4 m D:nsdar 10 Juli 1928 Tweede Blad Pagina t t H** - e5*1 DE SCHOOL VACANTIE... THERESIA NEUMANN DE SLUITINGSWET GESCHENKEN VOOR MGR. JURGENS Werk tier ateliers van Brom ZUSTERS IN POER WORE D JO Hartelijk verwelkomd BORSTBEELD VAN MR. H. SÜiEENGE Abé.rt Of e IR. A. DE GROOT Eervol ontslag verzocht als directeur dei- stadsreiniging te Amsterdam STICHTING „HET NEDERLANDSCHE POSTMUSEUM" NA HET PRC CES VAN MAJOOR DE REEDE R.K. kerkmuziekschool. JUBILé VICE-ADMIRAAL VAN NES f T III É™- 1 - - :-§J Ais men. de klachten van <le ingewijden mag geloöven, gaat het niet goed niet de school. Er begint heel wat te haperen aan de tucht, die toch broodnoodig is. Houdt maar eens si-Sool zonder middelen van tucht. En tucht, staat veel ouders niet aan. Die kun nen met geen mogelijkheid veronderstellen, dat hun lieve spruitjes zich onhandelbaar gedragen. Zij hebben van heel wat praten en hooren praten den indruk gekregen, dat de school toch eigenlijk maar voor hen be staat; chit, het personeel de dienstvaardige dienaar moet zijn van de kinderen. Al wat gezag heet, leeft in discreriet bij die nien- sclien. Jan en alleman roept zich op als rechter, over datgene, wat van den „Staat" uitgaat. In Amsterdam gevoelt men al terdege de gevolgen van deze opvatting. De mannen der openbare school klagen daar de steenen uit. den grond. Vele ouders wenden zich schriftelijk met. klachten tot de autoriteiten met voor- hijgaan van do schoolTegen dezulken dienen strenge maatregelen te worden ge nomen. opdat weer voor de toepassing daarvan hen en hun gelijkgezinden in "t vervolg binnen de perken der belachelijk heid houdt, zoodat ze niet bij ongecontro leerde klachten van kinderen, bun eigen of anderen, dadelijk met opgetrokken zeil naar de school stevenen, om de menschen daar mores te leeren Bovendien is van de vroegere zelfstan digheid der openbare school weinig over- i gebleven, tea minste in de ghoote steden, waar vrijwel allés over de school, doch zonder gehoor, worclt beslistIn dit op zicht staat de bijzondere school, meestal gedragen door de ouders, minder geregeerd door gezag van buiten krachtig' en wordt in alles, wat haar leven aangaat, niet al- leen gekend, maar daarop oefent zij groo- - ten invloed. Om te onthouden! Typisch deze uiting: „In 't algemeen genomen heeft onze school bevolking een tamelijk sterke mate van vrij- ftioedigheid, die aan arrogantie grenst. liet grootste gedeelte komt uit gemeentewonin- gen'. c.aat het hier weer op: Zooals de ouden zongen, piepen de jongen? Iedereen spiyekt over vacantia. Zij, die lmar al achter den rug hebben en geen schitterend weer troffen, kijken met, een b leu rgesteid .gezicht ntiar iederen dag mooi weer, die de zomer brengt; ze zijn te edel pin amieren ,e benijilep, doch een beetje spij tigheid hebben ze wel. Zij, die de vaeantie i nog te goed hebben, schrikken hij iederen triooien dag. Want volgens goed-vaderland 'ache traditie krijgen we maar een bepaald 'aantal mooie dagen en dit aantal schijnt •falneliik krap genomen. Vncnntifl. hooren we. komt iederen menach i «el Zij komt zeker iederen mensch ten -goede., als zij menschelijk gehouden wordt. •Ik, geduchte, dat iedereen er eens een paar dagen iussehenuit moet kunnen, gaat er nog wel eens niet in bij mensclien. die zelf joch vaeantie nemen. En het is wel vreemd, dal er nog gestaakt moet worden om een Paar vacantiedagen te krijgen. tiet gaat moeilijk dingen .te aanvaarden. :.di.» niet van ouder op ouder overgeleverd 'zijn. Men wil nog eens.gauw moderne werk methoden invoeren, die voordeel afwerpen, "maar moderne opvattingen tegenóver perso neel schijnen er zoo gauw niet in te gaan. Men rekent onvoldoende met, de dieper-lig- .£"11 'e cn nicer mensehclijke motieven der arbeider.'- en bij niet weinigpatroons moet bet menschel i j ke 1e veel wijken voor het zakelijke. Maar met zakelijke motieven al lé n. floot men slechte zaken vu zullen velen zeggen: Vroeger bestond die vaeantie toch ook niét? Woest u voor- ziihiig! Want we doen weer eens eventjes wat ,1e wijze, ja, de wijze, Katholieke Kerk deed. Zij hield er al vroeg haar vacantie- clageti op na en gunde die aan iedereen. Dat Waren hare „heiligen 'tlqgen". En het doet de maatschappij geen goed, dat die tot zoo- weinig teruggebracht zijn. Zeker, die vielen niet allemaal op een rijtje. Doch, liet zou nog een aardig debat kunnen worden, of de oude regeling der Kerk niet zeker zoo goed uitvalt, als de moderne van een paar dagen achtereen. We behoeven niet te ontkennen, dat ook de wijze van vacantiehouden een groot stuk mode geworden is. Een opdrijven van el kaar. De larie bij de meesten over de mooie natuur cn de prachtige streken toetst men- het best. aan de wijze, waarop ze van die Patuur „genieten". Of ze na zoo'n vaeantie "erg opgefriseht Of ze na zoo'n vaeantie erg frisch en ver kwikt yveer aan 'twerk gaan, blijft voor- eersteen open vraag. Nu de toestand een- .tnaal zoo staat, dat de Katholieke feestda gen geen feest meer kunnen zijn voor de Pleesten. moet het toch een allervlakst voor de band liggend iets zijn, dat oen paar da gen ontspanning een mensch toekomt. Hoe heel wat patroons zich in dit punt verschuilen achter een motief als: anderen doen het ook niet allemaal; en waarom ze weer op elkaar moeten wachten, zoodat nie mand het doet, begrijpen we niet. Zij moeten maar niet klagen als er vroeg ■°f laat een regeling komt van boven en föat er weer wordt „ingegrepen".. Zélf doen. Schijnt bun, nog niet toevertrouwd. g'W# HET FEIT VAN HET ARAMEESCH ACHT PROF. BAUER VASTSTAAND. „WIE 18 DE PIEPER" vroeg de politieman aan Edgar H. Wallace, de schrijver van het Pieper-verhaal, toen hij dezer dagen in Berlijn arriveerde. De auteur verklapte het gehe im niet. In Rotterdam bestaat eert gemeente-ver ordening, die het sluiten van winkels en ook het niet-sluiten van winkels op Zon dag regelt. Zooals men op iedere wet uit zonderingen heeft, zoo verheugt zich ook deze wet in een heele serie uitzonderingen, die, volgens sommige menschen, grooter in ge tal zijn, dan de niet-uitgezonderde gevallen. Het afkondigen- van die verordening had alleszins reden van bestaan; zij moest ko men. voor de winkeliers zelf en voor het algemeen welzijn. Ook voor de winkeliers, die er nu nog af willen. Menschen moeten wel eens tegen zich zelf beschermd worden en Zondag moet Zondag d. w. rustdag blijven, voor zoover dit mogelijk is. Het maken van zoo'n verordening dient echter weer örn eens lekker te lachen, met degenen, die haar schiepen. Natuurlijk heb ben de stuurlui aan den wal goed praten en lekker lachen,: doch zij lachen zeker niet tot verhooging van het aanzien van den ge meenteraad. Wij zullen maar niet vragen, wie voor dat verordeningen-allegaartje verantwoor delijk is. Eerst kregen we een heel bekend interview met de menschen die de wet moes ten uitvoeren, m.a.w. die proces-verbaal moes ten opmaken van de overtredingen. Die mannen wisten heel weinig van dat geval af en begrepen alles niet even goed. Ook de makers van de verordening begrepen haar niet cn zonden daarom een eenvoudige ver klaring de wereld in. Doch wat voor den een eenvoudig' schijnt, blijft voor den ander ingewikkeld, dus gaan we maar aan liet. procedeeren. Advocaten ori rechters, meesters in de wets- uitlegging, komen er aan Ie pas. En ze raak ten aan het uitleggen: of kauwgom een rookartikel was; of een kiosk onder de win kels viel; of jam, puddingpoeder cn limo nadestroop onder de suikerwerken thuis- hooron; wat 'er eigenlijk verstaan moest worden onder: uitsluitend worden verkocht, En nu krijgen we de klap op den vuur pijl. De rechtbank gaat eventjes uitmaken dat onze, onze eigen verordening op de win kelsluiting op. Zondag in Rotterdam in strijd komt met de Zondagswet. Melieve, waar gaat het nu heen? Ligt nog altijd een vraag te wachten -op antwoord: of menig winkelier zijn zaak,, waarin hij zoowat van alles verkocht niet zou sluiten of in mootjes deelen, voor het eene st.uk sluitend en voor het andere niet? En we dus sterk op weg moeten naar een gemeentelijke combinatie van artikelen, in- plaats van naar andere motieven, bijv. koop mansopvattingen, in den/elfden winkel. Maar met dat al hebben we toch een „wet". En dat is ook wat waard. In de edelsmederij van Jan Eloy en Leo Brom te Utrecht zijn vervaardigd drie fraaie geschenken voor z. D. H. Monseigneur Constantinus Jurgen», van de Missionarissen van het Onbevlekte Hart van Maria (Con gregatie van Scheutj Het zijn: een gouden pectoraalkruis, ver sierd met graveerwerk en turmalijnen; een schenkkan met schaal en een palmetorium, in geslagen zilver; een bisschopsstaf van modernen en origiiieelen vorm. De vorm vertoont een artistieke vergroeiing van het voorname ornament met den staf- vorm; Vooral in. de krul is gelukkig ge slaagd de wijze waarop de beeltenis van de Onbevlekte Maagd met den hoofdvorm werd saa,m gesmeed. Boven de greep, waar de staf door den drager wordt aangevat, vindt men het hoofdmoment der versiering: de beeltenissen van Sint Petrus, patroon van het bisdom, en van Sint Franciseus Xaverius, patroon van de missie der Filippijnen. Daartusscheu teksten die op de bisschoppelijke Waardig heid betrekking hebben en erboven een be kroning. waarin het monogram van da con gregatie en het bisschoppelijk wapen, in émail, zijn opgenomen. 4 Juni j.l., zijn vier Zusters, Dochters van onze Lieve Vrouw van het Heilig Hart, te Poer- woredjo aangekomen, om er haar werk te be ginnen. Op de feestelijk versierde voorgalerij waren vele ingezetenen en een groote schare kinderen ter begroeting aanwezig; met hand geklap werden de, in stemmig blauw-wit ge- kleede Zusters verwelkomd. In een kort woord vertolkte de Pastoor aller blijdschap, en na het gebruik van een ver- verscking begaven allen zicli naar het kerkje, waar Pastoor Visser, als overste der missie van Midden-Java, in een korte toespraak de betee- kenis van deze gebeur t cn is voor zijn missie gebied schetste. UIT DÉ MISSIE In het Instituut St. Louis te Oudenbosch zijn van een tienjarig verblijf in de Missie in Oost- Indië teruggekeerd d'e Eerw. Broeders Caspar en Lucas, die in hét Moederhuis te Oudenbosch hun verloftijd komen doorbrengen. In tegenwoordigheid van vele belangstel lenden en vrienden van mr. H. Smeenge is in het Stedelijk Museum te Amsterdam de, door den beeldhouwer Raedeclter vervaardigde buste van mr. H. Smeenge door het inder tijd gevormde huldigingscomité aan de ge meente overgedragen. Wethouder von Frijtag Dra hbo aanvaardde de buste namens de gemeente, behoudens goedkeuring door den raad. De verschijnselen zijn door de moderne wetenschappen niet te verklaren Ia verschillende moderne wetenschappelijke tijdschriften over occultisme, paraphysiologie en parapsychologie verschenen in den laatsten tijd artikelen over Theresia Neumann van Kon- nersreuth. Wij konden wel een 25-tal verzame len. De algemeene conclusie dier artikelen, hoe ooit gewijzigd naar geest en verklaring, is wel deze, dat door de moderne wetenschap ge heel onverklaarbaar geacht worden de aan The resia Neumann zich voordoende phenomenen. Eén dezer tijdschriften heeft alleen reeds de vaste medewerking van 18 huidige universi- teits-hoogleeraren in verschillende afdeelingen der natuur- en scheikunde en der geneeskundi ge en wjjsgeerige wetenschappen, onder wie wereldberoemde geleerden en medici. Thans troffen ons in hat bijzonder opstellen van prof. dr. J. Bauer, hoogleeraar der Semi tische taalwetenschap aan de universiteit te Halle en van den geneesheer dr. Fr. Gerlic.li. Prof. Bauer is met den geheimrat prof. dr. Dalman en prof. dr. Wutz, een der zeer weinige kenners van het Arameesch, de taal waarin de Zaligmaker gewoonlijk sprak en wel volgens het ideoom van Judea, terwijl bijvoorbeeld Pe trus het sprak in het Galileesch dialect. De professoren Bauer en Wutz en dokter Gerlich hebben nu met toestemming van pas toor Naber de Arameesche uitingen van There sia met de nauwkeurigste zorgen bij haar zelf bestudeerd. De pastoor zelf kent die taal niet. Op grond van-persoonlijke allernauwgezetste waarnemingen komt prof. Bauer tot de besliste uitspraak en deelt die nu in het Juli-nummer van een der voornaamste parapsychologische tijdschriften, dat met de 18 beroemde medewer kers, mede. Vertaald uit het Duitsch luidt die uitspraak: Het feit van het Arameesch, eu daarop komt het ten naaste alleen aan, staat aldus vast. Hij laat deze uitspraak met groote letters drukken. Tevens werd het bewijs geleverd, dat Theresia geen hysteriologische toestanden doorleeft, daar de verhouding van haar leven in extatische- en gewoon normale bewustzijns-toestanden ten eenenmale in strijd is met de gewoon weten schappelijke begrippen der hysteriologische wetenschap en zelfs geen uithouw dier begrip pen voor die wetenschap uitkomst zou bieden. Het gaat hier om Theresia's uitingen, profes soraal en ook medisch waargenomen, van de Arameesche woorden en geheele zinnen van den Heiland en van anderen voor en hij de kruisi ging. In tal van parapsychologische tijdschrif ten is reeds erkend, dat Theresia sinds vele maanden geen voedsel tot zich neemt. Men weet, dat de vroegere zienster Anna Katharina Emmerich onverstaanbare Joodsehe woorden vernam, die Brentano dan ook niet kon mededeelen en dat deze zienster ook Duitsche woorden hoorde. G-ouda, 8 Juli 1928. A. O. A. HOFFMAN. TOÜR DE ER A'S (JE- De route Urenoble-Evian, Dewaele, gevolgd door Frantz, op de top ran de Oahbie'r, tenviji hij zien m-.-i nu-ito een weg zoekt nissclien de menigte van auto's De directeur der Stadsreiniging te A dam, ir. A. de Groot w.i., heeft B. en W. verzocht te willen bevorderen, dat hem met ingaug van 1 October a.s. eervol ontslag uit den gemeentedienst wordt verleend. Hoewel B. en W. het betreuren, dat de heer De Groot, die sedert 1906 in zijn belangrijke functie veW diensten aan de Gemeente heeft bewezen, nog voor dat het hereiken van de leeftijdsgrens liem daartoe noopt, den dienst der Gemeente wenseht te verlaten, stellen zij den Raad voor hem eervol ontslag te verme nen onder dankbetuiging van de door hem aan de gemeente bewezen diensten. I»R0F. NOYONS EN ZIJN LABORATORIUM Dit jaar wordt met het bouwen begonnen Te Arnhem heeft het Hdbl. prof. Noyons getroffen, den hoogleeraar uit Leuven, die te Utrecht benoemd is en over wien een en ander geschreven is in verband met moeilijkheden, ten aanzien van zijn nieuwe laboratorium. Prof Noyons wilde over die moeilijkheden niet meer spreken. Zij waren veroorzaakt, door dat niet bleek vast te staan, of hij de aanbie ding van ,een ander laboratorium" werkelijk een nieuw laboratorium was bedoeld. Intusschen is het misverstand nu opgehel derd. Prof. Noyons krijgt zijn nieuwe laboratorium waarover de plannen op het oogenblik In be werking zijn. Het komt te staan aan de Croese- laan. Dit jaar nog zal met den bouw begonnen worden. Een klein jaar zal ermede heen gaan, een klein half jaar wellicht met de inrich ting, zoodat het nieuwe laboratorium begin 1930 in gebruik zal kunnen worden genomen. PROF. DR. J. v. d. VALK. Het aanvaarden van zijn professoraat te Leiden In verband met het uit Leiden afkomstig bericht, dat wij dezer dagen publiceerden, over de reden, waarom prof. dr. J. W. v. d. Valk te Groningen, zijn benoeming tot hoogleeraar te Leiden nog niet aanvaardde, deelt deze ons thans mede, dat hij zijn vertrek naar Leiden afhankelijk stelt van de beslissing der regeering, omtrent de door hem noodzakelijk geachte ver bouwingen, welke eenige onkosten met zich medebrengen. Een wetsontwerp biji de Tweede Kamer ingediend. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, tot het in het leven roepen van een stichting „Het Nederlandsehe Post- museum". In 1924 is overgegaan tot de inrichting van een Postmuseum in eenige lokalen van het gebouw van het hoofdbestuur der Posterijen en telegrafie. De kern daarvan maakte uit een in dat jaar voor dit doel ten gebruike ontvan gen belangrijke verzameling. Een passende or ganisatie om dit begin tot ontwikkeling te brengen, ontbrak echter nog. Dit wetsontweip strekt om daarin te voorzien. Het komt de regeering voor, dat de vorm eener stichting, in welker organisatie den minister van Wa terstaat in verband niet den inbreng door den Staat zekere bevoegdheden zijn toegekend, moet worden gekozen. De uitgaven van het Postmuseum, zooals dit is gedacht, zullen geen ernstig beroep doen op de staatskas. Indiening van een suppletoire Oorlogs- begrooting hij de Tweede Kamer. UITREKKING VAN DE VOLLE BEZOLDIGING. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ont werp tot wijziging en verhooging van het VlIIe hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1928. In verband met de re-organisatie van het- leger in 1923, waarmede een vermindering van het aan tal beroepsofficieren gepaard ging, werd een aantal officieren op nonactiviteit gesteld. De majoor der infanterie G. A. de Reede, heeft daarop den Staat gedagvaard om uit betaling van het naai' zijn meaning niet rechts geldig ingehouden gedeelte van zijn bezoldiging. In hoogste instantie is de vordering van ge noemden majoor toegewezen. De minister acht het gewensoht, dat aan alle officieren, die in hetzelfde geval verkeeren, als nog hun volle bezoldiging over den tijd, ge durende welken zij de bezoldiging gedeeltelijk hebben genoten, worde uitgekeerd. Daarvoor is 240.000 noodig, waarvan 207.000 betrekking heeft op reeds afgesloten dienstjaren, welk 'bedrag dus wordt aangevraagd. J. H. JANSSEN, f In den ouderdom van 73 jaren is Zondag te Venray overl6dcn de heer J- H. Janssen, wet- houder dier gemeente en lid van de Prov. Sta ten van Limburg. Do lieer Janssen was ridder iti d■- C,tie rat. Oranje Nassau. De einduitvoering. De einduitvoering van de leerlingen der R.IC. Kerkmuziekschool heeft op Donderdag 12 Juli om drie uur n.m. plaats in de kathedraal ta Utrecht. Onder zeer vele blijken van belangstelling vierde Zaterdag de Eerw. Broeder Wulfranus in het klooster te Laren (N.H.) zijn 40-jarig pr.ofessiefeest. Vooral ook uit Oudenbosch en Roosendaal waar Broeder Wulfranus geruimen tijd respec tievelijk algemeen overste en overste is ge weest, mocht de jubilaris vele blijken van be langstelling ontvangen. In den ouderdom van 81 jaar is te 's-Graven- hage overleden de heer W. G. van Nes, oud-vice- admiraal. M. LAURENTIUS—JONAS, f In den nacht van Zondag op Maandag is te Amsterdam plotseling overleden mevr. Margot LaurentiusJonas, oud 65 jaar, die speciaal -bekend was door haar moeder-creaties in „Het Lloht lil den Nacht" en „de Jantjes". Mevr. LaurentiusJonas was Zondagavond nog in „de Jantjes" opgetreden. J. WOENSDREGT. t SEMARANG, 9 Juli. (ANETA). De Locomo tief meldt hot overlijden te Bada (Midden-Ce- lébes) van don heer J. A. C. Woensdregt, die gedurende een twaalf teil jaren zendingsarbeid onder de Bergtoradja's verrichtte. De overlede ne was de schrijver van vele mythen en sagen van dien volksstam. DE EAXKIEIÏ LOEWENSTE7X, die uit zijn, vliegtuig viel en noodlottig veidionk I. ilu'.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5