze, decentralisatie inzake de practiscbe uitoefening der bemiddeling dus. d. Natuurlijk is vakkundige bemiddeling en .vakkundig toezicht eisch, uit hoofde van de Uiteenloopende eischen en belangen der ver schillende markten voor den lossen en gelegen heidsarbeid. Medewerking van werkgevers en werkemers is voorwaarde voor den uitbouw dezer arbeidsbemiddeling. e. Uit den eisch van decentralisatie en van vakkundigheid blijkt reeds voldoende, dat ook deze arbeidsbemiddeling zich zal moeten aan passen aan de algemeene of bijzondere eischen der bedrijven. f. De Arbeidsbeurs voor de losse arbeiders dient te bevorderen een voldoende rouleering der werkzaamheden onder alle gegadigden. g. Ze moet kweeken kernen van geschikte arbeiders voor de onderscheiden bedrijven; ze most den ongemotiveerden toeloop naar deze bij uitstek open markten weven, ze moet het beunhazen van groepen arbeiders uit volkomen regelmatige bedrijven tegengaan. li. Gestreefd moet worden naar het instellen yan z.g. arbeidsreserven voor de onderscheiden afgeronde groepen van bedrijven. i. Voor arbeiders uit de bedrijven, die zich zelfs voor deze reserve-regeling niet leenen en voor de dubbel lossen, die bulten de z.g. reser- ven vallen, zal dan bij gebrek aan voldoende verdiensten een georganiseerde goed contro leerbare steunvovm moeten worden in bet leven geroepen. j. Verder zou de aldus georgEftiiseerde arbelds- bïdddeling zich moeten belasten met de cen trale loonadministratie, liefst loonbetaling, annex de administratieve uitvoering der sociale Ve.-zekeringswetgeving. h. Ten slotte zal bij deze arbeidsbemiddeling, meer misschien nog dan met andere plaeeering, rekening moeten worden gehouden met den zeer v r~,?bil!enden aard van het menschen- fr.r; advies van den heer J. de Kanter te rdam, luidde o.m.: H aantal losse arbeidskrachten worde al lereerst vermeerderd met het aantal arbeids krachten, dat blijkens de factoren van waarde- beoorcleoling die arbeidskrachten, tot de losse arbeidskrachten behooren. Aan hun getuig schriften kan geen waarde werden toegekend. Het aantal losse arbeidskrachcn worde daar. na mot krachtige middelen verminderd door vóórzorgende en nazorgende maatregelen, die da vijf factoren van waerdebecordeeling gun stig beïnvloeden. De Arbeidsbeurs is het aangewezen instituut van arbeidsbemiddeling, voorzoover er behoefte aan bestaat, mits het zich houde aan de uit sluitende taak van bemiddelen. De conclusies uit het praeadvies van den heer F. J. Lindsea van den Ned. R. K. Bond van .Transportarbeiders, te Rotterdam, luidden: De arbeidsbeurzen der overheid zijn 0ver het algemeen genomen tot heden niet bij machte gebleken het vraagstuk dat ons bezighoudt naar behooren op te lessen, en zullen ook in de toe komst daartoe wol nimmer in staat zijn, trots, de %ieest denkbare toewijding der betrokken ambtenaren. Blijkbaar voldoen die' instellingen niet aan de bedrijfsbehoeften, terwijl ook het systeem, „de rechte man op de rechte plaats", niet altijd Voldoende tot uiting schijnt te komen. De particuliere arbeidsbemiddeling, inzonder heid die voor de havenarbeiders te Rotterdam bn Amsterdam, is veel nader tot de oplossing gekomen, al heeft ze bij de arbeiders geen vol doende bevrediging gewekt. Hier heeft het particulier initiatief in elk geval getoond tot iets in sitaat te zijn, als ge volg waarvan deze dus de voorkeur verdient en, niet uitsluitend ingevolge een bepaald prin cipe, maar met eenig recht op den noodigen bteun der overheid mag rekenen, omdat een goede arbeidsbemiddeling een maatschappelijk belang mag worden geacht. Het praeadvies van den heer J. R a 11 van §öii Centralen Bond van Transportarbeiders, te Rotterdam, luidde o.m.; ËWij zouden dus de arbeidsbemiddeling voor elijke werkgelegenheid willen zien opgedra- aan overheidsinstellingen die voor de hier- r in aanTr-°^ki"r l-oTrcnlfe b strii vei; c to w. cd bil opgedicht. Het beheer dezer Instel- 1 lingen moet zoo zijn, dat het beste en vlotste contact met het bedrijf gewaarborgd is. Toe zicht en algemeene leiding zou kunnen worden gegeven door een paritetiseh soniengesiteld be stuur. De instellingen moeten volkomen onaf hankelijk funotioneexen. Hot vaststellen van de aantallen voor de ver; schillende bedrijven ingeschreven arbeiders zou een zaak moeten zijn van de besturen der instel lingen. waarin dus de werkgevers en arbeids organisaties gelijkelijk vertegenwoordigd zou den moeten zijn; bij geschil van opvatting ware door arbitrage een beslissing uit te lokken. Hierdoor zou dus het geheele vraagstuk van de arbeidsbemiddeling voor tijdelijke werk gelegenheid gehaald worden uit de sfeer der loonpolitieken strijd en zuiver objectief maai de eischen van het bedrijf kunnen worden be zien. Boven d-eze „categorale" instellingen zou een centrale gemeentelijke instelling er zorg voor moeten dragen, dat de ia eenig bedrijf op een gegeven oogenblik overtollige arbeidskrachten tijdelijk worden gedirigeerd naar een bedrijf, waar aan deze arbeidskrachten behoefte be staat. Aan het prae-advies van den heer J. E. van Rut, directeur der gemeentelijke en districts arbeidsbeurs te Rotterdam, ontleenen we: Zoo kan een goed georganiseerde bemoeiing van de arbeidsbeurs ten aanzien van de losse werklieden bateekenen de praktische uitvoe ring van het beginsel der decasualisatie, ook ten aanzien van die bedrijven en ondernemin gen, die in belangrijke mate op de hulp van losse werklieden zijn aangewezen. Samentrek king van alle tijdelijke werkgelegenheid naar een gemeenschappelijke plaats van aanneming zal mogelijk maken, dat het werk kan worden verdeeld over eengroep van arbeiders, die groot genoeg is om in voorkomendie gevallen do onderscheidene bdrijven van de noodige hulp te kunnen-voorzien. Het zial dan niet meer noodig zijn, de werkgelegenheid te verdeelen over een zoodanige groep van arbeiders, die verre de behoefte overschrijdt en tengevolge kan hebben, dat het meerendeel van hen half of zelfs meer dan half voortdurend werkloos zal zijn. De toe-s trooming van werkkrachten van elders, waarvan wij op het oogenblik meer dan genoeg hebben, kan daardoor op ratio neele wijze worden tegengehouden. Tegenover de ongeregelde, doch beperkte vraag naar lossi© werkkraohiten, behoort dan ook geen onbeperkt aanlbod meer te bestaan. De heer W. Strij b i s, voorzitter van den Neder!. Bond van Chr. Fabrieks- en Trans portarbeiders bracht een prae-advies uit waaraan het volgende is ontleend: Tegenover een organisatie der bemiddeling van losse arbeiders, opkomend uit het bedrijf door onderlinge samensprekimg tusschen werk nemers en werkgevers met medezeggenschap der arbeidersorganisaties zijn wij sympathiek, mits da werkgevers de noodige arbeidsreserve voor hun rekening nemen en in geldelijke ge volgen der werkloosheid voorzien. De medewerking voor de bemiddeling der' losse arbeiders ondervindt veel tegenstand van werkgevers zoowel als van werknemers, voor een groot deel voortvloeiend uit de gemakke lijkheid, waarop nu in de behoeften kan wor den voorzien. Men verzet zich tegen de inmen ging en zachten zedelijken dwang. Bemiddeling vanwege de beurs is verre te verkiezen boven de thans bestaande regeling, omdat dan op de meeste ordelijke en organisa torische wijze in de behoeften aan losse werk krachten kan word en voorzien. De arbeidsbemiddeling moet zich bij de nieuwe organisatie zoo dicht mogelijk aanslui ten bij liet historisch gegroeide. Bij de bemiddeling houde men rekening met de vaste en bevoorrechte ploegen en passé verder het rouleersysteem toe. De losse arbeiders ontvangen een loonboekje, waarin het verdiende loonbedrag en controle! stempels voor werklooze dagen worden aange geven. Een commissie van advies steune door haar voorlichting den bemiddelaar bij zijn zwaar en moeilijk werk. Aan het prae-advies van den heer D. P. v a n W a g e n i n g e n, algemeen secretaris der Scheepvaart Vereeniging Zuid, te Rotterdam ontleenen we, ten slotte het volgende: Er moet onderscheid gemaakt worden tus schen den gewonen lossen arbeider en den arbeider, die eigenlijk vast aan een bepaald bedrijf verbonden is. (Onder deze laatsten o.a. te verstaan de losse havenarbeiders en losse metaalbewerkers, zooals bikkers, enz). Voor de laatste groepen is het oprichten van centrale aanneempunten, zooals in Amsterdam en Rotterdam voor het havenbebedrij fbestaan, gewenscht, voor de arbeidsbemiddeling van de werkelijk losse arbeiders zouden algemeene cen trale aanneempunten moeten worden opgericht, waar de arbeiders zich 's morgens en 's middags vóór den aanvang van het werk, gedurende eenigen tijd beschikbaar hebben te stellen, zoo- dat de Werkgevers steeds in staat zijn op korten termijn de menschen te requireeren. Voor de Provincieplaatsen en het platteland !S. V0?f werkplijk losse arbeidskrachten geen onnette tot het nemen van maatregelen De plaatselijke kennis der betrokkenen geeft voldoende gelegenheid om in de behoefte van losse arbeidskrachten te voorzien. De besprekingen. De prae-adviseur, de heer van Wageningen licht een zinsnede uit de prae-adviezen nader toe. De andere prae-adviseurs zien van verdere toelichting af. De heer van Lier, referendaris van het dep. van arbeid, Den Haag, noemt het aan de orde zijnde onderwerp uitermate belangrijk. Een leemte heeft spr. in de prae-adviezen gevonden, namelijk, dat door allen aan 't woord zijnde werknemers, werkgevers en directeuren van arbeidsbeurzen In het Westen van het land, liet vraagstuk slechts van een zijde is gezien en wel van de groote stad en het havenbedrijf. a.: pmats.u is een regeiing even urgent, vooral wijl het bedrijfsleven zich het platte land steeds ontwikkelt. Spr. noemt hier de steenfabrieken, waar vele arbeiders in tijdelijk dienst zijn. De mechaniseer ing van het bouwbedrijf, voor al dooi- den betonbouw, brengt in de bouwvak ken veel tijdelijke werkgelegenheid mee. Als een vijfden bedrijfstak waarin veel lo-sse arbeiders worden aangenomen, noemt spr. het uitvoeren van publieke werken. De heer Groen, Zaandam, merkt op, dat allé praeadviseurs Ro-tterdamsch georiënteerd zijn. Op zich zelf acht spr. dit geen bezwaar, maar in kleine gemeenten is de toestand veel een voudiger. In de praeadviezen' is weinig over eenstemming te vinden. Onder de losse arbeiders vindt men alles en wenecht men een goed resultaat te bereiken, dan is het noodig dat men zijn arbeiders kent. In de praotijk wordt ondervonden, dat de arbeider het niet op prijs stelt, wanneer de arbeidsbemiddeling uitsluitend over de schijf der arbeidsbeurs geschiedt. De hoor Scholte, Enschedé, heeft getracht in de praeadviezen eenzelfde leidende gedachte te vinden om tot een algemeene conclusie te kunnen komen. Spr. is daarin niet geslaagd. In de praeadviezen heeft hij geen eensluidende definitie gevonden, van hetgeen men onder losse arbeiders heeft te verstaan. De heer v. d. Spek, Amsterdam, staat op het standpunt, dat er bij de bemiddeling eenstem migheid moet bestaan. De arbeidsbeurs moet evenals in ■Duitschland, alle bemiddeling over nemen, zoodat particuliere vereenigingen over bodig worden. Spr. pleit voor de oprichting van filialen der arbeidsbeurzen in de nabijheid van bedrijven, waai- in het bijzonder bemiddeling wordt verleend voor het plaatsen van losse arbeiders. De heer Bouman, van de Federatie der Transportarbeiders, Rotterdam, maakt de op merking, dat het vraagstuk der arbeidsbemid deling voor losse arbeiders, ten nauwste samen hangt met het werkloosheidsvraagstuk. Het vraagstuk is daarom zoo moeilijk, zegt spr., wijl de oplossing van het werkloosheids vraagstuk binnen het raam der huidige maat schappij-inrichting, buitengewoon moeilijk en bijna onoplosbaar is, In groote trekken is spr. het eens met den heer v. Riet, die het risico en de lasten der reserves in de groote bedrijven, gedragen wil zien door de groote bedrijven zelf. De havon- arbeidersreserves waren eenvankelijk ook zoo als de heer v. Riet het zegt. Het bedrijf droeg <le risico's voor de reserve en wijl dit ondernemer's belang is, behoort het door den ondernemer te worden betaald. De heer Foppele, Den Bosch, heeft den in druk gekregen, dat het probleem voor de groote steden van belang is. Voor kleine ge meenten acht spr. de bemiddeling voor losse arbeidskrachten van minder beteekenis. Hierna was het woord aan de praeadviseurs. De beantwoording Bij de beantwoording der sprekers door de prae-adviseurs werd het eerst het woord ver leend aan den heer D, P. van Wageningen, algemeen secretaris der Scheepvaartvereeniging „Zuid" te Rotterdam. Spr. begint met op te merken, dat hetgeen tegen zijn prae-advies is aangevoerd hem nog niet van opinie heeft doen veranderen, dat de arbeidsbemiddeling door particuliere org?.nisaties de voorkeur verdient. De arbeiders wenden zich gaarne tot de eigen bedrijfsinstellingen, hetgeen spr. door ean voor beeld duidelijk maakt. Aan hen die de arbeidsbemiddeling uitslui tend in handen willen leggen van overheids instellingen, meent spr. geleerd door de erva ring te moeten zeggen, dat de arbeidsbeurzen zich niet behoeven te mengen in verhoudingen die nog goed zijn. Wanneer er een nieuwe regeling moet komen, zou spr. willen, dat men de losse arbeidskrachten eens of tweemaal per dag op een centraal punt zou doen samen komen. De prae-adviseur de heer W. F. Detiger, directeur der arbeidsbeurs te Amsterdam, zette in het kort den opbouw van zijn prae-advies uiteen. Hij besprak daarbij hoe men het oog op de Olympiade voor het hotelbedrijf te Amsterdam een collectief contract sloot, wijl men heel wat moeite verwachtte. De Arbeids beurs bood hierbij haar bemiddeling aan en zoo kan de beurs zich in dienst van het bedrijf steil en en allerlei werkzaamheden verrichten, die niet direct in hét raam der arbeidsbemid deling passen. De prae-adviseur de heer J. de Kanter, secre taris van de afdeeling Rotterdam van den Metaalbond bespreekt hij de verdediging van zijn prae-advies de fluctuatie in de arbeids markt. Spr. is van oordeel dat men in de scheepvaartkringen te zorgen heeft de men schen steeds aan het werk te kunnen houden Tegen een centrale overheids-arbeidsbeurs, zoöals door den heer v. d. Spek wordt ge wenscht, heeft spr. geen bezwaar wanneer daarbij ten minste rekening wordt gehouden met do wenschen van werkgevers en werkne mers. Een particulier zaakje wenscht spr. In geen geval van de arbeidsbemiddeling te maken. De praeadviseur, de heer F. LindSen, voor zitter vail den Ned. R- K, Bond van Trans portarbeiders St. Bonifacius, te Amsterdam „West" kan in enkele Woorden antwoorden. Alleen de heer v. d. Spek heeft een bemerking op zijn praeadvies gemankt. Gaarne erkent spr. de volledige geschiedenis der arbeidsbe middeling in Duitschland, doch hij heeft zich op principieele basis gesteld en is van oordeel dat de overheid niet te Veel regelen moet, wijl men dit veilig aan de organisaties kanover laten. Met den heer v. d. Spek is spr. het eens, dat in de groote steden filialen zullen moeten zijn bij het werk hetgeen intusschen veel geld zal kosten. De overheldsbemiiddeling die reeds vele jaren bestaat, heeft nog hooit blijk gegeven de kwestie te kunnen regelen, terwijl het parti culier initiatief dat wel bewezen heeft. Om die reden is spr. van oordeel, dat het 'parti culier initiatief gesteund en aangemoedigd moet worden. Spr. zou wenschen dat, wanneer de organi saties sterk genoeg zijn al de havenarbeiders worden ondergebracht in een particuliere beurs in beheer van werknemers en werkgevers, om dat men daardoor de beste resultaten za'l be reiken. De praeadviseur de heer J. Ratté, bestuurs lid van de afdeeling Rotterdam van den Cen tralen Bond van Transportarbeiders zegt, dat het aantal losse arbeiders moet worden be perkt. Wat het havenbedrijf te Rotterdam aangaat moet men weten, dat daar reeds jaren een strijd wordt gevoerd tusschen werkgevers en - - - - v- ----- TPS. In dezen tijd van arbitrage kan niet gezegd worden dat het een Ideaal Is, dat een der par tijen die moeten samenwerken, in het geval door den heer van Wageningen aangevoerd: de Scheepvaartvereeniging, de rechtsbedeeling aan zich trekt. Op sociaal gebied, zegt spr., moet de positie der Scheepvaartvereeniging, die do H. A. R. in stand houdt, zeer bescheiden genoemd wor den, want zij wentelt van zich af de verant woordelijkheid ten opzichte van de werkloos heidsverzekering en op de tweede plaats werkt zij niet volkomen samen met de openbare arbeidsbemiddeling. De heer van Riet, directeur der arbeidsbeurs te Rotterdam, bestrijdt de meening dat zijn praeadvies een Rotterdamsch karakter draagt. Spr, heeft het Vraagstuk bezien van algemeen standpunt, door ook de noodige aandacht te schenken aan do arbeidersvlucht van het plat teland naar de groote steden, Spr, ls van oor deel dat ook ten aanzien der losse arbeiders een selectie is te maken. Spr wil van zijn kant trachten om in Rot terdam het vraagstuk der bemiddeling voor losse arbeiders tot een goede oplossing te brengen. Do praeadviseur, de heer W. Strijbis, voor zitter van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders te 's Gravenhage ver dedigt het door hem ingenomen standpunt door aan te toonen, dat de arbeidsbemiddeling niet zoo moeilijk is. Twee uitersten heeft spr. in de praeadviezen waargenomen, n.l. het leggen der bemiddeling in handen van particulieren en het opdragen dier bemiddeling uitsluitend aan de officieele arbeidsbeurzen. Spr. staat daar midden tusschen in en wenscht samenwerking tusschen arbeids beurzen en particuliere instellingen. Tenslotte betoogt spr. dat alle arbeiders moeten stempelen op het kantoor der arbeids beurs, waardoor men fle beste oplossing zal verkrijgen. De voorzitter verklaart in een slotwoord, dat sommigen teleurgesteld zullen zijn, omdat hier voor de besprekingen niet voldoende tijd kan worden gegeven. Toch bestaat voor die teleurstelling geen voldoende reden, want er is in deze vergadering nuttig werk gedaan, waar voor men de inleiders en de debaters dankbaar moet zijn. Na de vergadering werd een autotocht ge maakt door Breda en omgeving in door het gemeentebestuur van Breda welwillend beschik baar gestelde autobussen. HET SCHACHTY-PROCES. BERLIJN, 4 Juli. (V.D.) Naar uit Moskou gemeld wordt, is de uitspraak in het Schachty- proees eerst tegen Donderdag te verwachten. BELASTING VERDUISTERING Een koopman, afkomstig uit Koningsbergen, was niettegenstaande hij vijfmaal veroordeeld was, o.a. eens tot twee jaar gevangenisstraf, er in geslaagd een betrekking bij de belasting administratie te Berlijn te verkrijgen, uit welke betrekking hij echter na eenigen 'tijd vrij willig ontslag heeft genomen. Het is nu aan het licht gekomen, dat hij met behulp van officieel gestempelde formu lieren en quitanties bi) verschillende ingezetenen bedragen, in sommige gevallen zelfs zeer belang- rijke, heeft geind en die in zijn eigen zak heeft gestoken. Hij zocht daarbij vooral personen op, die zich pas te Berlijn hadden gevestigd en met de belasttgtoestanden 'te Berlijn niet goed op de hoogte waren. De rechtbank heeft hem nu tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het tijdschrift van den Katholieken vrouwen bond. Men schrijft ons uit Rome d.d. 28 dezer: De algemeen-voorzitster van den Katholieken vrouwenbond ln Italië, markiezin Madelena Pa- trizi, heeft gisteren den H. Vader den eersten jaargang van het tijdschrift ,,De echo der mis siën" overhandigd. Het tijdschrift werd verleden jaar door den Italiaanschen vrouwenbond gesticht, om de jeugd beter over het wezen en de beteekenis der missiën en vooral over h6t desbetreffende werk van de H. Congregatie der Propaganda Fide en de Pauselijke Liefdewerken tot Voort- DE DlilTSCHE REGEERINGSVERKLARING Fransche beschouwingen. Slechts een deel der Fransche pers bevat beschouwingen naar aanleiding van de Duit- sche regeeringsverklartng. Algemeen wordt vastgesteld dat de buitenlandsche politiek van het nieuwe kabinet geheel overeenkomt met de politiek, tot nu toe door dr. Stresemann ge volgd. Wat de opmerkingen van Herman Müller om trent de ontruiming van het bezette gebied be treft, wordt deze passage met instemming be groet door de bladen van links, die er op aan dringen, dat de vroegere geallieerden en in de eerste plaats Frankrijk thans met een pro gramma voor den dag moeten komen, op grond waarvan de onderhandelingenu kunnen begin nen, terwijl de reehtsche bladen botoogen, dat van een ontruiming zonder compensaties van de zijde van Frankrijk geen sprake kan zijn. Sommige bladen van rechts wijzen er op, dat de eischen van Hermann Müller feitelijk niets verschillen van die der Duitsch-nationa- Ien, alleen maar in een iets meer verzoening»- gezinden vorm voorgedragen zijn. j jri01.ilA.oV. u ii.öt opspeelt. i - BERLIJN, 4 Juli. (H.N.) De betrokken re geeringen hebben het voorstel van den Duit- schen vlieger Udet, om aan het reddingswerk voor de Italiamanschappen deel te nemen, aan vaard. Udet stelt zich voor zich te bedienen van een klein vliegtuig, voorzien van ski's, dat op een kleine ruimte kan landen en dan de manschappen een voor een af te halen. Hij zal dezer dagen met 2 vliegtuigen en een piloot met een stoomschip van de Hamburg-Amerika lijn naar Spitsbergen vertrekken. De Duitsche regeering steunt de onderneming van Udet. In verband, met het feit, dat naar Spitsbergen wn-uf-. 7ai pet nog wel enkele dagen -vu;.- i do r.ddluj* be ginnen. HOME, 5 Juli. (V.D.). Volgens berichten van liet hulpscliip „Citta di Milano" is de Zweedsche hulp-expeditie voornemens, een vliegtuigüjasis te stichten op een eiland, dat' onge\ eer negen mijlen van de pJaats, waar. kapitein Lundborg en de groep-Viglieri op het oogenblik vertoeven, verwijderd is. Vandaar zal men trachten met kleins vliegtuigen een poging te doen, de schip breukelingen te redden. Op de „Citta dl Milano" zijn reserve-i motoren voor de Italia.ansche watervlieg tuigen aangekomen. De „Citta dl Milano" zal waarschijnlijk naar Kingsbay terugkeeren, om de motoren te verwisselen. Kapitein Havozzoni heeft bevel gekregen een onderzoek in te stellen in de nabijheid van Noordkaap. OSLO, 5 Juli. (V.D.). Naar uit Spitsbergen gemeld wordt, ia de ijstoestand voügens mededeelingen van kapitein Lundborg, in de omgeving van het kamp, weer eenig&zdna verbeterd, zoodat een landing van een lacht vliegtuig weer mogelijk zou zijn. Tengevolge van den dichten mist kon ge durende de laatste dagen zoo goed als niet gevlogen worden. De redding van de leden van de bemanning van de „Italia" zal spoedig moeten ge schieden, daar door de toenemende warmte en de dichte nevel de reddingspogingen spoedig nog moeilijker zullen worden. „ZIEKENZORG" De onlangs te V1 aardinigeir-Ainjbaeht opge richte Ziekleravereeniging ,,Ziekenzoing" Is Maan. dag j.l. in werking getreden met aanvankelijk 378 betelende leden. Gedurenide de maand Juli is nog de ge legenheid opengesteld, zich te verzekeren met Ingang van 1 Juli j.l. DE ADVERTENTIE IS DE DEUR, DIE TOEGANG GEEFT TOT HET VEILIG TEHUIS VAN DE ROND- BORSTIGE, OPENHARTIGE KOOPMANSCHAP TEGEN DE WINKELSLUITING Landelijk comité van actie Gisteren werd te den Haag een vergadering gehouden, waar vertegenwoordigd waren co ml- té's van actie tot Instandhouding van den kleinen liandeldrij|venden en induetrieelen klei nen Middenstand, afd. Den Haag, Rotterdam en Amsterdam. Op deze vergadering werd gevormd ©en lan delijk comité van actie tegen <de Rijkswet op de Winkelsluiting, waarvan het dagelijkseh bestuur werd samengesteld als volgt: E. De Vries, voorzitter; J. Stoop, seer. Born. Koch- straat 0 Amsterdam, A. Lankester, penning meester, den Haag. En verdrinkt in zee H-J HAD ZICH IN DE DEUR VERGIST. Woensdagavond is op het strand nabij Duin kerken gedaald het particuliere vliegtuig van den Belgischen bankier Alfred Jroeweustein, uit Brussel, die met zijn secretaris en twee vliegers uit Engeland naar Brussel wilde ltee. ren. Het vliegtuig was te 6 uur van Croydon' vertrokken en werd bestuurd door den vlieger Droew van de Imperial Airway Company. De Inzittenden van het vliegtuig deelden mede, dat de heer Alfred Loewenstein zich, toen het boven het Kanaal bevond, naar de W. C. In het vliegtuig wilde begeven. Hij heeft zich toen In de deur vergist en ls uit heit) vliegtuig ge- stafpt. Hij is in zee gevallen en naar alle waar schijnlijkheid verdronken. I>e „Daily News" geeft nog een andere lezing van Loewenstein» verdwijning: Niemand heeft gezien, dat Loewenstein uit het vliegtuig is ge vallen. Hij had zich naair het achterste gedeelte Van de cabine begeven. Toen hij niet terug, keerde, ging men naar hem kijken en vond een deur openstaan. Londen 12.09%; Berlijn 59.26;' Parijs 9.78K»: België 34.84; Zwitserland 47.84; Amerika 2.48 3/16; Oostenrijk 34.97;' Denemarken 60.46jj ie- e«K7: Noorwegen 68.42; Spanje 40.98;] ilctUfci lOVt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 3