DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. m 51ste Jaargang Dinsdag 10 Juli 1920 No. 15158 Hit EMEnier bestaat cit drie Kaden 1SSI STADSNIEUW WIJ EN DE RADIO CENTRALE ROOMSCH KATHOLIEKE E H. B. O- De vereeniging opgericht ONGEDACHTE BELANGSTELLING SPREEKUUR LORENZO PEROSI rijkspostspaarbank R. K. S. V. EXCELSIOR „DE EEUWIGE STILTE" KANTONGERECHT OLYMPIA—VELOCÏTAS LAAT UW MAK GERÜfT ROOKEM MAAR GEEF HEN TA&LETTEH AGENDA Heden KUNST-AGENDA TE ROTTERDAM BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn burgerlijke stand NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT P.ureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maanden ƒ3.25, per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco pei post 3 75 per kwartaal Afzonderlijke nummers 6 et. Postchèque en girodienst 81110. ADVERTENTIEN 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct., elk woord, meer 6 ci tot een maximum van 50 woorden. Kabouter-advertenties 5 regels ƒ0.50, 10 regels ƒ0.75, 15 regels ƒ1.Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één band, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een band; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAV Bank, Lange Haven no. 103, Schiedam. van een Op de vragen van het raadslid den heer Fetter, of niet Burgemeester en Wethouders de instelling van een radio-distributiebedrijf wilden overwegen, hebben B. en W. ten antwoord gegeven, dat het op grond van een aantal utiliteitsoverwegingen aanbeve ling verdient, een afwachtende houding aan te nemen. Zoowel met die overwegin gen als met de conclusie van B. en W. kun nen we volkomen accoord gaan. Maar er is bij ons tegen een radio-centrale van over heidswege een ander bezwaar, een van principieelen aard, dat heel wat zwaarder Weegt, dan die welke door B. en W. wer den aangevoerd. Gemeentelijke radio-distri butie sluit namelijk in verplichte geheel onverkorte doorzending van de program ma's van de beide Nederlandsche zenders, Hilversum en Huizen. En nu vertellen wij volstrekt niets nieuws, wanneer wij zeggen, dat die programma's lang niet altijd acht tien-karaats zijn, dat meermalen die pro gramma's voor Katholieken niet slechts on genietbaar, maar een ergernis en meer dan dat zijn. Door de radio-distributie van over heidswege stellen wij de katholieken en daaronder juist degenen die veelal niet tot een zelfstandig oordeel in staat zijn, in de haaste gelegenheid, in hun huizen binnen te halen wat van Katholiek of zelfs van alge meen christelijk standpunt allerminst door den beugel kan. Ook onze Nederlandsche zenders worden gebruikt en misbruikt voor doeleinden, waarvoor wij onze Katholieke gezinnen met alle kracht die in ons is moe ten trachten te vrijwaren. Ook door den aether jaagt het gif in allerlei vorm, en wij hebben zoo goed wij kunnen, er voor te wa ken, dat het niet in onze woningen binnen dringt, dat het geen schade aanricht, on overzienbare schade wellicht daar, waar men voor dat gif soms weer al te ontvanke lijk is. Wanneer dus aan radio-distributie een overheidsconcessie verbonden wordt, een concessie welke per se insluit een uitzending onverkort van alle programma's van de bei de Nederlandsche zenders, dan dienen wij °Ds met hand en tand tegen zulk een uiterst gevaarlijke distributie te verzetten. Anders kunnen wij staan tegenover een radio-centrale waaraan geen overheidscon cessie is verbonden. Met een particuliere centrale hebben de aangeslotenen zelf de doorzending in de hand. Een bestuur kan daarop geregeld toezicht houden en het zal van dat bestuur zelf afhangen of een der gelijke centrale werkt op een wijze dat er geen bezwaar tegen behoeft te bestaan. Al vorens derhalve zich bij zulk een radio-ccn- trale aan te sluiten, is het zaak zich op de hoogte te stellen, van wie deze radio-distri butie uitgaat, wie er medezeggenschap in hebben, derhalve ook wie de mede-aange slotenen zullen zijn en tot hoever hun me dezeggenschap gaat. De geheele opzet dient ernstig te worden bekeken. De technische 2iide is tenslotte bijzaak. Hoofdzaak is de Vraag, wat halen wij in ons huis? Wat la ten wij ons zelf en onzen kinderen voorzet ten? Door den heer M. Schneider is aan B. en verzocht tot exploitatie van een particu- here radio-centrale te mogen overgaan. Een G'idio-centrale met concessie derhalve. Een Biflio-centrale die rijp en groen doorgeven Za'. doorgeven moet. Men voelt reeds deze v°nclusio. toor radio-distributie kunnen wij slechts len vorm aanvaarden, waarbij men met 0verheidscommissie niet te maken heeft, U'lar de onderneming geheel vrij staat te gen I» °ver de doorzending, haar niet de dwang 0Pgelegd, programma's door te geven, die ^J0('«lasteringen, vuilsprekerij voor ieders lirT 11 krenSen> en die op allerlei gebied stel- ^cn inhouden en preeken, welke slechts VVarring kunnen stichten. djU'l<^'°"distributie zonder beslissende me- gr,^®k>enschap over de door te geven pro- a"una s is voor Katholieken niet te aan- arden. TEGELIJKERTIJD MET HET ZILVEREN JUM1A DEii U. A. W-BM .V.T,'hA-'Ouc, •.-.«» «W heeren dr. W. Bouwman, wiskundig-adviseur, G. A. van Bei-gen Walraven, directeur en C. A. van Wieringen, commissaris, het feit dat zij van de oprichting af, aap deze instel ling verbonden waren. Tégen de tachtig personen, dames en hee ren, waren gisteravond in zaal 6 van den R. K. Volksbond bijeengekomen, om te luiste ren naar hetgeen de heer H. IJzendoorn, uit Den Haag, lid van het hoofdbestuur van d© R. K. E, H. B. O. en propagandist, zou weten te vertellen over de R. K. E. H. B. O. en over de stichting van een afdeeling in onze gemeente. De inleider drukte zijn vreugde uit over deze ongedacht groote belangstelling. In het kort zette hij daarop de bedoeling van Eerste Hulp bij Ongelukken uiteen waarhij hij den aanwezigen, voor een groot deel gediplomeer den of cursisten van E. H. B. O. uit den aard der zaak weinig nieuws vertelde om ver volgens te betoogen dat een R. K. E. H. B. O. niet kan worden gemist. Zulk een R. K. ver eeniging bestaat trouwens reeds onder patro naat van St. Christophorus. Waarom is een R. K. Vereeniging noodig? Spreker heeft niets dan lof voor het ernstige werk van andere zich op het gebied van Eerste Hulp bewegende ver- eenigingen met name van E. H. B. O. Hij zal zal van die vereenigingen geen kwaad vertel len, maar feit is, dat met de geestelijke belan gen van personen aan wie een ongeval Is over komen, vaak niet voldoende rekening wordt gehouden. Spreker gaf enkele staaltjes hoe een R. K. gediplomeerde uitstekend dienst kan doen overal waar menschen bijeen zijn, als in onze kerken, op onze vergaderingen en niet te vergeten in de fabrieken, waar wij ons hebben te laten gelden als een Ka tholiek geestelijken bijstand noodig heeft of vervoer naar een ziekenhuis, voor de katho lieken naar een Katholiek Ziekenhuis, in aan merking komt. Spreker merkt nog op, dat de Koninklijke goedkeuring op de statuten is verkregen, de Bisschoppelijke goedkeu-ring in uitzicht is gesteld doch door de wisseling op den Bis- schoppelijken zetel van Haarlem vertraging heeft ondervonden, en dat, hoewel het de be doeling is de vereeniging nationaal te ma ken en daardoor de beste voorwaarden te scheppen voor rijkserkenning, tot dusver nog geen enkele vereeniging welke zich op liet gebied van Eerste Hulp beweegt, een rijks- diploma verstrekken kan. De vraag van den inleiders of men er voor gevoelde ook hier te Schiedam tot stich ting van een R. K. E. H. B. O. over te gaan, werd onder daverend applaus bevestigend be antwoord. Uit de aanwezigen werd een voor loopig bestuur gevormd, bestaande uit me vrouw A. v. Goch—v. Goch; mej. J. A. den Haan en de heeren, M- W. Verboom, A. G. van Dorp (Kethel) en A. P. Govaart, die de verdere voorbereidende maatregelen zullen treffen. Nadat nog in een prettige discussie een aan tal punten n.ader waren toegelicht, werd ge legenheid gegeven zich als lid van de veree. niging te laten noteeren. Het verrassende succes was, dat 41 aanwezigen onmiddellijk als lid toetraden, terwijl van de overige aan wezigen verschillenden htm toetreden in be raad hielden. Een der aanwezigen gaf zich op als donateur. Zoodat, bedriegen de voorteekenen niet, de nieuwe afdeeling met een flinke dosis levens kracht het leven is Ingegaan. De Wethouder van Onderwijs Is verlfinderd morgenmiddag zijn wekelijksch spreekuur te houden. Ohder den nieuwen directeur is onze R. K. Gemengde Zangv e veenig ing tot een opgewekt leven herboren. De repetities wor den uitstekend bezocht, zoodat reeds vroeg in het seizoen, begin October een uitvoering gegeven zal kunnen worden. In studie zijn hiervoor genomen „Schon Ellen" van Max Bruch en „Intocht in Jeruzalem" van Jos. Vrancken (gedicht van pater Molkenboer O.P.). Alles wijst er op, dat „Lorenzo Perosi" thans de sukkelperiode voorgoed te boven is. Zooals men weet, worden Dinsdagsavonds om half negen in het gebouw van den R. K. Volksbond de repetities gehouden. Er bestaat nog altijd gelegenheid zich als lid op te geven. En nu bet voortbestaan van Lorenzo Perosi verzekerd mag worden be schouwd, onder den nieuwen directeur een tijdperk van bloei in het verschiet schijnt te liggen, mag worden vertrouwd dat de genen die reeds lang voor onze R. K. Gemengde zangvereeniging wat gevoelden, maar tot heden nog zich afzijdig hielden, hun aarzeling zullen overwinnen. Met name mannenstemmen, tenoren en bassen, zijn nog van heeler harte welkom! Ten postkantore te Sehiedam werd in de maand Juni op spaarbankhoekjes Ingelegd ingelegd ƒ23.303,61 en terugbetaald ƒ21.369,21 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald ƒ1934,40. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 18 Zondag a.s. vinden de groote jaarlijksche turn wedstrijden te Roosendaal plaats, waar aan ddor de heerenafdeeling, junioren en se nioren, van Excelsior wordt deelgenomen. 's Morgens om 5 uur vertrekken de deelne mers per auto uit Schiedam naar Rotterdam D.P. van welk station de trein om 5.46 naar Roosendaal vertrekt. Aankomst te Roosendaal 7.35. Direct na aankomst zal bet ontbijt gebruikt worden, waarna de wedstrijden aanvangen. Om half twaalf vangt «de plechtige Hoogmis in de St. Janskerk aan welke door alle deelnemers aan de wedstrijden in costuum wordt bijge woond. Om balf twee wordt gedefileerd voor de eere tribune waarne gemeenschappelijke bloemen hulde aan het H. Hart en officiesle ontvangst ten stadhuize. Hierna vinden de tnrndemonstraties plaats. .Tenslotte wordt om 6 uur gedineerd. ,-Om 9.31 arriveeren de deelnemers weder -v - #an hetstation Schiedam. De ouders wordt verzocht, de junioren hier te komen afhalen. ZWEMMEN De temperatuur van het water bedraagt heden G8 graden. Dat ie nu werkelijk eens een film, die zon der trucage het meest onderscheiden puhliek een heelén avond achtereen tot kijken weet te dwingen, om tenslotte in het laatste gedeelte mee te leven met de eigenlijke Zuidpooi-expe- dltie, die moeizaam voorttrekkend, langzaam hlaar einddoel naderde, om dan tot de tragische ontdekking te komen, dat Amundsen haar was voor geweest. Dan daarop volgend de ontzet tende terugtocht, met het dramatische einde van Scott, Wilson, Bowers, Oates en Evans. Regie is natuurlijk niet te verwachten maar zonder dat voor speelfilms zoo noodzakelijke hulpmiddel werd toch een bevredigend resul taat bereikt, een film, waarin geen storende elementen voorkomen, al overtreft de natuur wetenschappelijke waarde voor een groot deel de kinetische. Toch is het laboratoriumwerk, dat op de ntoeschouwer doorgaans indruk maakt, in deze rolprent ook niet zonder in vloed gebleven en de driekleurige viratie doet het heel goed. Beter, dan bij heel wat prulla ria, die veel bioscopen onophoudelijk aan hun klanten voorzetten onder titels als: de grootste schlager van het seizoen", „de grootste spoTt- sensatie' ,ene. Trouwens een werkelijk spor tieve en toch niet opwindende sensatie is „De eeuwige stilte" toch. De belichting van veel speelfilms is slech ter en heel wat aardige tooneeltjes, met einde, loos geduld door den operateur Pontln opge nomen, zullen hij de velen, die gisterenavond in de zaal van den R. K. Volksbond de film zagen, nog wel eenigen tijd in de gediachte blijven. Qua acteur moeten do zeehonden, skua's en roof-walvissehen het afleggen voor de grappige pinguïns, die in aaneengesloten kolonies hun eigen leventje leiden, met al de kleine ongemakken aan het leven verbonden. Een overzicht geven van den inhoud der film, is, na de groote bekendheid die zij ziclh in den laatsten tijd verwierf, niet meer noodig. Wie het nog niet gezien heeft, ga vanBvnod met een gerust hart naar de laatste vertoonieg hier ter stede; zij zullen geen spijt hebben van hun be zoek. Woensdagavond om kwart over zevon uur speelt Olympia tegen Velocitas een vriend- schappelijken wedstrijd op het terrein van laatstgenoemde vereeniging in het Sterrebosch ^Openbare zitting van 9 Juii. Aanrijding De chauffeur D. W. V. uit Den Haag stond terecht, wegens het veroorzaken van een aan rijding in de omgeving van Overschie. Als ge tuigen werden in deze zaak een drietal personen gehoord, onder wie zich bevond de reiziger A. V. uit Schiedam. De ambtenaar van het O. M., de schuld van bekl. aan het omgeval be wezen achtend, eischte een straf van 5. boete, of 5 dagen hechtenis. Bekl., die in de 4% jaar dat hij chauffeert nog geen „stukken" heeft gemaakt, beloofde beterschap, waarna de kantonrechter hem vol gens eisch veroordeelde. Dezelfde chauffeur moest hierna weer voorkomen, nu echter als getuige. „Denk er om, dat je nu de waarheid vertelt." waarschuwde de kantonrechter hem ondeu gend. Uit het getuigenverhoor bleek, dat een paar chassis, die den auto achterop kwamen, de vei ligheid van het verkeer danig in gevaar heb ben gebracht, weshalve de kantonrechter bekl. J. v. d. B., die verstek liet gaan een boete van 20.oplegde, eventueel te vervangen door 20 dagen hechtenis. Het O. M. eischte 25.boete, subs. 25 d. hechtenis. Waar buren samenwonen Arie Q. uit Vlaardingen-Ambacht had kippen laten Hoepen op den grond van zijn buurman; toch had huurman volgens Q. ook schuld in deze zaak, want hij had op zijn eigen land haver gezaaid en dat mocht volgens Q. niet. Ook vertelde bekl. zoo terloops mog, dat dé varkens v'an zijn buurman hij hem kortgeleden een afsluiting vernield heibbeu. De wraak hier over was alzoo overgelaten aan de kippen. Van den buurman, tevens getuige, kregen wij hierna een langdradige verhandeling over „hem kippes" te 'hooren, waiauit verder bleek, dat geen van heide huurlieden vredelievender gevoelens jegens den ander wilde gaan koe steren", zij zullen dan nog wel eens terug moe ten komen al zal de kantonrechter ze dan wel niet met open armen ontvangen. Conform den eisch, die luide ƒ2.boete, subs, 2 dagen hechtenis, werd bekl. veroordeeld. Diverse zaken De chauffeur J. A. W., werkzaam bij den Treindienst op Rotterdam, stond terecht wegens het veroorzaken van een aanrijding, doordat hij zonder het geven van signalen achteruit te gen een voor het station wachtenden auto was gereden en dezen lichtelijk had beschadigd. Nadat een tweede getuige was gehoord, werd bekl. conform den eisch veroordeeld tot ƒ10. boete, subs. 10 dagen hechtenis. J. M. v. R., boerenknecht te Overschie stond terecht omdat 'hij een koe vervoerd had, die lijdende was aan mond- en klauwzeer. Het O. M. requireerde een 'boete van 200.— subs. 100 d. hechtenis. De kantonrechter veroordeelde hem tot 100.boete, subs. 50 d. hechtenis. H. R. A. K. alhier, die met een rijiKel 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K, Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Langd Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal- bewerkersbond „St. Eloy". Gebouw R. K. Volksbond. lederen Dinsdagavond om half negen repe titie R. K. Gemengde Zangvereeniging Lorenzo) Perosi, Gebouw R. K. Volkshond. lederen Woensdagavond van 7 uur toti 8 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V« Excelsior: Gebouw R. K. Kring. lederen Woensdag Repetitie Koninkl. Matt* nenzangveroeniging „Orpheus". Gebouw R. K, Volksbond. Aanvang half negen. lederen Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur ds geopend het Stedelijk Museum, St. JoriiJ Doele, Doeleplein. Vertooning van de film: „De Eeuwige Stilte". Zaal R. K. Volkshond. Aanvang; kwart over acht. Woensdag 11 Juli Weldadigheidsopenluchitconcert, te geven door „Gemengd Koor", met medewerking; van het „Stedelijk Muziekkorps". Feestterrein in het Volkspark. Aanvang 8* uur. Vrijdag 13 Juli Jaarveïsadtk'ing Firopagandaolub St.» Jam, Pabronaategebouw Lange Haven. Aller op komst gewensebt 10 Juli: R'damsche Diergaarde, Avond concert, Rotte's Mannenkoor. 13 Juli: Groote Kerk, 7e Orgelvoordracht, H. de Vries, half 3 uur R'damsche Dier gaarde, Avondconcert, Kon. Militaire Kapel. Dagelijks: Circusschouwhurg. Mooie Marietje (Spree gezelschap) 8.15 uur (voor volwassenen). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 12 Juli a.s.: Corso (voor volwassenen). Thalia, Royal, W. B. Theater (voor volwassenen), Centraal (voor volwassenen). Tentoonstellingen: Nenijto, Stations- singel (10 v.m.12 n.m.) SCHIEDAM, 10 Juli. Officieel© noteering van de Commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn 46 pet. 19.— per H.L. Namens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 10 Juli. Men noteert voor, melasse spiritus 100 pet. 29.per H.L. Ruwe graanspinitus 60 pet. 17.per H.L, over de „Kippemburg" had gefietst, werd ver oordeeld tot 1.boete, subs. 1 d. hechtenis. De eisch luidde 3.boete of 3 d. hechtenis, G. E. A., venteT te Rotterdam, werd ver oordeeld tot 2.boete, subs, 2 d. hechtenis. De eisch luidde 3.boete, of 3 dagen. G, S., chauffeur te Maassluis, stond terecht, daar hij beschuldigd was 's avonds zonder rood achterlicht gereden te hebben. Het O. M. eischte 5.boete, sub». 5 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde hem tot 3. boete, subs. 3 dagen. Aangifte van 79 Juli GEBOREN: Clasina G., dochter van M. van Delft en A. Notenboom, IJsselmondc- straat Adrianus C. M., dochter van W. J. M. van Baavle en C. J. Weber, Willemshofje Andries, zoon van G. L. Meijer en M. Friedrreh, L. Costerstraat Peter, zoon vaa J. Kaifsbeek en M. Keizer, St. Liduinastr, Maria J. Th., dochter van C. P. A. Hersbach en P. J. W. d© Boer, Broersvest Mattheus J., zoon van H. J. Bergman en A. M. Vrauwduent, Stationstraat. OVERLEDEN: J. C. van Rhijn, 69 jaar, echfgenoote van H. M. Ilmer, Poortugaaische- straat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1