i MAAMDAG 9 JUL! 1928 VIERDE BLAD ALGEMEEN OVERZICHT. MET fViAN EN MUiS VERGAAN POLITIEKE MOORD IN BULGARIJE. DE HAVENSTAKING IN ANTWERPEN PAGINA 2 HET REDDINGSWERK AAN DE POOL VLIEGONGELUK IN POLEN - DE KERKVERVOLG NG IN MEXÏCO DE STAKING TE ANTWERPEN MUSSOLINI REGELT Hoe komt kot toch dat de staking in de Antwerpscke haven zoo lang duurt? Zij is toeh niet regelmatig en ging toch van geen bond uit. Wel zijn de socialistische leiders later omgevallen en hebben zich bij den con- tract-brokers aangesloten. Maar men reiken de er toeh op. dat de staking spoedig zou ophouden. Het is heelemaal niet gebeurd en dat is vooral door den invloed der socialis. ten, die in de haven heer en meester zijn en anderen, die zouden willen werken, eenvou dig later zouden broodrooven. Men versta ons goed: wij zouden niet voor werken zijn als de staking regelmatig was, maar dat is zij in dit geval niet. Zij Is, zooals de socia listen zelf erkend hebben, een doodgewonen contractbreuk geweest. Nu zijn ook de socialis tische „bazen" in staking gegaan: zij zijn de aanwerveTS der arbeiders. Men begrijpt dus, dat zij baas zijn over ander mans brood. In oude dagen hebben vele Vlamingen zich neutraal" georganiseerd; de bond werd langzaamaan „rood"; de geestelijkheid zweeg, denkend, dat dit het beste zou zijn. De uitkomst bewees, dat hun tactiek verkeerd was: de roodgcorgani- seerde arbeiders werden volslagen socialist. Toen werd een katholieke organisatie opge richt maar zij is te laat: de roode bond" telt 11.000 en de katholieke slechts 2000 leden. De socialisten hebben de aanwerving der arbeiders grootendeeïs In banden. Men be grijpt, dat zij graag aannemen: hoe meer ar beiders, hoe meer bondsleden. Maar daardoor werden de loonen laag en kwam er ontevre denheid; de vrijgestelden van den bond zijn de mannetjes geweest, die de staking hebben geforceerd; en die haar hebben doorgezet tegen de wii van de „verburgerlijkte" leiders als Piet Somers in. De radicalen hebben momenteel het heft in handen. Zij worden voortgezweept door de communisten. Dat zij echter vroeg of laat zullen moeten toegeven aan de patroons die wachten kunnen, is wel zeker. Het laatste bericht meldt, dat de staking nu inderdaad ten einde loopen zou. In Italië worden de arbeidskwesties tegen woordig gauw geregeld. Zoo is er nu een aparte wet gemaakt voor de kellners waarin hun loo nen, vacantie, kleeding en schadevergoeding voor breken, is geregeld. De kellner moet de helft betalen van de voorwerpen die hij breekt (behalve borden). Andere verloren goederen moet hij heelemaal betalen. HijT moet rok, smoking of wit jasje mt zwarte broek dragen. Fooien zijn verbo den; op elke vertering wordt 15 pet. voor den kellner gelegd. Kellners die toch fooien aannemen kunnen ontslagen worden. Het is te mooi, veel te mooi: wie Italië kent, zal wel een beetje vreezen, dat de mooie wet niet heelemaal nageleefd zal wor den. CHILEENSCH SCHIP GESTRAND Bijna driehonderd slachtoffers SANTIAGO, (Chili), 8 Juli. Het s.s. „An- gamos", transportvaartuig van de Chileensche regeering, is met een bemanning van 147 koppen en 148 passagier^, waaronder veel vrouwen en kinderen aan boord, in den nacht van Vrijdag op Zaterdag t«r hoogte van Punta Chimpel, ruim 500 K.M. ten Z. van Valparaiso gezonken. Slechts vier matrozen slaagden er in, zwem mende de kust te bereiken. Stormen en regen vlagen maakten het onmogelijk, direct naar verdere overlevenden te zoeken. Men acht. het trouwens vrijwel zeker, dat alle overige op varenden verdronken zijn. Reeds zijn 80. lijken aangespoeld. Een lafhfartigc gezagvoerder De ijler overlevenden vertelden, dat het schip Vrijdagavond tegen 11 nur het roer ver loor en eenige honderden meters voor de krijst op de rotsen liep. Omstreeks middernacht werd het schip door een ontzaglijke golf ge troffen, waarna het geleidelijk uit elkaar sloeg. Korten tijd klemden bemanning en paseagiers zich mog hulpeloos vest aan de verschansing. Toen kwam een tweede enorme golf. De mast de brug en de pijp knapten af, de scheepswand bezweek en het water stroomde binnen. Door de stranding wtas de radio-installatie direct vernield, terwijl alle lichten, uitgingen, zoodat de boot In duisternis gedompeld wais. Vrouwen en kinderen renden in het donker over het dek. Volgens de geredden moet de kapitein zich een kogel door het hoofd hebben gejaagd, toen het schip zonk, Vermodelijk is de marconist van de „Anga- mos" er in geslaagd, nadat de radio-installatie was vernield, het reserve-apparaat in werking te etellen. Dit heeft echter maar éénmaal zijn S. O. S. de wereld in kunnen zenden. Toen was blijkbaar ook dit toestel vernield. Het noodsignaal werd opgevangen door de stoomschepen „Apollo" en „Tarapaca", die de „Angamos" te hulp snelden, maar het ten ge volge van den storm niet meer konden berei ken. De kotter „Armhello", di6 zich naar het tooneel van de ramp spoedde, was gedwongen een achuilpLaats te zoeken in de haven van Qoromel. Oorlogsschepen bereikten ten slotte de plaats, waar de „Angamos" gezonken was, maar vonden geen spoor meer van het schip. Macedonische generaal doodgeschoten Vrijdagnacht is de Macedonische leider ge neraal Protegerof op straat doodgeschoten. De daders ontkwamen. De Servische regeering had onlangs een half saillioen dinar op het hoofd van den generaal geeet. Deze was oud-bestuu tslid van het cen trale Macedonische revolutionaire comité. DE ONRUST IN GRIEKENLAND De stakingen daren voort De havenarbeiders in den Piraeus zouden heden in staking gaan. Vrijdiag hadden te Ca_ valla batfelngen plaats tusschen tabaksbewer kers en militairen, waarbij 35 personen wer den gewond. DE ONTBINDING VAN HET GRIEKSCHE PARLEMENT. .Vermindering van het aantal afgevaardigden Volgens een bericht uit Athene is gisteren bet besluit van den Griekschen staatspresident gepubliceerd, waarbij het parlement wordt ont- bonden. De datum voor het bijeenkomen van de nieuwe kamer is op 17 September bepaald Hef aantal afgevaardigden wordt van 286 tot 250 verminderd. DE KINDEREN BRENGEN DE VREDE 1' ransch-Duitscfae uitwisseling Dit Jaar zullen 250 Duiitsehe kinderen hun ;acantie bil Pranache en 250 Fr apache kinde- k hun. vacantie bij JDuitsohe families door- >ngen. Naar het einde? ANTWERPEN, 7 Ju». (B.T.A.). Tusschen de werkgevers en de timmerlieden der scheeps- herstellingswerven is overeenstemming be reikt. In verband hiermede zal de staking, die zeven weken geduurd heeft, worden opge heven en zal Maandag het wierk warden her vat KERKMUUR TE BRUSSEL INGESTORT Lüh arbeider gedood en drie gwftar gwond Vrijdagmiddag werkten te Brussel eenige ar beiders aan den bouw van een nieuwe kerk. Toen vies- metselaars een stelling afbraken, stortte plotseling een miuur van 23 meter hoogte ineen. Een der arbeiders werd door het. puin ver pletterd; drie anderen werden zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht. DE LAATSTE PRIESTERWIJDING IN LONDEN Merkwaardige wijdelingen Zooala wij reeds meldden zou Zijn Em. F.. Kardinaal Bourne, aartsbisschop van West- minster deze weer de H. Priesterwijding toedie nen aan een gewezen Londenschen politieman, aan een bekeerden predikant en aan een twee ling. Geen wonder, dat op Sint Peter en Pauls- dag da reusachtige Westminsterkathedraal was volgeloopen: er waren meer dan vijf duizend aanwezigen en daaronder honderden agenten en oud-strijders. De Eerw. heef Carter toch was, vóór hij dienst nam bij de politie, in het leger geweest en streed o.a. in Egypte, Palestina en op den Balkan. Hij is drager van de oorlogamedaille. Zijn oud-collega's van de politie boden den pas-géwijdan een kelk aan; hij blijft ook eere lid der Katholieke politie-vereeniging. Zijn eerste H. Mis las de Eerw. heer Carter bij de znsters van Tyburn: politie-agenten dienden hem en woonde het H. Offer bij. Father Carter, zoo wordt nog gemeld, heeft op regelmatige wijze zijn hoogere studiën ge maakt: twee jaar wijsbegeerte en vier jaar godgeleerdheid. De Eerw. heer Holland, die vroeger dominee was geweest, werd de eerste H. Mis gediend door een jongeman, die na zijn dominee tot de Kerk was gekomen en zich nu ook voorbereidt op het priesterschap. EEN BISSCHOPPEN-FAMILIE IN ENGELAND Mgr. Vaughan jubileert. Mgr. F. Vaughan, bisschop van Meneria, vierde 1.1. Donderdag zijn zilveren priesterfeest. De prelaat is de vijfde Vaughan, die binnen drie geslachten bisschop werd. Wijlen Z.Em kard. Vaughan, bisschop John Vaughan en pater Bernard Vaughan S.J. wa ren zijn ooms. Zijn broer dr. HeTbert Vaughan i3 rector der katholieke missiesocieteit in Lon den en doet dienst in het kerkje bij Crickel- wood (Londen). Zijn dlocesamsn hébben den bisschop 4200 geschonken om een auto te koopen. EN GELSCHE TABAKBEWERKERS STAKEN LONDEN, 7 Juli. (R.O.) De labourconventie heeft vandaag de staking toot tabakbewerkers afgekondigd. Tusschen de reeders en den zeeliedenbond wordt een overeenkomst verwacht. HET CONFLICT IN DE BERLIJNSCHE METAALINDUSTRIE. De scheidsrechterlijke uitspraak. BZERLIJN, 6 Juli (V.D.) In den loonstrijd in de Berlijnsche metaalindustrie is Vrijdag middag een scheidsrechterlijke uitspraak voor het loontarief geveld. De termijn, waarbinnen beide partijen haar standpunt zullen moeten verklaren, loopt tot Donderdag 19 Juli a.s. De Viglieri-groep Volgens een bericht uit Spitsbergen be vindt de Viglieri-groep zich thans nog slechts 5 K.M. van Kaap Leigh Smith ver wijderd. Het ijs begint thans meer en meer te bre ken. De Zweedsche vliegers willen daarom alles in het werk stellen om te trachten, ook de overige schipbreukelingen te redden. Mocht het ijs het niet zoo lang houden, dan zouden de schipbreukelingen gedwongen zijn, te trachten met hun gummibooten het land te bereiken. ROME, 7 Juli. (STEFANI). De „Citta di Milano" seint draadloos: De positie van de Viglieri-groep is vandaag onveranderd. De ijabreker „Krassin" vordert langzaam, gisterenmiddag bevond hij zich 17 mijl ten Noorden van Kaap-Platen. Kapitein Ravazzomi is uit Tromsö ver trokken. Zijn watervliegtuig heeft gisteren het gebied rond het eiland Sorovu, Kaap, Noordkyn en Hammerfest geëxploreend. Hij is zelfs nabij Hamimeirsfest gedaald, om onder de visschers daar een enquête in te stellen, in verband met geruchten over het weervinden van Amundsen. Men bleek echter van niets te weten. De redding van Lundborg STOCKHOLM, 7 Juli. (H.N.) Volgens na dere berichten is kapitein Lundborg gered door een der vliegtuigen van de Zweedsche espeditie, die op Noord-Oostiand haar basis heeft gevestigd. Luitenant Eyberg, die de landing uit voerde, gaat door voor een der beste en meest onverschrokken vliegers van het Zweedsche leger. De redding werd begunstigd door helder ween De Udet-expoditie BERLIJN, 7 Juli. (V.D.) Van officieele zijde wordt medegedeeld; Da door den bekenden vlieger: Udet voorbereide expeditie, die heden met een schip van de Hamburg-Amerikalijn naar Spitsbergen zou vertrekken om met Flamingvliegtuigen -deel te nemen aan het reddingswerk voor de manschappen van Nobile, gaat niet door. De vermoedens en voorspellingen waarop het Duitsche plan berustte, zijn door de weersomstandigheden, zooals die zich de laatste dagen op Spitsbergen voordoen, ge logenstraft. Ook de redding van.Lundborg is reeds: met een watervliegtuig geschied. De ijsschots, waarop de bemanning, van de „Ilaiia" drijft, 'is raag sleehts- vijf kdiometer van het land verwijderd. Bij deze buitenge wone situatie schijnt redding slechts met watervliegtuigen of booten) mogelijk en déze zijn op Spitsbergen in voldoenden, getale aan wezig. Met het oog op. deze omstandigheden en in. aanmerking genomen den voor het transport van de expeditte-Udat Bènoodrgden tijd heb ben de deelnemers a&n deze expeditie beslo ten af te Zien van het nemen van verdere maatregelen hoewel voor eenige dagen de expeditie er nog zoo gunstig voor stond. Twee dooden. OLMÜETZ, 7 Juli (W.B.). Vanmorgen stOTtte,. kort na het vertrek", een militair vliegtuig hij het maken van een bocht omlaag en boorde zich diep in den grond- De piloot en zijn metgezel, twee sergeants; liepen zoo zware verwondingen op, dat zij er kort daarna aan bezweken. DE DUITSCHE OCEAAN-VLIEGENIERS Socialistisch protest tegen hun ontvangst DORTMUND, 7 Ju» (H.N.) De sociaal-de mocratische gemcenteraadsfarctie beeft, in verband met bet bezoek van de Bremenvlier gers aan Doorn en de houding der nationalis tische vereenigingen, aan den burgemeester van Dortmund een schrijven, gezonden, om tegen een officieele ontvangst van de vliegers door de stad te protesteeren. VERPLICHTE ZIEKTEVERZEKERING IN iTAIIë Men schrijft ons uit Rome d.d. 4 dezer; Ook ia Italië gaat men de verpüchtige ziekte verzekering invoeren. Hiertoe kwam dezer dagen de voorbereiden de commissie bijeen, welke onder voorzitter schap van minister Belluzo in het ministerie van nationale economie alle benoodigde preli minaire studiën zal maken. Tot dusver heeft men eerst een verzekering voor tuberculose personen ingevoerd. De sociale verzekering van alle werknemers moet stipt In overeenstemming zijn met de door het fascisme uitgegeven „Carta del Lavoro". De directeur-geneTaal van den arbeid, dr. Giordani hield In de bijeenkomst een toespraak, waarin hij de richtlijnen aangaf, volgens welke de al- gemeena ziekteverzekering binnenkort zal wor den ingevoerd. ITALIë EN LEO XIII Herdenldngsplcchtighcden. Men schrijft ons uit Rome d.d. 4 de-... De toebereidselen voor een waardige herden king van den 25sten verjaardag van het ster ven van Paus Leo XIII, hebben een aanvang genomen. Vooreerst zullen in de Katholieke universiteit van het H. Hart van Jesus te Milaan een reeks conferenties over den persoon en den arbeid van den grooten Paus worden gehouden, waarbij ook op zijn letterkundige beteekenis zal worden ge wezen. Te Rome zal de Katholieke centrale liga, in overleg met de kerkelijke autoriteiten, op' 20 Juli een Herdenkingsplechtigheid in de st. Jan .van Lateranen doen plaats vindien. Bij de baar van mgr. Valdespino. AARTSBISSCHOP DROSSAERTS OVER AMEiRIKA'S HOUDING Op Zaterdag 12. Mei overleed, zooals gemeld, in het Santa Rosa ziekenhuis te San Antonio (Texas) mgr. Ignacio Valdespino, aartsbisschop van Aguascaiientes, die op last van president Calles het land was uitgezet. Bij de uitvaart op Dinsdag d.a.v. verzamelde zich reeds vroeg een groot aantal prelaten, priesfers, zusters en honderden leeken in de San Fernando kathedraal. De solemneele Requiemmis werd opgedragen door mgr. Tritschler Cordova, aartsbisschop van Yucatan, en werd o.m. bijgewoond door een vijftal verbannen Mexicaansche bisschoppen. Mgr. Drossaerts, aartsbisschop van San An tonio, Nederlander van geboorte hield de lijkrede, waarvoor hij als tekst gekozen had: „Zalig, die vervolging .lijden om de rechtvaar digheid, want hun behoort het rijk der heme len". Drie weken, aldus de doorluchtige redenaar, zijn nauwelijks verloopen na den dood van den roemrijken primaat der kerk in Mexico en weer zijn wij hier in deze eerbiedwaardige ka- thedraal verzameld' om de plechtige uitvaart bij te wonen van een tweede der verbannen bisschoppen, mgr. Ignacio Valdespino van Aguascaiientes. De bloedige wreede tragedie, door Calles in Mexico opgevoerd, is door den dood van dit jongste slachtoffer der godsdienst vervolging weer levendig voor de- oogen van het Amerikaansche volk gesteld. De droevigste trek van den Mexicaansahen toestand is ongetwijfeld de universeel© onver schilligheid van de beschaafde wereld. Mexico bloedt, uit duizend wonden en niemand schijnt er zich om te bekommeren; Mexico verdrinkt in de tranen en het bloed van zijn beste zonen en dochters en de naties der wereld blijven koud en onverschillig. De eenige, wiens. stem. trilde in een krachtig protest en in heilige verontwaardiging was de Vader des Christendoms, Paus Pius XI. De vrij heid wordt vlak voot onze deur gekruisigd en de Vereenigde Staten kijken met volkomen on verschilligheid toe. Geen. stem verheft zich in protest, ja, despotisme schijnt populair onder ons te zijn geworden! Zenden wij niet einde looss „goodwill" partijen naar Mexico? Streven wij niet naar de vriendschap en de gunst zélfs van die lieden, wier handen druipen van het bloed van ontelbare onschuldige slachtoffers? Wanneer wij de plechtige uitspraak onder schrijven van den grooten: Amerikaanschen pre sident Abraham Lincoln; „Degenen, die: anderen vrijheid ontzeggen, verdienen haar niet voor zichzelf en kunnen ouder een rechtvaardigen hgar niet, lapg behouden'!, kan ©ir, geen vriendschapsverbond zijn tusschen het. vrij heidlievende Amerikaansche vnlk: en de zoo genaamde regeering aan de. overzijde van dé Rio Grande, welke mannen, em. .'vrouwen; die den naam van God durven aanroepen of hun stem ter verdediging van de meest elementaire vrijheid durven verheffen, martelt, beleedigt en doodt. En wat al. droevige, wat monsterachtige beel den rijzen voor onze oogen op! Wij zien de groote Amerikaansche natie, welvarend, vrij, trotseh op haar kampioenschap van ware vrij heid, terwijl in de diepe, donkere schaduwen van het beeld arm Mexico verschijnt, doodelijk gewond, kreunend onder den hiel van den tyran, gebonden aan handen en voeten en (wij mogen i even goed de niet weg te redeneeren feiten on der oog-en zien) gebonden met boeien welke wij o, schande hebben helpen smeden! Steunden wij niet den afschuwelijken Carranza? Moedigden wij niet dien- aartsbandiet van een Pancho Villa aan? Zétten wij Alvaro Obregon, niet'in den pT-esidentieelen zetel?' Smeekcn wij nu niet zeifs om de vriendschap van president Calles en verknopen wij hem niet de vliegtui gen, waarmede hij de moedige lieden, di© in Jalisco sterven ter wille van vrijheid en gewe ten, bombardeert? Inderdaad, meer dan een halve eeuw zijn wij een slechte buur voer het zwakke, arme, lij dende Mexico geweest. Op slot van rekening zijn wij voor een groot deel verantwoordelijk voor het tegenwoordige Mexicaansche treurspel. Wanneer het bloed van den onschuidlgen Abel om wraak riep tot Cain, den mooTdenaar, zal dan- niet het onschuldige bloed, dat In Mexico vergoten is, tot ons roepen vanwege de hulp en vriendschap, welke wij den lieden, die ver antwoordelijk zijn voor dat gruwelijk hoogtij der misdaad over onze Zuid-Westelijke grens, zoo kwistig hebben geschonken? Neen, wij weaschen geen oorlog met Mexico, Nietaand verlangt gewapende- tusschenkomst, het laatst van allen het edelej lijdende volk van Mexico. Zij zijn patriotten, geen verraders. Zij hebben hun land lief, en zij zijn bereid hun leven te geven in de verdediging van hun dier baren geboortegrond tegen den onrechtvaardi- gen invaller. Te zeggen, dat de Mexicaansche ballingen een Amerikaansofae gewapende tus schenkomst zouden toejuichen, is een leugen, welke gelijk staat met de herhaalde bewerin gen, dat aartsbisschop mgr. Orozco de opstan delingen van Jalisco in den slag aanvoert; dat de priesters in Mexico met de „Libertadores" het land te vuur en te zwaard teisteren; dat de Kerk in Mexico een fabelachtigen rijkdom bezit (terwijl de twee prelaten, die in ons midden stierven, niet eens voldoende geld voor hun begrafenis hadden). Niemand wenseht oorlog met Mexico. Zou nochtans niet fatsoen, menschelijkheid, vrij heidsliefde een manhaftig protest van de be schaafde naties der wereld vragen en in de eerste plaats, vanwege onze Monroe-leer, van Washington, tegen de brutale barbaarsche po litiek van een regeering, welke alle vrijheid met voeten treedt: vrijheid van spreken, vrij heid van vreedzame vergadering, vrijheid van drukpers, vrijheid van opvoeding, vrijheid van godsdienst en geweten? Het binnenlandsch bestuur van een land gaat geen enkele andere natie aan. Maar ge welddadige, brutale vervolging gaat de mensch- heid aan. Welk een edele bijdrage aan de be schaving, wat een zegen voor arm Mexico zou een klinkend protest zijn tegen deze schande lijke onteeving van onze twintigste eeuw! Geen natie werd ooit door het Amerikaan sche volk onderdrukt, doch ontving deszelfs bemoedigende woorden. Nog een jonge natie "en nog lang niet de macht van tegenwoordig hebbende, drukten wij onze sympathie uit voor de Grieken, die on der cle tyrannie van den Turkschen sultan weg kwijnen. Waar ook een volk werd- térneergetreden eu dó- vrijheid, welke Amerika zoo na 'aan het hart EEN KATHOLIEKE GRAPPENMAKER Steurt dollars naar een anti-papist In den Amarik-aanschen. senaat zert» eei zekere Thomas Heffin, die daar de rol vervul welke ds. Lingheek in onze Tweede Kam» speelt. Dezer dagen zond mr. Peter J. Moloney, eel bekende New-Yorksche Katholiek, een chequ-, van 250 dollar voor den senator „als be wij, van erkenning voor de diensten door hem ba wezen aan het Katholicisme. Ik ken niemand die de dweeperij zoo hatelijk maakt en er zoc lekker op los liegt als gij", schreef deze vrien van gouverneur Smith er bij. Tem maakte onlangs den bselen- Senaat aai het lachen met zijn bewering, dat de Pauselijke vloot in stilte een- aanval op Amerika voorbe reidde. Later zei hij, de Amerikaansche vlooi* aan den Paus verkocht was, wijl er godsdienst oefeningen op den schepen werden gehouden. In zijn laatste senaatsrede vertelde hij, dat de presidentskamer heelemaal rood was: he* was een kardinaalskamer geworden. „En zij hebben niet alleen die kamer rood gemaakt maar ook onze dollar-biljetten verróomscht, er slaat een kruis en rozenkrans op". Tom is Intusschen wel een zakenman. Vooi de senaatscommissie toeft hij bekend, geld voor zijn amti-paapscke praatjes te ontvangen van de. Ku klux klan en andere protestanten. AMERIKA—ENGELAND IN EVEN TWAALF DAGEN De „Mauretania" van de Cunard lijn, die thans 21 jaar oud is; is Zaterdag te Southamp ton aangekomen na een nieuw record op haai naam te hebben gevestigd. Zij heeft namelijk de reis Sóuthampion-New York en terug afge legd in den recordtijd van twaalf en eeu kwart dag; D.e gemiddelde snelheid van het schip bedroeg: 25.3 knoopan, de grootste op één dag afgelegde afstand was 611 mijl. DE VER. STATEN EN NICARAGUA. Nieuwe troepenzending. Uit Managua wordt gemeld, dat eT opnieuw; 800 Amerikaansche mariniers naar Nicaragua zijn gezonden, ter versterking van de troepen, die toezicht moeten houden op de verkiezingen. HET KATHOLICISME TN AUSTRALIë Dé eerste school in de hoofdstad In tegenwoondigheid van den Australischen minister-president - mr. Rruee, en andere auto riteiten, heeft de Pauselijke delegaat mgr. Oattaneo het Sint,Christoffelklóoster met school i ais eerste katholiek gebouw lm de nieuwe 1 Australische hoofdstad geopend. De delegaat I droeg in de open lücht pontificaal- de H. Mis op en wijdde na afloop meer dAn 500 automobielen. In de school kunnen 300'Kinderen les-ontvan gen van de zusters van de<- Goeden Samaritaan; j EEN KINDERMOORDENAAR WORDT OPGEHANGEN SAN FRANCISCO, 7. J.uli. (N.T.A. draadloos), I Het opperste gerechtshof van Cailfomië heeft vandaag eenstemmig dé grondwettelijkheid det I wet bevestigd, volgens welke William E. Hick- man werd gevonnist en tot den strop veroor deeld wegens den moord op een twaalfjarig meisje te Los Angelos, KATH. UNIVERSITEIT IN CALIFORNIA De eerste steen gelegd. Te Los Angelos is onder reusachtige belang stelling de eerste steen gelegd van de Loyola- universiteit, die vijf millioen dollar zal kosten, Er waren meer dan 15000 ridders van Colum bus aanwezig, een menigte oud-strijders van alle wapens en een koor van 25Ó0 kinderen zong-, terwijl 's middags vliegeniers hun kunst vertoonden. ligt, werd verloochend, dan werd de stem van Amerika op geen onzekeren toon gehoord. Zoo was het in Roemenië, in Ierland, in Cuba, in Armenië, in Rusland. Hoe dan een uitleg te geven van dat onheilspellende stilzwijgen thans van ons ministerie van hinnenlandsche zaken, van ons Congres, van de pers, van het spreek gestoelte, alsof wij vergeten, dat deze republiek werd gesticht door mannen, die beleden, dat tegenstand tegen tyrannie gehoorzaamheid aan God is. Een der grootste Roomsche Pausen, en een der merkwaardigste menschen van alle tijden; Paus Gregorins VII, sprak op Zijn sterfbed Ik heb de rechtvaardigheid bemind en de on gerechtigheid gehaat; daarom sterf ik in bal lingschap. Wel mocht de overleden prelaat deze woor den tot de zijne maken. Om geen andere reden moest hij het bittere brood der ballingschap gaan eten; om geen andere reden stierf hij in een land ver van het beminde land zijns vaders; dan dat hij rechtvaardigheid beminde en on gerechtigheid haatte. D.e martelaars van, het Colliseuru konden hun leven redden door een handvol wierook te bran den voor de valsche goden van Rome. Doch zij verkozen dood en marteling boven ontrouw en oneer. En zoo veTkoos mgr. Valdespino. Een woord, een gebaar, dat zijn geweten geweld aandeed zou hem lijden, kerker en verbanning bespaard hebben. Hij gaf edelmoedig de voor keur aan lijden en dood, liever dan ontrouw te' zijn aan zijn God, zijn plicht en zijn geweten. Was het niet de weergalooze Epgelsche schrij ver Robert E. Lee, die schreef, dat liet edelste woord in de Engelsche taal .plicht" is? Hij, die daar op deze baar ligt, stierf a" i een mar telaar van den plicht. Kon iemand edeler ster ven? Ja, wij voelen, dat de plechtige belofte van den Meester In hem reeds in vervulling gaat: „Zalig, die vervolging lijden om de recht vaardigheid, want hun behoort het rijk der hemelen". Ja, de prachtige woorden door den II- Geest; gesproken in het. Boek der Wijsheid (III, 6)C „God heeft hen getoetst en hen bevonden Zij ner waardig", zijn toepasselijk op de roemrijk? martelaars van Mexico, op allen die lijden onf de rechtvaardigheid. Moge ?ijn ziel en de zielen der overleden loovigen in vrede rustep. Na de uitvaart werd mgy, Valdespino in San Fornando-kathedraal

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 14