WOENSDAG 11 JULI 1928 TWEEDE BLAD PAGINA 2 - i DE BIJENMARKT TE VEENENDAAL DE STAKING DER HAAGS CHE CHAUFFEURS UIT DE TEXTIELINDUSTRIE Geen samenwerking van bonden IN HET CENTRUM VAN ONS LAND Prachtige en rijke natuur F,'"V DE SCHOOLGELDHEFFING EN DE REGELING YAN HET VOORBEREIDEND HOOGER EN M. O. De fir.ancieele gevolgen der wetsontwerpen voor de gemeenten. HET ANTWOORD VAN MINISTER KAN OP DE VRAGEN VAN DEN HEER DROOGLEEVER FORTUYN. Op de vragen van den heer DroogleeveT For- tuyn in verband met een tweetal aan de Tweede Kamer gezonden adressen van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten omtrent de aan hangige wetsontwerpen in zake de schoolgeld- heffing en tot regeling van het voorbereidend honger en algemeen vormend middelbaar onder wijs en betreffende een tussehen de betrokken ministers te houden overleg ten aanzien van in beide genoemde wetsontwerpen besloten fi- nancieele gevolgen voor de gemeenten, heeft de heer Kan, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw het volgende geantwoord: 1 en 2. De ondergeteekende heeft van de bedoelde adressen kennis genomen. 3. Bedoelde medewerking heeft de onderge teekende aan ziju ambtgenooten gevraagd bij brief van 19 Juli 1926, no. 5110, afdeeling Bin- netilandsch Bestuur. Vraag 3 luidt: Heeft de Minister gevolg ge geven aan zijn voornemen, waarvan mededee- ling werd gedaan in de aanschrijving aan Ge deputeerde Staten der onderscheidene provin ciën, onder dngteekcning van 19 Juli 1926, no. 5110, afd. B.B., om de medewerking te vragen van zijn ambtgenooten, dat zij zich zouden ont houden van het nemen of voorbereiden van maatregelen, leidende tot het leggen van fi nancieels lasten op de gemeenten, zonder over leg met zijn Departement 4. en 5. Ten aanzien van het ontwerp van wel tot regeling van hgt voorbereidend hooger en algemeen vormend middelbaar onderwijs heeft geen overleg plaats gehad. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft wel bij de voorbereiding van het wetsontwerp, naar aanleiding van het rapport der commissie-Rutgers, eenige kwesties aan het oordeel van de ondergeteekende onder worpen, maar achtte voor nader overleg, ook in verband n^t de resultaten van het door hem met don Minister van Financiën gepleegd over leg. geen voldoende aanleiding aanwezig. Een voorstel van het ontwerp van wet tot wijziging van de Lager-onderwijswet 1920 met betrekking tot de schoolgelden is op 26 No vember 1925 door den toenmaligen Minister van Onderwijs, Kunsten ec Wetenschappen toe gezonden aan den ambtsvoorganger van den ondergeteekendje. In dit ontwerp ontbrak een bepaling, waardoor de gemeenten geldelijk werden getroffen. In den zomer van 1926 heeft, vóór de circulaire van 19 Juli 1926, volgens aan- teekeningen, aanwezig op bet Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, monde ling overleg plaats gehad tussehen twee hoofd ambtenaren van de beide Departementen over ®|n ander voorontwerp, waarin, zij bet In be dekten vorm, wel een bepaling van dezelfde Strekking als artikel III van het oorspronke lijk ontweTp van wet voorkwam. De Minister van Onderwijs, Kweten en We tenschappen achtte daarmee, ook in het licht van de circulaire, het overleg afgeloopen. 6. De ondergeteekende heeft in de ondéT de vragen 1 en 2 bedoelde adressen aanleiding gevonden, in nader overleg te treden met den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen ten aanzien van de in beide wetsont werpen besloten financteele gevolgen voor de gemeenten. HET BEVOLKINGSVRAAGSTUK. Ecu internationale bestudeering In September 1927 werd de Gen&ve de eerste wereldconferentie over het bevolkingsvraagstuk gehouden. Als uitvloeisel daarvan is een com missie benoemd, die de stichting van een per manente unie heeft overwogen en de statuten joor een zoodanige internationale vereeniging ontworpen heeft. Aldus is 5 Juli 1928 te Parijs de „Union internationale pour l'étude scientifique des problèmes de population" tot stand gekomen in overleg met een aantal vertegenwoordigers uit verschillende landen, die waren uitgenoo- digd de vergadering hij te wonen. Uit Nederland, waar op verzoek van het voor- loopige internationale comité prof. Methorst dit voorjaar tot de oprichting van een Neder- landsch nationaal comité overging, waren prof. dr. H. W. Methorst, dr. P. Tets en dr. M. A. v. H werden aanwezig, die ook te Genève op ui - Ag de conferentie hadden bijgewoond. Ion internationale" zal, een vol- kc enschappelijk karakter dragen zon der propaganda op eenigerlei gebied.- Ook in de statuten is dit zeer duidelijk omschreven. De zetel van bet bureau der unie zal te Parijs zijn. Een „Conseil", samengesteld uit leden der nationale comité's zal jaarlijks bijeenkomen, terwijl iedere drie jaar -een algemeene ver gadering zal worden gehouden, al of niet samen gaande met een congres. Bepaalde onderwerpen worden in behande ling genomen, waarover in de huidige bijeen komst te Parijs een levendige gedachtenwisse- ling plaats had, Het is de bedoeling, dat bij de internationale studie van het bevolkingsvraagstuk zooveel mogelijk gebruik gemaakt zal worden van reeds bestaande instellingen en bestaande documen ten. Mits voldoende gelden beschikbaar zijn, mag men verwachten, dat het Ned. nationale comité een actieve roi in deze internationale unie voor de wetenschappelijke studie van het bevolkings vraagstuk zal vervullen, hetgeen ten slotte ook ons eigen land ten goede komt. NIEUWE KATHOLIEKE MULO-SCHOOL TE BATAVIA. <*t>or Mgr. vs» Volsc:;. De iiidui Katholieke U :u t~ooï aan den Soeuciagweg is ouder gvocU- Llangstelling ge opend. Mgr. van Velsen heeft haar ingewijd. Da ontwerper van 't complex gebouwen heeft de achool met enkele woorden overgedragen ten pastoor J. Wubbe, waarna de plechtigheid ièr inwijding geschiedde. HET SCHILDENWERK. Een middel ter verspreiding van een mooie devotie Men verzoekt «na de aandacht te vragen voor het „Schildenwerk", gevestigd in het Secreta riaat „Regina Coeli" te Bloemendaal. Ieder ka tholiek vaderlander kent ongetwijfeld de po pulaire H. Hartschilden. Geleidelijk werd ech- teT ook begonnen, deze zeer practische actie tot verspreiding van de H. Hartdevotie uit te strekken over de omliggende landen en rijken. Daar versohenen schilden met een beeltenis van Jesus' Goddelijk Hart, waarnaast in 't Fransch, Duitsch, Paolseh, kortom in nage noeg elke Europeesehe taal, schietgebeden wer den afgedrukt, om het den volkeren mogelijk te maken, zelfs meermalen daags, hun toewij ding aan den Liefde-Koning te betuigen. Steeds verder breidde het arbeidsveld zich uit. En nu komen er aanvragen uit alle deelen der wereld, uit de meest verwijderde missie gebieden, om H. Hart-schilden met gebeden in de talen en dialecten der volkeren, die van de missionarissen de Blijde Boodschap van het Evangelie hebben ontvangen. Het is ontroerend te lezen, met hoeveel vreugde de priesters, die werken aan <le ver breiding van het Godsrijk hetzij onder de zengende tropenzon of in de bijna doodende kilte der sneeuw- en ijsvlakten dit eenvou dig schildenwerk" begroeten als de vervulling van een lang gekoesterden mensch. In ineer dan 100 talen werd er reeds aange vraagd: voor tal van negerstammen in Afrika, voor de Indianen van Noord- en Zuid-Amerika, voor Chineezen en Japanners, voor de bewoners van Britsch-Indië en Onze Oost. Waar op de missie-tentoonstelling in Den Bosch de schil den in die verschillende talen werden tentoon gesteld, kon men zich verbazen over zooveel verscheidenheid in lettertypen en taalkarakter. En weldra zullen de talrijke bezoekers der „Pressa" in Keulen een vergelijking kunnen maken tussehen den >rA.theïstenhoek" van den bizarren Sovjetstand en de expositie van „Het Schildenwerk", dat met zijn eenvoudige schild jes, waarop de meest uitbeemsche talen voor komen, een machtig getuigenis zal geven van het Godsgeloof der volkeren. Begonnen door iemand, die door sommigen „Pater", door anderen „waarde Moeder" en door weer anderen „Monseigneur" werd ge noemd, in bet groot aantal brieven, dat het secretariaat in Bloemendaal bereikte en die noch het een, noch het ander is groeide het Schildenwerk tot een den ganschen aardbol om spannende organisatie, welke van onschatbare waarde voor het zielenheil der menschen is. Im mers onschatbaar is de zegen, welke de God delijke Meester uitdrukkelijk beloofde aan hen, die Zijn Beeltenis eeren zouden. En dat nu de Beeltenis van het Goddelijk Hart vereerd kan worden, niet alleen in de woningen van Euro peesehe bouwstrncteur, doch. ook in de wigwam randden Indiaan, de blokhut van de pelsjagers en de primitieve stroo-tent van den neger, is te danken aan het „Schildenwerk", dat geheel op eigen kosten de missielanden, dag in dag uit van H. Hart-schilden voorziet. In de toekomst zal de leiding van het werk berusten bij het Apostolaat des Gebeds, wiens directeur het verbond aan het .Nationaal Bureau" te Mariëndaal bij Grave. Voorloopig echter blijft het secretariaat voor de verspreiding der H. Hart-schilden nog ge vestigd te Bloemendaal. Het zal ten allen tijde j den naam blijven dragen van ,;Regina Coeli", uit dankbaarheid jegens de H. Maagd onder wier bescherming eens het Schildenwerk werd gesteld. Wie den persoonlijken wenseh van den Za ligmaker: in elke woning Zijn H. Hart vereerd te zien, om allen deelachtig te maken aam Zijn belofte, in vervulling wil doen gaan, steune dit stille maar machtige missiewerk en make het mogelijk dai „Het Schildenwerk" zijn roeping ln de wereld volmaakt vervullen kan. DE V AC AXTIELEERG ANG Voor den aanstaanden Vacantieleergang, welke oip 15 en 16 Augustus te Utrecht wordt gehouden, met het onderwerp De Psychologie der Rijpere Jeugd en het Vraagstuk dér Be- oepskeuze werd de dejlnemersprijs zoo laag mogelijk gesteld daar het zich reeds nu laat aanzien, dat een ruime deelname verwacht mag worden. De prijs bedraagt voor beide da gen 3.voor een der dagen 2.Men kan zich aanmelden aan het Secretariaat van den Leergang, Drift 10, Utrecht. CENTRALE COMMISSIE VOOR DE FILMKEURING. Van 2 tot en met 7 Juli heeft de centrale commissie voor de Filmkeuring gekeurd 33 films, lengte 27.075 M„ 5 coupures aangebracht in titellijsten en scènes. Toegelaten voor alle leeftijden, journaals, actualiteiten, sport, industrie, reclame, propa- gande e. d. 22 films, lengte 5054 M. Kleine films (1 a 2 aeten) meest komisch: 3 films, lengte 1611 M. Hoofdnummers (grootë films) 2 films, lengte 4385 M. Toegelaten boven 14 jaar hoofdnummers (groote films)3 films, lengte 7452 M. Toegelaten boven 18 jaar hoofdnummers (groote films) 1 film, lengte 2544 M. Niet toegelaten 2 films, lengte 6029 M. Voor één dezer laatste is herkeuring aangevraagd. Reclame gekeurd 311 litho's, niet toegelaten geen, 974 foto's, niet toegelaten 18 stuks. EXAMEN VOOR RADIOTELEGRAFIST. In de maanden Augustus en September e.k. zal weder een examen worden gehouden voor het verkrijgen van certificaten voor radio- telegrafist le en 2e klasse. Verzoeken om toelating tot dit examen moe ten vóór 11 Augustus a.s. tot den Directeur- Generaal der P. en T. worden gericht met ver melding of men wenscht deel te nemen aan het examen voor het certificaat le, dan wel aan dat voor de 2e klasse en met opgaaf van naam, voornamen en woonplaats en met overlegging van een gezegelde geboorte-akte. Voor iedere toelating tot het examen moet een som van 10 gestort worden bij den Direc teur van het telegraafkantoor in of nabij de woonplaats van den candidaat (bewijsstuk op het examen medebrengen). De jaarlijfcschie bijsnmarkt te Veonenïlaal kenmerkte zich door een zeer levendigen han- diel. De prijzen per volk tn korven varieerden van 32.25 tot 7.50. De aanvoer bedroeg circa 1500 volken, welke meerendeela van de hand ging. Een vergadering in het Volksgebouw. EEN MOTIE TEGEN DE VERKEERSPOLITIE. De stakende taxi-chauffeurs hebben gisteren middag in het Volkisg-ejbouw vergaderd. E|e voorzitter, de heer- Sormani, heeft hen toege sproken. Hij wees erop, dat in tegenstelling met andere plaatsen, in Den Haag hij iedere belangrijke standplaats een agent wordt ge posteerd om de chauffeurs op de vingers te kijken en dan op alle slakken zout te leggen. Daamiaast worden allerlei overbodige voor schriften gehandhaafd, zooals het afgeven van tarieven, terwijl het tarief in lederen wagen hangt, het invullen van rappor-ten direct na het uitlaten der passagiers, het handhaven van het verplichte etantdiplaatsenatelscl. De wijze van optreden tegen de chauffeurs is erop gericht., heit beroep naar benedien te halen en den Indruk te vestigen, dat men te doen heeft met een troep vrijbuiters. Aan het slot der vergadering werd de vol gende motie aangenomen: De vergadering, gehoord de besprekingen be treffende het optreden, hetwelk de Haagsche Verkeerspolitie zich tegenover de taxi-chauf- fenrs veroorlooft; spreekt als haar meening uit, dat dit optre den voor de chauffeurs krenkend is en tegen over volwassen en hun plicht bewuste arbei ders ongeoorloofd; constateert, dat de wijze, waarop het systeem van verplichte standplaatsen wordt toegepast, alsmede het overbodige afgeven der tarief- bulletins wordt gehandhaafd, oorzaken zijn van talrijke moeilijkheden; dringt er bij de betrokken autoriteiten op aan, zoodanige maatregelen te treffen, dat deze oorzaken worden weggenomen en den chauf feurs een vrije-arbeiders waardige behandeling van de zijde der politie is verzekerd; en besluit deze motie ter kennis te brengen van bedoelde autoriteiten. Deze motie werd aan het gemeentebestuur gezonden. UIT DE SCHOENINDUSTRIE. Het conflict bij Oosterholt en Wiegerink te Groenlo. VOORLOOPIG NOG GEEN UITSLUITING. In een conferentie, gehouden tussehen den Rijksbemiddelaar, oud-minister van IJssel- steijn, de firma Oosterholt en Wiegerink te Groenlo en het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Fabrieksarbeidersbond „St. Willibrordus", is volgens de „Geld." overeengekomen, dat een accountant, door den Rijksbemiddelaar aan te wijzen, zal nagaan of Inderdaad juist ls, dat, zooals de firma beweert, dat de 5 pet. loons verlaging door haar noodgedwongen moest wor den opgelegd. Hangende deze kwestie heeft de firma het besluit tot uitsluiting ingetrokken. De Landelijke Federatie van textielarbeiders, welke het vorig jaar het initiatief heeft geno men voor besprekingen tussehen de besturen van de vier textielarbeidersbonden, teneinde de samenwerking tu-sschen den modernen bond De Eendracht eenerzijds en de Chr. en R. K. bonden anderzijds te herstellen, heeft nu aan betrokken partijen meegedeeld, dat zij hare pogingen heeft gestaakt, daar over een gemeenschappelijke verklaring en de voor waarden voor nieuwe samenwerking geen een stemmigheid was te bereiken. UIT HET BAKKERSBEDRIJF De C. A. O. gehandhaafd De besturen van de Ned.- Vereeniging van werkgevers in het bakkersbedrijf en van „De Voorzorg" hebben de aan de arbeidersorgani saties in het bakkersbedrijf gedane opzegging van de collectieve arbeidersovereenkomst voor de drie steden Amsterdam, Den Haag en Rot terdam weer ingetrokken. Het bestaand z.g. driesteden-eontract blijft voor 1928 va; kracht. DE STAKING AAN DE SCHELDE Besprekingen niet Mr. Aalberse De besprekingen me-t den rijkstoamiddelaar, den heer mr. Aalberse, over het conflict aan „De Scheld©" zullen niet te Vlissingem worden ge houden, doch te 's-Gravenhage of Amsterdam. PENSIOEN SPOORWEGAMBTENAREN- Diensttijd bij de Zuid-Afrikaansehe Spoorweg Mij. telt niet mede. Bij de onlang3 tot stand gekomen wijziging van de Pensioenwet voor Spoorwegambtenaren werd het mogelijk gemaakt om de jaren, welke vóór het dienstverband bij de Spoorwegen wa ren doorgebracht in dienst van een Nederland- sch Spoor- en Tramweg Maatschappij en - vol gens de bepalingen van genoemde wet niet voor pensioen medetellen, voor de berekening van pensioenen in te koopen. Op grond hiervan had een groot aantal ambte naren aangevraagd om de jaren, welke zij had den doorgebracht in dienst van de Zuid-Afri- kaansehe Spoorwegmaatschappij, voor pensioen te doen inkoopen. Naar wij thans vernemen heeft Directie van de Nederlandsche Spooiwegen aan de aanvra gers, alsmede aan het Hoofdbestuur van den Bond van Ambtenaren in dienst bij de Neder landsche Spoorwegen medegedeeld, dat deze Jaren niet voor inkoop in aanmerking kunnen worden gebracht, op grond dat de hierbedoelde Maatschappij hare lijnen niet in Nederland geëxploiteerd heeft. De Vereen, tot bevordering van het vreem delingenverkeer in De Bilt en Bilthoven zendt ons ter kennismaking haar „Gids" van deze beide gemeenten. Haajst ongelooflijk is de uitbreiding welke de laatste jaren gegeven is aan de gemeente de Bilt omvattende te dorpen De Bilt en Biltho- ten. gelegen op slechts enkele kilometers af stand van Utrecht. Maar die geweldige uitbreiding behoeft geenszins te verwonderen, als men maar even Ladenkt hoe schoon de plaatsen gelegen zijn en hoe rijk de natuur haar gezegend heeft. Hst moge overbodig lijken, deze gemeenten bij het Nederlandsche publiek bekend te ma ken of aan te bevelen, niet ongewenscht lijkt liet ons intusscken, aan de hand van de ons toegezonden gids, eenige feiten en toefctanden naa.r voren te brengen, die willicht nog niet algemeen bekend zullen zijn. Iedereen weet natuurlijk, dat de Bilt een nationaal beroemde Palmpaardenmarkt heeft; iedereen weet ook, dat vanuit Bilthoven sinds de laatste jaren een nieuwsoor.tige beweging over onp land is heengevaren, welke niet nader b-ehoeft aangeduid te worden; bekend Is even eens, dat ln de Bilt het Meteorologisch Instu- tuut staat, waaraan wij onz6 Weerberichten danken, maar er is over de Bilt en Bilthoven nog wel iets meer te zeggen. .Wij lezen o.a. het volgende: Haar wapen een zwart Laurentius rooster op een wit veld dankt de gemeente waar schijnlijk aan- de wijding van het klooster, in de middeleeuwen in het drassige Oostbroek, gesticht daar eenige vrome ridders, welk kloos ter werd toegewijd aan de H. Maagd in de H. Laurentius te Rome in 758 op een rooster gemarteld. Dit klooster werd Mater begiftigd met uitgebreide gronden, waartoe ook het hoog gelegen „De Bilt" behoorde. Later ging de heerlijkheid De Bilt ovqr aan wereldlijke machten en met zekerheid kun nen we zeggen, dat sinds 1748 het huizenaan deel in 1835 wals aangegroeid van 156 tot 204. Dit uit de historie. En nu eenige bijzonderheden over het heden. De gemeente De Bilt beslaat thans een op pervlakte van 3004 H. A.; het aantal inwo ners is sinds 1923 gestegen van 7032 tot 9842 op 1 Januari 1928, dezer dagen wordt juist de 10.000ste bewoner verwacht. Dat de bevolking zoo kon toenemen, valt makkelijk te begrijpen, waar in deze gemeente als bijzónder gunstige factoren zijn te noemen: gezond klimaat, prachtige bosschen, een mooie omgeving, lage belasting, goed onderwijs en een gunstige ligging. Te Bilthoven stoppen per dag 90 personen- treinen en bijna elk oogenblik kan men vanuit de Bilt per bus of tram naar Utrecht, Zeist of Bilthoven. Wandelgelegcnheld is er in overvloed; mooie, -schaduwrijke lanen, goed onderhou den villa's, prachtige vergezichten, groolsche natuurtafereel-en, dit alles en og veel meer geniet men er ln ruime mate. Een uitvoerige adreslijst overtuigt ons voorts, dat men in De Bilt letterlijk op alle gebied terecht kwam; men behoeft om niets verlegen te zijn, in alle behoeften kan behoor- lijlc voorzien worden; er is inderdaad een krachtige en voor zijn taak berekende winkel stand. Derhalve: niet alleen een gemeente, om er maar eens heen te gaan, maar ook om er te wonen.Immers, de gemeente is rijk aan on derwijlsinrichtingen, vooral wat lager onder wijs hetreft; geen hezordheid dus voor moei lijkheden met de kinderen! Voorts telt de ge meente niet minder dan 7 Kerkgebouwen. Politiek is er in alle richtingen vertegen woordigd. Politie- en brandweerwezen zijn in deze gemeente uitstekend in orde, ja, zelfs model bad- en zweminrichtingen ontbreken natuurlijk niet; er is een fanfarecorps, dat er zijn mag, gezien het bijzonder groot aantal prijzen op onderscheidene wedstrijden reedfi behaald; aan een gezonde en krachtige ont wikkeling der gemeente werken voorts mede he-t groot aantal veresnigingen op het terrein van maatschappelijk- en kerkelijk leven, sport, kunst en vermaak. - Behalve wat meer speciaal onder de Bilt en Bilthoven verstaan wordt, dient nog genoemd te worden het Tuindorp te Bilthoven, bestaand uit 200 arbeiderswoningen, allen voorzien van bloemen- en moestuintjes, terwijl de gemeente zorgde voor een kinderspeeltuin. Over water, gas, electriciteit, post- en tele- graafwezen geeft de gids, welke gratis voor ieder verkrijgbaar is, uitvoerige gegevens. Vanzelfsprekend is het, dat het hotel- en psnisionwezen niet op de laatste plaats komt, al begonnen wij onze besprekingen niet daar mede. De fraaie ligging dezer gemeente brengt vanzelf mede, dat steeds meer families in de vacantie, het zenuwtergonde groote-stadsleven, ontvluchten, om in een landelijke omgeving, voorzien nochtbans van alle levenscomfort, rust en krachtherstel te komen zoeken. Versterkende boschlucht, verfrisschende bloemengeur opwekkend vogelengezang, dat alles en nog veel meer, brengt voor velen een in de stad niet te betalen levensblijheid. Verschillende zoogenaamde famille-liotels of pensions zetten speciaal 's zomers graag hun deuren open, om vaca-ntiegangers en stadsdruk- te-vluchtelingen te ontvangen. Na al wat hier Blechts in korte trekken kon worden aangestipt zal het den lezer dui delijk zijn geworden, dat in het centrum van ons land een woon-, rust- of vacantieoord ge legen Is, waar de natuur onweertetaanbaar dwingt tot genieten, terwijl het noodzakelijke levenscomfort in groote mate aanwezig ls. Tenslotte zij er op gewezen, dat de goedver zorgde Gids gratis op aanvraag verkrijgbaar is aan de volgende adressen: J. v. Bodegraven, Burgemeester de Withs-traat, de Bilt; en A, Havekotte, Goestdijkerstr aat weg 136, te Bilt- r.-- BADPLAATS NOORDWIJK Meerdere 'egeiivaUers De meeste hotel- en pensionhouders te Noord- wijk zijn over 't heizoen niet alte best te spre ken. Behalve -dat het weer niet meewerkt schijnen ook de Olympische spelen in tegen stelling met de hooge verwachtingen, die men daarvan had, voor vele personen een aanleiding te zijn om weg té blijven, daar in het buiten land veelal gedacht wordt, dat er in een grooten omtrek van Amsterdam in verband niet de Olympische Spelen wel geen kamers meer te krijgen zullen zijn. ARNHEM VLIEGHAVEN? Een mededceling en een advies der K. L. M. Door de Kamer van Koophandel te Arnhem is gestreefd om zekerheid te krijgen bij de K.L.M. inzake bet promoveeren van Arnhem als basis van internationaal vliegverkeer voor het Oosten der lands. Door de directie der K.L.M. is thans mede gedeeld dat zij de ontwikkeling van het vlleg- wezen nog niet dermate strak afgelijnd ziet dat tan deze positieve antwoorden kunnen ge geven worden. De directie raadt echter aan om het gemeen tebestuur te verzoeken, zonder kosten te ma- wen, een terrein voor den viiegdient te reser veeren. ZOMERFEESTEN TE BERGEN De jaarlijksche zomerfeesten te organi- seeren door de V. V. V. te Bergen (N.H.) welke alom in den lande bekend worden en die dan ook telkenmale duizenden vreemde lingen trekken beloven dit jaar grootscher te worden dan ooit. 25 Juli wordt begonnen met een verlichtingsavond. 3 Augustus groot bloemencorso met prijzen voor enkelingen, paren, groepen en vereen!- gingen. 14 Augustus een openluehtavondspel onder leiding van den kunstschilder Fr. Huijsmans, UNIE VAN R. K. STUDENTEN- VEREENIGINGEN IN NEDERLAND. Exetirsie naar de I. T- A- te Arnhem. De Unie van R. K. Studentenvereeuigingen organiseert op Dinsdag 17 Juli een excursie naar de Indische tentoonstelling te Arnhem. De deelnemers zullen elkaar treffen om 12 uur op het station to Arnhem, waarna een gemeenschappelijke lunch plaats heeft in het ItaRestaurant op het tentoonstellingsterrein. In samenwerking met het Nederl. Indonesisch Verbond voor Jongeren, heeft daarna bezichti ging der tentoonstelling plaats onder deskun dige leiding. Om 6 uur diner, waarna om pl.m. half negen afreis uit Arnhem. BEVEILIGING VAN AUTOPASSAGIERS. Auto's met openklappende zijwanden. De heer Ph. Blank, inspecteur van politie te Groningen, heeft een veiligheiidsinrichtlng voor gesloten voertuigen uitgevonden. Bij het aanbrengen van deze vinding worden de beide zijwanden los in de bus of auto aangebracht en door een of meer grendels aan een binnen kant in gesloten stand gehouden. Zoedra de bus of auto een abnormaal schuinen stand aan neemt, vallen de zijwanden les, doordat een stel gewichten de grendels lostrekt. Deze ge- wiohten draaien op naar buiten uitstekende vlakken, waartusschen zij bij het kantelen glij den. In gesloten stand rusten deze gewichten op aan den vasten wand bevestigde dragers, die zoo zijn uitgevoerd, dat bij een abnormaal hellenden stand van het voertuig de gewichten door de zwaartekracht van de dragers glijden met het bovengenoemde gevolg van ontgren deling en opentrekking van den wand. De pas sagiers van den aldus beveiligden auto 1 ï-en, wanneer deze onverhoeds te water m ge raken, dadelijk door den geopenden wand naar boven klauteren en zich in veiligheid brengen. Een pal belet het weder dichtklappen van den wand of het verkleinen der opening- De heer Blank heeft op zijn vinding octrooi gevraagd en verkregen. AARDBEIENCULTUUR IN KENNEMERLAND. Hoewel de aardbeiencampagne in Beverwijk en omgeving nog niet het hoogtepunt heelt bereikt, laat het zich aanzien, dat de oogst ver moedelijk beter zal zijn dan verleden jaar. Aan de Beverwijksche veilingen heerscht thans groote drukte, welfte tot Iaat in den avond duurt. Als altijd doet zich weer het gebrek aan een behoorlijke verlaadplaats gevoelen en het zal voor deze streken werkelijk een uitkomst zijn, wanneer bij de voorgenomen verbreeding van het Noordzeekanaal aan den Noordelijken oever een steiger wordt gebouwd, waar de aard beien, voor Engeland bestemd, kunnen worden ingescheept. Het belangrijke vraagstuk: verbetering van de aardbeiencnltuur, waarmede men zich in de groote tuinbouworganisaties voortdurend bezig houdt, treedt eveneens weer op den voorgrond, omdat thans ook de resultateu van de speciaal daarvoor aangelegde proeftuinen hr .er zijn te overzien. Niet alleen houdt men zich op den proeftuin te Alkmaar bezig met selectieproeven van aard beien, doch ook te Beverwijk heeft de Bever wijksche Exportveiling speciaal voor aardbeien- selectie bestemde proeftuinen aangelegd. Met meer dan gewone belangstelling worden thans de daarop uitgezette soorten in haar ontwikke ling gevolgd. TENTOONSTELLING. Te De Rijp zal ln September a.s. een ten toonstelling van groenten, "bloemen Oh ffuit worden gehouden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 6