DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 51ste Jaargang Zaterdag 21 Juli 1928 No. 15168 Dit nummer bestaat uit vier bladen GEMEENTERAAD UIT SCHIEDAM'S VERLEDEN AGENDA KUNST-AGENDA TE ROTTERDAM NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand ƒ1.10, per week 25 cent Franco Der post 3 75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct Postchèque en girodienst 81440. ADVERTENT1EN t—5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusscben den tekst GO et. per regel. Kleine advertenties 30 woorden 25 ct., elk woord meer 6 ct. lot een maximum van 50 woorden. Kabouter-advertenties 6 regels ƒ0.50. 10 regels ƒ0.76, 15 regels 1.Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van één band, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies *an een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken ande ren vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De nitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAV Bank, Lange Haven no. 103, Schiedam. DE MUZIEKTENT IN HET GORZEN- KWARTIER. DE VERPLEEGGELDEN VOOR MINVERMOGENDEN. Onder voorzitterschap van den heer A. J. Gij- ser is gisterenmiddag een openbare raadsver gadering gehouden. Tegenwoordig waren alle leden. Bij den aanvang der zitting wordt de heer W. Weergang beëedigd en geïnstalleerd als raadslid en door den voorzitter gelukgewenscht. Goedgekeurd worden de notulen der vergade ringen van 11 Mei en 5 Juni. De voorzitter doet mededeeling van door Ged Staten goedgekeurde raadsbesluiten en voorts Voor de navolgende INGEKOMEN STUKKEN. Van B. en W. voorstel om aan den heer J. Eering onderwijzer aan de buitengewone school, Overeenkomstig zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag uit genoemde betrekking te ver- leenen, zulks met ingang van een nader door hun college te bepalen datum. Overeenkomstig dit verzoek wordt besloten. Van den heer W. van der Hoek, lid van den Gementeraad, voorstel om de Verordening be treffende de opcenten der Personeeele Belasting In ovei eenslemming te brengen met de wijzi- kin»; v,n nri. 12 der wet op de Personeele Be- teaiin.; v*.n IC April 1896. De keer VAN DER HOEK (S.D.A.P.) dringt S"; apoèdige behandeling van het voorstel Jl.'U •vrit'MüUDER SLAVENBURG (C.H.) zegt 3o b-handeling van deze zaak niet zoo lang ht-n/Mt te vin ren; hij wil deze zaak inde eerst- 3fji"Tendering van de financieele com- om ze (]aarna jn ,jen Raa<j 'c komen. lit* - i wordt gesteld in banden van B. en w. om prae-advies. Van U. en W. schrijven, naar aanleiding van bet adres van het bestuur der buurtvereeniging »,T.E.G.E.N.O.", om van gemeentewege eenige rentelooze aandeelen te nemen in de leening voor de afbetaling van de kosten van oprich ting van de muziektent op het Rozenburger- Plein. Voorgesteld wordt aan adressante te be richten, dat aan het verzoek niet kan worden voldaan. Reeds eerder hebben B. en W. op eenzelfde verzoek afwijzend beschikt, om dat het hier een Particuliere aangelegenheid betreft. Het college staat nog op ditzelfde standpunt. De heer VAN DER KRAAN (C.H.) zegt, dat het slechts zelden voorkomt, dat de gemeente dergelijke aandeelen neemt; het is gebleken dat de leening niet volteekend is en nu wil spreker Voorstellen om een subsidie te verleenen. Ook dringt hij aan op een beplanting rond de tent. De VOORZITTER merkt op, dat het tweede Punt wel niet genoemd is, er zal rekening mee borden gehouden. De heer BROUNTS (R.K.) sluit zich bij de ivoorden van den heer van der Kraan aan. Voor de Gorzen mag wel eens iets bijzonders gedaan Worden. De heer VAN DORP, (R.K.) meent, dat het €en taak is van de gemeente om overal muziek tenten te plaatsen. Daarbij zou hij willen zeg- Een, dat de bouw van de tent in dit kwartier "eteekent, dat men volksmuziek wenscht. Spr. dringt aan op meer volksmuziek. Wethouder HOUTMAN (VB.) den heer van der Kraan beantwoordend, zegt dat de gemeen te reeds medewerking heeft verleend door den Erond beschikbaar te stellen; zij was er echter .ook voor bevreesd, dat de jeugd dikwijls repa raties noodzakelijk zou maken. De Gorzen.bewo- Uers hebben hun tent gevrijwaard, door er een hek omheen te plaatsen. Het zal heel moeilijk zÜn, om daar verdere versieringen aan te bren- Een, en spreker vindt dat een plantsoen daar htet mogelijk Is. De meening van de heeren van der Kraan en Brounts, als zou het Gorzenkwartier stiefmoe derlijk bedeeld worden, kan spreker niet dee. len. Het Gorzenkwartier is 'n nette wijk, waar- Jan onze gemeente groote sommen ten koste heeft gelegd. Het gaat niet aan, om zooals de heer van Dorp vraagt, tenten als paddenstoelen uit den Erond te laten rijzen. Bovendien gaat het niet hP. om zooals bedoelde vereeniging, eerst de te bouwen, en daarna een verzoek om steun indienen. Do heer Brounts noemde het Stationsplein, et Julianapark en het Fabriplein en eenige udere versierde punten als voorbeeld. Het is j ter niet mogelijk, om hetzelfde in oude wij- hu ook aanstonds te vewezenlijken. »an het Julianapark zal ook het Gorzenltwar- ler voordeelen genieten. Do heer VAN DER KRAAN meent dat de .Jer Houtman in zijn betoog wel wat tegenstrij- s is geweest. Er zijn veel vereonlgingen, die hhzoo handeion als ,,Tegeno", en de toch sub ulo ontvingen. Spreker bepleit nogmaals de *euschclijkhoid van een plantsoen op het Ro- ehburgorpiein. ^Wethouder HOUTMAN repliceert. Hij meent, 1 B ei3 v\'; iiun schr'jven rt*t kunnen te- snemen. Dit di-T,t te «'orden aanvaard, o 'Wijl dan ri«Mt,o. da i:<m zou kunnen worden „pJ.nv°EeD, om te g»l*f ener tijd „Tonego" op ''«re wijze toemeet te komen. De heer VAN DORP heeft niet bedoeld, overal maar muziektenten te stichten, maar hij heeft zich afgevraagd of het wel juist was, een particuliere tent te vestigen op gemeentegrond. De heer VAN DER KRAAN meent de repliek van den .wethouder aldus te mogen verstaan, dat hij hem sturen wil in de richting van een verzoek aan de gemeente om een subsidie voor de buurtvereeniging, ten behoeve van haar mu- zektent. Waar het tekort van de inschrijvingen op deeleening voor de muziektent ƒ200 be draagt, doet spreker thans het voorstel dat de gemeente „Tegeno" een subsidie van 200 zal verstrekken. Over dit voorstel zal door B. en W. prae-ad- vies worden uitgebracht. Wethouder HOUTMAN merkt den heer v. Dorp nog op, dat de omringende bewoners de tent nu allen voelen als hun eigendom, waar door de vernielzucht van de jeugd beperkt wordt. Het volgen van den door den heer v. Dorp aangegeven weg, volgens welken B. en W. op elk verzoek zouden moeten ingaan, acht spr. niet juist. Van den heer A. H. de Bruyn schrijven, waarin hij dank zegt voor zijn benoeming tot geneesheer-directeur van het Gemeente-Zieken huis, welke herbenoeming hij gaarne aanneemt. Kennisgeving. Van den heer A. van der Lende, schrijven, waarin hij dank betuigt voor zijn bevordering tot opzichter le klasse bij den dienst van Ge meentewerken. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Van den heer G. Hovenkamp schrijven, waarin hij bericht de benoeming tot onder wijzer aan de openbare school voor uitgebreid onderwijs A 1, in deze gemeente te aanvaar den. Idem. Van den heer H. Wiekenkamp, lid van den gemeenteraad, schrijven, waarin hij verzoekt een drietal vragen te mogen stellen, betref fende dè voetbrug over de Westerhaven en den waterafvoer in de Gorzen, n.l. 1. Zijn Burgemeester en Wethouder niet van oordeel dat de brug over de Westerhaven (nabij het Spuikanaal) gezien de dterke uitbrei ding van het Westelijk- en Zuidelijk stadsge deelte (Gorzen) als direct verbindingsmiddel tusschen deze twee stadsgedeelten in den tegen- woordigen tijd onvoldoende moet worden ge acht? 2. Zoo ja, mogen dan van Burgemeester en Wethouders in de naaste toekomst voorstellen worden verwacht tot verbetering in den toe stand 3. Kunnen Burgemeester en Wethouders, den Raad mededeelingen doen in welk stadium de plannen zijn inzake een betere water-afvoer voor het Zuidelijk gedeelte (Gorzen) onzer ge meente? Wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. Van de vereeniging „Schiedamsch Volkshad- huis" adres, waarin zij bericht gaarne gebruik te maken van het toegezegde buitengewone sub sidie in het tekort op de exploitatie van het badhuis over het jaar 1927 en verzoekt zich wederom bereid te verklaren een eventueel te kort op de exploitatie over 1928 door een bui tengewoon subsidie te willen dekken. In handen van Burgemeester en Wethouders om advies. Van den gemeente-secretaris schrijven, waar in hij vacantieverlof vraagt van 1 tot 30 Augus tus a.s. Het verlof wordt verleend. Agenda: Aan de orde is: IA. Aanbeveling van het Burgerlijk Armbe stuur ter benoeming van een lid dier instelling ter vervulling der vacature, ontstaande door. de periodieke aftreding van den heer J. van Katwijk Sr. ingezetene der gemeente; geen lid van den Raad. Aanbevolen worden: 1. De heer J. van Katwijk Sr. (aftredend.) 2. De heer M. van Apeldoorn. De heer Van Katwijk wordt herbenoemd. IB. Benoeming van een lid van het Bur gerlijk Armbestuur ter voorziening in de va- vature, ontstaan door de ontslagname als lid van den Raad door den heer B. van Noorden nen lid door den gemeenteraad uit zijn midden gekozen. De raad benoemt den heer Wiekenkamp (A.R.), met 13 stemmen, terwijl 3 op den heer Weergang en 11 in blanco waren uitgebracht. De heer COLLé (R.A.C.) maakt de opmer king, dat algemeen de lijn wordt gevolgd, dat de opvolger van een afgetreden raadslid in dezelfde commlsises wordt geplaatst als zijn voorganger. Tot zijn verbazing heeft spr. ge constateerd, dat de raad zoo weinig burgerlijke beleefdheid bewees aan den heer Weergang, Spr. vindt dit hoogst ongepast van den raad.. De VOORZITTER: Dat moet de raad voot zichzelf maar uitmaken. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot definitieve benoeming van den heer J. W. P. Wasenberg tot leeraar in Natuur- en Werktuigkunde aan de Nijverheidsschool. Tot definitieve benoeming wordt besloten. 2. Voortsel van de Commissies voor het onderzoek der Rekeningen tot goedkeuring van de rekening over het Jaar 1927 van: a. de Gasfabriek, de Drinkwaterleiding en het Electriciteitsbedrijf; b. het Algemeen Handels Entrepot; c. het Burgerlijk Armbestuur; d. het Openbare Leeszaal en Bibliotheek; e. de Hofjes van Belois: f. het Stedelijk Museum, en g. het Stedelijk Muziekkorps. Bij de rekening voor het stedelijk muziek korps, terwijl een oogenblik als voorzitter, wethouder de Bruin fungeerde, merkte de heer v, d. KRAAN op, dat hem gebleken ie, dat de muziekinstrumenten niet steeds in de gemeente Vóór 50 JAAR. j Uit de „N. S. Crt." van IS Juli 1878: De Tweedo Kamer neemt de wet op het lager onderwijs, Kappeyne-v. d Copellö met 52 tegen 30 stemmen aan. Uit de „N. S. Crt" van 21 Juli 1878: Het bestuur van de katholieke vereeniging „de Grondwet", bcBtaande uit de heeren J. L. J. Jansen, voorzitter; W. A. Keukers, P. Mel- chers, A. K. J. van der Drift en H. R. M. A. vaal Gent, secretaris, heeft een adres aan de Eerste Kamer der Staten Generaal en aan Z. M. den Koning, ter teekeping neergelegd, bij een aantal boekhandelaren hier ter stede, waarin wordt verzocht, de schoolwet Kap peyne-v. d. Coppele niet goed te keuren. Het adrqs zal ook aan de huizen, ter teekening worden aangeboden. Uit het zelfde nummer: Het programma van de door de officieren- vereeniging op Dinsdag 23 Juli te geven mu ziekuitvoering, luidt: Eerste afdeeling: 1. Feestmarsch, Niels W. Gade. 2. Concert-Ouverture, Lortzing. 3. a. Crant Guerrior, R. Wagner, b. Rêve d'Enfant, R. Schuanan. o. March® Turque, Mozart. 4. Fantasie op thema's uit Mendelssohnis „Sommeirnachtstrauin", Dunkier. Tweede afdeeling. 5, Ouverture van de Opera: „De Pardon de Ploermel", Meyerbeer. 6. Fantasie over "Lieber" van W. F. G. Ni- colaï, Dunkier. 7a. Ungarische Tanze No. 4, Brahms, b. Egyptischer Marsch, Straus, 8. Groote Fantasie over motiaven uit de Op. van Donfiètti „La Favorite", Dunlcler. VÓÓR 25 JAAR. Uit de N. S. Ct't.'\vai i~ Juü 1903: Bij de herstemming in district II, werd ge kozen de lieer J. M. v. ff. Schalk Jr. (liberaal), met 439 stemmen tegen 394, op den heer A. C. A. Nolet, Uit de „N. S. Crt." van 21 Juli 1903: Uit het eerste jaarverslag van de arbeids beurs, loopende van 9 December 1902 tot ul timo Juni 1903, ontleenen wij het volgende: Een groot bezwaar voor het constateeren der werking van de beurs wordt genoemd het niet mededeelera van ffe resultaten wanneer vragers en bieders zij" samengebracht. Het gevolg daarvan is bovendien in enkele gevallen teleurstelling voor volgende vragers of bieders. Het overzicht vermeldt 176 gevraagde en 313 aangeboden werkkrachten, waarvan 72 voorzien zijn door de beurs. Waar deze cijfers in de eerste 7 maanden van haar bestaan zijn bereikt, concludeert bet verslag tot de levens vatbaarheid der beurs. Uit hetzelfde nummer: De commissie, indertijd door den Raad be noemd, om over de wenschelijkheid en moge lijkheid der oprichting van een abattoir een onderzoek in te stellen, beeft thans haar rap port uitgebracht. De commissie, Hoewel voorstander van een openbaar slachthuis, wenscht zich, zoolang de financieele zijde niet geheel bekend is, van een boslist advies te onthouden, doch geeft in overweging baar een crediet te verleenen om bijgestaan door een deskundige, plannen, tee- fceningen en kostenbegrooting te doen maken, opdat zij dan de resultaten van haar nader onderzoek en advies aan den Raad kan indie nen. Uit hetzelfde nummer: Door B. era W. dezer gemeente worden bij den gemeenteraad aanbevolen, na overleg met de commissie voor de Gemeentereiniging ter benoeming van een opzichter bij de ge meentereiniging, voorloopig Voor een jaai-. 1. C. Dekker, tijdelijk opzichter bij de ge- meentereiniging alhier. 2. N. G. Slootweg, gemeente-veld wachter te 's Gravenland. 3. H, J. den Boei', werkzaam bij de staats spoorwegen te Utrecht. 4. A. de Haan, agent van politie alhier. gekocht worden, wat.e naar Bpr. meent, toch behoorde te geschieden. De VOORZITTER: Vh de opmerking aan de commissie overbrengen. OveTigens worden al ffeze rekeninge goed gekeurd. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot verkoop van diverse perceelen bouw grond: Door B. en W. wordt den Raad voorgesteld te besluiten tot verkoop van de navolgende perceel en bouwgrond Aan den heer H. Gabel q.q, een perceel bouwgrond, gelegen aan de Rijnstraat O.Z., hoek Havendijk N.Z., te* breedte van 51.12 M. en ter gemiddelde diept® van 23.50 M., tegen een prijs van ƒ14 per vk. M„ ter bebouwing met 10 beneden- en bovenwoningen. Idem, aan de heere P. A. Heijnsbroek en P. Leendert», of bufl Prester san gen perceel bouwgrond, gelegen aan de Louise de Coligny- sti-aat Z.Z., hoek Nassau Dillenburgstraat W.Z., ter breedte van 24 M. en ter diepte van 25 M., tegen een prijs van 14 per vk. M., ter be bouwing met een drie-dubbele villa. Idem, aan den heer H. Gabel q.q. van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Vondellaan O.Z., hoek Dirk van Wassenaarstraat Z.Z., ter breedte van 17.50 M. en ter diepte van 21 M„ tegen een prijs van 16 per vk. M., ter bebouwing met 3 beneden- en 4 boven (midden stands) woningen. Idem, aan den heer H. Gabel q.q. van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Vondellaan W.Z., hoek Dirk van Wassenaarstraat Z.Z., ter breedte van 33 M. en ter diepte van 21 M„ tegen een prijs van 16 per v.k., ter bebou wing met 6 (middenstands) beneden- en boven woningen. Tot verkoop dezer perceelen wordt besloten. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het verleenen van een crediet van ƒ75000, voor straataanl'eg op perceel 21 van het Grondbedrijf, zijnde straataanleg Kamer ling Onneslaan met rioleering en herstrating Edisonplein. Het crediet wordt verleend. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijiziging der Verordening regelende de samenstelling en den werkkring van de Schoonheidscommissie voor de gemeente Schie dam. De wijziging betreft in hoofdzaak art. 2, waarin de samenstelling, benoeming en of aftreding van de Commissie is geregeld en we gens het vertrek van dera heer Bordewijk, die tevens Secretaris der Commissie was, de aan wijzing van een ambtenaar, die het secreta riaat kan worden opgedragen en waarvoor in den vervolge een belooning van 100 's jaars zal worden toegekend. De heer BROEK (V.B.) wil naar aanleiding van dit voorstel vragen waarom het noodlg is, dat de commissie op een even aantal personen wordt gebracht. Aangaande de belooningen van den secretaris zegt spr., dat hij er niets voor voelt, dat een gemeenteambtenaar voor uren waarin hij in gemeentedienst, moet zijn een extra-belooning ontvangt. Wethouder HOUTMAN (V.B.) zegt, dat de kwestie van 6 of 7 leden, in deze adviseerende commissie van geen beteekenis is. Het is be trekkelijk moeilijk om opeens een lid er bij te voegen of uit de commissie te nemen. De secretaris,, heefjt niet zoozeer het meeste werk in den tijd der gemeente en er valt daarbij nog wel heel wat administratief werk te verrichten. Gezien het werk zou spr. wil len adviseeren het voorstel van B. en W. te handhaven. De heer BROEK kan zich hiermee vcree- nigen, indien het waar is, dat het werk, al. thans gedeeltelijk, buiten den gemeentedienst verricht wordt. Anders heeft spr. hiertegen prinoipieele bezwaren. Het voorstel wordt zonder stemming aan genomen. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging van het Tarief en voor waarden voor de levering van gas der Gasfa briek van de Gemeente Schiedam aan groot verbruikers. Deze wijziging heeft slechts ten doel de redactie van art 13 meer in overeenstem ming te brengen met de gewijzigde verorde ning houdende bepalingen voor de levering van gas voor huishoudelijk verbruik. De wijziging wordt goedgekeurd. 7. Advies van Burgemeester en Wethoudei'3 naar aanleiding van de motie van het lid van den Gemeenteraad, den heer J. Hinke laar, betreffende de verplegingskosten van on- en minvermogende patiënten, opgenomen in het Gemeente-Ziekenhuis. B. en W. zeggen, (lat de wijziging van de verpleeggelden le, 2e en 3e klasse geen an dere gevolgen kan hebben voor het tarief voor on- en minvermogende patiënten, dan dat moet worden voorkomen, dat laatstge noemd tarief zou uitgaan boven het volle ver. pleeggeld 3e klasse. Het bedoelde tarief toch yoor on- en min vermogende patiënten is opgezet in overeen stemming met de draagkracht, doch geheel los van het volle verpleeggeld 3e klasse, al leen met dien verstande, dat natuurlijk de tarieven niet boven dat verpleeggeld uitgaan. Zoo is ook de zaak opgevat bij vorige wij ziging der verpleeggelden. In de wijziging van het verpleeggeld 3e klasse kunnen zij derhalve ook thans geen re den tot wijziging van bedoelde tarieven voor on- en minvermogenden zien. Mevr. BENTHEM—DE WILDE (S. D. A. P.) stelt een motie van orde voor, om de commis sie voor het ziekenhuis alsnog te hooren. Wethouder v. VELZEN (R. K.) zegt op de vragen van den heer Dinkejaar, dat de com missie van het ziekenhuis als zoodanig buiten deze aangelegenheid staat. Principieel staat deze zaak zoo, dat de commissie voor het zie. kenhuis er niets mee te maken heeft. Mevr. BENTHEM—DE WILDE vindt dat de cqmmissie dok nu evenals vroeger bij de vast stelling der schaal van bijdragen voor de ver pleging van minvermogenden de commissie advies had moeten uitbrengen. De heer HOOGENDAM zovf het op prijs stel len, indien deze zaak werd aangehouden. De heer DINKELAAR (S. D. A, P.) meent, da® d:e vaststelling van de hijdra- gen in de verpleging door de minvermogen den een zaak is van het Burgerlijk Armbe stuur en niet van de commissie. J8p<r. maakt een aanmerking op het etiket '8 Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R, K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal- bewerkersbond „St. Eloy". Gebouw R. K. Volksbond. lederen Dinsdagavond om half negen repe titie R. K. Gemengde Zangvereeniglng Lorenzo Perosi, Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 7 uur tót 8 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Excelsior: Gebouw R. K. Kring. IedereVi Woensdag Repetitie Koninkl. Man» nenzangvereeniging „Orpheus". Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half negen. lederen Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur is geopend het Stedelijk Museum, St. Joris Doele, Doeieplein. 22 Juli: Doeietuin, 3e próp. Grenadiers- concert, 8 nur Diergaarde, middagconcert Haagsche Harmonie-orkest. 24 Juli: Diergaarde, Avondconcert Rott, Pbilb. Ge». Dagelijks: Circusschouwburg. Mooie Marietje (Spree gezelschap) 8.15 uur (voor volwassenen). Bioscopen: goedgekeurde 'programma's tot en met Donderdag 26 dezer in: Royal; Olympia; Thalia (voer volwassenen) en W. B.-theater (voor volwassenen). Tentoonstellingen: Nenijto. Stations- singel (10 v.m.12 n.m.) door B. en W. op zijn motie geplakt. Hij had den voorzitter dank willen brengen voor bet uitvoerige advies!!! (gelach), Spr. vindt het eenvoudig een schandaal. Wethouder VAN VELZEN (R. K.) kan zich indenken, dat het voor den heer Diskelaar een désillusie was om op een zoo ernstig bedoeld voorstel zulk een prae-advies te ontvangen. Spr. licht de bedoeling van B. en W. nader toe. De bewoordingen van de motie vjan den heer Dtekelaar en het tijdstip waarop die motie werd ingediend, moesten B. en W. doen veronderstellen, dat de heer Diskelaar verband had gelegd tusschen het tarief voor degenen die volledig betalen en de bijdragen van min vermogenden. Zulk een verband bestaat echter niet en wat B. en W. in het prae-advies naar voren hebben willen brengen. Wanneer intus- scben de raad meent, dat de schaal der bij. dragen van minvermogenden herziening be hoeft, dan ziet spr. er geen bezwaar tegen dien schaal nader onder de oogen te zien. Wethouder DE BRUIN (S. D. A. P.) merkt op, dat juist het Burgerlijk Armbestuur bul ten de zaak staat. Het Burgerlijk Armbestuur staat in geen andere verhouding tot het stedelijk-ziekenhuis dan dat bet voor een gedeelte der verplegings kosten voor de minvermogenden en geheel voor de onvermogenden opkomt. Be heer STEENS (R. K.) die beide wet houders als betrouwbare personen ziet, is door hun verschillende meeningen geheel in de war gebracht. Afgezien meent spr., dat het toch wel mo gelijk is, dat de schaal den raadsleden ter inzage wordt gegeven. Dan meent spr. ook, dat verschillende raadsledera wellicht zullen inzien, dat een herziening gewensebt is. De heer COLLé (R. A. C.) ziet in het voor gaande een bewijs, dat de agenda niet behoor lijk is voorbereid. Hij meent, dat voor deze kwestie hel Eur- geriijk Armbestuur in aanmerking komt. Daarin zitten ambtenaren, die verstand van de zaak hebben. Wethouder HOUTMAN (V. B.) zegt, dat het advies van B. en W. kort, maar zeer juist is. Met iemands inkomsten verandert ook zijn aanslag, nu komt een nieuwe kwestie: men wil de tabel wel eens zien en daar is niets tegen. Spr. heeft tot zijn schrik, bij de beslu- deering van het subsidievoorstel voor het R- K. Ziekenhuis, bemerkt, dat de oratK-middol den in het gemeente-ziekenhuis gein 'Meld slechts 42 cent per verpieegdag betalen. Er is niets gebeurd en spr. gelooft ook niet, dat er iets gebeuren zal. De heer DINKELAAR (S. D. A. P.)' dacht, dat men er mog altijd over sprak of zijn motie al dan niet zou behandeld worden. Spr, is het niet m«t den heer Houtman eens, dat er niets gebeurd is. Er is heel veel gebeurd. Spr. meent, dat een aanmerkelijke verlaging vara de bijdragen der minvermogenden in de verplegingskosten dringend noodig is. Spr. zou de inkomsten beneden de duizend gulden per jaar willen vrijstellen, wat dan neerkomt on een vermindering met 4.per weck. Spr. wijzigt zijn motie in dien zin, dat het verband met de verlaging der tarieven voor degenen die volledig betalen wordt losgelaten era enkel op een herziening van de school der bijdragen van minvermogenden wordt aangedrongen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1