D1NSDA^10jJULM928^ SANATORIUM BERG EN BOSCH TE APELDOORN TWEEDE BLAD PAGINA 2 KATHOLIEKEN EN SPORT BEZOEK VAN H.M. DE KONINGIN- MOEDER. .ROCM5CHE" SFORT NAAR ZUIVERING, NIET NAAR VERNIETIGING DE ONDERWIJSWERELD EEN INSTELLING DIE VERDWIJNT ONDERSCHEIDING MARKTBERICHTEN. RIVIERTIJDINGEN, Gisteren bracht H.M, de Koningin-Moeder een bezoek aan het sanatorium Berg en Bosch te Apeldoorn. Om 11 uur reed de Koningin-Moeder, die per auto uit Soestdijk kwam, den met eerepoorten en vlaggen feestelijk versierden lioofdtoegangs- weg van het Sanatorium op. Haar komst werd aangekondigd door net spelen der volksliederen. Aan den ingang van de groote ontspannings- raai, die voor deze gelegenheid smaakvol ver sierd was met groen en bloemen, werden Hare Majesteit en Haar gevolg verwelkomd door den geneesheer-direeteur, Dr. W. Bronkhorst, de Eerwaarde Priorin, den heer Serrarens, voorzitter, en den heer van der Laan, secretaris van „Herwonnen Levenskracht Bij het binnentreden der zaal hood het doch tertje van Dr. Bronkhorst H.M. bloemen aan, terwijl één der patientjes den tekst van het welkomstlied overhandigde. Toen zongen de kinderen-patientjes uit volle borst Hare Ma jesteit een hartelijk welkom toe. Met eenige hartelijke woorden dankte de Koningin-Moeder voor deze vriendelijke atten- tié- »4. Daarna ving de rondgang aan door de uit gestrekte inrichting, waarin thans 340 patiën ten verpleegd worden. Hare Majesteit had uitdrukkelijk den wensch te kennen gegeven in alle paviljoens de bed legerige patiënten te bezoeken. Voor ieder had Zij bloemen en versnaperin gen meegenomen, welke Zij persoonlijk aan de zieken ter hand stelde. Onvermoeid ging Hare Majesteit van afdeeling tot afdeeling, overal Haar gaven uitdeelend met een vriendelijk be langstellend woordje. Met bijzondere interesse bezichtigde Hare Majesteit de werkplaatsen deT mannelijke en vrouwelijke patiënten. Alles was hier in volle actie, zoodat Hare Majesteit een goeden Indruk, van der prrmaRn gang der werkzaamheden kon c uiers trokken haar speciale aan....... in deze smaakvol ingerichte ver trekken, waar een rijke keuze uit de vele aeer kunstzinnige artikelen van de werk plaatsen tentoongesteld zijn, vertoefde H. M. geruimen tijd. Ook do naz-org-afdoeMngon, in hot bij zondor het merkwaardige aantrekkelijke hutten-kamp der mannen-nazorg, trokken de bijzondere aan dacht van Hare Majesteit. Dit is begrijpelijk ais men bedenkt dat de Koningin-Moeder, die reeds zooveel jaren een groote belangstelling voor Sanatoria heeft getoond, in het Sanatorium Berg en Bosch voot het eerst van de praktische toepassing der Kolonie-Nazorg met in bedrijfs vorm georganiseerde werkplaatsen kon kennis nemen. Uit de talrijke vragen, die Zij over deze nieuwe afdeeli-ngen, over het leven der nazorg- patiënten en over de resultaten van dit werk, ook in financieel opzicht, stelde, bleek deze be langstelling zeer duidelijk. Na afloop van den rondgang, die ruim ander half hut duurde, boden ©enige nazorg-patiën ten Hare Majesteit een door de werkplaateen- afdeeling boekbedrijf, fraai ingebonden jaar gang van het maadacthrift „Zonnebloemen", het orgaan van „Herwonnen Levenskracht en „Berg en Boech" aan, benevens een mapje met de bekende brochures over het Sana torium en de werkplaatsen. H. M. toonde zich zeer dankbaar voor deze gave, en roemde de keurige uitvoering van de banden. Onder het aanbieden van eenige ververschin- gen werden verschillende leden van hei perso neel van het Sanatorium aan Hare Majesteit voorgesteld. Na een korte rust begaf Hare Majesteit zic/h weder naar haar auto. Alle ambulante-patiënten en het geheele personeel hadden zich langs den feestelijk versierden hoofdweg geschaard, en juichten Hare Majesteit hartelijk toe terwijl de auto langzaam voortreed. Het was een heerlijke feestdag voor Berg en Bosch, die een onvergetelijken indruk maakte op allen. IT. Bij Kon. besh is voor het studiejaar 1928/29 benoemd tot rector-magnifieus der Technische Hoogeschool te Delft T. K. L. S1 u y t e r m a n, hoogleeraar aan die hoogeschool; ls, met ingang van 1 September 1928, aan ir. D. Dresden, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft; is tijdelijk benoemd jot leeraar aan de Rijks- hoogerehurgerschool te Zierikzee X. M. T. Hef ting. te Rotterdam. UNIVERSITEIT TE LEIDEN. In verband met de begrafenis van prof. Vürtheim, zullen de promoties, die vastgesteld waron op "Woensdag 11 Juli a.s., als volgt plaats hebben: de promotie van don heer G. Gosses, op Donderdag 12 Juli te 3 uur, de pro motie van den heer A. A. Cense, op Vrijdag 13 Juli te 2 uur en de promotie van den heer F L. Oudendal, op Vrijdag 13 Juli te 3 f CONSERVATORIUM DER R. K. LEERGANGEN Aan het Conservatorium der R. K. Leergan gen te Tilburg slaagde voor het examen solist piano mej. JaJq. van Susante uit Boxtel (N.B.) Er zijn te veel en te groote wanverhoudingen gekomen ,,'ajmeer de levensenergie en alle sympathie ke, natuurlijke eigenschappen, die de ware sport kan wekken en voeden, geleidelijk doortrokken worden van het bovennatuurlijk genadeleven, dan pas staat de sport In diénst van ons Roomsch Katholiek leven en van onze RoOmsch Katholieke Kerk. Ook de sport m dienst van den waren Roomschen zielenadel' Want onze levens-beschouwing verschilt niet van een na tuurlijk-wereldlijke, doordat zij de natuurlijke neigingen in strijd acht met het bovennatuur lijk levensdoel, maar doordat zij die veredelt en adopteert, evenals onze natuur zelf door de ge nade tot een hooger leven verheven en geadop teerd is. En daarom geven wij aan de sport de roeping, om ons een corps van Roomsehe jongemannen te vormen, sterk en gespierd, lenig en slank, bezield met een smedige en plooibare energie, geladen met forsche en vriendelijke kracht, koningen, geen slaven, van het spel; jon gens die hun streven en enthousiasme zelf be- heerschen door het zegevierend bewustzijn van hun Heilig Geloof. Onze Roomsehe jongens Wil len stijgen, stijgen hemelwaarts. De onheilspel lende drift, die kan opvlammen In hun oog en met Pijnlijk geweld bedwongen wordt, is de levensgloed die kan uitlaaien tot de edelste krachtsinspanning in het rijk van Gods genade, tot zelfheiliging en leekenapostolaat. Aan het lichaam, het kostbare vat van den met goddelijk leven gevoeden geest, weigeren wij geen beval ligheid of vaardigheid, gezondheid of kracht, IJ voorzoover deze een sieraad zijn van den tem. pel van den Heiligen Geest. De drang* naar edelmoedigheid en idealen, het ontzag voor het natuurlijk schoone in de schep ping zijn de diepste grond der jongensvereering voor sporthelden; zü zijn de natuurlijke gege vens, die de genade omhoog dringt naar boven- aardsche begeestering. De ware sportopvatting veroordeelt niet zonder meer het enthousiasme der Roomsehe jongens voor sporthelden, maar zal hun bewonderenden blik ook gemakkelijker vangen voor de groote sterren op het veld van Gods genade: de Heiligen. Men heeft, zonder twijfel met de beste bedoe lingen, den raad gegeven toch op te houden met spreken over de ridderlijkheid der sport, alsof dit een utopie zou zijn en een verdorie.Uk idealisme. Maar dat is de weg niet om de jeugd van heden het best te leiden langs de door God „u gewilde banen. Neen, wij mogen en willen er niet voor terugschrikken den vollen rijkdom van ons Roomsoh idealisme te beleven ook op het sportveld, omwille der Roomsehe jeugd. Roomsehe organisatie is noodig in deze om standigheden van tijd en plaats. Doch het eigen lijk verschil tusschen een Roomschen en een ongeloovigen of neutralen sportsman. ligt dieper dan de organisatie. Niet slechts de spelers moe ten Roomsch zijn, maar het spel moet Roomsch worden opgevat en gespeeld. Naast de groote waardeering, die de Roomsch Katholieke sport- organisaties verdiénen, en die ook wij gaarne en eerlijk aan haar toekennen, kunnen wü toch den wensch niet verzwijgen, dat met een diepere ethische en godsdienstige opvatting van de po sitieve waarde der sport, als factor van pei- soonlükheidsvorming, meer rekening worde ge houden. In dit gemis, zoo schijnt ons toe, ligt de kern van het sportprobleem, voor leiders en beoefenaars. Uit verdediging tegen drang van buiten is wellicht in den opzet en de regeling onzer sport-organisaties méér van buiten over genomen dan is aangepast of: dan aangepast k&n worden &&n onze positief-leidinggevende katholieke beginselen. Slechts even wijzen wij in dit verband op het zoo druk bestreden en met recht veroordeelde competitie-systeem, dat daai- van het gevolg is. dwingt tot wijziging en beperking En de nood- zakelükheid van een band tusschen sportver- eenigingen, van welken aard ook, en zuiver godsdienstige vereenigingen, lijkt ons onbetwist baar, wil het doel, dat wij aangaven, verwezen lijkt worden. „Wan spert". Gelijk iedere scheppingsgave en elke bezig heid van het leven, zoo kan ook de sport mis bruikt worden. En zij wordt misbruikt, even goed als kunst of wetenschap, indien de doelstelling van het leven, waaraan ze wordt dienstbaar go- maakt verkeerd is, of wanneer ze min of meer wordt beschouwd als een oogenblikkelijk bereik baar doel in zich, om lichaamsweelde en zin genot. Maar zonder inperking en ondergeschikt heid wordt al het natuurlijk goede misbruikt De oorzaken der wansport liggen daarom op de eerste plaats in de sportbeoefenaars. "Wan neer sport en lichamelijke ontwikkeling aanlei ding worden tot karakterverslapping en exces sen dan ligt de fout buiten het spel, in de op vatting en doelstelling der spelers. Er zijn uit wassen in de huidige sport, die hier allerminst worden verdedigd; doch die zijn er niet als een noodzakelijk gevolg van het spel zelf, maar om dat er in de beoefenaars iets verkeerd is uitge wassen. Er is een wanverhouding tusschen de beteekenis van het leven en de beteekenis der sport ontstaan, doordat onze jongens de betee kenis der sport niet meer "begrijpen en aanvoe len; en zij begrijpen haar niet omdat zü haar niet genoeg wordt voorgehouden. Het materialisme van het modern heidendom propageert de lichaamsidololatrie als een nood zakelijkheid van zijn dor en levenloos geloof in de stof. Bekennen wü eerlijk, dat ook/onze sport be spat is met de smetten van het materialisme. Men streve naar zuivering der sport, niet naar haar vernietiging. Het parool „weg met de sport, want sport verlaagt", is tegelijk een onwaarheid $n een onrechtvaardige eisch tegenover "onze jongens, dien zij als zoodanig ook instinctief aanvoelen. Ons standpunt tegenover de Olympische Spelen Ons standpunt tegenover de Olympische Spe len ls hiermede eigenlijk reeds uiteengezet. Enkele opmerkingen kunnen volstaan. In de Olympische Spelen zien wij op de aller eerste plaats een internationale demonstratie van wat er op het gebied van sport en spel kan bereikt worden. Op het spel-gehalte en de wed strijd-spanning valt de overgroote aandacht der sportieve wereld, tenzij zij er met geweld van wordt afgeleid. De agenda biedt zeer, zeer weinig, wat ook ons Katholieken niet gegund wordt. Het is niet over bodig ook deze sobere waarheid naar voren te brengen. Er Is immers zooveel gruwelijks gezegd over do Olympische Spelen, dat redelijke men- schen er over zijn gaan denken als over een met zorg voorbereide tentoonstelling van zedeloos heid en gloedige gladiatorengevechten. Ook aan onze Roomsch Katholieke sportminnaars kan men den plicht niet opdringen de Olympische Spelen als spelen te verwenschen; dat heeft evenmin grond als succes. Het streven en de organisatie der spelen dan ken hun ontstaan niet aan Roomsch Katholiek Initiatief; maar daarom is het nog niet onmoge lijk, dat zij den geest van ware sportiviteit zou den kunnen bevorderen. Sport kan, ook zonder godsdienst, den natuurlijken mensch veredelen. Het streven van het Internationaal Olympisch Comité is „bevordering en veredeling der sport". Mr A. baron Schimmelpenninck van der Oye, voorzitter van het Nederlandsch Olympisch Co mité, vertolkt die opvatting aldus: „Zijn stre ven 'is geenszins gericht op een eenzijdige vol making van het lichaam, hetgeen tenslotte zou leiden tot een verheerlijking van den mensch, doch integendeel op de bevordering der harmo nie tusschen geest en lichaam, zoodat de geest, huizende als het ware in een goede woning, zich des te beter zal kunnen ontwikkelen." Terwijl wü dat streven niet bü alle leiders willen ver denken of ontkennen, en een veroordeeling der Olympische spelen in haar geheel, als een be weging, die in haar wezen den ondergang der christelijke idee van zelfoverwinning en zede lijkheid beoogt, onsportief en ongemotiveerd ach ten, blijven WÜ toch ook niet blind voor de ver derfelijke bedoelingen van enkelingen en onder- groepeeringen. "Wü ontkennen ook niet, dat de Olympische spelen, even goed als de Pan-hellenistische spe len vöör hun verwording, zouden künnén büdra- gen tot onderlinge hoogachting en volksverbroe dering en van een groot nationaal belang kun nen zün, een belang waarvoor ook de Katho lieken niet ongevoelig blijven. Doch hiermede zün de Spelen in hun huldigen vorm niet gerechtvaardigd. Zü zijn een al te eenzijdige, te hoog opgedreven uiting en <3emon- stratie van manschelijk kunnen, op één be paald, nog niet eens allergewichtigst, terrem. Zoo mengt zich onze belangstelling voor het spel met een groote gereserveerdheid tegenover het nut voor sportveredeling en volksverbroedermg, dat zü praktisch heeten te bewerken. Vóórdat de sport kan helpen tot verboedering der naties is er een inniger gemeenschapsband en een dieper gewortelde hoogachting noodig dan wu in onze twintigste eeuw vinden. En de oneveii- wichtige belangstelling, die voor dit al te sterk gecentraliseerde sport-tournool gevraagd word-, reflecteert niet een sportbeoefening die een redelijke, harmonische ontwikkeling van geest en lichaam beïnvloedt en kari deze ook niet bevor deren. Menschen die van God niets weten, aan hun ziel niet denken, den hemel niet kennen B. en W. van Tlel stellen den raad voor de tijdelijke benoeming van den tegenwoordigen waagmeester ni©t te verlengen. Dit besluit beteekent opheffing van de stads waag, die men voor het eerst vermeld vindt In een buureprüak van 23 Maart 1460. Bij K. B. is toegekend de aan de Orde van O ranje-N assau verbonden eeremediaiU©, Sn brons, aan A, Springer, arbeider ln dienst van de fa. Suringer en Co., te Delft. CONSULAATWEZEN. Bij Kon. besluit is de heer W, H. Win- ip. I u g benoemd tot vice-consul der Nederlan den te Dairen, buiten bezwaar van 's Lands Schatkist. Het ressort van bet vice-consulaat omvat het Japaneche pachtgebied Kwantumg. AUDIëNTIE. Dp jsawae audiëntie van den Minister van .ën aai op Vrijdag 13 Jufl a.s. niet plaats tenzij om hem te danken dat zü vóór hun dood de Olympische Spelen mogen meemaken, leggen de waarde van het leven en van de sport daar, waar geen redelijk mensch ze leggen mag. Bij een moeizame reis van veertien weken, om ten aanschouwe van een paar duwend menschen een uurtje te voetballen, is Mie proportie zoek. Dat gemis aan redelüke verhouding wreekt zich op vooroefeningen en organisatie, op reclame en financiën, maar ook op de ware sportbeoefening. Wat er op, rondom en naar aanleiiTng der Olympische Spelen gebeurt verkleint met de waarde der sport gelük die trachtten uiteen te zetten. Wel zien wü daarin de weerspiegeling van de moderne ideeën onzer maatschappp. Het Olympisch rumoer accentueert het groote ge vaar, dat er voor de Kathohekegedachte gele. gen is in de huidige sport-idee leven en natuur ieraken hoe langer hoe verdei- buiten de sfeer der zedelüke en godsdienstige waarden, worden ook getrokken binnen de steer van anti-gods dienstige strevingen. Praktisch riutrt de sport heden ten dage huiten alle verband dat zü heb ben kan en hebben moet rielecultuur. WU behoeven dus niet naar bewijzen te pan zoe ken, dat er naast de goede sport - die de Spe. len ons ook te zien geven sportexcessen te bespeuren zün; die zün er m onze eigen krin gen, die zullen er dus zeker zyn in neutraal en heidensch milieu. Doch wü wülen de sport-in- zich niet verantwoordelijk stellen voor wat een levensbeschouwing, die de onze met is, met haar ^De^ïedachte, die wü Katholieken bewaren moeten uit de Olympische Spelen, is de ge dachte, die heel onze sport en heel onze lichaams cultuur moet dragen: niet be jaarde der sport voor het lichaam, maar wafdo dert =fl geelt de grenzen aan waarbinnen de sport beoefend mag worden. Onze Roomsch Katholieke levens opvatting en pedagogie omspannen de aarde en den hemel, zün ruim en breed genoeg om ook de sport te doortintelen met de stralen van Roomsehe blijdschap. Die bodschap ontwelt aan de zonnevolheid van ons Heilig Geloof, die als een hooge lichtzee afvloeit over alie levensver houdingen en ze in tinteling van bloheid te schitteren zet. Die blijdschap omstraalt ook de Roomsehe sport, maar in Christus- "ebt, dat ook hier met prikkelt in felle, ongebonden ldeurenwildheid, maar getemperd wordt door een diepte van ernst en den wil om onderworpen te blijven aan de wetten 'van hoogere- schoonheid en orde. ROTTERDAM, 9 Juli. De pi'üzen heden be steed aan de Coöp. Tuinbouwveiling „Rotterdam en Omstreken" GA. waren als volgt: Holl. kaskomkomimers le soort fa7.70, 2e soort 3 -5.80, 3e soort 1.502.60, Holl. platglaskom- kommers le soort 4.7010.80, 2e soort 2.70 6.70, 3e soort ƒ13, bloemkool le soort 6 22, 2e soort 3.80—14.20, uitschot 1.30—6.20, alles per 100 kg., komkommerstek 13, spi nazie 1215, postelein 912, tuinboonen 5.90 7 50, inmaak-tuinboonen 12, spitskool 2.50 —4 per 100 kg., sla 0.50—1 per 100 krop, peen le soort 5.30—10.30, selderü 2.50—2.80, kro ten 2.504.C0, pieterselie 13 per 100 bos, tomaten A 23—27 ct„ B 18—23 ct„ C 16—21 ct. per pond, snijboonen 47.46 ct., stek 414G ct., stamfprinsesseboonen 5-SCl ct., peulen 22 ct., doperwten 10—16 ct. per kg., ar.düvie ƒ1.30— 1.70 per 100 struik. ZWIJNDRECHT, 9 Juli. Groenten- en Fruit veiling Zwündrecht en Omstreken: jucunda met dop 3040, idem z dop 34—40, vroege arad- belen 2131, aardbeien le töt 2443, roode aalbessen 3443, aardappelen blauwp. 10—16, idem schoolm. 7—12, alles per 100 kg.andijvie le soort 2.20—3.80, idem 2e soort 0.30—1.30 per 100 stuks: augurken le soort 5160, idem 2e soort 38—41, idem 3e soort 10—25, idem 4e soort ƒ14—16, per 100 kg.; bloemkool le srt. ƒ417, idem 2e soort ƒ0.507 per 100 stuks; bosuien 2.10—2.80 per 100 bos; erwten 17—29, frambozen 2550, per 100 kg.; groene savoye kool 5.SO, witte komkommers le soort 5.50 7.20, idem 2e soort 3.2050'3groene kom kommers le soort 5.908.10, idem 2e soort ƒ2.704.70, idem 3e soort 1.30—2.30, kropsla 0.301.20, alles per 100 stuks; kroten 3—4.80 per 100 bos; gele kruisbessen 2731, per 100 kg.; meloenen ƒ4171 per 100 stuks; perziken le soort 1519, idem 2e soort 712, per 100 stuks; peulen 12—30 per 100 kg.; pieterselie 1.30—3, per 100 bos; postelein 7—10.40 per 100 kg.; rabarber 3.80—5.70 per 100 bos; sel derü 21—36 per dozün; spinazie 15.50—17.70, staaksnijboonen 54—59, stamsuikerboonen ƒ48 —74, stamsnüboonen 34—40, steksnüboonen 40—44, alles per 100 kg; tomaten A 2829 ct., idem B 2628 ct., idem C 2526 ct., idem CC 14 ct. per kg.; tuinboonen 56.80 per 100' kg.; wortelen 2.707.10 per 100 bos; zu ring 26 per 100 kg.; zwarte bessen ƒ4048 per 100 kg. HANSWEERT, 9 Juli. Gepasseerd vóór 4 uur en bestemd voor: ROTTERDAM: Transport 23, Timmermans; Carolina, Hellings; De Momper, v. d. Jeugt; Wilhelmina, van Oeveren; DORDRECHT: Paul, Ammerlaan; Zembla, de Boer; THOLEN: Ver trouwen, Verkammen; APPINGEDAM: Ver trouwen, Pol; HEESWIJK: Nieuwe Zorg, v. d. Broeke; WARMOND: Johanna, Janssen: HEEMSTEDE; Stad Leuven, v. d. Pluym; ZWIJNDRECHT: Jurgens 8, Rooding; VÈLP: Franjoa, de Haan; MOERDIJK: st. Vischhan- del; PERNIS: Albatros 4, Robbemond; Assam 2, Kruisweg. FRANKRIJK: Guadeloupe, de Decker; Em ma, Janssens; Celina, de Winter; Naphta 1, Hendriks. DUITSCHLAND: Nautilus 6, Biesheuvel; An nie, Versehure; Visa, Rensen; Gerja, Larooy, Mathilde, Vervliet; Wylhia, van Dongen; Bri- tannicus, van Wlnsen; Rheinfahrt 59, Leuth- ner; Charlois XI, Oisterwük; Chaxlois 9, Top. BEDGIë: st. Stad Amsterdam 4; st. Stad Am sterdam 7; st. Wilhelmina; st. Zeelands Luister; Machiensteen 13, MichielseMachiensteen 15, van DrielCatharina. Schot; Eisenfresser, Ek- steen; 2 Gebroeders, Kint; Franconia, Leyntjes; Pieternella, Koopman. 1) Verg. het protest van Pans Pius XI tegen de Bportwedstrüden voor meisjes, begin Mei 1.1. te Rome gehouden. R. K. MULOSCHOOL TE MEN ADO. Den 24sten Mei 's middags half zes heeft de Apostolisch Prefect, Monseigneur Panis, met de gebruikelijke plechtigheden het nieuwe ge bouw van de R. K. meisjes-mulo ingewijd. R.K. JONGENSSCHOOL TE MALANG. Te Malang zijn uit Holland aangekomen: de eerwaarde fraters M. Basilius, M. Augustinus, M. Seraphinus, M. Engelmundus en M. Eldelis, allen van de Congregatie van O. L. Vrouw van het H. Hart, en bestemd voor het R. K. Onder wijs hier ter plaatse. De R. K. Jongensschool werd op 2 Juli ge opend. Instede van met drie-, zooals oorspronkelijk in do bedoeling lag, woïdt al dadelijk met de vier laagste klassen begonnen, -waarvoor tot nog too ongeveer 130 leerlingen werden inge schreven. 12Vi JAAR RUCK®. Den 19en Augustus hoopt de WeleeTw, heer L Teeuwen den dag te herdenken, dat Z.Eerw. door Z. D. K. den Aartsbisschop vóór jaar benoemd werd tot rector van bet pensio naat St. Louis te Amersfoort. Er heeft zich bereids een commissie van oud-studenten ge vormd om bun vnoegeren geestelijken leids man te huldigen. R. K. BLINDENVEREEMGING ST. ODILIA De afdeeling Noord-Brabant Gelderland de zer vereeniging blekd een vergadering te 's-Her- togenbosch. O.m. werd besloten tot oprichting eener werkinrichting met centrale te 's-Bosch, die voornamelijk bestaan zal ln 't maken van alle soorten borstelwerk, door blinden, terwijl do heer Cornet, 's-Bosch, m®t algemeene stem men werd aangewezen als leider dier werk. inrichting. LORITH, 8 en 9 Juli. Gepasseerd en bestemd voor: ROTTERDAM: st. Victoria; st. Lambert; st. Johanna; st. Meurthe; st. Sophie; st. Noord; st. Adriaan; st. Bragi; st Groa; st. Fiat 9; st. Somme; St. Wilem Marie; st. Garula; st. Fiat 14; st. Henny; st. Jacöbus; St. Seine; st. Jo hanna; st. Willy; st. Nelly; st. Asa; st. Excel sior; st. Kibo; st. Etna; st. Rein; st. Wervicq; Favorite; st. St. OdiJe; st. Liena; st. K. Vaart 16; st. Goliath; st. Fiat 3; st. Ernst; st. K. Vaart 1; st. Rheinfahrt 10; st. Brabantia; st. Skadi; st. Mathilde; st. Johan; st. Edmund; st. Cornelia; st. Heinz; st. Lena; st. 's-Boseh 1; st. Actief', st. 's-Bosch 2; Huka, Cornel issen Neerlandia, Hoek; Johanna, v. Longen; Her- zeleide, Sohms; Parcifal, Blom; Perwyse, v. Hoo- renbeek; W. v. Driel 35, Emans; Elize, Wirges; Rheinfahrt 17, Augspurger; Joliai-nes, Lueas- sen; Twee Gebroeders, Broekmans; st. Werner; Neeltje, BaldecElisabeth Dina, Heilkema Overüssel, Verger- Sindoro, v. d. Zande; Richard 4, v. Laak; Rosine Helena, Kissel; Wongo, v. Overen; AnnavdPluym; Nalite» Meyer; Elise Pols; Geka, Arends; Hubeirdina, Venneeren; de Hoop, v. <1. Meer; Thea, Kuypers; Michel Angelo, v. Heyst; Brunhilde, «Braber; Vondel, Arntz; AMSTERDAM: Rheingold, Begyn; Vaar- lust, Elfring; De tüd leeit alles, Furman; Wila- door, Norbart; Jurgens 10, Dolk; Trio, Hoog lander; Maurice, de Haas; Limburg, den Hol lander; HARLINGEN: Anna Mathilde, Ham mer; NDMANSDORP; Risico, Hofman; KERK- DEIEL: Jeny, Potters; MAASTRICHT: St. Christoph, "Meermal; SCHIJNDEL: Georg Peter de Rijk; LITH: Theodora, v. Megen; TILBURG: Emma, Verduyn; ZWOLLE: Elisabeth, Dost; MEPPEL: O Sterre de Zee, Lucassen; DOR DRECHT: Cornelia Johannes, Vredenburg; BERGEN OP ZOOM: Diana, Heide richSLUIS KIL: Isung, Straatman; LEERDAM: Coluinbus 3, Derkzen; EINDHOVEN: Madeleine 4, Lamers APELDOORN: Hendrik Willem, Eerland; BUDEL: Avonture, Buschens; OIRSCHOT: Vüf Gebroeders, Jacobs; VEESSEN: St. Jo seph, Vischer; DEN HAAG: Terschelling, van Diejen; DE STEEG: W. v. Driel 37, de Groot; VLAARDINGEN: Klara, Hoek; DORDRECHT: Sybilla Josiene, v. d. Hoeft; Res Nov, Blom; ALKMAAR: Don Bosco, Reitz; ZAANDAM: Dru sus, Winter; DUIVENDRECHT: Lena, Gódderz; IJSSELMONDE: Trüntje, Kroezen; VELZEN: Emanuel, Versloot; GRONINGEN: Poolster, Poertier; RENKUM: Apollo, v. d. Donk; JUT- PHAAS: Hollander, Ncvc; GRONINGEN: Gene raal de Wit, Kuperus; AMMERSTOL: Krimpen a. d. Lek 2, Romejjn; HARD1NXVELD: Jacoba den Breejen; 6LIEDRECHT: Tw-e Gebroeders, den Breejen; ALPHEN a. d. RUN: Ebenhaezer Lammerts; 's-BOSCH: et. Willem Marinue AMERSFOORT: St. Antoniue, v. Oosten; NIG- TEVBGT: Jan, Terschlüsen; Car, Peilen; DOR DRECHT: Victor Regine, Hungens; HEKE LINGEN: de Hoop, Pieterse; GOUDERAK;; Tüdstroom, v. Dam; THOLENMaria, v. d. Gtlze? OUDDORPKILf Hes Nova", den Haan;' Drie Gebroeders, K-rlthof; BELGIë: Eissenfresser, Eckstein; Nieuwe zorg, Huygens; Adriana, de Looy; Leo, Ren- 'nlngs; Tara, Harmanspahn; Malalo, Regenmor- ,tel; Leo Marie, Poppelier; Rheinfahrt 8, Völkner !Ida, Amelang; August Theresa, Reyniers; Lo- rette, v. d. Abbeele; Isabella, Willaert; Dieu Donne, Janssen; Standart, Marx; Nautilus 8, Huyssen; Stad Nieuwpoort, Wuyts; Sani 1, Re-, mortel; Adriana, Smit; Edouard, d'Hondt; Chi- ral, Pouwel Archidee, de Vlieger; St. Antonie 2, Snijders; Jeanne, Fictorie; Lovilja, de-beeker; Maria, Scheltjens; fit. Paulas, de Wijs; Maria, Bossers; Frans, v. d. Bosch; Poland, Nore; DUITSCHLANDOdessa, Velenturf; Walsum 29, Kruidhof; Hubertina Agnes, v. Dijk; Rubens, v. d. Walle; Broedertrouw, Theunissen; Ophir, Kalkman; Lead, v. d. Klippe; .1 ur;em 11, Wil ting; Gütterdamr erung, de Püper; Siegfried, Vermeulen; Mathilde, Schneidler; st. Constan- tina; st. Brabantia; st. Katla; st. Vitesse; st. Klara; st. He Ida; st. Gerbardina; st. Fiat 2; st. Eendracht; st. Rhin; st. Rheinfahrt 3; st. Nanny st. Resoluut; st. Willem Anton; st. Gerhard; st. Tireu.-; st. Elsa; st. Mazai-in; st. Cornelia; st. Hela: st. Westri; st. Fiat 12; st. Pasteur; - st. Atalante; st. Heuse; st. Escaut 2; st. Teuna 3; st. Klabat; st. Cornelis Adrianus; st. Sambre; st. Spes; st. Nelly; st. Agnard; st. Jega; st. K. Vaart 2; st. Progressus; st. -vlarne; st, Lou- vois; st. Utgard; st. -rmingard; st. Su'.ly; st. Asgard; sta Buffoi.st. Vergenne; st. Ajax; st. Cuvier; st. Vauban; st. Obernal; st. Fiat 1; st. Claude Bernard; st. Relnier; st. Schieland; Nelly, v. Zwol; Balcal, Hansen-; Kirishima, Momm; St, Maria, Ermers; Cosmopolite, Koster Emanuel 1, Hompus; Ardi Har, v. Wageningen; St. Petrus 2, Sep; Elisabeth 9, Dijk3tra; St. An- tonlus, üe Bot; Schelde, Becu; Sacre Coeur, Snüders; J»nker 2, Koppelaars; Johanna, de Vis ser; Ditan, Bolyn; R. Karcher 80, Schnecken- berger; R. Karcher 20, Ertel; R. Karcher 84, Marx; St. Antonie, d'Hond; Capricorne, Doorns; Anna, v. Meel; Eben Haezcr, Lamers, Johannes, Dekkers; Johannes, Dijkstra; Catharina, Maas; Catharina, Borgarts; Gomeiza, de Roeek; Wal sum 11, Bergman; st. Naval; Hanau, Reiner; st. Helmuth; August, v. Kerkhoven-; Onder neming, de Waal; st. Maasland; Seblat, Fink; Ansgar, Haas; Stella Matutina, Moonen; Rün- land, Hoenderop; Walsum 7, Kremp; ïrwin, FrommWidhorst 2, Bekker; W. v. Driel 64, V, TeffeïerWalsu m26, Grabyn: Walsum 25, V. Dongen; Hagen Brouwer; Roemer Vischer, MeeuvvsenOranje, Troost. LOBITH, 9 Juli. Gepasseerd op 'J Juli en bestemd voor: ROTTERDAM: st. Hedwig 2; st. Limburgia; st. Marie; st. Raab Karcher 2: st. Alsatia; st. Westfalia; st. Industrie 7; st. Ludwig; st. Roel- fina; st. Noordkaap; st. Maria: st. Herne; Cha- ritas, Veith; Piet, I-Ioogenhuis; D. A. P. G. 1, Schreek; N. I. L. b, Nieste; D. A. P. G. 11: Lehmann; D. A. P. G. 8, Leuthner; Raab Kar cher 71, Welkerling; Raab Karcher S, Schwei- kert; Raab Karcher 9, Tien; Raab Karcher 85, Oler; Emllie, Mussig; Maria Anna, Sjbrands;' Delta, Weirich; Corry, Meinen; Agnes, Kleine;' Theo, Schimmel; Cornelia, ten Napel; Helena 2, Joosten; st. Willem I; st. Prins Hendrik; Char les, de Roeck; Gerdina 2, v. Gennep; Johanna, Schoenmakers; Gott mit uns, Stuntz; Le Valen- tinius, Diels; Anmarthe, Stegers; Arkom, Ahil- len; Jda Katharina, Steinhoff; Huma, de Botf Oran Gommers; Wilhelm, Baumer; St. Petrus, Noll; Bosporus, Welsbarth; Valerie 4, de Ruyter;' Raab Karcher 21, Neuer; Auf Wledersehn, FleischhauerDiana 2, Heiderich; Katharina, Bruckenscheidt; Dortmund, Roersch; Neptun 20, Waseh; Agnes, Hirsehmann; Elise, v. d. Wielen; Crescendo, Jansen; Jacobus, Fenster;' Mea Vola, Scholl; San Jose, Bruynhicks; Lom bok, Breuer; Vesta, Schouwstra; Baden 47, Jas pers-, Madonna, den BestenRichard, Mussig; Rhenania 43, den Roon-, Deo Juvante, Adriaan- sen; Gelria, Buwolda; Gertruida Adriana, Troost f Geka, Arends; Majaopleja, Dolk; Koelii, HuhsjT Perseus, Schmitz; Luna, de Haan; st. Li diast. Lion; st. Harmonie I; st. Sünnes 4; st. Leo nard; Johanna Maria, Leygraaf; st. Harmonie 5; st. Maas; Mannheim 41, Muller; Mannheim" 81, Klink; Rhenania 37, MallmannBadenla 41, Senftleber. AMSTERDAM: st. Harderwijk; Wijkdienst 8, Staal; Favorite, v. Veen; Ida, Suering; Wilhelm Augusta, Schneider; st. Schalkwült; Wükdienst 9, de Halr; st. Poelwük; Wükdienst 12, Monte- ban; st. Veldwijk; Wükdienst 3, Burgers; Zui derzee, ICeezer; Wükdienst 6, Mouthaan; st. Boschwük; Wükdienst 1, den Toom; Ba varia 14, Schmitt; Deutschteer 2, Strack; Dr. A. Spilker, Joele; Amsterdam, Bauer. SLIKKERVEER: Cornelia, v. Steen; NIJME GEN: Merkur, Zeitz; Grada, v. Draumel; DOR DRECHT: Bertha, Sehmitt; AALSMEER: Jol les, v. Wück; BODEGRAVEN: Pius 10, Stegers; DORDRECHTMico, v. d. Zee; BODEGRAVEN li, Elisabeth Hendrika, de Ruüter; HARLINGEN;] Willy, H6hr; de Gruyter 23, Meiberg; Sulina, V. d. Acker; Cuba, v. d. Pluym; TERN EU ZEN 2 Ariel, Borger; VELSEN: Polar, Bütefür; KIN DERDIJK: Rabiusa, Txesch; KORNWERDER- ZAND: Baden 7, Werner; Pieternella, Joele. STETTIN: st. Martha Halm. LONDEN: Apollinaris, Jonk. BELGIë: Aquina, Koseboom; Lombardo, Bal- legoyen; s. Kronos; Frankonia, Bauwmehter;' Soror Theresia, Maes; Diisseldorf, Beekhaus;' Johanna, van Elshout; Ampere, Popken; Thetls, van Loon; St. Bartholome, Op ten Eu'ndt; Marga, Korsten; Peli Kas, Tïnhausen; Vertrouwen, van Oosten; Madagascar, Scheil; Clamaradco, Snel lens; W.T.A.G. 86, Fishbach; Virginie, van Gaas ter; Maria Judith, Jansen: DUITSCHLAND: Deutschtc-er 3, Metz; Apol linaris 1, Kroezinga; s. Wolga; Whistier. de' Vries; Westfalia, den BreeyenMerwede, Kir- dorf; Anna Maria 2, Maes; s. Bavaria; Baden' 14, Heuss; s. Dwina; s. Resoluut; Jan Dirk, Bok- slag; Hoop doet Leven 3, Hoenderop; Hans en' Grethe, Urmetzer; Raab Karcher 76, Rrinkarrp; Loricka, Fuchs; De Zoon Josef. Bokslag; The- rese, Nelles; Daraco 1, Junker; Pauline, de Jong;- Dina, Wols; s. Normannia; s. Borussla: s. Sue- via; Isolde, van Asperen: Deus Regis, Hen driks; s. Johann Eiffinger; Anna, de Vries;', Eduadr, Verberght; s. Lena; Anton, Kersten;: Wïlma, Gerhardt; Helios, Engelaer; Treue, Uhler; Oscar Edrrard, Jansen; Wappers, Sabel tjes; Jessamine Bill, Joosten; Goto, Westdijk;' Baden 3, Danzig; Baden 15, Krern.b; Beerstraten, Oomens: Johanna. Heck: Catharina, Witt; Ma donna, HuhersRïo 1, Tolenaars; Petrouella, v. Steen; Banmhof, Prengcr; Anna Elisabeth, Wel- ler; Risico, Staal; Marin, Verwoert; Tristan, de Jong; Alcyon. Lanter; Fiat Lux, Lauter: Saar, Bier; Mathilde, Maas; Risquons tout, Feneuil;! s. Hollandia; s. Siegfried; Hestia, Both; Hen drika, Beenen; Westerschelde, Bos; Gustaaf Adele, Raab; Elisabeth Johan, Klein; Wijk- dienst 22, Poppeller; Willi, Lupp; Anna Fran- cisca, Struben; Anna, v. Doodewaard; St. Maria; cte Vries; Cortfa, van Ee; Ludevieus. Dr?e»sen;l Pieter de Hoog, Stoevelaar: Hilda, Sn "t; Wilhel- nnna, Mathies; Jozina, Veldman: W 'tem Frede-1 _ingen; Emanuel, de Vries; St. Antonlug, w °,bert: s" EIin: 9- Strassburg; p - 0?1* Jottin; Oceaan, Vogel; Fortuna, p L, w Metselaar; Koeïn 39. Didier; Hoop' EuOes; Virrinm. d; Goede, Neptun S3, Huffier. WEER NAAR DE MISSIE, Tn den loop van dè volgende maand sal Eerw. Pator, Mission aria P, Vervoert, tilt B*? gen (Limburg) Meer ntor rijn mlsele lil K Congo vertrekken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 6